Mevrouw, ik zou u olie aanraden w Feuerbach in discussie Levendig lutheranisme in Estland en Letland R.k. huwelijksrecht aan strakker banden Hoe beleggen kerken en christenen hun geld? Trouw K wartet vandaag Beroepings- werk n» Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 KERK T2/K2 door T. van der Hammen 'Het begint ermee, dat je iets leest over geldbeleggingen van Amerikaanse kerken in de oor logsindustrie. W&t? Je kunt je ogen niet geloven. Daar moet je meer van weten. Je praat erover met financiële deskundigen, ook van kerken. Je gaat op zoek naar literatuur, die er meer licht over kan verschaffen. Wat blijkt? In feite is er in onze maatschappij eigenlijk geen en kele geldbelegging mogelijk buiten oorlogsindustrie. Natuurlijk je kunt wel spreken van In meerdere of mindere mate. Maar altijd heeft geldbelegging direct, in direct en in het gunstigste geval mogelijkerwijs in ver verband iets met oorlog te maken. Het is nog erger dan kanker overal uitzaai ingen, hier groot, daar minder om vangrijk. Maar ze zijn er. Altijd.' Tot zover de ontboezeming van een gewone vrouw in Friesland. Een weduwe helemaal alleen wonend in een vriendelijk huis onder de bo men van Oppenhuizen, onder de rook van Sneek. Het heeft mevrouw S. Huizinga-Jelgersma, zo te zien tegen de AOW-grens, helemaal te pakken en ze is er zelfs door van streek. 'Ik mag dan naief zijn, dat ik het niet eerder wist, althans zó wist, maar zo zijn er meer*, zegt ze. Ze wist al wel wat. In het verre verleden moest ze eens wat geld beleggen dat ze had geërfd. 'Ik vroeg advies van een deskundige: Mevrouw, ik zou u olie aanraden. Mijn reactie was prompt: dat vieze spul? Alsjeblieft niet. Hij: wat be doelt u met 'vies spul?'. Nou dat is nogal duidelijk. Allemaal narigheid wat daarachter zit. Dat wist ik toen dus al. Maar niet, dat Je oorlog praktisch overal bij geldbe leggingen tegenkomt'. Mevrouw Huizinga gaat verder: 'Dat weet je dan nu. En dan ga Je je afvragen: Wat kan ik daar nou in vredesnaam aan doen? Een oude vrouw met een broze gezondheid in haar huisje in Friesland? Ik pieker de daar een tijd over. Alleen zijn, wat ik helemaal niet erg vind, heeft het voordeel dat je veel na kunt denken.Ik overwoog: Wel, Je kunt erover lezen, Je hebt papier, een pen, een telefoon, 'k Heb heus nog niet zoveel gedaan, hoor. Maar goed. ik begon op een bijeenkomst, kring Leeuwarden, van m'n eigen remonstrantse broederschap maar eens te vragen: Hoe doen we dat nou met onze geldbeleggingen, bij voorbeeld voor een noodzakelijk fonds als dat van emeriti-predikan ten? Wat aarzelend heen en weer gepraat, dan op een gegeven mo ment: Mevrouw, wat wilt u dan? Obligaties of zo? Ook niet altijd brandschoon en, wat geven die nu aan rente? Daar kan Je toch niets mee beginnen, je moet toch goed beleggen? Enfin, mijn vraag zou doorgegeven worden en ik zou een financieel overzicht ontvangen. Dat kreeg ik, plus een keurige brief, waarin onder meer stond: er zijn natuurlijk beleggingen, maar niet in oorlogsindustrieën a la Krupp. Dat vond ik een omzeilen van het pro bleem, temeer, daar er geen specifi caties van de beleggingen bij waren. Ik heb vervolgens telefonisch bij verscheidene van onze predikanten aan de bel getrokken onder meer bij een dominee die juist voor de radio een prachtige preek over de navolging van Christus had gehou den. Allen bleken onkundig, vaak zelfs onthutst en de dominee van de radio zei: schrijft u maar een brief naar de Commissie tot de zaken van de broederschap. Ik: maar mensen als u hebben toch veel méér in de melk te brokkelen? Hij: ja, maar doet u het ook maar, dat zal in elk geval meer bekendheid aan deze zaak geven (ik krijg overigens nog definitief antwoord). Informaties bij andere kerken, zoals de hervormde en de gereformeerde, wezen op hetzelfde. Tot nu toe zijn voor mij alleen de doopsgezinden nog het beste uit de bus gekomen. Zij zijn met hun beleggingen in elk geval zo selectief mogelijk te werk gegaan. Het kan ook daar natuurlijk nooit 'clean' zijn, maar ze hebben er tenminste tevoren over gepraat en de minst kwade weg gekozen'. Wat wil mevrouw Huizinga dan? Ziet zij een uitweg? 