i Ziekenhuistarieven dit jaar weer 'n kwart hoger Weer gratis reizen Opzoek naar h°ge rente? 'Sterke groei van de dorpen afremmen' TDrugs helpen de mens (maar even) onder de druk uit U krijgt tot 61% bij (ie postspaarbank rv Redactie van Limburgs Dagblad kiest voor samengaan met Audet Friesland stopt met subsidie maandblad Truitje voor mr. Cammelbeeck 2 septemberdagen op uw 65+kaart altijd safe Land van Heusden en Altena straks maar 4 gemeenten Adviezen voor stringente maatregelen op korte termijn Het weer I TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K11 1.4 s«p. sepi sep sen sep ;elij| '1Viet teveel venvachten van een eigen risico' Van een verslaggever UTRECHT De ziekenliuistarieven zijn het afgelopen jaar met ruim 23 procent gestegen en het is te verwachten flat de stijging van dit jaar in dezelfde orde van grootte zal liggen. Ook de tarieven van verpleegtehuizen, psychiatrische instituten en zwakzinnigeninrichtingen zullen dit jaar weer met on geveer 20 procent stijgen, aldus het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. In het jaarverslag over 1971, waaraan deze verwachtingen zijn ontleend, spreekt het COZ zijn grote bezorgd heid uit over de explosieve kostenstij ging in de gezondheidszorg. Gesteld wordt dat een nauwkeuriger aanwij zen van de prioriteiten binnen de sfeer van de collectieve bestedingen inclusief de gezondheidszorg alsmede een meer gericht beleid on ontkoombaar lijken. De kosten van de volksgezondheid zijn niet conjunc tuurgevoelig. Bij een ruimere arbeids markt wordt de kostenstijging zelfs nog versterkt, doordat vacatures ge makkelijk vervuld kunnen worden. Het COZ betreurt het, dat er nog veel ontbreekt aan het cijfermateriaal en het instrumentarium om op de lange re termijn tot een ander beleid te komen. Niettemin, zo wordt opge merkt, kan het noodzakelijk worden om op korte termijn ingrepen te doen die dan echter niet voldoende gefun deerd kunnen worden. GEMAKKELIJK Overigens zal daarbij blijken, dat veelal te gemakkelijk wordt gedacht over maatregelen die de ontwikkeling kunnen ombuigen, zo wordt gewaar schuwd. 'Daarom mag men niet teveel verwachten van suggesties als het in bouwen van een eigen risico en het beter doorzichtig maken van de ta riefsstructuur. Ook de mogelijke ge volgen van het eventueel loslaten van de eis van een minimale bezetting moeten nauwkeurig worden bezien'. Meer effect verwacht het COZ van maatregelen die het poliklinische werk en een samengaan van het extra murale werk met de instellings-ge- zondheidszorg bevorderen. Het belang rijkste wordt echter een strakke be heersing van de capaciteit geacht. OVERHEID Het COZ heeft kritiek op de overheid, 'die haar ongerustheid over de kosten stijging zo sterk naar voren brengt, maar zelf maatregelen neemt die de kostenstijgingen slechts aanwakkeren'. De vraag wordt gesteld of de overheid zich niet moet matigen bij het stellen van eisen aan de kwaliteit van de dienstverlening en of het wel juist is tamelijk ongenuanceerd en ongemoti veerd lasten die op het overheidsbud get drukken over te brengen naar de sociale verzekering. Sympathie wordt betuigd voor het Initiatief van de Nationale Zieken huisraad een instituut voor zieken huisfinanciering op te richten, dat het de ziekenhuizen mogelijk moet maken tegen een lagere rente geld te lenen. Zelf vertrouwen centraal in filosofie ran Australiër bi ivers te m i. LI cht', 4b, vai tot •rdag v.m gordi ik 40 toom uw een. kg -3335 tair. n, ge lus Gli op, glas Kennelijk hebben we een zekere emo tionele weerstand tegen het doorden ken van het niet-ziekelijke gebruik van deze stoffen, wat volgens Bell wel zal samenhangen met het doel van dat gebruik: het verschaffen van genot (of het opheffen van spanning en conflicten, maar dat komt volgens hem op hetzelfde neer). Die emotionele weerstanden heeft dokter Bell bij zichzelf kennelijk overwonnen, en hij heeft een soort filosofie van het drug-gebruik ontwik keld. Centraal daarin staat het begrip zelfvertrouwen. Het is een woord dat met grote regelmaat opduikt wanneer drug-pitiënten het effect beschrijven van de middelen die zij gebruiken. Dat wijst erop, zegt Bell, dat het omgekeerde, met name