Vlieland wil een rustig eiland blijven dichtbij m l i Jd 1 'jonuiK'iitaar ixons kans (1) Géén olieboringen en niét meer militaire activiteiten Fleurig afscheid van de zomer uw probleem xons kans (2) ook hel; onze ]D Biochemie, geweten, wetenschapsbeleid Senaat akkoord met verlaging van kies-leeftijd geen file eerste tand cSsi&l! I OUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 '■.T' fWiifï: ,7 - BINNENLAND/COMMENTAAR T5/KS >lijvei iarper ïr Wi 3 men Zijn liefde ierg-d oktober 1968 gaf de toenmalige 'Aublikeinse kandidaat voor het erikaanse presidentschap, Richard on, de Democraten onder Johnson één maand de tijd om de oorlog in nam te beëindigen. Als ze daar in ember niet in zijn geslaagd zei on op 8 oktober 1968 op een liezingsbijeenkomst, 'dan hebben ze kans gehad'. iddels heeft Nixon als opvolger van nson diezelfde kans gehad niet één md maar bijna vier jaar lang. Wat S ft hij er tot dusverre mee gedaan? volledig antwoord op deze vraag n misschien alleen toekomstige j orici kunnen geven. Maar wat nu end is wekt zeer sterk de indruk, ixon zijn kans voornamelijk heeft nikt, niet om te proberen de oor- te beëindigen,, maar om een eind te en aan de wijdverbreide Ame- anse bezorgdheid over de oorlog natuurlijk ook een manier is, zij niet zo'n nobele, om de kiezers eden te stellen). Dat is hem niet aiddellijk gelukt. Per slot van reke- zijn er sinds Nixons tsaanvaarding nog 20.000 Ameri- d gesneuveld bijna een derde het Amerikaanse totaal in de namese oorlog. Geleidelijk heeft president echter de sterftekansen zijn landgenoten in Vietnam dras weten te verminderen door bijna steil grondtroepen naar huis te halen, s april 1969 heeft Nixon zijn land- ter plaatse van 543.000 man gediggebracht tot 37.700 man en gister mijn jd kondigde hij aan dat er in de ^ade te maanden van dit jaar nog eens 00 huiswaarts zullen keren. deze kolom al vaker op :zen dat Amerika's aandeel in het jj 'oesten van Vietnam bepaald geen redige vermindering heeft on- aan. In dit opzicht wordt het ver- van grondtroepen ruimschoots ge- penseerd door het verdelgingswerk de Amerikaanse luchtmacht dat ifgelopen maanden een ongekende ang heeft aangenomen. Zo'n 200 on(je ende forten van het type B-52 beg eveer de helft van de Amerikaanse asdu tegic Oir Command Force') zijn schakeld bij het bombarderen van tam. een gebied weinig groter dan irwegen. Hun aantal is sinds febru- rervijfvoudigd. Wat deze en andere e stalen vogels' in Noord-Vietnam Mo ichten behoeft hier niet uiteen te Icn gezet; dat doet een voormalige rikaanse minister van justitie al op ia 7 van dit nummer. - Van onze correspondent LEEUWARDEN Het gemeentebestuur van Vlieland voelt er niets voor om door olieboringen en nog meer militaire activiteiten de rust en het karakter van het eiland te verstoren. In het ontwerp- bestemmingsplan is hiervoor dan ook geen ruimte geschapen. Het gemeentebestuur meent daarmee te handelen in overeenstemming met het provinciale streekplan voor de Waddeneilanden. Hoe het ook zij, het nieuwe bestem mingsplan wil geen ruimte scheppen voor uitbreidingen die ertoe zouden leiden dat de onrust op het eiland verder zou toenemen. Daarmee gaat men dwars tegen de voornemens van zowel het ministerie van Defensie als van Economische Zaken in. Bij Defen sie wil men de reeds aanwezige ge bouwen met meer dan de helft uit breiden; daar is grond voor nodig. Het Vlielander gemeentebestuur heeft de minister geschreven: 'Na afweging van alle in het geding zijnde belangen kan aan dit