Docenten MO-opleiding oneens met ministerie Elke week een uur bidden voor Nederland ■Uil li IJl ®L V'K ■"•1 nW'Al' V floriade IIIIH i ray lllll lllll GOS laat geref. kerken niet vallen Ook in Spanje geen r.k. landelijk pastoraal beraad Nederlandse revival-jazz in Amsterdams Concertgebouw Trouw Kwartet Nederlandse steun voor bevrijders van Angola Telegram naar De Koster: ga weer met VVDM praten Ned. katechismus in Duitsland geen officiéél leerboek Beter resultaat Bijenkorf Beheer in eerste half jaar Beroepings- werk vandaag Boeltcmcftalage Moedjib wil (nog) geen overleg met Pakistan TROUW/KWARTET MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 Karakter van nieuw avondonderwijs in geding Van onze onderwijsredactie UTRECHT De overgrote meerderheid van leraren aan mavo's, havo's, gymnasia en athenea heeft zijn onderwijsbevoegdheid te danken aan een avond-studie via de bestaande M.O.- en L.O.-opleidin- gem Daarmee is niet gezegd dat deze opleidingen ten eeuwigen dage moeten blijven zoals ze zijn. Maar wel dat het zeer onverstandig zou zijn deze instituten niet te betrekken bij de opzet van een nieuwe part-time opleiding van leraren. BINNENL A ND/KERK T2/K2 TR( Advertentie tot en met i v^rvivk/vi >2/ amsterdam 9.30 -,22.30 uur Actie ds. J. W. van der Hoeven: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zaterdag is er in Nieuwleusden een grote samenkomst gehouden. Om het oordeel over Nederland weg te bidden. Want als het hier zo door blijft gaan, zullen er tijden aanbreken, waarbij de nazitijd nog maar kinderspel is. Daarvan is ds. Jan Willem van der Hoeven uit Jeruzalem op grond van de Bijbel vast overtuigd en daarom is hij de twee maanden dat hij in ons land was, overal heen getrok ken om de christenen op te roepen, er wat aan te doen. Ho Het spreekt vanzelf dat op dit punt weinig verschil van mening kan be staan binnen de pas opgerichte vere niging van docenten aan M.O.-oplei- dingen (Vedomo). Aan deze stelling- name dankt de vereniging immers haar bestaan. De problemen beginnen pas, bleek zaterdag op de eerste alge mene vergadering in Utrecht, wan neer men het ministerie van onder wijs van eigen gelijk wil overtuigen. Want tussen departement en docenten bestaat een hemelsbreed verschil van Inzicht over de manier waarop de nieuwe avondopleidingen van de grond gebracht moeten worden. Het voornaamste verwijt van de do centen is dat zij steeds buiten het overleg gehouden zijn. Ten lange les te heeft men de toezegging gekregen dat er een werkgroep komt voor het opzetten van het nieuwe avond-onder wijs, maar voor het overige tast men nog steeds in het duister. Zelfs het tijdstip van opheffing van de oude opleidingen (aanvankelijk vreesde men dat dit Jaar voor het laatst eerstejaars studenten konden worden ingeschreven) is onzeker. Daar komt bij dat de rechtspositie van de part-time docenten nauwelijks is geregeld. Wanneer zij niet inge schakeld worden bij het nieuwe avond onderwijs zouden zij niet alleen hun (bij)baan (vele docenten hebben een volledige betrekking in het voortgezet of universitair onderwijs), maar ook hun pensioenrechten verliezen. Om op dit punt meer rechten te verkrijgen besloot de vereniging zaterdag zich aan te sluiten bij de Centrale van Hogere Ambtenaren, omdat men al leen zo toegang zou kunnen verkrij gen tot het georganiseerd overleg over salarissen en rechtspositie. Verlangens Hoewel de rechtspositie de kwesties zaterdag de meeste aandacht vroegen kwamen ook onderwijskundige verlan gens naar voren. Wanneer de oude door RUD NIEMANS AMSTERDAM De jazzfan anno 1972, die zich afgelopen week ge confronteerd zag met