Olympische vredes-gedachte bestaat al lang niet meer Vrolijke Spelen in de greep van de angst 999 Ipelen 4 uur Opgeschort Afschuw Kano Zeilen De Spelen gaan in ieder geval normaal door. München 1972 München 1972 dagboek ran een official lur b ord+mïi nchen TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 SPORT T11/K13 Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Om tien minuten over vijf in de ochtend klonken de teerste schoten in het Olympisch dorp. Het duurde meer dan tien uur [oor de leiders van het 'Feest van de Jeugd van de Wereld' de con sequenties uit die schoten durfden trekken: het stopzetten van de Sportwedstrijden op Münchens Oberwiesenfeld. Het kostte Avery prundage, nog steeds voorzitter van het Internationaal Olympisch fomité, bovendien moeite deze beslissing te nemen, want tot half jrijf mocht iedereen die daar nog trek in had aan zijn geprogram meerde strijd beginnen. Si De verbroederde jeugd haastte zich an ook om in ieder geval nog voor at tijdstip op hun 'veld van eer' anwezig te zijn. n de uren daarvoor vond alles nor mal doorgang. Terwijl de gegijzelde sraëli's nog steeds het gevaar hepen ermoord te worden, werd er vrolijk jj «bokst, iegden de paarden hun dres- 5« jur-oefeningen af en kruisten de hermers hun degens. Een twee Is- ëlische zeilers kozen in Kiel, onder fcwaking van de waterpolitie, het 22%ime sop'. Verbroedering, sportivi- l o.i eit? Vergeet het maar. Geen atleet 6j rok zich terug solidariteit valt ook ouwelijks te verwachten van mensen i2.i ie zich er vier jaar lang op hebben oorbereid andere mensen voorbij te reven en te verslaan. Na him beslis- maakten Avery Brundage en zijn npische helpers duidelijk dat een erste reactie ('de Spelen gaan in 'er geval normaal door') niet op conto van een nog slaperige geest <rfon worden geschreven. Want nadat, 7.jm 'te bewijzen dat de Olympische -jedachte sterker is dan terreur en iWeld', voor vanmorgen in het Olym- -(ïsch Stadion een herdenkingsbijeen komst was aangekondigd, beraadden b Olympiërs zich over wat hun te oen staat wanneer de 'krankzinnige isdaad' (Willi Daume, voorzitter van iet organisatiecomité) tot een al dan iet goed einde zou zijn gekomen, un beslissing viel sneller dan die het stopzetten: een uur daarna bekend dat vanmiddag om twee 25 - IlympiS' siiïder 32J Bt C 101B 23-ferd l Zi N Hans Schmit so; ÜNCHEN Hij had het zich alle- - aal heel anders voorgesteld. De I merikaan Mark Spitz, van joodse 43. komst en de grootste grossier in 37^1ympisch goud aller tijden. Maar 3;.isteren vertrok hij, omgeven door po- 1" tie - en die was er niet om hem tegen 1 te opdringerige fans te beschermen uit München regelrecht terug naar i9?alifornië. Kort tevoren had hij maar - einig te zeggen gehad op een pers- 'k onferentie die hij gaf. 'Ik heb geen ommentaar. Het is een zeer tragische ebeurtenis', waren vrijwel de enige 'oorden van Spitz die tot de verza- 29,< nelde pers doordrongen. Tijdens de - lersconferentie hing een jonge neger em de achtste gouden medaille om. u pitz legde die ceremonie zo uit: 38-fVeel jonge kinderen hebben mij ge- chreven dat zij trots waren op mijn irestaties'. anmerkelijk formeler waren uiter- ard de officiële verklaringen die in uur het achterstallige programma zou worden afgewerkt. De sportmensen staan dan, evenals de verantwoordelijke officials, voor de taak het bewijs te leveren dat 'de Olympische vredesgedachte sterker is dan het politiek fanatisme van lafhar tige moordenaars' (Willi Daume). Maar die Olympische vredesgedachte is evenals de idealen van verbroede ring en sportiviteit reeds lang ten grave gedragen. In 1936 gebruikte