Iware straf oor rellen [iet Turken I) Naardermeer dreigt door ondergronds vuil dode poel te worden Stropers bedreigen roofvogelstand Overal! «tepostgiro Moord in Eersei voor politie nog een raadsel dab makkelijkI Nieuwe en Preciese kaart van heel Nieuw Nederland FrïME LIFE Favoriet in liedjesfestival Bromfietser omgekomen Progressieve drie praten met PSP Regering wil staatsloterij uitbreiden Nieuw 'statussymbool': buizerd in de huiskamer Nieuwe regeling groetplicht klaar Boertien naar Joegoslavië Het weer JW/KWARTET DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 T3/K11 -4/1 verheid moet oorzaken wegnemen' een onzer verslaggeefsters TERDAM De Rotterdamse justitie wil wel degelijk rekening len met de omstandigheden waaronder de rellen in de Afrikaan- rijk zijn gehouden. 'De oorzaken moeten worden weggenomen de overheid; het bedrijfsleven kan wat invloed uitoefenen en nal moeten de mensen wat verdraagzamer tegenover elkaar restanten zijn duidelijk in twee en te onderscheiden:de bewoners j het zoeken naar een oplossing verkeerde middelen hebben ge- n, en ook te ver zijn gegaan bij irdedigen van lijf e*. goed, en de chuwekakkerlakken, die 's s uit hoeken en gaten uit ande- jkn tevoorschijn kwamen om op iffe manier rellen te trappen', zo e de officier van justitie mr. J. age, gisteren tijdens de rechtzit egen de eerste zestien verdach- die zware staffen toegemeten veel schade aan goederen iricht. Op het laatste nippertje is ritbreken van een grote brand omen. En het is nog een wonder e verwondingen bij publiek en e niet groter zhn geweest. Voor iatste groep verdachten kan ik enkel begrip of consideratie op en, temeer omdat bewoners uit rijk zelf verscheidene malen [te hebben gedaan. Ook zij wa- iet gebaat bij het optreden van raddraaiers'. Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. vrijspraak raffen die mr. Hage eiste, logen et om, evenmin als de straffen lolitierechter mr. A. R. Jolles delijk oplegde. Slechts één man e zestien, de 31-jarige Turk R.B. vrijgesprokep. Ten dele wegens k aanbewijs, ten dele ook omdat ficier geen mishandeling van een maar in functie een politie- die met een stuk hout op zijn der werd geslagen ten laste ■elegd. jebrek aan bewijs was trouwens teeds terugkerend thema, en ïame de politie kreg het tot 10e gen van mr. Jolles van de lieden nog wel eens zwaar te ren. Hoe kan het, zo vroegen raadslieden zich af, dat de e kans heeft gezien bij alle ver- ng nog de juiste figuren er uit [ken. Dit was ook de reden dat e verdachten het doelbewust op {Advertentie ïsdaj •ster- anno 1673 van Hugo Allard als feestelijk introduktie-geschenk TIME-LIFE BOEKEN slait nu zelf met de Nederlands talige uitgave van hun we reldbekende series zeer fraai verzorgde, rijk geïllustreerde boeken voor mensen met een onderzoekende geest cn een levendige interesse, die hun kennis willen verdiepen. Wilt U er meer over weten? Vul dan de informatiebon in en wij sturen U regelmatig - geheel vrijblijvend - alle ge gevens over de uitgaven van TIME-LIFE BOEKEN (Ottho Heldringstraat 5, Amsterdam 1018). Bovendien ontvangt U een facsimilé van de mooie landkaart van Hugo Allard. Gedrukt op perkamentpapier in maar liefst 6 kleuren. For maat 42x52 cm. Ter waarde van 7,50. GEHEEL GRATIS ter introduktie. BOEKEN DdSVVJ Stuur mij regelmatig alle UV_A\ informatie over de uitgaven van TIME-LIFE BOEKEN. Ik ben geïnteresseerd in (hokjes zwart maken wat gewenst Is): ruimtevaart Q seksualiteit exakte wetenschappen kookkunst fotografie J handwerken J doc-hct-zclf psychologii antropologie geschiedenis kunsl milieubescherming D GRATIS ontvang ik gaamo als introdulb tie de landkaart van Nieuw Nederland naam adres... PLAATS Deze bon in enveloppe zonder postzegels lenden aan TIME-LIFE BOEKEN. Antwoordnummer 1234, Amsterdam 1018. een persoonsverwisseling gooiden. Een argument waar noch de officier noch de rechter voor zwichtten. 