'Wie ben ik dan wel', zegt mevrouw Huizinga. 'Nie mand weet een oplossing. Maar al weten we die niet dan zullen we er met zijn allen toch ernstig naar moeten zoeken. Dat is al het minste wat we kunnen doen. Want het mag en het kan niet. De kerk moet daarbij voorop lopen en het goede voorbeeld geven. Hoe kan de kerk willen dat je haar ernstig neemt als ze Je zélf zulke dingen voordoet?' 'Ik dacht aan drie dingen' besluit mevrouw Huizinga, 'maar formuleer het wel voorzichtig, want je wordt zo gauw voor een fanatica of zo versleten. Als christen stoot je hier tegenaan, als kerk, die Christus wil navolgen. Punt één: We zullen be wust moeten worden gemaakt dat we verkeerd doen, schuldig staan. Punt twee: We moeten kennelijk opnieuw op ons laten inwerken en geconfronteerd worden met wat Christus zei toen hij dezelfde mis standen zag en de geldkooplul uit de tempelvoorhof wegranselde met hun tafeltjes. De tempel die Chris tus reinigde is de wereld. Christe nen hebben de verantwoordelijkheid die tempelreiniging door te trekken. Punt drie: daar zullen we dan ook naar moeten doen. Dat betekent onder meer acties. En dat niet al leen: ook consequenties trekken. We zitten hier midden in een belang rijk facet van de maatschappeijkri- tiek, die geen landelijk, maar een wereldprobleem is. Wakker worden. Eraan gaan staan.' GENcVE (LWH Het gemeenteleven in de lutherse kerken van Estland en Letland is opmerkelijk. Ook zijn de laatste tijd een aantal evangelische gemeenten in Siberië en Kazakstan en in de stad Petrozawodsk door de staat geregistreerd en daarmee officieel toegelaten. Di* zei de president van de lutherse wereldfederatie, de Finse professor Mikko Juva, na zijn terugkeer van een bezoek van elf dagen aan de lutherse kerken van Estland en Let land. Hij had 'bemoedigende tekenen' gezien, maar hij wees tegelijk op de grote problemen van de kerken in de Sowjetunie: de aantallen doopbedie- ningen, confirmaties en huwelijksbe vestigingen lopen terug, er is een groot gebrek aan lectuur en de druk van de atheistische propaganda, voor al op de jeugd, is sterk. Het was de eerste keer, dat een president van de lutherse wereldfederatie in de gele genheid was. de ledcnkerken in de Sowjetunie te bezoeken. Juva was onder dé indruk gekomen van de grote ernst en toewijding, waarmee de lutheranen in de Sowjet unie aan het kerkelijk leven deelne men. Hij was zeer geïmponeerd door het nieuwe ma'nnenkoor van de Jo- hanneskerk in Riga. ren, onder wie veel vrouwen gemeld. Juva noemde het verheugend, dat in Siberië en in Kazakstan de laatste tijd verschillende Duitstalige evangelische gemeenten zijn erkend en een Finsta- lige in Petrozawodsk, de hoofdstad van Karelië. Door bezoeken en corres pondentie houden de Baltische kerken contact met deze gemeenten. Tal van Duitstaligen uit allerlei delen van de Sowjetunie zijn de laatste jaren naar Estland en Letland verhuisd. Voor hen worden regelmatig Duitse kerk diensten gehouden. Natuurlijk hebben de kerken grote problemen. Het aantal begrafenis plechtigheden overtreft alle dooptoe- dieningen, confirmaties en huwelijks diensten samen. Hoewel de kerken enige boeken hebben kunnen druk ken, is er groot gebrek aan literatuur. Bovendien