Dokter Mary Verghese V* voor Angola-comité dagrecept lavona Deense subsidie Schumann Vier mini-omroepen weg uit de ether Grote werkloosheid bij Limburgse onderwijskrachten Zuid-Afrika trekt aanklacht tegen journalist in DoT kleurloos haar? TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 MARY PERKINS LOWIETJE IN DE GOUDE GAPER door W. G. VAN DE HULST, plaatjes van W. G. VAN DE HULST Jr. v>w LJV/ V-. 218. Vechten wil hi.-, woest en wild om zich slaan. Hij kan 't; hij weet wat vechten is. Maar deze ijzeren greep om zijn nek verlamt hem; hij hijgt naar adem; hij voelt, dat daar een geweldig sterke kerel op hem gesprongen is. Gevaar. Ontzaglijk gevaar! Dat alles 't vliegt hem duizelend snel door het hoofd; maar even snel ook gebruikt hij zijn laatste afweer; hij probeert, met inspanning van al zijn kracht nog net zijn knoestig- sterke knieën in te trekken. Dat geeft steunEen geweldige zwaai, een wringen van zijn spieren als een wil de stier. Even, door die gans onverwachte, die geweldige woestheid van de meijer, laat de aanvaller zijn greep wat glip pen, hij moet wel. En dat 'even* is net genoeg voor de vierkante, weer adem te krijgen, op kracht te komen. Hij wringt, worstelt, trapt... Ze 1 b- ben elkander gegrepen. Ze vechten als woestgeworden honden vechten; ver geten beiden, waarom ze vechten; met wie ze vechten; ze vechten om dat woeste vechten alleen. En beiden voe len in die wilde worsteling, onver wacht een tegenpartij gevonden te hebben, geweldig sterk. KARELTJES GROTE AVONTUUR 7. Het duurde niet alng of die han dige smidje Verholen had precies in de gaten gekregen hie je zo'n scheep je moet besturen. Ook kon hij weldra met het zextant en de barometer overweg en ook het kakrtlezen leverde geen onoverkomelijke moeilijkheden op. 'Eigenlijk niks an, dat zeevareb', mompelde hij. 'Je bepaalt de winds nelheid, je koers knobbel je even uit. dan stuur je even bij met je roertje en klaar is Kees.Ja ja, dat leek dus allemaal héél eenvoudig in zolang er geen storm opsteekt en er geen ijsbergen of zandbanken opdoemen, is er geen vuiltje aan de lucht. Het enige trouwens, dat er aan de lcuht was, waren meeuwen. Tientallen meeuwen fladderden krijsend om de boot heen en de smid voerde hen kruimeltjes brood. Want natuurlijk at hij tussen de bedrijven door ook eens een boterhammetje en de kruimpjes strooide het borod met kwitisge hand om zich heen en genoot danig van al die kibbelende en buitelende dieren, die elkaar het brood in de mond blijkbaar niet gunden en waarvan de brutaalsten zelfs schaamteloos op zijn hand gingen zitten! 'Wat een genot! Wat een rust!' mompelde hij 'Hier komt de mens tenminste tot zichzelf Maar toch was het op zee minder rustig dan hij had gedacht, want plot seling werd zijn aandacht getrokken door twee pijpjes, die als ogen-op- steeltjes boven het water uitkwa men. Ze volgden met grote snel- daarvan waren voor de meeuwen. Hij heid, die twee pijpjes en wonnen zienderogen op het huikje van de smid. 'Wel pofferdeboegspriet!' zei deze als een ervaren zeebonk. 'Wat hebben we déér nou aan onze achter steven hangen!' FERDNAND door D. C. Wilson —101— Mary kreeg een bandopname-apparaat op haar kamer en zette zich aan het beantwoorden van de lange reeks schriftelijke vragen van de schrijfster. Sommige waren moeilijk en gecompli ceerd, andere pijnlijk persoonlijk. Weer andere leken een beetje dwaas en volstrekt onbeduidend. Wie ter wereld kon er belang bij hebben te weten in wat voor huis zij als kind wel had gewoond, wat voor spelletjes zij deed, waarover haar broers en zusters ruzieden en wat ze aten? Maar ze probeerde eerlijk en gewetensvol te antwoorden. Aanvankelijk voelde zij zich met die microfoon niet op haar gemak en was het of er een vreemde aanwezig was. Maar langzamerhand werd hij een goede kameraad, die haar op vertrouwde plaatsen vergezel- 'Dit zijn mijn herinneringen