Studenten zouden lun oogkleppen boeten afzetten' Eerste goud voor Ruska Regeringspartij en: spaarloon vrij voor eigen woning UW BOOT Aziaten maken gewag van mishandelingen Hérrcsvane» Chili leeft op rand van een burgeroorlog Vijftig jaar oude kanonnen beschermen visserijgrens krant Mevrouw Biesheuvel vanavond voor tv Zwarte panters in Algiers verkeren in moeilijkheden PvdA wil behandeling uitstellen In deze krant Meisje (13) vermoord in Hilvarenbeek ORGELS-PIANO'S Brief een stuiver duurder bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Ba H m IB Hl Nieuwe LeMse Cooramnt VHUDAG 1 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25.00 Afd. Bezorging vanal 08.30 uur. 'an een onzer verslaggevers uMSTERDAM 'De studenten zouden hun oogkleppen moeten afzet- en en medeverantwoordelijkheid moeten aanvaarden voor het be- luur van de Vrije Universiteit. Bij volgende verkiezingen zouden dan tl Ie studentenzetels in de Universiteitsraad kunnen worden bezet'. )eze hoop sprak mr. J. H. Jonker, voorzitter van de universiteits rad van de VU gisteren uit bij de overdracht van het bestuur over le universiteit. >e overdracht geschiedde in het ka ler van de wet op de universitaire estuurshervorming. Krachtens deze vet wordt de VU vanaf vandaag be- tuurd door een gekozen universiteits- •aad. die het beleid bepaalt, en een leleidsvoorberetdend en uitvoerend Allege van Bestuur van vijf man. jnder voorzitterschap van oud-curator, ir. K. van Nes. Het College van lirecteuren blijft bestaan als bestuur >an de vereniging, waarvan de VU uitgaat. Het College van Curatoren is iisteren ontbonden. iVerkloze academici De heer Van Nes vroeg gisteren aan lacht voor de werkloosheid onder af gestudeerde academici. 'Het aanbod tal de vraag naar academici gaan jvertreffen. Het aantal slachtoffers tan deze ontwikkeling groeit met de dag. In de nabije toekomst zal in Nederland jaarlijks de toekomstige behoefte aan academici worden ge raamd. Daarop zal een planning wor den gebaseerd, die ingrijpt in de rijheid van instellingen en studen ten', aldus dr. Van Nes. Tenslotte nam dr. Van Nes afscheid van de secretaris van het nu ontbon den college van curatoren, dr. J. D. Zogezegd De meest doeltreffende manier om het kraken van woningen te gen te gaan is het voorkomen van leegstand van woningen. Burgemeester en wethouders van Groningen in antwoord op vragen in gemeenteraad. Zonnige perioden Vandaag: zonnige perioden en droog weer. Overwegend matige wind uit noordoost tot oost. Ma ximum temperaturen rond 20 graden. Morgen en overmorgen: Droog, vrij zonnig en tempera turen iets beneden normaal. Morgen: zon op 5.33 onder 19.25 Maan op onder 16.51 Olympisch boksen Dengennk, die de universiteit verlaat uit bezorgdheid over de koers van de VU. Volgens de heer Dengerink be staat er vooral sinds de democratise ring aan de VU een overmaat aan tolerantie, die niets meer te maken heeft met de evangelische verdraag zaamheid. SANTIAGO (Reuter) De Chileen se regering heeft voor de zuidelijke stad Concepcion, waar woensdagavond vechtpartijen waren uitgebroken tus sen voor- en tegenstanders van de regering, de noodtoestand afgekondigd. Een politieman stierf nadat een bus onder vuur was genomen, die hem naar het toneel van de vechtpartij moest brengen. Ook zijn twee politie mannen en twee betogers beiden leden van de Socialistische partij van president Allende gewond geraakt. De ongeregeldheden braken uit nadat rechtse groeperingen tegen-demonstra ties ontketenden in antwoord op ee.. bijeenkomst van 15.000 aanhangers van Allende, waartoe vergunning ver leend was. Allende heeft verklaard ontzet te zijn over veronderstellingen dat Chili op de rand van een burgeroorlog staat. Een dergelijke oorlog, 'die wij zouden winnen, omdat wij hem zouden moe ten winnen', zou Chili generaties lang een toegetakeld uiterlijk geven en de Chileense economie en menselijke verhoudingen vernietigen. HILVERSUM Mevrouw Biesheuvel, echtgenote van de minister-president, zal