Haiphong doelwit Ivan Zevende vloot Ramsey Clark: bombardement s zinloos sn onmenselijk stonden houdt beurs ïicht voor Oeganda Moskou: Palestijnen moeten terreur staken Zakenlieden in Belfast vragen meer bescherming IATA waarschuwt tegen 'pakjesterreur' in lucht NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN Amerikaans machtsvertoon India en Pakistan zijn het weer eens Brandt accepteert pntslag van twee staatssecretarissen 4/K6 ■ROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 deUjk chelijk ch niet in ■ol zon A. BUITENLAND T7/K7 (ADVERTENTIE) 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar D» ren getrok- vai def» sped vooral aan artikel van di fei tui met te i P AIGON (Reutfcr, AFP, UPI, AP) Vier schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot hebben een aanval gedaan op de Noord Vietnamese havenstad Haiphong. Verwoest werden een brandstofopslag- ilaats, een kazerne en verdedigingsstellingen langs de kust. Twèe Noordvietnamese torpedolanceer- ten die de Amerikaanse schepen aanvielen, werden tot zinken gebracht. Een Amerikaanse torpedo- ager werd licht getroffen aan de brug, aldus een verklaring van de Amerikaanse legerleiding in Sai- SF sJbot< in. progt iac K11 VAR1 0.05 <r' Ontmo i) Pop-- lolorlel ree plJ rs. 13.1 (NO- Iet gevecht vond zondag tijdens de ichtelijke uren plaats maar het tws er over werd tot gisterochtend :gehouden blijkbaar om na te hoe groot de aangerichte schade De Amerikaanse schepen zijn het jnenveld voor de haven van Haip- niet binnengedrongen. Het is ichter bekend dat torpedojagers ge- 1 hut hebben met een draagwijdte in elf km en kruisers met een :reik van tenminste 20 km. ektgaar r as De aanval werd geleid door de Ameri kaanse commandant vice-admiraal J. L. Holloway die van de zware kruiser Newport News het gevecht gadesloeg. Verder namen de met raketten bewa pende kruiser Providence en de torpe dojagers Rowan en Robinson aan de aanval deel, welke laatste door de Gllinjl Noordvietnamezen werd geraakt. Eén van de torpedoboten van Noord-Viet- nam kreeg een voltreffer van de New port News. De andere boot werd in brand geschoten door de Rowan en later door een A7 Corsair gevechts bommenwerper met bommen vernie tigd. Volgens Hanoi werden twee Amerikaanse schepen in brand ge schoten. idmin wil Rhodesië bevrijden -ONDEN, KAMPALA (Reuter, UPI, AP) Engeland heeft een le- iing van 10 miljoen pond aan Oeganda geblokkeerd na het besluit 'an president Idi Amin de Aziaten in zijn land die een Brits paspoort lebben uit te wijzen. Dit is gisteren door het ministerie van buiten- andse zaken in Londen bekend gemaakt. Over de lening was vorig aar in een principe-overeenkomst gesloten, maar over de besteding an het geld moest nog onderhandeld worden. Die onderhandelingen ijn opgeschort. Ie mededeling van het ministerie wam op een moment dat er in de onservatieve regeringspartij steeds ïeer verzet komt tegen de toelating an de Aziaten. De rechtervleugel van e Lagerhuisfraktie van de Conserva tieven wil op 16 september een pro- estbijeenkomst houden tegen de lappe houding' van de regering. Vol- ins deze groep, die zich gesteund eet door een groeiend aantal inwo- ers van Engeland, treedt de rege- ng-Heath veel te slap op tegen min. Politici verwachten dat de westie van de Aziaten op het jaar- jkse congres van de Conservatieve irtij, dat in oktober in Blackpool «ordt gehouden, tot heftige discussies 2K2S il leiden. Progr. .00-11.) KteuM er nu 'resident Amin heeft gisteren ver- laard, dat de 60.000 Aziaten die Oe rêertï moeten verlaten, gebruik moeten laken van East African Airlines, de