voorstel niet worden voldaan'. Het betreft hier de bouw van een legeringsgebouw, een maga zijngebouw en een onderkomen voor tanks. Vanaf de oorlog is er een militaire vestiging op het eiland; straaljagers houden schietoefeningen en daarvoor moest de Vliehors, een uitgestrekte zandplaat die aan de zuidwestkant tegen het eiland ligt worden opgeof ferd. In de loop van de jaren zijn er klachten van eilandbewoners en va kantiegasten geweest over de militaire oefeningen, al hebben de militaire autoriteiten maatregelen genomen om de meest kwetsbare perioden, die van het toeristenseizoen en de tijd, waarin de vogels broeden, te ontzien. Burgemeester G. Rombout zegt hiero ver: 'De meeste klachten over de schietoefeningen op de Vliehors ko men overigens van Texel, zoals wij hier weer klagen over de oefeningen die straaljagers deze zomer bij Ter schelling hebben gehouden. Vooral op het kampeerterrein op het oostelijk deel van ons eiland had men er last van. Er is nu overigens met de militaire autoriteiten een bespreking over geweest'. Ter inzage Dat het gemeentebestuur deze bouw niet wil toestaan betekent uiteraard niet dat het laatste woord erover gesproken is. 'Als het bestemmings plan klaar is dan zal het ter inzage worden gelegd', zegt burgemeester Rombout, 'en dan kunnen er bezwa ren tegen worden ingebracht. Het duurt nog wel twee tot drie maanden voor het zover is'. 'Als er een procedure van komt dan kan het nog heel wat tijd kosten voordat er een beslissing gevallen is. Wij hebben overigens voldaan aan het voorschrift dat gemeenten, waarin mi litaire oefenterreinen liggen bij het ontwerpen van bestemmingsplannen overleg moeten plegen met de genie. Deze heeft in ons geval zijn verlan gens kenbaar gemaakt. Een en ander is toen besproken in een commissie van overleg, waarin naast het gemeen tebestuur staatsbosbeheer, rijkswater staat, provinciale waterstaat, de pro vinciale planologische dienst en de inspectie ruimtelijk ordening verte genwoordigd waren. De commissie heeft gaan aanleiding gezien om te voldoen aan de vraag van defensie.' Delfstoffen Een tweede ministerie dat op Vlie land bot gevangen heeft is dus dat van economische zaken. De minister, die kennis van het ontwerp-bestem- mingsplan heeft genomen, gaf teleur gesteld te kennen dat hij daarin de mogelijkheid tot exploratie en exploi tatie van delfstoffen mist. Hij vond dat de belangen van natuurbescher ming niet tegen die van de winning van de delfstoffen waren afgewogen. B. en W. van Vlieland hebben daarop geantwoord: 'Het zal Uwe Excelllentie ongetwijfeld bekend zijn dat er naast de belangen van de energievoorzie ning ook andere belangen, waaronder het behoud van de helaas steeds schaarser wordende natuurgebieden, zijn te behartigen. In dit beleid kun nen nu eenmaal niet worden ingepast bevorderende activiteiten op het ter rein van de energievoorziening. Een algemeen verbod van mijnbouw-activi- teiten in welke vorm dan ook, is de meest veilige weg voor de bescher ming van de hoge waarden van de natuurgebieden op Vlieland'. Het gemeentebestuur van Vlieland heeft dus een zeer duidelijk stand punt ingenomen en heeft daarin velen op zijn hand, zoals de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wad denzee. die ervoor ijvert dat dit in West-Europa zo unieke gebied zo goed mogelijk behouden blijft. Maar de strijd zal niet gemakkelijk zijn. Ook de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening heeft inmiddels' een brief doen uitgaan, waarin wordt aangedrongen