Werk van dokters, evangelisten en piloten Indiase nonnenhandel gaat (met toelating vatikaan) steeds door Werkloosheid bedreigt gereformeerde theologen Trouw K wartet VN-rapport: misschien al in 1975 geen vacatures meer vandaag 'Zuidelijk Afrika heeft kernwapen nodig' Beroepings werk Waterzuivering kost 7 tot 10 miljard gulden Boekenetalagi ir TROUW/KWARTET DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 KERK T2/KJ01 Zendingen in Kameroen en Tsjaad door dr. A. Dronkers ,0 Kameroen, wieg van onze voorouders, vroeger leefde je in het barbarendom, als een zon begin je nu te schijnen, langzaam aan laat je je wilden-staat achter je.' Het liegt er niet om! En dat voor een staat, die nauwelijks twaalf jaar oud is. Op 1 januari 1960 werd de republiek (later de federale republiek, toen een Engels sprekend deel erbij kwam) uitgeroepen, sindsdien is Ahidjo de moslimse president. Ergens in de hoofdstad Yaoundé woont hij in een prachtig huis tegen de heuvels. Niet ontkend kan worden, dat hij van zijn land iets gemaakt heeft. Is Kameroen met zijn één-partij-stelsel een een heid? Het is nu eenmaal zo, dat dat altijd een moeilijke vraag is ten aan zien van iedere Afrikaanse staat. De grootste bedreiging van de eenheid is het tribalisme, nl. de felheid waarmee bepaalde stammen elkaar naar de kroon steken (denk aan de verschrik kelijkheden van Nigeria en de wan- hoopsstrijd van de Ibo's). De regels waarmee ik begon zijn ont leend aan het volkslied der Bemoens, die het hart bepaald niet laag dragen (bezing uw golrie volk van Bemoen, van Afrika zijt gij het licht las ik ergens op een schoolbord im een jeugdgebouw). Maar het is maar één stam. Daarnaast zijn de Bamileke's en de mensen van Douala en de Haus- sa's, om over de Foelani in het noor den maar niet te spreken. Een land kan niet zonder mythe en het vreem de is, dat het stempel van de Franse cultuur, die het hier in de koloniale tijd voor het zeggen had, bijna nog het meest de eenheid tot uitdrukking brengt. De prefecturen door het hele land heen symboliseren iets van de orde en de ambtelijkheid, al zijn het Afrikanen, die deze posten bezetten. Zoals tegelijk de chefs in hun merk waardige behuizingen op het platte land (omgeven door een aantal hutjes voor de haremvrouwen) met op de achtergrond een heel andere traditie iets van diezelfde orde vertegenwoor digen. Het is allemaal nogal gecompli ceerd en als buitenstaander kijk je er wel behoorlijk vreemd tegen aan. Zendingen in tal Ik had het voorgaande nodig om dui delijk te kunnen maken, hoe in zo'n land, met vooral in zijn stammen een sterk gevoel van eigen waarde, de van buiten komende zendingen der chris telijke kerken worden verwerkt. Ze hebben een oude traditie achter zich. want reeds in 1844 zette de Engelse baptist Alfred Baker de eerste voet aan land. Hij kwam niet veel verder dan de kust, maar er school een echte pioniersgeest in hem. Na drie jaar rondgekeken en de taal geleerd te hebben, startte hij op een zondag met een kerkdienst, om 's maandag daarop met een schoolklas van elf leerlingen te beginnen. In de koloniale tijd is het regime nogal eens verwisseld. Na de eerste wereldoorlog moesten de Duitsers zich terugtrekken en werd de Franse taal op de scholen en in het hele publieke leven in- en .doorgevoerd. Wie nu in Kameroen contacten met het zendingswerk zoekt, stuit achter eenvolgens op baptisten. Bazelse zen ding, Franse zending, Noorse zending, mennonisten en last but not least Nederlandse zending. Ze werken ieder met eigen accenten en niet als scherpslijpers. In