de kwistig geadverteerde 'Dutch swinging jazz', welke zaterdagavond het Concertgebouw occupeerde, zal zich even de ogen hebben uitgewreven bij de aanblik van het programma, waarin Pim Jacobs en The Dutch Swing College Band centraal ston den. Een soort anachronistische jazz-be- hind-the-dikes-produktie, ingeleid door de nostalgieke mémoires van eerstge noemde, draaide de klok enige tiental len jaren terug, kennelijk ten pleziere van enkele honderden geestverwanten en nieuwsgierige buitenlandse toeris ten. Eerlijk gezegd, is het wel curieus ze nog eens aan het werk. te horen, Jacobs, Reys, Peter Schilperoort, Noordijk, de toppers van toen, die om verschillende redenen jazz nog slechts als hobby beoefenen, of wel door er enkele kunstgrepen op toe te passen in bredere (buitenlandse) kring een goed belegde boterham zeker wisten te stellen. Dat laatste geldt uiteraard de DSC- band, die dankzij geolied, commerci eel inzicht het jazz-AOW vrijwel risico loos heeft zekergesteld. Commercie, aldus presentator Jacobs, Is gesanctio neerd mits je achter je produkt kan staan. Maar die overweging raakt slechts half de kern van het DSC- beleid, dat immers vooral wordt ge- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Degelijk* beituun 8. Bol, Den Hoogi dr. E. Bteomink. Poters- wolde; mr. G. C »>on Dom, Nootdorp; W. A. Fibbe. Rotter dam; J. Lonjer. Utrecht; dtt. J. W. de Poos, Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wossenooi. Overige leden van het algemeen bestuur; K. Abmo, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. von Eibergen, Schoorsbergen; mr. K. von Houten, Wogeningtn; ds. O. T. Hylkemo, B'Hhoven; Joc Huiden. Delft; mevrouw M. C E. Klootter- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kroayeveld-Wouters, Heerhugowoord; prol. dr. G. N. lammens. Noorden; ds. F. H. londsmon. Den Hoog; H. at Mooij, Rijnsburg; prol. dr. G. C von Niftrik, Amslerdom; H. Otte- vonger, Buitenpost; mr. dt. J. Ozmgo, lunteren; dr. A. Veermon, Rijswijk (Z-HI; H. H. Wemmets, Den Hoog; dr*. R. Zijlslro, Oostet- lond (Zldl. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postmo, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waornemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. 8onk: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. kenmerkt door het loslaten van elke pretentie aan stijlzuiverheid, authenti citeit. Vakmanschap is meesterschap, dat motto wordt door Schilperoort c.s. in alle denkbare variaties vertaald, het dekt de bekwame, op show ingestelde grapjes van bassist Bosch v. Draken- steyn en drummer Janse met de man tel der liefde af. Wie echter door dit soort Dixie-jazz met vertakkingen naar Ellington, Henderson en een handvol andere 30-er jaren bands bewógen wil raken, komt bij deze muziek per meter bedrogen uit. Het gaat het ene oor in, het andere uit. Bnogie-woogie-specialist Rob Agerbeek mag men meer stijlbewustzijn toeken nen. In de vier stukken, waarmee hij de avond mocht openen, hoor ik hem dan liever alleen. Zijn hechte impro visatie-tapijt van ostinatie akkoorden, triolen en tremelo's verdraagt niet het onbegrip van een drummer als Erik Ineke, die blijkbaar in elke Ne derlandse golegenheidsgroep opduikt. Het sextet van Frans Eisen en Piet Noordijk ja, alweer niet Ineke herhaalden Elsen's zg. Noorse suite, die men reeds op Loosdrecht kon beluisteren. Popjazz met inpalmende melodieën en verder weer die wat zweverige structuur in de uitwerking daarvan, opportunistisch zonder een ferme, eigen signatuur. Rita Reys, door de Jacobsen en drummer Peter Ypma begeleid, overschatte ietwat de draagwijdte van haar