uit mijn jeugd in Cochin, in het zuiden van Inndia, nu een deel van de staat Kerala. Be ben geboren op een klein eiland, Vypeen, even voor de kust gelegen in de Arabische Zee. Het is dicht bevolkt en heeft zo'n 480.000 bewoners. Mijn ouderlijk huis stond in een klein dorp, Cherai ge naamd Dit voorjaar en deze zomer van 1961 was Mary in gedachten soms mee Cherai en in Vellore dan in New York. De East River, nog geen blok verderop, was voor haar niet reëler dan de herinnering aan de kreken en binnenwateren van Kerala, die nu buiten hun oevers waren getreden door de juniregens en de kokosplanta ges en rijstvelden hadden blank gezet. 'Wij hebben het water nog nooit zo hoog gestegen gezien,' schreef Than- kanma haar. 'Zeventien gezinnen in de buurt waren gedwongen hun hui zen te verlaten en hier bij ons hun toevlucht te zoeken, 's Nachts lijkt het hier wel de binnenstad van Bom bay met al die witte bundels: elk plekje van de v oeroppervlakte is in gebruik, zodat we nauwelijks nog een stap kunnen doen. En Amma loopt do hele dag te bedenken wat zij ze te eten moet voorzetten.' Dp veranderingen die plaatsgrepen g:nds in Vellore volgde Mary meer op de voet dan het verrijzen van de stalen stellingen voor een nieuw ge bouw in de 34e Straat. 'De oprichting van het nieuwe insti tuut voor fysische therapie en revali datie,' deelde dokter Carman mee, 'is een belangrijk project voor dit jaar geworden. Dokter Brand heeft in vele delen van de wereld belangstelling weten te wekken voer de revalidatie arbeid onder leprozen. Er kwamen reeds giften binnen uit Zwitserland, Zweden en de Verenigde Staten. Wo nemen aan dat het ons daardoor mo gelijk zal zijn een internationaal op- 1 untrum te stichten voor art sen, tys.utherapeuten en anderen die zich beschikbaar wiilen stellen voor de wereldomvattende campagne voor de revalidatie en behandeling van le pra-patiënten en hun resocialisatie, en de toepassing van de beginselen van de revalidatie voor al onze patiënten in het algemeen.' De begane grond van het nieuw te bouwen instituut zou gaan dienen voor de afdeling fysische therapie. Op de eerste verdieping kwamen de chi rurgische afdeling en de vertrekken waar de verpleegden him oefeningen zouden verrichten. Men hoopte er alle soorten lichamelijke gebreken te kun nen behandelen, of ze nu waren ver oorzaakt door ongevallen, door ziek ten, of waren aangeboren. Het was een ambitieus plan, het eerste van die aard in heel India. De nadruk zou in de allereerste plaats komen te liggen op de medische reva lidatie, ofschoon Mary hoopvolle aan wijzingen meende te hebben be speurd, dat de Indiase regering wel dra eveneens interesse zou gaan tonen voor arbeidstherapie en beroepsscho ling. Bij haar laatste bezoek aan New York had de voormalige Indiase mi nister voor gezondheidszaken Rajku- mari Amrit Kaur het instituut waar Mary werkte bezocht, waarna zij de oprichting van een soortgelijke instel ling in New Delhi krachtig stimuleer de De minister van onderwijs had Mary in een brief de vraag voorge legd, of iij .O ..ïdia een plaats wist wair getraind kon worden voor internationale kampiet-nscnappen voor gehandicapten. Het ministerie ver straat. ■middelt»'0"1 AMSTERDAM Het Nederlandse Angola-comité heeft zijn eerste 'offi ciële' subsidie binnen. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt 25.000 kronen ter beschikking te stellen als bijdrage aan de tweewekelijkse knipselkrant 'Facts and reports', die door het An gola-comité verspreid wordt en waarin artikelen uit de internationale pers over wat in zuidelijk Afrika gebeurt, bijeen worden gebracht. De Deense regering heeft de subsidie verstrekt uit fondsen voor ontwikke lingshulp, omdat 'Facts and reports" vooral bedoeld is als een service van het comité aan de bevrijdingsbewegin gen in Zuidelijk Afrika. Het Angola- comité gaat ervan uit dat informatie over de