Polo-team zonder allure DREIGENDE ZWEMCATASTROFE Luttikhuizen-Kieft enige afvallers 'Boze' Richardson slaat keihard toe Te veel ontzag voor Hongarije Laatste meters teveel voor Enith Brigitha Draaiende wind kost Nederlanders plaatsen Scheidsrechters grijpen onvoldoende in hij spelverru wing Z singe; München 1972 fK n Dam: Een oppepper hebb en we hard nodig Nederland op de Spelen /KWARTET WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 SPORT T11/K13 gronds )ostduitser Roland Matthes voldeed aan de hoog- sr goeiannen verwachtingen. Op de 100 meter rugslag ee< n hij vooral in de slotfase zo sterk, dat de concur- e nog sle(ihts ^on knokken om het zilver. er d Sandra Neilson verraste iedereen, maar bovenal Sha ne Gould op do 100 meter vrije slag. Huilend van emotie beklom zij de trappen van het erepodium. Huilend nam zij het goud in ontvangst Mark Spitz lijkt op weg naar een record-oogst aan gouden medailles op deze Olympische Spelen. Op d« 200 meter vrije slag demonstreerde hij weer zijn overmacht. Hij veroverde zijn derde gouden medaille. middel1 •t smel klein verl ogelst haamd ar va verdi int te eeg te ho uoobnze speciale verslaggever En da oor p "J* stberi stri djfCHEN De illusie verkeerde in een des-illusie. Het Neder- waterpolo-zevental kan het Olympisch toernooi verder wel in. Het teleurstellende gelijkspel tegen de Westduitsers im- dat de ploeg van coach Harry Vriend de finale-pole niet zal De beschuldigende vinger priemde onnodig vaak in de van de omstreden Cubaanse scheidsrechter Martinez. Ten t. Toegegeven, Martinez was vaak niet erg gelukkig in zijn ;en. Maar hij verdeelde die beslissingen gelijkelijk over partijen. eefcng !ocfchte. zij vit ..aat°rzaak moet worden gezocht in "he ntbreken van een werkelijke ve in de Nederlandse ploeg. De ontbreekt en daarom ook het "/offerende element dat een sport- in een belangrijk toernooi nu nodig heeft. De ploeg lijkt ve verlamd zoals igistermorgien toen ,erederlanders ondanks een nume- meerderheid tegen een achter- aankeken. Op een moment dat onjer aan de kant zat scoorde de d, Isnelle Jlirgen Stiefel voor zijn Die situatie was karakteristiek Gerrit den Ambtman schijn iet team vain dat moment. Ver- it partijtje tussen Nederland en hiitsland nog vrij rustig, bui anders zullen steeds minder het hil kunnen zien tussen waterpolo ij worstelen. Vooral top-waterpo- al jarenlang besmet door een de perken groeiende hardheid kalmerend optreden van het lationale scheidsrechters-korps. wol waterpolo wordt steeds meer eten aan fysieke kracht en hard- dan aan techniek en taktiek. toernooi in München is deze opmerkelijk koest van start ge- Maar nu de krachtpatsers in de roepen elkaar beginnen te bena- lijken de improvisaties op ju- worsteltechnieken het Olym- water opnieuw te vertroebelen. Joegoslavië-Roemenië ontaardde maan dagavond voor de lenzen van de televi sie-camera's in een soort mini-oorlog, zodat de waterpolo-wereld het zoveel ste staaltje van anti-propaganda kon noteren. Dit duel zal in de komende daigen geen uitzondering blijken. Nu al wordt gevreesd dat in de straks te formeren finale-poule het aantal schermutselingen niet meer te tellen zijn. De hardheid van de Russen en de Joegoslaven wordt door een tech nisch sterker bedeelde ploeg als Hon garije verafschuwd. Harde praktijken van de krachtige Sowjets blijken wel naar succes te leiden. De scheidsrech ters zijn nauwelijks bereid de toene mend» lichamelijke confrontaties in te dammen. Sterker nog: veel arbiters kijken machteloos toe hoe de wedstrijd hen voor een groot deel uit de hand loopt. ONDESKUNDIG De smalle top van het scheidsrechters- wereld wil natuurlijk de alarmerende ondeskundigheid van haar volgelingen niet toegeven. Alleen George Geurtsen, de internationaal hoog ge waardeerde Arnhemse arbiter, kan zich een dergelijke aanklacht veroor loven. Simpelweg, omdat hij tot de spaarzame uitzonderingen behoort. Geurtsen: 'In feite is er geen toenemende hardheid van het water polo. Sommige wedstrijden lijken ner