Rapport subsidie aan kerken helpt weinig Zelfs Verkuyl wantrouwig bekeken c J Vorm en inhoud bijbel niet scheiden Gerucht NCRV over aftreden Alfrink tegengesproken Trouw Kwartet Tweede negerbisschop van Zuid-Afrika vandaag Beroepings- werk Boekenetalag s; TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 KERK door L. M. P. Scholten DEN HAAG Voor de plannen om kerkgenootschappen op grote schaal te gaan subsidiëren, kun nen geen steekhoudende argumenten worden aangevoerd. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat drs. J. G. Springer heeft verricht in het kader van zijn studie aan de Nederlandse Economische Hoge school. Het verslag van zijn onderzoek is thans verschenen bij het instituut voor onderzoek van over heidsuitgaven in Den Haag. Springer volgt in het algemeen de betoogtrant van oud-minister Witte- veen: de vraag naar de diensten van kerkgenootschappen loopt sterk terug; van subsidies kan de overheid geen stimulering van het geloofsleven ver wachten; steeds meer mensen zoeken geloof en bezinning buiten de kerken; onkerkelijken hebben geen belang bij de godsdienstbeleving van medebur gers; het staat niet vast, dat de kosten van de kerkgenootschappen niet door de eigen leden kunnen worden gedra gen; zij moeten hun groot en duur apparaat maar aanpassen bij de afne mende belangstelling; zij kunnen nog genoeg verzinnen om meer geld bij elkaar te krijgen; het past de over heid niet om uit te spreken, dat de burgers te weinig deelnemen aan het geloofsleven van de kerkgenootschap pen enzovoort. Nieuwe argumenten worden niet aan gedragen. Aan de theologische aspec ten gaat hij geheel voorbij. Als voor beeld voor de gemakkelijke betoog trant moge dienen dat het vraagstuk van de predikantsopleiding en him aantallen wordt afgedaan met een ver wijzing naar het preken van 'leken' als Godfried Bomans en Hans van Mierlo. Voor de discussie rond het rapport-Van Walsum is deze studie geen verrijking. Men kan zich op het standpunt stel len en daarover wordt op het ogenblik binnen de kerken gediscus sieerd dat het voor de kerken niet aanbevelenswaardig is, zich op zo gro te schaal te laten subsidiëren, als de commissie-Van Walsum voorstelt. Maar daarin kan uiteraard voor de overheid geen reden liggen, om geen subsidie aan te bieden. Het ontgaat ons, waarom in studies als die van Springer hardnekkig zodra het om subsidie aan kerken gaat ge heel andere normen worden gehan teerd, als bij subsidie aan allerlei andere culturele basisgemeenschap pen. Daaraan liggen oud-liberale ge dachten over de godsdienst als pri vaat-zaak ten grondslag. Springer betoogt: 'Subsidiëring van de kerkgenootschappen ten behoeve van de godsdienstbeleving brengt in ieder geval inmenging van de kant van de overheid in de interne aangelegenhe den van de kerken met zich mee.' Wanneer dit zo is en wij zijn geneigd. Springer hierin bij te vallen dan kan dit voor de kerken een reden zijn, om van subsidiëring af te zien. Maar wanneer de kerken deson danks subsidiëring op prijs stellen, mag dit voor de overheid, vanuit haar standpunt bezien, geen argument zijn, om subsidie aan de kerken te weige ren. Het rapport 'Subsidiëring van Kerkge nootschappen' is verkrijgbaar bij het instituut voor onderzoek van over heidsuitgaven, Anna Paulownastraat 58 b te Den Haag en kost 4,75. Dr. H. J. Witteveen Mr. G. E. van Walsum De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Job. c. Franckcn. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85J. Amsterdam. Abortus Protest tegen de werkelijk onmense lijke oorlogen, vindt gehoor bij groot publiek. Protest tegen abortus is er veel te weinig. En tenslotte wordt daar ook een menselijke geest, die recht heeft om zich te ontwikkelen, vermoord. Bovendien zouden de dok toren, die de abortus verrichten, de a.s. moeders er op moeten wijzen, dat een normale bevalling beter is voor hun lichaam en geest, dan het wegha len van de groeiende vrucht. Wan hoop en zelfverwijt vergezellen vaak deze vrouwen. Dan te weten, wat een lijdensweg aan vrijpostige vragen, de mensen, die graag een kindje willen adopteren, moeten ondergaan. Je vraagt je af. of de werkers in de adoptie-raad werkelijk het heil van de aangeboden kinderen op 't oog hebben. Waarom protesteren zij niet bij de regering tegen de abortus-wet? Zij weten hoeveel vraag er is naar babies. Het een en ander is erg incon sequent Als moeder van gezonde kin deren zou ik de meisjes en vrouwen, die een ongewenst kind verwachten. Dt Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Dog«li|ks brntuui: B. Bol, Dan Hoog; dr. E. Bleumink, Poters- wolde; m». G. C van Dom, Nootdorp; W. A. Fibba, Rottar- dom; J. lonsar, Utrecht; dr». J. W. da Pout, Den Hoog; J. Smol- I an broek, Wojjanaor. Overige leden van hef algemeen bestuurt K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuidenj Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don nar, Den Hoog; J. van Eibergen, Schoarsbergen, mr. It von Houten, Wageningeni ds. O. T. Hylkema, Bilthovenj Joc. Huijsen, Delft: mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgenj, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters, Heerhugowoord; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Londsmon, Den Hoog; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozingo, lunteren; dr. A. Veermon, Rijswijk (Z-H); H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlstra, Ooster- lond (Zld). Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. willen vragen: laat voor je eigen best wil dat kindje geboren worden, en gun het een persoonlijke ontwikke ling. Trouwens, weet, dat je eens voor Gods rechterstoel zult verschijnen en rekenschap zal moeten afleggen, ook van het toepassen van abortus in je eigen lichaam. Bij dit alles speelt de verantwoordelijkheid van de ene mens voor de ander een grote rol. Rotterdam J. G. Labots-Klaver Adhesiebetuiging Ook ik behoor tot de betrekkelijk weinige nu nog levende mensen, die de oorlog van 1914-1918 bewust heb ben meegemaakt. Door vele honderd duizenden Nederlanders werd de in val (sluipmoord) in België-Visé! een grote gruwel gevonden, enkele honderdduizenden Nederlanders heb ben met verachting en haat vier jaar lang de Duitsers hun wrede rooftocht zien volvoeren. De heren mr. S. K. de Waard, Groningen en F. Allema, Maastricht hebben met hun weerleg ging van Toxopeus volkomen getijk, alleen schat ik het percentage 'anti's, hoger dan zij. Aarzelende halsen en niets-voelenden zijn er altijd geweest, maar deze gaven toen niet de toon aan. vooral niet met 90 pet. Foei! Maarssen Henriètte Mooy Dr. Huntemann voor l.F.E.S.: Egypte Ik las het bericht: Opbloei kerkelijk leven in Egypte. Het is een verheu gend fei dat in een land waar wij zo weinig verwachting an hebben, zoveel belngstelling bestaat voor het geeste lijk leven. Zo ook in andere landen, waar mensen dikwijls vervolgd worde- nom des geloofs wil, dat er zoveel echt geloof gevonden wordt. Als men dat leest, zou je je seamen om in een land als het onze te wonen, gezien het feit, dat de afval de ver warring in het kerkelijk leven onuit sprekelijk groot is. We