'Alle zaken waar twijfel heerste, zijn gese poneerd', aldus mr. Hage. Er zijn flinke straffen uitgedeeld. Voor het met stenen naar huizen of (politie) mensen gooien, gemiddeld een maand tot zes weken celstraf. Voor opruiing tot vernielng, huisvre debreuk en geweld kregen enkele ver dachten twee en drie maanden gevan genisstraf. Terwijl een randstichter vijf maanden celstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar kreeg opgelegd. De raadsman, mr. C. de Haas, toonde zich uitermate verbaasd over deze ho ge straffen. 'Wil je van de meervoudi ge kamer een straf vih drie maanden krijgen, dan moet je nog wel heteen en ander op je kerfstok hebben'. Hij vroeg de politierechter toch vooral te willen letten op de sociale gevolgen van deze straffen. 'Velen zullen hun baan kwijt raken. Waarom is er geen gecombineerde straf mogelijk met bij voorbeeld een geldboete?' Een vraag waarop mr. Jolles antwo'vr- de, dat alle verdachten nog in voorlo pige hechtenis verblijven en dat zij meteen aansluitend met aftrek van voorarrest hun opgelegde straf uit zitten'. Zou ik een geldboete opleg gen, dan kan ik geen gevangenneming gelasten, omdat er geen twee 'hoofd straffen' kunnen worden gegeven'. In twee gevallen werden de verdachten voorlopig in vrijheid gesteld. Een jon gen, die een maand gevangenisstraf kreeg, mag deze later uitzitten, omdat de beatgroep waarvan hij deel uitmaakt anders de gemaakte afspra ken niet kan nakomen. Een tweede kreeg een geheel vooraardelijke straf, met een proeftijd van twee jaar, om dat zijn gezondheid hij is onder behandeling wegens gebruik van lsd zwaar zou lijde nonder een vrij heidsstraf. Een 24-jarige chauffeur hoort pas over een wek welke straf hij krijgt opgelegd. Ten laste was gelegd poging tot doodslag, omdat hij met een trek ker zou zijn ingereden op een aantal agenten van de mobiele eenheid. Zij raadsman, mr. P. Smidt van Gelder zag geen enkele bewijsgrond voor doodslag. 'Mijncliënt voelde zich hevig bedreigd toen zijn trekker omringd werd door een stuk of vijftien agen ten, die met wapenstokken op zijn ruiten sloegen. Even daarvoor had hij gezien hoe mensen uit hun auto's werden geslagen. Hij durfde niet naar buiten te komen, ondanks de somma tie en had maar één gedachte: weg zien te komen. Dit is geen 'inrijden' op agenten geweest'. Wel zag de offi cier juist deze verdachte als een van de vele 'nieuwsgierigen', die na het laatste nieuwsjournaal op de televisie ook nog eens naar de rellen gingen. Hij eiste drie maanden gevangenis straf. Behalve deze nieuwsgierigen, waren er ook een paar verdachten, bij wie een bepaalde mate van haat tegen Turken een rol speelde: een jongen, die een meisje had in de Afrikaander- wijk, dat in verwachting raakte van een Turk, en een jongen die op zeer jeugdige leeftijd door zijn stiefvader, een Turk, het huis werd uitgezet. Jacques Herb en Anneke Konings zijn gisteren op Schiphol teruggekeerd uit het Poolse Sopot, waar zij deelnamen aan een liedjesfestival. Jacques Herb won de (.rand Prix- met Manuela en De Troubadour. Anneke werd derde in een van de andere categorieën. Drie mannen en vrouw aangehouden Van onze correspondent EINDHOVEN De rijkspolitie heeft nog geen klaarheid kunnen brengen in de moord op de vijftigjarige Frits Amting uit Eersei. De man werd zondagmorgen dood in zijn auto aangetroffen in de uitge strekte bossen tussen Eersei en de Belgische grens Van een onzer verslaggevers NA ARDEN