onder de knotwilgen Verontrustende sterfte voordeel Gereformeerde jeugd in Schiedam actief Veel succes voor Londens schoolkoor PATRIA Catena betrekt nieuw pand in Kaiserstraat Daisy Glacé Chr. kleuterschool in Stolwijk Parkeerverbod langs Industriekade Ook populieren in Alblasserwaard ernstig aangetast Zuidland pleit voor een Bernissergemeente Orgelconcert in Bodegraven Brandweerwedstrijd in Zevenhuizen Evenementen op straat Zwemmen in Alblasserdai Orgelconcert Agathakerk st; tz Raad Noordwijkerhout akkoord met openbare scholen Hoog en laag water Katwijk aan Zee Buurt boos over autowerkplaats 'Oude muziek' in Maassluis DKECHTSTREEK De knotwilgen die voor een niet onbelangrijk deel het karakter en de sfeer van de Alblasserwaard bepalen, maken een zeer moeilijke tijd door. Het Staatsbosbeheer heeft aan de hand Aan een inventarisatiekaart vastgesteld dat het aantal knotwilgen in de Alblasserwaard sterk is teruggelopen. Het is gebleken dat de zogenaamde 'watermerkziekte' van de wilg sterk om zich been grijpt. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1971 van het Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer noemt de sterfte on der wilgen die door deze gevreesde ziekte worden aangetast, 'bepaald ver ontrustend'. Heeft deze bacterieziekte In een bepaald gebied eenmaal haar intrede gedaan dan grijpt zij vaak in een snel tempo om zich heen en kan in enkele jaren tijds grote aantallen van deze soort aantasten en doen afsterven. Dit valt des temeer te be treuren daar de wilg één van de meest karakteristieke bomen van (niet alleen) de Alblasserwaard is. In het jaarverslag wordt voorts mel ding gemaakt van een ernstige aantas ting van de populierenbeplantingen langs wegen in 4e Alblasserwaard. Met het Bosbouwproefstation wordt overleg gevoerd over de ontstane situ atie. Het onderzoek is nog gaande. Bewustwording Staatsbosbeheer constateert in het al gemeen bij alle zorg om de bedreigde bomen in het landschap een verheu gende bewustwording bij de bevolking omtrent de waarden die hier op het spel staan. 'Protesten tegen voorgeno men vellingen en andere aantastingen van ons bezit aan lanen en bossen zijn aan de orde van de dag. Een snel groeiend besef dat de kwaliteit van het milieu van essentieel belang is voor het menselijk welzijn heeft velen wakker geschud. Plannen die onvol doende rekening houden met het be houd van ons gemeenschappelijk bezit aan bos en geboomte kunnen rekenen op fel verzet van het publiek. De openbare mening heeft zich thans meer dan ooit ten gunste van de boom uitgesproken', aldus Staatsbos beheer. Sleutelbloem Uit de Drechtstreek komen evenwel ook positieve meldingen over het wel en wee van flora en fauna. De provin cie Zuid-Holland leverde namelijk in een jaar tijd een hele reeks nieuwe vindplaatsen van bepaalde, zeer zeld zame planten op. Zo noemt het Staats bosbeheer de ontdekking van de ech te. stengelloze sleutelbloem in de Zuidhollandse Biesbosch. Voorts wordt gemeld dat dit jaar voor het eerst enkele paren futen in de Bies bosch broeden. Het Staatsbosbeheer noemt dit 'een duidelijk bewijs hoe het milieu daar aan het veranderen Terwijl enerzijds een teruggang wordt geconstateerd in het aantal vlinders dat Nederland bevolkt, weet Staats bosbeheer op dit gebied toch ook een vreugdevol feit te melden. Men noemt het veelvuldig voorkomen van de ko- ninginnepage, de grootste dagvlinder, in Zuidwest-Nederland 'spectaculair'. De Biesbosch Het Staatsbosbeheer gaat in op het wankele evenwicht waarvan sprake is ten aanzien van de waterkwaliteit. Hoe broos de scheiding is tussen het natuurlijk gebeuren en de technocra tische wereld vindt zijn welhaast let terlijke illustratie in de scheuring van het oliereservoir van de Amercen- trale, eind 1970. De vrijgekomen olie besmeurde niet alleen de Amer zelf, en de daarop aansluitende stroombek- kens, maar ook de Biesbosch. Op tal van manieren werd getracht de vorig jaar in volle omvang optredende scha de binnen de perken te houden of zelfs ongedaan te maken, echter met weinig succes. 