Matroos: ik wou pistool aan gezagvoerder geven Prinsje een van de zeven dopelingen Technici willen heel anders gaan werken Bezetting Wageningen na inwilliging van enige eisen opgeheven frico Voor dreigement met wapen in vliegtuig anderhalf jaar geëist Studeer tavonds rechten Ook Wemmers en Albeda tegen boycot Z.-Afrika Dierenatlas voor prins 'Limburgs Dagblad kan niet zelfstandig voortbestaan' Plechtigheid morgen op televisie Wiegel gaat met Drentse trouwen Voor 178 NSers ontslag op verzoek Het weer Gunstig weekeinde ■ROUW/KWARTET ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/X5 maar aan de gezagvoerder had willen geven. 'Ik heb', aldus de officier, 'geen enke le reden om eraan te twijfelen dat de stewardess zich bedreigd heeft ge voeld, zoails zij heeft gezegd'. Hij zei overigens niet te weten wat B. eigen lijk van plan is geweest en noemde het curieus dat de pseudo-kaper op dracht gaf naar Rotterdam te vliegen, terwijl het toestel daarheen onderweg was. Dat raadsel greep de verdediger mede aan om aan te tonen dat bij B. iedere opzet tot kaping heeft ontbroken. Hij meende dat B. daarom ook van het subsidiair ten laste gelegde, bedrei ging met kaping, moest worden vrij gesproken. Zijn cliënt, vond hij, zou er hooguit van beschuldigd kunnen wor den dat hij de stewardess heeft be dreigd. De vader Aan het begin van zijn pleidooi noem de de verdediger de zaak vooral ern stig voor de vader van B., die de zitting bijwoonde. Deze heeft 37 jaar als vliegtuigbouwkundig ingenieur bij een grote Engelse fabriek gewerkt en moest in de Times lezen dat zijn zoon werd beschuldigd van vliegtuigkaping. Hij las tot zijn ontzetting ook dat daarop in Nederland een straf van maximaal 12 jaar staat. Acties worden toch voortgezet Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De bezetting van het hoofdgebouw van de land bouwhogeschool in Wageningen is opgeheven. De studenten besloten het gebouw te verlaten, nadat het college van bestuur in een nota op enkele punten aan hun eisen was tegemoetgekomen. In de nota staat dat iedere docent de vrijheid heeft inschrijvingsbriefjes uit te rei ken die kunnen dienen voor het aanvragen van kinderbijslag. Over de controle van collegekaarten zegt de nota dat men hiertoe geen nieuwe maatregelen voorbereidt. AMSTERDAM Driemaal achtereen hanteerde de 27-jarige Engelse matroos Gerald F. N. B. uit St. Al bans gistermorgen opnieuw het alarmpistool waarmee hij op donderdagavond 22 juni opschudding had verwekt in een KLM-toestel dat van Londen naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven vloog. Dit maal deed hij dat op verzoek van de president van d e Amsterdamse rechtbank, die zich boog over de vraag of B. zich aan vliegtuigkaping heeft schuldig gemaakt. De blonde, magere matroos, die een bedremmelde indruk maakte, betoog de, bijgestaan door een tolk, dat er van een groot misverstand sprake was. Hij had het pistool, dat niet geladen was, slechts aan de gezagvoer der willen overhandigen. Geheel ten onrechte, zo meende hij, had de be manning van het vliegtuig in zijn poging daartoe een bedreiging gezien. Volgens zijn lezing had het pistool in zijn hand gelegen, toen hij eerst de stewardess en vervolgens, in de cock pit, de gezagvoerder en tweede piloot had benaderd. Maar toen hij de monstreerde hoe hij het wapen had vastgehouden, bleek dat hij het toch wel min of meer had gericht, ook al had hij dan, naar zijn zeggen, niet de vinger aan de trekker gehouden. De officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, legde B. overtreding van artikel 385 bis van het wetboek van strafrecht ten laste. Dit zogenaamde