II T nsat ARP ziet niets in vorming één fractie Israël zou groot deel Sinaï willen ontruimen I I I I I I I UW Lasse Viren zet zegetocht voort Loonderving werkende jeugd is in studie krant v. d. Velde ^otohamidjojo: liet storen tan kritiek Tonnen schade bij loerderij branden Plan van KVP voor na de verkiezingen )nbekende steekt caféhouder neer Den Haag past lapmiddelen toe Independiente-A j ax woensdagnacht om 1.10 uur op televisie In deze krant Zweefvliegtuig landt op balkon Verkeerscontrole: honderden op de bon MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Nieuwe Lekke Courant „Stantvastich is gheblevan CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h#rt in t eg henspoet!" Steenstraa! 37 Postbus 76 Telefoon- 01710-31441 en 203X8 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25.90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. LEIDEN. Zoeterwoudseweg 23, lel. 33741. LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 180, tel. 1 34296. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJereltstr. 372. 1 iel. 1141. 1 Van een onzer verslaggevers MSTERDAM De Indonesische linogleraar prof Notohamidjojo, die randaag het ere-doctoraat aan de VU ;erleend krijgt, heeft gisteravond in een NCRV-radio-interview de weer stand van studenten tegen deze onder scheiding kritiek van stuurlieden aan de wal genoemd. Als men mij verwijt het ondemocrati sche bewind van Soeharto te steunen, zeg ik: kom zelf naar Indonesië maak kennis met de moeilijkheden waarmee wij te maken hebben'. De kritiek, die van bepaalde zijden in ht buitenland op het huidige Indone sische regime wordt geuit vond hij nutteloos en onredelijk. 'In een staat, die in opbouw is, doet men er het beste aan, zich aan zulke kritiek niet te storen', aldus de hoogleraar. Op de vraag of hij het huidige be wind democratisch vond, antwoordde hij: 'We zijn op de goede weg naar hel bewerkstelligen van de grootst mogelijke vrijheid van de mens'. Van een verslaggever LEEUWARDEN Afgelopen week end is er voor tonnen schade aange richt door boerderijbranden. Hooi- broei was de oorzaak van een brand, die de kapitale boerderij van de heer H. Oosterhof in Tietjerksteradeel ver woestte. De brand ontstond toen het gezin zat te eten. Slechts een klein deel van de huisraad kon worden gered. De boerderij was eigendom van jhr. Van Sminia uit Amsterdam. De bewoners van de boerderij zijn tijde lijk ondergebracht in een bungalow van de eigenaar. De schade wordt geraamd op tenminste ƒ200.000. In Oudehorne bij Heerenveen ging een hooischuur van de heer J. Heida in vlammen op. De schade bedraagt *150.000. De brand ontstond toen de heer Heida met een verbrander bezig was. De vlam moet onder het dak van de schuur door zijn gelekt. In Aalten werd de boerderij van vee houder J. Eenink in de as gelegd. Een op stal staande koe moest worden ;afgemaakt. De bewoners konden zich in veiligheid stellen. De schade werd geschat op twee ton. MUNCHEN Op de middag waarop West Duitsland drie gou- den atletiek-medailles veroverde, zette Lasse Viren (foto) de Finse zegetocht op de lange afstand voort. Viren de grootste troef van de Skandinavi rs nu Juha Vaatai- nen door een blessure niet op de 10.000 meter kon starten bracht de Brit David Bedford een grote ne derlaag toe. Bedford die er alles voor over had gehad om in Münehen een gouden medaille te pakken, liep een zeer aanvallende race. maar v;erd uiteindelijk zelf slachtoffer daarvan. Zijn volgers bleken na zes kilometer voldoende kracht over te hebben gehouden om Bedford e lossen. In r'.e laatste ronde liep Lasse Viren van zijn tegenstanders weg. Alleen de Belg Emiel Puttemans kon hem nog even bedreigen, maar ook die aanval sloeg Viren met overmacht af. Een bronzen medaille werd dit weekeinde door Nederland vero verd. De twee zonder stuurman Roel Luynenburg en Ruud Stokvis werden zaterdag derde achte e Oostduitse en de Zwitserse ploeg. Voor de hockeyers is de opgave gisteren toch nog zwaar geworden. De ploeg verloor met 31 van Groot Brittannië en moet vandaag minstens gelijk spelen tegen Au stralië om een plaats bij de laatste vier te veroveren In de schaduw van Mïinchen speelt zich het wekelijkse voetbalgeheu- ren