Markt voor cosmetica sterk in beweging Scholing gastarbeider in teken ontwikkelingshulp Duitse automaten staan te roesten ledingaankopen groeien omende 15 jaar verder FtmECO ^RQBECO Ruim f 37 miljoen voor verdere ontwikkeling F 28 EN Omzet in 1975 f 900 miljoen Diamant duurder Garenproduktie Diddens Van Asten naar Tilburg IHC bouwt nieuw type booreiland in VS Voorlopige surséance voor Reineveld Boter minder gezond: berg groeit weer Resultaten Industrieele Mij. bleef niet achter DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten Effectenbeurs van New York OUW/KWARTET DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 FINANCIëN EN' ECONOMIE T15/K17 raditionele afzetkanalen komen in gevaar 27 PPIA ISTERDAMDe tijd dat de consument parfumerieën, cosme- a en toiletartikelen uitsluitend in de drogisterij, parfumeriezaak, t schoonheidsinstituut of bij de kapper kon kopen is voorbij. An- re branches hebben zich gestort op de verkoop van deze artikelen, ardoor de aandelen van de tradiotionele afzetkanalen op de markt ar cosmetica, parfumerieën en toiletartikelen in gevaar zijn ge- nen. Met name de levensmiddelen-branche, de warenhuizen en ua"s, fbedieningswarenhuizen zullen in de toekomst trachten de- consu- nt ten dienste te staan met een complete range van cosmetische «lukten. SLIE. Rong, 26 t, New is nr :inga- r.4 2« RAAT 27 k de tabaksdetailhandel, minimark- kampwhikels en menshops zullen 26*'te(chten om een deel van de cosmeti- imzet tot zich te trekken, terwijl de opkomst van de zgn. 'home- ing'-methode niet onderschat mag Dit blijkt uit een rapport r de Nederlandse markt voor cos- tica, uitgebracht door Recla-Jans- Advertising te Amsterdam en lengesteld in samenwerking met researchteam van Ecoplan b.v. nenteel wordt het overgrote deel cosmetica-omzet gerealiseerd iij het dfogistenbedrijf. Gezien de imst van nieuwe bedrijfsvormen verkoopmethoden zal het de dro- in de komende jaren moeilijk het omzetaandeel in de cosmetica- 2 et te vergroten. Er wordt zelfs »ning gehouden met een daling dit aandeel. JSTERDAM In de periode 1970- 2 5 zal de omzet van kleding in Ierland, afgezien van dé geldont- t irding met 17 pet. toenemen. Voor periode 1975-80 wordt een groei wacht van 12 pet. en voor de jaren U 0-85 weer een van 15 pet. Dit telde dr. P. Verburg, hoogleraar in interne bedrijfsorganisatie aan de versiteit van Amsterdam in een e voor de leden van de Inkoopcom- atie Nederland. zijn dus nog groeimogelijkheden' de de inleider, 'maar daar zullen rsehijnlijk, niet alle deelnemers in markt gelijkelijk van profiteren. 5 jkens onlangs verschenen rappor- VDSEJ e{ 1125 1735 'p' 3600 >8.01 >1.15 2622 1123 De belangrijkste toekomstige concur renten voor de traditionele afzetkana len voor cosmetica zullen, zoals opge merkt, de levensmiddelenzaken en de zelfbedieningswarenhuizen worden alsmede de bedrijven, die zich richten op de zgn. 5home-selling'. Het levens- middelenbedrijf en met name de su permarkt heeft de omzet in cosmetica de afgelopen jaren belangrijk weten te vergroten. De verkopen van cosme tische produkten stegen van 1965 tot 1969 in de levensmiddelenbranche met 110 pet., hetgeen een hogere omzetstijging in deze artikelen bete kent dan enige andere branche in deze sector wist te realiseren. Toch is bet aandeel van deze branche nog gering. Over het algemeen geno men wordt in de levensmiddelenbran che alleen cosmetica