NCRV houdt vast aan bekende programma's Drie jaar geëist voor doodslag op Marokkaan eoeo n H Vrolijk openluchttoneel in Friese notaristuin Schoenmode de lucht in i 1 1 p I L r aadslid krijgt 0 gulden boete personalia gR*1® Nieuwe en Preciese kaart van heel Nieuw Nederland rriMi LIFE Studenten gaan weer posten bij universiteit CNVnog hoop op sociaal contract K8 ROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K9 arce Majeure, Zeskamp, Herkent u deze melodie |an onze radio en tv-redactie ILVERSUM Het komend seizoen zal de NCRV-televisie enkele nieuwe serie programma's in de do- imentaire sfeer uitzenden, zoals 'Beter samen' en films over het heilige land en plaatsen, die Paulus indeed. Op zondagavonden zal aandacht worden besteed aan het Nederlanse drama. Henk Mochel zet e series over beïnvloeding van menselijk leven voort. [aandelijks zullen portretten worden itgezonden van beroemde Nederland- uitvoerende kunstenaars op reli- eus gebied. En veel bekende pro- amma's als 'Farce Majeure, Zes- anip, herkent u deze moledie, Met edjes hel land in en Mensen, men- n, mensen' zullen weer terugkomen, it is een greep uit het NCRV- interprogramma voor de televisie, et nieuwe programma 'beter samen' ordt gemaakt in samenwerking met radio. Men gaat uit van de gedach- dat er in de samenleving veel ihoefte is aan hulp, die door officië- instanties niet wordt geboden, of •boden kan worden. Daarnaast ge- iurt er veel op het gebied van hulp in een onzer verslaggevers &STRICUM De rechtbank in Alk aar heeft gistermorgen het Castri- mse raadslid ir. W. Stam veroor- ield tot een boete van vijftig gulden vijftig dagen hechtenis wegens naad. Veertien dagen geleden had de [icier van justitie een boete .van 000 geëist waarvan de helft voor aardelij k. Stam was ten laste ge- gd dat hij het Castricumse raadslid inger had beticht van omkoping, in de vooravond van de uitspraak eft ir. Stam een brief aan minister n Agt van justitie geschreven, larin hij zich beklaagt over het treden van de officier van justitie r. J. v. d. Oever in deze zaak. jdens het requisitoir had de officier zegd dat verdachte een 'lastpost' is 'een dreun' moest hebben. De ier Stam schrijft nu de minister in t hele wetboek van strafrecht geen palingen te hebben gevonden over t strafbaar zijn van 'lastposten' en enmin een strafmaat in de orde van ootte van 'een dreun', heer Stam concludeert nu dat de or de officier geëiste 'exhorbitant ge boet' niet was gebaseerd op t 'ten laste gelegde, doch bedoeld is als een poging tot intimidatie ter lemmering van mijn vrijheid van eningsuiting als publicist'. Stam vraagt nu van de minister n onderzoek en maatregelen tegen ze officier van justitie, wiens optre- in 'een bedreiging inhoudt tegen de mocratische en constitutionele rech- n van het individu in de Nederlandse ichtsstaat'. voor de medemens (gehandicapten, buitenlanders, bejaarden), dat onop houdelijk blijft. Doel is initiatieven op te sporen en door te geven. De radio diept de akties uit. Een filmreis naar Israël en enkele plaatsen, die Paulus aandeed leverde een serie van dertien programma's op. De serie, die gemaakt is in samenwer king met de KRO, wordt afwisselend door NCRV en KRO- schoolradio uit gezonden. Het Nederlandse drama komt aan bod in een serie documentaires over de jaren 1940-60. 