vanavond in het NCRV-programma 'Mensen, mensen, mensen' van Gerard van den Berg komen. Zowel presenta tor Gerard als het publiek zullen haar vragen kunnen stellen. Tot nu toe heeft mevrouw Biesheuvel er geen prijs op gesteld in de publiciteit te komen. ALGIERS (AP) De Algerijnse au toriteiten hebben alle verbindingen met het hoofdkwartier van de Ameri kaanse 'Zwarte panters' in Algiers verbroken en hen van de buitenwe reld afgesloten. Nadat de politie verhinderd had, dat de panters op 10 augustus de pers ontvangen werden de telefoonverbin dingen van het hoofdkwartier verbro ken. De telex waarmee de panters met alle delen van de wereld contact kon den houden is weggehaald. Deze stappen hebben geen reactie ver oorzaakt van andere revolutionaire be wegingen die in Algiers hun hoofd kwartier hebben. Aangenomen wordt dat de Algerijnse regering er geen bezwaar tegen zou hebben, als de Amerikaan Eldridge Cleaver, de lei der van de panters, om een uitreisvi sum zou verzoeken. In Amerika zou hem arrestatie wachten. V TM RUSK A Van onze speciale verslaggevers MÜNCHEN Wim Ruska is gis teravond de eerste Nederlander ge worden die tijdens de Olympische Spelen van München een gouden medaille heeft veroverd. De Am sterdammer die na de Spelen als wedstrijdjudoka stopt en bondstrai- ner wordt, versloeg gisteravond in de finale de Duitser Klaus Glahn. Ruska die de grote favoriet was voor de zwaargewichttitel heeft het in München wel zwaar gehad, maai de Nederlander slaagde erin. steu nend op zijn voortreffelijke tech niek, geen enkel moment in wer kelijk gevaar te komen. In de hal ve finale had Wim Ruska de Japan ner Nishimura op beslissing versla gen. Het hockeyteam blijft stug door gaan. De elf van Nieuw-Zeeland werd op een geweldige wijze naar een 2-0 nederlaag gespeeld. Weer was bet Ties Kruize, die de doel punten voor zijn rekening nam. Hij staal nu met II benutte kansen bo ven aan de topscorerslijst. De Amerikanen Ray Robinson en Eddie Hart, beide wereldrecordhou der op de 100 meter sprint (9.9) zijn uitgeschakeld, omdat zij giste ren te laat aan de start van hun tweede serie verschenen. Zij zaten in het Olympisch dorp televisie te kijken, toen de serie 100 meter op het beeld verschenen. Eerst dachten zij nog, dat het herhalingen waren, maar zij kwamen er snel achter, dat zij een vreselijke vergissing hadden begaan. Het verzoek van de coach van de Amerikanen Stan Wright om hen alsnog te laten lo pen. werd afgewezen. De boksrel van dinsdagavond, ont staan na diverse dubieuze scheids rechterlijke beslissingen, heeft een staartje. De Internationale Amateur Boksbond AIBA) heeft naar aan leiding hiervan vier scheidsrechters en twee juryleden verboden tijdens de Olympische Spelen nog in actie te komen. De Nederlander Jan Krom is hier niet bij. Gewapende politiemannen zouden Aziatische vrouwen zonder enige aanleiding mishandeld hebben en mannen met lange haren of baarden zouden gedwongen zijn zich te laten 'scheren' met glasscherven. Ook zou den er paspoorten zijn verscheurd. Bo vendien komen de Aziaten volkomen berooid aan in Engeland. Hun geld wordt door de Oegandese douane in beslag genomen. In Londen willen marktarbeiders vol gende week maandag opnieuw demon streren tegen de komst van naar schatting 50.000 Aziaten. Ze vinden dat de autoriteiten deze mensen geen werk kunnen bezorgen zolang er nog ongeveer 1 miljoen Britten werkloos zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas-Home, heeft gisteravond voor de Engelse radio en televisie de gemoederen trachten te kalmeren Hij legde er de nadruk op dat Engeland verantwoordelijk is Voor de Aziaten die een Brits paspoort heb ben. Hij kondigde een aantal maatre gelen aan die de regering heeft geno men om de Aziaten aan woonruimte en werk te helpen. Een deel van de vluchtelingen zou maar tijdelijk in 'Mijn kamer opruimen? Al weer? Gaan we 't huis ver kopen?' /"fi/kmC Kabeljauivoorlog niet ivaarschijnlijk REYKJAVIK (REUTER) De kleine vloot IJslandse