zijn wel het Israël van het westen genoemd. En nu, heden ten dage wat zijn wij als volk nu? Een modern heidendom van het Westen? Zwijndrecht C. van Hekeren Een uur gebed Met bevrijdende dankbaarheid heb ik kennis genomen van de actie van ds. J. W. Verhoeven om te bidden voor ook m.i. wegzinkend Nederland. Ds. Verhoeven heeft geen word te ve^l of te cru gezegd. Wij die ons uitgeven (en vele anders denken dn met ons) vor mensen waarin God is werkzaam geweest moeten ons zodanig doen ken nen en onze belijdenis meer beleven. Naast het gebed moeten we ook tot wezenlijk geestelijke daden komen. Nittemin ben ik er zeker van dat en dit ter adhesiebetuiging t.o. ds. Ver hoeven, ook het gebéd, reeds der recht vaardigen, veel vermag. Ik hoop dat ds. Verhoeven veel zgen mag boeken met deze atie en bovn dit alles verho ring mag smaken van de God des Verbonds. Mevrouw Rog Scheveningen Eemeroord Volgens de berichtgeving over 'Eemer oord' heeft het bestuur gekozen vóór het vertrek van dertien stafleden en het aanblijven van een geneesheer- directeur, van wie het bestuur wél oordeelde dat er een directeur ter correctie naast moest komen. Enkele vrager zijn: 1. heeft het bestuur gespeculeerd op het feit dat tot nu toe verpleegkundi gen veelal voor morele dwang bezwij ken ten behoeve van hun patiënten-' 2. Heeft men er niet op gerekend dat verpleegkundigen hun standpunt zou den handhaven en met tegenvoorstel len zouden komen? 3. Heeft het bestuur zich wel ten volle gerealiseerd dat verpleegkundi gen meer en meer beroepsbewust gaan worden en zich als een zelfstan dige kerndiscipline in de gezondheids zorg ten volle verantwoordelijk voe len? 4. Wat kan de reden zijn, dat waar er wel plaats is voor een ander direc tielid dit geen verpleegkundige mag zijn? 5. Is er van bestuurszijde sprake van een prestige-kwestie? Losgekoppeld van patiëntenbelangen? 6. Hebben geneesheren-directeur in de gezondheidszorgsector een onaantast bare machtspositie? Meer vragen zijn te stellen. Het ant woord? Nog volkomen duister. Er zijn alleen maar veronderstellingen moge lijk. De visie van het bestuur van de ned. herv. vereniging wordt in de publikaties gemist Volksgezondheid is niet alleen een interne aangelegen heid van een instelling, maar tevens een zaak van het 'volk'. Daarom is gezondheidszorg en het beleid daarvan een zaak die ons als publiek (lezers) aangaat. Huizen Mevr. W. de Vries-Lebbing Van een medewerker UTRECHT 'De historisch-kri- tische methode van bijbelonder zoek gaat uit van vooronderstel lingen, die ontleend zijn aan het technocratisch denken van de mo derne mens. Omdat ze daardoor het wezen van het christelijk ge loof aantast, moet deze methode door de kerk worden afgewezen.' Dit zei dr. Georg Huntemann op de conferentie van de Internatio nal Fellowship of Evangelical Stu dents (l.F.E.S.)die in het Deen se Fjerritslew gehouden is. Thema van deze studieweek was de vraag: 'Is Schriftkritiek zonder voor onderstellingen mogelijk?'. Dr. Hunte mann sprak voor theologische studen ten, die op een of andere wijze ver bonden zijn met de l.F.E.S., o.a. over 'een analyse van de historische kri tiek als een kritiek van de technokra- tische rede'. Naast het vervullen van zijn predikantschap in Bremen do ceert dr. Huntemann ethiek en apelg- getiek aan de vrije evangelische theo logische academie in Bazel. De historisch-kritische methode gaat uit van bepaalde hypothesen, aldus Huntemann. Deze werkwijze heeft ze afgekeken en overgenomen van de natuurwetenschappen. In de techniek vindt de toepassing van deze werkwij