op het vermijden van conflictsituaties met het ministerie van económische zaken met betrekking tot de winning van delfstoffen. Overleg wordt aanbevolen. Op Vlieland wacht men nu maar af. De afwijzing van alles wat het eiland verde kan aantasten is duidelijk. tuite verhaal leest, doet er goed aan edenken dat Noord-Vietnam, hoe ir ook geteisterd, in de loop van de minder van de Amerikaanse imacht te lijden heeft gehad dan tuiden. Dat nota bene geacht moet door de VS te worden be- ,jj rmd. Van de 63 miljoen ton bom- rops die tussen 1965 en 1971 op china zijn gevallen kwam 3,9 mil- tshe ton terecht-op het zuiden, tegen beloon ton op het noorden. Ook van miljoen ton munitie die in dezelf- «riode door geschut en andere >ler< dwapens van leger en marine werd spuwd was het merendeel be- 1 voor doelen in het zuiden. gegevens zijn niet afkomstig van Piet Cong, maar van 21 Ame- nse wetenschapsbeoefenaars, die, r leiding van de fysicus prof. ardi 'nel Littauer, een onderzoek heb- ingesteld naar 'De luchtoorlog in china'. zoals de titel van hun verschenen verslag luidt. Zij ook tot de na het voorgaande niet erbazingwekkende bevinding geko- dat de Amerikanen in Zuid- lam meer burgers hebben gedood pinj erwond dan in het noorden. Een re ver^'aring daarvan valt gemak- af te leiden uit de schatting van ucr en de zijnen dat meer dan de van de in Vietnam gebruikte isieven belandde buiten het doel ens d waarop ze moesten worden ge- ident Nixon heeft vier jaar geleden hien niet met zoveel woorden gd. maar toch overduidelijk gesug- rd, dat hij een eind zou maken deze orgie van Amerikaans ge- aan die een land dat door de VS edigd heet te worden, veranderd een woestenij. In plaats 'an heeft hij zich ontpopt als een dent van wie oud-minister Ramsey k schrijft dat hij verantwoordelijk >or meer bombardementsopdrach- ullf dan wie ook in de geschiedenis van j mensdom, zijn f ons een kans', zei Nixon vier geleden als kandidaat-president in ligan, 'geef ons een kans en wij n deze oorlog op eervolle wijze ^'8en - De mogelijkheid om tijdens ambtstermijn de oorlog te beëindi- heeft Nixon nog steeds. Maar de om dat op eervolle wijze te doen hij verspeeld. Brieven die niet zijn voorzien van naam cn adres kannen niet In behandeling worden genomen. Gehelmhondlng Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband stnan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartct. postbus J4S, Rotterdam. Vraag: Ik heb twee kleine schilderij tjes, een paar koetjes in een wei van Jan Vrolijk en een zeegezicht gesig neerd W. H. van Deventer. Zouden dit waardevolle schilderijen kunnen zijn? Antwoord: Hoewel wij geen oordeel over een niet bezichtigd schilderij willen en kunnen vellen, geloven wij dat u toch wel waardevolle schilderij en bezit. Van Jan Martinus Vrolijk (1845-1894) zijn vele schilderijen, teke ningen en etsen bekend: meest land schappen en weiden met vee, paarden, enz. In het Rijksprentenkabinet (Am sterdam), Fries Genootschap (Leeuwar den). Haags gemeentemuseum en Tey- lerstichting (Haarlem) zijn werken van hem aanwezig. Willem Anthonie van Deventer (1824-1893), leerling Haagse Academie is bekend door vele rivier- en zeegezichten, schilderijen, et sen en lithos. In zeer veel musea kunt u zijn werk vinden. Hulp van lezer: Enige weken geleden vermeldden wij in ons antwoord dat slechts sporadisch veroordeeld was op grond van het wetsart. dat betrekking heeft op overspel. Dat sporadisch bleek volgens een deskundige nog 20 maal te zijn in de jaren van 1923-1961 nl. 1 x in 1923, lx in 1928, 2e in 1929, 1 x in 1939, 6x in 1951, 4x in 1956, 3x in 1958, lx in 1960, en lx In 1961, daar na niet meer. Onze dank voor dit nauw keurige onderzoek. V.RAAG: Kunt u mij inlichten hoe ik radiologisch laborante.kan worden? Antwoord: In de meeste grote zieken huizen wordt deze opleiding gegeven. Vereist is: 1 Diploma Mavo 4, indien examen werd gedaan in wis- en natuur- en scheikunde. 