'De man, die velen voor ging' is een van deze spelen. Het handelt over ds. D. A. van den Bosch, die openlijk stelling nam tegen de bezetters en dat met de dood moest bekopen. Auteur is Theo Koehorst. Uitgezonden zal ook worden 'Abra ham', een tv-spel van Piet Fransen, waarin het verhaal van Abraham en zijn offer in een nieuw licht wordt geplaatst. Bob de Lange speelt Abra ham. Regie hebben Johan de Meester en Ruud Keers. Tot de categorie Ne derlandstalige drama's hoort ook Bart- je. Oude bekende is Farce Majeure, dat 'NCRV-tv krijgt te weinig zenduren' HILVERSUM De NCRV-televisie heeft volgqns de wet recht op twaalf en een half uur zendtijd per week. Ze krijgt in de komende winter echter maar zeven een half uur. De NCRV komt niet aan het maximum, dat volgens de omroepwet is vastgesteld, terwijl de NOS daarentegen wel het maximum van veertig procent van de totale zendtijd bereikt. Dr. mr. J. Ozinga, voorzitter van de NCRV is het er niet mee eens dat de NOS door blijft gaan met uitbreiden, terwijl verder aan de toepassing van de verdeelsleutel niet de hand wordt gehouden. Voor de radio wordt de verdeelsleutel wel toegepast. Het totaal aantal zend uren van de NCRV-radio is 52 uur en 30 minuten per week. Twintig jaar geleden had deze omroep ongeveer dezelfde hoeveelheid uren. Toen telde de NCRV ruim 45.000 leden, nu 475.000. Ondanks'de groei is het aan tal zenduren niet toegenomen. het zevende seizoen ingaat. Het wordt uitgezonden op zaterdagavond, eens in de veertien dagen. Omstreeks de jaar wisseling gaat de honderdste farce de lucht in. Verzamelprogramma De NCRV heeft het niet makkelijk als op zaterdagavond via Nederland 2 wordt uitgezonden, tegenhanger op het andere net is Mies Bouwmans 'Een van de acht'. In verband daar mee is een verzamelprogramma van korte onderdelen gepland, die door de exacte annoncering van tijd het kij ken naar twee netten mogelijk maakt. Farce Majeure wordt beslist niet tij dens 'Een van de acht' uitgezonden. In oktober begint de NCRV met het uitzenden van een BBC-fiimserie over de Engelse koning Hendrik VII, de vader van Hendrik de achtste en grootvader van Eisalbeth 1. Over bel den verschenen vorig seizoen groots opgezette films. Het komend seizoen zullen minder documentaires van Jan van Hillo kun nen worden verwacht, omdat de NCRV hem heeft uitgefeend zowel aan de EBU (gezamenlijke Europese omroepen) als aan de NOS voor enke le speciale programma's. Samen met Kees van Langeraad (NOS) zal hij een documentaire maken ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de BBC. De NOS heeft van Hillo benaderd over een film ter gelegen heid van het 25-jarig regeringsjubi leum van koningin Juliana in 1973. Stuk over 18e-eeuwse Frankrijk Van onze correspondent Zuidelijke geest en temperament zullen deze week drie avonden de toon aangeven in een notaristuin op de hoge Friese klei. In Jorwerd, een dorp met nog geen vierhonderd inwoners ten zuidwesten van Leeuwarden, maakt de beeldende kunstenaar David van Kampen een décor, dat de toeschouwers van het openluchttoneelstuk dat daar zal worden gespeeld, moet verplaatsen naar het 18e eeuwse Frank rijk. Hij maakt daarbij dankbaar gebruik van het forse geboomte dat in de notaristuin staat. Van onze moderedactie (ADVERTENTIE) anno 1673 van Hugo Allard als feestelijk inlroduktie-geschenk TIME-LIFE BOEKEN start nu zelf met de Nederlands talige uitgave van hun we reldbekende series zeer fraai verzorgde, rijk geïllustreerde boeken voor mensen met een onderzoekende geest en een levendige interesse, die hun kennis willen verdiepen. Wilt U er meer over weten? Vul dan de informatiebon in en wij sturen U regelmatig - geheel vrijblijvend - alle ge gevens over de uitgaven van TIME-LIFE BOEKEN (Ottho Heldringstraat 5, Amsterdam 1018). Bovendien ontvangt U een facsimilé van de mooie landkaart van Hugo Allard. Gedrukt op perkamentpapier in maar liefst 6 kleuren. For maat 42x52 cm. Ter waarde van 7,50. GEHEEL GRATIS ter introduktie. BOEKEN Q/CVVT