Adolf Hitler de Olympische Spelen in Berlijn voor de propaganda voor een regime dat toen al de plannen voor een wereldoorlog klaar had liggen in 1968 werden in Mexico City meer dan 200 studenten neergeschoten. Daar had Avery Brundage, hoewel een secretaresse uit zijn taf (Anna Maria Denscher) bij het verlaten van een bioscoop werd doodgeschoten, toen nog geen boodschap aan omdat de vrede op het Olympisch strijdto neel zelf niet geschonden werd. In München echter is deze uitvlucht niet voor handen. Door een grove zoge naamd politieke moord is plotseling op herkenbaar en dramatisch niveau aan het licht getreden hoe leeg de Demonstranten tonen het bord 'Stop de Spelen' tijdens een demonstratie, die gisteren na de actie van de Arabische guerrilla's werd ge houden. Olympische vredesgedachte alle voor gaande 'feesten' reeds ds geweest. OORLOGEN Pierre de Coubertin, oprichter van de Olympische beweging, liet zich bij de gedachte aan vrede leiden door de spelen uit de Oudheid, waarin ten tijde van het feest op Olympia de wapens bleven rusten. Zo zag hij in de jaren '30 ook de moderne spelen: soldaten die de geweren neergooiden om een partijtje te worstelen of wat hard te lopen om daarna vrolijk ver der te vechten. Dat merkwaardige vi sioen werd echter alleen in 'Olympia' werkelijkheid: landen die oorlog voer den, ontmoetten alleen daar elkaar ongewapend, de oorlogen gingen thuis, in Korea en Vietnam of waar dan ook, onverminderd door. In München is door een handvol ter roristen het strijdtoneel naar het Olympisch Dorp verlegd. En dan komt Avery Brundage in opstand één van de Olympische hersenspin sels, die van de vrede, is in gevaar. Onmiddellijk wordt gezocht naar het bewijs dat die vredesgedachte kan zegevieren zonder de vraag te stel len of met de gruwelijke gijzeling en de spanning en de geslagenheid die zich van iedereen meester maakten, iedere poging daartoe als misplaatste eigenzinnigheid moet worden bestem peld. Het IOC denkt nog aan voortzetting van deze Spelen. Maar toch dringt zich de vraag op, of het überhaupt nog wel zin heeft een sportgebeurte nis van een zo kostbare omvang en dat een zo gemakkelijk doelwit voor politieke agitatie en sinds gisteren zelfs moord is, te organiseren. Geen organisatie, zelfs die in München, kan ieders veiligheid garanderen. Ondanks een lange via Interpol aangelegde zwarte lijst, ondanks een vriendelijke controle en ondanks de aanwezigheid van 25.000 militairen. München is ui teraard niet verantwoordelijk voor de aanslag, maar een evenement waarbij duizenden journalisten, televisie en nog eens miljoenen bezoekers aanwe zig zijn, nodigt in feite uit. Bovendien is het onbegrijpelijk, dat op de Olympische terreinen de vrede zou kunnen worden gediend door mensen uit oorlogvoerende landen zonder wapens tegen elkaar te laten strijden. Daar wordt de strijd op het slagveld niet minder door. Daar vin den de mensen die op de slagvelden wonen geen baat bij. De Olympische vredesgedachte versluiert de werke lijkheid ééin van die realiteiten is alles wat Olympia heet gisteren in alle gruwelijkheid voorgehouden. 