vliegtuigkaapartikel, kortgeleden in het wetboek opgenomen en gisteren voor het eerst bij een rechtbank in het geding, luidt: 'Hij die door ge weld, bedreiging met geweld of vrees aanjaging een luchtvaartuig in zijn macht brengt of van zijn koers doet afwijken, kan worden gestraft met ten hoogste 12 jaar gevangenis straf'. De officier concludeerde dat B. zich niet heeft schuldig gemaakt aan ka ping, maar daarmee wel heeft ge dreigd, wat hij 'al erg genoeg' vond. Hij eiste een gevangenisstraf, van een jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. Het verzoek van de raadsman, mr. J. L. Janssen van Raay uit Rotterdam, om onmiddellijke in vrijheidstelling werd door de recht bank afgewezen. 'Dronkenschap' Tijdens de zitting zei B. dat hij op de bewuste avond in dronkenschap had gehandeld en niet had beseft dat zijn handelwijze zo'n paniek zou veroorza ken. Voordat hij in het vliegtuig was gestapt om zich in Rotterdam te laten monsteren op een tanker van de Esso. bij welke maatschappij hij in dienst was, had hij een aantal glazen bier en rum gedronken. In zo'n situatie, licht te zijn raadsman toe, is dat onder zeelieden gebruikelijk. In het vliegtuig, vertelde B., had hij gemerkt dat het kort daarvoor ter aanmoediging van zijn voetbalclub aangeschafte alarmpistool nog in zijn tas zat. Om moeilijkheden met de douane in Rotterdam te vermijden, had hij het aan de gezagvoerder wil len overhandigen. De als getuige opgeroepen 22-jarige stewardess Sonja Barchman Wuytiers verklaarde dat ongeveer een kwartier nadat het vliegtuig was opgestegen, B. haar verward had verzocht tot de cockpit te worden toegelaten. Daarbij zou B. het pistool op haar gericht hebben. Overeenkomstig de instruc ties ondernam zij geen actie, maar liep zij naar de achter in het toestel gelegen pantry. B. begaf zich daarop naar de cockpit, waar hij volgens de eveneens als ge tuigen opgeroepen 42-jarige gezagvoer der G. van 't Veld en 25-jarige tweede piloot R. H. Munsterman dreigend met zijn pistool zwaaide. Hij zou de twee mannen bevolen hebben in Rot terdam te landen, wat opmerkelijk mag heten, omdat het toestel op weg was naar Rotterdam. Na tien minuten had de matroos de cockpit verlaten; zijn pistool had hij op het instrumentenbord laten liggen. De gezagvoerder liet de Rotterdamse luchthaven weten dat hij een kaper aan boord had. B. had zijn wapen weliswaar in de cockpit laten liggen, maar hij was in gezelschap van twee kameraden en de gezagvoerder hield rekening met de mogelijkheid dat ook dezen in het bezit van wapens waren. 'Geen kaping' In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat B. onmiskenbaar zijn po ging het vliegtuig te kapen had gestaakt en zich derhalve niet had schuldig gemaakt aan de primair ten laste gelegde kaping. Maar de officier schonk geen geloof aan de bewering van B. dat deze zijn pistool alleen Desondanks zetten dc studenten hun acties voort, omdat er toch nog enkele onduidelijkheden zijn. Zo willen ze meer weten over de parctica-regehng. In de nota werd gesteld dat het volgens de wet niet mogelijk is om studenten die geen duizend gulden betaald hebben toe te laten tot de practica. De voormalige bezetters overleggen er nog over hoe de acties verder worden gevoerd. Opschorten Ook in Ledden gaan de acties tegen de duizend gulden door. De Leidse stu- dentenbond heeft van het college van bestuur geëist dat de hele betalings- èn inschrijvingsprocedure opgeschort wordt tot een nieuwe regering een Advertentie (2-4 jr drs of 4-8 jr mr) Eenjarige en tweejarige cursus voor het kandidaatsexamen te Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Daarop