ze haar hoogtepunt Het is in deze eeuw vooral Rudolf Bultmann ge weest die deze methode op de bijbel wetenschappen en dan met name op 't Nieuwe Testament heeft toegepast. Bultmann meent dat bij een analyse van bijv. de kerstgeschiedenis uit Lu- Rudolf Bultmann cas 2 blijkt dat deze opgebouwd is uit verschillende verhalen die o.a. aan andere godsdiensten ontleend zijn. Door deze analyse verliest men de eenheid uit het oog, en kan men de verschillende delen naar believen ge bruiken. Men demonteert en men monteert opnieuw. Deze methode is duidelijk die der techniek. Als bezwaar tegen deze visie van Bultmann merkt dr. Huntemann op, dat bij deze methode van demonteren en opnieuw monteren de menselijke rede het beslissend kriterium is. Vol gens de moderne theologen gaat het inimers uiteindelijk om de inhoud: de vorm is tijdgebonden, en heeft ons niets meer te zeggen. Maar, zo vroeg hij zich af. wie beslist hier wat vorm en wat inhoud is? Vorm en inhoud zijn immers niet te scheiden; tesamen vormen ze hét ene geïnspireerde Woord van God. Het is niet anders dan menselijke brutaliteit en over schatting van de rede. wanneer men meent te kunnen uitmaken wat tijdge bonden vorm en wat eeuwige inhoud is. Op deze wijze wordt niet alleen wat zij vorm noemen, maar ook de inhoud aangetast. WONDEREN? Vérvolgens betoogde dr. Huntemann dat het resultaat van deze methode is dat wonderen niet werkelijk plaats kunnen vinden; niet het wonder van de maagdelijke geboorte en ook niet dat van de opstanding. Door middel van wonderen wil God echter juist aantonen, dat Hij boven ons mense lijk handelen en kunnen staat. Hij is niet binnen de menselijke mogelijkhe den opgesloten. Uit de wonderen blijkt Gods vrijheid. Strijdt dit geloof in wonderen dan niet geheel met ons verstand, vroeg hij. Volgens Paulus verzet het (hoog moedige) verstand zich inderdaad te gen dit handelen van God. Het be grijpt immers niet de dingen van de Geest. De gelovige gebruikt zijn ver stand echter in dienst van God. Na een schets van het technocratisch karakter van de historisch-kritische methode liet dr. Huntemann de conse quenties daarvan zien. Als de zelfge noegzame mens zelf mag onderschei den tussen vorm en inhoud, betekent dit in de praktijk dat hij de Heilige Schrift door de bril van zijn eigen gedachtenwereld ziet. Alleen zo is het. mogelijk dat sommige moderne theo logen Jezus als een revolutionair be zien. Vroeger bezag men hem als een moralist, als prediker van een apo calyptische eindtijd, enz., enz, al naar gelang het ideaalbeeld van de tijd was. Daarom maakt men van Jezus nu een profeet die de nieuwe wereld op revolutionaire wijze wil verwerkelij ken. Alleen een scheidinig tussen vorm en inhoud maakt zo'n theologie moge lijk. NIET SCHEIDEN De Bazeler hoogleraar waarschuwde in dit verband voor elke scheiding tussen vorm en inhoud van de Heilige Schrift. Hij merkte op dat zelfs vele conservatieve theologen in deze niet radicaal genoeg zijn en deze methode toch nog op de een of andere wijze gebruiken. Ben ik te pessimistisch geweest, vroeg dr. Huntemann zich aan het slot van zijn lezing af. Op deze vraag ant woordde hij bevestigend wat deze we reld en werkelijkheid betreft. Toch wilde hij niet in mineur eindigen. Onze hoop ligt in de wereld van God, de wereld van Christus. Daarom mo gen we ook optimistisch zijn. Verder spraken op het congres dr. H. O. J. Brown over de Gnostische tradi tie van de bijbel bij Gogarten en Tillich; Pf. H. Lücke over de moderne Duitse theologie, en dr. S. Erlandsson over de exegese van Jesaja 53. HILVERSUM/DEN HAAG (KNP) Als reactie op een uitzending van de NCRV-radiorubriek 'Hier en nu' over een eventueel aftre den van kardinaal Alfrink heeft het secretariaat van het aartsbis dom Utrecht meegedeeld dat het 'met verbaasde verontrusting' had geluisterd naar 'dergelijke ongenuanceerde berichten'. 