telgen boos om verbod hartervluchten van Dstende naar Suriname SJÉ Juweliers praten over de beveiliging Bedrijven dicht na bommeldingen Biesheuvel voorgesteld als a.r. lijstaanvoerder Doel van 'Erasmus-liga': mentaliteit veranderen voor de slanke lijn van 129 voor speciaal cassis 'Pomair' houdt nu 'verzorgde reizen' rubbelingen j inschrijving Van Thiel wil niet meer in de Kamer Prof. Berkhof zal prinsje dopen Man gearresteerd verdacht van kindermishandeling Op congres in Den Bosch net weer JOUW/KWARTET VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T3/K5 Bodj 'Verdachtmakingen enn foute informatie' uit Nederland 11 it ntel iu een onzer verslaggevers Riji JSTERDAM De Belgische cliarteronderneming Pomair heeft gisteren een felle aanval gedaan op Nederlandse rijksluchtvaartdienst en de KLM, die via een 'reeks van verdachtmakingen' en een g, room van foutieve informatie tot in het absurde toe' goedkope vliegreizen naar Suriname dwars- e toen. gevolg van de 'diplomatieke ac™|k', vanuit België die het resultaat van de activiteiten vanuit Neder- d, heeft Pomair besloten geen erdi rterreizen van Ostende naar Suri- ne meer uit te voeren. In plaats i zuilen nu goedkope, ge- naar Paramaribo vorzorgde vluchten (zoge- AiaaA L aiCllliailUU imde ité-reizen) naar Suriname rden uitgevoerd, die honderd gul- duurder zijn dan de charterrei- Op deze manier denkt Pomair rijd fücten uit de weg te kunnen gaan. verzorgde reizen, in zeer eenvoudi- pensions, zullen 950 gulden gaan ten. ijs zo als d nair heeft tot dusver twee goedko- lera chartervluchten vanuit Ostende ,wl.ii r Paramaribo uitgevoerd. Voor 30 "gustus staat een derde charterreis het programma, maar deze zal niet charterreis worden uitgevoerd h als 'verzorgde reis'. 31 juli is een ontwerp-luchtvaart- reenkomst tussen Suriname en Ne- id gesloten, die erop neerkomt de Surinaamse rijksluchtvaart- □GCinst landingsrechten zal weigeren Pomair. In het verdrag is bepaald vluchten binnen het koninkrijk rbehouden zijn aan de KLM. De reenkomst is evenwel nog steeds in Suriname bekrachtigd, hoewel iurinaamse delegatie al begin au- ;us met het ontwerp in Suriname veerde. Volgens een woordvoerder Verkeer en Waterstaat, heeft mi ter Rens van economische zaken in iname het verdrag getekend, wat loende zou zijn. s j ïgenomen wordt dat het akkoord binden in Paramaribo enige voeten e aarde heeft, aldus Pomair. Het is |0_e lers bekend dat de Surinaamse e. ering met veel instemming het .Jylkope chartervervoer, dat mogelijk gemaakt vanuit Ostende, be- itte. Premier Sedney liep zelfs •op, toen in de nachtelijke uren stoet van honderden mensen, be id door enkele muziekcorpsen, het te chartervliegtuig binnënhaalde. n r r het is denkbaar dat de Suri- ju mse regering tenslotte zal zwich- nkb Sl an tu rafd Jerz H erna e n H; IJS lorgj bra 1 iolg van pag. 1 USF heeft zich door de aanslag 'igens niet van de wijs laten bren- en ook gisteren bij het academie- )uw postgevat om eerste jaars overreding van inschrijving af te den. Ook de politie was weer op post om studenten die zich wel len laten inschrijven van vrije n 'gang te verzekeren. Gisteren had- in Utrecht 103 inschrijvingen lts. waarmee het totaal tot dusver- leze week op 377 kwam. Dit aantal de universiteit nogal tegen. Vrije Universiteit loste de moei- lieden gisteren op door de in- .eixi 'ijving schriftelijk te laten verlo- Daardoor had de actie van de TJ-studenten