aansluitende cursussen voor de doctoraal qxamens te Utrecht. Halfjarige cursus voor het UNIVERSITAIRE TOELATINGSEXAMEN (voor bovendertigjarigen zonder HBS of gymnasiumdiploma) te Utrecht Kring van Utrechtse 20 Repetitoren b Veemarktplein 35 Bis, Postbus 11015, ^Utrecht,telefoon 030-940641 duidelijke uitspraak over deze wet gedaan heeft; daarnaast moet het be stuurscollege opdracht geven aan (sub)faculteiten en instituten om in- schrijvingsbewijzen te verstrekken; in geen geval mag het college het ver strekken van namen van eerstejaars aan de landelijke plaatsingscommis sies laten afhangen van het al dan niet betaald hebben van de duizend gulden. En tenslotte moet het college volgens de ultimatieve eisen van de studentenbond over alle gesprekken met betrekking tot de duizend gulden openheid betrachten. Als het college maandag om twee uur deze eisen niet ingewilligd heeft, zal de bond zich op sancties beraden. In Amsterdam heeft die ASVA in een verklaring vastgesteld dat het beraad van het college van bestuur met het ministerie van onderwijs er toe geleid heeft, dat de mogelijkheden voor studenten om zich in te laten schrijven voor een studentenwoning verruimd zijn. Studenten die zo'n stu dentenwoning toegewezen krijgen zul len pas over twee maanden, als de situatie weer normaal is gecontroleerd worden of ze al dan niet ingeschreven staan bij de universiteit. De Nijmeegse universiteit heeft 100.000 gulden ter beschikking gesteld van het universitaire noodfonds om studenten die in nood zijn gekomen door de verhoogde collegegelden, te helpen. Het geld mag worden ge bruikt om voor maximaal 550 gulden aan schuldbekentenissen af te geven die in termijnen terugbetaald moeten worden. Het noodfonds beschikt nu over anderhalve ton, waarmee ten hoogste 300 studenten geholpen kun nen worden. In Utrecht verloopt de inschrijving van zowel eerstejaars als ouderejaars studenten zeer stroef. Er zijn tot gistermiddag 766 eerstejaars inge schreven. De studentenvakbond verza melt handtekeningen tegen de dui zend gulden. In het blad van de Utrechtse universi teit vergelijkt rector-magnificus prof. dr. Sj. Groenman de boycot-actie met de protesten tegen de volksstelling. In zijn laatste woord zei B., die een paar maal met de kinderrechter in aanraking is geweest en in 1960 we gens wapenbezit een voorwaardelijke straf kreeg, dat .hij besefte dom ge handeld te hebben. Hij bood de ste wardess, de piloten en de KLM zijn verontschuldigingen aan en zei te ho pen dat hij spoedig in vrijheid wordt gesteld, om een opleiding tot scheeps officier te kunnen volgen. Zijn werkgeefster, zo bleek uit een door de verdediger overlegde verklaring, wil B. na zijin detentie weer in dienst nemen. De rechtbank zal op 15 september uitspraak doen. Van een verslaggever DEN HAAG Behalve minister Schmelzer hebben zich nog twee be kende Nederlanders tegen de uit spraak van de wereldraad van kerken verklaard over het terugtrekken van investeringen in Zuid-Afrika. Het zijn de heer H. H. Wemmers, oud-minister van verkeer en waterstaa ten oud voorzitter van het Nederlands christe lijk werkgeversverbond en prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de econo mische hogeschool in Rotterdam. De heer Wemmers is van mening dat wat de wereldraad van kerken nu propageert het stopzetten van een ont wikkeling in de goede richting is, omdat de wereldraad van de onderne mers een beleid verwacht dat tegen het wezen van het ondernemerschap ingaat, zo zegt hij in een commentaar in het orgaan van het christelijk werkgeversverbond. In een vraaggesprek in het orgaan van het Verbond van Nederlandse ondernemingen zegt