dichtbij Geen scheiding meertussen kleuter- en basisschool ïrvoer ficiency Wommenlast iterdags verplicht rken: twaalf n weg bij bedrijf Schoolhoofd L. Romijn in Delft experimenteert al paar jaar School ingericht als documentatiecentrum Tegenstroom voor 'flippers'? Dochters voor het uitzoeken kleding actie ezel? langharig overwinteren /KWARTET DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 BINNEN LAND/COMMENTAAR TS/K9 »niiiientaar rapport van het Nederlands Eco- Instituut over de ontwikkeling het Nederlandse verkeer maakt overvloede) nog eens duidelijk dai zeker in het zo dichtbevolkte fcn van ons land nauwelijks mogelijkheden zijn om de keuze ID particulier en openbaar vervoer ïtspringen. zal zonder twijfel waar zijn, dat er 0 prognose wat af te dingen is. De Ikingsgroed gaat minder snel ok de groei-curve van het aantal fs zal wat worden afgebogen. Ook t waar, dat de tegenstelling tussen baar en particulier vervoer niet zo luut is als wel wordt voorgesteld; op zekere hoogte waar althans, elijk als het aanvullend karakter beide vervoersvormen wordt on- end en de stelling niet dient om en geit te sparen om de keuze uit dien en daarmee het particulier oer de kans te geven zich ongeli- erd uit te breiden, heilzame werking van de concur- e tussen beide vormen van vervoer srwachten zou dwaasheid zijn. Er n voorwaarden moeten worden ge- zowel voor de ene vorm van >er als voor de andere en daarbij n ook andere dan alleen strikt oerstechnische overwegingen moe- gelden. Bijvoorbeeld: wat is de rde van het op menselijke maat len van steden en dorpen (en niet e laatste plaats van de vel mooie tkernen die ons land gelukkig nog wat zegt het landschap ons nog, joever mogen wij gaan met het uilen van de lucht, welke normen ten wij hanteren voor de veiligheid rooral ook: welke diensten biedt het openbaar vervoer (goed open- vervoer!) aan minderheden als ren en de schoolgaande jeugd? onbevangenheid waarmee in een ikatie van het Instituut voor On- Dek van Overheidsuitgaven de taak de kerken wordt behandeld, ver aandacht, maar geen navolging, het Instituut zich niet blijkt te >unen om kostbare opleidingen predikanten en voorgangers, om- leken' als Godfried Bomans en van Mierlo toch ook hebben be- i zo alleraardigst te kunnen jen, doet de publikatie ons even aan het rapport van een ef- icy-bureau, dat zich had gezet aan lalyse van het werk van de le- van een symfonie-orkest, lend was dat de fluitisten gerui- lijd geen werkzaamheden hadden ïrende de uitvoering van gistera- I een euvel dat zich ook bij re blazers voordeed' zo heette het at rapport. 'Door een goede coör- Uie kunnen dit soort werkzaamhe- door minder mensen worden ver- L Ook bleek, dat grote groepen Iters tegelijkertijd precies dezelfde .n TI fek moeten spelen. Misschien is rie te billijken om meer geluidsvolu- tuiri te verkrijgen. In dat geval verdient tui" 5r ^nbeveling te onderzoeken, of Me hetzelfde effect kan worden be- 1. 