kannonncer- boten (1 van de 4 bevindt ziel» op een werf in Denemarken) was van nacht gereed om uit te varen en buitenlandse vissersschepen te belet ten, binnen de visserijzone te komen die IJsland eigenmachtig met ingang van vandaag van 12 tot 50 zeemijlen (ongeveer 90 km) heeft uitgebreid. Ook het enige verkenningsvliegtuig van de IJslandse kustwacht, een Fokker Friendship, is paraat. Het kon gisteren vanwege de laaghangende bewolking weinig uitrichten. Aangenomen wordt, dat IJsland mede in verband met de uitspraak van het Internationale Hof van jus titie in Den Haag, dat de eenzijdige uitbreiding onwettig is niet met een 'tot de aanval' zal overgaan. Het zal zich voorlopig waarschijnlijk beperken tot het noteren en fotogra feren van 'in overtreding zijnde schepen'. Ais de wlnterstoimen om IJsland aanbreken, moeten ook de vreemde vissersschepen beschutting zoeken in een IJslandse haven. Ge rechtelijk" vervolging zou dan moge lijk zijn, zo redeneert men op IJs land. Men moet overigens wel, omdat de drie kanonneerboten niet in staat zijn, werkelijk iets tegen de buiten landse visserschepen te ondernemen. De 900 ton metende Acgir 'bewaakt het gebied ten zuidoosten van het eiland, waar ai meer dan 30 schepen zijn gesignaleerd. Het noordwestelij ke zeegebied is voor rekening van de 700 ton metende Odinu en de westeriijke wateren zijn toegewezen aan de 300 ton metende Albert. De IJslandse regering heeft de bevol king opgeroepen, geld beschikbaar te stellen voor meer oorlogsschepen en vliegtuigen. De kanonneerboten zijn ongeveer 20 jaar oud, maar het ene kanon, waar over zij elk beschikken, is ouder dan 50 jaar. Er zijn tot dusver alleen losse flodders mee afgevuurd. Tegen 120 voornamelijk Britse en Westduitsc vissersboten, die boven dien beschermd worden door oor logsschepen, wier bewegingen ge heim worden gehouden, kan IJsland het nu nog niet opnemen. Van onze parlemeiitsrcdactie DEN HAAG De partijen, die het kabinet-Biesheuvel steunen, tie KVP, ARP. CHl en VVD. wen sen dat het spaarloon direct gebruikt kan worden voor het kopen van een eigen woning en de aflos sing van hypotheken. In het voorlopige verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp betreffen de de invoering van hei spaarloon wordt de regering daarom gevraagd mogelijk te maken dat de spaargelden voor dit doel worden gedeblokkeerd. Hel voorstel is dat gedurende tien jaar niet over liet gespaarde loon kan worden beschikt. De ARP, CHU en KVP vragen zich trouwens af of de blokkering van tien jaar niet een te groot obstakel is om de spaarloongedachte snel van de grond te krijgen. Het verkorten van de periode is daarom nodig. Een alge meen bezwaar ia verder, blijkt uit het Binnenland Zwartboek van hartpatiën ten Fruittelers aan de grond Leraren in acht soorten 13 Bezorgdheid over lues tand in Oeganda LONDEN (Reuter, UPI) In Londen groeit de bezorgdheid over de behandeling van de Aziaten, die Oeganda moeten verlaten. Een tiental Aziaten, dat gisteren in Londen arriveerde, vertelde dat de Oegandese autoriteiten steeds bruter beginnen op te treden tegen de Aziatische bevolkingsgroep. Buitenland Indonesië bezwijkt onder druk investeerders Japan gaal meer kopen in VS Kerk Vrijzinnigen tegen de draad Kunst Haagse Comedie 25 jaar Economie 13 Engeland blijven. Canada heeft al toe gezegd dat het Aziaten op wil nemen. Minister Home hoopte dat president Amin terug zou komen op zijn besluit dat de Aziaten binnen drie maanden moeten vertrekken. RITA Prof. Van Muiswinkel: in- flatiebestrijding nu niet no dig 23 Boekci'.ctalagr Lozers schrijven - Commentaar Dichtbij en verder Poprubriek Radio en tv Strips, feuilleton Recept voorlopig vers'ag, dat de faciliteiten beperkt blijven tot de werknemers, waarvoor een CAO is afgesloten. Ook stellen de leden van de confessionele partijen, dat het evenwicht van de fiscale positie tussen de werknemers en de zelfstandigen niet verbroken mag worden. Volgens het voorstel betalen de werkgevers ineens vijftien