prof. Albeda, dat 'de arbeidsmarkt in Zuid-Afrika een strategische betekenis zal hebben voor de toekomst van de apartheidspoli tiek. Het terugtrekken van investerin gen zou alleen maar de apartheid kunnen bevorderen,' aldus prof. Albe da. Hij stelt overigens voorop dat in Zuid-Afrika zijns inziens een onzede lijk klimaat heerst 'waarbij je op grond van je huidskleur in je ont plooiing kunt worden belemmerd.' Hij is verder van mening dat het aantrekken van blanken van buiten Zuid-Afrika een directe ondersteuning is van de apartheidspolitiek. Prof. Albeda vindt het bijvoorbeeld onbe grijpelijk, dat de Nederlandse rege ring nog steeds de emigratie naar Zuid-Afrika onbelemmerd laat. Prins Bernhard kreeg gisteren op Paleis Soestdijk als voorzitter van het Wereld Natuur Fonds het eerste exemplaar van de Grote Geïllustreerde Dierenatlas aangeboden, die volgende weck in ons land verkrijgbaar zal zijn. Op dc foto: prins Bernhard bekijkt de Dierenatlas. Rechts dc heer Den Ouden, hoofd redacteur van Reader's Digest Koninklijk instituut ingenieurs 125 jaar Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG We zullen het allemaal heel anders moeten gaan aan pakken. Dat is de toch wel opmerkelijke totaalindruk van het con gres waarmee het Koninklijk instituut van ingenieurs (KIvI) giste ren zijn 125ste verjaardag vierde. 'De ingenieur morgen Noodzaak van samenwerking met andere disci plines', was het officiële thema van de vergadering die ruim vijfhonderd leden naar Den Haag had gekregen, waar zij begonnen met prins Claus tot honorair lid te benoemen. Prins Bernhard, die erevoorzitter van het KIvI is, droeg ook bij tot het op merkelijke karakter van de verjaardag, door voor het jubileumnummer van 'De Ingenieur' een Ten geleide te schrijven dat zich zowel door omvang als diepgang positief onderscheidt van het gelegenheidsproza dat bij jubilea pleegt te worden vervaardigd. Een paar citaten: 'Techniek is ons van meet af aan een machtig hulpmiddel geweest. Als hoogst georganiseerde Van onze correspondent MAASTRICHT 'Een zelfstandig voortbestaan van het Limburgs Dag blad is niet mogelijk', aldus mr. Van Breukelen, die namens de N V. Lim burgs Dagblad optrad in het kort geding, dat drs. Jules van Neerven als aandeelhouder tegen deze N.V. had aangespannen en dat gisteren diende voor de rechtbank in Maastricht. Dit is de eindconclusie van de commissie van goede diensten, die onlangs is ingesteld en haar onderzoek naar de toekomstmogelijkheden van het Lim burgs Dagblad heeft beëindigd. Tijdens het kort geding bleek verder, dat directie en commissarissen van het LD zich het recht voorbehouden tot het doen van een aandelen-emissie na de aandeelhoudersvergadering van 6 september. Namens het bestuur van het Limburgs Dagblad verklaarde waarnemend directeur Jos Dreh- manns, dat het vooralsnog niet de bedoeling van directie en raad van commissarissen is op de bewuste ver gadering van woensdag besluiten uit te lokken. Deze bijeenkomst heeft een informatief karakter. De jaarstukken van de N.V zullen een dezer dagen aan de aandeelhouders worden toege zonden. Namens drs. Van Neerven eiste mr. Van Sasse van Ysselt in tweede in stantie, dat deze vergadering niet mag worden beschouwd als een officiële aandeelhoudersvergadering en dat di rectie en commissarissen daardoor ge bonden blijven aan eerder gedane be loften. dat geen aandelen zullen mo gen worden verkocht of aangekocht noch een aandelen-emissie zal mogen worden gedaan voor de eerstvolgende officiële aandeelhoudersvergadering. Een aandelen-emissie zal eerst mogen worden gedaan, nadat alle agendapun ten van de jaarvergadering van 9 augustus behandeld zullen zijn, aldus de eis. iDe president van de rechtbank, mr. Paulussen, zal woensdag 6 september, de dag, waarop in Heerlen de aange kondigde aandeelhoudersvergadering wordt gehquden, 's morgens om tien uur. uitspraak doen. vorm van leven beschikken we over de verstandelijke vermogens om werktui gen te kunnen uitvinden, ze te maken en op meer dan één manier te gebruiken.' 