In het water van het Naardermeer zijn zeer hoge concentraties koper, chroom, kwik en zink aangetroffen, die viermaal zo hoog zijn als voor de Rijn toelaatbaar is. Het giftige vuil na dert het Naardermeer ondergronds en dreigt het oudste natuurmonument van Nederland tot een dode poel te maken. Voorspeld wordt dat als de huidige vervuiling doorzet over vijf jaar een derde deel vau het Naardermeer zal zijn aangetast. De politie heeft inmiddels drie man nen. te weten B.B. (43), A. L. (40) en A. J. (62) en een vrouw, de 42-jarige S. B. aangehouden. Amting leefde tot voor enkele maanden samen met deze vrouw in haar bungalow. De wagen met daarin de vermoorde man stond slechts enkele meters van het huis. De aangehouden ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Zondagmorgen werd de moord ont dekt door oen wandelaar. Amting zat onderuit gezakt op de voorbank van zijn volkswagen. Waarschijnlijk is hij door vier kogels van een klein kaliber in het hoofd geschoten. Hoewel inmid dels sectie is verricht door dr. Zelden- rust en dr. Froentjes is hieromtrent nog niets mét zekerheid bekend. De politie heeft nog geen inzicht in de toedracht van de*moord. Ook het wapen waarmee de moord werd ge pleegd is nog niet gevonden. Zoekac ties met behulp van honden en detec tors hebben tot nu toe mets opgele verd. Amting, gescheiden van een Belgische vrouw, heeft geruime tijd samenge woond met de aangehouden vrouw. De laatste tijd woonden de verdachten B. en L. bij deze vrouw in. De politie ontkent geruchten, dat verdachte B. een verhoudin gmet de vrouw zou Van een correspondent RIJSWIJK De 69-jarige L. de Boer was op slag dood, toen hij op een kruising in de Sir Winston Churchill- laan door een vrachtauto werd overre den. De man wilde met zijn bromfiets rechtdoor gaan, de vrachtwagenchauf feur sloeg rechtsaf. hebben. De derde mannelijke verdach te heeft wel de Nederlandse nationali teit, maar woont in België. Verhalen waarin wordt gesuggereerd, dat de groep een smokkelbende zou vormen, zijn volgens de politie uit de lucht gegrepen. Weliswaar wordt toe gegeven, dat zowel de verdachten als de vermoorde man wel eens smokkel den. maar er is geen sprake van een georganiseerde bende. De moord zou hier mee ook niet in verband ge bracht moeten worden, aldus de poli tie. AMSTERDAM De besturen van PvdA, D'66 en PPR zijn bereid met het PSP-bestuur te praten over de eisen, die de PSP heeft gesteld aan een progressief beleid in de komende kabinetsperiode. De CPN beschouwen de besturen van de 'Progressieve Drie' niet als een 'aanvaardbare part ner in dergelijke gesprekken', zo zeg gen zij naar aanleiding van het feit, dat de PSP zijn standpunten ook aan de CPN ter kennis heeft gebracht. Het overlegorgaan van PvdA, D'66 en PPR heeft een werkgroep onder lei ding van drs. E. van Thijn, PvdA- Kamerlid, ingesteld, die voor 9 sep tember met een concept-verkiezings programma op tafel moet komen. De besturen van de drie partijen zullen trachten op basis van het fesultaat van de werkgroep en de voorstellen vanuit de partijen zoveel mogelijk met gezamenlijke voorstellen in hun congressen (of ledenvergadering) te komen. Uitgangspunt van de activiteit van de werkgroep is het regeerak koord, dat de drie partijen vorig jaar hebben gesloten. De gegevens zijn ontdekt door een veehouder die vlakbij het Naarder meer woont en die in zijn weiland een wel ontdekte, waaruit aluminium- kleurig water omhoogborrelde. Dit weiland watert af in het Naarder meer, zodat de metaalbestanddelen langzaam het natuurreservaat vergifti gen. De veehouder, de heer J. J. Beuker, schakelde de werkgroep 'mi lieubeheer Naarden' in, die een water monster