Prins Claus': een hiomentopname van harde werker j joeo Wetsontwerp-tbr legt een stuk arbitraire macht aan banden Advocaat 'De Tijd': Ajax wil vrijheid journalist beperken Hoofdstad Operette met 'lm Weissen Rössl' ijlieuw boek - met voorwoord van Drees sr - komt deze week uit "*7 fïïïS" ■p li\ d) 'Intelligent, maar geen intellectueel' Consumentenbond geeft reisgids uit Voorlopige conclusie uit wijzigings-voorstellen: 6' Wat is het doel 'beveiliging' of 'verpleging' En dan nog... Elf leden van WDM voor de krijgsraad Circusdirecteuren naar Amsterdam Janneke als Eliza in My Fair Lady Obrastzows poppen komen in Nederland Verdachten moord in Baarle-Nassau door politie gepakt j*OUW/KWARTET DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 T8/K7 z rlï »r FRED DAMMERS n iiets legt een beter getuigenis af omtrent het karakter en liet optreden van prins Claus dan de sfeer ,st° ie nu heerst rondomhet kroonprinselijk paar en hun bloeiend gezin op Drakensteyn'. Dit schrijft mi kt ister van staat dr. W. Drees sr. in een voorwoord bij het boek 'Prins Claus' dat eind deze week orerschijnt. Het bijna 300 pagina's tellende boek (uitgave van De Boekerij in Baarn) is geschreven ;ti oor mevrouw drs. M. G. Schenk uit Amsterdam. lat ok diegenen in ons land schrijft Drees sr die niet alleen in A^ginsel meer voor een republiek voe- dan voor een monarchie^ maar die beginselen bij de mogelijkheid een troonswisseling in praktijk Jen willen zien gebracht, worden arbij niet geleid door enig bezwaar ;en prinses Beatrix of prins Claus. wijze waarop prins Claus on svolk egemoet getreden en waarop hij, nen met de prinses, zo breed moge- e contacten met velen uit verschil de kringen der samenleving heeft cht, heeft hem in korte tijd het nene vertrouwdn doen verwer- Wie hem in de verlovingstijd ds leerde kennen, had niet anders vacht. rouw Schenk behandelt in het dat ƒ24,50 gaat kosten, vooral leven van de prins na zijn komst Nederland (daarbij gebruik ma- bd van hetgeen in de lop der jaren £r hem in de pers is geschreven) [vele redevoeringen die prins Claus gehouden (tal van toespraken in het boek in extenso opgeno- en persoonlijke indrukken, opge- tijdens werkbezoeken van de ns. Door deze methode te volgen is boek in de eerste plaats een goed lagwerk geworden voor degenen, iets willen weten over bepaalde viteiten vand e prins tot nu toe. ruimtelijke ordening en de ont- kelingssamenwerking komen daar- uiteraard uitgebreid aan de orde, fiat ze een belangrijk deel van de I van prins Claus opeisen. I schrijfster geeft een niet onver- ostelijke uiteenzetting'over het be- ruimtelijke ordening en ontwik- kngssamenwerking en dez aken daarbij allemaal een rol spelen. moest er echter wel toe leiden dzt boek af en toe een beetje saai Wie het helemaal heeft doorge nen krijgt echter wel een duidelijk [ld van de vele activiteiten van de De man van prinses Beatrix ngt zijn dagen niet in ledigheid verwacht in hel boek onbekende en te zullen lezen zal echter te- ■gesteld worden. Of men moet de elingen dat prins Constantijn op kensteyn, 'Trijntje' wordt ge- md en het antwoord dat Willem- xander enige tijd geleden gaf toen werd gevraagd of de kinderen in peuterklas aardig waren: 'Nee, jen Friso en ik zijn aardig', als koori hullingen' willen beschouwen. inf.frouw Schenk tekent prins Claus ,e ;en de regels door als iemand die u i geen knollen voor citroenen laat lkc "kopen. Het is volgens haar zijn geweest dat het butlersechtpaar ptenbroek kort na het huwelijk van prinselijk paar op Drakensteyn 1 ontslagen, omdat zij zich 'een Nosbtie hadden aangemeten, waarmee Illustratie uit het boek van drs. M. G. Schenk. hij zich niet kon verenigen'. Evenals prins Bernhard is prins Claus van mening dat in het openbaar en staats rechtelijk zijn vrouw de eerste viool mag spelen, maar dat hij binnenshuis de baas is. Mevrouw Schenk heeft 'de magneti sche eigenschappen' die volgens een recente publikatie in een damesweek blad 'ten grondslag liggen aan zijn bijna ongelooflijke populariteit' bij prins Claus niet kunnen ontdekken, evenmin als de verlegenheid die hem wel wordt toegeschreven. 