Aantjes ziet niets in herstel van vij f partij enkabin et Tweede Rijnbrug bij Rhenen nodig Bejaarde vrouw (82) bedreigd en bestolen TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 TP06/DLU ZEELAND WORDT WEER EILANDENRIJK Van onze correspondent MIDDELBURG De Zeeuwen worden, wat betreft hun woonsituatie, weer hetzelfde wat hun voor vaderen waren: eilandbewoners. Het is gelukkig niet zo dat ze weer gebruik moeten gaan maken van veerpontjes om het vasteland te bereiken (dit ongerief wordt opgevangen door een groot aantal brug gen) maar het feit blijft dat Zeeland weer tot eilandenrijk gemaakt wordt. De ruim honderd jaar geleden inge polderde Kreekrakdam waarmee Zuid- Beveland aan het vasteland gegroeid zit en de even zorgvuldig aangelegde Slaakdam bij St. Philipsland, worden zonder pardon doorgestoken omdat daar in de toekomst het 37 kilometer lange Schelde-Rijnkanaal doorkomt. Deze verbinding van Antwerpen met de Rijn loopt dwars door de slikken van de Westerschelde door de Kreek rakdam, via de Oosterschelde door de dan gekanaliseerde Eendracht, vervol gens door de weggebaggerde Slaakdam om zo in het Volkerak uit te komen. Wanneer dit alles over drie jaar vol tooid is, kunnen de schepen die van Antwerpen naar Rotterdam moeten een route waarbij nu nog het kanaal door Zuid-Beveland gepasseerd dient te worden regelrecht langs de Brabantse kust naar Rotterdam. Het Schelde Rijn projekt is in samen werking met België tot stand geko men. België zal namelijk de vruchten van het kanaal plukken en dientenge volge worden de kosten ook groten deels door dit land gedragen. Globaal gezien betaalt Nederland tien procent van alle kosten die aan de uitvoering van het werk verbonden zijn. De Staat der Nederlanden is dit ver plicht. Deze verplichting dateert nog uit 1839 toen België en Nederland gescheiden werden en een scheidingsverdrag af sloten. Tijdens de onderhandelingen over dit verdrag wisten de Belgen Nederland nog verschillende toezeg gingen af te dwingen. Onder andere werd bepaald dat de scheepvaart op de Westerschelde vrij is en dat de Nederlanders de plicht hebben de scheepvaartweg tussen Antwerpen en Rotterdam im tact te houden. Mochten ze het tracée van deze vaarweg verleg gen, dan diende men in ieder geval een even veilig en gemakkelijk alter natief aan te wijzen. Bij het afsluiten van de Kreekrakdam in 1867, toen men een spoorlijn van Roosendaal naar Vlissingen aanlegde, heeft men het kanaal door Zuid-Beve land moeten graven. Dit voldoet ech ter niet meer door de steeds toene mende duwvaart, zodat men nu na lange onderhandelingen een nieuw tracée direkt langs de Brabantse wal gaat aanleggen. Kronkel Bij het tot stand komen van de plannen voor het Schelde-Rijn projekt heeft men gesteld, dat onze zuiderbu ren het vijf kilometer lange gedeelte in België graven en Nederland het tracée door Zeeland. Daar in de toe komst de vaarweg veelal door duw- kombinaties gebruikt gaat worden, heeft men getracht zo min mogelijk bochten in het kanaal te maken. Vreemd genoeg ligt echter net over de Belgische grens een voor dit ka naal nogal buitensporige kronkel. De ze bocht op Belgisch grondgebied werd tot grote hilariteit van alle Nederlanders plotseling noodzakelijk, daar het stuk grond waar het kanaal eigenlijk gepland was, plotseling aan de chemische industrie BASF ver kocht werd. Wanneer het hele projekt gereed is, is Zeeland verbonden met BrabanJ door middel van acht bruggen, waar onder één spoorbrug. Wanneer men de vaarweg van noord naar zuid be kijkt, ligt het eerste kunstwerk bij St. Philipsland. Hier komt een brug in de plaats van de strak doorgestoken Slaakdam. De volgende oeververbin ding ligt bij Oud Vossemeer over de Eendracht terwijl bij Tholen een der de bmg over de nieuwe vaarweg ligt. Vervolgens is men op de Kreekrak dam bezig met de bouw van maar liefst vier overspanningen en bij Bath is onlangs begonnen met de bouw van de achtste brug. Het grootste en duurste projekt is echter de bouw van de Kreekrakslui- zen. De kosten van het gehele projekt bedragen 500 miljoen gulden. 