angst en on veiligheid, voor de mens de meest drukkende vormen van geestelijke pijn zijn. Dat gevoel van onveiligheid zit ons nu eenmaal ingebakken; dat de diersoort mens nog niet is uitge storven komt tenslotte omdat hij al tijd zo op zijn hoede was en op tijd concurrenten uitschakelde. En af en toe willen we eens onder die druk uit. Daar zijn allerlei maatschappelij ke vormen voor. en het gebruik van drugs biedt kennelijk ook die moge lijkheid. In dat beeld past bijvoorbeeld ook de waarneming dat alcoholici in nuchte re toestand oppervlakkig en weinig geslaagde relaties met andere mensen hebben, en in dronken toestand veel opener worden: hun verhoogde gevoel van angst en wantrouwen wordt met alcohol opgeheven. maar de gedachte was opmerkelijk genoeg om even bij stil te staan. Amerika Ander nieuws uit het congres in vo gelvlucht: De voorlichtingscampagne over drugs in Amerika is even omvang rijk als zinloos (Peter Hammond). Van de overvloed van pamfletten, boekjes en films bevat 80 tot 90 procent onzin en tot nog toe hebben maar bitter weinig mensen zich afge vraagd of die campagnes ook werken. Men is hard bezig, doelen en moge lijkheden van voorlichting opnieuw te bekijken. Of gebruik van hasj in waanzinnige hoeveelheden inderdaad tot hersenbe schadiging leidt staat nog steeds niet ADVERTENTIE Prins Claus jarig Vandaag viert Prins Claus zijn 46ste verjaardag. LEEUWARDEN De provinciale staten van Friesland hebben met 28 tegen 20 steramen besloten voortaan geen subsidie meer te geven voor public relations maandblad 'DIF' (Dit Is Friesland). De stichting die dit blad uitgaf, heeft binnen een jaar een tekort van 51.000 gulden gekregen. Met de uitgave zou volgend jaar een bedrag van 100.000 gulden gemoeid zijn. (ADVERTENTIE) Bij de opening van het collegejaar van de Amsterdamse Universi teit kreeg mr. G. J. P. Cammelbeeck, voorzitter van de GU, gisteren van AS VA-voorzitter Cilia Galesloot gisteren het bekende duizend gulden-truitje. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Wat is liet eigenlijk gek dat wij die ons met drugproblemen bezighouden, bijna al tijd alleen naar een stukje van de werkelijkheid kijken, zei de Australiër David Bell gisteren op bel congres over alcoholisme en drug-afhankelijkheid. Wij concentreren ons systematisch op liet misbruik van stoffen die de geest beïnvloeden, en verwaarlozen het gebruik door gezonde mensen, hoewel dat Iveel meer voorkomt en we daar best veel van kunnen leren. vast. Evans en Thompson, die met aanwijzingen in die richting vorig jaar de voorpagina's haalden voordat duidelijk werd dat hun onderzoek misschien toch niet waterdicht was, waren naar Amsterdam gekomen. Zij presenteerden de feiten nog eens, en kregen ook nu weer forse oppositie, zonder daarin geheel te verdrinken. En het programma tegen heroïne-af- hankelijkheid in het Amerikaanse le ger (Miller) heeft nog steeds maar een handjevol militairen bereikt, om dat de patiënten toch niet zo anoniem b'even en het juiste evenwicht tussen de noden van de soldaat en de behoef ten van het leger nog niet werd gevonden. Maar ook daaraan wordt gewerkt. In september kunt u met NS op uw 65 -f kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65-kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65-f kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor'n echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-i£entiteitsbewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 't loket. voordelig uit met NS öe postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk,want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Van een onzer verslaggevers HEERLEN De garanties en voorwaarden die De Telegraaf en NV AUDET bieden, tegen elkaar afwegend, spreekt de redactiecommis sie haar voorkeur uit voor een samengaan van het Limburgs Dag blad met NV AUDET. Dit heeft de redactiecommissie gisteren be kend gemaakt in een commentaar op het rapport, dat de commissie van aandeelhouders en deskundigen heeft uitgebracht. In het rapport staat, dat het zelfstan dig voortbestaan van het Limburgs Dagblad naar de eenstemmige mening van de commissie is uitgesloten. Hoe wel een regionaal blad van de omvang