'De waarheid is dtzijn opvoeding en zijn diplomatieke training zijn na tuurlijke vermogen onder alle omstan digheden op de juiste wijze op te treden, hebben ontwikkeld. Dat optre den kan gepaard gaan met een zekere schroom, wanneer hij mensen ont moet, die hij duidelijk als zijn meer deren in kennis of inzicht ziet het kan vlot zijn, als hij zich in een vertrouwde omgeving bevindt (en als die omgeving hem heel vertrouwd is ook wel eens wat kortaf)' het kan enige aarzeling vertonen, als hij in een omgeving en sfeer komt, die hem heel weinig ligt of die hij helecaal niet kent. Hij is evenals prinses Beatrix en zijn schoonouders, als mens betrokken bij alles wat hij doet en hij stoot snel door tot de kern van de zaak. Op cocktailparties en dergelijke feestjes is hij beslist niet op zijn best, het geen niet wil zeggen, dat hij niet kan genieten van een feest met vrienden gent, zinder een intellectueel te zijn. Hij kan rake vragen stellen en als hij iets wil weten over een onderwerp, dat hij niet of nauwelijks kent, ont wapent hij zijn tegenpartij door van te voren aan te kondigen, dat zijn vraag misschien 'stom' is. Hij durft ronduit te erkennen, dat hij over bepaalde zaken nog geen oordeel heeft en 'als diplomaat', zo vertelde een van zijn vrienden mevrouw Schenk, 'laat hij zelfs tegenover men sen die hem intiem kennen niet het achterste va zijn tong zien, als het om werkelijk belangrijke zake gaat'. Duidelijk goede en vrij duidelijke omschrijving te geven van de persoon van prins Claus. Maar kan er nu een antwoord worden gegeven op de vraag wie prins Claus eigenlijk is? Mevrouw Schenk concludeert terecht dat dit onmogelijk is. 'Evenals alle intens levende mensen is prins Claus niet, maar wordt hij, voortbouwend op wat hij was en is', zegt zij er van. Dit boek moet worden gezien als een momentopname van- een man, van wie evenals voor de andere leden van de koninklijke familie geldt, dat hij hard werkt, zo hard, dat als hij lid was van een vakvereniging, die vermoedelijk heftig zou protesteren tegen de vele overuren die hij maakt. Bijna zeventig goed gekozen, maar geen onbekende foto's illustreren het boek. DEN HAAG In februari verschijnt de Consumenten Reisgids, een nieuwe uitgave van de Consumentenbond. De ze gids zal viermaal per jaar uitko men en geheel gewijd zijn aan toeris me en rekreatie in binnen- en buiten land. In de eerste nummers zal onder meer aandacht worden besteed aan de kwa liteit van hotels, campings, volledig verzorgde reizen en aan reis- en baga geverzekeringen, landkaarten, taal- en reisgidsen, trein-, bogt- en vliegver bindingen e.d. Lede van de Consumentenbond kun nen zich voor tie gulden per jaar op deze reisgids abonneren. Anita Heins, de nieuwste soubrette, en Alexander Pichler, de regis seur, van de Hoofdstad Operette. Van reis uitgesloten Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wanneer een journalist stukken schrijft, die het bestuur van een organisatie onwelgevallig zijn, mag deze organisatie dan juist deze ene journalist uitsluiten van faciliteiten, die zij pu bliekelijk aan