af. Waar slechts opmerkelijke punten werden geregistreerd van de zijde der subtop. Het labiele Sparta, dat eerder dit seizoen al tegen Excelsior opliep, moest zich ditmaal onderwerpen aan MW, dat in Maastricht nu al twee keer verrassend uithaalde (eerder tegen de FC Den Haag). De topper van de eredivisie werd een bekeken zaak voor het onverstoorbare Ajax, dat via Piet Keizer drie keer scoor de. Tegenstander PSV stelde daar geen enkele treffer tegenover. Feyenoord blijft redelijk goed vol gen. Ditmaal werd NAC terzijde geschoven. De FC Den Haag liet weer een punt bij Haarlem liggen. De FC Twente is inmiddels opge klommen naar de derde plaats door een niet geheel verdiende overwinning op Go Ahead, dat in de slotfase voldoende mogelijkhe den had om alsnog tot een gelijk spel te komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - In de ARP bestaat fel verzet tegen het plan van de KVP om direct na de verkiezingen één fractie te vov:r van de drie confessionele partijen. Achtergrond van het plan is het 'me chtspositio- neel denken'. Die ene christen-democratische fractie zal immers de grootste zijn, waardoor de sterkste po sitie in de onderhandelingen bij de komende kabinetsformatie zal worden ingenomen. GRONINGEN De 25-jarige caféhou der Marinus de V. uit Drachten is in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen door een onbekende neer gestoken. Niet levensgevaarlijk ge wond is de man in het academisch ziekenhuis opgenomen voo een spoed operatie. Hij kon nog niet worden gehoord. De caféhouder was betrok ken geraakt bij een vechtpartij op de Carolieweg in Groningen. Hij werd gevonden met grote steek- en snijwon- den in de onderbuik. LEEUWARDEN Gelijktijdig met de presentatie van de rijksbegroting zal door de regering een standpunt worden bekend gemaakt over een op lossing met betrekking tot het niet meer betalen van jonge werknemers op dagen waarop zij het vormingson derwijs bezoeken. Dit heeft de minis ter van onderwijs en wetenschappen, mr. C. van Veen, meegedeeld toen hij zaterdag in Leeuwarden een uurtje sprak met vertegenwoordigers van de Katholieke werkende jeugd. De minister voelt persoonlijk niet voor een oplossing in de loonsfeer. De betrokkenen hebben de leerlingen- en niet de werknemersstatus. De rege ring heeft zich, aldus de minister, nu gebogen over het advies van de Soci aal Economische Raad, waarin onder andere wordt voorgesteld met betrek king tot de jongeren die het vor mingsonderwijs volgen een kinderbij slagregeling te treffen die analoog is aan die voor degenen die een dagloon moeten missen. Uit de besprekingen kwam naar voren dat het vinden van werk voor I5-~en 16-jarigen steeds moeilijker wordt ge vonden. De minister vindt dat er afspraken moeten worden gemaakt tussen de sociale partners, zodat een sluitende oplossing ontstaat. Daarbij moet het niet mogelijk zijn dat jonge ren die verplicht naar vormingswerk worden gezonden, bij sollicitaties wor den gediscrimineerd. Er werd nog gezegd dat het wenselijk is dat de provincies meer faciliteiten krijgen in onderwijszaken en de minister bleek het daarmee eens te zijn. Hij vindt dat het onderwijsbeleid in de toe komst ongetwijfeld een meer decen traal karakter moet krijgen. Dit streven gaat velen in de ARP te ver Bovendien wordt een onmiddellij ke fusie van de fracties 'pure verlak kerij' genoemd. Op aandrang van de Van een verslaggever UTRECHT Onderwijzers zijn ont moedigd door de eindeloze herhaling van loze beloften over de verlaging van de leerlingenschaal en leraren voelen zich in de tang genomen door de invoering van de mammoetwet voor het voortgezet onderwijs, terwijl het ervoor noodzakelijke geld niet beschikbaar wordt gesteld. Aldus zaterdagmiddag in de Domkerk in Utrecht prof. dr. J. A. Huisman, voorzitter van het bestuur van de stichting van centrale opleidingscur sussen voor middelbare akten, bij de opening van het 53o cursusjaar. Hoogleraren, lectoren, wetenschappe lijke medewerkers en studenten ma ken, zo zei prof. Huisman, gezamen lijk front tegen de landsregering die een twintigste eeuwse toeloop tracht op te vangen met een negentiende eeuws toewijzingsstelsel, de snelgroei ende kloof vult met lapmiddelen