ihtvaartmaatschappij van Oeganda, énia en Tanzania. Vorige week be reikten de BOAC en zes kleinere Britse maatschappijen een akkoord met de regering-Heath over het orga niseren van een luchtbrug tussen Oe ganda en Engeland. Volgens Amin moeten de East African Airlines maar vliegtuigen huren als ze het vervoer niet aankunnen. Die huurovereenkom sten moesten dan wel eerst door Amins regering worden goedgekeurd. Amin merkte ook nog op: 'Laten de Aziaten naar Engeland gaan, dan zul je zien dat de Britten binnen een jaar ook allerlei klachten hebben. Dan zul len ze begrijpen waarom we de Azia ten moesten vragen uit Oeganda te vertrekken'. Amin had ook een plan voor de bevrijding van Rhodesië. Dat moesten Oeganda, Tanzania en Kenia samen doen. Maar president Nyerere volgde een verkeerde koers. Hij haalde Chi nezen in zijn land die aan de spoor lijn naar Zambia werkten en dat gaf Zuid-Afrika een excuus om wapens in het buitenland te krijgen. Een Amerikaanse militaire woord voerder verklaarde desgevraagd geen verband te zien tussen de vlootaanval en de aanwezigheid van een Chinese mijnenveger in de haven van Haip hong. Hij voegde er aan toe dat er mijnenveger probeert de Amerikaanse mijnen op te ruimen, die de haven stad blokkeren. Waarnemers in Saigon vinden het militaire effect van de aanval gering. Het Amerikaanse optreden wordt meer gezien als een vertoon van macht. Dit werd ook weerspiegeld in een felicitatie van vice-admiraal Hol loway, waarin gezegd werd dat de 'gedurfde aanval' opnieuw bewijst dat de Zevende vloot op tijdstip en plaats naar verkiezing pressie kan uitoefe nen. Volgens het persbureau van Noord- Vietnam hebben Amerikaanse vlieg tuigen 199 aanvallen uitgevoerd op dijken in Noord-Vietnam in de perio de tussen 10 en 27 augustus. Hierbij werden 73 sectoren van dijken en 35 waterkrachtwerken zwaar beschadigd. Op 27 augustus alleen werden 22 aanvallen gedaan op zeedijken en dij ken langs de rivieren in verschillende provincies. NEW DELHI (Reuter) India en Pakistan hebben gisteren besloten de overeenkomst van Simla uit te voe ren, die de basis moet leggen voor een duurzame vrede tussen beide lan den. In een gemeenschappelijke ver klaring na besprekingen van vijf da gen wordt gezegd dat de terugtrek king van de troepen van eikaars grondgebied pas op 15 september (en niet zondag a.s. zoals was overeenge komen) voltooid hoeft te zijn. In het gebied van Kasjmir blijven de be staande posities gehandhaafd. Geheime boodschap van Nixon voor Sadat? MOSKOU (AFP) Het Russi sche partijblad Prawda heeft een beroep gedaan op de Pales tijnse verzetsbeweging af te zien van terrorisme en haar activitei ten te integreren in de 'gemeen schappelijke strijd' van de Arabi sche volken. Reactionaire Arabieren, imperialisti sche agenten en Israëli's drijven de Palestijnen tot extremisme om de ver zetslieden in de ogen van de publieke opinie af te kunnen schilderen als terroristen, hun contacten met de Arabische massa's in gevaar te bren gen en hen internationale steun te ontnemen, aldus de Prawda. Het blad meent dat de Palestijnen 11 i niet met een speciale missie afge- (T]ftltT talk ZekCF scheept moeten worden, maar dat een rechtvaardige oplossing van het Pales- f)A dq"fPTC tijnse probleem alleen in het kader ölddl lA/XAv/J. o van een gemeenschappelijke vrijheids strijd van de Arabische volken be reikt kan woren. Een bijzondere vertegenwoordiger van de Amerikaanse regering is dezer da gen uit Cairo naar Washington terug gekeerd. Dit heeft het Libanese blad Nida el-Watan gemeld. Hij zou presi dent Sadat een geheime boodschap van