'Een verlichtende omstandigheid', al dus Staatsbosbeheer, 'was. dat deze ramp juist de Biesbosch trof. Dat moge als ketterij klinken, maar er zijn wetenschappelijke motieven voor deze bewering. Als weinig andere ge bieden in Nederland is namelijk de Biesbosch ingesteld op milieuveran deringen. Als zoetwatergetijdengebied is het altijd een hevig in beroering zijnde wereld geweest. De levensge meenschappen zijn aangepast aan het opvangen van drastische schommelin gen in hun milieu. We mogen daarom hopen dat ze ook deze olieramp rela tief beter zullen kunnen verwerken dan gevoeliger natuurterreinen dat zouden kunnen', aldus Staatsbosbe heer. Horizon-vervuiling Staatsbosbeheer besteeds in het jaar verslag ook aandacht aan wat men de laatste jaren wel pleegt te noemen 'horizonvervuiling', waarmee een aan tasting van het landschappelijk schoon door hoge constructies of bouwwerken wordt bedoeld. Met het oog op landschappelijke problemen wordt door Staatsbosbeheer bijvoor beeld beraad gevoerd over het tracé van de 380 KV-lijn Dordrecht (polder Crayestein) naar de Maasvlakte. In het kader van streek- en bestem mingsplannen tracht Staatsbosbeheer, waar mogelijk, begrip te wekken voor de noodzaak van landschapsverbeterin gen, in het bijzonder in gebieden met sterke stedelijke ontwikkelingen. De tot voor enkele tientallen jaren nog zo grote gaafheid van het wijde Hol- landsche landschap wordt thans op tal van plaatsen geschonden. In het bij zonder de opdringende hoogbouw doet grote visuele schade en maakt de vraag naar een beperking van deze Watermerkziekte in de knotwil gen in de Alblasserwaard. Duide lijk zijn de kale takken te zien. De ziekte grijpt in snel tempo om zich heen. bouwwijze tot bepaalde regio's tot een urgente, landschappelijke eis. In dit verband is het vermeldens waard dat Staatsbosbeheer een aandeel had in de totstandkoming van het streekplan Zuid-Holland-zuid. Stéats- bosbeheer leverde de tekst in dit streekplan voor het overzicht natuur gebieden en het sprak zich daarbij onder meer uit voor het richten van de stedelijke ontwikkeling op Dor drecht en Zwijndrecht. Hiermee is een vier jaar lange voorbereiding af gerond, die destijds is begonnen met een algemene nota 'Ruimtelijke struc turen van Zuid-Holland'. SCHIEDAM Aan het begin van het nieuwe seizoen komt de jeugd van de gereformeerde kerk van Schiedam met een uitgebreid pakket van activiteiten voor de dag. Het is een programma, dat niet alleen voor de jeugd zelf is bestemd, maar ook duidelijk gericht is op de ouderen. De gereformeerde jeugd wil op deze manier de gehele gemeente bij de speciale jeugdweek betrekken. Op zondag 10 september zullen de morgendiensten in de Magnalia Dei Kerk, de Ark, de Julianakerk en de Oosterkerk afgestemd zijn op de jon gere jeugd. In deze diensten zal het onderwerp van de preek handelen over Jona. De middagdienst, vijf uur in de Mag nalia Dei Kerk, wordt geleid door ds. C. van Zuijlen. Het onderwerp van zijn preek en tevens het centrale thema van deze jeugdweek, is 'Zeg het gezag meer gedag'. Medewerking verlenen het combo 4maalA uit Por- tugaal en Cis en Ferry van Mansum. Na de dienst is er een maaltijd voor de jeugd van 16 tot 25 jaar. Dinsdag 12 september wordt een spe ciale avond belegd voor de bejaarden, om 8 uur in De Ark in Kethel. Medewerking verlenen mevrouw Van Waart en het Goede Havenkoor onder leiding van de heer A. van Tilborg. Op woensdag 13 september komen de kinderen aan de beurt. Dan wordt, eveneens in De Ark, een spelmiddag georganiseerd met onder meer pop penkast. De GJV Oost belegd donderdag 14 september in de Oosterkerk, Rotter- damsedijk 291, een bijeenkomst over Amnesty International. Op vrijdag 15 september wordt een grote avond gehouden, waarin het jeugdwerk zelf centraal zal staan. Me dewerking verleent het jeugdkoor The Young Joice Singers uit Schiedam. Op zaterdag 16 september wordt een startdag gehouden voor de jeugd van 8 tot 12 jaar in de Magnalia Dei Kerk. Er wordt ondermeer een safa- rispel gehouden. De