11 met één of twee strijkers, wier i langs elektronische weg wordt lerkt. Op deze wijze is een aanzien- bezuiniging door verminderen van idsplaatsen mogelijk', conclusie die uit deze wanklanken worden getrokken, geldt ook voor opsteller van het rapport over de idiëring van kerkgenootschappen: nency- en bezuinigingsproblemen Q zich het eenvoudigst oplossen r mensen die van de zaak zelf geen tand hebben. lag >r het wegvallen van een komma is toch al verbijsterend grote aantal ikaanse bommen dat in de perio- 19651971 op Indochina is geval- het hoofdartikel van gisteren ten ite vertienvoudigd. Er had moe- itaan: *Van de 6.3 miljoen ton ïmen die tussen 1965 en 1971 op ochina zijn gevallen, kwam 3,9 mil- ton terecht op het zuiden, tegen •000 ton op het noorden'. (De rest bestemd voor Laos en Cambodja). PI DE Bij de NV Havimex. ïmelterij te Kerkrade is een ar- Wsconflict ontstaan tussen directie het 22 man tellend personeel, u «feens het invoeren van één zaterdag hh*Lde twee we^en a's verplichte werk- 9 I- Twaalf man personeel van de duktieafdeling heeft thans per 4 tember ontslag genomen, met als 'ilg dat de pmduktie bij de nv imex hierdoor grotendeels tot stil nd zal komen. t>j)a I iu toe werkte het personeel elkr erdag vrijwillig, hetgeen als over «k werd uitbetaald De maatregel de directie kwam voor een deel het betrokken personeel neer op iNlN 1 vermindering van inkomsten met ƒ200.- per maand. Een gespren n het personeel met de directie na aankondiging van de nieuwe maai gel had geen succes. Een van uc gi u -11 de Jac. P. Thysseschool in Delft Van onze onderwijsredactie DELFT Niet alle kinderen zijn gelijk. En het is ook niet zo dat alle kinderen precies tegelijk rijp zijn om op school te leren lezen, rekenen en schrijven. Vandaar dan ook, dat het onzin is kleuters en zesjarigen zo streng te scheiden dat er kleuterjuffen nodig zijn voor de kinderen die nog geen zes jaar zijn en basisschool-leerkrachten voor de kinderen vanaf zes jaar. Dat kleuter- en basisonderwijs geïnte greerd moeten worden, daar is zo langzamerhand iedereen het wel over eens. En als er ooit een nieuwe wet voor het basisonderwijs komt, zal die wet zeker 00b over het onderwijs voor vijf-jarigen gaan. Maar die wet is er nog niet en dus moeten scholen die de leeftijdsgrenzen niet zo streng willen handhaven, zelf maar wat expe rimenteren met nieuwe onderwijsvor men. Als het meezit, krijgen die scho- len geld uit een experimentenpot en begeleiding van een schooladvies dienst. Zo zijn er de laatste jaren op talloze basisscholen experimenten met de overgang tussen kleuter- en basison derwijs begonpen. Meestal gebeurt het zo dat vijfjarigen van een *be- vriendeS kleuterschool als ze eraan toe zijn. door een leerkracht van de basis school bijgespijkerd worden? De niet zo erg leergierige zesjarigen worden dan in een speel-leerklas onderge bracht waar de kleuterjuffrouw zo verder helpt Wat deze experimenten in de weg staat is de wet. Kleuter juffen mogen niet zomaar lesgeven op een basis school: ze moeten daar applicatiecur sussen voor volgen; dan mogen ze les geven in een eerste klas. Maar wat dit soort regelingen buitengewoon onaan trekkelijk maakt, is het grote verschil in salariëring. Kleuterleidsters verdie ner veel minder ook als ze applica tiecursussen gevolgd hebben dan hun collega's bij het basisonderwijs. Toch blijven scholen geïntegreerd kleuter- en basisonderwijs uitprobe ren. In Delft is dat bijvoorbeeld de Jac. P. Thijsseschool. Hoe verloopt daar het experiment tot integratie van kleuter- en basisonderwijs? Langzaam veranderd kbladenweekbladenweekbladen w Schoolhoofd L. Romijn: 'Deze school bestaat vier jaar. Bij de oprichting was het een gewone school met klas sen. Langzaam zijn we toen veranda ringen gaan aanbrengen. Er zitten al lerlei elementen uit de Jenaplanscho len en het Montessori-onderwijs in: geen vaste klassen, maar groepen'. 