2. Overgangsbewijs van 4de naar 5de klas Havo of VWO mits natuurkunde en wiskunde of na- tuur-/scheikunde in het keuzepakket was opgenomen. 3. Diploma Havo. mits examen werd afgelegd in natuur kunde. 4. Overgangsbewijs 5de naar 6de VWO, mits natuurkunde in het keuzepakket is opgenomen. 5. Diplo ma VWO. De cursus wordt voorafge gaan door een preklinische opleiding van 6 weken tot drie maanden en duurt 3 jaar. In het eerste jaar moet een EHBO diploma worden behaald. Een diploma typen is wenselijk. Wij vestigen de aandacht van lezers, die vragen als deze van plan zijn te stellen, op de Samsons beroepengids. Alle gegevens over de meest uiteenlo pende beroepen zijn daarin te vinden. Vraag: Hoe lang moet ik mijn belas tingpapieren en mijn girobevvijzen be waren? Antwoord: Belastingpapieren moeten vijf jaar, girobescheiden (grotere be dragen) en bankbescheiden moeten dertig jaar worden bewaard. Vraag: Is beklemrecht hetzelfde als erfdienstbaarheid? Antwoord: Dit zijn geheel verschillen de rechten. Wat ze gemeen hebben is de grote invloed die oude gebruiken op deze rechten kunnen hebben. Be klemrecht wordt volgens artikel 1654 van het Burgerlijk Wetboek geheel geregeld door de inhoud van het contract of bij gebreke daarvan door plaatselijke gewoonten. Het is een altijddurend recht om de grond van een ander te gebruiken. Hiervoor is de gebruiker periodieke betalingen verschuldigd benevens geschenken bij erfovergang of bij overdracht van zijn recht. Ook moet de gebruiker de op het land rustende lasten en belas tingen betalen. Het wordt tegenwoor dig als een zakelijk recht erkend ofschoon het Burgerlijk Wetboek het onder het verbintenissenrecht behan delt. Gaat het bij het beklemrecht over de verhouding van personen onderling en tot een stuk grond, bij een erf dienstbaarheid gaat het om de ver houding tus~en twee stv'-' n grond. Een der beide stukken grond (hot lijdende of dienende) is belast met een bepaald zakelijk récht (bijvoor beeld van overpad) ten behoeve van een ander stuk grond (het h- ersen- de). Het recht dient dus om de bruik baarheid van een tepaald stuk nd o vu_ en, ten koste van een ander stuk grond. Het is in het Burgerlijk W als zakelijk recht :k Vraag: Bij mijn scheiding heeft de ern 'Als de natuurkundigen met dit soort discussies begonnen waren twintig jaar voordat ze de atoombom maakten, dan zou de wereld er nu anders hebben uitgezien'. Met deze tegelijk hoopvolle en waarschuwende specula tie begon prof. Sol Spiegelman (de zelfde van het kankeronderzoek) de discussie over de maatschappelijke verantwoordelijkheid van de bioche micus, waar het Europese biochemie- congres vorige week een hele avond voor had uitgetrokken. Daar was wel aanleiding voor. 