Straf' valt AR hard Ambtenaren vallen fel uit tegen kamerleden 'uw Londen leent Egypte twintig miljoen pond Zwemploeg blijft nog zonder successen krant Wie niet betaald heeft mag niet meestemmen 'Kiesverenigingen staan voor joker' In deze krant Medisch experiment in VS veroorzaakte gevaar voor kanker Vakbonden leggen conflict bij over metaal-cao Nixon ontmoet heden op Hawaii Japans premier Heath gaat praten met r.k.-leiders uit Noord-Ierland I I I bon maar vooral misschien I goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Lekke Courant DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang naam voor v risteujk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" aar 'n bekand adres in Rotterdam voor mooie mantels in o.a. echte Tiroler loden en paraplu's wandelstokken mfJÊflfeil reis- en regenmantels sinds 1886 TEURLINGS Westersingel 5 - tel. 360643 n vên Ctntut! uttion tn He Rijnhof! jnstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 203S8 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand- per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 i au onze parlementsredaetie )EN HAAG In een flink aantal a.r. kiesverenigingen is verontwaardiging ontstaan omdat zij liet mogen meedoen aan de stemming over de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. In een tus- en haakjes geplaatste zin in een uitvoerige brief aan de kiesverenigingen heeft liet partijbestuur aten weten dat men géén stembiljet krijgt indien de contributies over het jaar 1971 nog niet vol- edig aan de partij afgedragen zijn. Ongeveer 150 kiesverenigingen zijn financieel in gebreke ge lleven en mogen dus niet meestemmen. L_/. bet; 1 Ie definitieve vaststelling van de .r. kandidatenlijst gebeurt op demo- ratische wijze door de leden van de iesverenigingen. Vanavond verga- ert het algemeen partijbestuur ver de advies-kandidatenlijst, waar ver de leden van de kicsverenlgin- en van 11 tot 26 september uitein- elijk kunnen stemmen. Van deze nspraak maakt men in de regel jverig en dankbaar gebruik, ie besturen van de klesverenigin- en zijn met de mededeling, dat zij niet mee mogen doen in grote verle- enheid gebracht tegenover him le en.' In de meeste gevallen is niet olledig betaald omdat het geld er liet was. We staan compleet voor joker', al- lus een voorzitter van een nalatige desvereniging. 'Tal van leden heb- ie» natuurlijk wel hun contributie iver 1971 betaald. Maar omdat het lestuur een achterstand heeft in de italing mogen ook de leden die iuw hebben betaald, niet meestem- icn over de kandidatenlijst.' let ontzeggen van het stemrecht Hort als onbillijk gevoeld. Als je een achterstand hebt in het betalen van je belastingen, aldus een reac- tie, mag je toch ook stemmen. Geen politicus, die er aan denkt dit te veranderen. Maar in de ARP worden de nalatige kiesverenigingen zo ge straft. Het is een nare manier om de verkiezingen te gebruiken om het achterstallige geld binnen te krij gen.' Het partijbureau dat voor de moei lijke opgave staat het geld voor de verkiezingscampagne bij elkaar te krijgen, heeft evenwel volkomen reglementair gehandeld. 'Stemge rechtigd zijn de kiesverenigingen, aldus artikel 5 van liet reglement, 'die aan hun financiële verplichtin gen van het afgelopen jaar hebben voldaan.' De statuten bepalen boven dien nog, dat de kiesverenigingen hun rechten kunnen uitoefenen, wanneer ze aan hun financiële ver- plichtigen nebben voldaan. De ach terstallige contributie over het jaar 1971 bedraagt nog ruim 70.000 gul den. Ook over het jaar 1972 bestaat er een achterstand in de betalingen. Per 1 september zou ruim 370.000 gulden meer afgedragen moeten zijn. Met ingang van 1 januari 1973 scha kelt de partij over op een centrale inning door middel van accept-giro kaarten. Op het ogenblik nog leeft de partij bij de ^ratie van de plaat