verkocht in de grotere zelfbedieningszaken en super- 'arktaandeel detaillisten daalt ten naar aanleiding van het beleidson derzoek confectie-industrie, zal het aandeel van de detailhandel op de confectie-industrie de komende jaren teruglopen van 61 naar 51 pet. De grote winnaars zijn waarschijnlijk de zelfbedieningswarenhuizen en de su permarkten, die nu nog maar 1 pet. van de markt in handen hebben, maar over enige jaren 7 pet. Twee andere catagorieën. nl. warenhuizen en groot winkelbedrijven zullen nog een iets groter stuk vm de taart krijgen, maar hun toekomstige marktaandeel zal toch maarweinig van het huidige, resp. 9 en 20 pet. afwijken. Prof. Verburg bepleitte een intensie vere samenwerking tussen industrie en handel om te ontdekken hoe de markttendenzen zijn. Een industrie zou bijv. eens bij een detaillist en met diens medewerking zeer geavan ceerde modellen kunnen hangen om te kijken of die er 'in gaan.' markten. Gezien het omzetaandeel in cosmetica dat de levensmiddelenbran che in het buiteqland veroverd heeft (West-Duitsland 40 pet., Zweden 11 pcti) mag worden aangenomen, dat dit aandeel ook in ons land verder zal groeien. De groei op korte termijn zal evenwel niet spectaculair genoemd kunnen worden. Zowel van de zijde van de cosmetica-leveranciers als van de levensmiddelen-distributeurs be staat nl. nog een zekere mate van terughoudendheid. AAN HUIS VERKOPEN In het arsenaal van nieuwe verkoop methoden gaat vooral het zgn. aan- huis-verkopen door consulentes, advi seuses etc. een steeds belangrijker rol spelen. In ons land hanteert Acis- Moara Shira 1 enkele jaren deze rol. Een belangrijke nieuwkomer is Avon, die in het buitenland heeft bewezen in zeer korte tijd een belangrijke omzet te realiseren. Avon begon haar activiteiten in ons land in april 1972. Dit concern heeft de grootste om-et in cosmetica ter wereld met 2,8 miljard in 1971. Het verovc in West-Duitsland in enkele jaren de k perspla- met een om zet van ca. DM 250 miljoen in 1971. AMSTERDAM De totale cosmetica- omzet in ons land bedroeg in 1971 ƒ660 miljoen, hetgeen een stijging van 8 pet. ten opzichte van het voor gaande jaar betekende. Als de huidige tendens doorzet wordt voor 1975 een omzet van ƒ900 miljoen venvacht. De heren gaan steeds meer cosmetica gebruiken. De groei in deze sector is gestaat doch traag. After shaves en antitranspiratiemiddelen vertonen een snellere groei, daarentegen boeken de pre-shaves een verdere teruggang. Ca. 60 5 70 pet. van de mannen boven de 15 jaar gebruikt after shave. Het percentage heren, dat een deodorant gebruikt is van 18 pet in 1966 tot 30 pet. in 1971 toegenomen. De produktie van de Nederlandse in dustrie van de zgn. verfrissingsartike len, zoals deodorants, shaving lotions, eau de colognes en reukwater, steeg van 1968 tot en met 1970 van 12.5 pet. tot circa ƒ61 miljoen. Geïmporteerde cosmetische produkten hebben een groeiend aandeel in de Nederlandse markt. De totale import van cosmeti sche artikelen, parfumerieën en toilet artikelen nam in de periode van 1967 tot 1970 toe met ongeveer 52 pet. te weten van 59 miljoen tot ruim ƒ90 miljoen. Idee Stichting Maatschappij en onderneming: ondernemingsresultaat van de 5 ïburgsche Tramweg Mij. te Heerlen 5 toonde in 1971 een aanzienlijk gro- verlies dan in 1970, n.l. 843.718 en 61.940. Door een stijging van exploitatiekosten met 15,2 pet en toename van de opbrengsten