procent belasting bij de toekenning van het spaarloon. De ARP, CHU en KVP willen niet een algehele fiscale vrijstelling vragen (de budgettaire si tuatie laat dat niet toe), maar wel pleiten zij voor een heffing in deze zin: tien proeent voor de categorie met een loon van 13.000 gulden tot 15.000 gulden en twintig procent voor de werknemers met een hoger loo.t. Felle kritiek De VVD heeft felle kritiek op de voorgestelde belastingheffing bij de werkgevers. De liberale partij ziet een duidelijk verband met haar kritiek op de voorgestelde wijziging van de in komstenbelasting: de middengroepen komen namelijk niet aan hun trek ken. Daarom ziet de VVD ook niet in. dat de werkgever de belasting op het spaarloon moet betalen en dit moet gebeuren in een heffing ineens van vijftien procent. Waarom, aldus de liberale vraag, betaalt de loontrekken de de belasting niet? De APP. CHU en KVP vinden het niet juist dat nu al de algemene premie-spaarwet wordt ingetrokken. Ook de PvdA pleit voor het handha ven van deze wet. Uit de bijdrage van de PvdA blijkt weer, dat er verschil van mening bestaat tussen de regeringspartijen en de oppositie of een aantal wetsontwer pen voor de verkiezingen moeten wor- HILVARENBEEK De 13-jarige Lily Tooten uit Hilvarenbeek. die sinds zondagmiddag werd vermist, is vermoord. Haar lijkje werd donder dagmiddag in een droge sloot, bedekt met takken en bladeren, gevonden in de bossen bij het Safaripark in Hilva renbeek. Of er sprake is van een zedenmisdrijf is nog niet bekend. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk labo ratorium heeft gisteravond sectie ver richt. Nadat Lily Tooten zondag had ge zwommen in het recreatieoord de Beekse Bergen, heeft zij haar natte zwemkleding afgegeven aan de por tier. Zij is weggegaan op de fiets. 'sMiddags had men haar nog alleen zien fietsen op de weg Hilvarenbeek- Tilburg. Sindsdien was zij spoorloos. Donderdagmiddag werd haar fiets ge vonden langs deze weg. Hij stond op slot met het sleuteltje er nog in. De rijkspolitie begon, geholpen door mili tairen, een zoekactie. Daarbij werd het geklede lijk gevonden. den behandeld. De confessionele par tijen vinden het spaarloonvoorstel zo belangrijk, dat zij hopen dat de parle mentaire behandeling zo verloopt, dat de invoering op 1 januari 1973 moge lijk is. Ook de PvdA ziet het belang van het wetsontwerp in, maar deze partij heeft wel bezwaar tegen de openbare behandeling van hé^ 'toch blijkbaar tamelijk controversieel onderwerp' voor de verkiezingen af te ronden. Grote keuze bij IW Wl BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE PTT-tarief omhoog Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag zijn de nieuwe tarieven voor post en telefoon ingegaan. Alle post die gisteravond op de bus ging, wordt nog tegen het oude tarief bezorgd maar vanaf vandaag is een gewone brief, een brief kaart en een stuk drukwerk (lot twintig gram) voor het binnenland een stuiver duur der. De luchtpostbladen van de PTT worden eveneens vijf cent duurder en gaan nu vijftig cent kosten. Voor telefoneren gaat de PTT een nieuwe manier van kosten- berekenen invoeren en dat bete kent in de praktijk dat van vandaag af ook het telefoneren iets duurder zal zijn. Rekende de PTT tot gisteren voor een telefoongesprek buiten hel ei gen rayon tien cent per halve minuut: vanaf vandaag is dat 15 per drie-kwart minuut. Dat lijkt hetzelfde, maar het is duidelijk dat het afrondingsverschil in het voordeel van de telefoon dienst werkt. Het vrije-tljdstarief. waarvoor die olijke man op de televisie steeds weer reclame maakt ('sa- vonds na zeven uur en in dc weekeinden het hele land door een dubbeltje per minuut) ondergaat een zelfde herbereke- ning. Ook hier wordt het 15 :ent per. anderhalve minuut. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie'. maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: j Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetler) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1