gens op, maar dat is dan de schuld van de incompetente scheidsrechter. De elite-groep van de arbiter bestaat uit zo'n tien personen. Die toppers voelen zich onbedreigd, omdat er veel te weinig concurrentie is'. Nederland heeft via Geurtsen, Wil Goossen en Fred van Dorp een gunsti ge naam bij de waterpolo-landen opge bouwd. De eerste twee zijn in München als scheidsrechter aanwezig. Voor Fred van Dorp bleek geen plaats in de afvaardiging, omdat ieder land maximaal twee arbiters naar de spelen mocht afvaardigen. Dus ook scheidsrechters uit naties, waar het waterpolo nog nauwelijks ontwikkeld is, kunnen him scheidsrechters voor Olympische confrontaties naar voren schuiven. Goossen: 'Deze regeling lijkt natuurlijk nergens op. Rusland bezit misschien vijf scheidsrechters van hoog imjternationaail niveau. Drie kun nen hier niet fluiten, omdat er maar twee officieel gestuurd mogen wor den. Natuurlijk krijgen de ervaren top-arbiters de belangrijkste en lastig ste wedstrijden toegewezen, maar in München is voor de eerste keer be- Voor de Duitse doelman Olbert was er alle reden t ot juichen na het 4-4 resultaat dat zijn ploeg tegen de Nederlanders behaalde. paald, dat iedere aangewezen scheids rechter ook minstens één wedstrijd moest leiden. Aan de ene kant is dat toe te juichen, jongeren krijgen hier door een kans, maar van de andere kant haalt <lie maatregel ook weer het niveau van de arbitrage omlaag'. PLEIDOOI Diverse vermaarde coaches hebben ook in München al weer hun traditio nele pleidooi voor een strengere aan pak tegen te hard spel gehouden. George Geurtsen vindt het niet nood zakelijk andere maatstaven aan te - leggen. 'Je mag nooit het meest ei gene van het waterpolo afhouden. Als je bij boksen een tegenstander niet meer mag slaan, is het met die sport ook afgelopen. Hardhead hoort ge woon bij polo. De scheidsrechter moet waken, dat het een fijne mannelijke sport blijft. Ik fluit niet voor de mensen achter de tafel of voor het publiek. Ik probeer er voor te zorgen dat als de veertien spelers uit het water komen ze zeggen, dat ze een fijne wedstrijd hebben gespeeld. En om dat te bereiken wil ik best het maken van een paar fouten riskeren'. De internationale polo-arbiters heb ben zich tijdens de spelen in Mexico in een club verenigd. Ruim veertig fluittisten hebben zich de laatste vier jaar aangemeld. George Geurtsen ont breekt op de ledenlijst. 'Ik vind het een te groot bezwaar, dat de internati onale zwemfederatie (FINA) de club niet erkent. Het maakt allemaal een wat streberige indruk op me'. ACTIEF Wil Goossen daarentegen blijkt een van de zeer actieve leden van de organisatie. 'Voor ons doen hebben we al veel bereikt. Aan die erkenning tillen we niet zo zwaar. We begrijpen het standpunt van de FINA, die wil voorkomen, dat binnen haar organisa tie nog meer clubjes gevormd worden. Maar wij als scheidsrechters hebben de laatste tijd een nuttige dialoog met de FINA op gang gebracht Bijna jaarlijks houden we een bijeenkomst. We zijn nu met een plan bezig om de FINA te bewegen een lijst met zo'n 15 a-arbiters op te stellen. Er moeten drie secties komen met een promotie- en degradatie-regeling*. Internationaal krijgen de polo-scheids rechters nauwelijks enige begeleiding. De Koninklijke Nederlandse Zwem Bond kan steeds drie redelijk getalen teerde scheidsrechters op internatio naal niveau afleveren, omdat aandacht aan de opleiding wordt besteed. Geurtsen, met meer dan 55 officiële interlands op de prestatie-lijst: 'Het is geen kunst om tot de beste tien scheidsrechters van de wereld te be horen. Gewoon, omdat het ronduit ar metierig is aan de basis'. En Goossen: 'Onbekende scheidsrechters krijgen te weinig wedstrijden toegewezen. Daar naast woorden ze in eigen land nauwe lijks gevormd. Iedere bij de FINA aangesloten zwem-organisatie wil pronken met het feit, dat zij scheids rechters op de internationale lijst hebben staan. Kwaliteit is blijkbaar niet belangrijk. Vandaar dat ook Egypte en Japan hier in München een