handmicrofoon. Daardoor werden de liedteksten nog meer weggemoffeld, dan door haar matige articuleren al het geval was. Haar optreden deed me zowaar ver langen naar mooie Bacharach-songs met Rogier v. Otterloo. Thuisgekomen vernam ik. dat Ajax met 6-0 gewon nen had. Een troostrijk besluit. Toneelspeler en regisseur Ad Hooykaas overleden Van een verslaggever is de regisseur en toneelspeler Ad Hooykaas in zijn woonplaats Hilver sum overleden. Ad Hooykaas heeft voornamelijk be kendheid verworven als pionier van het avant-gardistisch studententoneel. Van 1926 af heeft hij in Groningen. Utrecht en Wageningen van talrijke stukken de regie gevoerd. Zijn stre ven lag met name in het uitsluitend brengen van stukken, die niet door het beroepstoneel werden gespeeld. Ook als toneelspeler is Ad Hooykaas bekend geworden. Na de toneelschool debuteerde hij bij Heyermans als ac teur in de 'Generale repetitie van een kostbaar leven', een rol die hij zes honderd maal vertolkte. Bekend werd ook zijn rol van Puck in 'Midzomer- nachtsdroom'. Als regisseur introduceerde Hooykaas Cocteau in Nederland, maar tevens propageerde hij het openluchtspel en nam hij het initiatief tot de opvoe ring van vele middeleeuwse spelen. Tussen allo bedrijvigheid door vond Ad Hooykaas ook nog tijd om toneel literatuur bij te houden. Schrijver-journalist Jacques Gans overleden AMSTERDAM In zijn woning te Amsterdam is op 64-jarige leeftijd overleden de auteur en journalist Jac ques Gans. Jacques Gans heeft onder meer ge schreven de boeken 'Liefde en goud- visschen', 'Het vege lijf' en 'Noncha lante notities.' Hij werkte als rubriek- schrijver mee aan het dagblad De Telegraaf. opleidingen op een gegeven moment gesloten worden, zou er een gat in de toestroming van nieuwe leraren kun nen ontstaan. De nieuwe opleidingen zullen waarschijnlijk tenminste vijf jaar duren, terwijl de bestaande akten M.O.-A. doorgaans in drie jaar te halen zijn. Dat betekent een gat van twee jaar. Een tweede probleem is de beperkte toelating met bijbehorende selectie. De nieuwe dagopleidingen bieden slechts plaats aan een beperkt aantal studenten en dat zal bij de avond opleiding waarschijnlijk niet anders worden. Onduidelijk is verder wat het equiva lent zal zijn van de bestaande M.O.-B.- opleiding, die overeenkomt met wat straks opleiding voor de eerste graad zal heten. Van de eerstegraad dag opleiding is nog niet zeker of die aan een instituut voor leraren-opleiding of aan de universiteit zal komen. Hoe het dan met de avond-opleiding moet is helemaal onbekend. Concentratie Bevreesd is men verder over de drei gende concentratie van opleidingen. Er komen zeven instituten voor lera renopleiding, en dat betekent dat bij voorbeeld Limburg en Zeeland van avond-opleidingen verstoken blijven. Nu profiteren deze buitengewesten nog van de C-cursussen voor L.O.- en M.O.-akten die aan 68 pedagogische academies bestaan. Wanneer deze mogelijkheden voor verdere studie ingekrompen worden, zou de doorstroming van onderwijzers naar het voortgezet onderwijs wel eens kunnen stagneren. Tot nog toe is dat een veel bewandelde weg: voor veel onderwijzers is de pedagogische academie slechts een eerste stap. Na een paar jaar voor de klas op een basisschool stappen ze dan over naar het voortgezet onderwijs. Juist voor deze groep is er behoefte aan royale mogelijkheden voor avondonderwijs. Zolang men niet precies weet hoe dat in te passen is in de nieuwe institu ten voor de dag-opleiding (die zelf nog grote problemen hebben op te lossen) zou het onverstandig zijn de oude instituten aan de kant te zetten. 