gebeurtenissen in Zuidelijk Afrika dringend nodig is en dat de bevrijdingsbewegingen de wat er in de pers geschreven wordt. De knipselkrant wordt verstuurd naar de verschillende kantoren van de be vrijdingsbewegingen. naar abonnees in voornamelijk Europa en Noord- Amerika, naar actiecomité's, en instel lingen als de wereldwinkels, naar journalisten en naar binnen- en bui tenlandse kranten. Het Angola-comité is inmiddels ook begonnen met de verspreiding van de eerste oplage van in het totaal ander half miljoen 'Angola-kranten', die gra tis verspreid zullen worden. Er zullen drie nummers van deze Angola-krant uitkomen. Met deze kranten wil het Angola-comité voorzien in de behoefte aan informatie over de Portugese ko- lonieën, die na de koffie-actie van het- comité enorm blijkt te zijn toegeno men. 0mankracht missen om zelf alles bij te houden Geen herrieschoppers DEN HAAG Vier mini-omroepen zullen in oktober geen zendtijd meer krijgen. De vier Hiro, Morele Her bewapening, NVSH en Bond zonder Naam hadden zendtijd in deover- gangsfase vóór het in werking treden van de omroepwet Bij hernieuwde aanvraag heeft de minister hun ver zoek afgewezen. Daarna gingen zij in hoger beroep. Eerder verklaarde de Kroon de beroe pen van NVSH en Bond zonder Naam ongegrond. Nu zijn die van Hiro en Morele Herbewapening afgewezen. In het kader van de nieuwe omroepwet moesten de mini-omroepen aan nieu we kriteria voldoen. Voor toewijzing van zendtijd. De Kroon meent, dat deze mini omroepen activiteiten ont plooien, waarin de NOS voldoende voorziet DEN HAAG De Tweede Kamerle den Laban en Knot (PvdA) willen weten of het waar is dat bij de Limburgse arbeidsbureaus 463 kleu terleidsters en onderwijzers (-essen) bij het basisonderwijs als werkloos staan ingeschreven. Als dat waar is zou dat een stijging betekenen van 82 procent in vergelijking tot juli 1971. Beide Kamerleden hebben zich hiero ver tot de staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen gericht. Zij verzoeken de bewindsman of hij, als een en ander juist is, de oorzaken wil aangeven van deze 'zorgwekkende stij ging.' van het percentage werkloze leerkrachten. Van de 19e eeurwse componist Scha mann is bekend, dat hij zich niet alleen met het schrijven van muziek bezighield, maar eveneens met het schrijven van talloze beschouwingen. Zijn literaire belangstelling kwam bo vendien ook tot uitdrukking in de eisen die hij op muziek zette. Die tweezijdige belangstelling lijkt een voortref feïjk Igegeven voor een tv- film. De Britse jilm 'Papaülon' die de NCRV gisteravond uitzond, bleek ech ter te handelen over een thema dat gemakkelijker in het gehoor ligt en at al menigmaal tot grote vreugde van ongetwijfeld vele kransen en coterie ën werd toegepast op het leven van Schubert. De componist als getormen teerde door een grote liefde en een onmogelijke aanstaande schoonvader. Dat heeft het voordeel dat je muziek van de hoofdpersoon hint laten aan zwellen en wegsterven met de emoties. Je krijgt er, al ijkendeechter wel het gevoel dat dat nu al de zoveelste maal is. Wat betreft Papillon was dat gevoel niet helemaal geredchtvaardigd. Ik denk dat dat vooral kwam door het spel van Mark Dignam op de hachelij ke sleutelpositie van de onredelijkt vader. Een klein beetje belachelijk was hij af en toe wel, maar toch niet zo erg als vermoedelijk een acteur ij een Duitse productie in die rol zon zijn geweest, A. I In de eerste Angola-krant geeft het Angola-comité onder meer een recht vaardiging van haar acties. 