Moderne baksteenproduktie ereist schaalvergroting Hoofdkantoor Estel wordt in Nijmegen gevestigd Verlies Abbey Leven werd elfmaal groter Nieuwe reorganisatie bij Gist-Brocades Frans bankkrediet verder aan banden ibachtelijke sfeer geheel verleden tijd towirst Ribank 71 flink hoger Iets beter resultaat bij Van Nelle Ruilvoet werd in juli slechter Nederlands-Franse handel groeit in zeer snel tempo Investerinpsbank atst Euro-notes echte graanoogst Sowjet-Unie 3(5! Stemmler-groep wordt geïntegreerd in Peja Koersen bankpapier in Amsterdam DOW JONES INDEX Interim Kon. Olie op 14 september Amerikaanse goederenmarkten GM en Ford mogen modellen '73 niet in prijs verhogen WALL STREET SLUIT HOGER [m/KVARTET DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 FEVANCIëN EN ECONOMIE T15/K21 IHEM De baksteen is een oud produkt. Al in de Bijbel wordt iroken van 'tichels bakken' en wie in onze oude steden rondkijkt, de stenen bij duizenden in middeleeuwse gebouwen en kerken, een oud produkt denkt men vaak aan verouderde produktie- ioden- en omstandigheden. Dat verdriet het nu 25-jarig Federa- verbond voor de baksteenindustrie, want dat ouderwetse is er af. In de laatste twintig, dertig jaar heeft de baksteenindustrie evolutie doorgemaakt, waardoor het ambachtelijke karakter wel is verdwenen. ontwikkeling heeft voor de be stak problemen meegebracht, die ieder modem uitgerust bedrijf te en zijn. Wie in een fabriek waar rel alles met de hand gebeurt de uktie met 10 pet. wil uitbreiden, het vrij gemakkelijk. Vaak is een kwestie van een paar man in dienst nemen en als het steenbakkerij betreft van o.m. droogrekken meer. modem bedrijf kan men echter meer zo eenvoudig uitbreiden, produktie-uitbreiding van 10 pet. dan wel eens betekenen, dat in steenbakkerij een nieuwe oven of nieuwe vormbakpers moet worden eschaft, omdat de oude appara- niet voldoende capaciteit heeft. sequenties situatie heeft twee belangrijke •quenties. Ten eerste vergen ure machines vaak enorme bedra- aan investeringen en ten tweede de nieuwe apparatuur gemakke- overcapaciteit veroorzaken. Want zijn produktie met 10 pet. wil eiden, zal soms op een uitrusting aangewezen, die de produktiemo- kheden Ineens met 50 pet. doet •men. De tendentie naar grotere uktie-eenheden heeft een schaal- roting van de bedrijven ten gevol- it bij grotere ondernemingen oevoeging van één produktie-een- minder ingrijpend is dan bij een e. Ook zijn grote bedrijven beter taat de dure investeringen op te gen, waarbij we er nog rekening moeten houden, dat de ene inves- g de andere uitlokt. Want wie vormbakpers van 30 miljoen ste- per jaar heeft, kan het niet af een oven, die slechts 20 miljoen en kan bakken. Dat veroorzaakt le pers onvermijdelijk leegloop, zijn capaciteit met een aanzien- percentage uitbreidt gaat er uiter aard van uit, dat de nieuwe appara tuur over enige Jaren wel volbezet zal zijn. Maar of dat in de baksteenindus trie lukt, is de vraag. In het midden van de jaren zestig bleef de afzet geleidelijk steeds meer achter bij de produktie en zoals bekend, heeft dat in 1968 geleid tot een vrijwillige sane ring, waarbij 32 bedrijven voorgoed sloten. De overgebleven fabrieken (ongeveer 150 zagen hun produktie weer in stijgende lijn bewegen en opnieuw zal een vrijwillige sanering voor een ver dere