iedereen tegen betaling aanbiedt? Deze vraag was het kernpunt in het kort geding dat Dagblad De Tijd bij de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. H. W. Stheeman, tegen reis bureau Mondial had aangespannen. Het reisbureau heeft in opdracht van voetbalclub Ajax een charterreis geor ganiseerd naar Buenos Aires, waar Ajax op 6 september zijn eerste wed strijd om de wereldcup speelt tegen Independiënte. Vaste boekingen voor deze reis zijn natuurlijk de Ajaxspe- lers en de officials. Om de reis zo goedkoop mogelijk te maken bood Mondial de overgebleven plaatsen in het vliegtuig, dat 3 september ver trekt, per advertentie aan het publiek aan. Dagblad De Tijd boekte telefo nisch voor verslaggever Maarten De Vos, maar kreeg enige tijd later te horen dat iedere journalist van deze krant de reis mag meemaken, behalve Maarten De Vos. Een en ander, zo zegt Mondial is gebeurd in opdracht van Ajax. De reden is dat deze verslaggever artikelen heeft gepubliceerd onder ti tels als: 'De scheve schaats van Jaap van Praag', 'Jaap, wat heb je nu gedaan', en: 'Ajax, the best there is'. De advocaat van De Tijd, mr. T. Grosko, betoogde, dat het niet aan gaat, dat een reis, die voor iedereen te koop is, uitgerekend aan 'niet de eerste de besteik bedoel juist, de eerste, de allerbeste, De Vos staat bekend als een groot Ajax-kenner' wordt geweigerd, omdat hij niet in het straatje van het Ajax-bestuur schrijft. Op die manier, zo zei hij, krijgt het Ajax-bestuur invloed op de inhoud van de artikelen in De Tijd. Zijn opponent, mr. Bitter zei daaren tegen, dat het reisbureau Mondial zich eigenlijk tussen twee vuren be vond en dat de werkelijke belang hebbende, Ajax, geen invloed op de artikelen in De Tijd wil hebben. Daarna hield hij een lange beschou wing over de inhoud van de gewraak te artikelen, waarvan hij zei dat ze zijn persoonlijke verontwaardiging hadden opgewekt 'OPZIV De overeenkomst tussen De Tijd en Mondial zei hij als nietig te beschou wen omdat na een gesprek tussen De Tijd en Mondial was overeengekomen dat er een 'open boeking* op naam van De TJijd was gereserveerd. Mr. Sorko merkte hierover op dat de procedure van de 'open boeking' was gekozen om ervoor te zorgen, dat niet alle plaatsen in het vliegtuig al bezet zouden zijn, wanneer de uitspraak in het kort geding bekend is geworden. Mr. Bitter deed namens Mondial nog het opzienbarende aanbod het verschil tussen de charterprijs en de prijs voor een lijnticket te betalen, als De Vos per lijnvliegtuig zou willen rei zen, wat mr. Sheeman onmiddellijk de "raag ontlokte: 'Waarom biedt u dat eigenlijk aan?' De advocaat van het reisbureau zei ook nog dat het Ajaxbestuur het van groot belang achtte dat de ploeg de reis van acht tien uur in alle rust zou kunnen maken, iets dat door de aanwezigheid van Maarten De Vos blijkbaar niet mogelijk zou zijn. De president beloofde uiterlijk vrij dag 1 september uitspraak te doen. Olym ;t rauJruL-PUZZEL horizontaal in: lappe koffie, 2. medicinale koolstof, ""r weversklos, 4. slot, 5. god van de ie d, 6. optocht, 7. menigte, 8. oorzaak, °»ffl lk, 10. brandverf, 11. deugniet, 12. hindering, 13. vogelpluim. iiymp juiste invulling leest men op de cir- nw tjes drie namen van een beroep. Invul-puzzel O 2 0 3 O 4 l(T) 3 V O 7 n O 0 b O 0 10 O '511 O 12 sr O ||l3 en 1 O Van onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg De "terbeschikkingstelling van de regering" (tbr) is een van de manieren van strafrechtelijk reageren op een strafbaar feit, die de zogenaamde "nieuwe richting" in het strafrecht ons omstreeks de eeuw wisseling heeft gebracht. "Liever bescherming van de maatschappij door maatregelen, die de dader zouden verbeteren, die dus op de toekomst waren gericht, dan de grove en weinig effectieve straffen, die alleen maar reacties op het verleden zijn", was de heersende strafrechtelijke gedachte hierom trent. Spelen^ len. II p. Spel Har. 1 ns les ber. lf He, ti rovlsiei ÏSSING VORIGE PUZZEL 1. varen, 5. bot, 7. edel; 8. lam, nek, 11. bes, 12. ra, 13. er, 14. tak, 16. nor, 17. beet, 18. aver. 20. 