Stuur mij regelmatig aUa Uv"! informatie over de uitgavu mi TIME-LIFE BOEKEN. Ik ben geioterejseerd in (hokjes zwart maken wat gewenst ia): ruimtevaart seksualiteit exakte wetenschappen Q kookkunst psychologie fotografie antropologie tuinieren geschiedenis. handwerken kunst doe-het-zelf natuur en biologie p sport milieubescherming O O GRATIS ontvang Ik gaarne als introduk. tie da landkaart van Nieuw Nederland NAAM Deze bon In enveloppe zonder postzegel* lenden aan TIME-LIFE BOEKEN. ^Antwoordnummer 1234, Amsterdam 1018. Aan de TH te Delft is benoemd tot gewoon hoogleraar in de zuivere en toegepaste wiskunde dr ir L. Dekker.- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Vandaag zullen op nieuw studenten postvatten bij het academiegebouw van de Groninger universiteit om te voorkomen dat er collegekaarten worden afgehaald. De afgelopen dagen was daartoe geen reden. In verband met de feestelijkhe den in Groningen hield men de uni versiteit potdicht, omdat de politie vreesde eventueel te weinig mensen te kunnen inzetten. Vandaag zal de politie weer voldoende manschappen kunnen inzetten als het dagelijks be stuur van de universiteit om ingrij pen mocht vragen. Na de 66 arrestaties op donderdag j.l. togen de volgende dag opnieuw tien tallen studenten naar de universiteit om te piketeren. Die vrijdag vond men de universiteit echter reeds afge sloten. Een lid van het administratief personeel vertelde ons dat zelfs een binnendeur in een gang gesloten werd gehouden met een bode er bij die de deur in incidentele gevallen mocht openen AMSTERDAM Vrouwen die lang zijn krijgen het erg moeilijk: de zolen en hakken van schoenen en laarzen gaan fiks omhoog. De firma De Lange uit Amsterdam liet gisteren zien dat sommige modellen een twaalf centi meter hoge hak hebben en de zool is soms alleen al twee centimeter dik. Dat laatste is iets nieuws. Ook nieuw is de strandklomp die is getransformeerd tot muil, eventueel met hiel en dat is ideaal om van de winter onder een lange broek te dra gen. Wat de kleuren betreft: natuur lijk het klassieke bruin, zwart en grijs, 'maar daarnaast lakleer in de kleuren rood, geel en groen. Die kleurschakering zien we eindelijk ook in de kinderschoenen, zoals een presentatie van 'Mode in leer' gister middag in Amsterdam liet zien. De kleurcombinaties, zoals we die al van de zogenaamde kickers kennen, pre senteren zich nu ook in de kinder schoenen: oranje met bruin, groen met geel en blauw met bruin. De Bulgaarse architect Todor Pavlov ont wierp een revolutionair model tas met als materiaal kunststof en leer. Behalve dit nieuwe model keert ook de degelijke enveloppetas terug. Franz Molenaar toont nu al zomermode '73 Van onze mederedactie AMSTERDAM Het voordeel van mode-ontwerper Frans Molenaar is dat zijn uitgesproken ideeën over mo de in feite niet modegevoelig zijn. Van een verslaggever UTRECHT Tegen de 20-jarige sloper A. van der V., die ervan verdacht wordt de 44-jarige Ma rokkaan B. Racliid van het leven beroofd te hebben, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse reehthank gisteren drie jaar jeugdgevangenis met aftrek. Van der W. is de tweede verdachte in deze zaak. Eerder werd tegen de 18-jarige D. M. G. vijf maanden geëist plus terbeschikkingstelling, maar deze verdachte werd destijds tijdeus de zitting in vrijheid gesteld. G., die volgens de psychiater over zeer beperkte geestvermogens be schikt, bekende tegenover de politie dat hij de Marokkaan na een homofiel contact had vermoord. Voor de recht bank ontkende hij echter. Desondanks vorderde de officier gevangenisstraf en tbr, omdat naar zijn zeggen G. te goed op de hoogte was van