weinig effect. Zij be en de hal van het hoofdgebouw van daaruit actie te voeren tegen kw duizend gulden. Later op de dag H(den ze een gesprek m.. VU-be- e w irders, die "inklaarden dat zij de et i dters ongmw _id zouden laten. De inc« ren van inschrijvingsbureau ïdpfen gesloten de Universiteit van Amsterdam ft het college van Bestuur even tot schriftelijke inschrijving be en. Het bestuur had eerder laten Jkeii begrip voor de boycotaktie te >en, maar het beschouwt uitvoe- van de wet wel als zijn plicht. Qf daar de schriftelijke inschrijving. inschrijvingslokalen zullen door ie itudenten tot dinsdag bezet gehou- worden. Dan zal de universiteits- over deze kwestie vergaderen. De 'tters hebben het bestuur gevraagd rlei universitaire instanties (ge- Iheidszorg, studentenverenigingen, de mogelijkheid te laten hun H I one propaganda te maken. )-jar el vragen 0. 111 1 71 I -aii« iddels stapelen bij minister Van n (onderwijs) de vragen over de nrijving zich op. Senator Diepen- >t (ARP), de toekomstige rector de Vrije Universiteit, vraagt de 'ster de aktie van de studenten 'uit te veroordelen als verzet te- een democratisch tot stand geko- wet. De boycot van de inschrij- „.jen wekt volgens hem ook de Wi 'uk dat studenten wier opleiding >ma gemeenschaP veel geld kost op l5 erantwoorde wijze van hun vrij- gebruik maken. De woelingen volgens hem ook niet bevorder- om de eerstejaars spoedig aan nieuwe omgeving te laten wen- minister kreeg verder vragen uit VVD-fracties van zowel de Eerste 70. ^veefle Kamer. Senator Van Riel Si1 'gt of de spelgrenzen van de demo- 'e niet worden overschreden. Het n van de rechtsstaat is volgens in gevaar, wanneer fatsoenlijke, !getrouwe burgers door minder ^quente toepassing van de wet walr moeten betalen dan 'rebelse na rt, !n en revolutionaire elementen', lai 1 kritiek richt zich ook tegen De on' fskrant die in een commentaar de el 'enten voorhoudt dat zij hun 'ci- verantwoordelijkheid moeten 'en. Mr. Van Riel betwijfelt of de fdormiteit van de pers zover moet n dat dagbladen studenten aanmoe- ïn tot verzet met geweld tegen de itsmacht. ten voor de druk die de Nederlandse regering op dit koninkrijksdeel uitoe fent. Een vertegenwoordiger van de vereniging 'Na arbeid komt sport' (NAKS) die de goedkope charter vluchten organiseerde, zei het giste ren zo: 'Zulke zaken worden altijd afgedwongen onder het mom van 'Als jullie dit en dat niet doen enz., dan stopt onze ontwikkelingshulp' De charterreizen die tot dusver zijn gehouden, waren uitsluitend voorbe stemd voor Sunnamers, die meer dan een half jaar lid waren van NAKS, een vijfentwintig jaar bestaande vere niging die voldoet aan de eisen om chartervluchten te mogen uitvoeren. De verzorgde toeristische vluchten, die nu door Pomair worden georgani seerd, zijn voor iedereen 'toeganke lijk'. T Vertegenwoordigers van NAKS toon den zich gisteren tevreden met de nieuwe ontwikkeling. 'Elke goedkope reismogelijkheid is welkom, omdat die een mogelijkheid vormt het con tact met het thuisland te onderhou den', zei een van hen. De kritiek van Pomair, gespuid door de Nederlandse agent de heer P. R. van Amelrooy. treft in de eerste plaats de rijksluchtvaartdienst. Deze zou eerst gepoogd hebben de vereni ging NAKS als niet-eharterwaardig te kwalificeren. Een andere keer zou de plaatsvervangend directeur-generaal, mr. H. J. Spanjaard, gepoogd hebben het opstijgen van het chartervliegtuig vanuit Ostende te verhinderen, door de Belgische rijksluchtvaartdienst te berichten Jat Suriname een landings- vergunning vn ir het vliegtuig weiger de. Bij navraag in Suriname bleek dat niet het geval te zijn en kon het vliegtuig Lorii \ertrekken. Ook worden de Pomair-vluchten door de rijksluchtvaartdienst als 'clandestie ne verboden' vluchten aangeduid, wat niet het geval is, zolang de luchtvaart overeenkomst tussen Suriname en Nederland r.og niet van kracht is, aldus de he."