selijke penningmeesters, op wie de zware last rust ,ran de inning van de contributies. Dikwijls moet men meer dan een -eer bij een partijge noot aanbellen om het geld te krij gen. De straf van 'niet betalen, dan ook niet stemmen' komt, gezien de ijver en toewijding, die altijd ten toon is gespreid, dan ook hard aan.' De maatregel tegen de nalatige kies verenigingen zal overigens niet zo veel opleveren. Daarom wordt aan de kamercentrales een extra-heffing opgelegd van drie gulden per lid. Deze actie zal naar schatting nog 260.000 gulden opleveren. De verkiezingscampagne kostte de ARP in 1971 zo'n 580.000 gulden. Deze ronde /al niet zo duur worden, omdat men. waar dat mogelijk is, in de campagne zal samen doen met de CHU en de KVP. Wel voeren de drie confessionele partijen een eigen campagne. De CHU zal om uit de financiële zorgen te komen, een persoonlijke brief aan de unieleden schrijven met het verzoek hun verkiezingsbij - drage te storten. Deze actie moet 150.000 gulden opleveren. De KVP organiseert een dergelijke actie en hoopt 250.000 gulden extra bij el kaar te krijgen.' De methode wordt ook gevolgd door de PvdA. Partijvoorzitter Van der Louw en fractievoorzitter Den Uyl ondertekenden de brief, waarin een dringend beroep wordt gedaan op de leden. Verder hebben de PvdA, D'66 en PPR een gezamenlijk gironum mer geopend, waarop de ex-leden, die erg voor de progressieve samen werking zijn, hun geld kwijt kun nen. Van dit geld worden de geza menlijke activiteiten in de laatste fase van de campagne betaald.' De VVD hoopt de eindjes bij elkaar te krijgen door vrijwillige giften van ledene die het belang van de zaak inzien. Een moeilijkheid van de liberale partij is, dat de leden onlangs zeer gul hebben gegeven voor het pas betrokken kantoorpand. De fraktieleiders Wiegel en van Riel hadden daar de leden, niet zo lang vóór de regeringscrisis uilbrak, om gevraagd. 'We durven nu niet weer een beroep te doen op de leden', aldus de wat sombere verklaring van het WD-partijbureau. krediet heeft een looptijd van >r jaar. Politieke waarnemers in inden zien in dit Britse gebaar een ging president Sadat aan to moedi- n nauwer samenwerking met het esten te zoeken. Sinds de Egypti- he president de Russische adviseurs deur heeft gewezen, probeert hij betrekkingen met Amerika en West- ïropa in snel tempo te verbeteren, jewel het geld niet bestemd is voor aankoop van wapens in West-Euro- is het volgens waarnemers in n'nden wel zeker, dat de Egyptische gering in het Westen naarstig naar apens op zoek is Volgens onbevestig- airo boekt succes in Westen INDEN (UPI) Engeland heeft Egypte een lening van twintig iljoen pond aangeboden voor de financiering van betere handels- itrekkingen tussen de twee landen. Binnenland Eli ka: geen bedrijfssluiting [ogezegd an iets wat pas geboren is kun niet verwachten dat het direct bloei staat. Lodewijk S. Beuth, oprichter van 'Erasmus Liga'. Zonnig Droog en in liet algemeen zon nig weer. Overwegend matige wind uit noordoost tot oost. Maximumtemperaturen om streeks 20 graden. Morgen en overmorgen: Aan houdend droog en vrij zonnig. Zon op: 05.50 Zon onder: 19.29 Maan op: 22.13 Maan onder: 14.57 lok grotere boeten lirect betalen Hoeveel was 't, zei u? de berichten zou Moskou nu zelfs weigeren onderdelen aan de Egypte- naren te leveren. Inmiddels heelt Londen laten door schemeren dat het een verzoek om wapens van Egypte 'met sympathie' in overweging zal nemen. Doorslagge vend voor Londen is dat het machts evenwicht in het Midden-Oosten niet verstoord mag worden door een Brit se wapenlevering. De zaak zal op 17 september in Londen worden bespro ken tussen de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Alec Douglas- Home en zijn Egyptische ambtgenoot Moerad Galeb. Galeb gaat ook naar Parijs, Brussel, Rome en Madrid. De wapenkwestie zal ongetwijfeld ook in Parijs aangesneden worden, omdat Paijs al Mirage-straaljagers aan Lybië levert en Lybië en Egypte bezig zijn een unie te vormen. Tot nu toe heeft Parijs geweigerd Egypte Mirages te leveren. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG komen 11 september in Rome bijeen. Dan zullen zij de moge lijkheid bespreken om tot een ge meenschappelijke Midden Oosten-poli tiek te komen. VERDUBBELD De bevolking van Israël ls de afgelo pen elf jaar met bijna 50 pet toegeno men en telt thans 3.16 miljoen men sen. Volgens het waarnemend hoofd van de Israëlische staatsstatistiek be droeg de bevolking in 1961 2.179.500. Bij de volkstelling van 1972 zijn 7.000 ultra-orthodoxse joodse gezinnen niet meegerekend. Zij weigerden op gods dienstige gronden er aan mee te doen. Wel zijn meegerekend ongeveer 450.000 Arabieren. Tel Aviv blijft de grootste stad van Israël met een bevol king van 905.100. CHICAGO (Reuter) Medische on derzoekinstanties in Amerika probe ren de 840 vrouwen op te sporen die twintig jaar geleden bij wijze van proef werden behandeld met het kunsthormoon diëthylstilbestrol (DES). Inmiddels is namelijk waar schijnlijk geworden dat DES kanker kan veroorzaken. Onderzoekers in Boston hebben on langs een 'zeer grote mate van ver band' gevonden tussen kanker van de vagina bij zeven jonge meisjes en het feit dat hun moeders tijdens de zwan gerschap met DES waren behandeld. Het kunsthormoon werd destijds be proefd als middel om dreigende mis kraam te voorkomen. De opsporing van de 840 vrouwen zal niet eenvoudig zijn, omdat zij zelf waarschijnlijk destijds niet wisten dat zij bij een medisch experiment be trokken waren. Twintig jaar geleden bestond in Amerika geen voorschrift dat de proefpersonen eerst toestem ming moesten geven. Eerder deze maand besloot het Ameri kaanse bureau voor voedings- en ge neesmiddelen FDA, jaren later dan in andere landen, het gebruik van DES in veevoer te verbieden. Het kunst hormoon werd vroeger algemeen en Acteurs tegen 'valse reclame* 5 Geen scheiding tussen kleu ter- en basisschool 9 Buitenland Bangladesj voor crisis 13 Verkiezingsschandaal in VS 13 Kerk Hoe beleggen kerken bun geld?2 Feuerbach in discussie2 Economie Moderne baksteen produk- tie vereist schaalvergroting 21 ISockcnctalagc Lezers schrijven Commentaar Dichtbij en verder Weekbladen Radio en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Beurs RITA Van onze sociaal economische redactie UTRECHT De vijf vakbonden, die begin dit jaar verzeild raak ten in een heftig conflict over de cao-1972 voor de metaalindus, trie, hebben thans besloten de strijdbijl te begraven. Zij zullen, zo wordt in een gezamen lijke verklaring gezegd, bij de voorbe reiding van de komende onderhande lingen over de cao- 1973 de 'contacten onderhouden als voor het conflict'. De ruzie ontstond tussen enerzijds de industriebond-NVV en anderzijds de industriebond-NKV, de christelijke, metaalbedrijfsbond en twee bij de metaal-cao betrokken beambtenorgani- saties, nadat de industriebond-NVV op 12 januari de vergadering van de raad van overleg in de metaalindus trie verliet. Deze bond wilde geen partij zijn bij de cao, die de confessio nele organisaties wel met de werkge vers wilden afsluiten en kort daarna ook afsloten. Als gevolg daarvan braken allerlei wilde stakingsakties uit, nadat de in dustriebond-NVV in een door de werkgevers aangespannen kort geding verboden was stakingen te leiden of te financieren. Langdurige bemidde lingspogingen maakten tenslotte een einde aan het geschil. De vakbonden komen nu na 'indringende bespreki- gen' tot de conclusie dat in het be lang van hun leden dergelijke conflic ten in de toekomst moeten worden voorkomen. Er is eenkleine commissie uit de hoofdbesturen benoemd, die zal nagaan op welke wijze daarvoor zo groot mogelijke