ALKMAARSE STEMBUS GEEN LANDELIJKE GRAADMETER ck 1 loiiimentaar choolboeken (1) 'Vrijwillige molenaarster' Veel plaatselijke factoren - en jongeren doen nog niet mee.. et" ihoolboeken (2) ;ge$< en Verkiezingen in Alkmaar andbladen maandbladenmaandblad 'ar l, dreigement erger je niet 500 gulden tOUW/KWARTET DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 T5/KS St. at deze krant is nooit beweerd, dat svers van schoolboeken schurken die uit puur winstbejag zoveel elijk rommel op de markt brengen. i in onze onderwijsbijlage van mei Imen tevergeefs naar woorden van 1 strekking zoeken. Wanneer uitge- (5 dat er toch achter gezocht hebben, fc dat wel eens op een kwaad gewe- I kunnen wijzen, onderwijskrant van dit jaar ging mamelijk over leermiddelen. Met 1 oog daarop hebben wij enig speur- ondernomen naar de feitelijke »tie. Docenten en studenten van het tuut voor de lerarenopleiding van 1 Vrije Leergangen/Vrije Universiteit 1 op ons verzoek een vergelij- overzicht gemaakt van zestien ïrijkskundeboeken die gebruikt len in de brugklas van het voortge- onderwijs. Daarnaast hebben wij jnquête gehouden onder aardrijks- raren. die enquête leverde een aantal iten op die uitgevers misschien lenken zouden moeten stemmen, rerd vastgesteld, dat er alleen voor vak aardrijkskunde in de brugklas- minstens 37 titels in omloop wa- Verder bleek, dat 40 procent van rgei eraren niet of maar matig tevreden dr met het door hen gebruikte boek; ndot weederde van de leraren vond, dat iroduktie van schoolboeken anders geld moest worden (initiatief niet bij de uitgever, maar bij het srwijs zelf). Hoe zouden uitgevers op reageren? augustus-nummer van het maand- van de Koninklijke Nederlandse 'ersbond geeft antwoord op die We geven het verkort weer: iale nummers van kranten zijn als advertentiefuik. 2. De re- ie heeft 20 van de 48 pagina's lid, hetgeen een fysieke prestatie is. )e enquête is gehouden door stu- en en dus geen cent waard. Want enten hebben geen verstand van lêtes en willen alleen maar hun vooronderstellingen bevestigd 4. De leraren blijken zelf niet te brenn wat Z,J met het onderwÜs aan (ten. Soms staan hun meningen slang cht tegenover elkaar. 5. Slechts "tig procent van de leraren is onte- ^aa!En over de boeken. Zestig procent het gebruikte boek (zeer) goed. cogek resultaat voor de uitgevers, ichtej ;t a ram Rei 21 neei teim isten J eze eel kun edei e: Ie t ad n. ls or uee#< :tureW ld. Ie g ja; le iring(De >ur< Taai de te kan orj mogfcij en sect n ze kaï En ook i. D ede als 1 i et ie ';én ind nersk, :r we de eerste twee verdacht- igen buiten beschouwing laten, er nog genoeg onzin over om aan aak te stellen. Om te beginnen nergens in onze onderwijskrant, j tudenten de enquête hebben ge- zi en. Zij hebben alleen meegewerkt >m|het opstellen van een vergelijking stien boeken. De enquête zelf is iden door Trouw/Kwartet in sa- lerking met deskundigen op het van opinieonderzoek. Daarbij is :org besteed aan de steekproef, de telling en de verwerking van de *^ens. Desgewenst kan de redactie Uitgever de computer-tabellen uitkomsten bij ons komen bekij- Waarmec overigens nog niet ge- is, dat studenten dilettanten zijn, p Heen eigen vooroordelen willen $tigen. als dat wel zo zou zijn en de g ête inderdaad door 'dillettanten lijn gehouden, waarom h$cht de ver in De Uitgever dan nog waar de uitkomsten die voor uitgevers zouden zijn? En over vooroor- gesproken: waarom verzuimt de- «nmentator bet getal van 37 titels te noemen? Waarom onthoudt hij :ers het gegeven, dat tweederde de leraren wil, dat de produktie ^schoolboeken anders wordt? Zou iet aardig zijn, een verklaring te 1 voor het feit, dat ondanks de eid van titels nog altijd 40 procent le leraren geen geschikt boek kan n? En meent men werkelijk, dat erscheidenheid van opvattingen het onderwijs (die ons zeer waar- lijkt) een zo grote veelheid van rechtvaardigt? 