Maroea ontmoette ik ds. K. Ostertag, een Duitser, die in zijn zendingspost nauw verbonden was met het werk der baptisten, ge leid door de Zwitserse ds. Stöplie. Verschilt u in dooppraktijk met hem?, vroeg ik. Antwoord: daar ma ken wij hier geen kwestie van. Als zij dopen met onderdompeling in de ri vier, sluiten wij ons daar graag met onze dopelingen bij aan. Dogmatische verschillen krijgen wei nig accent als men taken te vervullen heeft, die de totale arbeidsinzet der liefde vragen. Ik ben op mijn reis op vele afgelegen posten geweest en diep onder de indruk gekomen van zowel het medische als het onderwijswerk. De poliklinieken hebben een grote faam, omdat hier honderden mensen, vaak van grote afstand gekomen, gra tis behandeling ontvangen (voor de medicijnen wordt een vergoeding ge vraagd, maar dat heeft ook een tacti sche waarde). Dokters en verpleeg kundigen geven hier gestalte aan een stukje christelijke barmhartigheid, terwijl in het verkondigingswerk de motivatie wordt verduidelijkt. De zen dingspredikanten geven veel aandacht aan vormingswerk, het onderricht aan evangelisten, hoe zij moeten preken en aan het belichten van bijbelse structuren. Campagnes Op een van de plaatsen, waar ik een kerkdienst meemaakte, werd juist een bredere evangelisatiecampagne inge leid, onder het thema: Nouvelle vie pour tous, het nieuwe leven voor allen. Zo iets klinkt misschien nogal gevaarloos: we zijn in Europa wat uitgekenen op zulke massale activitei ten. Maar het trof mij 'daarom te meer, toen ik hoorde hoe in de staat Tsjaad, waar wij onze reis eindigden, een campagne liep, waarin getuigenis- Evangelisten in Kameroen sen, koorzang en theaterscènes elkaar afwisselden. Tegelijk werd mij het klimaat, waarin dit alles geschiedde, duidelijk, toen ik hoorde, hoe de positie der christenen in Tsjaad hele maal niet onaangevochten is. De na bijheid van de moslimse staat Libye doet zich gelden, omdat de Libische radio ophitst tegen de christenen in Tsjaad. De bewegingsvrijheid is be perkt en er vinden 's avonds in auto's controles op wapens plaats. Het merk waardigste is, dat de president van deze staat geen moslim is, maar zelfs van huis uit christen en dat hij zijn zoon naar het collége évangélique heeft gestuurd, omdat het onderwijs er gewoon goed is. Opnieuw sta je voor de vraag: wat is nu eigenlijk precies de Afrikaanse identeit? Is in dit werelddeel door den. Ik ben nog veel naïever, want ik meen zelfs dat de hele wereld demo cratisch kan worden zonder eerst com munistisch te worden. Ik heb niemand, ook niet in Vietnam (10). fascist of nationaal socialist ge noemd. Om kwalificaties als Marxkra- mer en fellow-traveller word ik niet kwaad. Op enkele punten wil ik de heren wel geheel of gedeeltelijk gelijk geven (bv het succes van Nixon in Polen), maar daarmee krijgen ze mij toch niet bij de Nixon-aanhangers. Amsterdam D. Vcenstra Dzn. De rcdact'e behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikalic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Vietnam (slot) Amerika zorgt er voor dat Zuidoost- Azië het leed dat de Hongaren in 1956 ondergingen, wordt bespaard. De hemel zal ons bewaren voor een derge lijke 'zorg' die nu al 15 jaar minstens aan de gang is. Dit is mijn eerste reactie op 'Vietnam 17' (22.8.72) van de heer Ekelschot. Mao moet eens gezegd hebben dat democratie uit de loop van een geweer komt. Nixon zou kunnen zeggen dat democratie uit het ruim ven een bommenwerper komt. De heer E. vraagt of ik zo naïef ben om te veronderstellen dat het commu nisme democratisch