scheidsrechter leveren'. i als Iden zijn een ïnen tinei onze speciale verslaggever fCHEN Het lijkt na twee dagen nog te vroeg nu al diepgra- naar oorzaken van de valse start van de1 Nederlandse zwem- l te zoeken. Een gegeven is echter wel, dat het programma van aag de teleurstellende prestatiecurve nog een gunstige wending jeven. Wellicht kan de viermaal honderd meter, 100 meter vrije f estafette-dames de plotseling diepgewortelde problematiek wat r perspectief bieden. Maar ernstige twijfel is hierover zeker op plaats. Ie bittere ervaringen die ook en de stemming in de Neder- e ploeg verder besmetten, tasten ide bondstrainers, Nico van Dam o Schreuirs, wanhopig naar de van de onverwacht grote tegen- 5. Voorlopig beperken ze zich et graven in de situatie van het S, tent. Hetgeen betekent, dat zij jlen bun twijfels over de gehele ver. de van voorbereiding durven uit kin- teken. Het lijkt niet lang meer a] uren, of zij zullen gedwongen ren- en veel dieper naar de oorzaken 'an graven. En dan zullen zij den J^tfeld op gerede twijfels stui- dle ^fels bijvoorbeeld over de ge animeerde topprestatie in het aar. Aan de winterkampioen- •pen in april, toen van de voorlo- Olympische kandidaten het uitere volle rado het i in* wei- iter- :den geld I van ado, van een aar- ;Ige- ste voor een definitieve kwalificatie in de ploeg werd gevergd. Nederland demonstreerde toen in Den Haag een blakende vorm, zette zelfs wereldtij den neer. De topconditie waarin de naar München lonkende zwemmers en zwemsters toen verkeerden verbaasde iedereen. Er sneuvelden Europese re cords en de top van de seizoenrang lijst werden bijna wekelijks door el kaar gehutseld. Het optimisme zwelde aan. Tot onverantwoorde proporties. Niemand, helemaal niemand, stak een waarschuwende vinger op. De 'goede waaier' verleidde velen tot hoogharti ge voorspellingen. Men vergat zich af te vragen of die gedwongen top in het voorjaar niet te veel zou vragen. Of uit de nog nauwelijks ontwikkelde lichamen niet de uiterste krachten Nico van Dam zijn gehaald. Dat zelfs reserves aange sproken moesten worden om aan de scherpe eisen van de toelating en handhaving in de ploeg te voldoen. Toegegeven, op het eerste gezicht leek er sprake van een ideale opbouw. Ook in deze kolommen is hel meermalen gesignaleerd. Nederland hoefde zich bijvoorbaat nauwelijks illusies over prestaties van werkelijk internationaal formaat tij dens de Spelen te maken. Daarvoor was de concurrentie te groot en de reële opstelling van de verantwoorde lijke leiders te afgebakend. De aspira ties gaan voor wat dit toernooi in München betreft officieel niet verder dan het streven naar verbetering van persoonlijke tijden. De pijnlijke ont wikkeling na twee dagen zwemmen in de razendsnelle Olympische piste wijst tot verbijstering van de bond strainers in een heel andere richting. Want tot nu toe is alleen Hennie Pentermann (200 meter wisselslag) erin geslaagd haar persoonlijk beste tijd te overtreffen. Nico van Dam: 'Laten we het voorzichtig stellen. Tot nu toe is alles niet meegevallen'. Van Dam bedoelt: het valt allemaal zwaar tegen. De directe oorzaken worden nu nog in de sfeer, de imponerende en tourage, gezocht. De volgepakte tribu nes, de perfect registrerende televisie camera's en de vloeiende organisatie, dit alles brengt de Nederlandse zwem ploeg aan het wankelen. Een stukje puur on-Nederlandse mentaliteit. De Amerikanen, de Australiërs, de Japan ners en veel Oosteuropeanen tonen hun emoties pas na de race, veelal op het erepodium. Van Dam: 'Je denkt aan die entourage. Want besef wel dat het iets betekent, als je moeder ziel alleen daar die hal binnenloopt. Dat imponeert je'. Nogmaals, dit is slechts een voorzich tige tussenbalans. Vandaag nog kan het tij keren. De viermaal 100 meter vrije slag estafette en in veel indere mate de 400 meter vrije slag persoon lijk, zijn altijd als één van de troeven van Nederland naar voren geschoven. Misschien is het ijs gebroken en kan de Nederlandse ploeg nu echt gaan