'Arabieren, jullie kunnen alleen maar verliezen door te doden' 100Je loop van de dag loskwamen. Bram 104) «euwenhoek, chef de mission van de ïili* erlandse Ploe": 'Wanneer de poli- ioi tiek zich gaat meester maken van de 1021 port en de politiek de sport gaat iwj nisbruiken om de doeleinden na te Jtreven, dan is voor mij de maat vol. )an is de zaak ziek. Dan ga je je - fvragen wat er gedaan moet worden, 'oegeven betekent, dat in de toe- omst geen enkel sportevenement van nig belang meer gehouden kan wor- ren omdat er altijd extremisten te grinden zullen zijn, die bereid zullen ïjn, hetzij uit politieke motieven, jetzij om geldelijk gewin, terreurda- |en te bedrijven. Dat betekent in rite, dat je heel goed moet nadenken vat de beslissing zou moeten zijn'. Vogal geëmotioneerd was de reactie 'an de voorzitter van de Internationa- e Basketbalfederatie, William Jones, jadat de laatste basketbalwedstrijd die gisteren nog gespeeld werd (Au- 'trahë-West-Duitsland 70-69) in de •chtend was afgelopen. Hij riep uit: (103.1 is een zwarte dag voor de Olym- pische Spelen. Maar de sportieve geest eeft verder- Lang leve de sport'. 550 dat monient was juist de verkla- 200 van het IOC uitgekomen, waarin wo jwerd gesteld dat de Spelen voor 24 -,uur waren opgeschort. Die verklaring Too ondertelend door Avery Brundage .,;e? Willy Daume luidde: 'De Olym- .60 '.pische vrede is gebroken door een 220 .,lnoord door misdadige terroristen. De no i gehele beschaafde wereld is geschokt en een dergelijke daad met afkeer 290 1 e.n verbazing veroordelen. Uit eerbied <voor de slachtoffers en als teken van MO ^.onze deelneming hebben wij alle - evenementen voor deze middag af ge ien Het Internationaal Olypisch Co- 160 en bet organiserend comité zul- 735 i'jen om tien uur morgenochtend (he- no i cin?orgen' red-) in het Olympisch stadion een herdenkingsdienst liou- den om te doen blijken dat de Olym- ideiei P^che gedachte sterker is dan terreur 550 r en geweld'. so J ^f'ders van de Syrische en Libanese 300 P'oegen legden verklaringen af, waar in» H1 tot uitdrukking brachten, dat Arabische zaak' niet werd gediend ooor het begaan van dit soort terro- 3 w ^bsche daden. Egypte besloot al o om de gehele ploeg terug te 3 c trekken van het Olympisch toernooi. Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN Mark Spitz durft niet op te staan. De Amerikaanse top zwemmer van joodse afkomst geeft een persconferentie. Het is dinsdag morgen 9 uur. In de lobby van het journalistencentrum staan honderden mensen samengedrongen. Niet in de eerste plaats voor de zevenvoudige gouden medaillewinnaar, maar voor de proloog van de spannendste dag in de geschiedenis van de Olympische Spelen. Mark Spitz kijkt gespannen. De ont moeting met de pers is tot een plicht matig optreden gedegradeerd. Vragen over zwemmen worden nauwlijks ge steld. De tragische ontwikkelingen die enkele uren eerder de door de West duitsers geprogrammeerde 'Heitere Spiele' hebben verknald, staan cen traal in de Babylonische spraakver- Gerrit den Ambtman Perschef Hans Klein tijdens een van zijn vele persconferenties in het Pers Huis in München. Hij wordt door honderden journalisten omringd. warring. Spitz, angstig, geflankeerd door Amerikaanse coaches en leden van het nationale Olympisch Comité van zijn land weigert over de trieste voorvallen in het Olympisch Dorp te spreken.De microfoon wordt bij hem gebracht. 'Geen commentaar', klinkt het vrijwel steeds weer. 'Geen commentaar' De woorden blij ven heersen. Urenlang. Hoeveel do den, hoeveel gijzelaars, hoeveel terro risten? Vragen blijven onbeantwoord. Gissingen zwellen aan tot geruchten. tot halve waarheden tot zekerheden. Je loopt naar het Olympisch dorp, de thuishaard van wat vorige week nog de Vrolijke Spelen moesten zijn. Ver der dan de poorten kom je niet. Alleen atleten en officials mogen zich na een scherpe controle door de haas tig aangelegde afrasteringen wringen. Vrolijk? Treurig is het, intens treu rig. Verwijten klinken. Voor het eerst eigenlijk richt de aanval zich op de organisatie. Want hoe was het moge lijk, dat leden van de 'Zwarte Septem ber Beweging' zo gemakkelijk tot het onderkomen