van het LD, (circa 75.000 abonnees) rendabel zou kunnen zijn, ontbreken zowel tijd als voldoende middelen tot herstel van het rendement. De commissie stelt dat de situatie binnen het bedrijf om een snelle en goede oplossing vraagt en adviseert concluderend, dat uitgezien moet wor den naar financieel sterke en bonafi de fusiepartners, die de werkgelegen heid. de ideële identiteit en het aan- deelhoudersbelang garanderen. De commissie-Welschen, genoemd naar haar voorzitter, de heer J. C. N. Welschen, tracht bij voorkeur reeds op de aandeelhoudersvergadering van vandaag met een definitief voorstel te komen. BETREURT In het communiqué betreurt de redac tiecommissie van het Limburgs Dag blad, dat zelfstandig voortbestaan van deze krant niet mogelijk is gebleken. Als redenen voor een samengaan met NV AUDET voert de redactiecommis sie ondermeer aan, dat alleen bij AUDET wordt voldaan aan de zoge naamde 'bodemgarantie' zonder welke de redactiecommissie elk samengaan verwerpt. Deze bodemgarantie houdt in, dat geen samenwerking in welke zin dan ook wordt aangegaan met een onderneming, die wezensvreemd is aan het blad. De Telegraaf is een landelijk dagblad dat op niet-katholie- ke basis toegespitst op de consumptie behoefte van het lezerspubliek wordt uitgegeven. Op het uitgeven van regi onale dagbladen op ideële en katholie ke basis is dit concern niet gericht. Het AUDET-concern daarentegen is gespecialiseerd in het uitgeven van regionale dagbladen volgens de chris telijke beginselen. Alleen al vanuit dit standpunt bezien zijn de belangen van het LD en al zijn werknemers beter ondergebracht bij AUDET dan bij De Telegraaf, aldus de redactie commissie. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten zegt in een commentaar op het rapport, dat de situatie bij het Limburgs Dagblad zich het best laat typeren als volgt: het bedrijf is niet arm, maar ziek. Het NVJ-bestuur schaart zich achter het standpunt van de redactie en haar keuze voor aan sluiting bij AUDET. Vandaag is er een vergadering van aandeelhouders. De redactiecommissie zou ook vandaag haar acties om de aandeelhouders af te houden van het ingaan op het bod van De Telegraaf voortzetten. DEN HAAG De huidige tien ge meenten in het land van Heusden en Altena zullen worden teruggebracht tot vier, te weten Werkendam Wou- drichem, Aalburg en Dussen. De Tweede Kamer heeft zich gisteren in grote meerderheid akkoord verklaard met deze gemeentelijke herindeling, die door minister Geertsema was voorgesteld. De tien gemeenten in het land tussen de rivieren zijn te klein, om de nodige medische sociale, recreatieve en verkeersvoorzieningen tot stand te brengen. Belangrijk punt voor de Ka mer was dat negen van de tien ge meenten het eens zijn met deze be stuurlijke herorganisatie. Minister Geertsema wast ook de twij fels die in eerste instantie bij de fractie van WD, BvdA en DS'70 leef den tegen zijn voorstel te overwinnen. Deze fracties gaven de voorkeur aan de vorming van één grote gemeente. De mogelijkheid dat deze grote ge meente de toekomstige gewestvorming in de streek kan bemoeilijken deed hen van mening veranderen Minister Geertsema kondigde nog aan dat hij, als dat maar even mogelijk is, vóór de komende verkiezingen zijn visie op de gewestvorming zal geven. Zonder twijfel zal hij daarbij afwijken van de lijn die door zijn voorganger, minister Beernink, is uitgestippeld en die uitgaat van een vrijwillige gewest vorming door de gemeenten zelf. an onze Haagse redactie DEN HAAG De sterke groei van de kleine kernen (de dorpen), vooral in het westen van het land, moet worden afgeremd door het afkeuren van bestemmings plannen. De Raad voor de Volkshuisvesting heeft dit geadviseerd aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Kater Maar dat werkt maar tijdelijk, aldus de filosofie van Bell. Want daarna komt de kater, de depressie. Die de pressie is volgens de Australische arts en dat is bepaald een originele gedachte een onverbrekelijk deel yan het hele verschijnsel. Het is een ingebakken mechanisme om het even wicht te handhaven, het mechanisme dat ervoor zorgt dat genot hoe ook ontstaan niet onbeperkt kan voort duren. Het gebruik van