70 ha pracht 24000 MJ overdekt feeërieke verlichting trein/entree NS-stations LOESAKA (AP) Het medisch comité Nederland-Angola zal de volks beweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) 215.000 gulden schen ken via de regering van Zambia. Dit heeft de 23-jarige Henk Odink uit Nederland, student in de medicijnen, in Loesaka bekend gemaakt. Hij was net teruggekeerd van een reis door de bevrijde gebieden van Angola. Henk Odink had scherven van ont plofte napalmbommen bij zich, die door Portugese vliegtuigen boven An gola waren afgeworpen. Hij beschul digde de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland van het leveren van wapens aan Portugal. Odink verklaarde verder, dat de Ame rikanen in Angola ook Portugese sol daten hebben opgeleid en dat de Por tugezen grote gebieden hebben ver woest door middel van bombardemen ten en ontbladeringsmiddelen. Vorige week is bekend geworden, dat de chemische oorlogvoering in Angola zo danig verwoestende gevolgen heeft, dat de afgelopen maanden naar schat ting dertienhonderd Angolezen naar Zambia zijn gevlucht. DEN HAAG De Nederlandse zanger Jacques Herb heeft de eerste prijs ge wonnen op een liedjesfestival in Sopot te Polen. Hij ontving le grand prix van Sopot 1972. Ds. Van der Hoeven, bewaarder van de heilige graftuin in Jeruzalem, maakt zich grote zorgen over Neder land. Het zedelijk peil is ontstellend gedaald. 'De schuld van de verzieking ligt niet primair bij de sekstheaters in Amsterdam of de drughandelaars, maar bij ons, christenen', zegt hij. 'Wij moeten weer een priestervolk zijn. Als er maar tien rechtvaardigen in Sodom en Gomorra waren geweest, zou God deze steden hebben gespaard. Maar wij weigeren ons te bekeren. Wij leggen ons er bij'neer, dat deze dingen nu eenmaal zo zijn. Wij ma ken onszelf, wijs, dat elke tijd zijn slechte kanten heeft gehad en dat het dus wel zal loslopen. Wij, gelovigen, zijn zo ontzettend dicht bij de hard nekkigheid van Israël ten tijde van de profeten. Wij horen de boodschap van het komend oordeel wel, maar nemen haar net niet serieus genoeg, om ernaar te gaan leven. Maar weet u wel, dat er nog nooit een beschaving is geweest, die zichzelf heeft hersteld? De Grieken, de Romeinen dachten ook, dat het wel zou loslopen dat hun beschaving zich vanzelf weer zou her stellen. Maar het liep niet los. Ineen storting en bezetting volgde en een nieuwe orde. Dus ook als we de bijbel niet geloven, kunnen we het zien, dat beschavingen ondergaan.' Jacht naar genot Wie met ds. Van der Hoeven praat, ontdekt al spoedig, dat hij zich meer druk maakt om sex en drugs, dan pak weg om milieuvervuiling of Vietnam. Maar wel ziet hij dat allemaal als symptomen van hetzelfde kwaad: het materialisme, de jacht naar welvaart en genot, die ons allemaal in de greep houdt. 'Wat kunnen wij christenen eraan doen? Wij horen zondags in de kerk: gij zult liefhebben de Here uw God met geheel uw hart, met geheel uw UTRECHT De werkgroep 'Ver maatschappelijking krijgsmacht' heeft zaterdag tijdens ee:i vergadering in Utree't een tc' n .'urd naar linister u. K n def. sie. De verkg-oep eekt daarin als haar mening uit. dat het opschorten van jtover' g met de Vereniging van dienstplichtige militair^.. (VVDM) een heilloos effect zal h:h" i op de vem -en t i d jg me Zij dringt er daarom bij de minister op can de VVD op zo t mogelij ke termijn weer c!s feitelijke gesprek- JTtner bij '■•et g. .n.eerd overleg b,ii. Zoals bekend heeft minister De Kos ter het overleg een r- ad geleden opgeschort, omdat hij vr mening was, dat de gr^etweigeractie van de V. JM .i wc. - t de krijg- st.cht. De werkgroep 'Vermaat pelijk.n? K ..cht' u<t offi ce ,k vorz g:rs, onderof- ficic a leden van de VVDM. MADRID (KNP) Het landelijk pas toraal beraad van de Spaanse bisschop pen met hun priesters en leken, dat voor dit najaar gepland was, is afge last Dit heeft het Madrileensc avond blad 'Pueblo' gemeld. 