gezondmaking van de bedrijfstak moeten zorgen. Een van de sectoren binnen de branche, die het moeilijk heeft, is die van de straatstenen, om dat de behoefte aan dit produkt voort durend daalt Beter zijn de kansen voor de produ centen van handgevormde stenen, vooral als het om een artikel gaat, waar de fabrikant specialist in is. In het algemeen zullen als het om de fabrieken van een gewone metselsteen gaat, vooral de kleinere sluiten. Bij het huidige stand van de schaalvergro ting ligt de minimum bedrijfsgrootte wel bij 20 miljoen stenen per jaar. Modernisering' Steenbakkerijen zijn traditioneel ge vestigd langs de oevers van de grote rivieren. In- een nog niet zo ver verleden werd klei meestal gegraven door eigen mensen op slechts korte afstand van de fabriek, maar veel ondernemers hebben de winning te genwoordig uitbesteed aan o.m. de Ned. Heidemaatschappij. De klei komt ook niet meer noodzakelijk uit de omgeving van de fabriek; zij wordt per truck of boot aangevoerd en bij de laatste transportwijze is dat eigen lijk nog de enige rechtvaardiging van de vestiging langs de rivieroevers. Ook andere facetten van het produk- tieproces doen weinig meer aan de bedrijven van vroeger denken. Nog kort voor de Tweede wereldoorlog werd de klei met de voet fijngestampt alvorens de substantie tot stenen ge vormd werd en nog veel korter ge beurde het drogen van de natte steen op rekken in d'e open lucht (nu nog soms wel). Dit weken durende proces is vervangen door een slechts 48 uur durende behandeling in droogkamers. Na het drogen worden de stenen gebakken. Aan deze veertien dagen durende bezigheid bij als het om metselstenen gaat een maximum temperatuur van 1100 graden, komen de stokers van vroeger niet meer aan bod. Inplaats daarvan heeft de steen bakkerij slechts enkele technici nodig, die de meet- en regelapparatuur be dienen. TERDAM De Rembours- en striebank (Ribank) heeft in het lopen boekjaar een verdere expan- beleefd. Het balanstotaal is geste- van ƒ243 min. tot ƒ278 min. Na F h rij vin geil, voorziening voor laten- lelastingen en een toevoeging aan nterne reserve, resteert een netto- t van ƒ846.110 (713.567). Voorge- wordt het dividend te bepalen 12 pet. Op langere termijn bezetting ran 500 a 600 man ROTTERDAM De Erven de wed. J. van Nelle heeft in het eerste halfjaar 1972 bevredigende resultaten geboekt Daartoe heeft mede bijgedragen de ingezette verbetering in de gang van zaken bij de buitenlandse deelnemin gen. Door de gunstige ontwikkeling heeft, .ondanks de verhoging van het geplaatste aandelenkapitaal, het ren dement in het eerste halfjaar 1972 enige verbetering ondergaan in ver houding tot 1971. Recente ontwikkelingen op de koffie- markt maken het moeilijk een enigs zins betrouwbare schatting te doen van het resultaat over het tweede halfjaar 1972. DEN HAAG De invoer beliep in juli ƒ3.375 (v.m. 4.043) min, terwijl voor een waarde van ƒ3.223 (4022) min werd uitgevoerd. De uitvoer be droeg 95 (99) procent van de invoer. Exclusief de handel met België en Luxemburg is de invoer in juli ten opzichte van juli 1971 gedaald met ƒ202 min of 6 PCT EN DE UIT VOER VMET 7 39 min of 1 pet. Houdt men enerzijds rekening met de omstandigheid dat juli 1972 één werk dag minder telde dan juli 1971 en Iaat men anderzijds de in- en uitvoer