Nixon hebben overhandigd. De 18-jarige Arabier Issa Faragallah; is gisteren door een Israëlische militai re rechtbank in Gaza veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het plegen van aanslagen met hand granaten in de strook van Gaza waar bij zes Arabieren werden gedood en vier Israëlische soldaten gewond. In het Tangkangtzu-sanatorium in het noordoosten van China worden patiënten die aan reumatiek lijden met fysische therapie behandeld. Patiënten krijgen baden uit de hete bronnen bij het sanatorium. BELFAST (Reuter, UPI) De zakenlieden in het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast hebben William Whitelaw, de minister voor Noord-Ierland gevraagd betere veiligheidsmaatregelen te ne men zodat er een eind komt aan de bomaanslagen. Het centrum en het havengebied van Belfast zijn gisteren opnieuw getroffen door zware explosies, die aanzienlijke schade hebben aangericht. William Christie, de burgemeester van Belfast, heeft gisteren een ge sprek gehad met Whitelaw, die juist was teruggekeerd van een twee weken durende vakantie in Engeland. Whitelaw werd bij zijn terugkeer ge confronteerd met het oplaaien van de gevechten tussen Britse militairen en IRA-leden. In de nacht van maandag op dinsdag is er in Belfast op tal van plaatsen fel gevochten. Het geheime Ierse Republikeinse Leger heeft aan gekondigd dat ze 'meedogenloos en met kracht' zijn strijd voor de beëin diging van het Britse bestuur over Noord-Ierland zal voortzetten. Door deze verklaring, gisternacht uitgege ven, is de kans op een snel herstel van de vrede in Ulster weer verdwe nen. De partijen staan zeer onverzoen lijk tegenover elkaar. Een gevecht van bijna drie uur heeft gisternacht gewoed bij een legerpost in de buurt van het Royal Victoria ziekenhuis in Belfast. De patiënten lagen verstijfd van schrik in hun bedden toen de kogels door de ramen vlogen en in muren insloegen. Vol gens het leger zijn tijdens de gevech ten tussen de zes en zestien IRA- schutters getroffen, maar niemand kon geven en genomen wbrden. Het leger leed geen verliezen. Talrijke Noordieren, moe van het eindeloze geweld in hun land, trekken voorgoed naar het buitenland. Canada en Australië zijn het meest in trek. De emigrerende protestanten hebben een voorkeur voor Canada, de rooms katholieken voor Australië. Volgens de Canadese immigratiedienst hebben in juli 330 personen een aanvraag voor immigratie ingediend. Het totaal sinds 1 januari ligt nu dicht bij de drieduizend. Opvallend is het hoge ontwikkelingspeil van de emigranten. 'Dit zijn mensen die Noord-Ierland niet zou mogen verliezen', aldus het hoofd van de Canadese immigratie dienst in Belfast. BONN (Reuter) Kanselier Willy Brandt van de Bondsrepubliek Duits land heeft de ontslagaanvragen geac cepteerd van twee van zijn parlemen taire staatssecretarissen, de 48-jarige Woleram Dorn en de 47-jarige Joa chim Raffert. Zij hebben beiden grote bedragen ontvangen van de uitgever van het Westduitse geïllustreerde blad Quick, voor wie zij als adviseurs in perszaken fungeerden. De banden van Dorn (FDP) en Raf fert (SPD) met de uitgever kwamen aan het licht tijdens een onderzoek in de kantoren van Quick in verband met het uitlekken van geheime rege ringspapieren. Hun ontslag betekent een nieuwe tegenslag voor de coalitie van kanselier Brandt, die aanstuurt op vervroegde verkiezingen op 3 de cember, omdat hij in de Bondsdag niet meer over een meerderheid be schikt. PARUS (UPI, Reuter) Volgens, niet-officiële tellingen bedraagt het aantal slachtoffertjes van giftig baby-J poeder in Frankrijk nu 24, maar vcfl- gens