'Hier en nu' houdt echter ondanks alle ontkenningen van officiële r.-k. zijde staande, dat de kardinaal een instruktie uit Rome ontvangen heeft en dat hij op grond daarvan nadenkt of hij al dan niet zal aftreden. In een latere uitzending van 'Hier en nu' kon men vernemen dat ook de bisschoppen Simonis en Gijsen in- Alfrink strukties uit Rome hebben ontvangen. Daarin zou staan, dat zij de voor schriften uit het kerkelijk wetboek- over het bestuur van het bisdom strikt moeten naleven. Bisschop Simo nis zou deze instruktie reeds met zijn naaste medewerkers, in casu de drie vicarissen en de officiaal, hebben be sproken. Hij zou in dit gesprek te kennen hebben gegeven, dat er in het bisdom Rotterdam geen plaats meer zou zijn voor diegenen, die zich niet aan de opdrachten van Rome zouden houden. Bovendien wist de NCRV-aktualitei- ten rubriek te melden, dat de zusters van Nunhem, waar mgr. Gijsen van Roermond nog steeds woont, voor de intentie van mgr. Simonis zouden hebben gebeden. Bij navraag bij de betrokken zusters is het KNP geble ken, dat de zusters van een dergelijke gebedsintentie of van een verzoek daartoe in het geheel niets bekend is. Van de zijde van het bisdom Rotter- PRETORIA (KNP) Voor de twee de maal in de geschiedenis van Zuid- Afrika zal een bantoe de bisschopswij ding ontvangen. De aartsbisschop van Pretoria, mgr. J. C. Garner heeft bekend gemaakt dat Peter Buthelezi door de paus is benoemd tot hulpbis schop van het bisdom Johannesburg. Bij de bekendmaking onderstreepte mgr. Garner dat het bisdom Johannes burg het grootste diocees van Zuid- Afrika is en dat tweederde gedeelte van de diocesanen bantoe is. In Bijeen ('maandblad over internationale samen werking, bijzonder op het terrein van missione ring, zending en ontwikkelingswerk') staat een ge sprek met de zuidafrikaanse predikant Allan Boe sak van de N.G.-Kerk, die op het ogenblik zijn studie voltooit aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen. Een paar fragmenten uit het verhaal van ds. Boesak: Hier in Nederland zegt iedereen netjes 'meneer' tegen me. Dat zullen ze in Zuid-Afrika niet doen. Ze zeggen dominee of dokter tegen mij, als het maar geen meneer is. Want als je een meneer bent, ben je een mens zoals de blanke. En dat kan niet. Ik vind het in Europa een gek paradijs. De mensen zijn zo vriendelijk en hulpvaardig. Alleen vind ik het jammer dat sommige mensen overdre ven vriendelijk tegen me doen. Ze zijn bang voor ieder woord dat ze tegen me zeggen, omdat het wel eens diskriminerend zou kunnen zijn, of om dat ik wel eens zou kunnen denken dat...' 'Wat telt in de wereldpolitiek? Dat zijn macht en geld. Zuid-Afrika is een machtig land. Het is niet gemakkelijk kapot te krijgen. Een vijfde deel van zijn budget wordt aan defensie besteed. Daarbij krijgt het hulp van Frankrijk, Engeland en Ame rika. En op economisch gebied krijgt het steun van geheel Europa. Japan, en Amerika. Dacht u dat al die landen hun investeringen zullen terugtrekken? Nederland heeft in Zuid-Afrika 48 grote bedrij ven. Verwacht u dat die zich zullen terugtrekken? Waar geld een rol speelt, is geen verandering te verwachten Er is nog nooit een buitenlands be drijf geweest dat tegen de Zuidafrikaanse rege ring heeft gezegd: 'Wij willen niet langer gebruik maken van de schandalige slecht betaalde Afri kaanse arbeiders'. 