is de staat en het gehele opvoedingssysteem atheistisch. Vooral op de jeugd wordt een niet geringe druk uitgeoefend. De economische grondslag van de kerken leek Juva echter gezond. Openhartig Opleiding Voor de predikantsopleiding wordt voorbeeldig gezorgd. De Estlandse kerk heeft al lang een theologisch instituut in Tallinn. In Letland is de theologische opleiding enkele jaren geleden gereorganiseerd en wezenlijk geïntensiveerd. liet theologisch niveau noemde Juva opmerkelijk. De luther se wereldfederatie helpt met nieuwe theologische literatuur. In Tallinn studeren thans 40 personen, in Riga 39. Dat is het hoogste aantal sinds de tweede wereldoorlog. Terwijl vroeger de meerderheid van de studenten ou dere mannen waren, hebben zich de laatste twee jaar overwegend jonge- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Pogeli|k* besiuui: B. Bol. Den Hoog. dr. E. Bleum'nk. Poteis- woide: «Ti. G. C. «on Dom. Nootdoip. W. A. F'bbe. Ro»er- doa.; J. loniei, Uliethl; d<* J. W. de Pou». Den Hoog, J. Smol- lenb'oek. Wonenooi. Over-ge leden «on hei olgeireen bestuur: K. Abmo. Amsterdam: H. A. de Boei. IJmu'den. Th. B'ouwei. Assen. mi. d'. I Don net. Oen Hoog; I. «on E'beigen. Schooi sbetgen; mi. K. «on Houten, Wogemngen; ds. O I. Hyllremo. B'llho*en; Joc. Hupsen, DeiM: mev'ouv» M C E. Kloosiei- mon-Forigens, Voorschoten, roe- v«ou«» J. G. Krooye»eld Wouters. Heeihugowoatd: piot. di. G. N. lommens. Noorden; ds. F. H. londsmon. Den Hoog: H. de Mooi|, Rijnsbutg: prol. dt. G. C. von Niltrik, Amsterdom; H. Ode- «onget. Buitenpost; mr. dt. i. Or'ngo. lunteien. dt. A. Veerman. Riiswpk 1Z-H|, H. H. Wemmen, Den Hoog. drs. R. Zi|Uno. Oostet- lond (Zldl. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postmo, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwol 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. Dp redact!; behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BH puhllkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredatJe van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Regeerakkoord Wanneer ook maar enigszins, maar WoildCF thans vooral hebben de kiezers recht op duidelijkheid: word ik als AR-man straks door de (aarzelende) Aantjes aan de PvdA óf aan de VVD ver kocht. Ik geloof dat zeer velen met mij. uit de RAP. en overigens ook uit de overige .onfessionele partijen, er bitter weinig voor voelen om als bouwsteen te mogen fungeren voor een rood-confessionele coalitie. 1. Het gerommel "ui gestumper in de PvdA-fractie op de laatste vrijdaga vond door heel Nederland voor de t.v. waargenomen heeft bij velen een negatieve indruk gewekt. 2. Vele moties van zg. 'progressieve' kant, dienen alleen maar het partijbe lang n.l. om obstructie te voeren tegen het regeringsbeleid. Het lands belang is hiermee niet gediend. 3. Het gedoe van de rode Industrie- bond-NVV in de affaire Peiger is walgeiijk en mensonterend. Ook hun invloed op structuur van de nieuwe Wet-Inkomstenbelasting is eenzijdig. 4. Indien het vooraf niet tot een regeerakkoord komt tussen de confes sionele partijen en de WD aangevuld met enige andere kleine partijen, dan heeft de ARP het voor mij en velen met mij lelijk bedorven. Vledder drs. J. II. Rcinders Dp lutherse delegatie voerde ook openhartige gesprekken met rege- ringsvertegenwoordigers in Riga, Tal linn en Moskou. Enerzijds behoort het tot het wezen van de sowjetstaat, atheistische propaganda en opvoeding te bevorderen. Anderzijds worden ge lovige staatsburgers in de gelegenheid gesteld, hun religieuze behoeften te vervullen. Juva noemde het interes sant, te vernemen, dat de staat een dialoog tussen christenen en marxis ten in de Sowjetunie niet wenselijfc acht Een ambtenaar verzekerde Juva, dat indien gemeenten dringend bijbels nodig hebben, het in principe moge lijk is, zo'n wens te realiseren. Bijbels worden in Rusland in verschillende talen gedrukt, maar, aldus de ambte maar, uiteraard nit 'in kosmische getallen'. Samenvattend meende Juva, dat de verdere ontwikkeling van het kerke lijk leven in de Sowjetunie afhangt van de zakelijkheid, het geduld en het uithoudingsvermogen van de kerkelij ke leiders en hun medewerkers. 