en het begin van een modern, toekomst gericht toelatingsbeleid steeds naar volgende jaren verschuift. Over de verhoging van hel collegegeld tot duizend gulden, zei hij o.m.: 'Deze maatregel doet Nederland binnen Eu ropa in één klap uit de boot vallen, evenals de nog funestere verhoging van het schoolgeld tot maximaal 500, ook voor de leerplichtige jaren. Dit is geheel in strijd met ook door Nederland ondertekende verdragen tot geleidelijke invoering van koste loos onderwijs'. ARP is immers besloten nog niet met één lijst te komen. Het wordt daarom niet eerlijk gevonden wél de fracties direct samen te smelten. De kwestie van de fusie van de frac ties is actueel geworden toen bekend werd dat de ARP-lijsttrekker mr. Biesheuvel bereid was de leiding van de grootste fractie die gevormd zou worden op zich te nemen. Vorige week is deze politieke fusie uitvoerig besproken in het bestuur van de ARP. Het bleek al snel dat een aanzienlijk blok in de partij, namelijk de afdelingen Drente en Friesland vierkant tegen waren. Naast het aantal voorstanders waren er ver der in het partijbestuur, die zich legen de directe fusie van de fracties uitspraken. Het bestuur kwam er niet uit en besloten werd zaterdag aanstaande het versterkte partijbestuur, dat toch ver gadert over de kandidatenlijst, een beslissing te nemen over de fusie van de fracties. In het partijbestuur wordt nog voorgesteld dat de fracties zelf (de werknemers in deze fusie-affaire) zich zouden uitspreken. Het staat vrij wel vast, dat de meerderheid van de ARP-kamerleden niet voor is De fractie zal morgen over dit pro bleem vergaderen. Partijvoorzitter, dr. A. Veeman, die wel voor de directe fusie is, zal echter morgen in het wekelijkse overleg met zijn collega's van de KVP en CHU niet kunnen instemmen met de vorming van de ene christen-democratische fractie di rect na de verkiezingen, gezien de in het partijbestuur levende bezwaren, de vermoedelijke meerderheid van zijn fractiegenoten die tegen is en de te vernachten uitspraak zaterdag in het versterkte partijbestuur. Ook wordt verwacht dat de partijraad van de ARP tegen het fusieplan zal zijn. De afwijzende houding van de ARP heeft intussen de verhouding tussen de ARP enerzijds en de KVP en CHU anderzijds er niet beter op gemaakt. Er bestond reeds teleurstelling ove het niet doorgaan van één kandidaten lijst Hierbij komt nu nog dat het plan van directe vorming van de frac tie niet door zal gaan. De fracties van de KVP en CHU hebben tot nu toe nog maar één keer gezamenlijk vergadert. Het was een zgn. kennismakingsbijeenkomst in Soesterberg, die werd besloten met een gebeds- en zangdienst en een diner. Van een verslaggever HILVERSUM Het begin van zowel de rechtstreekse televisie- als de radio reportage, die de NOS woensdagnacht van de wedstrijd IndependienteAjax uitzendt, is op 01.10 uur bepaald. De NOS-televisie zendt een samenvat ting van de wedstrijd uit op donder dagavond om 22 uur via Nederland II. Zogezegd De regering tracht een twintigste- eeuwse toeloop van studenten op te vangen met een negentiende- eeuws toewijzingsstelsel en vult de snelgroeiende kloof met lap middelen. Prof. dr. J. H. Huisman Time onthult geheim vredesvoorstel aan Cairo WASHINGTON, TEL AVIV (Reuter, UPI. AFP) Israël heeft Egypte via Amerika een geheim vredesplan voorgelegd. Daarin verklaart de Israëlische regering zich bereid ongeveer tweederde deel van de Sinaï terug te gevèn aan Egypte. Droog Op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Overwegend mati ge wind naar nordclijke richtin gen krimpende wind. Maximum temperaturen omstreeks 18 gra den. Morgen en overmorgen: overwe gend droog, tamelijk zonnig en temperaturen iets beneden nor maal. Zon op: 05.56 onder: 19.20 maan op: 01.48 onder: 17.53 Sport-figuren Dit heeft het Amerikaanse weekblad Time in zijn jongste uitgave bekend gemaakt. Zowel in Israël als Egypte is officieel ontkend dat er zo'n plan zou bestaan, maar politieke waarnemers in Washington en het Midden-Oosten brengen de onthulling van Time in verband met de uitspraak, die me vrouw Golda Meir, Israëls premier, vorige week vrijdag deed over de bestandslijn langs het Suezkanaal. Die bestandslijn