I s Amin keert zich tegen Europeanen Hoofdbestuurslid an D'66 treedt af UW Gewapende 'lifter' dwingt man tot rit over de Veluwe Actie voor hulp aan bij Breda getroffen beroeps-chauffeurs De eerste medailles I I I I I I Vissers versperren Zeeuwse staten de weg krant v. d. Velde Miljoenenschade door scheepsbrand Rendabel schuttingwoord Explosie op tanker in Frankrijk eist zes levens In «leze krant Invalide (80) in huis vermoord Doodgeschoten I man gevonden Leidlse Courant „Stantvastich is ghebleven HRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl" teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) üironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25,90 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 LEIOEN. Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741. LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 180, tel. 34290. WASSENAAR, v. Znylen van Nijeveltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bez orging vanaf 08.30 uur. Amsterdammer beroofd ran zeven mille Van een verslaggever AMSTERDAM De 30-jarige fili aalhouder C. Brouwer van een sla gerij in Amsterdam-Bijlmermeer is zaterdagavond door een 'lifter' in de bossen bij Kootwijk beroofd van 7000 gulden. Het geld vormde de dagopbrengst van de slagerij en de lonen van enkele personeelsle den. De filiaalhouder had de ongeveer 40-jarige man op de grens van de Bijlmermeer in zijn auto laten stappen, nadat hij omstreeks zes uur van de winkel op het Bijlmer meerplein was vertrokken om de rest van het weekeinde op een camping in Voorthuizen door te brengen. Toen de heer Brouwer tussen Diemcn en Bussum reed, haalde de lifter plotseling een pis tool tevoorschijn en bedreigde hem met het wapen. De lifter dwong hem zeventig gul den uit zijn portemonnnee te ge ven, waarna de rit in de richting van Apeldoorn werd vervolgd. Via deze stad werd koers gezet naar Kootwijk. In de bossen daar moest de slager op een parkeerplaats stoppen en de tas, waarin zich in een kistje het geld bevond, uit de kofferruimte halen. Terwijl de man de heer Brouwer voortdurend onder schot hield, moest hij over de Veluwe terugrijden naar de 'randstad' en via Amstelveen naar Amsterdam. De rit eindigde tenslotte bij nege nen in Haarlem, waar de lifter met zijn buit uitstapte en ver dween. Een voorbijganger, die de slager totaal ontredderd bij zijn auto aantrof, waarschuwde de Haarlemse politie, die onmiddellijk de recherche in de hoofdstad in schakelde. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Zijn signalement luidt: ongeveer 1,80 meter lang, zeer slank postuur, gekleed in een beige corduroykostuum en een col trui van een lichte kleur. De man droeg een volle baard en was ge deeltelijk kaal. Economische oorlog in twee fasen KAMPALA (Reuter, AP) De plannen van Idi Ammin om de economie van Oeganda volledig te afrikaniseren, zullen ook gevol gen hebben voor de Europeanen in deze Afrikaanse staat. Amin heeft gezegd, dat alle winkels, fabrieken en ondernemingen van zowel Aziaten als Europeanen zullen worden opgekocht, 'of ze dat nu prettig vinden of niet'. Gemanipideer' naar progressieve volkspartij een deel van de slangen oprollen en met nablussen beginnen. Van een verslaggever VLAARDINGEN Een schade van vermoedelijk in de miljoenen guldens is aangericht door een hardnekkige brand op de 10.700 brt metende Noorse ertsboot Nordland in de Vulcaanhaven in De brand moet ontstaan zijn in de machinekamer Vlaardingen. Meer dan vijftig brandweerlieden zijn en breidde zich later uit naar de bemanningsver- de hele nacht van zaterdag op zondag in touw ge- blijven. Deze verblijven, de commandobrug, het weest om het vuur met ruim 25 stralen te be- kombuis en vele kostbare instrumenten zijn ver strijden. Pas zondagmorgen om zeven uur kon men loren gegaan. 'an een verslaggever )EN HAAG De heer J. Praag uit Zevenaar heeft bedankt als ïoofdbestuurslid en organisatie-secretaris van D'66. Hij kan er zich liet mee verenigen dat de leden van zijn partij, wat de samenvver- ing met andere partijen betreft, 'gemanipuleerd' worden in de rich- ing van een progressieve volkspartij. 