Nieuwe Leidse Coorant 5 Mijnenveger van China breekt door blokkade ood van 21 Franse baby's wn poeder toegeschreven Mark Spitz opent vinnige 'goldrush' ■uw I I I I Turken geweerd uit clubs krant In Nederland niet verkocht vakantie? irood-nodig! In deze krant |tse prins ongelukt Amerika schaft volgend jaar dienstplicht af Opschudding in Zuid-Vietnam Op slippers naar het front Jl ezegd 1 innig Treinkaartje wel duurder, maar niet 15 tot 20 procent Peking nodigt 'pingpongers' van Taiwan uit Onderzoek naar behandeling dr. O. in de gevangenis bon maar vooral misschien Dode en drie gewonden bij frontale botsing goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 6TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebtaven mijn hert in teghenspoet!" fstra; Veilig 1 V gekocht WTfl vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG itraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) liironr, 269274 t.n.v. N'.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Aid. Bez orging vanaf 08.30 uur. UJS, DEN HAAG (AFP, Reuter. ANP) De Franse politie ft gisteren in het hele land win- Henafgezocht naar babypoeder van merk Bébé, dat de dood van 21 y's zou hebben veroorzaakt. Het poeder zou een levensgevaarlijke veelheid van het ontsmettings- del hexachloiofeen bevatten. {ens een eerste onderzoek van ministerie var. volksgezondheid Den Haag is talkpoeder van het ieeireffende fabrikaat niet in Neder- Hifl verkrijgbaar. Ook volgens be- e, iten uit Parijs wordt het poeder OOIen he* 'ant' van 'ier'{0mst kocht. Aan het Franse ministerie ne volksgezondheid zijn officieel aa<|ere inlichtingen gevraagd. weken geleden heeft het Ne- aalands tijdschrift voor geneeskun- in het algemeen gewaarschuwd het gebruik van talk als baby* r. Bij inademing van grote elheden. bijvoorbeeld als de bij ongeluk de bus te pakken en ermee gaat spelen, kunnen nhalingsmoeilijkheden ontstaan OdJ dodelijke afloop. ,cj, r deze waarschuwing staat los de gebeurtenissen in Frankrijk, r volgens het voorlopige ond- een fout bij de toevoeging van hulpstof tot een drama heeft geleid. De slachtoffertjes overleden aan hersenletsel. Tegen de fabrikant is gisteren een trafklacht ingediend wegens dood door schuld en het onopzettelijk toebrengen van letsel. Hexachlorofeen als ontsmettingsmid del kwam eind vorig jaar in de publiciteit door een actie van de Amerikaanse voorvechter van consu mentenbelangen Ralph Nader. Hij protesteerde tegen de ongecontro leerde toepassing van deze stof in zeep, deodorant en andere cosmetica, aangezien bij dierproeven was ko men vast te staan dat hexachlo rofeen hersenletsel er. beschadiging van het zenuwstelsel kon veroorza ken. Dit veroorzaakte een versneld ingrijpen van Let Amerikaanse bu reau voor voedings- en geneesmidde len (FDA), dat in januari van dit jaar besloot dat produkten met meer dan 0,75 procent hexachlorofeen al leen nog maar op recept mochten worden verstrekt. De FDA had de eerste aanwijzingen - al drie jaar in huis. In Nederland werd bijzonder -ustig gereageerd op deze ontwikkeling. Hexachlorofeen wordt in de medi sche praktijk op grote schaal, zij het natuurlijk onder gecontroleerde om standigheden, gebruikt en van scha delijke bijwerkingen was daarbij niet gebleken Toepassing van de (waaronder ook baby poeder) is in ons land volgens het Cosmeticabe- sluit 1968 niet verboden. Een in Nederland verkrijgbaar talkpoeder met hexachlorofeen bevat 0,25 pro cent, dus ruimschoots minder dan de Amerikaanse norm. Bij het onge luk in Frankrijk moet een aanzien lijk grote hoeveelheid zijn toege voegd. De aangeklaagde firma Morhauge in Maux, ten oosten van Parijs, verklaarde gisteren dat zij alleen het basisprodukt maakt, dat door een andere onderneming verder wordt verwerkt en verpakt. 'Analyse van de door ons geproduceerde con centratie toont aan dat het niet de oorzaak van de vergiftiging kan zijn. Incidentele vergissingen kunnen al leen zijn gemaakt in een later stadi um van de produktlc, door toevoe ging van een ander produkt in een beperkt aantal zendingen', aldus Morhange. Advertentie >0^Soe<y? t"v vakantie lekkerato,,e°°Ö'Van die &n en puntjes; ,etf>ruin'. 