zou kunnen wor- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Oageliilis bestuur: B. Bol. Oen Hoog; dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. »on Oom. Nootdorp; W. K Fibbe, Roller- dom; J. lomer, Utrecht; dn. J. W. de Pous. Oen Hoog; J. Smol- lenbroek, Waisenoor. Ovenge leden von hel algemeen bestuur: K. Abrna. Amsterdam; H. A. de Boer, IJmurden; Th. Brouwer. Assen; mr. dr. J. Don net, Oen Hoog; J. von Eibergen, Schoorsbetgen; mr. K. «on Houten. Wagemngen; ds. O. T. Hyltemo, B'lthoven; Joc. Hurisen. Detlt: mevrouw M. C. E. Kloojter- mon-Fortgens, Voorscholen; me vrouw I. G. Krooyeveld-Wouters, Heerhugowaord; prol. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Londsmon, Oen Hoog; H. de Mooij. Rijnsburg; prot. dr. G. C von Niftrik, Amsferdom; H. Otte- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Ormga, lunteren; dr. A. Veermon, Rijswijk (Z-H); H. H. Wemmers, Oen Haag; drs. R. Zi|lstro, Oosler- lond |Zld|. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkontoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. Rusland-Mozambique In Tr./Kw. van 17/8 was te lezen dat 'Theologen hulp vragen voor de slacht offers van het Portugees regiem' (Mo zambique). Daar is niets tegen. Als je de namen leest van de onderteke naars, o.a. prof. J. de Graaf-Violet - Kroon - Buskes, Kuitert - Strijd, dan staan deze personen er borg voor dat inderdaad in in Mozambique een ver volging en verkrachting van menselij ke rechten aan de gang is, die door geen zinnig mens ontkend zal worden. Maar vreemd is en blijft het, dat men dit soort theologen nooit front ziet maken, wanneer even duidelijk in dit blad te lezen is over de vervolgingen van communistische tyrannie in Tsje- choslowakije en wat er met de Krim- tartaren gebeurt. Het deporteren van intellectuelen naar de psychiatrische inrichtingen, dat weet men wel, maar daarover zwijgt men als het graf. Omgekeerd schijnen de anti-commu nistische theologen, zich niet zo heel veel aan te trekken vai. rascisme in Portugees-Mozambique. Hoe is dit te verklaren? Wel heel eenvoud j, doordat hier niet zo zeer theologische verontrusting maar subjectieve achter gronden in 't geding zijn :n anders niet. Hetzelfde geldt voor de veelvor migheid van de theologische vers I- len. Niet zo erg hoog aar .'.aan die polarisaties, die alleen. vanwege het subjectieve kunnen leiden tot een barrière t ussen elkaar bestrijdende antagonisten. De divergenties, bewust doordacht, kunnen ons nog redden van te veel ruzies. NIJMEGEN (KNP) De handel in jonge meisjes uit India, die on der het motief van religieuze roeping naar Europa worden gezonden, gaat nog steeds door. Verschillende duizendtallen zijn de afgelopen jaren in kloosters in Europa, vooral Engeland, Frankrijk en Italië, ondergebracht. Het trieste van de hele situatie is, dat er voor deze meisjes nauwelijks een weg terug mogelijk is. Bovndien worden aan deze handel door toeleverende priesters in Kerala (India) schatten verdiend. Aldus een artikel in het weekblad 'De Bazuin'. Het blad heeft een interview met het Engelse meisje Sonia Dougal, die er indertijd voor gezorgd heeft, dat 'In diase nonnenschandaal' wereldkundig werd gemaakt. Zij schreef in 1970 een boek over de hele affaire getiteld 'The nun-runners', dat buiten Enge land nauwelijks bekendheid kreeg. Zij beschouwde toen de zaak als afgedaan, temeer omdat het vatikaan een onder zoek had toegezegd, gedurende het welke de hele 'import' van Indiase meisjes zou worden stopgezet. Op 13 mei 1970 publiceerde het vati kaan (de congregatie