van de Israeli's konden doordringen? Was met de mogelijk heid van een dergelijke actie dan helemaal geen rekening gehouden? Willy Daume, voorzitter van het orga nisatie-comité, haalt de schoudersop. Zoals eerder in de kwestie Rhodesië vloeit er geen exact antivoord uit zijn mond. De 'Wiedergutmachung' is hal verwege het uit zijn krachten gegroei de evenement al mislukt. De Spelen zijn politieker dan ooit tevoren. Vragen die 's morgens worden ge steld, vinden ook in de middaguren geen antwoord. Onzekerheid heerst. Bijna eindeloos. Voor de sport blijkt de belangstelling plotseling volledig getemperd. De Arabieren hebben hun plan goed voorbereid. Precies op de dag, dat er een lacune in het Olym pisch programma ontstond, kunnen zij rekenen op de aandacht van de hele wereld. Geeen atletiek, geen zwem men geen hockey. De schijnwerper richt zich op het onderkomen van de Isareli's., Duizen den en nog eens duizenden mensen posten urenlang achter de hekken, nieuwsgierig, afwachtend, nerveus. Er gebeurt niets. Alleen verhogen de aanvoer van honderden extra politie agenten, enkele pantserwagens en een legertje gehelmde scherpschutters de spanning buiten het hekwerk van de atletenhulzen. Binnen de afrastering heerst een verbluffende kalmte. Op hemelsbreed nog geen honderd meter van de tragische plaats koesteren sportmensen zich ontspannen in de zon, of duiken in het zwembad, wan delen rond. Alsof er niets aan de hand is. start de zoveelste editie van het bokstoernooi, peddelen de kano- vaarsters hun eerste series, rijden de dressuuurruiters hun wedstrijd. Alleen de klok vijlt de scherpt evan de situatie bij. De mensenmassa is tegen het einde van de middag tot Olympisch niveau gegroeid. De haas tig ingeschakelde grenspolitie duwt het legioen sensatiezoekers verbeten op afstand. De Spelen van de Vriendelijkheid. Ten koste van alles wil München dit stempel handhaven. De politie toont alleen maar wilde reacties. De stadsa- genten van de Beierse hoofdstad, twee jaar lang getraind dor een politie- psycholoog, brengen him kennis nu aan de oppervlakte. De politie waarschuwt steeds weer voor het drei gende levensgevaar. Vriendelijk en beherst. Meer doen zij niet. Intussen klikken camera's eindeloos. Eén beweging op het balkon van het omstreden pand brengt de grootste beroering. Niemand echter verschaft zekerheid of informatie. Nieuwe maatregelen worden zoveel mogelijk geheim gehouden. De televisie, en dus de Arabieren, loeren. Het ultimatum wordt uitgesteld. Steeds opnieuw. Het eindeloze wachten werkt kwellend. Tientallen jongeren demonstreren op het Oberwisenfeld, eens een exercitie terrein, nu het Olympisch centrum. Met spandoeken, die het afgelasten van het Feest van de Jeugd van de Wereld eisen. Met kreten als 'Arabie ren, jullie kunnen alleen maar verlie zen door te doden'. ]Met vredesliede ren. De radio-omroeper smeekt de mensen niet naar het Olympisch ge bied te gaan. Het dringende verzoek werkt natuurlijk averechts. De nieuwsgierigheid breidt zich uit. Ook bij de atleten, die in de tien verdie pingen hoge flats tegenover 'gebouw X' grappen makend uit het raam hangen. Aan een massaal protest wordt kennelijk niet gedacht De Olympische Spelen blijken niet langer een middel, maar een keihard politiek doelwit. Wie zei er ook alweer, dat sport niets met politiek te maken heeft? Dit zijn geen Spelen meer, dit is waanzinnige ernst. Met een gevoel van diepe verontwaardiging en afschuw heb ik gisteren kennis genomen ran de aanslag van Arabische terroristen op de Israëlische ploeg. Hier past slechts veroordeling van daden die door niets gewettigd worden.Met dit korte