met :hts 2,9 pet. is vorig jaar een ex- 4 itatieverlies geleden van rond 2 (848.000). uitgifte van 40 min 7-jarige oguldens-notes ten laste van Bank es en Hope is voltekend. De in- rijving, die uitsluitend opeitstond r niet-ingezetenen, is thans geslo- De notes dragen een rente van pet en worden uitgegeven a 9,5 betaling van het dividend over het ïoipkjaar 1971 bedraagt de intrinsieke de per aandeel Verenigd Fondsen- Uni-Invest ƒ96.25 (per 11 augus- ïo Naar het zich laat aanzien zullen inkomsten in 1972 zeker niet ten er blijven bij die van 1971 en ïo^O, zo zegt de directie in een tussen- bericht. intrinsieke waarde van de partici- ies Amsterdams Belegging Depot nd februari 1972 ontstaan uit een tussen het beleggingsdepot HBB de ABM) is in de periode 15 art tot 15 juli gestegen van 169 182.14. Het vermogen nam toe 73.7 min tot 85.5 min. AMSTERDAM Het kabinet heeft besloten steun te verlenen aan een verdere ontwikkeling van het Fokker ƒ28 (fellowship) project. Dit heeft staatssecretaris Kruisinga van verkeer en waterstaat meegedeeld tijdens zijn toespraak tot het Congres van de Internationale van Luchtvaartweten schappen. dat in het RAI-Congrescen- trum in Amsterdam wordt gehouden. De staatssecretaris zei verder, dat het Nederlands Instituut voor Vliegtuig- ontwikkeling en Ruimtevaart op dracht zal ontvangen een uitvoering van de Fellowship met nog kortere landings- en opstijgingskarakteristie- ken en nog enige andere technische verbeteringen te doen ontwikkelingen. De ontwikkelingskosten die hieraan zijn verbonden zullen ƒ37,3 min. be dragen. De helft daarvan zal Fokker-VFW le nen onder garantie van de staat. De andere helft zal de regering door middel van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruim tevaart ter beschikking van Fokker stellen. AMSTERDAM In hel telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond dc volgende koersen tot stand. Tussen haakjes dc offici ële slotkoers van gistermiddag. AKZO f74 80), Hoogovens (72.901. Kon Olie 125.30 (125.20). Philips 56-56 30 (55.90). Unilever 144.60-144.70 (144 60). KLM (111.00) Nü met het aandelen- giroplan Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROBECO, antwoordnr. 1957. Rotterdam, tel. (010) 28 47 10. LONDEN-AMSTERDAM De Cen tral Selling Organisation (Diamond Trading Co), de verkooporganisatie voor 80 pet van alle producenten van ruwe diamant, heeft de prijs van ruwe diamant verhoogd. Dit betekent, dat de prijzen van gesle pen diamant in de grootte vanaf een kwart karaat zullen stijgen. De verhoging zal zich echter hoofdza kelijk voltrekken in de grootten van boven één karaat. Hier ligt de groot ste stijging in de top van kwaliteiten, dat wil zeggen zuiver en eerste kleu ren. waar de verhoging zeker tussen de 7 en 10 pet. zal komen te liggen, aldus de heer M. Drukker, voorzitter van het Nederlands Diamant Comité. Ook de kleinere stenen van bijv. een vijfde of eenzesde karaat zullen echter iets duurder worden. Volgens de heer Drukker ligt de oor zaak van de prijsverhoging in de grotere vraag naar diamant voor be legging en als sieraad. Van invloed zijn echter ook de hogere kosten in de diamantproducerënde landen en de gestegen loonkosten bij vooral de kleinerë stenen. HELMOND Diddens en Van Asten gaan de produktie van garens, die in de eigen- spinnerij worden gesponnen, in lloon onder te brengen bij Torna de Beer in Tilburg. De produktie