zekerheden kunnen worden verkregen. De wens om de strijdbijl te begraven werd, zo is re centelijk uit diverse uitlatingen geble ken, mede ingegeven door het besluit van de vakcentrales NW en NKV per 1 januari aanstaande een federatieve samenwerking aan te gaan. (de indus triebond-NVV en de industriebond NKV)stonden in het conflict het felst tegenover elkaar). W. Wieringa: van kamerleden niets te venvachten WASHINGTON. TOKIO (Reuter. UPI, AP) President Nixon en de Japan se premier Kakoeei Tanaka ontmoeten elkaar vandaag op Hawaii om het begin aan te geven van een nieuwe periode van politieke samenwerking. Nixon zou vanmiddag arriveren om Her verwelkoming van Tanaka aanwe zig te kunnen zijn. Op de tweedaagse bijeenkomst zal de nadruk worden gelegd op de gelijk heid van beide landen. Tanaka zal Nixon beloven, meer goederen uit Amerika te doen importeren om het enorme Japanse exportoverschot klei ner te maken. Ook zal worden gespro ken over het bezoek, dat Tanaka later in dit jaar aan China zal brengen. Ze lopen ons alleen maar voor de roeten van onze verg] DEN HAAG 'Het zou geen overbodige luxe zijn om bij de vast stelling van de kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen een aantal deskundigen op bet terrein van ambtenarenzaken op verkiesbare plaatsen te zetten*. Dit zei de beer W. Wieringa, voor zitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel, gisteren in een rede voor bet hoofdbestuur van deze organi satie. De heer Wieringa had eerder gezegd dat de ambtenaren 'niets te verwach ten hebben' van kamerleden en: 'als ze zich al eens bemoeien met ambte narenzaken lopen ze ons alleen maar voor de voeten'. 'Veel Kamerleden bemoeien zich steeds weer op negatieve wijze met ambtenarenzaken', zei de NCBO-vocr- zitter, die als voorbeeld hiervan noemde het achttal vragen dat 'het nieuwbakken kamerlid van de ARP', drs. A. J. Vermaat, onlangs heeft gesteld over de komende besprekin gen in het centraal georganiseerd overleg en waarmee hij dit overleg naar de mening van de heer Wieringa heeft doorkruist. 'Premier Biesheuvel heeft als minis- ter van binnenlandse zaken ad inte rim geantwoord dat 'hij de vragen tot zijn leedwezen niet binnen de gebrui kelijke termijn kan beantwoorden', maar naar onze mening past slechts één aqtwoord. namelijk dat en de Kamer en de heer Vermaat het resul taat wel zullen horen nadat het cen traal georganiseerd overleg de be treffende zaken heeft behandeld en een standpunt daarover heeft bepaald. Pas daarna heeft men er recht op tc weten hoe de regering, in easu de minister van binnenlandse zaken, ero ver denkt', aldus de heer Wieringa. 'Tegenvaccin' MüNCHEN De Nederlandse hockeyplceg heeft op de Olympi sche Spelen opnieuw een schitte rende overwinning behaald. De sterke ploeg van Kenia werd in een grandioze partij, waarin Ties Kruize opviel door vier doelpunten te scoren, naar een 5-1 nederlaag gespeeld. Vlak voor tijd bij een stand van 5-0 werd doelman Maar ten Sikking van het veld gestuurd, waarna de Kenianen het enige te- genpunt konden scoren. De zwem ploeg was minder succesvol. Zowel op de 4 x 100 meter vrije slag, waarin Enith Brigita, Anke Rijn- ders, Hansje Bunschoten en Jozien Elzerman met een tijd van 4.01.49 naar een nieuw Nederlands record en een vijfde plaats toezwommen, als op de 400 meter vrije slag. waarin Hansje en Anke respectie velijk als zevende en achtste ein digden, grepen zij naast het ereme taal. Het estafettenummer werd ge wonnen door de Amerikaanse ploeg, terwijl Shane Gould op nieuw goud veroverde, door op de 400 meter vrije slag een nieuw wereldrecord te vestigen. De zeilers Staartjes, Douze en Im- hoff herstelden zich van een zwak ke eerste dag. Zij melden zich alle drie als tweede aan de eindstreep. Turnster Ans van Gerwen heeft haar internationale aanzien flink opgevijzeld. Zij