liet onderzoeken door chemi ci en biologen van de rijksuniversiteit van Utrecht. Deze ontdekten dat het om giftige stoffen ging. Na het openbaar worden van de resul taten heeft de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in het Gooi Rijkswaterstaat ingeschakeld om tot actie over te gaan. De districtsbeheer der van de vereniging, de heer W. van der Klift, zei gisteren blij te zijn met het aan het licht brengen van de alarmerende gegevens van de werk groep milieubeheer Naarden, omdat nu iets ondernomen kan worden. ONBEKEND Belangrijkste opgave is nu de onbe kende vervuiler te vinden die de metaalbestanddelen loost. 'Wat we voorlopig kunnen doen is het gras landgebied dat op het Naardermeer uitwatert, af te snijden van het na tuurreservaat. We kunnen dan het vuile water via de Karnemelksloot naar het IJsselmeer pompen. Dat is een verplaatsing van het probleem, maar het IJsselmeer is toch al verpest terwijl we nog kunnen proberen het Naardermeer te redden', aldus de heer Van der Klif. Hij zegt dat sinds 1963 al een aantal mensen van de vereniging bezig zijn met ondrzoek maar deze hebben tot dusver nog niet die vervuiling opgespoord die nu aan het licht gekomen is via de landbou wer Beuker. 'We kunnen dankzij de werkgroep milieubeheer Naarden nu gericht gaan opereren. Het kwaad is door de ondrgrondse vuilstroom wel iswaar al geschied maar we kunnen misschien nog erger voorkomen'. De vervuiling door kwik, chroom, ko per en zink heeft al één plas van het Naardermeer bereikt, de 'Veertig Mor gen'. Ook opzichter J. Slijkerman van het Naardermeer zou het liefst zien dat de sloten naar het Naardermeer worden afgesloten. Naar de onbekende vervuiler wordt inmiddels hard gezocht. Het is niet onmogelijk dat het vuil van de afval- stortplaats 'De Lepelaar' ondergronds BREDA Bij de verkeersramp bij Prinsenbeek zijn ook de 54-jarige heer Alfred Evart en zijn 19-jarige dochter Lisette A. Evart, beiden uit New York, omgekomen. Zij behoorden tot de dertien slachtoffers, maar pas gis teren kon de politie hun namen be kendmaken. naar het Naardermeer dringt. In de Lepelaar loost de chemische fabriek Naarden en de emaillefabriek 'Lang- cat'. Ook wordt een deel van de riolering van Naarden op open water geloosd. Begin dit jaar heeft de directeur van de rijksgeologische dienst dr. A. A. Thiadens ernslig gewaarschuwd tegen ondergrondse afvallozingen. Deze vorm van lozing van industrieel vuil kwam destijds in de belangstelling door een plan van de chemische fa briek Naarden de lozing ondergronds te laan doen omdat bovengronds er zoveel stankbezwaren kwamen. DEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld het aantal loterijen van de staatsloterij tot ten hoogste twaalf uit te breiden. Als het voorstel dat genoemd werd in de .urgentielijst' van het kabinet) aange nomen wordt dat er maandelijks een loterij gehouden kunnen worden. De regering noemt de nu voorgestelde uitbreiding niet alleen mogelijk maar ook wenselijk. .Een uitbreiding van het aantal loterijen komt tegemoet aan bij Tiet publiek bestaande wen sen', schrijft zij in de toelicl.iing op het voorstel. Verhoging van de in komsten voor die staat door de staats loterij is volgens de regering in de huidige budgettaire omstandigheden uiteraard welkom. In het wetsontwerp worden tevens °nige organisatorische en administra tieve vereenvoudigingen voorgespeld. Onder meer zal de periode waarbin nen een loterij wordt voorbereid, ge houden en afgewikkeld, teruggebracht van 56 tot 28 dagen worden terugge bracht. Het is de bedoeling om zoveel mogelijk op een vaste dag van de maand met een loterij te beginnen. De omzet van de staatsloterij vertoont een stijgende lijn: in 1964 bedroeg de opbrengst nog 2,7 miljoen gulden, voor dit jaar wordt een opbrengst van zestigmiljoen geraamd. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Na de auto, de hond, de afwasmachine en het aapje hebben vele Nederlanders een nieuw status-symbool ontdekt. Ze installeren in de huiska mer een roofvogel, en tellen daar veel geld voor neer. Een roofvogel, dood of le vend, opgezet of in een kooi. is dé nieuwe made. Om aan deze gril tegemoet te ko men. worden tientallen nesten uitgehaald. Bij de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vo gels is men hierover zeer on gerust. Volgens directeur J. Gerritsen neemt het uithalen van roofvogelnesten om com merciële redenen de laatste tijd hand over hand toe. 'Het gebeurt overal in Nederland, waar ze gevonden worden, maar verreweg het meest in Noord-Brabant en Limburg. In het zuiden is het een voks- kwaad per traditie. Het is im mers ook nog maar een poosje geleden bij de wet verboden?' Inventarisatie Het rijksinstituut Natuurbe heer (RIN) te Arnhem is op het moment bezig de roofvo gels in Nederland te inventa riseren. De indruk bestaat dat de roofvogelstand in bepaalde gebieden achteruit gaat. Waar schijnlijk is het intensieve ge bruik van landbouwvergiften één oorzaak voor het teruglo pen van het aantal roofvogels, en die re'atie wordt dan ook nauwkeurig bestudeerd. Maar een andere reden voor het reduceren van de roofvolgel- stand is duidelijk de jtcht die tegensoordig op dc nesten wordt gemaakt. Het RIN houdt zich daar niet mee be zig. 'We zijn geen opsporings instantie'. Wie zich erwel mee bezig houdt. is b.v. de Eindhovense ornitoloog frater Simon Del tour. Hij heeft een tijdje gele den een rapport over het eu vel gepubliceerd. Volgens hem is het vangen van roofvogels een gevolg van het openstel len voor massarecreatie van natuurgebieden, waarin men zonder veel moeite diep oer auto km binnen dringen. Waar men het op gemunt heeft, zijn ransuilen, torenval- Frater Deltour heeft de laat ste maanden zo'n 75 roofvo gels, waar de meesten tenslot te toch geen raad mee wisten, ter verzorging aangeboden ge kregen. Veel mensen vinden een kana rie niet interessant meer. Het moet tegenwoordig allemaal groter, en vooral exclusiever. Een buizerd in de huiskamer Nederlands grootste roofvo gel dat maakt indruk. Hij kost dan ook honderden gul dens. Maar, aldus de heer Ger ritsen van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van roofvogels, vaak komt men er al gauw van terug. Het wordt de mensen al heel gauw te lastig. Ze moeten gevoederd worden met muizen, kikkers, mussen enz. Of met vlees van de slager. En dat wordt een dure zaak. De omstandigheden, waaron der de roofvogels worden ge stroopt, zijn dikwijls ook ver re van sympathiek. Het komt heel vaak voor dat de handela ren de jonge vogels in de nesten kluisteren. Ze kunnen er dan niet uit. De ouden brengen het voedsel aan tot op de dag dat de jongen een zodanige mate van volwassen heid hebben bereikt, dat ze aantrekkelijke handelswaar vormen. Op dat moment ko men de handelaren, de stro pers, terug en halen de jonge vogels weg. In enige weken of maanden kan er dan veel leed geschieden. De jonge roofvo gels hebben onvoldoende vliegvaardigheid gekregen, zijn niet getraind in het jagen op prooi en bezitten niet de schuwheid die tot hun natuur lijke eigenschappen behoort. In deze toestand komen veel De Delftse student René de Monchy maakte deze toto van een jonge buizerd, die door stropers met een ijzerdraad aan liet nest is vastgebonden. vogels bij de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels terecht. 