het dagblad Aurore zou het tot honderd kunnen oplopen. Het minis terie van binnenlandse zaken maakte gisteren een eerste lijst met acht namen bekend van baby's die waren overleden na toepassing van het gifti ge talkpoeder Bébé. Maar de openbare aanklager in Poift- toise, waar een aantal sterfgevallen is gemeld, waarschuwde dat men erg zorgvuldig moest zijn, en niet alle sterfgevallen van jonge kinderen aan het talkpoeder moest toeschrijven. Volgens voorlopig onderzoek bevatte het verdachte poeder zes procent Hexachlorofeen. Gezondheidsautoritei- ten noemden dat 'veel', maar voegden daar aan toe dat geen tolerantiegrens voor mensen is vastgesteld. Hexachlo- rofeen is een veel gebruikt ontsmet tingsmiddel, waarvan vaststaat dat het via de huid in de bloedbaan kan worden opgenomen. Directeur Paul Berty van het bedrijf Morhange dat het babypoeder maakte heeft nu gezegd dat zijn bedrijf hele maal geen hexachlorofeen aan het talkpoeder heeft toegevoegd. GENÈVE (AFP, UPI) De IATA de Internationale organisatie voor lucht vervoer is tot de overtuiging gekomen dat 'terroristische bewegingen' op systematische wijze proberen passagiers pakketjes met bommen in handen te spelen. De IATA raadt alle vliegtuigpassagiers aan, geen pakjes of geschenken aan te nemen van 'onbekenden of mensen die zij toevallig ergens hebben ontmoet'. Als men deze voorzorgsmaatregelen niet in acht neemt, aldus de IATA, stelt men de passagiers en alle anderen die met hetzelfde vliegtuig reizen, aan groot gevaar bloot. De organisatie is van mening, dat de ontploffing die zich onlangs heeft voorge daan aan boord van een vliegtuig, dat op weg was van Rome naar Tel Avi\ geen op zichzelf staand geval is geweest, maar deel uitmaakt van een uitge werkt plan. tamsey Clark diende in de regering-Johnson als minister 'an justitie, maar keerde zich later heftig tegen de oorlog in Vietnam, lij deed ondermeer van zich spreken door de gebroeders lerrigan en andere leden van de katholieke vredesbeweging te 'erdedigen in hun proces in Harrisburg. Onlangs maakte hij deel lit van een internationale oommissie, ie in Noord-Vietnam en onderzoek instelde naar de gevolgen van de Amerikaanse bom- lardementen. In Amerika veroorzaakte hij opschudding toen lij voor radio-Hanoi verklaarde dat de Amerikaanse bombardementen mmoreel waren. Na zijr. terugkeer in de Verenigde Staten schreef lij op verzoek van het persbureau United Pres International it artikel Wij zouden beter de betekenis van onze acties in Vietnam begrijpen, als de Verenigde Staten in 1847 gebom bardeerd waren door de B-52's van een ver land, dat tien keer zo groot was, eeuwen vooruit was op technolo gisch gebied en waarvan de bewoners half zo groot waren als wij. In 1848 was onze bevolking groter dan de huidige bevolking van Noord- Vietnam. Onze industriële ontwikke ling was een eeuw voor op de huidige capaciteit van het land dat we bom barderen. Stelt u zich voor dat in 1848 de haven van New York geblok keerd was door een mijnenveld, zodat schepen er iet in of uit konden, dat Baltimore, Boston en Charleston tien keer per dag luchtalarm maakten en dat de kleine plaatsen langs de Nuece en de Rio Grande, de gedemilitari seerde zone uit de Mexicaans-Ameri kaanse oorlog, zoals Memphis, Nat chez, Galveston, San Antonia en Santé Fé waren vernietigd. Stelt u zich voor: honderden grote stalen vogels met hun dodelijke bom men en raketten, die op vele manie ren dood en verderf zaaien: napalm, fragmentatiebommen, chemische en percussiebommen en wat dies meer zij. Een of twee maal per week slaagt een raket of een vliegtuig, geleverd