in de eigen spinnerij zal binnen vier h vijf maanden geleidelijk worden stil gelegd. aldus een bericht van het bedrijf, dat zich toelegt op de ver vaardiging van japonstoffen gordijn stoffen en dekens (DIDAS). Door verschuiving in het artikelen- pakket en daarmee samenhangende noodzakelijke rationalisatie-maatrege len is het besluit om de garenproduk tie af te stoten genomen. Het laat zich aanzien dat door interne over plaatsing afvloeiing van de 45 betrok ken personeelsleden zal zijn voorko men. LONDEN In verband mei de vie ring van Summer Bank Holiday wa- gisteren de Britse beurzen en markten gesloten. DEN HAAG De scholing, of ten minste de oefening, die de gast arbeider tijdens zijn verblijf in het buitenland opdoet, is alleen dan een voordeel voor zijn thuisland, als zij betrekking heeft op activi teiten, die ook na zijn repatriëring kunnen worden verricht. In het algemeen gaat het dan om industrietakken, waarvan de produkten internationaal verhandeld kunnen worden en die dus niet gebonden zijn aan vestiging in de industrielanden. biedt geen werkelijke oplossing voor de problemen van de herkomstlanden. Het gaat nl. om een structureel tekort aan arbeidsplaatsen en de behoefte aan werkgelegenheid blijft onvermin derd bestaan. Een deel van de critici meent zelf, dat de gastarbeiders indirect bijdra gen tot de structurele werkloosheid in hun land. Voorbeeld is de textielin dustrie. Door in een Nederlandse tex tielfabriek te gaan werken, beconcur reert de Turk mede de Turkse indus trie. De Stichting meent echter dat men dit niet algemeen kan stellen, omdat het vaak om verschillende pro dukten dus om verschillende deel markten gr at. Ook een ander facet van het gastar beiderschap, het overzenden van geld, komt de economie van Turkije Marok ko of Joegoslavië niet ten goede. Veel geld wordt consumptief besteed (een beter huis, een koelkast en een auto) of de teruggekeerde man begint een eenmansbedrijf, wat het land weinig rendement oplevert. De ongeveer 100.000 buitenlandse ar beiders, die Nederland n.omenteel telt maken 2.5 pet. uit van de afhankelijke beroepsbevolking. Dat lijkt niet veel. maar 2.5 pet. is een gemiddelde, in de industrie is het over alle bedrijfstak ken gerekend al 6 pet. En ook dat is weer een gemiddelde, want bijv. bij de leder- rubber- aardewerk- en textiel industrie ligt het percentage bij 10 a 12 pet. Dit stelt de Stichting Maatschappij en onderneming in een brochure 'Gastar beid in Nederland. Rij de scholing, zo stelt Stichting gaat het om, wat prof. Tinbergen de 'internationale indus trieën noemt. Sectoren met arbeidsin tensieve produktiemethoden genieten daarbij nog de voorkeur boven kapi taalintensieve sectoren. Het zou daar om wenselijk zijn, wanneer toelatings beleid en ontwikkelingshulp gecoördi neerd zouden worden, waarbij het eerste in zekere zin dienstbaar ge maakt wordt aan het laatste. PROJECTEN De Stichting denkt hierbij in het bijzonder aan de mogelijkheid van een ontwikkelingsproject ten behoeve van een bepaalde industrietak in een ontwikkelingsland. Oorspronkelijk on geschoolde gastarbeiders zouden in het industrieland scholing moeten ontvangen, die nodig is voor een soortgelijk bedrijf in het thuisland. Dat bedrijf moet opgebouwd worden, zo wordt in de brochure gezegd met geld uit de ontwikkelingshulppot en met kennis van de onderneming, waar de gastarbeiders gewerkt hebben. Een