bepaalde details. Eén dag nadat het lijk van de Marok kaan door een paar kinderen was gevonden op een braakliggend terrein aan de Utrechtse Suurhoffstraat hield de politie de sloper aan, omdat hij van een inbraak werd verdacht. Men vermoedde toen nog niet dat hij iets met de moord te maken kon hebben. Pas nadat de sloper zijn straf voor de inbraak had uitgezeten, begonnen in de Utrechtse onderwereld geruchten te circuleren, mede gevoerd door los lippigheid in dronkenschap van Van der W. zelf. Toen de officier van justitie hem opnieuw voor inbraken hoorde, betrok deze ook de door de recherche opge vangen geruchten in zijn verhoor. Van der W. bekende toen dat hij de Marokkaan na een vechtpartij bewus teloos of dood achter had gelaten op het bewuste terrein. Toedracht Albertus van de W. bleef voor de rechtbank bij de verklaring, die hij bij de rechter-commissaris heeft afge legd. Hij had op de bewuste avond tot sluitingstijd in het café gezeten. Na daar 25 tot 30 glazen bier te hebben geconsumeerd, ging hij naar een stu- dentenbar, waar hij 'een buitenlander' ontmoette die hij naar zijn zeggen nog nooit eerder had gezien. De bui tenlander zou geprobeerd hebben hem aan te raken en te aaien, maar aange zien van De W. niets voor homofiele contacten voelde, verliet hij de bar. De Marokkaan zou hem zijn gevolgd. Na een vrij langdurige wandeling door de buurt, waarbij de buitenlan der achter de sloper aan bleef lopen, kwam het op het braakliggende ter rein tot een vechtpartij. Van de W. drukte op een gegeven moment met zijn arm de keel van de man dicht 'tot hij niet meer tegenstribbelde' en nog een paar tellen langer. Het was inmiddels ochtend geworden. Van de W. ontdeed de Marokkaan van zijn horloge en wat geld en ging naar huis. Afpersing Een van de rechters hield hem tij dens de zitting voor, dat de barkeeper van de studentensociëteit heeft ver klaard, dat hij van Van de W. en Rachid tegelijk en met de armen om eikaars schouders heeft zien vertrek ken. De rechter herinnerde er ook aan, dat Van de W. al eens is veroor deeld wegens afpersing van homofie len. De sloper zei dat hij in de bewuste nacht zoveel gedronken had, dat hij zich alles niet meer precies kan herinneren. De officier van justitie, mr. B. de Hoogh, achtte de primair ten laste gelegde doodslag niet bewezen. Hij eiste tegen Van de W. wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, de maximum toelaatbare jeugdgevangenisstraf (de sloper was op het moment van het misdrijf acht tien jaar), namelijk een verblijf van drie jaar in de jeugdgevangenis in Zutphen met aftrek van voorarrest. Op die manier krijgt Van de W. volgens hem de beste kansen om een vak te leren en om van de drank af te komen. ministerie wilde niet opnieuw de zaak aanbrengen met een kans op vrij spraak'. Mr. De Hoogh meende, dat er geen sprake is geweest van noodweer en dat van de W. de krachtmeting had kunnen vermijden. 'Toorn is een slechte raadgever bij een relatief on schuldige confrontatie als deze'. Om dat agressie in de huidige samenle ving zo vaak het ongemotiveerde ant woord is op meningsverschillen, ge loofde de officier in dit geval niet in een preventieve werking van de op te leggen straf. Die straf moet volgens hem helemaal gericht zijn op de toe komst van de verdachte. Hij sloot zich dan ook aan bij het advies van de psychiater, die Van de W. verminderd toerekeningsvatbaar heeft verklaard er die een verblijf van niet te korte duur in de jeugdgevangenis heeft aan bevolen. Daarom kon hij met een gerust hart voor de firma George Pisa uit Eind hoven nu al een complete zomercol- Molenaar gebruikt veel katoenen en linnen