'Er mag geen ovèrrompeling ilaats vinden, ik heb de indruk dat er snel een progressieve volks- >artij móét komen', aldus de heer Praag. 'olgens de heer Praag krijgen de eden van het hoofdbestuur te weinig elegenheid om in de besluitvorming leel te nemen en worden ze daardoor, vat de samenwerking met de PvdA de PPR betreft, voor ee nvoldon- ;en feit gesteld. Hij meent dat de aak in de partij nog lang niet genoeg doorgepraat. tuim een week geleden had het loofdbestuur besloten om twee 'eigen' ongressen te houden: op 16 septem- ler zou het eigen program vastgesteld vorden, evenals de inbreng van D'66 i het 'regeerakkoord', en op 1 okto- fcer zou dat akkoord dan goedgekeurd unnen worden en zouden ook de amenwerkingsmogelijkheden met de irie confessionele partijen aan de or- le komen. !ind vorige week kwam het hoofdbe- tuur op die beslissing terug. Het erstvolgende congres werd nu vastge- teld op 1 oktober; dan zal de lijst rekker aangewezen worden en zal het intwerp-regeerakkoordbesproken Zogezegd worden. Het congres zal op 7 oktober in Den Haag voortgezet worden ter behandeling van het op 6 oktober ook door PvdA en PPR besproken (even tueel geamendeerde) ontwerp-akkoord van de drie progressieve partijen. Na de drie afzonderlijke vergaderingen zal dan een gezamenlijke manifestatie gehouden worden, waarin het akkoord van de progressieve drie bekend ge maakt zal worden. De heer Praag vindt het niet juist dat de D'66-leden pas op 1 oktober op een eigen congres tot een uitgewogen me ningsvorming over de samenwerking kunnen komen. Hij herinnert daarbij aan het D'66-congres van mei j.l., toen er grote verschillen van inzicht ble ken te bestaan. GENOEG Partijvoorzitster mevrouw Ruby van der Scheer meent dat de leden van D'66 genoeg gelegenheid krijgen om wijzigingen in het akkoord voor te stellen. Vóór half september krijgen alle leden het ontwerp, dat wordt uitgewerkt door de gemeenschappelij ke commissie van PvdA, D'66 en PPR, toegezonden. LONDEN (AFP) Een Britse sol daat in Ulster, die een boete van dertig pond had moeten betalen omdat hij een Noordierse betoger had beledigd, heeft van Engelse sympathisanten ongeveer 5.000 pond geïncasseerd. De soldaat had een schuttingswoord geroepen naar een jongen die zijn tong tegen hem had uitgestoken. De moeder van de jongen diende een klacht in bij de Britse legerleiding, die dertig pond van de soldij van de militair liet afhouden. De soldaat zal een deel van het 'smartegeld' aan lief dadige instellingen schenken. SAINT NAZAIRE (AFP/DPA) Een ontploffing aan boord van de onder Liberiaanse vlag varende Griek se tankboot 'Princesse Irene' heeft zaterdag aan zes mensen het leven gekost; 26 anderen raakten gewond. Het 37.304 ton metende schip werd door de bliksem getroffen, toen het in de oliehaven van Donges lag, op de rechteroever van de Loire, 15 km stroomopwaarts van Saint Nazaire. Meesten persoonlijk niet verzekerd Van een onzer verslaggevers BREDA De actiegroepen Rotterdam, Limburg, Brabant en Heer len in het Nederlands beroepsgoederenvervoer gaan een geldinzame lingsactie houden ten behoeve van de vrachtauto- en tankwagenchauf feurs onder de slachtoffers van de verkeersramp bij Prinsenbeek. On der de dertien doden waren twee beroeps-chauffeurs, acht beroeps chauffeurs werden gewond. Deze onteigeningscampagne zal vol gens Amin 'de tweede fase van de economische oorlog' vormen. De eer ste fase bestaat uit het verdrijven van Aziaten die de Britse, Indiase of Pa kistaanse nationaliteit of die van Bangladesj hebben. Er wonen in Oeganda naar schatting 10.000 Europeanen, van wie ongeveer 7.000 een Brits paspoort hebben. Maar betrekkelijk weinigen onder hen hou den zich met plaatselijke handel bezig of zijn werkzaam bij ondernemingen die in Oeganda zelf zijn gevestigd. Amin maakte zijn jongste besluit be kend in een toespraak tot politieman- nen-in-opleiding. Dezen kregen ook van hem te horen, dat zijn regering 'door God verkozen' was en 'de verlos sing van het volk van Oeganda' zou bewerkstelligen. Gisteren heeft Amin onthuld, dat niet alle Aziaten die een buitenlands pas poort bezitten, het