van schepen en vliegtuigen, welke aan sterke flucaties onderhavig zijn, bui ten beschouwing dan blijft de invoer praktisch gelijk en stijgt de uitvoer met 3 pct.BELANGSTELLINGMUTA- BEL DEN IIAAG De handel tussen Nederland en Frankrijk maakt een stormachtige ontwikkeling door, zo blijkt uit een overzicht van de Neder lands-Franse kamer van koophandel. Vooral de Nederlandse uitvoer naar Frankrijk is dit jaar sterk toegeno men, namelijk van bijna 2 miljard gulden in de eerste helft van 1971 tot ruim 2.8 miljard in de eerste zes maanden van '72 (plus 40 pel.). Deze groei slaat met stukken de exportstij ging van ongeveer 20 pet, die over heel 1971 bereikt werd. Ook de Franse uitvoer naar Nederland stijgt, maar in minder sterke mate dan de handel in omgekeerde rich ting. In 1971 groeide de Franse export naar ons land met 11 12 procent (Van ƒ3.64 miljard tot ƒ4.08 miljard) en in de eerste helft van 1972 bedroeg de expansie 34 h 45 procent (van 1.667 miljoen naar ƒ2.244 miljoen) Nederland was in 1971 de vierde afne mer van Frankrijk met 5.67 pet. van de Franse uitvoer. Duitsland was de voornaamste afnemer, gevolgd door België-Luxemburg en Italië. Met een marktaandeel van 6.39 pet. was Neder land in 1971 de op vier na belangrijk ste leverancier van Frankrijk. iTERDAM De Europese Inves- ïgsbank is van plan door middel onderhandse plaatsing over te tot de uitgifte van 6 pet. 10- ;e Euro-gulden notes tot een imum van 50 min. tegen 100 pet. notes luiden aan toonder en wor- in coupures van ƒ10.000 uitgege- aflossing geschiedt in gelijke jaar- ise termijnen in de jaren 1978 tot met 1982. Vervroegde aflossing is toegestaan. De plaatsing van de i zal niet kunnen geschieden bij izetenen van Nederland of de VS. zal geen beursnotering worden vraagd. Wel zal er voor niet- ten en van Nederland een markt notes worden onderhouden. Bij van uitzondering is voor deze te een looptijd van 10 jaar. in van de gebruikelijke 7 jaar. (taan. .KOU (UPI) De graanop- ngst in de Sowjet-Unie ligt dit 15 procent achter bij de oogst jl971, die ook al niet best was. Uit ciële statistieken, die gisteren in 'sou gepubliceerd zijn, blijkt dat graanopbrengst per hectare in de ■riine. de 'korenschuur' van de rt-Unie, 15 procent lager is dan - jaar. De oogst van 1971 was op beurt weer een stuk slechter dan van 1970. rgens westerse diplomaten stropen pische graankopers de wereldmark- 1 af voor koren dat nog dit jaar *'erd kan worden. De oogst heeft .h dit jaar als vorig jaar te lijden pa van de droogte. De zomer van *2 is de heetste en droogste, die 'land sedert een eeuw heeft door- paakt. KOI pTTLE De Sowjet-Unie is van tussen nu en het einde van 1973 40 miljoen dollar aan Ameri- jise tractoren te gaan kopen, transactie is gesloten tussen verte- Woordigers van de Sowjet-Unie en I International Harvester Company, {^national Harvester gaat diesel- ictoren van het type TD-25Ct leve- I in otaal 'vetel meer dan 400 Iks'. [eerste zullen binnen de komende maanden worden afgeleverd, en machines zullen zijn geleverd F het eind van het volgende jaar. I tractoren zullen worden gebruikt I het aanleggen van aardgasbuizen We Sowjet-Unie en voor verschillen- L soorten werkzaamheden worden feerust. Het ontwerp van het hoofdkantoor zal in nauwe samenwerking met de ge meente worden ontwikkeld. Om de tussenliggende periode te overbrug gen, zal worden voorzien in tijdelijke kantoorruimte waarin een kleine be zetting zal worden ondergebracht. 