'Uit kerkelijke kringen' heeft het blad vernomen dat deze afgelasting een direkt gevolg is van bezwaren, die het Vatikaan tegen de landelijke pastorale raad in Neder land heeft kenbaar gemaakt Het blad kon niet te weten komen of dit besluit door de Spaanse bisschoppen zelf is ge nomen of op bevel van Rome. Vorig jaar september hebben de Spaanse bisschoppen een eerste geza menlijke bijeenkomst met hun pries ters gehad. Daar werd o.a. besloten om tegen het eind van dit jaar een bijeen komst te beleggen, waarbij ook de le ken aktief betrokken zouden worden. In februari van dit jaar uitte de con gregatie van de clerus i<n een geheime brief aan vijf Spaanse bisschoppen reeds felle kritiek op de vergadering van de bisschoppen en de priesters van september vorig jaar. De besluiten van deze vergadering werden door de congregatie 'onnauwkeurig en dubbel zinnig' genoemd en 'uiterst onrijp zo wel wat betreft de inhoud als de for mulering'. Ook zouden de priesterver tegenwoordigers aan deze vergadering Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De gereformeerde oecumenische synode (GOS), die in Sydney, Australië, vergaderde, heeft de Nederlandse gereformeer de kerken niet laten vallen: ondanks de bezorgdheid van de GOS over HILVERSUM Op 81-jarige leeftijd ontwikkelingen binnen die kerken, wilde zij toch in meerderheid haar vertrouwen er in uitspreken dat de Nederlandse gereformeerde ker ken alles doen om haar gereformeerd karakter te bewaren. Dit vertelde prof. dr. K. Runia uit Kampen, die de GOS presideerde, gis teren voor de microfoon van het Con vent van kerken. Ilij zei dat de be spreking over gereformeerd Neder land (waarbij ook een minderheidsno ta op tafel lag, volgens welke de gereformeerde kerken op z'n minst vermaand zou den moeien worden) »en goede en broederlijke toon had gehad. Op het moment dat prof. Ru nia zijn verhaal uitsprak, was nog niet behandeld de vraag of ledenker- ken van de GOS ook tevens lid van de wereldraad van kerken kunnen zijn, zoals met de Nederlandse gerefor meerde kerken het geval is. Het rassenvraagstuk heeft weer de nodige discussies opgeleverd. Demon straties trouwens ook. van studenteg tégen de aanwezigheid van de predi kant dr. Vorter, broer van de Zuidaf- rikaanse president. O.m. kwam üe zaak vand e gemengde huwelijken ter tafel, waarover de vorige, in Ltnrteren gehouden GOS uitsprak dat kerl. en staat zich moeten onthouden van het verbieden van huwelijken tussen le ien van verschillende .assen. Deze uitspraak is overeind blijven s m. Voor het eerst, ;ldus de mededelin gen van prof. Runiu, stemden de ge- k' 'e af aardigden uit Zuid-Afri- ka niet mee met dr. Vortser en de zijnen, maar met de andere blanke leden van de GOS. Oók voo. het eerst zitten niet-westerlingen in het GOS- moderamen, nl. de Indonesische ds. R. Budiman en de Bantoe-predikant Bu- ti. Prof dr. K. Runia Veel aandacht kreeg het zondagsvraag- stuk, gevolg vooral van de vasthou dendheid dergenen die conform de Schotse traditie de zondag als een christelijke sabbat beschouwen en el ke andere mogelijke visie hierop bin nen de gereformeerde traditie vol strekt afwijzen. Ook vernam men nog van prof. Runia dat deze GOS de Lunterense uitspraak inzake de vrouw in het ambt (zij kan geen ouderling of predikant worden) handhaafde. Zo als men weet kennen de Nederlandse gereformeerde kerken vrouwelijke