klom van de een entwintigste naar de negentiende plaats. Bij de moderne vijfkamp echter zakte de Nederlandse af vaardiging weer af. Zij mogen zich nu laatste noemen. Het congres van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (I- 4 Jeroen Zweers (links) op weg naar het Kenyase doel, dat. AAF) heeft gisteren met 228 tegen 115 stemmen besloten Zuid-Afrika de komende twee jaar te blijven weren van deelneming aan interna tionale kampioenschappen en lan den wedstrijden. De vergadering, waarin de beslissing viel, had een stormachtig karakter. De Afrikaan se landen eisten een openbare stemming, maar zover kwam het niet. De heer Wieringa zei dat de NCBO zich ook nu strikt buiten de politiek wil houden. Als 'tegenvaccin tegen de vandaag alom heersende nieuwe coali tiekoorts' merkte hij evenwel op, dat de perioden in het verleden, waarin ook de PvdA deel uitmaakte van de regering, 'niet bepaald de allerbeste waren in de geschiedenis van rechts positie van het overheidspersoneel'. De NCBO-voorzitter zei verder te ho pen dat er voor 1973 een 'sociaal contract' komt zonder dat van het overheidspersoneel extra offers wor den gevraagd. Kamer stopt Inmiddels is bekend geworden dat de Tweede Kamer op 2 november haar werk zal stoppen om de leden volop gelegenheid te geven zich in de verkie zingsstrijd tc storten. De algemene politieke en financiële besdhouwingen over de nieuwe begroting, die op Prinsjesdag (19 september) wordt in gediend. zullen gehouden worden op 10. 11 en 12 oktober. Vanaf die datum tot 2 november zal de Kamer kans moeten zien alle be grotingshoofdstukken af te handelen. Na 2 november bestaat nog wel de mogelijkheid tot incidentele vergade ringen indien dat absoluut nodig is. De Kamer zal in deze maand haar normale vergaderschema (dinsdag, woensdag en donderdag) volgen, maar wel een uur vroeger beginnen. Militairen Bij de verkiezingen zullen waarschijn lijk ook in een aantal kazernes en legerplaatsen stembureau's geopend worden. Dit gebeurt in verband met het feit dat tengevolge van de verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar meer militairen dan vroe ger kiesgerechtigd zijn. Minister Gcertsema zal althans in deze zin een aanbeveling doen aan betrokken gemeenten, die overigens zelfstandig zijn wat het inrichten van kieslokalen betreft. De minister heeft dit gisteren besproken met de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken. 'Mogen we hier repeteren? Mijn moeder heeft hoofd pijn.' wordt in de Verenigde Staten nog steeds gebruikt als middel om de groei van slachtdieren te bevorderen. In Nederland is deze toepassing al enige jaren onwettig. Overtreding leidde vorig jaar nog tot een Italiaans invoerverbod voor Nederlandse kalve ren. nadat resten groeihormoon in kalfsvlees waren aangetroffen. LONDEN (REUTER) Premier Ed ward Heath van Engeland gaat op 12 september op zijn buitenverblijf in Chequers praten met de leiders van de voornaamste rooms katholieke op positiepartij in Noord-Ierland, de SDLP. De sociaal-democratische en ar beiderspartij beeft om het gesprek gevraagd. Het illegale Iers" Republikeinse Leger heeft aangekondigd dat het alle be sprekingen zal boycotten ook die van 25 september waaraan alle andere par tijen in Noord-Ierland wel zullen deelnemen. Maar de aanwezigheid van «ie SDLP op de komende besprekin gen wordt als een gunstige doorbraak beschouwd, omdat deze partij de meerderheid van de gematigde rooms katholieken in Ulster vertegenwoor digd. De SDLP wilde aanvankelijk niet praten zolang de internerings maatregelen van kracht bleven. noteer als nieuwe abonnee een wakkei- ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal een krant die past bij uw leven sb eschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetteri handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1