'Wij zijn hard op weg', zei Spiegelman, 'de wereld even krachtige, maar veel sub tielere wapens te geven. Het is belang rijk dat de biochemici niet in dezelf de positie terechtkomen als de na tuurkundigen, die pas naderhand met hun geioetensproblemen klaar moesten komen'. Hoopvol was ook prof. H. Bloemendal, alleen al omdat inderdaad honderden congresgangers die avond aan deze discussie wilden besteden in plaats van na een vermoeiende werkdag de geneugten van Amsterdam te proeven. Een paar dagen eerder zag hij het nog niet zo zitten ('Ach, er zullen wel een heleboel heel wijze dingen gezegd worden. Maar eigenlijk interesseert het ze helemaal niets. Ze willen ge woon kunnen doorwerken'.) Maar met die maatschappelijke oog kleppen viel het dus nog wel mee. '(Het was de eerste keer dat op een internationaal congres van deze om vang dit probleem aan de orde iwerd gesteld, en dus in zekere zin een experiment.) Aan mogelijke resten van die oogklep pen werd het hardt gerukt door prof. S. P. R. Rose, jong, agressief, duide lijk geen produkt van Oxford, docent aan de unieke ongelse televisie-uni versiteit, de Open University. De we tenschap. zei Rose, is tegenwoordig ingebouivd in staten en regeringen. Het kan van land tot land wat ver schillen, maar ik schat dat 50 tot 70 procent van het wetenschappelijk en technisch onderzoek wordt gesteund door organisaties die iets met defensie te maken hebben. De Vietnamese oor log is een stuk dolgedraaide weten schap. Tegen die ontwikkeling, zei Rose, zie je verschillende reacties. Sommige mensen berusten erin, anderen protes teren tegen misbruik van onderzoelcre- sultaten. Maar het probleem ligt die per. Zo'n protest gaat er namelijk van uit dat de grondstructuur van het wetenschappelijk onderzoek gezond is. En dat is hij niet. Het gebruik dat van onderzoekresultaten wordt ge maakt is niet de verantwoordelijkheid van de onderzoeker, want hij had geen keus: hij mocht dat doen, of niets. Maatschappelijke factoren Want de richting waarin de weten schap zich ontwikkelt wordt door maatschappelijke factoren bepaald. Voor sommige soorten wetenschap komt geld op tafel en. voor andere niet. Ook op terreinen waar dat op het eerste gezicht niet merkbaar is werken ,die maatschappelijke invloe den bepalend, maar dan ongemerkt, door beïnvloeding van de gedachten- wereld van de wetenschapsmensen zelf. In de jaren '40-'50 hield de biochemie zich in hoofdzaak bezig met de ener gie-huishouding van de cel. Maar in het midden van de jaren vijftig begon het terrein zich te verschuiven naar de moleculaire biologie, besturing, re gulering en onderdrukking van levens - rocessen. Die verschuiving was naar de opvatting van prof. Rose niet toe vallig, niet in zichzelf noodzakelijk, maar een gevolg van maatschappelijke ontwikkelinggen die door de onder zoekers werden geabsorbeerd en zo de richting van hun belangstelling be paalden. En die richting is bovendien- vrij makkelijk te bepalen, omdat de wetenschapsbeoefening erg hiërar chiek georganiseerd is. Onder colle ga's staat heel duidelijk vast wie er erg goed is en het dus te vertellen heeft. ('Kijk maar naar de situatie hier. een rijtje erkende autoriteiten als forum op het podium, fijn over zichtelijk gescheiden van het publiek waar trouwens de Nobelprijswin naars op de eerste rij zitten'.) Als enige methode om deze foute toestanden te lijf te gaan zag prof. Rose een terugkeer naar de basis. De onderzoekers moeten hun kennis naar de mensen brengen, hun deskundig- W3t IS Q6Z0nd? heid in dienst stellen van de krachten die de maatschappij willen verande ren. tie hebben we dat mogelijke ontwik kelingen die wij niet willen, ook inderdaad niet optreden? Zelfs al zou den we alleen maar zoeken naar een academisch antwoord op een even aca demische vraag, dan nog moeten we de discussie voortzetten. Want men heeft de wetenschap al