initiatief, dat aan deze gedachte gang doet denken is enige jaren on dernomen door de oprichting van Is- bir, een holdingsmaatschappij, waar van alle aandelen in handen zijn van Turkse gastarbeiders. In het bedrijf, dat deze holding bezit, zijn 200 men sen werkzaam, die voor een deel ar beider-aandeelhouder zijn. Deze cata- gorie geniet bij de tewerkstelling voorrang. Dc onderneming werkt thans met winst. GEEN OPLOSSING Kan dit soort activiteiten gunstig zijn voor een land als Turkije, het ver schijnsel gastarbeider in het algemeen is dit nauwelijks, aldus de Stichting. Het wegtrekken van grote aantallen veelal werkloze ingezetenen ROTTERDAM Een Amerikaanse dochteronderneming van de Deense reder A. P. Möller heeft IHC Holland- Le Tourneau Fabricators (waarin IHC Holland voor 75 pet. is geïnteresseerd) opdracht gegeven tot de bouw van een zg. 'new generation' booreiland ter waarde van meer dan 30 miljoen. De houw zal plaatsvinden op haar Inglesi- de werf in Texas. De 'new generation' booreilanden van IHC Holland onderscheiden zich van andere typen booreilanden, doordat het ponton, met een volle belading van 3000 ton, langs de poten omhoog kan klimmen met een constante snel heid van 21 meter per uur. Dit is belangrijk wanneer gewerkt moet worden in gebieden waar zware weer somstandigheden heersen. Dp boortoren van deze eilanden is zodanig geconstrueerd dat zij tevens dienst kan doen als kraan. Het is dan mogelijk om de bovenste delen van de poten van het eiland, die een lengte hebben van elk 27,5 meter, te demon teren en aan dek te plaatsen. Zijn deze delen van poten eenmaal gemon teerd, dan kan het eiland tot op een waterdiepte van meer dan 90 meter werken. Daarbij kan dan nog geboord worden tot meer dan 7600 meter diep te. Het booreiland zal eind 1973 wor den afgleverd en op de Noordzee worden ingezet. gestelde vraag herhaald of we de gast arbeider als structureel onmisbare factor in onze economie willen blijven zien en de vraag ,wat er.gedaan kan worden om het ontwikkelen van een internationaal subproletariaat te voorkomen.' REINEVELD HZ DELFT Bij beschikking van de arrondissementsrechtbank in Den Haag is aan de Machinefabriek Reine veld te Delft en aan Rei ,eveld-Spronk te Dei*' voorlopige su -nee van 1 taling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd ir. C. J Andriessen en mr. E. Korthals-Altes. CONJUNCTURELE RESERVE Oorspronkelijk dachten velen, dat gast arbeiders slechts in tijden van hoog conjunctuur een plaats in onze econo mie zouden vinden. Maar meer en meer blijkt het verschijnsel blijvend te zijn. wat tevens daaruit blijkt, dat de gemiddelde bedrijfsduur nu ligt tussen de vier en vijf jaar. Dit toont dat de gastarbeiders niet worden gebruikt als 'conjunctureel re- serveleger'. meent de Stichting. Dat is op zichzelf verheugend, maar in de brochure wordt de door prof. Albeda BRUSSEL De Europese bo terberg is weer gegroeid, nu tot 300.000 ton, tegen ruim 292.000 ton aan het begin van de maand. Oorzaak is een verminderde con sumptie van roomboter omdat zij weer duurder is geworden en minder gezond schijnt te zijn voor hart en bloedvaten. In 1965 was de gemiddelde consumptie per hoofd van de bevolking nog 6.5 kilo per jaar. nu nog maar 5.6 kilo. Een kwart van de berg staat op het punt verkocht te worden, tegen minder dan een kwart van de Europese interven tieprijs. Afnemers zijn het leger, liefdadige