'm' vers van schoolboeken moeten ,eu lijk nog een beetje wennen aan ms kritische belangstelling die zij woordig ondervinden. Toch vra- ve ons af, hoe het vriendelijk 0|fnseer van de b.v. de heer U. 1 in het Weekblad voor Leraren af komt. De zeven recensies die het nummer van 23 juni aan ^ijkskundeboeken wijdt, eindigen in de geest van: een uitste en modern boek, een boek dat in rugklas zeker gewaardeerd zal 1, ruim geïllustreerd en keurig :rd, de uitgave zal zeker haar en bewijzen, uitermate geschikt. Tezen voor de uitgevers, dat de dit soort ongenuanceerde re- boodschappen bijna voorbij is. :tie van de onderwijs-sectie van oninklijk Aardrijkskundig Genoot op onze onderwijsbijlage geeft Ithans enige hoop op betere tij- let bestuur van deze sectie heeft aanleiding van ons onderzoek trek|en om zelf met vergelijkend wa lk te beginnen en op daarvan bepaalde methodes te ien van een soort kwaliteits- We zijn benieuwd. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Op het eerste ge zicht lijken de raadsverkiezingen die op 6 september in Alkmaar gehouden worden in verband met een gemeentelijke herindeling (het dorp Oudorp en delen van Koedijk, Sint Pancras, Heiloo en Bergen zijn bij Alkmaar getrok ken) een uitstekende graadmeter voor de kamerverkiezingen van 29 november. De politieke verhoudingen in de Noordhollandse stad Alkmaar komen met de landelijke overeen; de stad is groot genoeg om een dermate grote klooi tussen kiezers en gekozenen te bewerkstelligen, dat de Alkmaarders zich op 6 september meer zullen uit spreken over de landelijke dan over de plaatselijke politiek en politieke schandalen, die het landelijkè beeld kunnen vertroebelen, hebben zich in d provinciestad niet voorgedaan. Toch rechtvaardigt een nader onder zoek naar de Alkmaarse situatie de vraag of de raadsverkiezingen daar wel als graadmeter mogen fungeren. In de eerste 1 plaats nemen de 18-tot 21-jarigen in Alkmaar nog niet aan de verkiezingen deel, een feit dat vooral door de progressieve partijen be treurd wordt. De D'66-fractievoorzitter in de Alk maarse raad, E. Hoedemaker, zegt hierover: 'Wij hebben via ons Twee de-Kamerlid Anneke Goudsmit nog wel geprobeerd daarin verandering te brengen. Een initiatief wetje had ook hier de groep jonge kiezers naar de stembus kunnen brengen. Door tijdge brek moesten we echter van die mo gelijkheid afzien.' De PvdA-fractie- voorzitter J. H. Helder vindt het bij zonder jammer dat die jonge kiezers nog niet niet aan de raadsverkiezingen mogen deelnmen, omdat 'de winst juist van deze groep moet komen'. De Partij van de Arbeid heeft zich ook in Alkmaar van een wat gezapige partij in de jaren zestig die braaf twee wethouders leverde, tot een felle 2e kamer gem. raad 2e kamer gem. raad 1971 1970 1967 1966 Aantal 1. Verbonden ARP 5,41 7,02 11,65 Christelijke CHU 3,04 37,72 4,76 Partijen KVP 23,18 29,01 34,28 2. P.v.d.A. 25,37 23,80 25,68 27,41 3. V.V.D. 11,59 13,71 12,52 13,66 4. C.P.N. 5,47 8,17 4,73 6,14 5. P.P.R. 2,28 3,57 6. G.P.V. 0,85 0,26 7. Kaasbouter 3,69 8. D'66 8,11 8,44 5,64 9. P.S.P. 1,63 4,51 6,86 10. Boerenpartij 2,78 11. DS'70 8,11 niet opgekomen 19,50 oppositiepartij ontwikkld. 'Deze ont wikkeling bracht een sterke polarisa tie in de raad' meent VCP (Verbon den Christelijke Partij en)-fractievoor zitter drs. Hamann. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 toonde de PvdA zich sterk voor stander van een programcollege, en wenste harde afspraken te maken bij de samenstelling van het college van B. en W. De christelijke partijen voelden daar weinig voor. Zij noem den zich voorstander van een afspie gelingscollege en zochten de PvdA-er P. de Jong aan voor het wethouders schap. De Jong accepteerde de zetel, tegen het advies van zijn fractie in. Enkele weken later werd hij uit de fractie gezet en vorige week maakte een rumoerige ledenvergadering een eind aan de politieke carrière van de door voor- en tegenstanders als uiterst kun dige wethouder omschreven De Jong: hij werd niet meer op de lijst gezet. Teleurgesteld door de nanier waarop de Jong uit de fractie was gezet, verliet een ander raadslid de PvdA- e 'a i lekeila' e 8' an nte is bete He ten au 1 Itl 8 11 211 derzoel :ht J0 M. rboi Het ire:'. Jezuieten Van het maandblad 'Streven' is heel wat goeds te zeggen. Het verschijnt elke maand prompt op tijd (en dat kan niet van alle maandbladen wor den gezegd); de redaktie toont een brede belangstelling en scoort zeer hoog bij de totaal-telling van zinnige verhalen; redaktie en medewerkers zien kans (heel vaak tenminste) de norm aan te houden van onderhou dend schrijven zelfs bij het meest dorre onderwerp en het blad is duide lijk op het hele Nederlandse taalge biedgericht. Kortom: 'Streven' weer spiegelt het cultuuroptimisme, de we reldwijsheid, het intellectualisme, de eruditie en de pedagogische talenten en ervaring van de Sociëteit van Jer zus, zoals de officiële verneder'andste naam van de jezuietenorde luidt. Want 'Streven' is een jezuietenblad. al staat dat er niet met evenveel woor den op of in. Wat dat betreft lijkt het de paters-jezuieten zelf, die hun don kere pakken en hoge boorden hebben afgelegd. Alleen het redaktieadres van 'Streven'; Hobbemakade 51 in Amsterdam is nog een aanwijzing, want dat is het adres van het befaam de Ignatiuscollege. Op die school zullen ook de auteurs gezocht moeten worden van de nogal zorgelijke beschouwing over de prak tijk en toepassing van de mammoet wet, zoals die zich nu aftekent, nu de eerste eindexamens van het atheneum in net zicht komen. De brugklas heeft al niet aan verwachtingen voldaan en straks gaan de universiteiten steige ren over de in de wet gegeven moge lijkheid dat leerlingen van atheneum en gymnasium zelf een keuze doen uit de leerstof een omstreeks de zes tienjarige leeftijd gemaakte keuze, die bepalend kan zijn voor de latere stu diemogelijkheden. Is zo'n zestienjarige wel rijp voor een dergelijke keuze? De kans is groot dat de faculteiten van de universiteit zelf een onderzoek zullen gaan instellen naar de waarde van de vooropleiding van de aspirant studenten en dat betekent dat hel atheneum de verworvenheid van de h.b.s. (toegang tot de universiteit) kwijt is en in feite terugvalt tot eindonderwijs. In zijn val dreigt het atheneum het gymnasium mee te sle pen. Hans Hermans signaleert in hetzelfde 'Streven' de undergroundpers, waar bij hij wijst op parallellen met de tijd van ds Franse revolutie en de Duitse bezetting, toen plots heel wat bladen met dikwijls zeer kleine oplagen ver schenen. Hermans onderkent in deze bladen en blaadjes een nieuwe opvat ting van het begrip actualiteit, afbui gend van 'de harde lijn van de laatste jaren'. Drama's die de voorpagina's van de kranten halen, interesseren deze bladen niet. Hun aandacht is veel meer gericht op de kleine dra ma's die zich iedere dag afspelen voor de ogen van hun lezers. Sensationele processen of fabriekssluitingen niet wèl het onrecht in de kleine reclit- zaaltjes ei; de intriges binnen de bedrijven. Om een indruk te geven van de veelzijdigheid van 'Streven' een korte inhoudsopgave van het laatste num mer. Een beschouwing over 'School en prestatiemaatschappij', een over zicht van de eerste bijeenkomst in Santiago van de 'Christenen voor het socialisme', een beschouwing over de Russisch-Amerikaanse topconferentie in Moskou, een bespreking van Jac ques Monods boek 'Toeval op onver mijdelijkheid', een beschouwing over de joodse novelle, de denkleer van Edward de Bono en de gewestvorming in Nederland; een politiek overzicht uit België, een kroniek over Hans van de Berghs proefschrift over de kome die en een hele reeks korte boekbe sprekingen. Sanering In het augustusnummer van 'Plan', het architecten-maandblad voor ont werp en omgeving' twee kritische be schouwingen over gemeentelijke sane ringsplannen; die voor de oude kern van Zeist en de Dapperbuurt in Am sterdam Eisse Kalk van de Werkgroep 2000 neemt het Zeister raadslid J. C. Sur- ber in bescherming. Deze D'66-verte- genwoordiger had enkele voorlopige schetsen voor vergaande reconstructie van de Zeister dorpskern naar buiten gebracht en toen was de boot mooi aan. 