vaak genoeg kunnen verwijten dat zij niet zag waar het heen ging. Bezwaren Voor zijn welsprekend betoog kreeg Rose een warm applaus, wat niet betekende dat iedereen het nu met zijn analyse eens was of dat erg veel mensen zijn oplossing als een vrese lijk praktisch voorstel zagen. Met na me Spiegelman was het niet eens met het volkomen weg-redeneren van de invididuele verantwoordelijkheid van de onderzoeker. Andere oplossingen of in zo'n geval wenselijke maatregelen, want je lost niets op tijdens zo'n discussie werden onder andere aangedragen door de filosoof prof. A. G. M. van Melsen: We hebben een nieuw soort 'gemengde' wetenschapsmensen nodig, die behalve een exacte wetenschap ook een maatschappijwetenschap heb ben bestudeerd, zoals politicologie, economie, communicatiewetenschap, misschien zelfs filosofie. En de Westduitse enzymdeskundige dr. M. Eigen: Wij kunnen hier niets oplossen, dat zal de maatschappij als geheel moeten doen. Maar we moeten wel duidelijk maken dót er problemen zijn. Daarvoor zal de berichtgeving over wetenschappelijk onderzoek door journalisten moeten worden verbeterd en uitgebreid. Tenslotte nog twee opvattingen van inleiders. Prof. A. Rörsch over nog niet mogelijke maar zeker al wel denkbare experimenten met erfelijk heid en voortplanting: Welke garan- En dr. C. J .van den Berg, die in Groningen de stofwisseling van de hersenen bestudeert: de loenvmende mogelijkheden om ziekten te genezen, stellen ons voor de vraag ipat dan precies de gezonde en gewenste toe stand is die wij willen bereiken. Die beslissing (in eerste instantie van de arts, maar wel degelijk ook van de onderzoeker die hem in staat stelt steeds verder in te grijpen) kan al leen door de maatschappij als geheel worden genomen, wat betekent dat er een voortdurende informatiestroom moet zijn tussen wetenschappelijk orb derzoek en maatschappij. Ik heb de indruk, zei Van den Berg, dat. de onderlinge concurrentie van de onderzoekers om hun deel van de niet meer groeiende financiële middelen, niet altijd in een gezonde richting voert Maar alweer: wie zal uitmaken wat gezond is? Zijn betoog werd door prof. Rose met twee voorbeelden gesteund: de Russi sche praktijk om geleerden met poli tiek al te vrije opvattingen voor ge stoord te verklaren en in een psychia trische inrichting met moderne psychi atrische medicijnen in 'gezonde' rich ting te beïnvloeden. En de Ameri kaanse praktijk waar 250.000 school kinderen, uitsluitend op grond van hun rapportcijfers, als ziekelijk hyper actief worden aangemerkt. En met moderne psychiatrische medicijnen worden behandeld waardoor zij rusti ger en gezeglijker worden, beter le ren, en uiteindelijk gevormd kunnen worden tot betere, gezondere staats burgers. Het is verbazingwekkend hoe Zun- dert, een grensplaatsje tussen Breda en Antwerpen dat zelf geen bloemen- centrum is, elk jaar weer een prachti ge bloemenmanifestatie weet te orga niseren als 'afscheid van de zomer'. Het bloemencorso kent geen reclame, want zakenbelang is aan dit corso vreemd. De kracht zit in de onderlin ge strijd om de mooiste wagen tussen de verschillende buurtschappen van de gemeente. Daarom zijn enkele honderden inwo ners al in juli met het voorbereidend werk begonnen. Alle vrije uurtjes zijn de afgelopen maanden benut om binnen grote omheiningen en in land- bouwschuren geraamtes van hout, board, steengaas en gips te maken van sprookjesfiguren, helden uit mythen en sagen enz. Vrijdag en zaterdag is het hoogtepunt. Dan moe ten de duizenden