door een vreemde mogendheid, of een jachtgeweer erin een vliegtuig omlaag te halen, maar over het algemeen kunnen de bombardementsvliegtuigen ongestraft vernietigen. Komt dit u onwerkelijk voor? Het is wat wij doen in Zuid-oost-Azië. De Verenigde Staten, de rijkste en mach tigste natie uit de geschiedenis, stel len een ondërontwikkeld agrarisch Aziatisch volk bloot aan de wreedste vernietigingsmiddelen, die ze kunnen bedenken. President Nixon, die reeds verantwoordelijk is voor het bevelen van meer bombardementen dan wie ook in de geschiedenis, laat Ameri kaanse vliegtuigen dagelijks beslissen over leven en dood van honderden mensen in Vietnam. Een dorpje ver dwijnt, een ziekenhuis wordt vernie tigd, een dijk wordt beschadigd, zodat het door regens gestegen water weg stroomt naar de rijstvelden, die het volk voeden en naar de hutten die het onderdak bieden. Functionarissen in Hadphong vertelden mij dat tussen 16 april toen presi dent Nixon de hervatting van de bombardementen na een periode van 3Yi jaar gelastte en 4 augustus de stad aan 101 bomaanvallen had bloot gestaan. Zij beweerden dat 2.208 druk- of explosiebommen werden afgewor pen, plus 250 'moeder'-bommen, die Ieder honderden kleine dodelijke anti- personeel-bommetjes bevatten. Een anti-personeelbom beschadigt een ge bouw niet ernstig. Hij heeft één doel. Hij doodt mensen. Toen ik op 3 augustus over de ruïnes in het Haly- gebied van Haiphong klom, vertelde het hoofd van de burgerlijke verdedi ging dat 25 mensen werden gedood tijdens een aanval op 31 juli en dat 47 mensen gewond raakten. De vol gende dag werd het opnieuw gebom bardeerd. Voor een stedelijke bevolking, en voor mijn generatie die de tweede wereldoorlog heeft meegemaakt, is de vernietiging van steden het gemakke lijkste te begrijpen. In 1946 had ik de gevolgen gezien van de bombardemen ten op Warschau, Berlijn, Frankfurt, Hamburg, Parijs en Londen. De scha de in Haiphong en Hanoi deed daar aan denken. Wat er met de dorpjes gebeurt, is moeilijker te bevatten voor Amerika-, nen, maar de dorpjes in Vietnam herbergen de meeste mensen, net zo als dat het geval was in Amerika in 1848. In Zuid-Vietnam hebben de Amerikaanse bombardementen de be volking van de dorpjes naar de steden gedreven en in Noord-Vietnam drij ven ze de bevolking van de steden naar de dorpjes. Zelfs hoge functiona rissen in het noorden hebben hun kinderen en vaak ook hun vrouwen naar het platteland gestuurd niet tezamen, maar afzonderlijk, omdat zij weten dat ook de dorpjes worden gebombardeerd en zij niet het leven van hun gehele gezin vernietigd wil len zien door éénbom. De dorpjes vormen echter een belangrijke reden waarom de bombardementen het land niet kunnen onderwerpen. Er zijn teveel dorpjes, ze zijn te verspreid en te klein om onder een bommentapijt te worden bedekt. Het zien van de overlevenden uit gebombardeerde dorpjes was bijna on dragelijk. Ik heb verdwaasde mensen gezien zowel in oorlogs- als in vredes tijd, maar het onbegrip van de een voudige dorpeling, die generaties lang nooit een vreemdeling heeft gezien, geeft een andere dimensie aan het menselijk lijden. Er zijn geen belangrijke militaire doelen in het noorden. Er zijn geen marine-havens, geen munitie-fabrie ken, geen forten of militaire bases. Er zijn alleen steden en dorpen, een paar smerige wegen, verscheidene kleine spoorlijnen, de eeuwenoude dijken, die waken over hun beschaving, raket ten, geweren en bevolking. Als we bombarderen zullen we onvermijdelij- .