40 pro cent van dit enorme bedrag is nodig voor de bouw van de Kreekraksluizen. De sluizen zijn met name zo kostbaar, omdat men in het komplex een inge nieus systeem heeft ingebouwd dat zoet van zout water weet te scheiden. Dit is nodig omdat de Oosterschelde na de afsluiting in 1978 moet verzoe ten. Wanneer er schepen in de rich ting Antwerpen-Rotterdam schutten, zal er geen zout water in het toekom stige Zeeuwse meer stromen en bij het schutten van noord naar zuid verliest men geen zoet water. Het systeem is beslist geen overbodi ge weelde wanneer men hoort dat één kubieke meter water vijftien kilogram zout bevat. Een simpel rekensommetje leert dat in de twee kolken van 320 meter lengte en een breedte van 24 meter met een diepte van 10 meter 153.600 kubieke meter water zit. In dat water zit dan 153.600x15 is 2,3 miljoen kilogram zout. Zou men dit in goederenwagons van twintig ton per stuk laden dan betekent dit dat elke keer wanneer men twee kolken zout water in het Zeeuwse meer laat stromen er een trein van 115 wagons, afgeladen met puur zout in het meer geworpen zou worden. Met twintig van zulke zout-ónjecties per dag zou het Zeeuwse meer natuurlijk nooit verzoeten, hoogstens zou het brak wa ter worden. Volgend jaar september worden de ringdijken rond de sluizen weggebag- gerd zodat de sluisdeuren (200.000 kg per stuk) drijvend kunnen worden aangevoerd. In het voorjaar van 1975 kunnen de schepe in de Kreekrak- luizen schutten. Wanneer alles naar wens verloopt zal het gehele Schelde- Rijn projekt over drie jaar gereed zijn. België heeft dan een goede scheepvaartverbinding met Rotterdam, en Nederland heeft er weer een gi gantisch waterwerk bij. Een kunst werk waar de Staat der Nederlanden overigens weinig profijt van heeft, behalve dan de brug bij Oud Vosse meer. Wanneer deze brug gereed is, is het eiland Tholen door twee bruggen in piaats van één met het vasteland verbonden li- g Éi '-•/ - - "V 1 c FOTO LINKS BOVEN De Kreekraksluizen gezien vanaf de noordzijde. De dubbele bodem, die het mogelijk maakt zoet van zout water te scheiden, is duidelijk te zien. Tussen de twee sluizen het in aanbouw zijnde bedicningsgebomv. FOTO BOVEN De brug bij Oudvossemeer over de Eendracht. Rechtsboven is nog een gedeelte van Nieuwvossemeer te zien. Wanneer de brug gereed is heeft Tholen een geweldig degelijke verbinding met de vaste wal, de afmetingen van het eilandje in aanmerking genomen. De 16.000 Tholenare» kunnen straks kiezen uit twee bruggen om Brabant te bereiken. De bruggen liggen circa tien kilo meter uit elkaar. FOTO LINKS ONDER De Kreekrakbruggen. Links in liet beeld is men bezig aan de overspanning voor de nieuwe rijksweg 58. In het midden de reeds in gebruik genomen spoor brug. Aangezien er kosten noch moeite gespaard worden om een goede ver binding met het vasteland te krijgen, krijgt de oude rijksweg 58 ook een brug naar de Brabantse wal. De fundamenten voor deze brug zijn rechts op de foto te zien. ALKMAAR De AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer de heer W. Aantjes heeft gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Alk maar van de drie christelijke partijen AR, CHU en KVP gezegd niet te geloven in een zelfde regeringscombinatie als voor de kabinets crisis. Hij antwoordde hiermee op de uitspraak van de VVD-er Hans Wiegel, die vrijdagavond in Alkmaar de hoop op een nieuw vijf-par tijen-kabinet had uitgesproken. spanningen binnen dé linkse drie en met name door het geschil van de PvdA en D'66. Als alternatief voor do politieke moeilijkheden zag hii oen minderheidskabinet van de confessio nelen, maar dit hangt uiteraard van de verkiezingsuitslag af. De heer Tilanus van de CHU sprak in zijn betoog