J Ëiirf M Universiteiten willen overleg over f 1000.- Leider narcotica-smokkel in Limburg gearresteerd Mitterrand stelt Moskoureis uit UW I I Doping gaat ons brons kosten Hebt u t al gehoord? krant Coalitie van -Allende nu g eensgezind Op stilstaande 30 auto gebotsteen dode, een gewonde Incidenten bij opening van academisch jaar Studentenprotest na besloten erepromotie Ons nieuwe feuilleton In deze krant Leicis e Courant DINSDAG 5 SEPTEMBER 1972 ihristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghablaven mijn hert in teghenspoet!" Veilig gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG [teenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) üironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezuren;; v mat 0S.30 uur. SANTIAGO (Reuter, AFP) De communistische en socialistische par tij in Chili hebben in een gemeen schappelijke verklaring de pogingen veroordeeld van de oppositie 'de rege ring met geweld omver te werpen en een terreur-dictatuur in te stellen'. De twee partijen, die samen de rege ringscoalitie van president Allende vormen, hebben 'gezien de ernst van dit moment besloten de meningsver schillen die hun gezamenlijke strijd ^belemmeren, terzijde te schuiven'. Sinds Allende aan de macht kwam. Izijnde socialisten en communisten het oneens geweest over het tempo van het revolutionaire proces. De communisten waren voor een geleide lijke verovering van de economische en politieke macht ter consolidering van het regeringsgezag en de socialis ten wilden snellere veranderingen. De vakbonden hadden gisteren hun leden opgeroepen om twee uur het werk neer te leggen om deel te ne men aan de viering van de tweede verjaardag van het bewind van Allen de. De politie was in staat van paraat heid gebracht en het leger moest in de kazernes blijven, omdat de autori teiten een herhaling vreesden van de ongeregeldheden van de vorige week tussen voor- en tegenstanders van Al- lendes regime. De Chileense oppositieleiders hadden hun aanhangers gevraagd thuis te blijven om 'provocaties te voorko men'. (n 15J ïgii HL >ME SP s ds tw ■:r,r grat MARKNESSE De 17 jarige Klazina Bos uit Vollenhove is gisternacht om het leven gekomen, toen de door haar broer bestuurde auto in volle snel heid op een stilstaande vrachtauto reed. De vrachtauto was gr^d verlicht. Haar broer, de 20-jarige caféhouder H. Bos, is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Emmeloord. De politie heeft thans de namen vrij gegeven van de vier mensen, die zon dag bij een frontale botsing onder Apeldoorn om het leven kwamen. Het zijn de 56-jarige H. W. Teggelhove uit Zwolle en zijn echtgenote, de 55-jarige mevrouw H. Teggelhove-Schreurs, de 66-jarige .G Hendriks en de 41-jarige mevrouw A. Hazeleger-Pater uit Ede. De vijfjarige Marco Keuben uit het Gelderse Wehl kwam zondagavond om het leven, toen hij bij het oversteken werd aangereden door een motorrij der. Hij werd op slag gedood. Op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen kwam zondagavond de 17-jarige C. van Sum- meren uit Schayk in Noord-Brabant om het leven, toen hij met zijn brom mer de rijksweg opreed en werd aan gereden door een auto. In Veldhoven kwam diezelfde avond de 18-jarige L. van Summeren om het leven toen hij met zijn brommer tegen een auto botste. Zogezegd Meer bewolking Vandaag: eerst nog opklarin gen, maar later op de dag meer bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke lot matige wind uil noordelijke richtingen. Maximumtemperatu ren rond 18 graden. Morgen en overmorgen: Zonni ge perioden en normale tempe raturen. later minder bestendig. Morgen: zon op: 6.00 onder: 19.16 Maan op: 4.28 onder: 18.29 Moeder slaat auto van zoons in elkaar LEIDEN De universiteitsbesturen willen tnet de regering overleggen over de problemen, die de uitvoering van de collegegeld-wet op dit moment praktisch onuitvoerbaar maken. Dit heeft mr. K. J. de Catli, voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit te Leiden gisteren