land vóór 7 no vember (de eerder door Amin ge noemde fatale datum) behoeven te verlaten. Sommigen van hen kunnen op uitnodiging van de Oegandese re gering nog wat blijven. Amin weidde hier niet over uit, maar het is be kend, dat een aantal Aziaten gevraagd )e sport kan een ladder naar de [odsdienst zijn. Paus Paulus Droog en zonnig Vandaag droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noordoosten oost. Maximumtemperaturen on geveer 21 graden, maar in het waddengebied enkele graden la ger. Morgen en overmorgen: nazomerweer. Morgen zon op: 5.47 onder: 19.43 maan op: 20.53 onder: 12.13 mooi Biochemici kamperen Kan ik die enzymen afgieten Jan? AMSTERDAM Het Feest van de Jeugd van de Wereld is op de eer ste toernooidag wat de Nederlan ders betreft met matige successen begonnen. Het meest frappant is zonder twijfel de verrichting van het hockey-team dat in de wed strijd tegen het per traditie sterke India tot een 1-1 puntenverdeling kwam. Heel wat minder succesvol brachten de roeiers het er af. Slechts de acht van Aegir zorgde voor enige vrolijkheid in de roei- harten door in de serie naar een goede tweede plaats te roeien, waarmee de acht zich direct voor de finale plaatste. Ook de Laga- vier kwam in de finale, zij het dat de ploeg niet verder kwam dan een derde plaats in de serie. Met schoonspringster Marja Dom mere was het helemaal mis. Van de negenentwintig deelneemsters reikte zij niet verder dan een drie ëntwintigste plaats. Marja ging ten onder aan de zenuwen. Het water- poloteam onderging de 'verplichte' nederlaag tegen de waarschijnlijke winnaars van het Olympisch goud, Hongarije, vrij eervol. De cijfers 3-0 geven weliswaar een duidelijk krachtsverschil aan, maar de ver richtingen van de Nederlanders in het water bieden toch perspectief voor de ongetwijfeld moeilijke wedstrijd tegen de Westduitsere. Naast dat Olympische gebeuren in MUnchen werd er uiteraard weer volop professioneel gevoetbald. De sub-top herstelde zich daarbij aar dig van de klappen, die zij vorige week opliep. Den Haag bleef in een matig duel met 40 de baas over AZ, Twente had onverwacht veel moeite met FC Amsterdam (21), maar het meest duidelijk tekende zich het herstel af op Spangen, waar Sparta de FC Utrecht een ge weldige afstraffing gaf: 60. De zelfde cijfers bereikte ook een bril jant spelend Ajax tegen Go Ahead, waarmee de Amsterdammers alle geruchten over eventuele proble- De eerste medailles tijdens de 20e Olympische Spelen zijn gevallen tijdens het pistool schieten. De Zweed Kagnar Skanaker kreeg goud. men in de kiem smoorden. Feyen- oord bleef ook nu de race met Ajax goed volhouden. In Groningen lie ten de Rotterdammers geen enkele twijfel over hun huidige vorm be staan: 41. PSV is door een 10 ovenvinning op Telstar de derde ploeg op de ranglijst Uitgebreide reportages over de gebeurtenissen in dit oven-olie sportweekeinde op de sportpagina's. De meerderheid van de bij de ramp betrokken voertuigen bestond uit vrachtauto's en tankwagens. De chauf feurs daarvan zijn persoonlijk meestal niet verzekerd tegen de gevolgen van ongelukken. De actiegroepen ijveren al geruime tijd, in samenwerking met de vakbonden, voor het inhalen van de sociale achterstanden in het be roepsgoederenvervoer. Coördinatrice van de actie is me vrouw Riet van de Weck uit Rotter dam, echtgenote van een beroeps chauffeur. Zij heeft meegedeeld, dat de inzamelingsactie een tweeledig doel heeft: de slachtoffers helpen en de Nederlandse gemeenschap waar schuwen tegen de grote gevaren op de wegen, die voortvloeien uit de achter gebleven sociale regelingen in het beroepsgoederenvervoer. 'Voor cle chauffeurs', aldus mevrouw Van de Weck 'is deze ramp niet onverwachts gekomen. Dergelijke rampen kunnen méér gebeuren. Daar om moeten de bazen voor de chauf feurs goede verzekeringen afsluiten. Slechts enkele bedrijven kennen méér gebeuren. Slechts enkele bedrijven kennen collectieve verzekeringen voor de chauffeurs. De pensioenregelingen zijn ook nog maar beperkt. Nabestaan den van slachtoffers vervallen tot ar moede. Men is helemaal afhankelijk van het geweten van de werkgever.' Districtsbestuurder Joep Bevers van de katholieke bond van vervoersperso- neel te Breda verklaarde desgevraagd: het jammerlijke is, dat er eerst van die verschrikkelijke dingen moeten gebeuren, zoals nu in Prinsenbeek, voor er een kans is op ingrijpen van de overheid. Hoe lang kunnen nog tankwagens met gevaarlijke stoffen, waarvan de chauffeur niet eens weet, wa. hij vervoert, als rijdende bommen door onze grote steden en over rijks wegen gaan?' 