soffen, zowel bedrukt als uni. Het gaat volgend jaar allemaal heel uitbundig worden: rood, groen, oran je, blauw en wit. De schrik slaat vrouwen met een grote maat dan onmiddellijk om het hart, maar dat is niet nodig, want Molenaar hd gister middag in zijn salon zelfs een manne quin lopen die maat 42 droeg. Verder gaan sommige van zijn ont werpen zelfs tot maat 48 en daarbij zitten erg leuke modellen in genoem de uitbundige kleuren. Zo hoort het ook eigenlijk, want confectie ontwer pen is eencompromis vinden door 'draagbaar' en 'laatste mode' in één ontwerp neer te zetten. Molenaar kén dat. Allereerst door z'n bijna klassie ke tentjurken steeds weer iets nieuws mee te geven en ten tweede door de vrolijke kleuren de lijn van jurkjes, pakjes en avondjurken niet te laten overschreeuwen. UTRECHT Er is nog reden tot hoop op de totstandkoming van een sociaal contract. Dit zegt het CNV in het blad 'De Gids'. Het optimisme is gebaseerd op allerlei uitlatingen waar uit volgens het CNV is gebleken, dat drie van de vier regeringspartijen eni ge verschuiving in de regeringsplan nen niet uitsluiten. De grote moeilijkheid zit volgens het CNV vooral bij de WD, die 'telkens weer zwaar geladen uitspraken doet over de inflatiecorrectie op de komen de inkomstenbelasting en daarmee een betere oplossing van de belasting problemen in de weg staat'. Juist de politici die telkens weer om een harde ingreep vragen, aldus het CNV, ondergraven voortdurend de kansen op voor regering en bedrijfsle ven om in een sfeer van vertrouwen te bouwen aan een sociaal contact. Het CNV voegt hieraan toe, dat 'wild- westverhalen' als die van VVD-senator Van Riel die de vakbeweging van alles en nog wat verwijt en haar beschuldigd van een greep naar de macht, duidelijk maken waarom de vakbeweging de voorkeur geeft aan een regeringscombinatie van de con- fessionale partijen met de progressie ve drie. De voorzitter van de bouw- en hout bond NKV, de heer L. Brouwer, vindt dat een gesprek over het sociaal con tract tussen de vakbeweging en de huidige regering waar de WD deel van uitmaakt, is gedoemd te misluk ken. Hij betoogt dit in het blad 'De Steiger'. FIGUUR-PUZZEL Horizontaal woordc-n invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. boom, 3. tent, 4. zuidvrucht, 5. zonnescherm, 6. peulvrucht, 7. livreiknecht, 8. steen soort, 9. medeklinker. Bij juiste invul ling leest men op de middelste verti cale rij de naam van een kampong hond. 'Eigenlijk verwacht je zo'n dichtbe groeide plek niet op de kleigrond hier', zegt notaris S. G. van der Hem, die nu al voor de achttiende keer voorbereiding en opvoering van een openluchtspel in zijn 40 are grote tuin met belangstelling volgt. Er zijn méér dingen die je daar niet ver wacht. Spaanse, Franse, Friese en Ita liaanse figuren hebben hier in de loop van de jaren rondgewandeld, me nig liefdesdrama heeft zich hier afge speeld en hevige ruzies zijn hier los gebarsten. Duizenden bezoekers hebben op mooie zomeravonden in de lommerrijke tuin dit alles ademloos gevolgd, er nauwe lijks op lettend dat eens per half uur enkele honderden meters verder de trein van Leeuwarden naar Staveren (of omgekeerd) passeerde. Overigens is het op deze avonden van de uitvoe ringen doodstil in het kleine dorp. De politie zorgt er wel dat luidruchting motorisch verkeer geen (openlucht- spelbreker is. OOIEVAARSNEST Vandaag vrijdag en zaterdag zal het stuk 'Yn 't eibertsnest' (In het ooie vaarsnest) worden gespeeld. Het is geschreven door de zes jaar geleden gestorven Brabantse schrijver Henri 't Sas en Tabe Beintema, de 'vaste ver taler' van Jorwerd, heeft het in het Fries bewerkt. Het is een