1-let aantal personeelsleden dat uiteinde lijk in Nijmegen te werk zal worden gesteld, zal mede afhangen van de verdere uitbouw van de organisatie van Estel. De huidige gedachten gaan uit naar een bezetting van 200 a 300 personen. Op langere termijn zal het hoofdkan toor van Estel 500 tot 600 medewer kers tellen, onder wie veel stafleden van de twee werkmaatschappijen Hoogovens en Hoesch, zo is medege deeld op een persconferentie van het gemeentebestuur van Nijmegen en Es tel. De keuze van vestiging is op Nijmegen gevallen in verband met de gunstige ligging tussen Dortmund (Hoesch) en IJmuiden (Hoogovens), het overschot aan administratief per soneel en zeer aantrekkelijke situe ring van het bouwterrein. De hoofdlijnen van de Organisatie structuur van Estel zijn thans groten deels uitgewerkt. Er is naar gestreefd voor Estel een organisatiestructuur te ontwerpen, waarbij enerzijds het nati onale karakter van de samenstellende delen van het concern behouden blijft, terwijl anderzijds de integratie van beleidsvorming en beleidsbepa ling voor het gehele concern wordt gewaarborgd en bevorderd. Mede in verband hiermee wordt een betrekkelijk klein hoofdkantoor van Estel gevestigd, van waaruit door het bestuur en de op te richten concern staven van Estel vorm kan worden gegeven aan de verwezenlijking van de doelstellingen van het concern. Tevens zullen de activiteiten van het concern worden onderverdeeld in drie coördinatiegroepen: staal, staalverwer king en diversificatie. De raad van bestuur fungeert als college voor de besluitvorming inzake de aangelegenheden die het strategi sche beleid van de gehele onderne ming betreffen. Ieder lid van de raad van bestuur zal daarnaast een duide lijk omschreven individueel taakge bied hebben. Een aantal centrale staf- HILVERSUM De Stemmler-groep en Peja hebben in beginsel besloten dat op korte termijn nagenoeg alle activiteiten van de Stemmler-groep zullen worden geïntegreerd in Peja. Het daarbij betrokken personeel (on geveer 110 personen) zal door Peja in dienst worden genomen, onder inacht neming van de al bestaande reorgani satieplannen die bij Stemmler in voorbereiding waren. Zowel Stemmler als Peja hebben in hoofdzaak activiteiten in de handel tussen Nederland en Oost-Europa. Peja is gevestigd in Arnhem en de Stemm ler-groep heeft vestigingen in Hilver sum en IJsselstein. fafdelingen zal worden opgericht. Als algemeen principe geldt dat de centra le staven vanuit Estel worden geleid en gecoördineerd. De raad van bestuur van Estel bestaat uit: drs. P. J. Justman, Jacob, voorzit ter dr. F. Harders, plaatsvervangend voorzitter. W. Bakker, J. Fischer. W. Hoelkeskamp, drs. J. D. Hooglandt, dr. F. J. Hufnagel. ir. W. II. Schoen maker, H. Solbach en E. van Veelen. De heer Bakker zal per 1 januari 1973 worden opgevolgd door ir. O. H. A. van Royen. Hoofddirecteur nam ontslag UTRECHT De verzekeringsmaatschappij Abbey Leven, eigendom van het Amerikaanse concern International Telephone and Telegraph, heeft over 1971 een verlies geleden van ƒ2,2 miljoen. Dit is elfmaal zoveel als het nadelig saldo over 1970 ad 199.064. Op de balans komt thans een