voor de religieu zen) een verklaring, waarin werd ge zegd, dat er veel sensatie was in de internationale persberichten en dat men zou bezien of wellicht de metho den van toetreding van deze Indiase meisjes zouden moeten worden gewij zigd. meisjes aan dertig verschillende zus terkloosters in Europa), Cyriac Pu- thenpura. Deze brief is van dit jaar en de man schrijft dat het niet. moei lijk is meisjes te sturen, dat ook een toestemmingsbrief van het vatikaan gemakkelijk te verkrijgen is en dat de prijs 350 dollar is voor de reis (dat terwij 1 een groepsstudententarief goedkoper is) plus nog eens 350 dol lar voor hemzelf. Behalve dat bij deze meisjes nauwe lijks of niet wordt gekeken of ze inderdaad een roeping tot het kloos terleven hebben, blijkt vooral het steeds groter wordende probleem te zijn: de meisjes kunnen niet meer naar hun land terug, omdat ze daar niet meer binnen de bestaande sociale omstandigheden worden geaccepteerd. Sonia Dougal Er is echter in de afgelopen twee jaar, aldus De Bazuin, niets veran- Amsterdam F. G. de Groot derd. Het blad beschikt over een brief van de voornaamste priester-handelaar Oeganda (hi^ 'Ieverde' al ruim vijfhonderd Kleine vliegvelden Behalve de winstmakende priester noemt De Bazuin nog verschillende andere priesters en bisschoppen, on der wie een kardinaal (die 135 meis jes naar Europa stuurde) die zich met deze zendingen bezighouden, zij het dan dat zij er geen geldelijk voordeel voor zichzelf uithalen. De 'uitvoer' naar Duitsland is praktisch gestopt, omdat de Duitse bisschoppen na een onderzoek onder meer hadden geëist dat de meisjes het retourbiljet voor de vliegreis bij zich zouden hebben. Italië is momenteel de grootste afne mer. Daarbij gaat men omzichtig te werk. De Indiase meisjes landen op de kleinere vliegvelden, waar ze min der opvallen dan in Rome. Ofschoon men geen kwaad met kwaad dient te vergelden, laat de vraag mij niet los; moet men die stelling onder alle omstandigheden maar handha ven? En ik weet heus wel wat de bijbel er van zegt. Oeganda is mede door anderen, met name Engeland, op de been gebracht. Zo zijn er veel Afrikaanse landen, die thans opkomen door geldelijke en andere steun van westerse landen. Ik weet wel dat die hulp in vele gevallen ten eigen bate is en wordt aangewend, daarbij uiter aard missie en zending uitsluitend, maar hoe zouden die landen er veelal bijstaan, wanneer de westerse wereld zich niet met hen had bemoeid? Laten de westerse landen en met name ons land zich maar eens gced bedenken, wat te doen met hun hulp aan de z.g. onderontwikkelde landen, m.i. moet Nederland met zijn enorm begrotingstekort en voortschrijdende werkloosheid zich nog maar eefas goed bedenken of de miljoenen voor die ontwikkelingslanden hier niet beter kunnen worden besteed. Bussum P. H. M. Brons Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de misschien wel zeer nabije toekomst zal in de gereformeerde kerken niet meer gesproken kunnen worden van een predikantentekort. De kans is zelfs reëel, dat er over enkele jaren een overschot aan theologen in deze kerken zal zijn. Ook bij hen zal er dan zoals thans bij andere academische beroepen al het geval is sprake zijn van werkloosheid. Eredoctoraat Het is een vervelende zaak, dat verte genwoordigers van de SRVU, herhaal delijk berichten lanceren die correctie behoeven. Tegenover het ingezonden stuk van dhr. Metselaar (23/8) betref fende het standpunt van de SRVU ten aanzien van het aan prof. mr. O. Notnhamidjojo toegekende eredocto raat, moet opgemerkt, dat reeds