21. bel, 22. roos, 24. Ee, 25. roer, 27. kiel, 28. tra, 29. last, 30. 1. venerabel. 2. ader, 3. rek, 4. bas, 0. om, 8. lek, 9. maat, 11. bar, reet, 14. tor. 15. lens. 16. nel, 17. J. 19. vee. 20. poel, 22, roet, 23. p. 25. ris, 26. are, 27. ka, 28. te. Iemand kan ter beschikking van de regering worden gesteld, als hem we gens gebrekkige ontwikkeling of zie kelijke storing der geestvermogens zijn strafbare gedrag niet of niet volledig kan worden toegerekend, mits het belang der openbare orde dat bepaaldelijk vordert. Hij wordt dan opgenomen in een op verple ging/behandeling gerichte inrichting. Een punt van principiële aard is dat officiéél de 'tbr* geen straf is, maar een maatregel. Dat is van belang voor de strafrechtelijke theorie, dat wij een 'schuldstrafrecht' hebben, want er mag alleen gestraft worden als er schuld is, en nooit méér gestraft dan dat er schuld is. In de praktijk is de 'tbr' meer ge vreesd en brengt doorgaans meer leed dan een straf. Daar redt men zich uit door te stellen dat men met een straf bedoelt leed toe te brengen, maar dat dit bij 'tbr* niet wordt beoogd. De 'tbr' is daarom zo gevreesd, omdat het voor vele delinquenten een geestelijke disqualificatie van niet-normaal-zijn meebrengt, terwijl bovendien de duur van de maatregel onzeker is, zodat men zelfs niet de dagen tot de invrij heidstelling kan afstrepen. Scheiding van geesten Dc discussies over de 'tbr' bewegen zich tussen enerzijds de 'beveiliging' en anderzijds de 'verpleging'. Daaraan zit een scheiding der geesten vast, want wie op dat beveilingsstandpunt staat vindt dat een tbr moet eindigen als de kans op (gevaarlijke) recidive gering is geworden, terwijl een 'ver pleger' de harmonieuze persoonlijk heid als einddoel heeft. De twee uitersten zijn uiteraard rela tief, want: wat is beveiliging van de maatschappij? Is dat 'elimineren van de gevaarlijke gekken' of is dat ook 'het uitbannen van de auto en het op de brandstapel werpen van tabak?' En wat moeten wij ons bij een harmo nieuze persoonlijkheid voorstellen? Ie mand die zich kan aanpassen aan de gangbare levenswijze? Streven we naar conformisme? Niet te gemakkelijk De 'tbr' kan heilzaam zijn; de tbr is ook een manipulatiemiddel, dat te duchten valt. Het wetsontwerp dat deze week is ingediend om de rege ling van de tbr te herzien en waaro ver we voordat de memorie van toe lichting is verschenen, niet zoveel willen zeggen, gaat ervan uit dat eon 'tbr' zo zwaar is dat hij niet al te makkelijk mag worden opgelegd. Dat is een opinie die al veel langer V6rD6t6ring het optimisme heeft verdreven, dat men aanvankelijk met de tbr-moge- lijkheid voelde. Daarom mogen kan ton-, politie- en kinderrechters de maatregel niet meer opleggen de alleen-sprekend rechter is te 'licht' voor deze 'zware' maatregel. Alleen de driehoofdige colleges, in rechtbank en gerechtshof mogen ter beschikking van de regering stellen. Maar ook weer niet voor ieder delict. Dat kan pas bij misdrijven waarop minstens een jaar gevangenisstraf staat. Daarbij komt een ander soort beper king. Men komt onder de nieuwe regelen pas binnen de muren van een inrichting