'Wt hebben de kinderen in drie groe pen verdeeld, drie fasen: een speel- leerfase, een vormfase en de oudsten zitten in basisgroepen. Die speelleer- fase is voor kinderen van vijf tot zeven jaar. Die groep hebben we apart, omdat we willen samenwerken met de kleuterschool. Ongeacht of het kind leerplichtig is, moet het volgens ons lessen kunnen krijgen als het daar aan toe is'. "Met één kleuterschool hebben we een vrij nauw contact, zestig procent van de kleuters komt bij ons" op school. We hebben samen een pakket ge maakt voor de kinderen: ontwikke lingsspeelgoed, werkbladen, voorberei dend lezen. Een kleuterjuffrouw en een basisschooljuffrouw werken daar bij samen: de basisjuffrouw geeft 'le zen' aan kleuters en de kleuterjuf frouw werkt 'spelend' met de zesjari gen. Dat gaat uitstekend'. "We hebben nu als 'onderste' grens de vijfjarigen, maar we zouden er eigen lijk naar toe moeten dat nog jongere kinderen bij zo'n project betrokken worden.' niet geregeld is, zullen experimenten als op de Thijsseschool moeilijk 'alge meen' worden en zullen experimente rende scholen maar moeten roeien met de riemen die ze hebben. Zo is het ook met de verdere inrich ting van de school: kinderen ln groe pen indelen en proberen vanuit de kinderen zelf les te geven, ln plaats van uit te gaan van de schoolboeken die doorgewerkt moeten worden, le vert nu nog problemen op Als een school van het klassikale systeem wil afstappen, moeten de ouders daarmee akkoord gaan. 'Als de ouders het niet willen, gaat het niet door. Dat is nou eenmaal zo. Daarom hebben we steeds avonden georganiseerd voor de ouders, waar we informatie gaven en met de ou ders over onze ideeën praatten. En toen het op beslissen aankwam, heb ben we gestemd. Het probleem met ouders is vaak, dat ze hun kinderen vooruit willen hebben, later in de maatschappij. Het idee van 'kennis is macht'. En wij willen juist de nadruk leggen op functionele kennis, dingen waar de kinderen echt iets aan heb ben. Diploma's Je moet in deze maatschappij diplo ma's halen en omdat wij met ander mans kinderen te maken hebben, moeten we daarmee rekening houden. Wat zullen we met onze ideeën in een ivoren toren gaan zitten? Het is inderdaad wel gebeurd dat ouders hun kinderen van school heb ben gehaald. Dat dat door die kinde ren niet zo leuk gevonden werd, heb ben we overigens wel kunnen mer- kon. Ze wilden niet weg. Ze vinden het fijm op school, nu door het groeps- onderwijs het zittenblijven is afge schaft. De kinderen hoeven zich niet minder te voelen, hun kennis wordt ook niet zo getoetst aan die van anderen. Als de kinderen niet ge schikt zijn voor het voortgezet onder wijs, waarom zou je ze dan voortdu rend met de neus daarop drukken? Schooltoetsen, dat doe je dan toch niet. WIJ hebben overigens nauwelijks moeite mei hel voortgezet onderwijs: onze kinderen komen daar net zo goed terecht'. Documentatiecentrum Een school die niet direct gericht is op het overbrengen van kennis, maar meer de nadruk wil leggen op de kunst om zelf Informatie te verzame len, is ook anders ingericht. Letterlijk dan. De Thijsseschool heeft wel klaslo kalen, maar het grootste deel van de te kleine school is een documentatie centrum. waar alle naslagboeken, plaatjes, dia's te vinden zijn die de kinderen nodig hebben om hun werk stukken te maken Er zijn dieren die verzorgd moeten worden, planten en planken met leesboeken. De kinderen wordt in deze 'hal' geleerd hoe ze zelf Wie merkt dat? Maar kleuterleidsters kunnen toch niet zomaar ingeschakeld worden op de basisschool? 