twee jaar lang de gehele stafraad en het dag. bestuur van de wetensch. staf van de VU (20 pers.) uitgenodigd worden voor de vergaderingen ,-an de Senaat. Misschien had de technisch- administratieve staf betrokken moeten worden bij de toekenning van een eredoctoraat. Maar studenten toch maar niet. Amsterdam Dr. A. P. Bos seer. I wetensch. staf VU Dit is de conclusie van een rapport van het instituut voor praktische the ologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Volgens het rapport be- Artikel 6 hoeven er vanuit dit gezichtspunt be zien geen pogingen meer ondernomen te worden om mensen aan te sporen theologie te gaan studeren of via artikel 6 van de kerkorde (Singuliere gaven) predikant te worden. thans ingeschreven studenten in de theologie aan de VU in Kampten. Aan de ene kant zal het aantal predi kantsplaatsen dalen. Een van de oor zaken is het grote aa.ital kleine ge meenten 7 tot 499 leden), die finan cieel niet meer in staat zulln zijn het salaris van een predikant te be kostigen. Tegelijk voorspelt het rap port. dat het aantal beschikbare ..wijkpredikanten" in de nabije toe komst flink zal stijgen. Het grondt dit op de leeftijdsopbouw van de dienst doende predikanten en op het aantal Tussen 1976 en 1981 zal het moment liggen, waarop er in de gereformeerde kerken geen sprake meer zal zijn van reële vacatures. Indien daarbij de ko mende jajen inderdaad een toeloop van 50 tot 60 kandidaten „volgens artikel 6" zal plaatsvinden, zoals de geruchten soms luiden, dan betekent dit een vervroeging van het tijdstip, waarop er geen vacatures meer zullen zijn, van ongeveer twee jaar. Er zal dan al in 1975 sprake kunnen zijn van een „aanbod",dat groter is dan de „vraag". Zoals wij onlangs berichtten, heeft de commissie voor het beroepingswerk in de nederlandse hervormde kerk in haar jaarverslag 1971 geconstateerd- Iwe predikantsvacatures sinds 1869 bedui dend aan het teruglopen is. Ook deze commissie concludeerde: „De kerk kan, het zich niet veroorloven, jonge ren op te wekken predikant te wor den, als er aan het eind van de studie geen plaats voor hen is". Het nu verschenen rapport van de Vrije Universiteit pleit voor een toe nemende differentatie van de taken van de predikant en bijgevolg in de predikantsopleiding. Immers, het ge middeld aantal leden per predikant stijgt, terwijl hij nu al tijd tekort komt. Toename van de activiteiten van gemeenteleden is ongetwijfeld wenselijk, maar daarvan kan onmoge lijk meer dan een gedeeltelijke oplos sing worden verwacht, aldus het rap port. Ook de toenemende behoefte aan deskundigheid vraagt tijd. Diffe rentiatie van de taken komt tegemoet aan de behoefte aan grotere speciali satie. In de nieuwe studie-opzet in Kampen en aan de VU worden de eerste stappen in deze richting gezet. Verde re differentiatie in de opleiding is volgens het rapport echter alleen mo gelijk, indien dc kerkelijke organisa tie ook een verdere differentiatie in het werk mogelijk maakt. Het rapport wijst met name op de noodzaak, regi onale gemeenten te vormen, waarbin nen de predikanten in teamverband kunnen werken. Een vraag Ook wordt de vraag gesteld, of het vol te houden is, dat bijna alle fullti me functies in de kerk worden bezet door academici. „Zolang in de kerk de huidige opvattingen van en rondom de taak van de predikant gelden, worden alle taken, ook die welke op zichzelf gezien door personen met een lagere opleiding verricht zouden kun nen worden- door een academicus ver vuld en worden dus alle werkzaamhe den op academisch niveau gehono