'De becogde verhoging van de levens standaard is gepaard gegaan met diep gaande structurele veranderingen in onze samenleving, veranderingen die niet zonder meer als positief te waar deren zijn. Als daarmee samenhangen de verschijnselen kennen wij onder meer de toenemende verstedelijking, verkeersintensiviteit, agressiviteit; de toename van energieverbruik per per soon, van het aantal niet gemotiveerde mensen, van de aan vergaderingen te besteden tijd'. 'Dit alles dreigt als subsystemen een eigen leven te gaan voeren, los van, en moeilijk te begrijpen in een alge mene strategie'. 'Meer dan ooit is het geboden dat in- dividuele verantwoordelijkheid en door gemeenschapszin gedragen col lectief beleid toezicht houden op de factor techniek, wil voorkomen wor den dat onze Westerse cultuur wordt tot een mono-cultuur met de kwets baarheid van dien'. 'Eerder dan u te feliciteren met het feit dat het KIvI thans 125 jaar gele den werd opgericht en in deze lange periode van zijn bestaan een goede motor is gebleken voor talrijke be langwekkende ontwikkelingen in de ingenieurswereld, wil ik u gelukwen sen met de bredere taak waaraan u nu en in de toekemst kunt werken'. Tot zover prins Bernhard. Het congres hield zich bezig met de noodzaak van samenwerking tussen ingenieurs en minder technisch doorknede mensen, de manieren waar op die samenwer king dan moet worden tot stand ge bracht (planoloog prof. G. J. van den Berg; als het maar goed slecht gaat zullen de technici er gewoon wel an deren bij móéten halen als ze de to tale instorting van hun bedrijvigheid willen voorkomén), en de hoogstnood zakelijke veranderingen in de oplei ding, die de ingenieur meer maat schappelijk begrip verschaffen. t Advertenties Kaaspauze op de Najaarsbeurs niet vtrgeten...Frico eten APELDOORN Met nug zes andere k inderen uit de hervormde gemeente van Apeldoorn en Het Loo zal zondagochtend prins Pieter-Christiaan Michiel, de derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, te Apeldoorn worden gedoopt door de plaatselijke predikant ds. J. C. H. Jorg (sinds 1971 prae- ses van de hervormde synode), na een preek van prof. dr. H. Berkhof (huogle- raar in Leiden). De dienst die op de televisie wordt uitgezonden zal worden bijgewoond door de grootou ders van beide kanten, konin- ging Juliana en prins Bern hard en de heer en mevrouw Van Vollenhoven-de Lange, door prinses Beatrix en prin ses Christina en door aartsher tog Michaël van Oostenrijk en zijn echtgenote. Prins Carel Hugo, die met prinses Irene zou komen, laat verstek gaan omdat hij, zoals bekend, don derdag bij de training voor de kampioenschappen parachute springen op Teuge een wervel beschadigde, waarvoor hij naar verwachting een a twee maanden in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort moet worden verpleegd. De doopplechtigheid vindt plaats in 'de kathedraal van Apeldoorn', dc Grote Kerk aan de Loolaan. In tegenwoordig heid van haar moeder, konin gin-regentes Emma, legde de toen nog maar tienjarige Wil- helmina op 16 juli 1891 de eerste steen van deze kerk, die in de vorm van een Grieks kruis is gebouwd. Ruim een jaar voordien was de kerk, die door het nieuwe bedehuis werd vervangen en die een geschenk was geweest