do minees, ouderlingen en diakenen (dat laatste' mag' wel van de GOS). volgens de curie voor clerus niet wer kelijk representatief zijn geweest voor de Spaanse geestelijkheid. Ook werd in de bewuste brief de 'over dreven demokratische' opvatting van de kerk in Spanje bekritiseerd, welke alle leden (bisschoppen, priesters en leken) op hetzelfde niveau wil plaat sen met de neiging om de verantwoor delijkheid -en het gezag van iedere bisschop voor zijn eigen diocees over te hevelen, naar de bisschoppenconfe rentie. i De brief vanwege de curie-congregatie voor de clerus werd echter geheel ge desavoueerd door staatssecretaris- kardinaal Villot, die namens de paus verklaarde de gewraakte bijeenkomst te zien als een 'positieve ontwikke ling in de kerk van Spanje'. Hoe het Vatikaan denkt over het thans afge laste beraad is niet bekend. FREIBURG (KNP) Het r.k. bisdom Freiburg. Duitsland, heeft zich gehaast mee te delen, dat de Duitse versie van de Nederlandse nieuwe kathechismus beslist niet gebruikt wordt als 'offi cieel leerboek in de tot dusver gebrui kelijke zin van het woord' op de mid delbare en technische scholen van het bisdom. Het bisdom antwoordde hiermee op een perscommuniqué van de uitgeverij Herder in Freiburg, waar de kathe chismus in Duitse vertaling is uitge geven. De Herder-Verlag deelde nl. mee, dat de cultuurminister van Baden-Wurttem berg de katechismus als officieel leerboek op die scholen had ingevoerd. Volgens het bisdom Freiburg heeft het ministerie van cultuur de Nederlandse katechismus alleen maar opgenomen in de lijst van boeken, die op de be trokken scholen gebruikt mogen wor den. Die lijst aldus het bisdom is hechts een keuzelijst van boeken, waarover naderhand gediscussieerd kan worden door de leerlingen. AMSTERDAM De winst voor af trek van vennootschapsbelasting bij KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) is in het eerste halfjaar van het boekjaar 1972-1973 (februari tot en met juli) met 1.5 min gestegen in vergelijking met dezelfde periode van het vorige boekjaar. Voor vennoot schapsbelasting zal waarschijnlijk 0.75 min meer moeten worden gere serveerd, zodat de stijging van de winst na belasting 0.75 min be draagt, aldus een tussentijds bericht. De omzet van KBB is in het eerste halfjaar met 14.3 pet gestegen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Rhoon, J. C. Plaat te Zwolle. Ds. J. W. van der Hoeven verstand en met al uw kracht en uw naaste als uzelf. Als al de 600.000 Nederlanders, die nog iedere zondag naar de kerk gaan, daar eens werke lijk naar zouden gaan leven, zou er na elke zondag een schok gaan door heel Nederland? Ik ken een man, die in een bedrijf werkt, dat een product op de markt ging brengen, waarvan men wist, dat het niet deugde. Hij ging naar de directie om zijn ontslag aan te bieden, omdat hij dat met zijn geweten niet in overeenstemming kon brengen. Het gevolg is geweest, dat het directiebeleid honderd procent veranderd is. Door die éne pian!' Durven we? Ds. Van der Hoeven vervolgt: 'Maar durven we het? Ik heb het gevoel, dat de wereld nog nauwelijks respect voor ons christenen heeft, om dat we niet echt geloven, wat W6 zeggen. Geloven we werkelijk, dat het evangelie een kracht is? Of is het voor ons alleen maar een theorie, woorden en nog eens woorden? Dat is dan precies in tegenstelling tot wat Paulus zegt, dat het evangelie niet in woorden bestaat, maar in kracht. Waarom durf ik niet met mijn cyni sche broer te spreken? We ontmoeten elkaar op verjaardagen en we drinken een glas sherry, we draaien een beetje om elkaar heen, en waarom durf ik niet met hem te praten