'Wij vinden dat u in dit gezel schap niet thuis hoort', oordeelde de voorzitter van het seniorenconvent en het gemeentebestuur zelf beijverde zich om het voorlopige karakter van de plan u 1. ti benadrukken. Voorlopig en daarom geheim. F.isse Kalk 'In de eerste plaats lijkt ons h-t gebeuren in Zeist een school voorbee'd van het slecht functioneren van de parlementaire democratie op lokaai niveau. Een gemeenteraad die 'vertrouwelijke' besloten raadsverga deringen belegt over zaken die niet direkt over individuele personen han delen, maar in feite zaken van alge meen belang betreffen, maakt zichzelf ongeloofwaardig. Zo'n raad handelt weliswaar niet in strijd met de letter der wet maar wel tegen gegroeide democratische verworvenheden Het in zulke gevallen immer gehan teerde argument van de ipeculanten, wuift Kalk weg. Die weten heus wel hoe zij aan de plannen van de ge meente moeten komen. Waar komen anders die 24 projectontwikkelaars en bouwmaatschappijen vandaan die zich in Zeist hebben gemeld? 'Juist een 'ambtelijk stuk, waarover het college van B. en W. zich nog niet heeft uitgesproken' is een voor treffelijk discussiestuk. Als zo'n stuk in de openbare discussie wordt ge bracht hoeft niemand zich krampach tig aan reeds ingenomen standpunten vast te klampen'. Om zich de omvang van de Zeister plannen voor ogen te stellen: de re constructie gaat uit van een centraal plein van ongeveer zes maal de Am sterdamse Dam, waarvoor goede tot zeer goede woningen moeten wijken, want Zeist kent nauwelijks krotten. Wel veel woningzoekenden. In zekere zin is het verhaal over Zeist in 'Plan' een beschouwing over de macht van het overheids apparaat, dat zich met het opstellen van dit soort plannen steeds weer probeert waar te maken, drs. Henk Bakker met zijn bespreking van de officiële en alterna tieve plannen voor de Amsterdamse Dapperbuurt is daar nog duidelijker in. 'Het saneringsbeleid (de schrijver bedoelt in Amsterdam, réd. Tr./Kw.) lijkt nergens op. Het houdt geen of nauwelijks rekening met de mensen. Het is gebaseerd op conclusies die niet per se op de feitelijke gegevens hoeven te stoelen*. Nog twee citaten van Bakker: 'Eén van de fundamentele bezwaren tegen het gemeentelijk sanerings- en ver- keers 'beleid' is het ontbreken van enige visie op wat de stad moet zijn en wat niet. Zelfs krijgt men bij tijd en wijle de indruk van een uuidelijke vijandigheid en z'n vervlechting van functies, met z'n integratie van wo ning en woonomgeving'. 'Uit eigen ervaring weer ik dat het bij politici en ambtenaren bijna als een onbehoorlijkheid geldt iets posi tiefs te zeggen over oude stadswijken, zoals de winkelvoorzieningen, de kor te loopafstanden, de kleine schaal en niet in de laatste plaats de stedelijke dus niet romantisch-plattelandelij- ke buurtgemeenschap'. 1 gelederen, de oud-wethouder J. Kir- pensteijn. Hij vertegenwoordigt sinds dien DS'70 in de raad. 'Deze polarisa tie zal veel oudere PvdA-ers naar DS'70 doen overgaan, gelijk het lande lijke beeld', commentarieert VCP-er Hamann. 'Constructiever' Het zal echter niet de polarisatie zijn die DS'70 in Alkmaar veel stemmen zal bezorgen. De Partij van de Arbeid ls al op haar eerdere standpunt terug gekomen en zegt niet afwijzend te staan tegenover een afspiegelingscolle ge. 