instellingen en fabri kanten van biscuit en ijs. BUSSUM Het resultaat over de eerste helft van dit jaar bij de Indus trieele Maatschappij is niet achterge- bleven bij dat over de eerste zes maanden van 1971. De /oortdurende stijging van de exploitatiekosten kon in deze periode worden opgevangen. Indusi. Sporen Uiil. ooi. Mods 23 aug. 970.35 234.72 112 06 73.98 427.5 24 aug. 958.38 232.98 111.87 73.99 425.5 25 aug. 959.36 232.78 111.42 74.19 427.1 Aand. Obl. Tot. H. L. 23 aug. 18.670 20 590 1.765 782 666 24 aug. 18.280 21.620 1.754 469 967 25 aug 13.840 17.830 1.745 553 835 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Baihurst Dom Tar Chem Husky Nat. Uas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants g - gedaan; b - Blcdeu; L - Laten; n Nom. sept. dec. mrt sepl. dcc. mrt. NEW YORK 's Bouwmaatschappij werk- atschappij van Ballast-Nedam) ft zelfstandig en in combinatie opdrachten ontvangen voor de 'o van in totaal 968 woningen en de eerste fase van de verpleegin- -hting 'De Berk' iti Oerle (NB). tlsli European Airways heeft in boekjaar tot eind maart jl. een ist gemaakt van 181.000 pond. De atschappij zou verlies hebben gelc- als zij niet opnieuw een beroep kunnen doen op een bijzonder ds van de Britse regering. ,6 (103, [sfEfjQAM Motorenfabriek k-Werkspoor Diesel (VMF-coh- n) heeft van de Duitse Kroger ft in Rendsburg opdracht gekre- voor de levering an een 16- "der dieselmotor van het type TM De opdracht betekent een door- ik naar de Duitse markt. Ni)megen-zuid wordt op 27 septem- de vierde Miro geopend. De eerste icrmarkt ging op 24 maart 1971 in ssingen van start. Vorig jaar volg- op 21 september Maastricht en op maart 1972 startte de derde Miro Leeuwarden met een enigszins ge- zigdc, meer massale opzet. Amerikaanse dochter 'van de ense rederij A. P. Möller heeft IHC Hand-Let oumeau Fabricaters 75 belang van IHC-IIolland opdracht voor de bouw van een zoge- imd 'new generation' booreiland waarde van meer dan f 30 mil- De bouw zal plaatsvinden op de lesidewerf in Texas. gang van zaken bij dc textielindus- Van Ileek-Scholeo is bevredigend beter dan vorig jaar. Verwacht dl dat er een bescheiden winst zal den gehaald, met dc nadruk op :heiden. Er bestaat echter nog a tevredenheid over het thans be dde rendement, zo bleek op een Mndere aandeelhoudersvergadering. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Net als in Duitsland halen ook in Nederland steeds meer winkeliers hun automaten van de buitenmuur. De ijzeren verkopers worden te vaak vernield, leeggeroofd of met waardeloze muntstukken volgestopt om ze nog langer rendabel te laten zijn. Exacte cijfers zijn nog niet bekend, maar er is wel een onderzoek gaan de om uit te zoeken hoe de verkoop via automaten in Nederland ver loopt. De laatste gegevens zijn uit 1970. Toen wees een NlPO-onder- zoek een dalend percentage uit van kruideniersbedrijven met één of meer verkoopautomaten. In 1968 hingen bij 36 procent van de kruide niers nog van deze apparaten, in 1970 nog nlaar 27 procent. In Duitsland gaat de verkoop via automaten (die daar eerst een grote vlucht nam) helemaal slecht. 