'Ik ben ervan overtuigd, dat zij deze eigenschappen bezitten VÖ4U44 Dr. Paul Hansen, Europa-secretaris van de lutherse wereldfederatie, die Juva vergezelde op zijn reis, zei, dat als men de cijfers van de Baltische kerken in de laatste vijftig jaar na gaat. deze tot grote bezorgdheid aan- Prof. clr. Mikko Juva leiding kunnen geven. Maar, zei hij, 'men kan het ook als een groot won der beschouwen, dat er in 1972 in dit deel van de Sowjetunie geen stad en nauwelijks een streek is, waar de blijde boodschap van God niet in minstens één kerk gehoord kan wor den.' Zo worden in Riga, een stad van 700.000 inwoners, elke zondag ten minste 27 kerkdiensten gehouden, waarvan elf in lutherse kerken. De delegatie was niet uitgenodigd door de Litouwse lutherse kerk. Li touwen is voor buitenlanders verbo den gebied. Wel ontmoette de delega tie in Riga de senior van de Litouwse kerk, Jonas Kalvanas. De lutherse ge meenten in Litouwen zijn niet be roerd door de spanningen tussen de r.-k. kerk, die daar overweegt, en de overheid. De lutherse kerken van Estland, Let land en Litouwen tellen volgens de laatste gegevens respectievelijk 300.000, 350.000 en 20.000 leden. In Estland is 23 procent van de bevol king luthers, in Letland 15 procent en in Litouwen een half procent. AMSTERDAM Kardinaal Staffa, de president van het hoogste rechtscolle ge in de r.k. kerk, de Signatura Apostolica in Rome, heeft de Neder landse bisschoppen gewezen op hun persoonlijke verantwoordelijkheid voor de juiste toepassing van de ker kelijke rechtsregels. Hij heeft daarbij speciaal het oog op de in Nederland gegroeide praiktijk inzake de ongeldig- verklaring van huwelijken. Overigens blijkt nergens concreet in deze brief, of naar de mening van de apostolische signatuur de regels in Nederland inderdaad worden geschon den. Maar kardinaal Staffa geeft ook geen antwoord op de vragen, die hem eerder dit jaar door de Nederlandse bisschoppen waren gesteld. Met name hadden de Nederlande bisschoppen gepleit voor een ruimere interpreta tie van de bestaande wetgeving inzake de ongeldigverklaring van huwelijken. Staffa beperkt zich tot de algemene opmerking, dat men zich moet hou den aan de 'algemene jurisprudentie' in de kerk. Van Nederlandse zijde was ook aange drongen op afschaffing van de tijdro vende praktijk van de 'dubbele sen tentie' (althans in normale gevallen), dat wil zeggen, dat bij ongeldigverkla ring van een huwelijk een tweede kerkelijke rechtban die uitspraak moet bevestigen. Alleen Rome mag de rechtsregels veranderen, aldus Staffa. Gelijk bekend hebben de bisschoppen in de VS wel dispensatie van de verplichting van de 'tweede sententie' gekregen. Staffa wijst in zijn brief verder op de noodzaak van een nauwere band tus sen de bisschop en zijn officiaal (de priester, die in naam van de bisschop en onder zijn toezicht belast is met de huwelijksrechtspraak in het bis dom). Anderzijds stelt de brief uit drukkelijk, dat de officiaal recht moet spreken overeenkomstig zijn eigen ge weten. In januari 1971 hadden kardinaal Al- frink, bisschop Möller van Groningen en vicaris Kuipers van Haarlem een gesprek met kardinaal Staffa, waarin de laatste zich kritisch uitliet