als het strafbare feit, dat gepleegd is, een feit is waartegen voorlopige hechtenis mogelijk is. Dat waren in principe misdrijven, waarop vier jaar gevangenisstraf of meer staat, maar inmiddels ook een hele reeks met name genoemde feiten, waar minder dan vier jaar gevangenis straf op staat, zoals de meeste vermo- gensmisdrijven, maar ook overtredin gen van de wegenverkeerswet, de wet op de kansspelen, de wet op de nood- wachten etc. Het is een reeks die de neiging heeft steeds verder uit te groeien. Het gros van de feiten, die door ter beschikking gestelden wer den begaan, valt in ieder geval wel onder het criterium van de voorlopige hechtenis. Behandeling buiten de mu ren van een inrichting is voor lichte re feiten regel, tenzij de rechter later anders besluit. Wat de binnenkant van de 'tbr1 be treft, kan gezegd worden dat het wets ontwerp ernaar streeft om de maatre gel enigszins aan de macht van de witte jas te onttrekken. Weliswaar was de positie van de 'tbri-klant zeer veel beter dan de vrijwel volstrekte rechteloosheid van iemand die krach tens de civlel-rechtelijke krankzinni genwet in een inrichting verblijft, in het strafrechtsbedrijf was de 'tbr* ei genlijk qua rechtspositie niet met droge ogen onder te brengen. Daar gaat nu verbetering in komen. De papieren behandeling, die de verlen ging van de 'tbr' meebracht door onder andere de reisafstanden, wordt tegengegaan door de rechtbank, in wel ke gebied de 'tbr' gestelde verblijft, voor verlenging bevoegd te maken. Bovendien kan hem een advocaat wor den toegevoegd. Beroep Van groot belang is de mogelijkheid van hoger beroep tegen al of niet- verlenging. Het hoger beroep dient natuurlijk niet primair een uniform verlengingsbeleid voor het hele land, maar is een fundamenteel recht van ieder, die van zijn vrijheid wordt beroofd, is beroofd of blijft beroofd. Trouwens, iedere procedure zonder appèlmogelijkheden gaat mank aan een stuk rechtmatigheid. Wat tenslotte van groot belang lijkt, is de onmogelijkheid om een ambu lant 'tbr-gestelde langer dan vier jaar te bedreigen met ten uitvoerlegging van zijn voorwaardelijk opgeschorste dwangverpleging. Het zou mooi zijn als het voorwaardelijk ontslag aan het eind van de dwangverpleging even onverbiddelijk na enige tijd zou eindi gen. Hierover en over andere zaken zal de memorie van toelichting nog wel meer informatie verschaffen. Een voorlopige conclusie: met dit wets ontwerp wordt een stuk arbitraire macht van overheid, rechter en medi cus aan banden gelegd. De 'tbr* kómt een stap terug, niet naar het siréf- recht maar naar het strafréchat AMSTERDAM De hoofdstad Operette komt, op 9 september voor - het eerst in Hilversums Grand Theater Gooiland, met lm Weissen Rössl, het blijspel van Blumenthal en Kadelburg, dat met muziek van Ralph Benatzky, Robert Stolz en Robert Gilbert, in de jaren dertig de wereld veroverde als operette zowel als musical (White Horse Inn), en dat in het komende seizoen overal in Nederland wel weer zo'n tweehonderdvijftig keer zal gaan. De Hoofdstad Oerette, springlevend nog, heeft er zin in. Het vorige sei zoen ging het al best, met alle zalen bijna vol (gemiddeld 95 procent be zet), en nu züt er een geestdriftig goede stemming in de hard werkende groep. Die komt voor een deel van de nieuwe regisseur Alexander Pichler, eens een Wiener SiLngerknabe, daarna tenor, solodanser. Regisseur van de Wiener Volksopera, regisseur in Duitsland, Zweden, Spanje, Italië en Amerika die veel met grote gezel schappen werkte in grootse monterin gen, en het nu een 'zuiver geoegen' (reines Vergnügen) vindt met deze kleine