bloemen op de kar kassen bevestigd worden en dit werk vraagt alle mogelijke energie en ver beeldingskracht van de deelnemers. Op een flinke praalwagen moeten on geveer 120.000 dalia's bevestigd wor den, waarbij elke bloem secuur vast gespijkerd moet worden. Iedereen in Zundert werkt dan mee. De nonnetjes van het rustoord en het pensionaat bijvoorbeeld helpen enkele buurtschappen door tevoren de sp ij kers in het hart van de bloem te steken, zodat de 'tikkers' snel kunnen werken. In totaal zullen er zo'n twee miljoen bloemen worden verwerkt, want in de optocht zullen twintig praalwagens meerijden. De feeststem ming zal nog worden verhoogd door het meetrekken van elf harmonie- en fanfarekorpsen. Een bijzonderheid is teel dat de praalwagens worden ge duwd door 'onderkruipers'. Deze jon gens duwen verborgen tussen de wielen de praalwagens vooruit. De optocht begint zondag om half drie, maar het is verstandig enige uren tevoren te komen. Want de tien duizenden bezoekers komen 's mor gens vroeg al met bussen en auto's aan om zich van een goede plaats te verzekeren. Na de optocht om onge veer half zes, worden de praalwagens op het veilingterrein aan de Wem- houtseweg tentoongesteld. Ook maan dag (tussen 15.00 en 16.30 u. en tussen 20.00 en 21.00 uur) zijn de corsowagens nog te bewonderen in het licht van schijnwerpers. Voor de optocht van zondag kosten de tribuneplaatsen 5 en 7,50. Voor staanplaatsen is de prijs f 2,75, maar voor kinderen tot twaalf jaar is de toegang gratis. De toegangsprijs tot het tentoonstellingsterrein is 1,50 voor volwassenen en 0£0 voor kin deren tot dertien jaar. Kaarten zijn te bestellen bij het gemeentehuis van Zundert en bij de VVV in Breda (01600 - 32150). rechter de alimentatie bepaald op ƒ400 per maand. Dit is nu reeds verscheidene jaren geleden. Mijn ge wezen man heeft nimmer mijn uitke ring verhoogd met de salarisverhogin gen die hij de laatste jaren genoten heeft. Aansporingen daartoe bleven onbeantwoord. Hoe kan ik bereiken dat mijn vroegere man mij in de verschillende salarisronden laat de len? Een procureur kost meer dan de 'baten'. Een procedure is niet moge lijk omdat ik een huis heb. Liquide middelen heb ik evenwel niet. Kan invordering geschieden door een deur waarder? Antwoord: U zal de hulp van een procureur niet kunnen missen. De kost gaat voor de baat uit. Raadpleeg eens de vereniging van gescheiden vrouwen, die misschien de weg naar een tactvolle regeling kan wijzen. DEN HAAG De ongeveer éénmil joen 18- tot 21-jarigen zullen in no vember mee kunnen stemmen, nu de Eerste Kamer gisteren akkoord is ge gaan met de voorgestelde verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Op verzoek van de WD-fractieleider mr. H. van Riel werd er hoofdelijke stem ming over het wetsvoorstel gehouden. Van de 48 aanwezige senatoren stem de mr. Van Riel alleen tégen, wegens de kies-technische bezwaren die er volgens hem aan dez everruiming van het kiesrecht kleven. Beeld van een praalwagen (en de drukte) vorig jaar bij het bloemen corso in Zundert. „Filevorming dient te worden verme den". Niet alleen op de rijkswegen, maar ook bij academische plechtighe den van de rijksuniversiteit te Lei den. Het protocol (een soort wegen verkeersreglement)' regelt daarom uit voerig hoe hoogleraren met of zonder toga, desgewenst met ambtsketen, al dan niet voorzien van echtgenoot, zo mogelijk met sjerpen en eretekens, en omdat we in een moderne tijd leven - als het niet anders kan - in donker pak met wit overhemd