'De pogingen van met name de levens middelenhandel om zich met de verkoop via voor de winkels aange brachte automaten een tweede om- zetbasis te verschaffen moet als mis lukt worden beschouwd', schreef het blad Der Einzelhandelsberater zelfs onlangs. De apparaten staan te roes ten en veel installaties werden tot schroot'. Omzetdaling De omzetprognose voor de verkoop via automaten is in Duitsland slechts in geringe mate uitgekomen. De omzet bedroeg vorig jaar DM 800 miljoen, neig geen half procent van de totale detailhandelsverkoop. Ver- geleJcen met voorgaande jaren daalde de omzet verhoudingsgewijs dan ook aanzienlijk. In Japan ligt dat wel even anders: daar komen jaarlijkse stijgingen voor van 30 procent en in de Verenigde Staten bijvoorbeeld van 7 procent. Trieste ervaringen dus in Duitsland waarvoor de Einzelhandelsberater als oorzaken noemt: een weinig aan trekkelijk asosrliment, opstelling op ongeschikte plaatsen, maar vooral moeilijkheden met ingeworpen muntstukken, inbraak en diefstal en ook de bewerklijkheid voor de de taillist. Ook worden de automaten veelal niet gevuld met die artikelen, die de klant juist na winkelsluïtings- tijd nodig heeft. De meeste winke liers hebben, naar de mening van fabrikant Sielaff. de plank misge slagen, doordat ze niet het goede assortiment voor hun automaten sa menstelden. Veel detaillisten doen er wel enorm veel moeite voor spe ciale aanbiedingen in de etalage kenbaar te maken, de artikelen leuk te presenteren en daarop de aan dacht te vestigen, maar ze stoppen in de automaten wat de klanten in het geheel niet willen hebben. Te weinig prijsmogelijkheden en de ge schiktheid voor slechts één artikel of verpakking zijn de oorzaak van een te smal en eenzijdig artikelaan bod. Volgens Der Einzelhandelsbera ter gaat het om verse artikelen in plaats van conserven, om brood en kaas in plaats van pepermunt. De beste automaten zijn niet opge wassen tegen een slechte standplaats en het valt niet te ontkennen, dat er ook op dit punt door de handel fouten zijn gemaakt. Vaak treft men ook daar automaten aan. waar beslist te weinig klanten zijn met b.v. ver geten inkopen. Erger nog is het, wanneer de automaten slecht ver licht in een uithoek staan; dan moe ten ze wel het slachtoffer worden van ongaarne betalende klanten of van moedwillige vernieling. Doet de detaillist daar niets aan, dan is hel lot van zijn automaten bezegeld: zij verliezen hun aantrekkingskracht op eerlijke klanten en de interesse van de detaillist zelf en worden roestend weggehaald. Spelletje Met buitenlandse en valse munten, die veel minder waard zijn dan het vereiste bedrag aan geldstukken of helemaal waardeloos zijn, wordt er, volgens 'Der Einzelhandelsberater', op grote schaal een spelletje 'Sesam, open u' gespeeld met de automaten. In één nacht werd er voor DM 300 aan vreemde munten geworpen in de automaten bij een station van de Frankfortse ondergrondse. In de on geveer 15 meter lange automaten- 'straat' van het Hamburgse Elbe- Koopcentrum wordt gemiddeld voor DM 65 per week aan valse munten 'geoogst'. De geldwissel-automaten moesten op slot, omdat ze elke week verliezen tot DM 130 opleverden. De schade, die ontstaat door het ge knoei met valse munten, brengt de levensduur en daardoor tevens de rentabiliteit van de automalen een gevoelige steek toe. Inbraak en diefstal bezorgen de au tomaten-minnende kooplieden de grootste verliezen en de meeste er gernis. Vooral doordat hierdoor zo veel omzet verloren gaat. De ver nielzucht leidt er immers toe, dat de automaten niet meer te gebruiken zijn totdat de schade is hersteld en dat kan soms enkele dagen duren. De leeggehaalde en kapotte automa