zwemmen. Van Dam: 'Een oppepper hebben we hard nodig'. Zo een injec tie is het gros van de leden van deze filoeg vreemd. De keiharde nederlaag s in de periode van opbouw uitgeble ven. Hij dreigt nu, op het beslissende moment, te komen. Van Dam en Schreurs kunnen zich vastklampen aan het feit, dat het toernooi nu zover op gang is gekomen, dat van gewenning aan de situatie sprake kan zijn. GERRIT DEN AMBTMAN- Enith Brigitha verraste iedereen. Tot op 25 meter voor de finish echter. Toen klapte de enige Nederlandse vertegenwoordigster in de finale van de 100 meter vrije slag dames ineen. Zo sterk zelfs, dat zij als laatste aantikte in de voor haar zeer teleurstellende tijd van 60,1 sec. Enith Brigitha had aanzienlijk scherper kunnen finishen. Want het door de Amerikaanse Sandra Neilsen aangevoerde veld raasde toch niet zo snel als verwacht. De laconieke Brigitha bereikte zelfs als tweede het keerpunt. Op de laatste meters echter moest zij al haar veroverde terreinwinst afstaan. Enith Brigitha had gegokt. Het werd een mislukking, vertelde zij, teleurger steld: 'Ik ben zo hard mogelijk weggegaan. Natuurlijk wilde ik onder de I minuut komen. Maar de laatste meters merkte ik gewoon dat ik kracht tekort kwam.' En bondstrainer Nico van Dam: 'Het was de bedoe ling, dat Enith de eerste 50 meter zo hard mogelijk zou zwemmen en zou kijken, hoever zij kon komen. Ze had niets te verliezen. Ze was immers als achtste in de finale gekomen. Vluchten kon zij toch niet meer doen.' Van Dam wilde, dat de 'klap' op de laatste baan niet aan een conditie-gebrek wijten. 'Haar conditie is perfect. Dat is vooral tijdens de training op tus senafstanden van 75 en. 200 meter wel gebleken. Vreemd, eerder op de dag gingen Te Riet en Prijsdekker beiden te langzaam af en nu was Enith in feite weer te snel.' Ruud Stokvis relativeerde onmiddellijk. 'Wij hebben nu wel door een over winning in de herkansing de finale bereikt, maar bij een dergelijk zwakke tegenstand, zegt dat maar heel weinig.' Stokvis, de 'helft' van de ongestuurde twee van Nereus, kwam met Luynenburg toch nog in de halve finales van de olympische roeiregatta. Stokvis: 'Het klopte nu ook op de eerste 1000 me ter. WIJ hebben echt moeiteloos gewonnen. Na de slechte ervaringen in de series van zondag hebben wij ons volkomen op het eerste deel geconcen treerd.' Roel Luynenburg: 'Wij waren iets te snel weg. Het leek wel een valse start. Maar die eerste winst telt toch ook.' Ook Paul Veenemans en Jan Bruyn, de Nederlandse dubbeltwee, voldeed aan de verwachtingen en stelde een plaats In de halve finales veilig. Ook zij concentreerden zich vooral op de start. Er werd op die eerste paar hon derd meter winst geboekt en daarna was het eenvoudig een kwestie van consolideren. Het ging het Nereus-Skadi duo voortreffelijk af. Slechts de twee met stuurman, Luttikhuizen-Kieft moest het gisteren totaal laten af weten. Het tweetal, het was al bekend, is met tegenwind bepaald geen im ponerende ploeg. In de voorwedstrijden werd dan ook de schuld gegeven aan die tegenwind. Maar gisteren bleek de lering die daaruit te trekken was. andere afstelling van het materiaal, niet uitgevoerd. Het tweetal con centreerde zich dan wel, zoals de andere ploegen op de eerste 1000 meter, maar verspeelde op dat stuk zoveel energie, dat daarna geen mogelijkheid meer tot consolidatie bestond. Het tweetal van Proteus-Eretes werd derde, en was daarmee voor dit Olympisch toernooi uitgeschakeld. Ben Staartjes, algemeen getipt als medaillewinnaar in de Tempestklasse was gisteren de beste Nederlander tijdens de openingsraces in Kiel. Staartjes kwam uit op een zevende plaats. Misschien onder de verwachtingen, maar hij was wel de enige Nederlandse afgevaardigde die zich bij de eerste tien in zijn klasse kon nestelen. Het ging de anderen aanmerkelijk minder soepel af. Imhoff en Korver werden in de Flying Dutchman-klasse dertiende. Kees Douze deed het bij de Finnjollen nog slechter. HIJ liet uiteindelijk slechts drie meededingers achter