en zwarte das, en de dames in overeenkomstige kleding, enzovoorts, in de stoet naar de voor hen bestemde plaatsen schrij den. Een commissie ad hoe heeft er een prachtig advies over uitgebracht en het college van bestuur heeft er zijn fiat aan gegeven. Het enige wat nu nog ontbreekt zijn vangrails en vluchtstroken. mis, een braderie, een openlucht bar becue, een parade van stoomwalsen, een feestmarkt, Nederlandse clubkam pioenschappen wielrennen en tot be sluit vuurwerk. Maar dit alles toch niet zo zeer vanwege de eerste tand. Doel van de festiviteiten is gelden bijeen te krijgen voor de aanleg van een recreatieproject met een dieren park, een trimbaan en een midgetgolf- baan, waaraan deze jonge gemeente grote behoefte heeft •fc Duizend jaar Zonder profaan te willen zijn konsta teren ws dat in het fraaie Twentse stadje Ootmarsum een gemeentelijke functionaris loopt voor wie duizend jaren zijn als één dag en één dag als duizend jaren. Hij is verantwoordelijk voor de plaatsing van een straatnaam; waarop te lezen staat dat de heilige Radboud in 1917 te Ootmarsum over leed. Naar alle waarschijnlijkheid is de heilige Radboud die in Utrecht bisschop was en in Deventer werd begraven, echter in 917 te Ootmarsum gestorven. Het zit trouwens helemaal een beetje vreemd met dat straatnaambord. Er staat ook: N.H. Radboud. Wanneer de man nederlands hervormd is geweest, dan was hij Luther eeuwen voor. Maar de reformatie houdt er toch geen heiligen op na? Men dient rond om een heilige niet zo'n onheilige ver verwarring te stichten. Het prille Dronten in Oostelijke Fle voland bestaat tien jaar. Dat is zoiets als de eerste tand voor een baby. In Dronten vind men dat er feest ge vierd moet worden en dat zal dan van 6 tot en met 9 september gebeuren. Het programma vermeldt: najaarsker- Vrijdag ontvangt het Nederlands Oor logsgraven Comité een groep van 63 Amerikaanse nabestaanden van in de tweede wereldoorlog gesneuvelde mili tairen. De groep bezoekt deze week oorlogsgraven in Nederland (Mar graten). België (Henri Chapelle en Neuville). en Luxemburg (Hamm). De oudste deelneemster is me vrouw Kuehl. Haar zoon sneuvelde in België. Zaterdag wordt de 26e Air borne wandeltocht vanuit Renkum ge houden. Er worden ruim 25.000 wan delaars verwacht, waaronder groepen uit België en Frankrijk en van Ame rikaanse en Britse militairen. De wan deltocht heeft plaats ter herdenking van de luchtlanding van geallieerde troepen in 1944 in het gebied rond Renkum en Oosterbeek. Tot 13 sep tember ligt het permanente eskader van de Navo, de standing naval forces atlantic, in de marinehaven van Den Helder. Het eskader, waarvan de Ne derlandse oorlogsbodem „Amsterdam" deel uit maakt, staat onder bevel van commander Fieldhouse van de Britse marine. Drs. J. D. A. de Zwart, die in 1968 voor de eerste keer weerd uitge zonden als missionair predikant voor het kadervormingswerk op Midden- Java en daarna in 1971 terugkeerde voor studieverlof, gaat 18 september met zijn gezin naar Indonesië terug. Op 1 september treedt ds G. van 't Spijker te Numansdorp in dienst van de zending van de gereformeerde ker ken in Nederland en zal zijn oplei ding beginnen aan het Hendrik-Krae- mer Instituut. Na zijn opleiding zal hij worden uitgezonden als missionair predikant voor kadervorming in Rwanda, waar hij het werk gaat voortzetten van ds Overdulve, die in 1970 naar ons land terugkwam. 14 "Tomatensoep, 't Is weer eens Iets anders dan brood."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5