ten verwekken ook ergernis bij de consument, die tevergeefs naar het gewenste artikel zoekt. Intussen is het de detaillist, die voor forse repa ratiekosten komt te staan. Naar ge lang de bedragen van buit en averij oplopen wordt het moeilijker zich tegen dergelijke ongemakken te verzekeren. Volgens onderzoekingen werden er in West-Duitsland jaar lijks zo'n 56.000 automaten-diefstal len geregistreerd, waarvan maar 40 pet kon worden opgelost. Hoe die getallen in Nederland lig gen wordt bij het onderzoek dat momenteel aan de gang is onder zocht. Eén ding is inmiddels wel duidelijk geworden. De verkoop van dranken via automaten, die loopt uitstekend. Maar deze apparaten staan vaak binnen bij bedrijven en instellingen en daar is op vernieling veel minder kans. En dan lukt de automatenverkoop wel 28 79-7S 27 05-04 28.06b-07L 36% 36%- 31 66 32.00 Suiker conrr. II sept. loco "kt. 7.03 7.30B 7.37-45g 7.25 7.53g 7 65-6Sg 17979-185L 177%-184L 175-179L 175-179L ANTWERPEN 133*4(1 133% n 133%n 133L 133L 133L 15.45-15.60 15.25-15.45 15.45-15.60 15.25-15.50 15.55L 15.10b LONDEN i oer Ion Allied Chemical Alum co of Am Am.-rican Brands Am Ca Am in id 53% 54 41% 41% 32% 32% Am Electr Power Am Meial Climax Am Motors Am Smelt and Kef Am lel and 'lel \mpes •Anaconda Armro Sieel Ailant Richfield Bethlehem Si eel Boeing Burlinginn lort Canad an Pacific Cctancc Chase Manuallan Curtlss-Wr:iihi urtiss Wrighi A Dart Industries Deere arid Co Oo.w Chemica' Du Pont (El) Eastman Kndak First Nat City Admiral corp Allegheny Pow ARzona Am-Standard Amsted tnd Can Breweries Cerro Chadbourn Gotb Chase Select Fd Columbia Gaa Cnmlnco Com Telephone 38", 38% SI3'. 91 19% ui1.; "7% 75", 96% 96 178% 178% Fluor Corp 69 67", 15% 15% 2174 21% 30% 30% 12", 12% 38*4 37*4 49% 49b 12% 11% 8% 8%ex 14*4 1474 2*4 2*4 11 70 11.67 28*4 28*4 29% 29'4 23 23% 26% 26% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen lel and Elec Getty Oil Gillette C.lmbel Brothers Goodvear I and R Gulf Oil 65% 65% 25% 25% 78". 78% 21% 21% 29% 28 83% 82 52% 51 21% 22 Cetilr Ind 33%3%ex 33% 337* 37", 37% 54% 54% Nat Cash Keglster Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind North Am Roikw. Int Bnk for Hec Int Flav Frag Int Paper (8 4) 54 -37'. 34% 34% 19", 193'. 18'. 18% 40% 40 15*5» 5% ex 33% 337. Pacific Gas and El 29% 28% Pent) Central 3% 3% PepsICO 87% 86'j Phelps Dodge 39% 39% Philip Morris 103% 103 Philips Petroleum 34", 34'. Procter and Gattib 95% 95% KCA 35*. 35% Republic Steel 247'» 24% Reynolds Ind 87i.v 65-'; Roval Dutch Petr 38* 38% lOl3:! 48'4 19% 26.20 26.10 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leaasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund 20% 26% 17% Standard Oil Ind 74*, 747, Standard Oil N .1 78% 79 Mndchakcr-Worthl 4S', 483, sun Oil 42% 43' Texaco Texas Gulf 34% 34*4 Tc\a< lustrum. 174'% 173% Tmnsanienca 19% 14% Unilever 4.3% 40 Union Carbide SO' n 50 umrnal 17'/, 17% United Aircraft 37*4 37»% (Hilled Brands 13 'i 12*4 O S Si eel 30*9 29*4 Western Union 53 53 Westingnnuse El. 43% 43% WiKilworin 37% 36% Nat Can 16*4 18% NV Cent! A 9% 9% North West B 69% 69% N Ainer Philips Co 38% 35% Occidental Petr 13% 13% Pacific LiRhi 24% 2474 Public Serv 23*4 23*4 Standard Brands 50% 4914 Tandy Corp. 3674 35% Union Elect 1774 16% united Corps 9 8*9 United Gas 18% 18*9 Wes'ern Bancorp 34% 34%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17