'Ach, wie merkt dat9 De basisschool- en kleuterschooljuffrouwen werken helemaal samen. Ik vind dat verschil tussen die twee soorten leerkrachten waanzin En nog gekker is dat dat verschil ook in salariëring on status uitgedrukt wordt. Wij hebben wel eens een voorstel aan de ABOP ge daan om iedereen die in het onder wijs werkzaam is een driejarige gelij ke basisopleiding te geven en dan daarbovenop extra-leerjaren voor de verschillende typen onderwijs Dal zou tot gevolg 1 ebben dat de salarië ring geliikgetrokken zou kunnen wor den. Maar dat voorstel werd woggp- Moeilijk 'algemeen' Zolang de positie van de leerkrachten Tussenoplossing Hoewel De Groene vindt dat de 'onza lige' duizend-gulden-wet van oud-mi nister De Brauw maar het beste zou kunnen worden ingetrokken, geeft het blad een 'aanvaardbare tussenoplos sing* in overweging: 'Gezien het feit dat het politiek niet haalbaar en prak tisch zeer moeilijk uitvoerbaar lijkt om alsnog bij wet de collegegeldver hoging ongedaan te maken, is een reëel en elegant alternatief om een betaling in twee termijren in te stel len, met dien verstande dat nu 200 gulden collegegeld en 10 gulden in schrijfgeld moet worden betaald en per 1 maart 1973 (bij de ingang van het tweede semester van het acade misch jaar) het resterende bedrag'. Een nieuw kabinet heeft dan alle gelegenheid de omstreden wet al dan niet te wijzigen. Ernst Utrecht deelt de bezwaren van de studentenraad van de VU tegen de verlening van een eredoctoraat aan de Indonesische hoogleraar Notohamidjo- jo. Diens verdediging in deze krant door jhr. drs. Ph. Quarles van Ufford heeft hem er niet van overtuigd dat de senaat van de VU een juist besluit heeft genomen. In Notohamidjojo ziet Ernst Utrecht iemand die 'het fascis me van de Indonesische generaals met hart en ziel blijft verdedigen'. Van enige wetenschappelijke verdienste van de Indonesiër heeft Utrecht ook nooit gehoord. Vakbeweging De acties bij de inschrijving van stu denten hebben Jan Rogier een somber stuk in de pen gegeven. 'Progressie ven hebben geen alternatief voor De Brauw', schrijft hij in Vrij Neder land 'De vakbeweging', zo licht .lij toe, 'is voorstander van het profijtbe ginsel van DS'70 ten aanz.ien van het wetenschappelijk onderwijs - ook al heeft Nederland het laagste percenta ge arbeiderskinderen onder Je studen ten en d- vakbeweging diktcerl tol op grote hoogte het regeringsprogram ma van een rooms-rode regering'. Bibeb doet verslag van haar gesprek ken met de Amur kaanse n'iopoi Margaret Mead, die tien dagen 111 Utrecht was om de vergadering van de Wereldraad van kerken bij te wo nen. Margaret Mead gaat er in die gesprekken hard tegenaan. 'Veel vrou wen zijn van de bestemming van hun borsten vervreemd, weten niet meer waarvoor ze die hebben. Borsten wor den steeds meer beschouwd als eroti sche objecten. Nee (lagere stem, ver ontwaardigde blik) je hebt ze om baby's te voeden. In die functie wek ken ze gevoelens van tederheid'. 