'Zonder vertegenwoordiger in het college, blijft teveel informatie ach terwege', zegt fractie-voorzitter Helder nu. En: 'Polarisatie in de gemeentepo litiek is niet gezond.' Daarom zal de PvdA na de raadsverkiezingen zich constructiever opstellen. Dat DS'70 in Alkmaar winst zal boe ken, in tegenstelling tot de uitslagen van landelijke opiniepeilingen is het werk van de fractievoorzitter, J. Kir- pensteijn, die zich zonder meer Alk- maars populairste politicus mag noe men. Als wethouder van sportzaken heeft hij een zeer goede naam opge bouwd bij Alkmaars sportieve pu bliek. Tal van functies in sociale, en maat schappelijke instellingen maakten hem in de provinciestad een bekende figuur. Met de lachers op de hand, heeft hij, volgens één van zijn politie ke tegenstanders, 'behalve een aantal moppen nog nooit een zinnig woord in de raad gezegd, maar aller ogen op zich gevestigd.' Kleine Marcus Bakker Deze plaatselijke factoren maken het onmogelijk Alkmaar een graadmeter te noemen. Zo oogst de CPN, getuige de uitslagen van de laatste vier ver kiezingen, duidelijk beter bij de ge meenteraadsverkiezingen dan bij de kamer- en statenverkiezingen. De po pulaire fractievoorzitter J. Zeilema- ker, die in Alkmaar de 'kleine Marcus Bakker' wordt genoemd, staat daar borg voor. De nieuweling Stadsbelang, met lijsttrekker Lind, .al volgens de insiders in de Alkmaarse politiek ook een niet gering succes halen. De derde factor, die het landelijk beeld van de Alkmaarse verkiezingen zullen vertroeblen, is de invloed van de 'nieüwe kiezers', de kiezers uit de vijf geannexeerde dorpen. De annexa tie van Oudorp en delen van Koedijk, Sint Pancras, Heiloo en Bergen, is destijds met algemene stemmen door de Alkmaarse raad goedgekeurd* Maar de progressieve partijen hebben zich het laatste jaar plotseling opgeworpen als ('de kampioenen van de kleine kerken', zoals VCP-er Hamann het omschrijft. Zullen de bewoners van die dorpen, die fel tegen de annexatie geprotesteerd hebben, thuisblijven, of zullen zij op de progressieve partijen stemmen, die nogal laat het protest hoorden? Mevrouw N. A. Muysken-Schmidt is een van die spaarzame dames in dit land die kans zien vakkundig met een molen te malen. Ze kan nog wel een paar vrijwillige molenaarsters noemen, maar dat zijn er dan ook maar een paar in verhouding tot de mannen-vrijwilligers. 'Het is ook ont zettend zwaar werk', zegt ze. 'Ik ben nu in de vijftig, maar ik geloof dat je beter wat jonger kan zijn. Alleen het wiekenkruis weegt al een ton of tien'. Dat wiekenkruis schuift dan wel over blokken of houten of ijzeren rollen, die weer over een groot wiel lopen, maar het blijft een hele vracht om het in je eentje op gang te krijgen. En dat moet, iedere keer als de wind omslaat. Draai je de kap niet op tijd, dan gaat het hele geval met de wij zers van de klok meedraaien, precies verkeerd om en dan kun je het niet meer afremmen. En omdat de wieken vaak met een vaart van honderd kilo meter rondgieren, kunnen ze afbreken en de grootste ongelukken veroorza ken, als ze niet vakkundig aangepakt worden. Vlakbij staat een museummolen, in de oude staat teruggebracht en ingericht, die vrijwel de hele week voor toeris ten te bezichtigen is. Elke vrijdag laat mevrouw Muysken die molen de hele dag draaien, maar van tijd tot tijd komt er een filmploeg die dat ook wel wil opnemen en dat betekent een dag extra werk voor haar. Bovendien woont ze zelf in een watermolen in Schermerhorn, die ze ook nog twee keer per week malen. 'Dat doe ik gewoon voor de lol, voor mezelf. Ik verdien er niets mee en de boodschap- pen en zo moeten dan maar op don derdag'. Zaterdag werden er in Heusden aan de Maas 1 veer examens afgenomen voor vrijwillig molenaar, waarvoor mevrouw Muysken vorig jaar al ge slaagd is. 