groep te werken. De zogenaamde lichte kunst is zwaar, zei hij ons, maar allen hier zijn bijzonder begaafd, geestdriftig en wel willend. Elke rol kunnen wij persoon lijk uitwerken, modern, in een nieu we vorm. Wij halen er uit wat moge lijk is. De spelers zeggen: hij haalt alles er uit, hij boetseert, hij beeldhouwt. Ik dacht niet dat ik het kon. En de directrice Netty Hamel voegt er aan toe: we hadden niet geloofd, dat wij zoveel talenten had den. Een van die talenten is Anita Heins, die al jaren in het koor stond, maar nu is uitgekozen voor de sou brette-rol Klarchen. Een deel van het koor is bovendien gaan dansen, een jaar lang, tweemaal per week, tussen de drukke voorstel lingen door, onder leiding van Jack Bow, die ook de choreografie voor lm Weissen Rössl verzorgt. John Kapper heeft de muzikale leiding. Er wordt dus enthousiast gewerkt Het kan unbeschrieën (afkloppen) zei mevrouw Hamel er gauw bij dus weer goed worden. Subsidie? Er is nog ee npijnlijke vraag: komt de subsidie wel of komt ze niet? Het is, zelfs in zo'n fijn seizoen als het laatste, ontzettend moeilijk een gezel schap met zo'n twintig spelers, een koor, een ballet, een orkest, alles bescheiden, maar toch! op de been te houden. En als de Hoofdstad Ope rette in een seizoen meer dan twee honderdvijftig nagenoeg volle zalen trekt welke theatergroep heeft dat? mag de subsidie daaraan niet voor bijgaan. Amsterdam heeft al 36.000,- bijgedragen en zou het gezelschap bo vendien nog belangrijk kunnen steu nen door de Stadsschouwburg vaker vrij te geven, en niet alleen in de Het Concertgebouworkest opent op 1 september de Settimane Musicali di Stresa met symfonieën van Mozart en Bruckner en reist dan door naar de Internationale Musikfestwochen Luzern, waar het zal spelen onder Bernard Haitink, Rafael Kubelik en Eugen Jochem. Bernard Bartelink geeft op 4 sep tember 's avonds een orgelconcert in Rotterdams St. Laurenskerk. Het Metropole Orkest geeft in Amsterdams Concertgebouw op 2 sep tember en in Rotterdams Doelen op 3 september een concert met de zanger Andy Williams en Ken Thorne als gastdirigent. Piet van Egmond speelt op 31 augustus in de Zenderkerk te Huizen het laatste orgelconcert van de daar gebrachte serie. Maison Descartes, Amsterdam, krijgt van 8 september tot 1 oktober een tentoonstelling over de ontwikke ling van de Franse edelsmeedkunst. Van een correspondent UTRECHT Een hoofdbestuurslid (Henk van Rees), drie afdelingsbe stuurders en zes gewone leden van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren (VVDM) zullen doonderdagmiddag terecht staan vooor de krijgsraad in Arnhem. Volgens de tenlastelegging hebben zij „samengespannen tot mili tair oproer, muiterij of ongehoor- laamheid". Aanleiding daartoe waren maatregelen tegen afdelingsbestuurder G.S.. wiens zaak donderdagochtend door de krijgsraad wordt behandeld. S. is in juni wegens weigering van een dienstbevel in het strafkamp Nieuwersluis in voorarrest gezet. Hij had tijdens een instructie over grana ten in de Margrietkazerne in Wezep geweigerd een tekening te bekijken met de mededeling: „Dat interesseert me niet". De WDM-afdeling vond de hem opgelegde straf te zwaar; zij zag er een soort wraakoefening in van de kazernecommandant. S. was door deze commandant gestraft omdat hij in beklag was gegaan tegen het feit dat hij de kerstdagen binnen moest zitten. De commandant meende, dat Siebrand met dit beklag zijn Integriteit aantastte. De soldaat ging daarop weer in beklag en werd in het gelijk gesteld. De WDM-afdeling wilde op 13 juni een soldatentribunaal houden op het kazerneterrein maar