'Het wereldje' signaleert een opmer kelijke schaduwzijde van de inschrij vingsboycot bij de Universiteit van Amsterdam: het toch al niet zo welva rende studentenblad Propria cures ziet zich de kans ontnomen abonnees onder de inschrijvers te werven. Wiegel 'Wat bezielt die Wiegel nou eigen lijk?' Een brandende vraag, in de Haagse Post uitvoerig beantwoord in een prima verhaal van Kees Tamboer. De aanhef ervan, jammer genoeg te lang om hier helemaal te citeren, maakt al veel duidelijk. Het antwoord dat de jonge en begaafde politicus tenslotte zelf geeft op de vraag wat hem nou eigenlijk bezielt, is verras send van eenvoud: 'Wat bezielt me? M'n werk zo goed mogelijk doen. Wat ik ook doe, ik wil altijd m'n uiterste best doen'. De ook niet weg te cijferen politicus Hans Gruijters treedt voorlopig niet meer op als columnist van HP op. Nu Gruijters gaat proberen minister te worden, wil hij zichzelf met een eigen column geen voorsprong op andere kandidaten verschaffen. John Jansen van Galen stelt de toekomstige be windsman voor, in een artikel dat is verlucht met een foto waarop Gruij ters door boze taxichauffeurs wordt belaagd. De voor een weekblad onmisbare ont hullingen hebben ditmaal betrekking op de hormoonprepaiaten die bij de Olympische Spelen ln MUnchen ('de spelen van de hormonen') een bijkans beslissende rol spelen. Verband l.i Üe Nieuwe Linie, die deze week en voor zichzelf moeten werken. Belangrijker dan een goede organisa tie vindt Romijn ruimte in de school. De school moet zo flexibel gebouwd zijn, dat er ruimten van verschillende afmetingen 'in' kunnen. 'Ik vind dat je eigenlijk uit moet gaan van een lege school, vier muren en verder niets. Dan kun je zelf de ruimtes Indelen'. Schooladviesdienst Tenslotte de schooladviesdienst. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat het experiment op alle twaalf openba re basisscholen in Delft zou worden uitgevoerd. Daarover werd een jaar lang gepraat met al die scholen, er kwam een plan op tafel en dat project zou door de schooladviesdienst overge nomen worden. Die dienst was in oprichting, maar de nieuwbenoemde directeur voelde er niet voor. Hij wilde een geplande onderwijsvernieuwing, één methode voor alle basisscholen, terwijl hel pro leet, dat door Romijn en de anderen ontwikkeld was, er van uit ging dat iedere school zou kunnen kiezen uit verschillende mogelijkheden. Het plan kelderde dus en nu Is alleen de Jac. P. Thijsseschool overgebleven, zonder extra geld en zonder begelei ding van de dienst. Romijn heeft op grond van deze erva ringen wel een paar bedenkingen te gen schooladviesdiensten. 'Ze maken zich onmisbaar terwijl ze erop uit zoudèn moeten zijn zich te laten op heffen. Het moet niet zo zijn dat die diensten van bovenaf plannen opleg gen aan de scholen. De vragen moe ten van onder af, door de scholen gesteld worden. De schooladviesdien sten zijn vaak erg bureaucratisch. Ze moeten eens van achter hun bureau vandaan komen. Nu sneeuwen die lui gewoon in*. De 'flippers' in Nederland hebben het op het ogenblik niet gemakkelijk. Tegenstroom mag voor deze snelle zwemmers nauivelijks als een hinder nis gelden, maar wanneer het in com merciële zin moet worden opgevat, dan komt het toch moeilijker te liggen Dolfirodam in Rotterdam gaat sluiten, Dolfirama in Zandvoort haal de deze zomer tot nog toe vier pro cent minder bezoekers dan vorig jaar en Dolfinarium in Harderwijk zal dit seizoen vermoedelijk ongeveer 650 000 mensen trekken wat 65 procent is van het topjaar 1970, toen één miljoen kaartjes werden verkocht. Raakt de markt verzadigd of zijn er andere oorzaken voor het teruglopen van de belangstelling voor de flippers? In Harderwijk gelooft men er niets van dat de dolfijnen aan populariteit inboeten. Een nieuwe 'flipper-serie' op de tv zou het bezoek wel wat kunnen stimuleren, maar daar hoeft men het niet van te hebben, 'want er