over de huwelijksrechtspraak in Nederland. Naar aanleiding hiervan zonden de officiaals van de zeven Nederlandse bisdommen medio vorig jaar een uit voerige nota naar Rome, waarin zij hun beleid toelichtten. Zij betoogden. door dr. C. Rijnsdorp Niet lief Mag ik ook een politieke duit in het zakje doen? Dat de rode rakkers be paald niet vriendelijk tegenover el kander zijn, is toch wel een bekend feit. Zo zegt het beginselprogramma van de CPN over de PSP: de PSP. laat op afschrikwekkende wijze zien, hoe het afloopt met een partij die zich baseert op beginselloze, revisio nistische opvattingen.De PSP is een prooi geworden van renegaten van allerlei slag. die haar in onderlinge strijd ten onder doen gaan. Heeft de heer Faber dan toch gelijk? Lief zijn ze niet tegen elkander.' Erger nog is het program van de PSP. Volgende subversieve organisaties moeten vol gens deze partij worden gesubsidieerd: Dolle Mina, Kritische Leraren, Kabouters, BBK. Tomaat, Sjaloom, Angola Comité, Medisch Comité Ne derland Vietnam en nog een stelletje die aan de leiband van Moskou lopen. Of Peking! Nederland let op uw saeck! Er zijn binnenkort verkiezin gen. Laten zij die ons land clean willen houden eens denken aan waar lijk christelijke partijen die dit ge vaar kunnen tegenhouden. Eindhoven Jaap Pecrbolte Dr J. T. Bakker, dr. H. J. Heering en dr. G. Th. Rothuizen hebben in samenwerking volgens taak verdeling een boek geschreven onder de titel Ludwig Feuerbach, Profeet van het Atheïsme; de mens. zijn ethiek en religie (uitg. J. H. Kok B.V., Kampen, 210 blz., ƒ19,75). Ja. dit is inderdaad de Feuerbach van de bekende slagzin: 'De mens is wat hij eet' (der Mensch ist was er iszt). die leuke woordspeling waarbij alleen door verdik king van de letter s 'zijn' in 'eten' wordt veran derd (men zou, afgezien van die verdikking, ook kunnen zeggen het Latijnse esse in het Duitse essen). Veel meer dan die slagzin met zijn materialistische achtergrond weet de gemiddelde krantelezer niet van Feuerbach af en dat hij (eigenlijk foutief) bij Feuerbach aan materialisme denkt, komt door de Nederlander Moleschott, die in de populaire lectuur meestal met Feuerbach in één adem genoemd wordt. Maar dat Feuerbach een geniaal denker is geweest en niet zomaar eer. platte atheïst en materialist, zijn tijd vooruit en pas sedert kort herontdekt en opnieuw bestudeerd door radicale en andere theo logen, is minder bekend. Het is zelfs zo, dat de Leidse professor Heering en de Kamper hoogle raar Rothuizen onafhankelijk van elkaar in de cursus 1970-71 Feuerbach op hun colleges bleken te behandelen. 'Zij zochten onderling contact, vroegen en verkregen de hulp van een collega in de dogmatiek (prof. Bakker), en uit veelvuldig overleg ontstond het boek' blz. 11). Van de tien hoofdstukken heeft dr. J. T. Bakker er één voor zijn rekening genomen, namelijk over Feuerbach en Luther, terwijl de beide ethici de rest van de stof ongeveer gelijkelijk hebben verdeeld. Het motief tot dit boek ligt in de erkenning 'dat Feuerbachs centrale en steeds herhaalde thema: Theologie is anthropologic, de leer omtrent God komt neer op een leer omtreent de mens, hèt thema is geworden waarmee een hedendaags chris tendom te maken heeft. Dat Feuerbach met dit thema een beslissende invloed heeft uitgeoefend op Marx en Engels, op Lenin en alle generaties marxisten tot op vandaag, dat is sinds de Marx- renaissance der laatste dertig, veertig jaren wel du delijk geworden Dat hij echter, met al zijn argumenten togen christendom en alle religie, de middelen zou leveren waarmee hedendaagse radi cale theologen vóór datzelfde christendom opko men dat toont wel hoeveel er in één eeuw veranderen