'Toen we vier jaar geleden in deze molen kwamen wonen, las ik over de cursus en toen zei ik, tegen mijn man: dat moet ik doen. Een van ons beiden is toch eigenlijk wel ver plicht te weten hoe je met een molen moet omgaan'. En over die cursus, die haar helemaal ivild-enthousiast heeft gemaakt: 'Je leert er van alles. Ik had nooit gedacht het zoveel zou zijn. Je moet van ongeveer tien types alle onderdelen kennen, want die wijken sterk van elkaar af. Ik heb op een korenmolen examen gedaan en die is weer heel anders dan mijn watermo len. En dan het weer, dat is ongeloof lijk belangrijk. Je moet steeds naar de weerberichten luisteren en je leert zelf ook een beetje voorspellen. Een enkele keer betrap ik het KNMI er op dat ze het mis hebben en als ik op de radio de voorspelling van de mole naar uit het oosten des lands hoor, denk ik: dat is al een ouwe, die moet het toch zeker goed hebben'. Mevrouw Muysken, die zelf ook wel kleine reparaties aan molens kan doen en het enige vrouwelijke alge meen bestuurslid van de Vereniging De Hollandse Molen is dat bovendien echt verstand van molens heeft, zegt dat er nog altijd veel te weinig gediplomeerde vrijwilligers zijn. 'En we hebben ze zo nodig. Het is veel beter voor de molens als ze regelmatig draaien, maar daar zijn helaas niet genoeg mensen voor'. Een Griekse abdis heeft gedreigd het klooster dat zij 40 jaar geleden heeft opgericht op te blazen, indien de Griekse regering overgaat tot de in voering van staatsbeheer over alle religieuze huizen. De abdis, moeder Meletia van het klooster St Irene Chrysovalantou in een dorpje bij Athene liet premier Papadopulos tele grafisch weten dat ze niet zou aarze len het voorbeeld van de monnik Samuel in het klooster Kounghi en van Gavriel van het klooster Arcadi te volgen, als haar klooster zou wor den bedreigd. Samuel en Gavriel blie zen hun kloosters op, toen zij door de Turken werden bedreigd in de Griek se onafhankelijkheidsoorlog tegen het Ottomaanse rijk in de 19de eeuw. Het klooster behoort tot een afdeling van de Grieks-orthodoxe kerk die de oude Juliaanse kalender volgt. Onder de acht miljoen Grieken zou deze kerk ongeveer twee miljoen leden tellen. Moeder Meletia, die tijdens de Duitse bezetting tot drie keer toe *er dood werd veroordeeld wegens haar patriottische aktiviteiten, heeft intus sen de steun gekregen van de aarts bisschop van de kerk, mgr Efxenios. De aartsbisschop heeft verklaard dat de orthodoxe kerk oude stijl met alle ter beschikking staande middelen voor het behoud van de autonome status van haar 200 kloosters (met ongeveer 5.000 monniken en nonnen) zal vechten. Kopstukken Het landelijk aspect van de Alkmaar se verkiezingen is dus ver te zoeken. Toch mag de Noordhollandse stad zich in de komende dagen verheugen in een frequent bezoek van 'politieke kopstukken' Ex-minister De Brauw mocht afgelopen donderdag de eerste heten, Wiegel, Aantjes, Andriessen, Tilanus, Berkhouwer, en Berger zul len volgen. Hun komst mag dan niet het landelijk karakter van de Alk maarse verkiezingen bevestigen, toch kan hun optreden van landelijk be lang zijn. Voor de politici beginnen bij Alkmaar de verkiezingen. Voor het Alkmaarse publiek kunnen zij warm draaien voor de verkiezingscam pagne van de komende weken. Hun optreden kan aangeven welke de hoofdtrends van de verkiezingen zul len worden. Zo hield ex-minister De Brauw in Alkmaar een toespraak getiteld.' De Brauw geeft opening van zaken.' Twee uur lang verdedigde de ex- minister dc houding van DS'70 in de afgelopen twee manden voor het Alk maarse publiek. Ook de drie christe lijke partijen willen meer duidelijk heid verschaffen over hun houding in de kabinetscrisis. De plaatselijke frac tievoorzitter krijgt op de verkiezings bijeenkomst maar vijf minuten spreektijd. Ook VVD-fractievoorzitter H. W. Holzmüller mag op de verkie zingsbijeenkomst van zijn partij maar enkele minuten spreken. De rest van de tijd zal gevuld worden door het duo-Wiegel-Berkhouwer. Terwijl de regeringspartijen in de verdediging