geaccumuleerd tekort sedert de oprichting van Abbey Leven in 1966) voor van 3,3 miljoen. Per 1 september a.s. heeft mr. II. Rozelaar, hoofddirecteur van Abbey Leven om persoonlijke redenen ont slag genomen. Hij zou het niet eens zijn geweest met het door ITT gevoer de beleid. Met het doel het vermogen van Abbey Leven instacte houden heeft ITT het maatschappelijk kapi taal van Abbey Leven gebracht van 5 op 10 miljoen, waarvan geplaatst 7.5 (5) miljoen. De produktie van Abbey Leven, zo blijkt uit het jaarverslag, heeft in 1971 niet het peil bereikt van 1970. Er werden verzekeringen afgesloten tot een bedrag van 187 miljoen, of ruim ƒ40 miljoen minder dan in 1970. De portefeuille beliep eind 1971 ƒ533.7 (421.6) miljoen. AMSTERDAM De advieskoersen van buitenlands bankpapier, zoals die vandaag in Amsterdam van kracht zijn, luiden als volgt: Dollar 3.18-3.24 Ponden 7.79-7.99 Belg. frs. 7.24-7.39 DM 100.00-101.50, Lires 52.75-55.25 Escudo 11.70-12.30 Can. Dlrs 3.22-3.29 Frans Frs. 66.00-68.00 Zwits Frs 84.50-86.00 Zweedse Kr 66.50-68.50 Noorse Kr. 48.00-50.00 Deense Kr. 45.25-47.25 Oost. Sch. 13.90-14.15 Pesetas 4.97-5.22 Fin Mark 76.50-78.50 Joeg Din. 17.50-20.50 Griekse Dr. 10.40-11.40 In het verslagjaar waren aanpassingen noodzakelijk in de organisatorische structuur in binnen- en buitendienst. De maatregelen hadden o.m. ten doel een nauwe relatie te verkrijgen tus sen produktie enerzijds en eerste kos ten (o.a. provosie voor tussenperso nen) anderzijds. Dit verband kwam in het verleden niet voldoende tot uit drukking. Hierin, aldus het verslag, schuilt een belangrijke oorzaak van het nadelig saldo over 1971. Verdere vermindering personeel DELFT Gist-Brocades heeft een aantal nieuwe reorganisatie maatregelen afgekondigd, die o.m. tot gevolg hebben dat per 1 ja nuari a.s. vijf directeuren, allen ouder dan 60 jaar, 'met hun volle dige instemming' uit het concern zullen treden. Door het terug treden van één van de twee directeuren in de farmaca-sector vindt een concentratie plaats en daarnaast worden het produktiebedrijf Delft en de centrale hoofdafdeling technologie onder- éénhoofdige leiding geplaatst. Als gevolg van de laatste maatregelen zal ook in de leiding van de produk- tiebedrijven in Delft concentratie plaatsvinden Indien passende maatre gelen tot efficiëncy-verbetering zou den leiden tot vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal dit in nauw overleg met de ondernemingsra den en de vakbonden geschieden 'Nu de onderneming na jaren van bijzonder sterke groei is gekomen in een periode welke meer naar een normaal groeiniveau tendeert, beoogt de raad van bestuur met bovenge noemde maatregelen kortere commu nicatielijnen te bewerkstelligen', zo heet het in een communiqué. De raad is ervan overtuigd dat deze maatrege len, tezamen met de voorraadvermin- dering, zullen bijdragen tot verbete ring van dc rentabiliteit. Vorige week maakte Gist-Brooades be kend, dat de winst in de eerste zes maanden van dit jaar was gedaald van 7,3 min in de eerste helft van 1971) tot ƒ1,2 min, bij een omzet die 3,5 pet steeg tot ƒ263,6 min. Bij de uitvoering van de maatregelen tol verbetering van de efficiëncy zul len allerlei verschuivingen en concen traties plaatsvinden. Verwacht wordt, dat de concentraties vooral 'naar be neden' zullen