over wat voor mij het meeste in mijn leven is? Een groot percentage christenen heeft nog nooit van Christus getuigd buiten het eigen kerkwereldje. Daar is geestelij ke moed voor nodig. Het kost mij telkens weer een overwinning, als ik in de graftuin de toeristen rondgeleid en een historische uiteenzetting heb gegeven, en je voelt, dat je toch ook iets over het waarom van Christus' lijden moet zeggen. Waarom praten wij zo zenuwachtig, verdedigen, ex cuseren wij onszelf als gelovigen? Waarom doen we niet, wat we gelo ven? Waarom gaan we mee met de grote stroom?' Gebed ontbreekt Het antwoord geeft ds. Van der Hoe ven ook: omdat de band met God ontbreekt, het gebed. 'Als de gemeen te van Christus weer echt gaat bid den, zullen er. wonderen gebeuren. In de nacht, waarin Jezus verraden werd. was zijn klacht: kon gij niet een uur met mij waken? Waakt en biedt, dat gij niet in verzoeking komt. De geest is wel gewillig, maar het vlees is zwak. Maar de discipelen sliepen. Sla pen ook wij? Of zijn wij bereid, om met Hem in de nacht, die over Neder land komt, te waken en de knieën te buigen onder onze eigen" schuld, -en die van onze stad of dorp. van onze kerk, ons land? Zijn wij bereid, om tenminste één uur per week af te zonderen, om God te vragen, of er een herleving mag komen?' Ds. Van der Hoeven gaat verder: 'Wat zijn er niet veel huwelijken, eenmaal door God ingezegend, waar man en vrouw al jarenlang niet meer met elkaar bidden, dan enkel aan tafel. Wat is het erg, dat er theologen zijn, die een boom kunnen opzetten over God voor de tv, maar 's avonds niet meer dan vijf minuten hebben om te bidden. Ze praten alleen over God, niet meer mèt God. Stel je voor. dat je overal met iedereen over je vrouw praatte en nooit meer met haar! Hoe is het mogelijk, dat we na drie rijke maaltijden van de Heer te hebben gekregen en terwijl een bed met heerlijke lakens ons wacht, we zo nodig vier uur tv moeten kijken, en niet een .uur over hebben om met GOD te praten? En wat doen we met ons geld? Als alle 600 000 echte chris tenen eens op de knieën gingen en man en vrouw samen vroegen: Heer. wat wilt gij dat ik met mijn luxe doe! wat zou er dan geen smak geld vrijko men om mensen in nood te helpen! Wat zou dat voor indruk maken op de wereld.' van God. En ik vind het zo'n vernede ring voor Hem, dat hij elke zondag weer aan ons komt vragen: wil je van mij houden?' Hij weet, dat hij gegeneraliseerd heeft. Natuurlijk zijn er heel veel fijne uitzonderingen. Hij heeft 'gewel dige kinderen Gods' ontmoet. Maar het totaal-beeld van de Nederlandse christenheid is toch: slapen. Daarom was er zaterdag die samenkomst in Nieuw-Leusden met o.a. evangeliste Corry ten Boom, majoor Boshardt van het Leger des Heils en freule Van Heemstra uit Jeruzalem. Om het oor deel over Nederland weg te bidden. Ds. Van der Hoeven: 'En als ik de toestand eens te somber bekijk? Dat kan nooit erg zijn. Je kunt toch nooit teveel doen voor God?' Elke week een uur bidden voor Ne derland. Wie mee wil doen, kan aan postbus 24, Baarn nadere inlichtingen vragen. (dc KRUID EN KRUIS Het verhaaal van de zondvloed of de enorme overstroming is bijzonder uit voerig vergeleken met andere bijbelse verhalen. Aan de opsommingen komt geen einde. God houdt ons buitenmate lang vast met dit indrukwekkende re laas van de gebeurtenissen. Er moet blijkbaar een groot gewicht aan wor den toegekend. Allerlei grappen over Noach en zijn dierentuin en ook aller lei fantasieën omtrent de ark (van scheepje onder Jezus' hoede tot de paleisachtige oceaanstomers en de in gewikkelde berekeningen omtrent de afmetingen toe) ten spijt