kan' (9). Prof. Bakker spreekt van een 'geweldige verschui ving.' een 'omwenteling in de werkelijkheidserva ring' (76). Die was er. op een geheimzinnige manier, eerst en daarna (of misschien al gelijktij dig) presenteerden zich minder bekende of half vergeten figuren, zoals Bonhoeffer en Feuerbach. niet hun werk dat plotseling hoge actualiteit verkreeg. Zo spreekt een cultuur in geval van nood zijn stille reserves aan en wie weet welke onbekende of vergeten grootheden, die nu stom zijn. over zeg tien jaar weer luid zullen gaan spreken omdat zij de dingen zeggen waarop het dan aankomt! In dit verband maakt prof. Heering op bl. 10 een treffende opmerking. 'Het is of zich thans wreekt hoezeer hij in zijn tijd genegeerd isHet is als met vergeten groepen in het sociale leven, en met de verdrongen driften in het psychische leven: als- zij eindelijk te voorschijn komen, is hun werking negatiever, verwoestender, dan het geval geweest zou zijn bij vroegere erkenning' (10). Maar wat is dan die 'geweldige verschuiving', die 'omwenteling in de werkelijkheidservaring,' die prof. Bakker constateert? Het is de omkering van de gezangregel: 'Hier beneden is het niet' in: 'Hier beneden is het uitsluitend'. Het is de mens in zijn relatie tot de medemens, die het gehele blikveld vult en waarbij al het bovenmenselijke uit het gezicht verdwijnt. In hoofdstuk II, De vulkanische 19e eeuw, schetst prof. Heering knap en bondig de situatie toen in Europa en speciaal in Duitsland. De 19e-eeuwse mens verovert zich macht over de materie en kent daardoor aan de materie groter waarde toe. Met deze macht gaan de oude bindingen teloor. De cultuur desinte greert, komt als het ware op losse schroeven te staan. 'Voorlopig is niet meer mogelijk en nodig, dan dat de geest zijn achterstand op de ontwikke lingen inhaalt Fn daartoe draagt Ludwig Feuer bach op beslissende wijze bij' (19). Prof. Rothuizen beschrijft in hoofdstuk III 'Mens en werk, karakter en betekenis' onder een motto van Feuerbach: 'Je vraagt me wat ik ben? Wacht maar tot ik niet meer ben'. De jonge privaat. docent te Erlangen komt in opspraak door anti godsdienstige hekelpoëzie achter in een boek met gedachten over dood en onsterfelijkheid, verspeelt daarmee de kans op een universitaire loopbaan, trouwt met een fabrikantsdochter en gaat met haar wonen in een kasteel, waarin ook de porce- leinfabriek van haar vader gevestigd is. Zo wordt hij de kluizenaar van Bruckberg, tijdelijk be roemd, later doodgezwegen en vergeten. Hij laat tien delen verzameld werk achter. 'Met Feuerbach begint het atheïsme in de theologie en dat zullen wij moeten laten uitspreken alvorens wij weder om zullen kunnen gewagen van een begin van theologie in het atheïsmeZelden zullen waar heid en leugen elkaar op zo'n haarbreedte en zo op het scherp van de snede hebben benaderd' (31). Het is altijd moeilijk in een kort artikel aan een boek recht te doen en dat is hier wel in het bijzonder het geval. Neem Bakkers hoofdstuk over Feuerbachs verhouding tot Luther, of het kapittel van Heering over de projectie! Maar dan heeft de laatstgenoemde auteur al tv/ee hoofdstukken ge wijd aan de mens in Feuerbachs denkwereld. En daarna schrijft Rothuizen over de ethiek bij Feuerbach, om vervolgens in het tiende en laatste hoofdstuk de invloed te registreren, die onder gronds en bovengronds van Feuerbach in de twintigste eeuw is uitgegaan in theologie en filosofie. Barth en Bonhoeffer hebben zich met Feuerbach beziggehouden en Buber heeft openlijk de kluizenaar van Bruckberg als zijn inspirator erkend. De theologie van onze eeuw mag voor zijn klimaat rijp heten, constateert prof. Rothuizen. In hoever gaat dit alles