«- Van Amelrooy. 'Die permanente stroom van geruchten dupeert »::s daarom hebben we beslo ten nu 'verzorgde reizert' te gaan houden'. Van een verslaggever DEN HAAG Mr. J. F. M. van Thiel (KVP), de voorzitter van de Tweede Kamer, heeft meegedeeld dat hij niet in de nieuw te kiezen Tweede Kamer wil terugkeren; hij zal zich niet meer kandidaat laten stellen. Uitgaande van de huidige zetel-ver houdingen in de Tweede Kamer zou het vrijwel zeker zijn dat de volgende voorzitter tot de PvdA zou behoren. Als mogelijke nieuwe voorzitter is het meest genoemd de naam van oud minister dr. ir. A. Vondeling. Volgens Pomair heeft de Belgische rijksluchtvaartdienst reeds goedkeu ring gegeven voor de verzorgde toeris tische vluchten. Aan de Surinaamse regering Is toestemming gevraagd. Mocht Je goedkeuring van deze kant uitblijven dan zal Pomair de aan staande reizigers niet behoeven teleur te stellen omdat er een 'uitwijk'- overeenkomst is aangegaan met Air France, die heeft aangeboden, ingeval de Pomair vluchten niet door mogen gaan, de passagiers vanaf Cayenne per lijnvlucht naar Paramaribo te zullén vervoeren. De kritiek van Pomair op de KLM betreft een advertentie die gistermor gen in een aantal bladen verscheen, waarin herinnerd wordt aan de over eenkomst dat uitsluitend de KLM het vervoer naar Suriname is toebedeeld. De KLM wenst in het bezit te komen over gegevens zoals reisdata, namen en aantalh n passagiers, waarvoor plaatsruimte op de lijndiensten van de KLM moet worden georganiseerd. Volgens de advertentie is Pomair 'na herhaalde malen te hebben aange drongen' in gebreke gebleven die ge gevens te verstrekken, maar volgens de directie var; Pomair is nooit om deze gegeveus gevraagd. Advertentie r) fractieleider? Na verkiezingen (wee Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de ARP heeft het partij bestuur voorgesteld mr. B. W. Biesheuvel de huidige minister president als nummer één te plaatsen op de kandidatenlijst voor de verkiezingen, gevolgd door fractieleider mr. W. Aantjes en mi nister drs. J. Boersma. Mr. Biesheuvel heeft inmiddels laten weten bereid te zijn een eventueel lijsttrekkerschap te zullen aanvaarden. J»»- f Ontgroenen is er niet meer bij voor de eerstejaars studenten die lid willen worden van de studentenvereniging 'Cirrus' van de Vrije Uni versiteit. Volstaan wordt tegenwoordig zoals op de foto te zien is met een voetwassing. Van een verslaggever GOUDA In het stadhuis van Gouda is gistermiddag de 'Erasmus Liga' opgericht. De Liga wil zich bezighouden met de volgens haar noodzakelijke mentaliteitsverandering in alle lagen der bevolking. De liga wil zich bezinnen op een koers, 'waarbij vernieuwing van de samenlevjng op basis van een aan vaardbare overeenstemming van ideeën binnen die samenleving wordt nage streefd.' Tot de stichters van de liga behoren oud-minister mrj. dr. M. A. M. Klompé, prof. dr. J. Tinbergen, dr. H. M de Lange, dr. J. H. van