meegedeeld bij de opening van liet academische jaar, welke opening op verscheidene plaatsen een rumoerig ver loop had. De leuzen op de spandoeken van deze studenten aan de Vrije Universiteit lieten er gisteren geen twijfel over bestaan hoe zij dachten over de nieuwste doctor van de Vrije Universiteit, de Indonesische hoogleraar mr. O. Notohamidjojo. Omdat men bang was.voor studentenacties èn in verband met de gezondheidstoestand van de eredoctor vond de ere promotie gisteren in het geheim plaats. Later werd er in een openbare senaatsvergadering mededeling over gedaan en pas toen konden de studenten van hun gevoelens doen blijken. MAASTRICHT De rijkspolitie in Limburg heeft gisteren de 35-jarige Duitser Kalle P. gearres teerd, die ervan wordt verdacht de leider te zijn t an een internationaal smokkelsyndicaat in narcoti ca. In mei van dit jaar werd P. tot ongewenst vreemdeling verklaard. P. werd gisteren aangehouden na een serie huiszoekingen die de recherche van de rijkspolitie gisteren in heel Limburg ondernam. Hij werd aange troffen in een ingenieuze bergplaats in een huis in Nuth, een kast van 1.60 meter achter een spiegel in de garderobe. De huiszoekingen leverden nog belang rijke vondsten op. In Schaarsbergen werden in het huis van de 24-jarige T. P. enkele honderdduizenden lege capsules en enkele duizenden capsules gevuld met wjt poeder gevonden en tien kg vermoedelijk amfetamine. Bij de 51-jarige H. P. eveneens in Naar ruwe schatting is in Neder land het aantal slachtoffers dat afhankelijk is van alkohol dertig maal zo groot als het aantal men sen dat afhankelijk is van ande re drugs. Prof. dr. W. K. van Dijk Het doet ons genoegen, onze lezers een postuum werk van de in onze kringen geliefde auteur P'ct Risseeuw (1901—'968) te kunnen aanbieden als vervolg verhaal. Na zijn dood heeft me vrouw Risseeuw het manuscript voor zover aanwezig, uitgetikt. Er was nog geen slot, doch wèl waren er aantekeningen. De on langs overleden schrijfster Jaco- ba M. Vreugdeu'iil nam op zich, het boek af te maken; kort voor haar dood slaagde zij daarin. 'Donja Saskia en haar Prins' is een historische roman. Ris seeuw was een mens, die zich Voor dat moedetr het doet. P. J. Risseuuw bijzonder tot de historie voelde aangetrokken. Nederland en het volksdeel waartoe hij behoorde, hadden zijn bijzondere liefde. Van zijn historische romans noemen wij 'Anneke Jans' en de trilogie 'Landverhuizers', gaan over de lotgevallen van Nederlanders in Amerika. Ook ons feuilleton handelt daarover. Weinig wordt in Ne derland geweten van de bemoei enissen die Nederland heeft ge had in het ontstaan van de staat Brazilië. Nederland heeft een korte tijd in dat proces een rol gespeeld, waaraan de naam Johan Maurits van Nassau ver bonden is. Risseeuws boek speelt in die tijd (1630-1654). Risseeuw vertelt op zijn zeer eigene wijze over de lotgevallen van de Nederlanders in de kolo nie. Hoofdfiguur is het meisje Saskia, dat van Amsterdam uit naar de Nieuwe Wereld trekt. De strakke stijl van liet boek, typerend voor de schrijfwijze van de auteur, bloeit telkens uit tot een bewogenheid, die de le zer zeker ontroeren zal. Wij achten ons gelukkig, dit hoek, dat 't resultaat is van de arbeid van twee overleden pro testantse auteurs, met ingang van vandaag in ons dagblad tc kunnen publiceren. Schaarsbergen, werden twintigduizend tabletten preludine gevonden. Kalle P. wordt sinds 1970 door de Zweedse justitie gezocht wegens het binnensmokkelen van stimulerende middelen, die in Zweden onder de narcoticawet vielen, maar in Neder land toen nog niet. Voor 2ijn groot scheepse handel had P. Zuid-Limburg als zijn operatieterrein gekozen. Het grootste afzetgebied vond hij in Zwe den, waar hij op een uitgebreide dis tributie-organisatie kon rekenen. Geschat werd dat hij zeventig procent van de narcoticasmokkel naar Zweden in handen had. Tot zijn koeriers be hoorden onder andere de 42-jarige Heerlenaar Anno M- bekend als de ongekroonde koning