moet dit ver haal in heel zijn bitterheid worden doorgelezen en doorgegeven van gene-r" ratie op generatie. Het hoort bij hetL heilig .onderricht, .de leer, datgene waarmee wij in het leven onderwezen*^ worden. Dit verhaal van Gods "woede" over menden die zijn aarde bederven. Ons leven is geen lot. Ons bestaan is qj geen chaos, waarin wij ons moeten^ schikken of die wij verrukt aanstaren Ons bestaan gaat door het water van de dood, het water van de grote vloed, zo rood als bloed. Wij zijn geen schim mels op de aardkorst en evenmin dwer gen in het heelal die overal maar niet zo zwaar aan trekken moeten. Wij zijn wat wij Zijn, mensen Gods. Het water komt over de wereld als een geweldige ramp, waarvoor geen kruid (waar ter wereld dan ook vandaan) gewassen is. "Alleen Noach en wat met hem in de ark was bleef over". Onder een grau we hemel, of misschien waren de wol ken alweer geweken en was de blauwe koepel daar, maar dan even meedogen loos. En daar is doodskist, van stam men gevlochten en dicht gemaakt. Wie waagt zijn leven erin? Noach. een mens als wij. Alleen afgaande op de woorden Gods. Zijn hulp kwam niet meer van de bergen en de heuvelen, van welke machten ook. maar alleen van God. Door de dood heen. Waarte gen, zoals wij na hem mogen weten, alleen het kruis gewassen was. Gods wil om niet los te laten. Zelfs niet toen wij de man van het kruis om brachten omdat hij naar onze inzich ten onbruikbaar was en de aarde ver dien. (Genesis 1). Slapen Dat is de boodschap va Willem van der Hoeven. n ds. Jan 'Ik hou zo GENÈVE (Reuter) Premier Moed- jiboer Rachman van Bangladesj heeft geweigerd met president Bhoetto van Pakistan besprekingen te voeren, zo lang Pakistan Bangladesj niet erkent, zo heeft een woordvoerder van Bang ladesj in Genève gezegd. Bhoetto had vorige week Moedjiboer Rachman in Londen opgebeld om naar zijn gezond heid te informeren en om 'een dia loog' te vragen. Sjeik Moedjib herstelt in Londen van een operatie. Videoboeken 19 en 20: Zoogdieren van de werelddoor Michael Boor er] Ka merplanten in geuren en kleuren, do r Joan Compton. Uitg. Elsevier, Amsterdam/Brussel. Elk deel 160 bU., 4.90 per deel. In het eerstgenoemde deel van deze pocketboekenserie, die geheel in kleur is uitgevoerd, beschrijft een zoöloog op eenvoudige wijze de karakteristie ke opbouw van het (zoog)dierlijk li-l. chaain en de werking ervan. Verderf behandelt hij aan de hand van deT bekendste en meest karakteristieke^ zoogdiersoorten de verschillende fami-ho lies, daarbij extra aandacht bestedendh. aan ongewone cn weinig bekende fa-jl milies, waardoor een in dit bestekC! toch zo compleet mogelijk beeld ko< wordt gegeven van de ongelooflijke N verscheidenheid, die er in de klassen, van de zoogdieren bestaat. Voortdu-po rend wijst hij op het aandeel dat depv warmbloedigheid van zoogdieren heeftr: gehad in het succes van de aanpassing aan de meest uiteenlopende omstan-lto digheden, waardoor zij overal ter we-c^ reld voorkomen. Behoudens enkele h onnauwkeurigheden, zoals de verwis-Jto seling van enige bijschriften, biedt dit b boekje veel en goede informatie. De geuren in de titel van het tweedeL boekje missen we uiteraard. Bij ka-j merplantenhouders zal het daar in de eerste plaats toch niet op aankomen. Bijzondere informatie, die niet in an dere kamerplantenhandboeken staat, vinden we er niet in, maar de prijs is, gezien de talrijke kleurenafbeeldin gen. zeer aantrekkelijk. Joan Compton wijdt een apart hoofdstuk aan het kweken in vitrines en flessen, waar-1 van vooral het laatste ook hier nogal populair is. l

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2