drugs is volgens Bell een bewust beïnvloeden van dat even wicht in de richting van het genot (ervaren als een gevoel van zelfver trouwen dat de te rechtvaardigen angst voor de buitenwereld overwint) gevolgd door de depressie die het evenwicht herstelt Of we nu door de Praktijk met deze Australische filoso fie veel geholpen zijn staat te bezien, Van het uitgestippelde ruimte lijke beleid om de groei van de bevolking in nieuwe steden (zoals Zoetermeer) of uitbrei dingen van bestaande steden binnen de perken te houden is weinig terecht gekomen; het bleek, dat de kleinere ge meenten, omdat het daar zo prettig wonen is, veel sneller groeiden. De aangewezen 45 iogenaamde 'groeikernen' (ge meenten, die tot het jaar 2.000 elk met meer dan 40.000 inwo ners moesten groeien), bleven al meer dan voor de helft achter bij de prognoses. Daar entegen breidden de kleinere woonkernen zich als 'olievlek ken' over het groene land uit. De vroegere minister Schut, die zich om deze ontwikkeling zorgen maakte, vroeg over te nemen beleidsmaatregelen ad vies aan de raad voor de ruimtelijke ordening en de raad voor de volkshuisvesting. Minister Udink heeft de ontvangen adviezen van de twee raden aan de Tweede Kamer voorgelegd. De Raad voor de Volkshuis vesting adviseert alleen" de be stemmingsplannen goed te keuren, die niet in strijd zijn met het algemeen beleid, dat in de eerste plaats de aange wezen groeikernen moeten uit breiden. Eisen aan woningen Wil het voorgestelde beleid van wat genoemd wordt 'ge bundelde deconcentratie' sla gen dan zijn stringente maat regelen op korte termijn no dig. Aangeraden wordt het wonen in kleine kernen min der en in de groeikernen méér aantrekkelijk te maken. Aan de laatste methode geeft de raad voor de volkshuisves ting dan de voorkeur. Maar dan moeten de woningen wel worden aangepast aan de ei sen, die de bewoners stellen. Men verlangt immers naar een eengezinshuis met een tuin, naar een voldoende ruime wo ning met uitzicht en, als er geen tuin is, een flink balcon ter compensatie. Verder is een ruime en veilige speelgelegen- heid vlak bij de woningen be langrijk. De Raad voor de Volkshuis vesting geeft verder onder meer de volgende adviezen: Het in de tweede nota over de ruimtelijke ordening begin sel van de gebundelde decon centratie moet verder worden doordacht. Er is een nieuw urbanisatieplan nodig. Versterking van de ge meentelijke, provinciale en rijksdiensten. Voldoende financiële mid delen voor gemeenten met één of meer groeikernen. Kleurloos compromis De Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening gaat vooral na waarom het beleid heeft gefaald. De grote projec ten slaagden niet. Het rapport zegt: 'Er is veel te weinig ervaring op het gebied van samenwerking tussen allen, die bij de grote projecten zijn betrokken zoals: de drie over heidsniveaus, woningbouwver enigingen, beleggers, bouwon dernemers, bewoners, deskun digen op financieel, organisa torisch, verkeerskundig, civiel- en bouwtechnisch gebied, ste debouwers, bouw- en tuinar chitecten Door het ontbreken van een doelmatig samenwer kingsverband wordt de voort gang van het project ernstig vertraagd, stijgende kosten en is het eindresultaat vaak een kleurloos compromis'. Hierbij komt nog, dat de kos ten in de groeigemeenten ho ger zijn dan in de kleine ge meenten. Andere problemen zijn de ongunstige bodemge steldheid en de hoge prijs van de gronden, omdat de keus beperkt is. Het komt erop neer, dat in de groeigemeen ten de huizen duurder zijn, het woonmilieu onaantrekke lijker en het voorzieningsni veau nauwelijks beter, maar vaak slechter is dan in de kleinere gemeenten. Het ge volg is dat de beleggers en de gegadigden de kernen-van-de- versterkte-groei mijden en hun heil zoeken in andere gemeenten. Andere aanpak De raad voor de ruimtelijke Nat en droog in augustus Van onze weerkundige medewerker Gisteren ging over de zomemeer- slag in ons land. vandaag een blik over de grenzen. Augustus heeft ab normaal veel regen gebracht in Zuid- Finland. In Helsinki werd met 192 mm een record over de laatste dertig jaar vastgelegd, in Turku met 120 mm over de afgelopen vijfentwintig jaar. Ook het Zweedse Visby (op