-■■rflUlf— litT—J.i** Ramsey Clark ke huizen, scholen, kerken, ziekenhui zen raken en oude mensen, vrouwen en kinderen doden. We bombarderen. En daarom gebeurt het. In de geraamten van gebombardeerde scholen zijn nog oude spreuken te zien aan de muur. 'Kinh Thay': heb respect voor je onderwijzer. Maar wat een les geven wij: technologie dient de mens om leven te vernietigen. De gevolgen van de bombardementen zouden hetzelfde zijn als ze ons over komen waren. (President) Thomas Jefferson zou in 1776 gezegd hebben, dat 'de mens gelijk is aan beide zijden van de Atlantische Oceaan'. Dat was toentertijd geen populaire uitspraak. Maar ook de menS aan bei-" de zijden van de Pacifistische Oceaan of aan beide zijden van de gedemi litariseerde zone is hetzelfde. Tot dat wij ontdekken dat wij allemaal mensen zijn, zullen wij doorgaan met het vernietigen van onze zielen en hun lichamen. Iedere bom versterkt hun vastbera denheid. In een land, dat zijn hart verpand heeft aan spreuken, is het populairste gezegde op het ogenblik: 'We zullen het gedonder van de bom men overstemmen met ons gezang'. Daarom zingen zij. De militie-vrou wen, wier mannen en broers aan de oorlog deelnemen, wier kinderen weg zijn en geëvacueerd zijn naar ver spreide dorpjes zodat allen niet kun nen vallen door één bom, spreken over hun 'strijd' met de vliegtuigen, waarop zij met hun geweren schieten Zij hebben dat nodig. Het verbreekt hun eenzaamheid. Het betrekt hen direct bij de strijd. Het is, zoals Hoang Toeng, de hoofd redacteur vam Nhan Dan, zei, 'de el lendigste oorlog uit de geschiedenis' In deze gedeeltelijke burgeroorlog i> het noorden zich constant bewust van het grotere lijden van het zuiden. D meeste van de leiders in het noorden zijn in het zuiden geboren en opge groeid. Maar zij zullen zich niet door bombardementen laten ondernemen of zich laten afbrengen van hun doel dat zij 'vrijheid en onafhankelijkheid noemen. Zij staan versteld over de hu id ie' bombardementen. Als de VS vochten om de oorlog te winnen, als ze een half miljoen soldaten ter land had den. hadden ze dergelijke bombarde menten verwacht, zeggen ze. Maa' zelfs toen sloegen de B-52's niet tor ten noorden van de 18-de parallel en in oktober 1968 werden de bombarde menten gestaakt. Maar nu, terwijl Washington voortdurend praat over naderende vrede, nu de Amerikaans^ grondtroepen teruggetrokken zijn me' de krachtige verzekering, dat Amerika de oorlog aan het verminderen is begrijpen zij niet waarom wij hun volk bombarderen. Minister Tranh van buitenlandse za ken stelt vast: 'De regering-Nixon heeft in hoge mate de wreedheid van de oorlog en de bombardementen op ons land opgevoerd'. Hoang Toeng zegt: 'De woestheid van Nixon is ver scheidene malen groter dan die van Johnson'. Ngoejen Phoe Saoi, de ver tegenwoordiger van de Voorlopige Re volutionaire Regering (Viet Cong) in het noorden zegt: 'Het grootste obsta kel voor de vrede is de regering- Nixon, die de politiek van agressie niet opgegeven heeft'. De provinciale president van de provincie Thanh Hoa zegt: 'Nixon bedrijft oorlogsmis daden door mijn gehele provincie te bombarderen, terwijl hij over vrede spreekt'. Pham Van Dong, de premier, zegt: 'Natuurlijk het is een oorlog van genocide'. Ik weet het niet. Ik weet alleen dat de bombardementen volkomen zinloos zijn. Ze slachten weerloze burgers af. Het is onvoorstelbaar onmenselijk. Amerika zal met zich zelf en in de wereldgemeenschap moeten leven. iPè kunnen niet door onze leiders ge dwongen worden te kiezen tussen ge rechtigheid en ons land. We moeten ons land rechtvaardig maken. We moeten deze immorele bombardemen ten stoppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7