jeugd van 13 tot 17 jaar wordt verwacht in De Ark te Kethel. Ook voor deze jeugdgroep is een geva rieerd spelprogramma samengesteld. TROUW/KWARTET DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 ROTTERDAM Er was veel belang stelling voor het concert, dat 'The Emanuel School Choir' uit Londen dinsdagavond in de Prinsekerk heeft gegeven onder de rustige leiding van Christian Strover. De ongeveer dertig jongens hebben zuiver, helder, goed van samenklank, fraai genuanceerd en levendig van voordracht gezongen, zodat het prettig luisteren was naar een lange reeks van Engelse geestelijke liederen. Prachtig klonk 'O laird, increase my faith' van Henry Gibbons, zeer leven dig was het 'Magnificat' van Charles Stanford, heel mooi gezongen werd 'Let all mortal flesh keep silence, van Cashmore met de enorme climax van pianissimo begin tot stralen fotissimo slot, en sprankelend licht werd 'To morrow shall be my dancing day' van Willcoks als vrolijk slot van de avond gezongen. Van niet Engelse bodem waren 'Psalm 100' van Heinrich Schütz met een groepje van acht jongens als effectvolle echo op de orgelgalerij, en het briljant en juichend gezongen 'Hodie, hodie!' van onze Jan Pieters zoon Sweelinck. Opvallend in dit koor waren de glas heldere jongenssopraanstemmen. maar (Advertentie) tijdelijk van JIJL U-voor89 een bezwaar blijft altijd dat de lage stemmen nog niet volgroeid waren. Dat was ook te horen in de onvoldoende draagkracht van de soli in de werken van Greene en Purcell. Philip Weaver was een volgzaam begeleider op het orgel, dat door de organist van deze kérk, Aad van der Hoeven, zeer muzi kaal en vol temperament werd be speeld in de 'Fantasia en fuga in g' van Johann S. Bach, het 'Offertoire sur les grands jeux' van Frangois Couperin met opmerkelijk registraties en in de zeer boeiend uitgevoerde 'Sonate no. VI' van Felix Mendels sohn Bartholdy. Koor en orgelsolist oogstten terecht dankbaar applaus. Vrijdagavond 1 sep tember zingt dit koor in de Prinse kerk te Amsterdam met medewerking van organist Henk van Putten G. M. Dersjant STOLWYK Op een terrein aan de Bilwijkerweg, direct ten noorden van de Tiendwetering zal een chr. kleuter school. uitgaande van het bestuur van de School met de Bijbel, worden ge bouwd. Het schoolbestuur heeft zijn keus laten vallen op een bouwplan •/an het scholenbouwteam midden-Hol land, dat ook de openbare kleuter school "t Hazelmuisje' heeft gebouwd. B. en w. stellen de raad voor mede werking te verlenen aan de bouw van deze school. De gemeenteraad komt op naandag 11 september des avonds om 8 uur in vergadering bijeen. An dere voorstellen zijn het beschikbaar stellen van een krediet van 53.000 gulden voo* de verdere ontwikkeling van huisvesting van de jeugdsoos, de Werkschuit en de bibliotheek in het zogenaamde café Bouter. BINNENLAND SASSENHEIM De raadsvergade ring kreeg zoveel belangstelling dat er stoelen bijgezet moesten worden. Als nieuwe raadsleden werden toege laten H. Montfoort (D'66) en drs. J. B. M. Rotteveel (WD) i.v.m. het bedanken van de her Gorter en van IJsseldijk. De kosten van de verkeerslichten op het kruispunt zijn voor de gemeente gestegen van 50.000 tot 80.000. De heren Van der Fange en Van IJssel dijk vroegen om nacalculatie en speci ficatie. De voorzitter zei hiervan dat één en ander een zaak was van Rijks- en Provinciale Waterstaat. Bij het voorstel een parkeerverbod in te stel len aan de Industriekade aan de zijde van de woonschepen wilden de heren Hulsbergen en Van IJsseldijk weten of overleg was gepleegd met de bewo ners van de woonschepen. De voorzit ter zei dat de woonschepen noodge dwongen waren geaccepteerd, maar dat de vestiging van bedrijven daar was gestimleerd door het gemeente bestuur en dat deze niet mochten worden gestoord daar het vrachtver keer i.v.m. aan- en afvoer van materi alen hinder ondervindt. Besloten werd een eenheidsprijs van 60 per m2 voor grondaankoop t.b.v. de bouw van transformator-stations vast te stel len als gedragslijn voor de gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom. De ontruimingstermijn van de woningen aan de Boschlaan en Hoekstraat werd 'met een jaar verlengd. Bij rondvraag werd afscheid genomen van de heren Gorter en Van IJssel dijk. De Zuidhoilandse Bisbosch is een nieuwe vindplaats van de stengel- loze sleutelbloem. ZUIDLAND Alle raadsleden en b. en w. van de gemeente Zuidland zijn tegen het wetsontwerp voor de ge meentelijke herindeling Voome-Put- ten, waarin de gemeente Zuidland zal ophouden te bestaan. Uit een onder zoek is gebleken dat 86 procent van de Zuidlandse bevolking tegen het wetsontwerp is, hetgeen tot uitdruk king is gebracht in een bezwaarschrift met 1861 handtekeningen (waarop nooit antwoord is ontvangen). Zuid land zal opnieuw een schrijven rich ten tot het Provinciaal bestuur inzake de ingediende handtekeningen. In het wetsontwerp wordt o.a. Zuidland bij Hellevoetsluis gevoegd. Zuidland pleit voor een Bernisser-gemeente. BODEGRAVEN Zaterdag 2 septem ber geeft Dirk Jansz Zwart een orgel concert in de dorpskerk, aanvang 's a- vonds 8 uur. Uitgevoerd worden wer ken van Pachelbel, Bach, Merkel, Liszt, Langlais en Zwart zelf. ZEVENHUIZEN De jaarlijkse brandweerwedstrijd van de tien ge meenten wordt gehouden op zaterdag 16 september. De korpsen komen uit Zevenhuizen. Moordrecht, Capelle aan de IJssel, Gouda, Moerkapelle, Wad- dinxveen, Boskoop. Reeuwijk en Bo degraven. De wedstrijden beginnen 's middags om twee uur. LEIDEN Het komende studiejaar zal voor de jongste van de Leidse studentengezelligheidsverenigingen, de S.S.A.L.B. c.s. 'Catena', een grote overgang betekenen, namelijk van het gebouw aan het Rapenburg naar de Kaiserstraat. Wanneer de introductiedagen begin nen, zal het nieuwe gebouw in ge bruik worden genomen. ROTTERDAM In de serie 'Gratis zomer' organiseert de Rotterdamse Kunststichting aan het eind van deze week de volgende evenementen op straat: Vrijdag 1 september om 19.30 uur op het Lijnbaanplein een concert door het fanfarecorps 'IJsselmonde'. Zterdag 2 september wordt het Lijn baanplein de gehele dag in bezit geno men door de Speelgroep Phoenix uit Nijmegen. Een programma van drie kluchten t.w. 'Nu Noch', 'Pyramus en Thisbe' en 'De Clowns', wordt drie maal opgevoerd en wel om 11 uur. om 13 uur en om 15 uur. Op het Schouwburgplein wordt die zelfde dag om 15 uur een muzikale show gegeven door het Tamboers- en Trompetterscorps 'De Pijpers' uit Vlaardingen. De officiële opening is medio in het kader van het lustrum. Kaiserstraat beschikt Catena naast ruimte voor "de sociëteit ook over eigen filmzaal die eveneens als breidingsruimte dienst kan doen feesten e.d. Verder stuurskamers, een donkere kamer en Tenslotte is in één van de kamer theehuis gehuisvest, alwaar een gemaakt kan worden uit 15 lende soorten, thee. ALBLASSERDAM Vandaag zal overdekte zwembad Blokweer in bruik genomen worden. Naast overdekte bad zal het openlucht! Lammetjeswiel geopend blijven v recreatief zwemmen. Het zwemt Lammetjeswiel zal vanaf 31 augus tot en met 16 september geopend van 8.30 tot 17.30 uur. In het overdekte bad Blokweer de openingstijden voor vrij zwemm m maandag tot en met zaterdag vai tot 8.30 uur; maandag tot en vrijdag van 12 tot 13 uur, van 16 17 uur en van 18.30 tot 19.30 Vai woensdagmiddag van 13 tot 18 u iten vrijdagavond van 19.30 tot 21.30 u zaterdag van 8.30 tot 10 uur en van tot 16 uur en zondag van 9 tot iet lap 4C LISSE Op zaterdag 9 septemk wordt er een orgelconcert gegeven d de St. Agathakerk te Lisse voor Orgelkring Bollenstreek. Ditmaal komt er een organist Aerdenhout, Nico Waasdorp. Hij werken spelen van o.m. Fr. Coupef^ C. Franck en Andriessen. Aanv 8.15 uur._^^^ ir d HAARLEMMERMEER De gemi teraad vergadert donderdag 7 sept mn ber om half drie in het gemeentel! h zij De agenda vermeldt ruim veertig F i$da| ten. waaronder een groot aantal vcf30 i stellen voor verkoop van grond. |terds Zu rden Dre ■stgi leer. ~üw< enh tter ROTTERDAM Op de kruising van de 's-Gravenweg en de Kralingsezoom in Rotterdam-Oost kwamen maandagmiddag een zware