uitwerken en betrek king zullen hebben op de produkt- sectoren en technische dienst. Wan neer de nieuwe functionarissen inge werkt zijn zal bekeken worden welke activiteiten op een nieuwe basis kun nen komen. Behalve aan een reorganisatie van het machinepark wordt ook gedacht aan vermindering van het aantal pexso neelsleden. Om hoeveel mensen hel gaat is nog niet te zeggen, zo heeft de heer De Vries, directeur personeelsza ken verklaard. Het zgn. natuurlijke verloop isvr ij groot, zodat intern nog opschuivingen mogelijk zullen zijn. De uitvoering van de nieuwe maatre gelen zal zeker nog wel een jaar duren. Aan het begin van dit jaar is al bekendgemaakt, dat de personeels sterkte met 300 man verminderd zou moeten worden. Op het ogenblik zijn van dit aantal 40 personeelsleden bin nen het bedrijf herplaatst, 130 perso nen zijn door het natuurlijke verloop afgevallen, terwijl van de overige 130 nog 112 personen ontslagen moeten worden. Deze personeelsvermindering staat buiten de nieuw aangekondigde maatregelen. Eind 1971 bedroeg het aantal personeelsleden bij Gist-Broca des 6432 man, van wie 4603 in Neder land De heer H. van de Haak, bestuurder van het district Den Haag van de industriebond NVV vertelde dat de directie onder meer plannen heeft voor een zeer ingrijpende reorganisa tie van de afdeling research en deve lopment. Dit zou volgens hem zelfs kunnen betekenen dat de vestiging in Haarlem (160 personeelsleden onder wie veel hoog gespecialiseerde acade mici) helemaal gaat verdwijnen. De heer M. Spoor, districtsbestuurder van het NKV die woordvoerder van de vakbonden is geweest in de gesprek ken met Gist-Brocades, verduidelijkte desgevraagd dat een van de overwe gingen van Gist is het laboratorium in Haarlem over te brengen naar Delft, waar het hoofdlaboratorium is gevestigd. Er is echter geen sprake van dat de 160 in Haarlem werkzame mensen worden ontslagen', voegde hij er aan toe. Directeur de Vries zei nog, dat met een 'eventuele concen tratie van het research-werk in Delft zeker twee h twee en een half jaar zal zijn gemoeid. Het is echter ook moge lijk dat het laboratorium in Haarlem blijft.' AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond dc volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gis termiddag. AKZO (74.90), Hoogovens (72.30), Kon. Olie 126 (125.40), Philips 56.40 (56.40), Unilever 147.60 gb— 47.70 (147.10), KLM (115). Kon. Olie noteerde on 30 augustus 39— 'i (38*4—39): Philips 174»Unilever S 43%(6 'l (45%—46-4) en KLM 8 35*:,— (34%). Opgave duPont. Glorc, Forgan. Indust. Sporen Util. Obi. Mods 28 aug. 956.95 231.04 110.94 74.13 425.4 29 aug. 954.70 231.20 110.69 74.15 430.2 30 aug. 957.86 231.70 110.43 74.20 429.8 Aand. Ubl. Tol. H. L. 28 aug 10.720 16.130 1.721 488 877 29 aug. 12.300 15.030 1.743 620 784 30 aug. 12.470 14.370 1.742 713 658 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar Chora Husky Nat. Cas Mass lergnson Nat. Resources shell Canada idorn Warrants DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij zal in een op 14 septem ber te houden vergadering een beslis sing nemen over de declaratie van een interimdividend over 1972. t - grdaan; b - Bit-don; L - Lalon; n Nom. sepl. dec. mrt. WASHINGTON i De Amerikaanse regeringscommissie voor de prijzen 1 heeft de verzoeken van