zich. Voor hem werd een 32e plaats geno teerd. De Nederlanders lieten zich door de grillige wind in Kiel volstrekt verrassen. Varend op sterke wind uit het oosten, draaide de wind echter pal de andere kant op. Bij die westenwind kon meteen de ondergang van veel equipes worden genoteerd. De grote winnaars van de eerste dag in het mo derne zeilcentrum van Kiel warfen de Fransen, die vrijwel in alle klassen voorin waren te vinden. De Nederlandse zwaarwelter Richardson heeft het gisteren uiterst moeilijk gehad. Zijn aanvankelijk geplande partij in de middaguren tegen de Argen tijn Cabrera ging wegens ziekte van de tegenstander niet door. Hoewel het dan gebruikelijk is dat de man dan automatisch overgaat naar de volgende ronde, beschikte de organisatie anders. Ondanks heftige protesten van de Nederlandse ploegleiding werd Richardson tegen de Joegoslaaf Svetomir Belic gezet, de zilveren medaillewinnaar bij de Europese kampioenschappen van het vorig jaar. De 'geladen' Richardson scoorde echter zoveel punten, dat hij 3 stemmen tegen twee winnaar werd verklaard. In de achtste fina les, zaterdag, bokst Richkrdson tegen Hanmani. In plaats van brons een desillusie. Zelden zal een Nederlands waterpolo-team zoveel over Olympisch perspectief hebben gesproken als dit keer. De loting voor de voorronden, vorige week, vergrootte het optimisme alleen nog maar. Hongarije, zo werd geredeneerd, zou onverslaanbaar blijken, maar West* Duitsland mocht toch geen hinderpaal op weg naar de eindstrijd van het toernooi gaan vormen., West-Duitsland, luidde het argument, had de laatste drie jaar immers niet een keer van Nederland gewonnen. Zelfs niet gelijk gespeeld. Vandaar, dat de formatie van coach Harrv Vriend zich al bij voorbaat bij de laatste zes in de finale-ronde waande. West-Duitsland vermorzelde gisteren echter alle illusies. Nederland kwam niet verder dan een gelijk spel (44). En om dat West-Duitsland een dag eerder al het voor eremetaal favoriete Hongarije zeer knap had bijgehouden (3-3) gaat vermoedelijk niet Nederland, maar West-Duitsland over naar de finale-poule. Het is namelijk niet aannemelijk, dat de Westduitsers tegen de relatief zwakke Australiërs en Grieken in de resterende voorwedstrijden nog een fout maken. Nederland heeft de onverwachte eliminatie aan zichzelf te danken. West- Duitsland heeft aangetoond, dat in de eerste plaats de angst voor Hongarije sterk overdreven is gebleven. Daarnaast demonstreerde Nederland in de 'sleutelwedstrijd' toegen de Westduitsers aanvallend zoveel zwakte, dat de uitschakeling alleen maar terecht genoemd mag worden. Nederland speelde verkrampt, slordig en ongecontroleerd waterpolo. Keek van het begin af aan tegen een achterstand op en wist tot drie keer toe in de spannende en har de wedstrijd niet van een numerieke meerderheid te profiteren. Na twee periodes was de achterstand al tot 3-1 opgelopen. Buunk zorgde voor het tegendoelpunt. Hij verkleinde ook in de derde fase de achterstand tot 3-2. Parrel zorgde voor 3-3 en kort voor tijd haalde eindelijk eens Mart Bras doeltreffend uit. Het herstel in de laatste twee periodes bleek niet voldoende. De noodzake lijke overwinning bleef door balbezit van de Westduitsers buiten bereik. Na Rome, Tokio en Mexico leek het waterpolo-zevental voor het eerst weer tot de eindstrijd te kunnen doordringen. De voorbereiding onder supervisie van de strenge Harry Vriend is optimaal geweest. Vriend, ontluisterd: 'We zijn vier Jaar bezig geweest. Er is keihard gewerkt. Vooral voor de jongens die nu gaan stoppen, vind ik het jammer, We hebben tegen WestDuitsland goed gespeeld, met volle Inzet. Misschien wilden we wel te graag winnen, hebben we ons geforceerd. Aan de mentaliteit wil ik het niet wijten. Als er iets aan de instelling mankeerde, dan had ik dat vorig jaar tijdens de strijd om de Coppa Jadran wel ontdekt. Het is ook typisch Nederlands om het aan de mentaliteit te wijten. Daar doe ik nu niet aan mee/

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13