0 ook m Binnenland off®1 onverbeterlijk bokmon/chop 2RHAMPTON (Reuter,UPI). dertigjarige prins William van ïster, volle neef van koningin N I eth van Engeland, is gisteren -,9 !t leven gekomen toen zijn pri- uw gtuigje, een Piper Cherokee, IS i a de start van het vliegveld van n i rhampton voor een vliegwed- u een boomtop raakte, neerstort- explodeerde. Ook de tweede nde, Williams tweede piloot, om het leven. William van Gloucester was in b ex latieke dienst en heeft gediend EU(gos en Tokio. Hij was negende lijn van troonopvolgers. Hij was ouwd. Zijn vader de hertog van is invalide en vertoont zich in het openbaar. Zijn moe- fervult nog officiële verplichtin- for koningin Elizabeth. SAN CLEMENTE (DPA) In de Verenigde Staten zullen vanaf juli volgend jaar geen dienstplichtigen meer onder de wapenen worden ge roepen. President Nixon gaf gisteren in een gesprek met minister van defensie Meivin Laird zijn goedkeuring voor de plannen van het Pentagon voor eei. strijdmacht die geheel uit vrijwil ligers bestaat. In een verklaring van het Witte Huis in San Clemente zegt Nixon dat uit de ervaring van dc afgelopen drie jaar is gebleken, dat zich voldoende vrijwilligers melden om de in vredes tijd benodigde sterkte van de strijd krachten te verzekeren. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) Voor het eerst sinds in mei de Amerikaanse luchtmacht de Noordvietnamese havens met mijnen heeft geblokkeerd, is een Chinese mijnenveger erin geslaagd de haven van Haiphong (bij de hoofdstad Hanoi) binnen te varen. Men acht het in Washington niet uitgesloten dat er meer schepen van dit type zullen volgen om te probe ren, deze belangrijkste Noordvietna mese haven voor het scheepvaartver keer te heropenen. Amerika is echter van plan de blokkade te handhaven en eventueel nieuwe mijnen te laten afwerpen. Volgens de Amerikaanse-inlichtingen dienst is de mijnenveger, die Sjanghai als thuisbasis heeft, in staat accousti- sche en magnetische mijnen te vegen. Tot dusver zou het 41 meter lange schip nog niet in actie zijn geweest. De mogelijkheid bestaat dat China de boot heeft gestuurd om de Russen in verlegenheid te brengen, die nog niets tegen de Amerikaanse blokkade hebben ondernomen. Onder de 27 schepen die in de haven van Hai phong liggen, sinds de mijnen vertrek onmogelijk maakten, bevinden zich 10 Russische. In Washington is ook meegedeeld dat bevoorrading van Noord-Vietnam van China uit doorgaat, ondanks de blok kade. De vrachten worden met kleine boten van de Chinese vrachtschepen naar havens gevaren. Ook krijgt Ha noi voldoende olie om in de behoefte van het oorlogvoerende land te voor zien. Dank zij de twee pijpleidingen van China naar het zuiden van Noord- Vietnam is er nog een oliereserve voor zes weken. De bombardementen op de leidingen hebben niet tot ern stige stagnatie geleid. In het Cambodjaanse leger vechten de vrouwen ook in de voorste li- Saig'On nies. Deze zwaar bewapende dames zijn op slippers op weg naar het front in het noorden van het land. Daar proberen regeringstroepen al geruime tijd een hoofdweg weer in handen te krijgen. giz ïal moeten de mensen wat ;amer tegenoved elkaar ■-•ai en zonnig weer met een irwegend matige wind uit trdoost tot oost. Maximum- nperaturen ongeveer 21 gra- Celsius. Mr. J. G. Hoge, officier van justitie in Rotterdam, bij de berechting van rellen in Afri- kaanderbuurt. rgen en overmorgen: Droog, inig en vrij warm. Zon op: 05.47 onder: 19.34 maan op: 20.53 onder: 12.13 'Prins Claus': Momentop name van een harde werker 7 Zware straf voor rellen te gen Turken 11 Buitenland Heikal overlegt in Bonn 9 Kerk Zending in Kaïneroen en Tsjaad 2 Werkloosheid dreigt voor theologen 2 Economie Markt cosmetica in bewe- ging Boekenctalage 2 Lezers schrijven 2 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Maandbladen 5 Radio en tv s Recept 6 Puzzel 7 Beurs 10 Van een verslaggever UTRECHT Het is niet waar. dat de bus- en treinkaartjes op korte térmijn 15 tot 20 procent duurder worden. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit gisteren mee gedeeld aan de algemene christelijke bond van vervoerspersoneel. De ACVB had bij het ministerie aan de bel getrokken omdat er bij het openbaar vervoer grote ongerustheid en verwarring was ontstaan over ge ruchten als zouden de NS-tarieven dit najaar drastisch omhoog gaan. Het ministerie heeft de bond laten weten dat ook nu het antwoord van premier Biesheuvel op 1 augustus op vragen van het Kamerlid Van Thijn nog onverkort geldt: de tariefsverho gingen bij het streekvervoer zullen minstens gelijk zijn aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Voor het treinkaartje wordt een verho ging verwacht die beslist geen 15 tot 20 procent zal bedragen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Mark Spitz, de grillige zwemvedette uit Ame rika heeft op de eerste dag van- het Olympische zwemtoernooi bikkelhard toegeslagen. Hij vero verde twee gouden medailles, res pectievelijk op de 200 méter vlin derslag en op de 4 x 100 meter vrije slag estafette. Die dubbele triomf betekende evenzovele we reldrecords voor Spitz, die daar mee de teleurstelling van Mexico vier jaar geleden wel helemaal deed vergeten. Deze twee-voudige overwinning betekent overigens nog maar een begin voor Spitz. De komende dagen zal hij nog vele malen als eerste de bassin-rand bereiken. Datzelfde kan gezegd worden van het Australische meisje Shane Gould, dat haar eerste nummer ook winnend besloot. Op de 200 meter wisselslag was zij ongrijp baar voor de andere deelneem sters. Van het Nederlandse zwemfront valt niet zo verschrikkelijk veel opwindens te' melden. De enige, die zich van een finaleplaats ver zekerde was Enith Brigitha op de 100 meter vrije slag. Het Nederlands hockeyteam kwam na een 30 voorsprong tegen Polen toch nog onver wachts in moeilijkheden. De Po len scoorden tweemaal en slechts dankzij een krampachtig doelpunt van Paul Litjens kwamen de Nederlanders in de slotfase nog veilig te staan. Dezelfde cijfers als de hockeyers bereikten ook de waterpoloërs te gen het kwalitatief laag-gewaar- deerde Australië. De nonchalance, waarmee de mannen van coach Harry Vriend te water gingen, werd hen nog bijna noodlottig. Door deze overwinning behouden de Nederlanders echter de kans om de finale-poule te hereiken. De beslissing daarover valt vanmor gen in het duel tegen West- Duitsland. De beste oranje-verrichting kwam gisteren op naam van de Nederlandse turnsters, die voor het eerst in de historie van het iamesturnen een hoog internatio naal niveau haalden. Een negen de plaats was de beloning voor de équipe van trainster Eva Bar- tha. TOKIO, HONGKONG (AFP, AP) China heeft Taiwan (For mosa) uitgenodigd deel te nemen aan de Aziatische tafeltenniskam pioenschappen, die van 3 tot 13 september in Peking worden ge houden. Waarnemers spreken van een nieuwe fase in Pekings 'pingpong-diplomatie'. Het is zeer twijfelachtig of Taiwan de invitatie zal aanvaarden, want als het een afvaardiging wil zenden, moet dat onder de naam .ploeg van de provin cie Taiwan van de Chinese Volksrepu- bliem'. Niettemin is het de eerste keer, dat Peking een groep .nationa listische Chinezen' heeft uitgenodigd voor een bezoek aan het vasteland. Waarnemers zien in de uitnodiging een proefballon om een rechtstreekse besprekingen over een regeling van de kwestie Taiwan op gang te bren gen. Zij herinneren er aan, dat ook president Nixons Chinese reis moge lijk werd gemaakt, nadat Peking Amerikaanse tafeltennissers voor een bezoek aan China had uitgenodigd. Een woordvoerder van de tafeltennis- bond op Taiwan verklaarde niets af te weten van een uitnodiging aan China. Het zou volgens hem 'absoluut onmo gelijk' zijn dat Taiwan een ploeg naar Peking stuurt, omdat het geen lid is van de Aziatische tafellennisfederatie, die in mei werd opgericht. Het bericht over de Chinese mijnen veger heeft in Saigon opschudding veroorzaakt. Amerikaanse militaire kringen lieten doorschemeren dat de mijnenveger waarschijnlijk in staat is. mijnen onschadelijk te maken, zonder ze tot ontploffing te '-rengen. Het Chinese schip is mogelijk een van de vier Amerikaanse mijnenvegers, die in 1948 aan China werden overgedra gen toen de communisten de macht nog niet in handen hadden genomen. Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben een militair opleidingscen trum en kazernes bij Hanoi gebom bardeerd. Meer dan 90 gebouwen zou den zijn vernield en ongeveer 70 beschadigd. Het voornaamste doel was het opleidingscentrum, waar Noord vietnamese troepen worden samenge trokken, voordat zij naar het zuiden worden gezonden. Amerikaanse vlieg tuigen deden ook aanvallen op brug gen in het gebied tussen Hanoi en de grens met China. Que Son De Noordvietnamezen hebben voor de tweede keer in negen dagen de Zuid- vietnaraese troepen verdreven uit hun hoofdkwartier in het district Que Son. Voor de noordelijken is het hele ge bied van de vallei van Que Son strate gisch van grote waarde. De toegang President Nixon zal In Honoloeloe besprekingen voeren met Ellsworth Bunker, dc Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. Nixon reist naar Hawaii voor een ontmoeting met de nieuwe Japanse premier Tanaka. tot Da Nang (de op één na grootste stad van het land) kan worden be dreigd als men de vallei beheerst. Voorts loopt verkeersweg no. 1 er doorheen naar het dichtbevolkte laag gelegen kustgebied. Het thans ver overde hoofdkwartier ligt ongeveer 50 km ten zuiden van Da Nang. Vorige week was de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam terugge bracht tot 37.700 man, hetgeen 1300 minder is dan het streefgetal dat Nixon voor 1 september had aange kondigd. Niet meegerekend zijn de 39.000 militairen aan boord van de schepen van de Zevende vloot in de wateren van Vietnam. Bij een helikopter-ongeluk in Thai land zijn dertien hoge Thaise officie ren omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de verha len die onlangs bekend zijn geworden over de behandeling in het selectie- en oriëntatiecentrum van de Scheve- ningse gevangenis van de tot levens lang veroordeelde 'Berkelse arts' dr. O. Volgens deze verhalen zou de voor keurs-behandeling van dr. O. tot moeilijkheden onder de andere gedeti neerden geleid hebben. De arts, die onlangs bekend heeft twintig jaar geleden zijn vrouw en een paar jaar later een mede-gedeti neerde te hebben vergiftigd, zou ook andere gedetineerden de fijne kneep jes van deze praktijken hebben ver teld. De rijksrecherche onderzoekt nu hoe deze verhalen naar buiten geko men zijn. Bekend is dat een groepslei der van het centrum, de heer E. Wigchert, tijdelijk geschorst is we gens het contact dat hij heeft gehad met een krant. Het besluit om hem te schorsen is overigens niet uit discipli naire overwegingen genomen, maar omdat de vraag is gerezen of deze groepsleider zijn vertrouwenspositie onder de gedetineerden in het cen trum niet heeft geschonden. Van een verslaggever DORDRECHT Voor in Dordrecht wonende Turken valt het niet mee om lid te worden van een voetbalclub. Veertien Turken hebben het geprobeerd, maar geen enkele Dordtse voetbalvereniging heeft hen geaccepteerd. Voor de Dordtse 'stichting opvang en begeleiding van buitenlandse werkne mers' is dit aanleiding geweest om In de daar verschijnende dagbladen een advertentie te plaatsen, waarin 'wegens teleurstelling' een beroep op dc spor tiviteit van de clubs wordt gedaan om de Turken als leden te aanvaarden. De advertentie is volgens het bestuur van de stichting bedoeld als 'een stukje keiharde confrontatie met dc problemen waarmee de stichting worstelt.' De gemeenteraad van Dordrecht heeft in zijn laatste vergadering deze vorm van discriminatie gehekeld. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) WIERINGERMEER In het streek ziekenhuis in Hom is 'de zestigjarige mevrouw T. Blanken uit Amsterdam overleden. Zij werd gewond bij een verkeersongeval op de E-10 ter hoogte van Wieringerwerf Waarschijnlijk als gevolg van een verkeerde inhaalma- noevre botsten daar twee auto's fron taal op elkaar. Behalve mevrouw Blanken werden ook haar echtgenoot en de inzittenden van de andere auto bij dit ongeval ernstig gewond. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1