'Ik zeg het altijd met hartzeer, maar onze kerken zijn zo vervlochten met het regeringsbeleid dat on ze gemeenteleden .bijter zijn geworden. Ik kreeg laatst een brief van een jongen uit mijn gemeen te die schrijft dat hij zich niet kón bekeren. Want wat stelt de godsdienst in Zuid-Afrika voor? God IJlt de kerkbladen wordt voor ieder gewenst karretje gespannen. De apartheid wordt met de Bijbel in de hand goed gepraat. Waar kan zo'n jongen dan nog in gelo ven? Zending maakt op ons geen indruk meer. In onze kerkeraad hebben ze tegen mij gezegd: "Vraag toch geen blanke dominees meer om kerkdiensten te leiden. Op het moment dat een blanke dominee zijn mond opendoet om te zeggen 'Broeders en zusters', liegt hij!' Zelfs professor Verkuyl werd in onze gemeente met dat natuurlijk wantrouwen ontvangen. Pas toen hij met ons praatte als ge lijkwaardige partners en buiten de kring van blan ken om, werd hij geaccepteerd. De Europese kerken kunnen enorm veel doen. Ze hebben goede banden met de kerken van Zuid- jun; TWEE KERKEN erS Het is mij eindelijk gelukt. Ik pW een foto in handen gekregen va ee oude kerk van ons dorp. Niet vi alleroudste die op het kleine plr stond en omgeven was door het hof waar nu Dries de timmef zijn doe-het-zelf-zaak heeft en wa m Janus nog vertellen kan dat ei ers groot hek stond en dat het een verhoging was waarop het oude je gestaan moet hebben en dat later hebben laten venvaarloze dat Pietje de Bult er een kippi op heeft getimmerd en er wa r hing. Ja wasgoed, op het oude b hof. Geen fpto van die alleropl kerk sedert mensenheugenis van de vorige. Het is een foto ansichtkaart gebruikt is. Er groeten op. Hij ligt hier nu voofcd, en daarnaast een foto-achtige tek n van de nieuwe kerk, die nu o weer aan 't verjaren is. De oude stond waar nu het parochiehu ra Hjj heeft iets stoers van toen de jep nog niet triomfantelijk hoefd i i doen. Hij verheft zijn toren m omhoog, maar gedragen door eejis: ver uitgerekend dak, waardooi jfir. prachtig silhouet ontstaat, een rdt van ver te herkennen met ieti rkt trouwds van de poort des hemel u de andere kaart staat 'het plan v rf nieuwe kerk te C.' Ach, 't is w< ngs aardige kerk, maar hij heeft toe mt van uit de kracht gegroeid te or Het karakter is eruit We zo :tit naar een nieuwe vorm, maar het niets. Hij hoort bij het nabije den waarin alles nog gedaan omdat het zo moest en alti mi gedaan was. Maar eigenlijk is de kerk eerlijker, beleefder. Een sche bezinning op alles wat v ga maar zeggen over God en het fuu zou er beter in passen. Je verwa lichter een eeuwig woord vol zi waarheid. De nieuwe kerk is van ons van wat wij van het gemaakt hebben. Twee kerken gen ze hier voor mij en het is verbazingwekkend dat die 'nieu< alles doorstaan moet. Maar zi daarop gebouwd zijn? Ik vree niet. ga rdt nd ga e t n 1 '.d! oep PK.' ge jorn uil dam noemt men deze berichten zon der meer 'speculaties'. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam- monde: J. Voordouw te Aali naar Ridderkerk (buit. wijkgem. A. C. van Drunen te Oostburg. Bedankt: voor Barneveld: W, boom te Benschop. Beroepen: te Katwijk aan Zi - Boer te Hazerswoude. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Koog aan de i N. C. de Fockert te Zaandijk. (1 er i tevens werkzaam blijven in Zaai nbe naar Curagao: G. Kerssies teL Loosdrecht. Benoemd: tot zendingspredikankpr de kader-vorming naar Rwancp van 't Spijker te Numansdorp. v GEREF. KERKEN (VRIJG. B.