reerd. Economisch gezien lijkt dit op den duur een onmogelijkheid en zou dit voor een deel van deze academici tot werkloosheid kunnen leiden. Ook hierom is differentiatie zeer gewenst, maar dan met name een differentiatie naar het niveau van de opleiding". Het rapport is te verkrijgen door twee gulden te storten op postreke- keuing 6327 t.n.v. Vrije Universiteit, „rapport Vraag en Aanbod". allerlei oorzaken zoveel losgewoeld en van zijn plaats geraakt, dat vooral een jongere moet zoeken naar geestelijke verankeringen? Dan is ook wel duide lijk, dat het beeld van de vele zen dingsactiviteiten en -instituten op zichzelf iets benauwends inhoudt, nl. de mogelijkheid, dat verwarring zou kunnen ontstaan. Rooms-katholieke en protestantse mis sies werken veelal zusterlijk samen, zonder dat men kan zeggen, dat ze uit een echt oecumenisch élan leven. De protestantse zendingen zijn naar onze Europese maatstaf niet zonder bindin gen aan een fundamentalistische bij belvisie of een methodistische opvat ting van bekering. Men kan daar heel wat reserves tegen hebben, maar zal dan ook eerlijk de positieve kanten daarvan moeten erkennen. Piloot-evangelist Op de laatste avond van' ons verblijf in Fort Lamy (Tqhad) waren we de gast bij ds. en mevrouw Strohschein, alweer een baptistenpredikant. Het was zondag en zij waren gewend iede re zondag de medewerkers van de mission évangélique bij elkaar te brengen. Er werd zakelijk verslag uit gebracht van het werk op verschillen de posten (de Soedan-zending stond daarbij met name in de aandacht) en men bad samen voor de persoonlijke en gemeenschappelijke noden. Onder de teamleden was een jonge man. Men vertelde mij later, dat hij van beroep piloot was, die regelmatig de medische staf met een klein vlieg tuig vervoert naar enkele eilanden van het grote Tsjaadmeer, waar ook lijdende mensen wonen. Voor mij was het ineens een duidelijk plaatje van wat zending in Afrika in een weinig traditionele vorm betekent: pretentie loze aanwezigheid, het er zijn voor de ander om Christus' wil. Misschien is dat een heel ander, maar tegelijk het beslissend antwoord op de vraag der identiteit. POTCHEFSTROOM (Reuter) Het zuidelijk halfrond heeft behoefte aan een nucleair afschrikkingswapen te gen communistische agressie, zo heeft de stafchef van Zuid-Afrika, admiraal Hugo Bierman, verklaard. Zuidelijk Afrika is het enige deel van het zuide lijk halfrond dat niet mee profiteert van de 'nucleaire paraplu' van het Westen, zo meende de admiraal. Volgens hem maken de westelijke lan den niet voldoende gebruik van de fa ciliteiten van de marinebasis Simons- town. omdat Zuid-Afrika internationaal niet populair is. 'We moeten de wes telijke wereld ervan overtuigen dat de communistische infiltratie in Zuide lijk Afrika en omliggende zeeën een directe'bedreiging betekent voor West- Europa en de rest van de vrije we reld', aldus de admiraal. DRIEVOUDIG SNOER Tot welke enormiteiten men kaïng men wanneer men zonder zelfs i ge kennis van zaken achter bepi ira vaandels aanloopt bewees de ver ring van de Gereformeerde B stichting, die de meest kuise S Dt vertaling wil uitgeven. Intussen gecorrigeerd (er staan dus blij toch fouten in de eerste druk) de editie van 1657. Het Neder Bijbelgenootschap wil eveneens men tot een nieuwe uitgave va - Statenvertaling maar genoemde i ting heeft daar geen vertrouwe Eén van de sprekers op de onlan Ier Utrecht gehouden toogdag becrit de de nieuwe psalmberijmingen noemde daarbij de Statenvertaling berijming van Datheen en die ziel 1773 een drievoudig snoer, dat