van ko ning Willem I. afgebrand. In de Grote Kerk van Apel doorn is ook het eerste kind van Margriet en Pieter ge doopt, prins Maurits Willem Pieter Hendrik van Oranje- Nassau, van Vollenhoven. Dat was op 10 september 1968. Prof. Berkhof bediende toen de doop. Hun tweede zoon Bernhard Lucas Emmanuel, geboren op eerste kerstdag 1969, werd op 21 februari 1970 tegelijk met de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus gedoopt in de Dom te Utrecht. In dit geval werd de doop verricht door ds. H. J. Kater te Amsterdam. Klokgelui De dienst in de Grote Kerk begint niorgenochtend om half twaalf na een half uur klokge lui. In het portaal onder de toren wordt de koninklijke fa milie ontvangen door de voor zitters van kerkeraad, diakonie en kerkvoogdij. De stoet van doopouders komt de kerk bin nen met aan het hoofd prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven. Hun zoon Pieter Christiaan Michiel is de laat ste van de zeven kinderen, aan wie de doop wordt be diend. De heer Van Vollenho- Ds. Jörg ven draagt hem zelf binnen. Ook de broertjes Maurits en Bernhard mogen bij het do pen zijn. Prinses Beatrix is voornemens haar oudste zoon, Prins Pieter-Christiaan prins Willem-Alexander, mee naar de kerk te memen. Als peten fungeren bij de doop van prins Pieter-Christi aan prinses Beatrix, zijn grootvader, P. van Vollenho ven sr. aartshertog Michaël van Oostenrijk, mevr. M. K. W. Drabbe geb. jonkvrouwe De Graeff en jhr. mr. J. G. Reuch- lin. De laatste drie jonge men sen zijn goede vrienden van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. Mr Reuchlki wordt door het Rode Kruis naar de kerk ge bracht. Hij heeft een poos ge leden een ernstig auto-onge luk gehad. Om met zijn rol stoel het liturgisch centrum te kunnen bereiken is er voor hem een speciaal pad. gemaakt. Dc kinderen die behalve de prins worden gedoopt zijn Frans Roggeband (de jongste van de zeven), Krijntje Besa- ris, Antoinette Konijnenberg, Alice Reuvekamp en de zusjes Jacoline en Majanka Buiten kamp. Muzikale medewerking wordt verleend door het hervormd Apeldoorns koor en het Apel- doorns Christelijk knapenkoor beide onder leiding van Pieter Boekei en door de zanggroep Relations onder leiding van A. E. Sonneveld. De organist is Piet van Egmond. DEN HAAG Hans Wiegel, de 31- jarige fractieleider van de WD, 'Ne derlands meest begeerde vrijgezel', zal binnenkort wat minder eenzaam door het leven gaan.' Waarschijnlijk zal hij al in de zomer van volgend jaar trouwen met Jacqueline Frederiks uit Hoogeveen. De 18-jarige Pien, voor vrienden, deed dit jaar eindexamen aan de MAVO. Zij woont nog bij haar ouders, die een wijnhandel hebben, nadat zij en kele jaren terug hun 'hotel Frederiks' ophieven. Hans en Pien die al een half jaar bij elkaar over de vloer komen, hebben dit tot nog toe geheim weten te houden. Slechts af en toe liet de liberale fractieleider doorsche meren 'een Drentse schono te bemin nen.' UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft tot nu toe 178 verzoeken van personeelsleden die gebruik willen maken van de mogelijkheid tot vrijwillige op wacht geldstelling, ingewilligd. Dit jaar ver trekken nog 121 personeelsleden; de 57 andere krijgen in de loop van volgend jaar ontslag. Van de 178 be trokkenen zijn er 154 boven de zestig jaar. Zij hebben recht op vervroegd ouderdomspensioen. Van onze weerkundige medewerker Het hogedruksysteem boven Noord- Europa blijft standvastig en mach tig, Met twee centra, één van 1035 mil libar boven Noordwest-Rusland en één van 1033 millibar boven de Noordzee. Met het oog daarop gericht hebben we veel vertrouwen in een gunstige af