buiten de vakwereld de gemiddelde krantelezer aan? Feuerbach heeft met zijn kritiek ons het vuur na aan de schenen gelegd en met deze 'vijand in de poort' moet op gelijk niveau worden gesproken. Als het waar is dat de kerkleer is ontwikkeld tegen de bestrijding in, dan mag de theologie dit debat niet uit de weg gaan, 'en theologie is niet anders dan het systematische nadenken over het christelijk geloof in al zijn aspecten en randgebieden' (11). Ook in dit 'atheïstisch tijdperk' (Berkhof) moet getheolo giseerd worden, juist ook ten dienste van het gemeentelid, al zal deze van de resultaten weinig meer dan indirect kunnen profiteren. dat zij het bestaan van echtscheidin gen niet konden negeren, maar dat een ongeldigverklaring in Nederland toch nooit wordt uitgesproken op grond van mislukking van het huwe lijk. De oorzaken van de mislukking worden nagegaan en getoetst aan de tweede grondbeginselen van het hu welijksrecht: hebben de twee mensen, die het huwelijk aangingen, dat ook werkelijk gewild, en waren zij ook werkelijk instaat om te volbrengen wat zij elkaar befoofden, mi et alleen physiek, maar ook psychisch. De offi ciaals spraken als hun mening uit, hiermee in de lijn der traditie te staan. Kardinaal Staffa reageerde hierop in december met een brief, waarin de bisschoppen werd aangezegd, dat zij terug moesten keren naar de traditio nele toepassing van de kerkelijke re gels. Officiaals die dit niet zouden willen, dienden onverwijld te worden vervangen. Op de argumenten van de Nederlandse officiaals ging hij niet in. Alleen uitte hij in het algemeen als bezwaar, dat zij de realiteit van het ontwrichte huwelijk als uitgangs punt namen en niet de onverbreek baarheid van het huwelijk. Hierop ging weer een brief naar Ro me, nu van kardinaal Alfrink als voorzitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie, waarin een ver dere verduidelijking werd gegeven van de kerkelijke huwelijksrecht spraak in Nederland. Waarnemers noemen het nieuwe antwoord van Staffa 'mild.' Verwacht wordt, dat de Nederlandse officiaals in september of oktober bij een zullen komen om te bespreken welke mogelijkheden de jongste brief uit Rome openlaat voor voortzetting van het tot dusver gevoerde beleid. Zij zijn daarbij graag bereid, moeilij ke gevallen via hun bisschop of per soonlijk in Rome te bespreken. 'Wij willen Rome tevreden stellen en daar bij de mensen in nood hier blijven helpen.' Tot nu toe is de r.k. huwelijksrecht spraak in Nederland zeer homogeen. Tussen de officiaals van de zeven bisdommen is veel overleg. Men vraagt zich echter af, of dit zo zal blijven, nu de geruchten steeds ster- -ker worden, dat bisschop Gijzen en wellicht ook bisschop Simonis hun officiaals zullen ontslaan en anderen zullen benomen. WAT BLIJFT Het is een late zomeravond. Van overkant van de straat komen stél men van de eerste verdieping. Dkj moet sedert kort een student in trokken zijn. De groentijd is bej nen en z'n kamer zit vol. Waar ben ze 't over? Over de duizend of over de studietijdverkorting, düL allemaal wat moeilijker maakt? 0 de plannen die er bestaan om dit 11 dat op touw te zetten? Over idea] over dromen, of over wat and waar hebben studenten het niet oi Ik kan het niet verstaan en dat ht e ook niet. Ze beleven een andere dan wij vroeger, toen het 'mala li was en we altijd echt krap za Toen Barth begon te 'profeteren' de christen-socialisten hun stem hieven. Toen de straten dreunden laarzen en uniformen gezien wei zwarte en bruine en grijze en blauwe jakken van de A. J. C.