stuk, waar in met de Fnamse adel van een paar eeuwen geleden, die zo gesteld was op een onverdachte stamboom, danig de draak wordt gestoken. Daarmee wordt de traditie van het brengen van stukken in het lichte, humoristische genre, voortgezet. De ervaring heeft geleerd dat het publiek dat, vooral bij een opvoering iin de openlucht op prijs stelt. Elders in Friesland heeft men het geprobeerd zwaardere en experimentele stukken, maar het succes daarmee is niet groot geweest. Verder hebben nog één ding alle opvoeringen in de Jorwerder notaris tuin gemeen: een enorme, eeuwenou de boom heeft steeds een zeer functio nele rol in het dékor 'Die boom staat er of hij er speciaal voor geplant is', zegt de notaris. 'Een paar weken gele den was hier iemand die bij de bos bouw betrokken was. Hij kon de naam van de boom niet noemen; blijkbaar is dat ding hier op een of andere toevallige wijze terecht geko men. Maar we hebben er veel plezier van'. Plezier heeft de heer Van der Hem ook ieder jaar van de opvoeringen en hoewel er op de drie avonden in totaal tweeduizend bezoekers komen heeft zijn tuin daar, naar hij vertelt, nauwelijks van te lijden. De tuin van de notaris is bepaald niet een ge stroomlijnd park met allemaal keuri ge perkjes en paadjes. Het 'toneel' en de tribunes waarop de toeschouwers zitting nemen overigens ook maar een beperkt deel van de tuin in beslag. Het vreemde is, dat de openluchtspel traditie van Jorwerd is ontstaan door dat in 1951 de dorpstoren instortte. Dat gebeurde tijdens de restauratie van het gebouw. Er moest veel geld komen om de schade te kunnen beta len en één van de middelen daartoe vond men het opvoeren van een stuk, dat de titel 'De klokken van Jorwerd' kreeg. Het werd geschreven door Roel; Oostra, voormalig inwoner van Jor werd. En toen bleek dat men ia Jorwerd en omgeving op toneelgebied iets kon presteren dat zeer gewaar deerd werd. Nadien is het ene open-." luchtspel op het andere gevolgd. De heer W. Koldijk is iemand, dia.' daar zeer veel voor heeft gedaan. Vela jaren hij voorzitter van de toneelcom missie. De laatste tijd heeft hij de taak van 'producer' op zich genomen. 'Ik geef me er weken lang helemaal aan', zo zegt hij. 'Mijn eerste taak is altijd een stuk uit te zoeken en dat aan de anderen voor te leggen. Dan moeten de spelers er komen. Dit jaar zijn er dertien rollen en verder heb ben we tien. figuranten nodig'. Het spelersmateriaal trekt men alleen uit de eigen gemeente (Baarderadeel) en daar heeft men weinig moeite mee. Dit jaar overtrof het aantal spelers dat zich aanbood zelfs dat van de rollen. Regisseur Piet van der Zee is in Jorwerd ook al een oude bekende en hij weet heel goed wat hij met dit spelersmateriaal, waaronder steeds weer oude getrouwen zijn, kan berei ken. In een historisch stuk als dit moeten de costuums gehuurd worden en dat kost nog al wat geld. 'Maar van het gemeentebestuur krijgen we ieder jaar 900 gulden en verder hebben we geregeld subsidies van het provinciaal bestuur en het Anjerfonds', vertelt de heer Koldijk. Alles is dus ook dit jaar weer voor elkaar. De notaris gaat, zoals hij al die keren heeft gedaan, het hele stuk weer op de band opnemen om straks, in de winter, met een aantal Jorwër- ders nog eens na te genieten van de Franse geest en humor in zijn merk- waairdiiige tuin op de Friese klei. Nederlandse film draait in New York DEN HAAG De fiiim 'Dynamic Amsterdam' van Ronnie Erends en Ted de Wit is in de Verenigde Staten in première gegaan in de Radio City Music Hall te New, de grootste bio scoop ter wereld. De film krijgt enke le tienduizenden kijkers per dag in het voorprogramma van 'The last of the red lovers, de verfilming van het succesvolle toneelstuk van Neil Si mon. De vertoning in Radio City is tot stand gekomen via Fritz D. Kahlen- berg, directeur van Film Authors Inc.