'Wij zijn niet', schrijft, de krant, 'een klein groepje ultralinkse herrieschoppers. Wij zijn geen mensen, die hun duiste- redoeleinden willen bereiken via 1 chantage en intimidatie. Bewijzen voor dergelijke beschuldigingen zijn wallflflHg nog nooit geleverd. Die zullen ook wel nooit geleverd worden. Er is namelijk niets duisters of twijfelach tigs aan het Angola-comité'. In de krant staan mini-interviews met D. N. M. van Wees, voorzitter van de JOVD, de VVD-jongerenorganisatie, met ds. A. H. van den Heuvel, hoofd publiciteit van de Weredraad van ker ken en met NW-voorzitter H. ter Heide. JOHANNESBURG (Reuter) Di Zuidafrikaanse staat heeft gisteren d«' aanklacht tegen de hoofdredacteui van het dagblad The Star ingetrok ken. John Jordi was beschuldigd vat het overtreden van de wet op defe&i siegeheimen, die publicatie van sped ale militaire gegevens zonder vooraf gaande toestemming verbiedt De aan klacht was gericht tegen een artikel van The Star over een bezoek van dt Zuidafrikaanse minister van defensief Pieter Botha, aan Lissabon. (Advertentie) haarkleurvërsteviger in 21 light-proof tinten HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos): lichte platen, rep., en ber. (7.30 Nws; 7.41-8.00 Akt.; 8.30 Nws; 8.41-8.50 Akt.). 10.00 (S) Sphinx - progr. v.d. vrouw. (10.30- 10.32 Nws). 11.55 Mcd. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.05 Raden maar. NOS: 14.10 Van Ta-Ta tot totale taal: rubr. over het leven ln de taal. 14.20 (S) Aspecten v.d. kamermuz.: mod. muz. 14.50 Onder de groe ne linde: oude liedjes. 15.10 Meer over minder: De stem v.d. sprekende minderheid. (15.30-15.32 Nws). NCRV: 16.45 (S) Kom met Je boek: v.d. Jeugd. 17.00 (S) NCRV-Vocaal Ensemble. Overheidsvoorl.: 17.20 Mens en samenleving. Ultz. v.h. min. van CRM. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Aperlüef: licht muz.progr. 18.30 Nws. 18.41 Veel gevraagde gewijde muz. 19.00 De kerk vandaag - nws en comm. NOS: 19.10 Rep. v.d. 2e speelhelft v.d. Interland wedstrijd Tsjechoslowaklje - Nederland. 19.50 (S) Woensdagavond - Muz.magazine. Bond zonder Naam: 22.25 Met elkaar meer mansl NOS: 22.30 Nws. 2&40 Den Haag vandaag. 22.50 Mllnchen 1972, klankbeeld. 23.20 (S) Priz Italia 1971: moil, mos. 23.5! 24.00 Nws. HILVERSUM II JJ< VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.1 (S) Dag woensdag!: muz. en inf., met 7.25 V.d. voorpag. VPRO: 7.54 Deze VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.23 (S) Da woensdag (verv.). (8.35 Van alle markt«n thuis. 9.00 (S) Radioweekblad: gevar. progrDl met 9.15 Koning Klant, 9.35 Waterst., 9.%j Schoolradio, 10.45 V.d. kleuters en 11.OT Nws. 12.00 (S) Licht ork. met xangsollstM 12.25 Openluchtconc. door A'damse Polltlek»|c pel. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Mn», gisteren. 14.00 (S) Speelruimte: *evaL progr. met act. en muz. en 16.00 Nws. 17.1 (S) Geef me de vijf: verzoekpl.progr. 17.5 l< M 18;00 NWS. 18.11 Act 18.20 (S) Klto c Klaar, zonder nonsens. 19.30 (S) VAR1 Dansork. met solisten. 20.00 Nws. 20.05 (S MusicalfrngmentenShowboat. 20.30 0nUno^iÉ ting ln het park. hoorspel. 21.15 (S) Popv muk: licht platenprogr. 21.45 (S) Koloriet veelkleurig muz.progr. 22.30 (S) Twee PL no's: klass. muz. 22.55 Med. 23.00 Nws. 13.1 (S) Radio Jazz Magazine. 23.35 (NOS/: Olymp. journaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.00 Nws. 7.02 8.02-8.05 Radiojournaal. Negen-uur-show. NOSr Radiolympla: rep. v.d. - lichte muz. (Op de hele uren: Nws.) TV -vandaag herstelt de kleur van uw haar. flakon voor 2 a 3 behan delingen lavona is 'n WelJa-produkt Gevulde kalfsrolletjes 4 dunne kalflapjes 4 plakjes rauwe ham 4 plakjes kaas peper, zout olijfolie, boter laurier,ui 4tomaten 1 glas sherry Strooi wat zout en peper op het vlees en leg er vervolgens een plak ham en een plak kaas op. Rol de lapjes op en bind er een draadje omheen. Braad de rolletjes in een pan waarin een mengsel is warm gemaakt van twee eetlepels olijfolie en 50 gram boter. Voeg er een gesnippert uitje aan toe, alsmede een blaadje laurier en de in stukjes gesneden tomaat. Laat één en ander wat bakken en keer het vlees regelmatig. Tot slot de sherry toevoe gen en een half uur laten sudderen. Menutip: Gevulde kalfsrolletjes, Itali