'Het harde rijden vfin vrachtauto- en tankwagenchauffeurs is een logisch gevolg van de economie in die be drijfstak', aldus de heer Bevers. De chauffeur heeft het cao-basisloon, maar moet zijn geld verdienen met overuren, kilometergeld en allerlei gekke toestanden. De man krijgt vaak opdracht op een bepaald uur ergens te lossen en moet daar dan maar zijn. De werkgevers willen natuurlijk hun dure wagens zo efficiënt mogelijk ge bruiken. Zie ook pagina 5 Binnenland Docenten MO ministerie Buitenland Allende maakt nijdig Kerk oneens met Argentinië Elke week een uur bidden voor Nederland is, hun vertrek twaalf maanden uit te stellen, om de overneming van hun bedrijven door Afrikanen te verge makkelijken. Amin sprak over deze uitzonderingsgevallen op een bijeen komst met een Pakistaanse minister in Kampala. Zie ook pagina 7 Van een onzer verslaggevers BREDA De 80-jarige invalide we duwnaar C. F. Vransen is in de nacht van zaterdag op zond in zijn wo ning vermoord. Het lichaam van de man, die alleen in een boerderijtje achterafaa n de Oosthoek in Castelré (gemeente Baarlc-Nasr- woonde, erd zondagmorgen vroeg ontdekt door een landbouwer, die n ~r de wei ging om zijn koeien te melk;:i. *"j ontdekte, d..' er roj" opeteeg uit de woning van Vransen en besloot pools hoogte te neme1 Toen hij ter plaatse kwam, bleek, dat de 'n anc'. stond. Binnen vo,.:l hij het deerlijk verminkte li- haam van de invalide weduwnaar. De man is door middel van slagen met i s imp vr erp ot he. leven geb1* In In t boerderijtje was een grote war orde aanger: De politie weet nog niet of er iets r -rdt vermist. Dr. J. Zeldenrust zal sectie op het lijk verrichten. MÜNCHEN (AP) Na de openings ceremonie van de Olympische Spelen hebben enkele duizenden demonstran ten. merendeels jongeren, een protest mars gehouden tegen het Amerikaan se optreden in Vietnam. Op een van de borden die ze met zich mee voer den, stond: 'De twee aangezichten van het imperialisme: moord op het volk van Vietnam en de show van de vrede op de Olympische Spelen'. De beto ging was georganiseerd door het Duit se Vietnam-comité en andere linkse organisaties uit Hamburg, Hannover, Dortmund en Bonn. Van een verslaggever HAAMSTEDE Ongeveer twintig vissersschepen uit Ierseke en Zierikzee hebben zaterdagmorgen dwarsgelegen voor leden van Provinciale Staten uit Zeeland. Deze statenleden zouden van de haven van Burgsluis op Schouwen- Duiveland uit met een toeristeuboot een tocht maken langs de waterbouwkun dige werken in de Oosterschelde. Voor de monding van de haven echter stuitte de toeristenboot op een vloot van vissersschepen. De vissers gaven in woord en geschrift (op spandoeken) uiting aan hun be zwaren tegen het afsluiten van de Oosterschelde. Zij gooiden met modder, sta ken dreigend bijlen en ijzeren pikhaken omhoog en scholden in verschillende toonaarden de statenleden de huid vol. Een boot van de rijkspolitie maakte ten slotte de doorgang vrij, waarna de statenleden, geëscorteerd door vertoornde vissers, de tocht konden voortzetten. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal EINDHOVEN De 5-jarige Frits Am- ting uit Eersel is gisteren dood aange troffen in zijn auto. Hij bleek door een aantal schoten in het hoofd om het leven gebracht te zijn. In verband met deze moord zijn gisteren vier mensen aangehouden. De groene volkswagen van het slacht offer stond in dc bossen aan de Pos- telseweg bij Eersel, vlak bij het woon wagenkamp. Tot laat in de avond heeft de politie, later met behulp van licht- aggregaten, naar sporen gezocht. Daar bij werd een groot stuk bos afgezet. goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1