-ers. ai toen 'op de hoek van de straat' vuile NSB-er stond met zijn leu£r blaadje 'Volk en Vaderland' en je voor vijf of tien cent op het Wafo< looplein een redelijk boek kon kopW voor een kwartje het hele Antirev tionaire program van De Wilde oc voor een ander kwartje 'Dostojew van Eduard Thurneysen. En te w over ons huis stond de rij werkk te wachten op hun beurt om te stt pelen. Een moeilijke tijd waarin 1 .8 en daar in een kerk een aarzele aanklacht geheven werd tegen de voldoende steun en de werkverscf. fing. De tijd van 'Is het mijn schuf^ van Risseeuw en van 'Burgers nood' van Van Randwijk. Van kleine literaire kring bij Heiin Bruin thuis. Van het onweer dat boven Europa en de wereld dreig et begon voor te doen. En van de the gen die ons nauwelijks konden boe m omdat ze ons vertelden van de ei len terwijl wij iets wilden weten de mensen. En dan liep je door straten die na tienen verlaten wal en je dacht aan alles tegelijk, doen ze natuurlijk nog daar aan, overkant. Er is niet zo heel veranderd. Ik denk dat ze ook daag meer geïnteresseerd zijn in mensen dan in de engelen en dat u nu eindelijk wel eens in zinnige zouden willen horen wat God wiljjü wie Hij mogelijk is en hoe een kan leven, echt leven. Want dat blJtac ra ir; eg NED. IIERV. KERK Beroepen: te Tilburg: R. Boernu Oostzaan; te Ilpendam-Watergi kand. W. M. M. Moonen te Ams dam, die dit beroep heeft aanj men. GEREF. KERKEN Beroepen: te Velp: B. Fidder te pingedam; te Zwijndrecht: M. Berj Delfzijl. *n Benoemd: tot hulpprediker te Rol dam: A. Vreugdenhil, a.s. emeri pred. te Vrijhoeve-'s-Grevelduin. deze benoeming heeft aangenomen! GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Deventer: L. W. Graaf, kand. te Giessendam-Hard veld. Aangenomen: naar Nieuwleusen: v.d. Berg, kand. te Dordrecht, bedankte voor elf andere beroepen Beroepbaar: H. E. Nieuwenhuis, ka te Schildwolde. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-C.: W. Ste bergen te Eindhoven. d koo t Mol Herman Hesse: Knulp; Chamf spr Wennen aan de hel. Anekdotes en dere uitspraken; Robert L. Stevens De Zelfmoordclub; Alexander P<q t kin: De Kapiteinsdochter. Vier tengat boeken uitgave Arbeid L pers 7,90, 8,50, 7,90 en 7 De opvallendste uitgaven van vier nieuwe Kattengatboeken zijn door P. H. H. Hawinkels vertaajstai zwerversroman Knulp (1915) en selectie uit de uitspraken en anek ko^ tes van Chamfort, vertaald c" Henny Scheepmaker. Hesse ligt het ogenblik zeer goed in de ma De lange tijd vergeten winnaar vbi de Nobelprijs (1946) wordt votf*!?' door de hippies bewonderd om individualisme, mystiek, zwerfrom tiek en Indische filosofie. Hesse de burgerlijke zekerheden van hand. In ons land zijn er nu zo'n boeken van hem vertaald. Knulp staat uit drie delen. Het boek gaat o de gelijknamige zwerver die thuishoort in de 'nette' wereld, toch door iedereen wordt gew> deerd. Het boekje is verrassend der en compact geschreven en gebeurde allemaal al in 1915. Chamfort (1741), één der knapste eeuwse aforismenschrijvers, was voorkeur van veel bekende schrijve Léautaud, Stendhal, Nietzsche, Valt en Camus. De keuze uit zijn gezeg< is keurig ingedeeld. In het gedee 'Hofleven, koningen en adel' is het best op dreef, getuige dit cita 'Een aanbidder van de adel, die merkt had dat het in de omgevi van Versailles naar urine stinkt, he zijn knechts en vazallen opdracht geven te komen wateren rondom i kasteel.' De kapiteinsdochter van Poesjkin de zoveelste herdruk werd verta door mr. A. S. de Leeuw. Ik had vertaling al als Amstelpocket, het toen (het boekje kostte ƒ1.51 kunt nagaan) al de derde druk. Heieen Holt tenslotte koos en vertaalde fantastische verhalen van Stevens! helaas bij velen alleen bekend schrijver van Schateiland. JJ [A iet phr ani Kat Ind' ■re Apt Da,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2