wordt op andere manieren reclame genoeg voor gemaakt' Als een der belangrijkste redenen waarom de toe loop nogal opvallend verminderd is noemt procuratiehouder F Umlaut von Biberfort de economische reces sie, en als tweede belangrijke reden de Floriade in Amsterdam. Oorzaken, die door dr. W. H. Dudoc van Heel. curator van Dolfinarium, worden on derschreven. Ernstige moeilijkheden blijken er al leen bij Dolfirodam in Rotterdam te zijn. Sinds twee jaar geleden Dolfiro dam geopend werd in het kader van de manifestatie CIO, is het financieel een zorgelijke toestand geweest Het publiek kwam niet in zulke drommen als men verwacht had De financiers hebben het bedrijf nu per advertentie te koop aangeboden. Bij Dolfirama in Zandvoort ziet men nog best brood in de dolfijnen De bezoekcijfers liggen dit jaar onder die van het vorige jaar, maar als het mooie weer aanhoudt kan dat in elk geval wat oplopen. Overigens blijft Dolfirama ook in de winter open. Het is een intemiationaal publiek, waarop ivordt gemikt en alles wordt dan ook drie-talig gedaan. Zou de erploitatie niet uit komen dan wordt Dolfirama gesloten. Ook in het imense dolfijnen-stadion van Harderwijk ziet men voldoende perspectief, al zitten enkele dingen tegen. Financieel is er niets aan de hand, zegt de heer Umlaul von Biber fort. Hij gelooft dat er genoeg bezoe kers blijven komen, want ieder jaar worden er weer kinderen geboren. Er zijn er bovendien, die vijf of zes maal komen. Ieder jaar is de show ook weer wat anders Harderwijk zal de komende winter niet open rijn. Het experiment hiermee in de winter 71- '72 la namelijk niet geslaagd Bekeken wordt nog of in de winter shows voor scholen kunnen worden gegeven. In verband daarmee moeten troaalf sei zoen-medewerkers afvloeien, maar voorjaar 1973 kunnen ze terug komen. De actrice Merel Laseur zoekt een televisie)dochter, in verband met een rol die zij in een Franse tv-serie heeft gekregen. Op de foto slechts een deel van de meisjes die graag de dochter willen spelen ln de hoop op een carrière. een matte indruk maakt, wordt een verband gelegd tussen de onrust bij de universiteiten en de staking in de Amsterdamse haven. 'De actie van de havenarbeiders en de boycot van de studenten tegen de verhoging van het collegegeld liggen in hetzelfde per spectief. Ben Bos had een gesprek met Ida Wasserman, actrice bij de Haagse Co- medie, 'het gezelschap voor het vuur vaste society-publiek', en op 1 septem ber 50 jaar in het vak. Op de opmer king dat het publiek weg blijft bij het toneel, egt Ida Wasserman: 'Ik kan niet beoordelen wat er de reden van is. De crisis van het toneel bestaat al zolang ik in het vak werk; ik heb nooit anders gehoord'. In een commentaar bepleit De Nieu we Linie opnieuw een links beleid, gesteund door PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. 'Van rooms-rood is iets rooms noch iéts roods te verwachten'. Pieter Een 'openhartig gesprek in de bossen van Het Loo', afgedrukt in de gedul dige kolommen van Eiseviers magazi ne, moet een eind maken aan allerlei onzinnige roddel over de al te vaak verkeerd begrepen echtgenoot van prinses Margriet, mr. Pieter van Vol- ienhoven. 