van de Neder landse 'brandkastkrakers', en die verle den maand vrijkwam na een straf van twee jaar voor de smokkel van 3500 preludinetabletten. Op de dag van zijn vrijlating werd hij evenwel weer aangehouden, verdacht van smokkel van een partij tabletten ter waarde van één miljoen gulden. Vorige week werd M. hiervoor op nieuw veroordeeld, nu tot drie jaar gevangenisstraf. De arrestatie van M. twee jaar gele den betekende een zware slag voor het smokkelsyndicaat van P. Een tweede slag werd het syndicaat verle den week toegebracht, toen de Belgi sche rijkswacht de 30-jarige Albert P. uit Schinveld alias Dikke Billy arres teerde. Hij werd op verzoek van de Westduitse justitie \aangehouden, ver dacht vari smokkel in narcotica. Al leen al in West-Duitsland zou hij voor vijf miljoen hebben afgezet. In Groningen werd de rectormag- nificus van de rijksuniversiteit, prof. dr. A. Wattel, de mond gesnoerd door protesterende studenten die hem over schreeuwden toen hij twintig minuten met het uitspreken van zijn rede bezig was. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam vond de aan de opening van het academisch jaar voorafgaande ere promotie van de Indonesische prof. Notohamidjojo 's morgens al plaats in een besloten zitting van de Senaat, onder meer omdat men acties van de studenten vreesde. In Leiden bezetten zeventig stu denten van de Leidse studentenbond de gewelfkamer van het academiege bouw omdat zij vinden dat het uni versiteitsbestuur niet ver genoeg gaat met zijn concessies; behalve het ach terwege laten van de controle op collegekaarten eisen zij stopzetting van de hele inschrijvingsprocedure. In Rotterdam richtte rectormagni- ficuspro f. dr. C. J. van der Weijden zich speciaal tot twee studenten die in rode shirts (waarop stond: boycot 1000) op het podium waren gaan zitten met een spandoek waarop een zelfde tekst stond. Twee studenten uit de zaal trokken het doek uit handen van de demonstranten en brachten het naar buiten, waarop enkele tien tallen mensen de zaal verlieten. In Leiden wees mr. de Cath, voorzit ter van het college van bestuur, erop dat de universiteiten 'wettelijk gebon den zijn aan de collegegeldverhoging, maar wanneer de huidige problemen niet worden opgelost is de wet niet uitvoerbaar. Daarom willen de univer siteiten gezamenlijk overleg met de minister. Voorlopig mogen de studenten van de vele onduidelijkheden die de wet met zich meebrengt geen hinder ondervin den bij het volgen van onderwijs. Maar op den duur moet deze zaak geregeld worden, omdat het budget van de universiteit is afgesteld op het aantal ingeschrevenen. Mr. De Cath vond dat de huidige problemen centraal geregeld moesten VERVOLG ZIE PAGINA 11. ZESDE KOLOM Binnenland Munters wil alternatief dorp op Drentse hei 5 Buitenland Tsjoe rekent met stunt van Nixon 1 Protestanten nemen in Li ster wapens weer op7 Kerk "t Gaat meer om tweede auto dan om zoveelste kind 2 Economie Dameskappers in rode cij fers 17 Kerkbladen 2 Boekenelalagc 2 Lezers schrijven 2 Commentaar S PARIJS (Reuter) De Franse socialistische leider Frangois Mitter rand heeft besloten zijn bezoek aan Moskou uit te stellen in verband met zijn controverse met de Russische ambassadeur over de emi gratie van Joden uit de Sowjet-Unie tegen betaling van hoge geld bedragen. De Rus Pjotr Abrassimow schreef Mitterrand zondag, dat diens bezoek (waarvoor nog geen datum was vastgesteld) wel eens niet gelegen zou kunnen komen. Mitterrand heeft snel op deze opmer king gereageerd. Het lag in zijn be doeling in november te gaan. Nu zal het wel in de loop van volgend jaar worden, tenzij de Sowjet-Unie laat merken, dat zij in het geheel geen prijs stelt op een bezoek van Mitter rand. Deze had geprotesteerd tegen het feit, dat Joden pas uit Rusland mogen vertrekken, als voor hen een 'losgeld' wordt betaald om studie- en andere kosten die met hun opleiding verband houden terug te krijgen. Abrassimow verweet Mitterrand 'in menging in de binnenlandse aangele