de autocon cerns General Motors en Ford afge wezen om de prijzen voor de model- len 1973 te verhogen. De commissie heeft het afwijzende besluit genomen, omdat men van mening is dat prijs verhogingen zodanige winsten voor beide ondernemingen zouden opleve ren dat deze in strijd zouden komen met het anti-inflatieprogramma van Nixon. General Motors had een prijsverho ging van $54 en Ford een prijsverho ging van 59 per auto voorgesteld. Overigens kunnen General Motors en Ford op 1 oktober a.s. opnieuw ver zoeken tot prijsverhogingen indienen. Over de verzoeken dc prijzen te mo gen verhogen van Chrysler, American Motors en International Harvester zal op 12 september een beslissing wor den genomen. sept. dcc. 29 8 185% 192% 197% 79%L 81% 82 L 30 S 186% 193% 129% 132% 137% I'M. 121% 121% Mr. loco 77%-184%-L 177-1S7L dec. 121L 121 met 124'ib 124% Loud Sir. loco 175-179L 17S-179L Lijnzaad okt. 315 318% ANTWERPEN nov. 311»4L 314% L Austr. wol sept. 134 b 134 L NEW YORK okt. 134b 134L Katoen nov. 134b 134L okl. 28.85-S4 28 81-85 dec. 27.05-06 27.18 ROUBAIX UICI 29.05b-10L 28.20b-23L Woltops sept. 15.40 b 15.40b Cacao okt. 15 40-60 15.45b Locp G 36% 38% nov. 15.25b 15.25b Loco B 36s, 36s, sept. 31.69 31. S3 LONDEN dec. 32.02 32.30 Metalen en per ton Wiiltups IllCO 120.30n 124.50n I'ln loeo 1556-1557 1549-1551 okl. 124.00-70 125.00-127.00 id. 3 mm 1578-1579 1572-1573 suiker contr. II Koper loc 438%-439 438%-439 sept. 7.25 7.55 Id. 3 mm 449-449% 449-449% loco 7.35-27g 7.78b okt. 7.32-25g 7.7Sg Lood loco i;o%-i2i 121-1211; id. 3 mm 12214-123 122%-123 sept. 49.85 50.50 Zink loco 148%-148% 148%-148% okl. 50.30 50 95 Id. 3 mm 152*4-153 '4 152*4-153 American Brands Am tan Am Cytnamid Am Elec1 r Power Am Metal Climax Am Motors Am Sineli s and lel PARIJS (Rtr, AP) Franse banken moeten over kredieten, die de totale omvang van de kredieten per 5 april van dit jaar te boven gaan tenminste 15 pet. bij de centrale bank depone ren. Dit heeft minister van financiën Valery Giscard d'Estaing meegedeeld. Tot deze forse beperking van de kre dietverlening besloot het Franse kabi net tijdens beraad over maatregelen tegen de inflatie. Sinds 2 juni was een reserve van 4 pet. verplicht tegen over het bedrag waarmee negentig procent van het op 31 maart 1971 uitstaande krediet werd overschreden. De minister deelde verder mee dat de niinimumreserve voor deposito's bij de banken, die in juli werd verhoogd, niet gewijzigd wordt. De banken en andere financiële instellingen krijgen geen rente over het bedrag dat ze bij de centrale bank moeten deponeren. Volgens de minister is het best moge lijk dat ze geld moeten opnemen op de kapitaalmarkt. Hij zei niet hoe groot het bedrag aan kasmiddelen is dat door de maatregel aan de circula tie wordt onttrokken. Wel zei hij dat de banken maar moeten uitmaken of ze de stijging van de kosten die het opnemen van leningen op de kapitaal markt meebrengt aan hun klanten zullen doorberekenen. In juli is het prijspeil in Frankrijk met 0.8 pet. gestegen, in de eerste 7 maanden van dit jaar met 3.6 pet. Het kabinet heeft het grootste deel van zijn vergadering van woensdag gewijd aan het opstellen van een taktiek voor de inflatiebestrijding. Aan de bestaande afspraken tussen regering en verschillende sectoren van het be drijfsleven over