dat werd verbo den. waarop men het gebeuren ver plaatste naar een terrein buiten de poort. Het tribunaal besloot tot een sit-down-actie van veertig minuten op 14 juni. De marechaussee greep tij dens deze actie in, maar het aanhou den van enkele deelnemers werd haar bemoeilijkt doordat de soldaten in grote groep het busje binnendrongen, waarmee de arrestanten moesten wor den vervoerd. vakantietijd (waarin overigens de Stadsschouwburg toch nog acht war me avonden gevuld was). Een subsi die van C.R.M., waarvan de minister het trouwens wel wil, zou de directie van de Hoofdstad Operette de gele genheid geven de artisten meer, dat wil zeggen normaal, te betalen, en zei een langer contract te bezorgen. Nu moeten zij, na zeven maanden hard werken (zo hard werkt niemand, zei er een, het is roofbouw) vijf maanden in de WW. Als ze mij dat geld van de WW gaven, zei mevrouw Hamel, kon den wij er voor werken. Het is dus nog zo, dat het altijd weer publiek trekkende gezelschap door het ontbre ken van de nodige steun, vijf maan den per jaar onnodig 'in de steun' moet. AMSTERDAM In de RAI zullen van 21 tot en met 23 september honderden leden van Clubs van Cir cusvrienden uit Europa en Amerika bijeen zijn voor het Vijfde Internatio nale Circuscongres, dat bijgewoond zal worden door de circusdirecteuren Fredy Knie (Zwitserland), Carl Sem- 1>ach-Krone (Duitsland), Cyrill B. Mills (Engeland), Irvin Feld en Mor ris Chalfen (USA), Arturo Castilla (Spanje). O p de tweede congresdag zal Toon Hermans gehuldigd worden. In de Universiteitsbibliotheek wordt een circustentoonstelling ingericht, en het congres wordt besloten met een bijzondere circusvoorstelling in de Amsterdamse Rijschool te Am stelveen. Janneke Lucardie werd, uit ve len gekozen om Eliza te spelen in My Fair Lady, waarvan Forum op 3 november de première zal geven. AMSTERDAM Het beroemde grote poppenheater van Sergej W. Obrast- zow uit Moskou, met 36 poppenspe lers, komt voorstellingen geven van 'Een buitengewoon Concert' in Eind hoven, op 7 september, Groningen, Almelo, Breda, Venlo, Tilburg, En schede, Scheveningen, Arnhem, Stads kanaal, Utrecht, terwijl Obrastzowj zelf nog een solo-optreden zal vrzor- gen in het Rijnlands Lyceum te Lei den, op 16 september en in Amster dams Shaffy Theater op 23 september. BREDA De rijkspolitie heeft zon dag twee Belgen gearresteerd, die be> kend hebben in de nacht van zaterdag op zondag de 74-jarige invalide we- duwnaar C. Vransen in zijn woning aan de Oosthoek te Castelré te heb» ben vermoord. De daders zijn de 21-jarige fabrieksar beider A. L. C. V. en de 19-jarige kraanbestuurder F. Popelier uit Baar- le-Hertog. De politie kwam hen op het spoor op aanwijzing van een in woner van Castelré, die zei dat hij bijna was aangereden door twee Jon gens op bromfietsen die dronken wa ren en van wie hem bekend was dat zij wegens brandstichting gevangen hadden gezeten. De twee bromfietsen, die In Turnhout gestolen bleken te zijn, waren door de twee moordenaars achtergelaten en werden door de rijkspolitie terugge vonden. De daders hadden zaterdaga vond bij cafébezoek al hun geld opge maakt en waren dronken toen bij hem het plan opkwam bij de oude man 'wat geld te halen'. Zij klopten aan en forceerden de deur, waarna zij Vransen mishandelden en hem ƒ160 afpersten. Nadat zij waren vertrokken werden zij bang dat de man dc politie zou waarschuwen en keerden zij terug om hun slachtoffer tc doden. Zij bewerk ten hem met een stoel, richtten een grote ravage aan, legden de man op zijn bed en staken dat in brand. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7