aanse macaroni, gemengde sla, vluch- tentaart BETER DAN BEST! NEDERLAND I NOS 9.54 O.S. München 1972, met: 9.54 Zwemmen; 13.10 Mededelingen; 13.25 Basketball en volleybal; 14.00 Kanovaren en boksen 16.30 NCRV-kinderprogramma 17.00 Samenvattinghoogtepunten Zwemmen; 17.15 Zwemmen NOS 19.05 Journaal 19.15 Van gewest tot gewest 19.30 Internationaal Agrarisch nieuws 19.50 Tips v.h. Nationaal Bureau voorToerisme NOS 20.00 Journaal 20.20 Uitzending Stichting Socutera 20.25 De Wenteltrap 21.45 O.S. München 1972 21.55 Journaal 22.00 Samenvatting hoogtepunten van deze dag. Voorts: turnen, schoonspringen en gewichtheffen 23.00 Samènvatting, waarin: schieten, zeilen, moderne vijfkamp, boksen, schermen, handbal, voetbal, volleybal, basketball, hockey, waterpolo, paardensport en worstelen NEDERLAND H NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 Eddy Ready Go: muzikale show v.d. jeugd NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 De zaak Memberg, tv-film uit de Duitse serie Recht of Onrecht 21.45 Koorzang IKOR 22.00 Kenmerk HIRO 22.25 De Nederlandse Bond :ie Bestrijding Vivisectie: es la NOS 22.45 Journaal TELEAC 22.50 Hoe word ik de computer de baas (B) DUITSLAND I 16.15 Nws. 16.20 Rep. 17.05 Klnderproriar 17.55-18.00 Nws. r01 (Reg. progr.: NDR: 18.00 Cultnorsplegt 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordscharf31 magazine. 29.26 Eddies Vater. 19.59 Progr. verz. WDR: 8.55-9.25, 9.30-10.30 en 11.00-11.1» TV-cursusscn. 18.00 Reg. nws. 18.10 Klentt progr. 18.15 Dr. Klldarc. 18.40 Hier ram Heute. 19.20 Dr. Klldarc. 20.00 Journaal *la: weerber. 20.15 Fllmportret. 21.00 Quiz. Ma/I Cartoon. 22.35 Journaal, comm. en weerb^ 22.55 ShowprogT. 23.45 Journaal. ik (Advertentie) klaarde ziah bereid de eerste universi teitscursus voor de opleiding en te werkstelling van lichamelijk gehandi capten, die in december zou starten, te financieren. Een van de grootste moeilijkheden bij de aanwending van westerse revalida- tiemethoden in India was het ontbre ken van de benodigde instrumenten en hulpmiddelen. In een land waar het inkomen per hoofd van de bevol king zestig dollar per jaar bedroeg, konden de mensen die werden behan deld de kosten van beugels, kunstlede maten en rolstoelen niet opbrengen. Het 'horizonhuis' van het instituut, een gebouw dat speciaal voor gehandi capten was ingericht en dat was uitge rust met op geringe hoogte aange brachte lichtschakelaars en sanitaire voorzieningen, was eenvoudig ondenk baar in een land als India, waar verreweg de meeste gezinnen nog niet eens een niet-rokende leemoven en een eigen droogcloset rijk waren. Uiteindelijk zag Mary in dat Aj zich niet alleen de werking van orthope dische hulpmiddelen diende eigen te maken, maar ze eveneens moest leren fabriceren. Die dingen zouden immers in India zelf moeten worden gecon strueerd, en dat van de meest goedko pe materialen. Uren en uren wijdde zij aan de bestudering van de diverse werktuigen en instrumenten waarmee de patiënten zichzelf leerden helpen, simpele doch geniale voorwerpen, die meestentijds met de hand werden ver vaardigd. Ze verdiepte zich in teke ningen en ontwerpen van beugels, rolstoelen, kunstledematen en wat niet al. (Wordt vervolgd) ju: •r "MS 6% <«e Goed, je speelt met hem als 1 je tijd hebt, als je zin hebt en dat vindt hij leuk. Maar is dat wei genoeg? Nieuw in Margriet: de opvoeding van uw jongste kinderen. Margriet is uw vertrouwen waard. JA, ik word ook abonnee van Margriet 80 cent per week en krijg als welkomstgeschenk I y- hat premieboek „Veel liefs M van Margriet" v HhmH waarin 32 fei I" BB liefdesverhalen uit de I Deze bon in open enveloppe i zonder postzegel zenden aan: MARGRIET Antwoordnummer 3987 Amsterdam. wereldliteratuur BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 Anderhalf miljoen kranten verspreid

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6