communiqué zou ik heden willen volstaan. Onze regering heeft over deze zaak per slot van rekening ook nauwelijks meer mede te delen gehad. Daarom lijkt dit mij ook voldoende. Jan f. eestganger' Mieke Jaapies heeft zich zonder moeite geplaatst voor de halve fi nales van de K 1-klasse. Zij zege vierde in de tweede serie over 500 meter zonder eigenlijk ook maar een moment te zijn bedreigd. De titelhoudster nit Wormerveex, die in Feldmoching het voordeel heeft dat vrijwel steeds met een vrij sterke tegenwind moet worden ge varen, passeerde halverwege de sterke Hongaarse Anna Pfeffer en liet ook de Nederlands-Duitse Ire ne Pepinghege-Rozema gemakkelijk achter zich. De K-2, bestaande uit Mieke Jaa pies en Maria van der Holst-Blijle- vens, bereikte later op de dag de eindstrijd, die waarschijnlijk vrij dag wordt gevaren. Bekwaam werd een derde plaats achter de Roe- meensen Maria Nichotorov en Vik- toria Dumitru en de Westduitse favoriete combinatie Roswitha Es- ser en Renate Breuer verdedigd. Op de voorlaatste dag van de zeil wedstrijden was het beste dagre sultaat bij de Nederlanders voor het FD-team, dat een tiende plaats bereikte. Imhioff is echter kansloos voor het eremetaal. In deze klasse Is de Engelsman Rodney Pattisson al zeker van zijn tweede Olympi sche gouden medaille. De tempest- zeilers Staartjes-Kurpershoek zak ten naar de achterhoede. Zij kwa men als zeventiende binnen. Zij belandden, na aftrek van de slecht ste wedstrijd, op de zesde plaats in het algemeen klassement. Bij de Finnen zeilde Kees Douze in het achterveld, maar deze race werd voortijdig afgebroken en telt niet mee. GEWICHTHEFFEN waargcwlclit: 1. Talts (SU) 580 kg (druk ken: 210 k3 trekken: 165 kg, stoten: 205 kg). 2. Kraltsjef (Buig) 562,5 (197.5-162.5-202.5)- 4. Grützner (DDR) 555 (185-162 5-20 0) 4 Losch (DDR) 547,5 (190-152,5-205) 5. Vezzani (It) 545 (192,5-147.5-205); 6. lfanzllk (Hong) 542,5 (190-157,5-19). SCHERMEN Damesfloret; Individueel: 1. Antonella Ragno Lonzl (It), 2. Ildiko Bobis (Hong) 3. Gallna Belowa-Gorokova (SUi. Sable equipes: Finale: Itallë-Sowjet Unie 9—; om de derde plaats: Hongarlje-Roemcnlë 8 PAARDENSPORT Dressuur.- Individueel: 1. Llnsenhoff (Did) •Piaff 1763 punten; 2. Klsimov (SU) 'Iklior* 1701: 3. Hakansson (we) 'AJax' 1659: 4. Kallta (SU) 'Tarlf 1643. 3. Swaab (wei Casanova- 1622: 6. Hanson (Can) 'Armag nac- 1615: 7. Schltltcr <D!d) -Llostro- 1614: 8. Mtkkelsen (Dem Talisman- 19; 17 Van Doorne .Ned) 'Pericles* 1490; 19. Benedlctus (Ned) 'Turista' 1420. Landenrangschikking: l. West Duitsland 3377 pnt. 2. Sowjet Unie 3346: 3. Zweden 3271: 4. Denemarken 3072; 5 DDR 3012; 6. Zwitser land en Canada 2994; 8 VS 2938: 9. Nederland 2900; 10. Groot Brittannlë 2692. VOETBAL Halve finale: Groep A; (Ingolstadt) Post Dultsland-Mexico 70 (20); Groep B: (Augsburg) Polen-Sowjet Unie 21 (01). JUDO Lichtgewicht: halve finales: Buldaa (Mong) wint op beslissing van Mounler (Fr) Kawa- guchl (Japi wint op Ippon van Kim Jong Ik (NKorea). Finale: Kawaguchl (Jap) wint op Ippon van Buldaa (Mong). ZWEMMEN Torcnsprlngen: 1, Dlabiasl (It) 504.12 pnt, 2. Rydze (VS) 480.75; 3. Cagnotto (It) 475.83: 4. Matthes (DDR) 465.75; 5. Ambarcoemlan (SU) 463.56; 6. Early (VS) 462 45, 7. Kapl- roelln (SU) 459,21; 8. Glron (Mex) 442,41; 9. Flnneran (VS) 439.47; 10. Hoffmann (DDR) 436.71: 11. Wagstaff (Aus) 435.84: 12. Gen- drlk6son (SU) 431.04. BASKETBAL GROEP A: EgypteTsjechoslowaklje (maan dag) 64—94 (32—49) GROEP B: Wcst-Dultsland—Polen 67—65 40 65 (40—37). West-DuilslandSenegal 72—62 (42—34). Verliezcrsgroep: EgyptePhillppljncn 02 (rcgl.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13