genheden van de Sowjet-Unie' en pro testeerde tegen de 'vijandige toon' van de socialistische leider. Deze zeer ongebruikelijke aanval van een am bassadeur heeft groot opzien gebaard. Temeer daar Mitterrand's partij nog maar kort geleden met de Franse communisten een verkiezings- en re geerakkoord heeft gesloten. De volledige tekst van de brief van Abrassimow besloeg een halve pagina in het communistische dagblad l'Hu- manité, dat eerder de brief van Mit terrand aan de ambassadeur niet had gepubliceerd. Opvallend is voorts dat Abrassimow zijn brief aan Mitterrand heeft ver zonden aan de vooravond van een beleefdheidsbezoek, dat hij gisteren bracht aan de nieuwe Franse premier, Pierre Messmer, een gaullist bij uit stek. Aan journalisten vertelde de ambassadeur na zijn bezoek aan de premier dat hij nog deze week naar Moskou gaat voor overleg, maar dat hij voor die tijd Mitterrand nog wel wil ontvangen, als deze hem iets te vragen heeft. Ad van der Hoek Dokter Ab Rozijn MUNCHEN De gouden rand rond de bronzen medailles van het Nederlandse wielerkwartet op de 100 kilometer ploegentijdrit kan de komende dagen een wel eens erg doffe kleur gaan krijgen, wanneer het IOC het eremetaal van de Nederlandse ploeg terug eist. Bij de dopingcontrole is Aad van der Hoek, de renner die na 46 kilome ter met twee gebroken spaken moest afhaken, positief bevonden. De medische commissie van het IOC heeft de UCI (internationale wieler-federatie) voorgesteld de Nederlander wegens het gebruik van stimulerende middelen te dis kwalificeren. Dit betekent hoogst waarschijnlijk, dat de Nederlandse ploeg die het brons behaalde (Fe- dor den Hertog. Cees Priem en Henny Kuiper bleven rijdend de concurrentie voor de derde plaats voor) zal worden gediskwalificeerd en de medailles zal moeten inleve ren. In dit 'drama' rond het wieler kwartet speelt de arts van de wie lerploeg, Ab Rozijn, een belangrij ke rol. Hij heeft Van den Hoek het gevonden (verboden) middel coramine toegediend in de veron derstelling, dat deze stof niet op de IOC-lijst van verboden midde len stond. Niet alleen Aad van den Hoek is op het gebruik van stimulerende middelen betrapt. Want nadat in het gewichtheftoernooi reeds twee slachtoffers waren gevallen, volg den gisteren behalve Van der Hoek ook nog de uitsluiting van een basketballer uit Porto Rico en zeer sensationeel de Ame rikaanse zwemmer Rick Deraont. Demont zou als de grote favoriet zijn begonnen aan de finale van de 1500 m vrijeslag. Mike Burton won nu in de nieuwe wereldrecordtijd van 15.52.58. In het Olympisch zwembad, waar gisteren de laatste wedstrijden werden afgewerkt, kroonde Mark Spitz zich als de grootste gouddelver van deze en alle voorgaande Spelen. Voor de zevende keer ging Spitz te water, voor de zevende keer werden zijn inspanningen (nu als vlinderslag zwemmer in de 4x100 meter wis selslag ploeg van de Verenigde Sta ten) met goud en een wereldre cord bekroond. De Italiaanse scher mer Nedo Nadi was tot nog toe met vijf gouden medailles tijdens een Olympiade (in Antwerpen, 1920) de meest succesvolle deelne mer. Aan die grote successen komt Ne derland nog steeds niet toe, al waren er gisteren naast de teleur stelling van het doping-geval van Van den Hoek ook nog enige posi tieve zaken. De meest in het oog springende: de overwinning van de hockeyploeg op Australië (3—2), waardoor Nederland de halve fina les (met Wesl-Duitsland als tegen stander) bereikte. 'Er is iets misgegaan. Wil nog iemand me zijn horloge le nen?' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. ADVERTENTIE Sinds kort bevindt zich bij uw orgelhandelaar het negende wereldwonder:'t Symphonie Orgel van Eminent/Solina. Hebt u 't al gehóórd? Een berichtjeaan Eminent, Postbus 25 Bodegraven-en u hoort erméérvan! Naam:D maand Adres:kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: - Adres: Plaats: - Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen P mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1