\ Jje" Beroepen: te Dordrecht - Zwijnd iure N. Cornelisse, kand. te Amsterd trez. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Assen: W. Steenlj te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Alexani der: J. C. Weststrate te Meliskei ?en: Bedankt: voor Slikkerveer: A. H te Scheveningen. C M Afrika. Laat ze die gebruiken. Niet om de werke lijkheid van ons land te veranderen ui de richting van een menswaardiger samenleving'. In Kerk en Wereld, het blad van de vereniging van vrijzinnige hervormden, geeft prof. dr. P. Smits als zijn mening dat het weer 'dorps' is toegegaan bij en rondom de benoeming van een opvolger van ds. F. H. Landsman als secretaris-generaal van de hervormde kerk. Prof. Smits besduit zijn commen taar aldus: 'Het eerstnodige in deze tijd voor de hervormde kerk is dat ze geestelijk vón de grond komt. De ze tijd vraagt om hervormde bergbeklimmers, die streven naar een wijder perspectief en beseffen dat hiertoe een hoger uitkijkpost vereist is. De 'horizontalisten' zijn niet de culturele bergbeklim mers, maar juist degenen, die zich 'verticalisten' wanen, doch die zich in feite angstvallig genesteld hebben in de laagvlakten van een godsdienstige traditie, die haar afhankelijkheid van een agra rische maatschappijstructuur slechts al te duide lijk demonstreert. Er zal nog heel wat moeten veranderen op het hervormde erf voordat het voor het gemiddelde hervormde kerklid en synodelid een reëel geeste lijk gevaar wordt dat zij weieens van de berg zou den kunnen afvallen. Eerst zullen we moeten leren klimmen en laten de dan voorlopig maar blij zijn met een 'heuvel' binnen ons bereik, zolang een 'berg' nog te hoog is gegrepen. Wanneer vindt de verhuizing plaats van Den Haag naar Vaals?' Kathleen Baker De familie A Uitgeverij L. J. Veen, Wagen prijs 9.90. m Blijkt een roman een bestseifl s zijn. dan is de kans groot verhaal wordt verfilmd. Er echter ook boeken iii elkaar g v seld omdat een film (serie) goe slaat. Het werkstuk van Kathle n: ker lijkt tot de laatste catego ijk behoren, maar haar boek is ee aftreksel van het televisiefeuille n[n^ Markante episoden doet de schim af met een enkele regel. De kij jUi uitvoerig ingelicht over de avo van Philip in de Spaanse burgei Deft De lezer mag er naar raden j»*. jongen daar een ideaal armer e illusie rijker wordt, want Baker n c melt een periode van twee mi >»an samen in de mededeling dat nu een man is geworden. Wat i John Porter in Frankrijk is ge 83 doet ze evenmin uit de doeken. De dialogen in het boek zijn identiek aan die van de tv-sei dat is vreemd omdat John Fit ?:D auteur is van de oorspronkelijke Rljn Bakers inbreng schijnt niet veelC M_ te zijn dan een beschrijven val ties en karakters, maar ook dat (u pover surrogaat voor hetgeen d an i Iers uitbeelden. Vader Edwin Colin Douglas, zo levensecht 0 !lJ®n, zet, komt bij Baker nauwelijks verf. Op grond van de Engelse til family at war) en het aantal c ringen mag worden verwacht d a zn boek de oorlog overleeft. Het is krap 1941 wanneer Kathleen er een punt achter zet. Televisie! die ook nog eens van het gesel m verhaal willen genieten zullen ^,'je boek weinig plezier beleven. reth; BURGEMEESTER Met ingal ,™J( 5 september is de heer G. van irou\ benoemd tot burgemeester val hct> dereede, met toekenning van ge re° dig eervol ontslag als burgen m-" van St. Philipsland. De heel Velzen 42 is sinds 1 mei 1966 meester, tevens secretaris, va ietta Philipsland. Hij behoort tt de g s meerde gemeente en is lid v a™5 SGP. flje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2