ont vlug verbroken zal worden. Zo'i iba belse uitdrukking moet het blij doen, maar slaat verder nergen t Hoewel het al vreemd is dat gereformeerde spreker in dit ook de berijming van 1773, aloi^oo critiseerd vanwege 'vrijzinnige' denzen, opneemt, moet het nog bevreemding wekken dat hij blij on< van mening is dat hier geen bre aac komt. Die breuken zijn er eenv ;e f al. Slechts enkele kerken houderizel nog aan Datheen. Hoe interessai aar berijming ook wezen moge, nie is oprecht van mening dat die daag nog te zingen is anders d kringen waarin men op folklor steld is. Maar ook de staatsbei ajl van 1773 met haar onbijbelse gen op de deugd heeft in de meerderheid van de kerken van formeerde confessie afgedaan, recht Blijft van dit drievoudig alleen de Statenvertaling over, van 'men van mening kan zijn grote waarde heeft die in circuli houden. Maar wat wil de Ge meerde Bijbelstichting eigenlijk' l vertaling die zoveel mogelijk lij die van 1657 of een vertaling IEK dicht mogelijk bij het oorspron fan blijft? In het laatste geval kan dinst keus voor een zgn. concordante ling betekenen en dan had men gedaan iemand als ds. Breukelmillei te nodigen dan een spreker die Uve onpas heeft over een drievn g snoer. ider .lige NED. HERV. KERK Beroepen: te Maussen, T. van te Waddinxveen; te Katwijk aa (toez.), L. Boer te Hazerswou* Broek op Langedijk, drs. H. (jsniji kand. te Amsterdam. Bedankt: voor Oosterland, K. "W te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepcn:V TE Den Haag-Westi van Beek te Den Haag-Zuid, C. o)11} Bruijne te Goes en L. H. Kw^™' Leeuwarden-West DEN HAAG Om een eij maken aan de waterverontreil door afbreekbare stoffen is een tering van 7,6 tot 10 miljard s nodig. Daarnaast brengt deze in ring jaarlijks een bedrag van 1,35 MILJARD AA N KOSTEN ZICH MEE. Dit blijkt uit een b ning van het CBS, dat een ond< instelt naar de veranderingen leefmilieu in Nederland.RE( rai ne onb ■an USSI fen. gek Post' Spin Tom; 1-34. bos SPECTATOR, tijdschrift voor nt distiek. Redatie: G. J. van Bork, Hamans, A. J. Hanou, W. R. L Oostrum en W. A. Wilinink. 480 pagina's per jaar, verschijni stens 6 maal per jaar. De jat loopt parallel aan het acade jaar. Abonnementsprijs 25,-. 0 door overschrijving op po 2.46.5026 ten name van Stichtir. liogabalos, Herengracht 330 - Amsterdam. Losse nummers ve baar. 'Spectator' is het tijdschrift voor landistiek van de Universiteit Amsterdam. Ik weet wel dat v schriften in een kwade reuk niet alleen bij leken, ook bij va fenaars zelf. Het is stellig wa; veel wetenschap zich zo onintei presenteert dat belangstelling maar met moeite kan worden bracht. Toch is het van grote w eenmaal afgestudeerd en lesg bijvoorbeeld, de ontwikkelinger het vak bij te houden. Hoevee de lespraktijk hierbij kan hebt bij lange na niet te schatten, tor' komt geloof ik tegemoet a verlangens van degenen die in re vorm de voortgang der neerl tiek willen volgen. Het is geen bodig tijdschrift, dat heeft het zen met zijn rijke eerste jas (550 blz.). Die werd zojuist afge met een schitterend dubbelnu waaruit de verscheidenheid kelen in 'Spectator' al blijkt: delingen over o.a. Gorter, C< romantheorie, Emants, Dèr Emmens, Breyten Breytenbach, Hooft, Huygens, Huub Oosterhi M. Post. In vorige nummers ook de (chomskyaanse) taal rui maan bod. 'Spectator' is et vendig blad, dat vlot artikelen rf cn snelle reactie mogelijk maar kan het iedereen die zich voorj landistiek (in de ruimste zin) in seert zonder enige restrictie van aanbevelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2