- die reeds vele korte Nederlandse films in de V.S. heeft gelanceerd. De film 'Dynamic Amsterdam' werd tijdens het Internationale Filmfestival te Chicago in 1971 bekroond met de Gouden Camera. Ida Wasserman, vijftig jaar aan het toneel en Ko van Dijk. veerfig jaar. in Ter Ere Van, het stuk wat de vijfentwintig-jarige Haagse Comedie op 1 september in première brengt. Twijfel Argwaan Mr. De Hoogh verklaarde aan het begin van zijn requisitoir, dat het openbaar ministerie en de politie juist gezien de ervaringen met de eerste verdachte, in deze zaak met argwaan de aanwijzingen tegen Van de W. hebben bekeken. 'Het openbaar De raadsman van Van de W. mr. F. J. Verzijl, uitte twijfel aan de identiteit van de man met wie zijn cliënt heeft gevochten. Volgens hem ontbreekt het overtuigend bewijs dat dit inderdaad Rachid was. Deze twijfel, zei hij, wordt nog versterkt door punten uit de getuigenverklaringen. Van de W. zelf heeft Rachid geen enkele keer herkend van de foto's die de politie hem liet zien. De barkeeper van de studentensociëteit, die op de bewuste avond bijzondere aandacht heeft be steed aan het volgens hem 'flikflooi ende' tweetal, kon niet meer zeggen dan dat hij 'meende' Rachid aan de hand van de foto te herkennen. Een getuige die niet speciaal op de twee heeft gelet verklaarde vier maanden later juist pertinent dat hij de man van de foto met Van de W. aan de studentenbar heeft zien zitten. De president mr. A. E. Th. Kooien, bracht het openbaar ministerie en de verdediging dank voor de grote zorg en moeite die zij zich hebben getroost om de waarheid aan het licht te brengen. 2 3 i 6 7 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. larie, 2. norit, 3. spoel, 4. einde, 5. Eolus, 6. stoet, 7. massa, 8. reden, 9. ieder, 10. email, 11. rekel, 12. belet, 13. veder. LOODS, ETSER, IMKER. Films voor zevende keer gekeurd Van een verslaggever AMSTERDAM De film 'Brute Corps' zal maandag 4 september in C-inétol in een speciale voorstelling worden getoond aan de voorzitters van alle Kamerfracties en de voorzit ter van de centrale commissie voor de filmkeuring. De film is zeer omstre den en wordt binnenkort voor de zevende keer gekeurd. De importrice, NV Cupido Films, heeft in een brief aan de ministers van binnenlandse zaken en van justi tie geschreven, dat het gokelement bij de inkoop van films langzamerhand een onmogelijke zaak is. Zij wijst erop dat de in 1970 ingediende wets ontwerpen betreffende filmkeuring door tijdgebrek niet zijn behandeld, wat voor de filmwereld een onverteer bare zaak dreigt te worden. De omstreden film wordt in de rappor ten van de keuringscommissies te wreed, sadistisch en te hard voor jeugdigen genoemd. Componist René Leibovft; in Parijs overleden PARIJS De in Polen geboren Franse componist en dirigent René Leibovitz is op 59-jarige leeftijd in Parijs overleden. Leibovitz compo neerde aanvankelijk als autodidact maar ging daarna muziek studeren bij Webern in Wenen en bij Schönberg in Berlijn. In 1833 vestigde hij zich definitief in Parijs, waar hij orkestra tie studeerde bij Maurice Ravel en directie bij Pierre Monteux. In de tweede wereldoorlog schreef Leibovitz theoretische verhandelingen over muziek en een geschiedenis van de opera. Onderizijn werken zijn het muziekdrama 'La nuit close'. Tourist death' voor sopraan en orkest TEx- plioatiom des metaphores' voor twee piano"s en slagwerk en twee symfonie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9