zijn teleurstelling uit over het feit dat de confessionelen geen overeenstemming over één partij heb ben gevonden. Volgens de CHU-woord- voerder zullen de drie na de verkie zingen van 29 november rond de tafel gaan zitten om te bekijken in hoever re er gezamenlijk kan worden opgetre den. De heer Tilanus: 'In Alkmaar hebben de drie een gezamenlijke lijst en het is te wensen dat het landelijk ook zal gebeuren'. Evenals de heer Aantjes noemde de heer Tilanus de polariserende houding van de linkse combinatie verwerpelijk en hij was blij dat deze partijen zelf op deze hou ding terugkwamen. Woensdag zal in Alkmaar de gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden die toch ook wel als een landelijke graadmeter kun nen worden beschouwd. Van een onzer verslaggevers ARNHEM In 1980 zal er, volgens onderzoekingen, behoefte zijn aan een tweede brug over de Rijn bij Rhenen. Ook zal dan een dubbelbaans autoweg als omlegging om Kesteren nodig zijn. Door de kom van Kesteren gaan nu al 12.000 voertuigen per etmaal. Hoewel dit al een zeer moeilijke situatie is, wordt verwacht dat het verkeer daar in 1980 verdrievoudigd zal zijn. Om deze reden achten Gedeputeerde Sta ten van Gelderland de omlegging om Kesteren met een dubbelbaans auto weg noodzakelijk. Om te voorkomen dat de bestaande brug bij Rhenen een flessehals zou worden, dient er tevens een tweede brug te komen. Het provinciaal be stuur stelt zich voor voorlopig de omlegging om Kesteren enkelbaans te maken maar deze omstreeks 1980 te verdubbelen. Daar dit kostenbespa rend zou werken, wil het al vast het grondlichaam dubbelbaans laten uit voeren. In verband met deze plannen wordt door GS woensdag 20 september in het dorpshuis te Kesteren een openba re voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Het plan ligt van 6 september tot 4 oktober ter inzage in de gemeentehui zen van Kesteren. Echteld en Li-en den. Volgens de heer Aantjes hebben de kiezers geen vertrouwen meer in een dergelijke coalitie die op fundamen teel verschil de loon- en prijspoli tiek is gestrand. Tevens sprak de AR-fractievoorzitter zijn. verwondering uit over de scherpe aanval van de VVD op de christelijke partijen. De heer Aantjes: 'Tijdens de kabinets crisis hebben ze onze kant gekozen, maar vrijdagavond was de VVD mild tegenover DS'70. Als de WD dezelfde combinatie wil, waar is dan die kabi netscrisis voor nodig geweest?' Naar aanleiding van de opmerkelijke WD- uitspraken vroeg de heer Aantjes zich af: 'Waar staat de WD eigenlijk aan de vooravond van het beslissende over leg met bedrijfsleven over een sociaal contract. Men moet toch duidelijk de opstelling van de liberalen weten', al dus de AR-voorman. De heer Aantjes sprak opnieuw zijn voorkeur uit voor een parlementair meerderheidskabinet, maar stelde dat de houding van de PvdA de kans daar op niet groter maakt. De onzekerheid van de socialisten komt volgens dc heer Aantjes vooral door de interne Van een verslaggever OOSTERWOLDE De rijkspolitie van Oosberwolde heeft de 31-jarige Hagenaar C. N. B. en de 19-jarige L. van der W. uit Oosterwolde aangehou den verdacht van beroving onder be dreiging met een broodmes van een 82-jarige alleenwonende vrouw in Ap pelscha. De mannen, beiden werkloos, namen 185 gulden mee. In de nacht van zondag op maandag om drie uur klopten twee mannen aan bij de alleenwonende mejuffrouw Joukje Blaauw en vroegen water voor de auto. De bewoonster deed de deur niet open, waarna de overvallers de deur intrapten. Ze bedreigden de vrouw met een broodmes dat op tafel lag en daarop wees ze angstig gewor den een tasje aan waarin 140 gulden zat. Bij het doorzoeken van de woning vond het tweetal nog 45 gulden. De bejaarde vrouw logeert nu bij haar zuster in Heerenveen omdat ze niet meer alleen in haar woninkje aan de rand van het bos terug durft te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14