'Het revalida tiecentrum voor roofvogels in Groot Ammers is op het mo ment overbevolkt', aldus de heer Gerritsen. 'We worden overstroomd met vogels'. Om de roofvogels daar weer ge schikt te maken voor èën le ven in vrijheid, is lang niet eenvoudig. Men begint resulta ten te boeken, maar voor een aantal vogels komt de hulp te laat. DEN HAAG Minister de Koster (defensie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de voorbereidingen voor een nieuwe regeling van de groetplicht dezer dagen zijn afgeslo ten. Aanbieding van de regeling aan het militair georganiseerd overleg kan op korte termijn worden tegemoet gezien, aldus de minister in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Wieldraai jer. De minister spreekt de hoop uit, dat zijn besluit om het geregeld overleg met de WDM op te schorten het algemeen bestuur van deze vereniging zal doen inzien dat het met acties als de 'nationale groetweigerdag' op de verkeerde weg is. De bewindsman meent dat geregeld overleg zich niet verdraagt met acties als de groetwei- ger-actie. DEN HAAG De minister voor ontwikkelingssamenwerking, ...dr C. Boertien, zal op uitnodiging van de Joegoslavische regering op 15 en 16 september een bezoek brengen aan Joegoslavië. Olympisch weer Van onze weerkundige medewerker Het weer in grote delen van Europa blijft mooi. Er zijn op de weerkaart geen tekenen te ontdekken, die het einde van de nazomer zouden kunnen inleiden. De dominerende factor blijft ee hogedrukgebied boven Zuid-S can - dinavië, de Noordzee, Engeland en on ze omgeving met centrum van ruim 1027 millibar bij de Shetlands. In samenwerking met een vlak lagedruk gebied boven Frankrijk onderhoudt het een droge stroming uit Noordoost tot Oost. De zon weet het kwik in de droge lucht tot 20 A 23 graden Celsius te doen oplopen, in Denemarken tot maximaal 22 graden. Dat de lucht van huisuit echter polair is, blijkt vooral uit de nachtelijke minima. Plaatselijk daalt de temperatuur in Nederland tot 6 a 7 graden Celsius, in Jutland zijn minima van slechts twee graden niet uitgesloten. Tenslotte mag niet vergeten worden, dat de lucht vorige week woensdag van de Poolzee noord- Scandinavië en noordwest-Rusland bin nenviel, waar de temperatuur in Moermansk toen in korte tijd van 29 naar tien graden kelderde. De depressie boven Frankrijk heeft, voorzover bekend, in Biarritz de meeste neerslag gebracht, namelijk 89 millimeter in 36 uur tijd. Gisteren overdag viel er in deze plbats vlak ten noorden van de Pyreneeën 26 millime ter. Elders in Frankrijk vonden we als grootste overdag-hoeveelheid 11 milli meter in Nantes. Zowel in Milnchen als in Kiel blijft het weer Olympisch. BEWOLKINO HEX. TEMP. I. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 19 uur: Amsterdam onbewolkt 21 0. De Bilt onbew. 21 0, Deelen onbew 21 0. Eelde onbew. 21 0, Eindhoven onbeu- 21 0. Den Helder onbew. 19 0. Luchth. R'dam onbew. 21 0. Twente onbew. 20 0. Vllsslngen onbew. 21 0, Zd - Llmburg onbew. 22 0, Aberdeen onbew. 17 0, Barcelona half bew 25 0. Berlijn half bew. 19 0, Bordeaux xwaar bew. 22 0.2. Brussel onbew. 22 0, Frankfort onbew. 22 0, Genèvo weerlicht 22 0, Helsinki licht bew. 14 0.2. Innsbruck xw. bew. 20 0, Kopenhagen onbew. 23 0. Lissabon Mcht bew. 24 0. Locarno zw. bew. 24 0, Londen zw. bew. 21 0, Madrid zw. bew. 28 0. Malaga llchtbew. 33 0, Mal- lorca half bew. 28 0.4, MUnchen half bew. 21 0, Nice zwaar bew. 25 0, Oslo onbew. 22 0, Parijs onbew. 24 0. Rome zw. bew. 28 0, Spilt half bew. 27 0, Stockholm licht bew. 19 0. Wenen gch. bew. 16 0. Zurich licht bew. 12 0.1, Casa Blanca zw. bew. 24 0, Laa Palmas zw. bew. 24 0. Tunis zw. bew. 31 0.3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11