beperking van de prijzen zal strenger de hand worden gehouden. Een speciale controledienst zal wor den ingesteld voor het waken tegen prijsstijgingen in de industriële en dienstverlenende sector. De staatsbe drijven, waaronder de nutsbedrijven en de vervoersbedrijven vallen, zullen hun prijzen niet verhogen tot 31 maart van het volgend jaar. In maart 1973 worden in Frankrijk algemene verkiezingen gehouden. Frankrijk zal verder binnen de bepalingen van de Europese gemeenschap alles doen om de prijzen van de levensmiddelen met name van vlees, te drukken. 1 Ainpei 6-, h'« Anaconda 19% 19% Arm co steel 22% 21 AtlantRichfield 64% 64% Bcndll 44 44% Bcthlenem Steel 29% 29% Booing 22 23% Burlington lnd 33"', 33 Canadian Pacific 16% 16% Ci-lanese 48 '1 43% Chase Manhattan 64". -64% ChesaD and Ohio 47 46% Chrysler 31 31% Citléa Service 36% 38% Colgate Palmnlive 81% S3*. Colt Industries 19% 19". Cnniromiw Edison 34'-. 34% Cons Edison 21% 2-1% Conl Can 32% 82li Con' Uil 32% 32% Curtiss-Wright 49% 52s!. ('urtiss Wright A 61 64 Part Industries 52 52 Deere and Co 75% 77% Dow Chemica' 96% 97s', Du Pont iBI) 179% 179% Eastman Kodak 128% 128% First Nat City 67% 67% Admiral Corp 15% 15% Allegheny Pow 8 n%ex 21% Akrons 30% 30% Am Standard 12% 12% Amsled lnd 37% 37% Oen Electric Gen l-onds Gen Motors Geil l'ubl UHI Gen lel anti Ulec Getty Oil Gillette Gimbel Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco int Bustin Mach int Harvester Int Nickel of Can tni Paper 33 i 33 s. t Tel i lei 16 16% 408s, 40k 36% 37% 34'1 34% 36% 36% 53% 55% 31s 311 Jones and Laugh) 18% 18% Ketinecott Conner 23% 23% Ling-Tcnico Von eh to 9% Lirton Industries il% 11' Lockheed Aircraft 9% 9', Mario, 23'4 23" Martin Maneita 10%e* 21% May Dep Stores 42% 41s, Mcdonncl Douglas I4%ex 35% Mobil Oil 67 60% 53% Nabisco öS'i Nat Caxh Register 35% 35' Nat Distil and Ot Nat Gvnsum Nat Steel Nal Lead Ind North Am Roikw Int Bnk for Rec Inl Hav l-rag Int Paoer '8 4) Olin 17% 17% Pacific Gas and El 29 H 29' Penn Central 3*4 3s. PepsiCo 87% 87 Phelps Dodge 39 Ti 39', Philip Morris 103 102% Philips I'ciruleiim 34% 35% Procter and Gamb 96% 96% RCA 30'i 36% Republic Steel 24% 24% Kt-ynulds Ind 64% 64% Roval Uutcn Petr 38*4 39 Santa Fe ind 31% 31s, Sears Roebuck 102'5 103% •■hell Oil 49 49% Southern 19% 19% soiiihern Pacific 45% 45% Southern Railway 53 52' Sperry Hand 45% 45% Standard Oil Cal. 871', 67' Standard Oil Ind 74*4 7$ Slandard Oil N J 79 79% Sludehaker-Worthi 48% 48s, sun Oil 42*4 43*4 li'Saco lesas Gull 34% 34', lesas 1 net ruin. 174% 173% 1 ransainerica lS'i 18 Unilever 45% 44 Union Carbide 49 49% Unirnal 17% 17 United Aircraft 37% 37% Untied Brands 13 12 s, U S Steel 29% 29*4 Western Union 53% 53*4 Westingnouse El. 43*4 43% 4» Can Breweries Cerro Chadbourn Gotb Chase Select Kd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone Fluor Corp 14% 2% 11.53 1 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leaasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund NY 1 Vntr A North West B N Amer Philips Co 9% 35% 9% 69", 35% Occidental Petr 13*4 14% Pacific Light Public Serv 24% 23% 24% 23% Standard Brands 49% 49 Tandy Corp. 35% 36% Union Elect United Corps United Gas 16% 9 18% 16*4 8% 18% Western Bancorp 34% 34% I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21