'Ik beschouw', vertrouwde de heer Van Vollenhoven de Elsevier- reporter toe, 'dit verhaal in Elsevier als een afsluiting van de afgelopen periode'. Zijn stem mag dan volgens de verslaggever wel herinneren 'aan het deftigste studentencorps dat ons land rijk is: het Leidse', verder is Pieter een gewone jongen, die zich zelfs niet te goed acht om grapjes te maken over zijn opmerkelijke oren. Zoals het hoort wordt de lezer ook eer. kijkje gegund in de werkkamer van de geïnterviewde. De beschrijving eindigt bij de 'twee slordig uitpuilen de boekenkasten, waarin rijp en groen door elkaar staal Prognostica in twee delen van prof. Polak, Ik Jan Cremer, Who's Who. Gezworen Kameraden. Politiealmanak, Terug naar Oegstgeest van Jan Wolkers. In Gold Blood van Truman Capote, De oorlog in de Lucht en in de H" fit- (3 delen) en Max Tailleurs Pol voor Aeneer De stichting Mensen ln Nood ln Den Bosch kan nieuwe zendingen kleding weer goed gebruiken. In de immense magazijnen aan de Jacob Catsstrast 21 in Den Bosch is weer ruimte genoeg nu de afgelopen maanden partijen kleding zijn veraondien naar Bots wana (drie ton), Noord-Sumatra, Ghana, Tanzania, Irian-Bart, Haïti, Kenya, Flores en een aantal andere landen. Alle goede gedragen kleding, ook al is die uit de mode, is welkom. Het kledingmagazijn is ook telefonisch te bereiken onder 04100 42208. Een ezel stoot zich niet enz. Dit spreekwoord vergat de Engelsman Bill Tailor (42) kennelijk toen hij met vrouw en drie dochters terug ging naar het paadje over een klip langs de zeekust om te laten zien v/aar hij drie jaar geleden was ge struikeld en een been had gebroken. „Hier struikelde pappa", zei Bill. En hij struikelde opnieuw wat luid ge lach van vrouw en dochters uitlokte. Maar Bill maakte geen grapje. Hij was echt gestruikeld, waarbij hij zijn beer. op drie plaatsen brak. Drie we ken zal hij nu in het gips moeten zitten. Een troost is dat hij nu niet meer terug hoeft naar de plaats des on- heils. Zijn vrouw en drie dochters weten het nu wel. Tè lang haar. Met dit motief weiger den de autoriteiten van Singapore en van Zuid-Korea de Engelse zanger Cliff Richard op te laten treden. Cliff is Inmiddels doorgereisd naar Israël. De manager van de zanger verklaarde zeer verbaasd te zijn. Volgens hem is het haar van Cliff helemaal niet zo lang. Intussen is de voorgenomen toernee in het verre oosten nu be perkt tot Indonesië, Hongkong en Ja pan. Overwinteren in Spanje valt niet al tijd mee. Van 200 Nederlanders die vorig jaar in een appartement ln Benldorm, de Costa del Sol of Major ca overwinterden, vinden er 120 dat het totale woonbeeld niet aan de ge stelde verwachtingen heeft voldaan. Dit zou in hoofdzaak te wijten zijn aan onjuistheden in de publicatie over de appartementen, die door het reisbureau werden gegeven. Dit blijkt uit een onderzoek dat een grootwin kelbedrijf (Vroom Dreesmann) heeft laten instellen. De ondervraagden hadden voor een verblijf van minstens zes weken ge boekt met als belangrijkste motief tijdelijk in een beter klimaat te wo nen. Tachtig procent was al eens eerder in Spanje geweest. De klachten waren vooral dat de kos ten van levensonderhoud waren tegen gevallen. Opgemerkt werd dat het on juist is dat men er met het Aow- pensioen wel komt Behalve de reis- en verblijfkosten moet een echtpaar er rekening mee houden 80 gulden per week nodig te hebben. Voorts misten 72 procent van de ondervraag-, den een recreatiezaal, 70 procent mis-- te zijn radio of televisie. Bij de beoordeling van de reis in het algemeen oordeelde driekwart van de deelnemers de voorlichting als onbe vredigend. "Je hebt hem doorgesmeerd. En toen? Man, doe Je mond eens open."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9