gaan, hebben de opposi tiepartijen vrij spel. Zij zullen vooral de nadruk leggen op de plaatselijke situatie. D'66-er Hoedtmaker noemt het daarom 'onzin deze verkiezingen aan te grijpen voor landelijke doelein den. Wij moeten hier tenslotte een gemeenteraad kiezen, alle kabinetscri sissen ten spijt Pakt u de agenda er even bij, want er zijn de komende tij*1 weer heel wat vergaderingen, bijeenkomsten en evenementen. Daar gaan we dan. Zon dag 3 september trekt weer het jaar lijkse bloemencorso door Zundert. Dit grootste en oudste corso van ons land begint om half drie. Van 1 t/m 30 september exposeert de Rotterdamse schilder Johan Anton Burgerhout in het voorlichtingscentrum Euro-O-Ra- ma te Rozenburg. Er zijn veel aqua rellen en schilderijen te zien over de ontwikkeling van Botlek en Europoort. Van 5 t/m 9 september wordt er rond de veiling Westland Noord in Poel dijk weer de internationale tuinbouw- manifestatie „Westland Promotion" gehouden. Die omvat een bloemen-, groenten- en fruitshow. Verder zijn er de internationale technische tuin- bouwbeurs „Wehate" en de huishou delijke beurs „Huis, tuin keuken" in ondergebracht Op het Malieveld in Den Haag wordt van 8 t/ 24 septem ber de traditionele kermis gehouden. Naast de kermisattracties is er een Indonesische wandelmarkt (een pasar djalan) en worden er demonstraties van oude ambachten gegeven. Was er al iets van uw gading bij? Ja of nee, we gaan nog even door Vrijdag 15 en zaterdag 16 september wordt in de Brabanthallen in Den Bosch de twee- jaarlijke nationale trekpaardenten toonstelling gehouden. Uit ongeveer zestien landen wordt de belangstelling verwacht. Vrijdags zijn de premiekeu- ringen, op zaterdag demonstraties. In de RAI te Amsterdam wordt van 25 t/m 29 september de "Fiarex '72", de tweejaarlijkse internationale vak tentoonstelling gehouden. Wereldkampioenschappen voor van alles en nog wat zijn tegenwoordig helemaal „in". Een gedachte kan zo mal niet zijn, of er valt wel wat mee te doen. Zo kwam ruim twee jaar geleden de huisschilder Piet Karsten (29) op het idee een groot aantal mensen zich te laten ergeren over de slechte finan ciële toestand van de muziekvereni ging „Hosanna" in Harlingen. Dit zou dan in groepsverband moeten gebeu ren. Op dat moment werd het wereld kampioenschap „Mens erger je niet'1 ontwikkeld. Het - inmiddels derde - wereldkampi oenschap vordt op 21 oktober in Harlingen gehouden. De organisatoren rekenen er op dat een dikke 750 mensen aan dit toernooi zullen deel nemen en daarmee de kas van Hosan na zullen spekken. Het eerste jaar wil de het nog niet erg. Het aantal deel nemers bleef beneden de verwachtin gen. Dankzij de steun van het be drijfsleven bracht het spektakel toch nog het symbolisch bedrag van der tien centen op. Vorig jaar ging het echter al een stuk beter. Ruim 400 deelnemers uit binnen- en buitenland speelden met grote inzet het ergernis kampioenschap mee. Aanmeldingsformulieren voor het ko mende kampioenschap zijn te krijgen door te bellen naar Piet Karsten (05178-224). Het inschrijfgeld be draagt vijf gulden. De heer (op de enveloppe stond de vrijgeboren heer) A. J. Gaasbeek wreef zich gistermorgen de ogen uit, toen hij uit een enveloppe vier biljetjes van honderd en vier briefjes van 25 gulden haalde. Deze 500 gulden waren, zoals achter op de enveloppe stond: „voor die kampeer- rotzooi op die krankzinnige monster kamping van twaalf hectare". De heer Gaasbeek, lid van het werkcomité voor hulp aan de slachtoffers van de windhoos op Ameland heeft geen flauw idee wie de milde gever is. Mogelijk is het iemand die iets met campings te maken heeft, gist hij. Maar van hem mag het zo. Overigens ook postrekening 2747200 staat nog steeds open voor giften voor de slecht- offers op Ameland. "Het lijkt er op, dat bij ontslagen is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5