loop van het komende weekeind. Het maximum blijft een onoverkomelijke hindernis voor oceaandepressies, zo dat het weer vandaag en morgen droog blijft met als voorheen flinke perioden met zon in een matige, af en toe krachtige noordoostelijke tot oostelij ke luchtstroming. De middagtempera- turen zijn gematigd: 19 tot 21 graden celsius en ze blijven dat voorlopig ook, omdat in de randstaten en westrus land. onder meer in Wilna en Riga geen hogere waarden worden afgelezen dan 14 tot 18 graden celsius. Alleen bij een strakke, zuidoostelijke stro ming zou het op den duur warmer kunnen worden, aangezien in de om geving van Odessa temperaturen tus sen 25 en 28 graden worden afgelezen. Zover is het nu echter nog lang niet. Was kort geleden de aandacht gericht «p Frankrijk, waar zich voortdurend onweersstoringen manifesteerden, gis teren ging de belangstelling veel meer naar Polen uit. Op de weerkaart van 10 uur 's morgens bevond zich een lagedrukkern van iets minder dan 1014 millibar later snel opvullend) boven Zuidwest-Polen, waar het stevig regende. Het station met de voor Ne derlanders bijna onuitsprekelijke Wroclaw II Strachowice tapte gister avond een hoeveelheid van 23 mm neerslag af, hoofdzakelijk in de och tend gevallen. Het Poolse bergstation Sniezka op 1612 meter bakte het nog bruiner met maar liefst 48 mm water, mede het gevolg van stuwing. In het uiterste zuidoosten van de DDR meld de Görlitz 8 mm en een station in Tsjechoslowakije gaf 19 mm op. Die regen werd gebracht door een uitloper van een groot Zuid-Europees hogedruk- gebied. Die uitloper annex met een hoeveelheid koudere lucht in de ho gere niveaus (Miinchen op 5% km hoogte -19 tegenover -17 in Hannover en Emden) verplaatste zich in west- zuidwestelijke richting. Dankzij de strakke noordoostelijke stroming in de hogere atmosfeer boven Nederland vormt de depressie geen bedreiging voor het weer hier en we mogen dit weekeind dan ook meer blauwe lucht dan wolken verwachten en voorname lijk in het zuidoosten tijdelijk wolken velden -V~>- ZONNIG SNEEUW z-pk CCS HAGEL BEWOLKING 10 M AX. TE MP. Weerrapporten van zlsieravond 7 uur. maxi- mum-temperaturen eti neersla» in mm. Amsterdam onbew 20. 0: De Bilt licht bew 20, 0; Deelen half bew 20. 0; Eelde licht bew 19, 0; Eindhoven licht bew 20, 0; Den Helder licht bew 19, 0; Luchth. Rtd licht bew 20, 0: Twenthe licht bew 20. 0: Vlissingen licht bew 20, 0; Zd-Limburg licht bew 20. 0; Aberdeen mist 19. 0; Athene licht bew 27. 0; Barcelona licht bew 23. 0: Berlijn regen 15, 0: Brussel onbew 20 0, Frankfort onbew 19. 0; Genève half bew 21. 0; Helsinki onbew 14. 0; Inns bruck half bew 20. 0; Kopenhagen zw bew 17. 0; Lissabon half bew 29. 0; Locarno half bew 21, 0.3; Londen onbew 24. 0; Lu xemburg onbew 20. 0; Madrid half bew 23. 0: Malaga onbew 27, 0; Mallrirca licht bew 28. 0; München zw bew 18. 0: Nice zw bew 24, 0 Oslo geh bew 17. 0: Parijs onbew 23. 0; Rome zw bew 25, 0; Split onbew 26. 0; Stockholm licht bew 10. 0; Wenen zw bew 20. 0; ZUrlch onbew 19, 0; Casa Blanca licht bew 24, 0; Las Palmas onbw 25, 0; Tel Avlv licht bew 29. 0; Tunis zw bew 23. 0. Hoogwater 3 september Vlissingen: 10.02 - 22.48; Haringvliet aan de Zeezijde: 11.38 - -: Rotterdam: 2.40 - Scheveningen: l.ll - 23.58; IJmulden: 1.55 - -: Den Helder: 2.27 - 5.31; Harllngen: 4 54 - 17.59; Delfzijl: 7.26 - 20.19. Hoogwater 4 september Vlissingen: 11.25 - Haringvliet aan He Zeezijde: 0.21 - 13.07 Rotterdam: 1.40 - 4 OS. Scheveningen: 12.43 - -; IJmulden: 0.37 - IE 22: Den Helder: 4.15 - 17.17: Harllngen 6.36 - 19.42; Delfzijl: 8.59 - 21 45.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5