vrachtwagen en een personenwagen in botsing. De personenwagen werd ge heel vernield, de bestuurder en enige inzittende J. v. d. Weert, bedrijfsleider uit Hoek van Holland, 32 jaar, werd met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 1 september hoog water 8.28-21.04, laag water 4.08-16.30 uur. SCHIEDAM De wijkraad voor nis stelt zich achter de klacht van aantal bewoners uit de over overlast door reparatie van to's. Het gaat hier om een ni woonachtige man, die de ook zaterdag en zondag met reparatie en spuiten van waarvan de omwonenden veel hinder ondervinden. Volgens de buurtbewoners, van op de wijkraadsvergadering van d dagavond een aantal aanwezig gaat het hier om uitoefening van bedrijf aan de openbare weg. De tie is al eens ingeschakeld, maar heeft geen resultaat gehad. De buurtbewoners hebben nu bnef over de zaak geschreven, inmiddels in behandeling is bij hoofdcommissaris van politie. De trokken politieagenten zijn ed met verlof, zodat de zaak nog afgewikkeld kan worden. De wijkraad was het dinsdagav pg' eens met de klachten van de be ,jj ners. In het schrijven dat hierover terc uitgaan zal de wijkraad tevens wij omi op het weinige optreden van de p tie tegenover het rijden met fiet en bromfietsen over trottoirs. MAASSLUIS In het kader van 50-jarig bestaan van de Maassli Harmonie wordt een tentoonstell gehouden van oude muziekinstrum ten. Deze expositie is ingericht in D gemeentemuseum en is te bewonde van 3 tot en met 10 september e dag van twee tot vijf uur en bov dien op dinsdagavond van zeven ...J negen uur. NOORDWIJKERHOUT Met alge mene stemmen besloot de raad een openbare kleuter- en een openbare lagere school te stichten. Met de initiatiefnemers zal overleg worden gepleegd over de plaats van de scholen en het aantal lokalen. De heer E. J. J. van der Steen stelde vast, dat geen besluit was genomen om het zwembad waarvan de plan nen zich in een vergevorderd stadium bevinden langs de Van Iersellaan te bouwen. Wethouder P. C. Heemskerk keek daar verbaasd van op. Burgemeester H. J. M. Bosma bleek het met de heer van der Steen eens. Hem was een kostenbegroting toege zegd., waaruit blijkt hoeveel duurder de 'bouw van het zwembad in de Boekhorst zal zijn. Niet minder dan vier raadsleden, de dames van der Geest en Kouwenhoven en de heren van den Bosch en Groot wilden eerst van wethouder Heems kerk weten of er vervangende speel ruimte voor de jeugd aanwezig is, voordat zou woeden besloten de speel ruimte te laten vervallen voor ver koop van grond. Er ligt nog wel een stuk grond tussen Kerkstraat en nieu we provinciale weg, maar burgemees ter Bosma wees er op, dat de bestem ming voor dét stuk grond nog volle dig open was. De meerderheid van de raad volgde het advies van de commissie voor openbare werken om de 1400 m2 grond voor 95 per m2 te verkopen. Mevrouw Kouwenhoven-Desain vroeg de voorzitter of hij wist van de ver ontreiniging van het drinkwater in de eerste helft van juli van dit jaar. Zij wilde weten of er geen klachten wa ren gekomen van kwekers, moeders, artsen enz.? In Victor I en II was men de dupe geworden van fouten bij het doorspoelen van dienstleidingen in Victor III. Burgemeester noch wethouder Heems kerk wisten er van. De Voorzitter verzocht in voorkomende gevallen eer der zulke zaken ter kennis te bren gen. In de rondvraag deelde wethouder Heemskerk mee dat provinciale water staat op korte termijn maatregelen zal nemen om de oversteek van de 's Gra- vendamseweg bij de Maandagse wete ring te beveiligen. Burgemeester Bosma en wethouder Heemskerk vinden peuterspeelzalen niet alleen van belang voor de vor ming van de jonge kinderen. Zij zien hierin ook een mogelijkheid voor de ouders zich maatschappelijk te ont plooien. En deze tweede doelstelling ging wethouder Th. C. de Jong en met hem de meerderheid van de raad fé ver. Daarmede kwam overigens de subisiëring van de peuterspeelzalen niet in gevaar. De werkgroep krijgt 12.000 per jaar als bijdrage in de personeelskosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6