hoefde niet definitief te zijn, aldus mevrouw Meir. Israël was bereid zijn standpunt inzake een vre desovereenkomst met Cairo te ver zachten. De uitwijzing van de Russen uit Egypte had daarbij geen rol ge speeld. Volgens mevrouw Meir heeft Israël een vredespan, maar daar zou den geen grenzen in voorkomen. Over die kwestie moest via rechtstreekse onderhandelingen tussen de betrok ken partijen overeenstemming bereikt worden. Volgens Time heeft Israël het plan twee weken geleden ingediend. Dat Cairo er nog niet openlijk op gerea geerd heeft, betekent volgens Time, dat president Sadat het ernstig bestu deert. Het plan zou de volgende punten bevatten: Israël zou Egypte zoveel van de Simaï teruggeven, dat in grote lijnen de bestandslijn van 1949 zou zijn hersteld. Israël zou de strook van Gaza behouden en een belangrijk deel van het berggebied in het zuiden van de Sinaï. Het Egyptische deel van de Sinaï zou gedemilitariseerd moeten worden. dienstplicht met drie maanden te ver korten. Israëlische mannen moeten nu drie jaar in dienst. Ook de dienst plicht voor reservisten zou waar schijnlijk worden verkort. De hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Akhbar, Koeddous. heeft zaterdag in een sarcastisch artikel de Russische leiders verweten, dat zij vakantie houden op de Krim en geen tijd hebben serieus in te gaan op de Egyptische verwijten. Volgens deze journalist wil Moskou Egypte geen offensieve wapens geven, omdat par tijleider Breznjew dit met president Nixon heeft afgesproken tijdens hun topoverleg in Moskou. Binnenland Prinsje gedoopt5 Twist in Groningse raad 5 Buitenland Hanoi belooft vrijlating ge vangenen 7 Brandstichting eist 36 le vens 7 Kerk Ontspannen sfeer op geref. oecumenische synode Kunst Toneelpremières Bockenetalagc Radio cii tv Strips, feuilleton Lezers schrijven Dag maandag Puzzel Een Egyptische zweefvlieger is in een voorstad van Cairo veronge lukt toen zijn toestel geen hoogte kon houden en op het balkon van een flatgebouw terechtkwam. Voordelen Voordelen voor de Israëli's van dit plan zouden zijn, dat het zuiden van de Sinaï een Israëlisch bastion zou zijn, doordat de sedert de oorlog van juni 1967 daar gebouwde militaire installaties in stand kunnen blijven. Vanuit deze sterke positie zouden de Israëli's het Suezkanaal met radar in de gaten kunnen houden en zij zou den de hele kust van de Kode Zee kunnen controleren. Premier Golda Meir: plan. Voor de Egyptenaren zouden de voor delen zijn: heropening van het Suez kanaal en de mogelijkheid om de noordelijke Sinaï tot Rarah te ontwik kelen. Time weet ook te melden dat Israël nauwe contacten onderhoudt met Jor danië. De Israëlische vice-premier Al- Ion zou dit jaar al twee keer in het geheim besprekingen hebben gevoerd met koning Hoessein van Jordanië. Korter dienen Generaal David Elazar, chef van de generale staf van het Israëlische le ger, heeft zaterdag verklaard, dat het vertrek van de Russische adviseurs en eenheden uit Egypte het gevaar voor een onmiddellijk uitbreken v an een nieuwe oorlog had verkleind. In dit licht was het wellicht mogelijk de Van een verslaggever BREDA De politie heeft in de provincie Noord-Brabant in de nacht van zaterdag op zondag meer dan drieduizend weggebruikers gecontro leerd. Er werden enige honderden processen-verbaal opgemaakt, waarbij één wegens rijden onder invloed. De controle werc' op 45 plaatsen in drie uur tijd uitgevoerd, voornamelijk in Oost-Brabant. In totaal stopten 2907 auto's, 28 motoren en scooters en 343 fietsers en brommers. Behalve de dronken automobilist mochten nog zes personen wegens drankgebruik niet zelf verder rijden. Ook werd genoteerd dat 93 andere weggebrui kers alcoholische dranken hadden ge nuttigd. Processen-verbaal werden voorts ge schreven omdat 103 personen geen geldig rijbewijs bij zich nadden, 90 keer geen kentekenbewijs kon worden getoond, in 28 gevallen de voertuigen op gladde banden stonden. 77 keer een ondeugdelijke verlichting werd geconstateerd en 90 andere overtre dingen ware; gr-, 'laleerd. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- onderzetter) mapje post papier met enveloppen met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1