een ei land in de Oostzee) meldde met 92 mm de grootste hoeveelheid over de laatste kwarteeunw. Als contrast kan gelden de neerslag van Londen, te weten elf millimeter, maar meer nog eigenlijk die van Gorleston aan de Engelse oostkust, te weten zeven mil limeter. De laatste dertig jaar was augustus daar niet meer zo droog geweest.Tegenstellingen waren er ook in Ierland, waar Malin Head aan de noordwest-kust de meerdere (86 mm) en een station aan de oostkust (21 mm) de mindere was. Verder viel er op de Hebriden en in Schotland met 92 tot 93 mm aanzienlijk meer neer slag dan bijvoorbeeld in Birmingham (48). Curieus is ook de augustus- aftapping van Gibraltar: minder dan een millimeter en de droogste augus tus van de laatste dertig jaar, waarbij overigens wel bedacht moet worden, dat deze maand daar normaal niet meer dan 7 millimeter pleegt te leve ren. Ook Madrid volgde deze lijn en in Sevilla viel zelfs geen druppel regen. Het was daar de droogste au gustus van de laatste twintig jaar. Lissabon telde drie millimeter Mallor- ca 20 en Barcelona 29 mm. De gemid delde augustus etmaaltemperaturen in Spanje zijn indrukwekkend: aan de kop gaal Sevilla met 26.8 graden Cel sius terwijl La- Coruna aan de noord kust een achterblijver is met 18.4 graden (ter vergelijking: De Bilt 15.5 graden Celsius). Dat in Finland de1 depressies meer gewroet hebben dan bijvoorbeeld in Ierland, zien wij ook duidelijk aan een vergelijking van de gemiddelde luchtdruk in augustus tussen Helsinki en het vliegveld Shannon, repectieve- lijk 1016 en 1020 millibar. De Bilt neemt met 1018,5 mb een tussenpositie Ook vandaag houdt het verder in kracht afnemende oceanische hoge- drukgebied de storingen nog wel in loom met als gevolg opnieuw een droge dag met opklaringen en gema tigde temperaturen. Aan de voorzijde van een storingsfronl uit het noord westen kan het morgen wellicht weer iets warmer worden. ordening stelt dan voor om uit de impasse te komen door een fundamentele andere aan pak. Grote woningbouwprojec ten moeten begeleid worden door een interdepartementale commissie. Verder wordt ge pleit voor een wettelijke rege ling. die nodig is voor de fasering en uitvoering van be stemmingsplannen. Dan kan voorkomen worden, dat de kleine kernen.hun toegewezen contingenten snel realiseren en vervolgens weer een nieu we aanvraag indienen. Om de groei van de kleine kernen verder af te remmen wordt ook aanbevolen de prij zen van de bouwgrond in de omgeving van grote projecten gelijk te trekken door een hef fing op de overige grond. De opbrengst van deze heffing is dan voor de aanleg van wegen en andere inf ra-structurele werken in het gewest. Duide lijk is dat juist met het oog op deze problemen de gewes ten snel moeten worden ge vormd. Amsterdam, licht bew.. 17. o De Bilt, onbew. 18. 0: Deelen. onbew., 18. 0: Eelde. zwaar bew.. 16. 0; Eindhoven, onbew.. 19. 0. Den Helder, zwaar bew., 16. 0: Luchth. R'dam. licht bew.. 18. 0: Twente, onbew., 18, 0: Vlissingen, onbew.. 17, 0; Zd. Limburg, on bew.. 19. 0; Aberdeen, regen. 16, 0.1; Athene onbew.. 28, 0; Barcelona, half bew., 23, 0; Berlijn, onbew 21. 0; Bordeaux, half bew,, 24, 0.1; Frankfort, onbew., 22. 0; Genève, zwaar bew., 20, 0; Helsinki, zwaar bew.. 12. 0; Innsbrück, zwaar bew.. 25, 0; Kopenhagen, onbew.. 19, 0; Lissabon, geh. bew., 21. 0; Locarno, geh bew., 18. 0.4; Londen, zwaar bew.. 17. 0: Luxemburg, onbew., 21, 0; Ma drid, licht bew., 22, 0; Malaga, geh. bew., 24. 0; Mallorca. geh. bew.. 25. 0; München. onbew.. 24. 0; Nice, zwaar bew 22. 1; Oslo. licht bew 20. 0; Parijs, onbew., 23. 0; Rome. zwaar bew.. 26. 0: Split, half bew., 23. 1; Stockholm, licht bew., 18. 0: Wenen, onbew.. 24. 0; Ziirich, zwaar bew., 23, 0: Casa Blanca zwaar bew., 23, 0: Istanboel. licht bew., 24, 0: Las Palmas. zwaar bew., 22. 0; New York, licht bew.; Tel Aviv. onbew., 30, 0; Tunis, licht bew., 28. 4: Brussel, onbew., 19. 0. HOOG WATER, donderdag; Vlissingen: 1 37- 13.56: Haringvliet aan de Zeezijde: 3.12-15.36; Rotterdam: 4.27-16.27; Scheveningen: 2.47- 15.11: IJmuiden: 3.20-15.44: Den Helder: 7 46-20.27; Harllngen: 9.46-22.39; Delfzijl: 11.43.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11