Royen, Lod S. Beuth en Gouda's burgemees ter mr. P. van Dijke. De liga wil een aantal werkgroepen in het leven roeper,, waarvoor deskundi gen van verschillende vakrichtingen rapporten zullen uitbrengen op basis waarvan men zal trachten zowel het grote publiek ais de beleidsvormende overheidsinstanties te beïnvloeden. De rapporten moeten ook dienen als stof voor gespreksgroepen, die voor allp belangstellenden openstaan ding geven van de technologische pro blemen zoals die door de Club van Rome aan de orde zijn gesteld. Aan de ideologie van de liga liggen de ideeën van Erasmus, wiens vader stad Gouda was, ten grondslag. 'Pola risatie, eenzijdige voorlichting, indoc trinatie en massaficatie ondermijnen de grondslagen van een verantwoorde samenleving en doen de persoonlijke ontplooiing geweld aan. Niet de zoge naamde solidariteit van belangengroe pen en aanmatiging van gezag mag een overheersende rol spelen. Bij een wijze besluitvorming hebben ook min derheden recht op erkenning', aldus de initiatiefnemers. Volgende week zal het dagelijks be stuur over de verdere kandidaten lijsten van gedachten wisselen, waarna het partijbestuur er op 31 augustus over zal spreken. Op 9 september zal een versterkt partijbestuur de defini tieve advieslijst opstellen en die wordt dan op elf september aan de kiesver enigingen toegestuurd. Tussen elf en 26 september zullen de kiesverenigin gen hun stem uitbrengen. Ongetwijfeld zullen zij met de nu gedane aanbeve lingen akkoord gaan. Wel zijn er binnen de partij, die Van een verslaggever DEN HAAG In de doopdienst op zondag 3 september, waarin de jong ste zoon van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven, prins Pieter- Christiaan zal worden gedoopt, zullen voorgaan prof. dr. H Berkhof en ds. J. C. H. Jörg, hervormd predikant te Apeldoorn. De doop zal worden be diend door prof. Berkhof, die hoogle raar is vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de rijksuniversiteit te Leiden. De dienst wordt gehouden in de Gro te Kerk van de hervormde gemeente in Apeldoorn. Als peten zullen aanwe zig zijn prinses Beatrix, de heer F. van Vollenhoven sraartshertog Mi chael van Oostenrijk, mevrouw M K. W Drabbe. geboren jonkvrouwe De Graeff en jonkheer mr. J. G. Reuch- lin. De doopdienst begint om half twaalf en zal in zijn geheel worden uitgezonden door het IKOR/Convent van Kerken via de televisie. Aan de dienst werkt onder meer mee de orga nist Piet van Egmond. Onderwerpen De voorlopige onderwerpen van de werkgroepen zijn onder meer de mi nisteriële verantwoordelijkheid, opvoe ding, de ehtische en financiële grenso verschrijding van de wetenschap, de verantwoordelijkheid en objectiviteit van de pers, gezags- en machtsvor ming en de psychologische inflatiebe- strijding. De Erasmus Liga zal zich niet recht streeks met politiek bezighouden. Zij wil eerder een ideologische begelei- Van een verslaggever AMSTERDAAl Verdacht van dode lijke mishandeling van de 2-jarige Hianca Verburgt is door de hoofdste delijke politie aangehouden de 42- jarige Amsterdamse transporteur J. S. Het meisje stief woensdagochtend on der verdachte omstandigheden in het Wilhelmina Gasthuis. Sectie wees uit, dat zij aan hersenlet sel was overleden. Het kind zou meer dere malen tegen het hoofd zijn gesla gen. Verdachte, die ontkent het meis je te hebben mishandeld, woonde sa men met de moeder van het slachtof fertje. AMSTERDAM Bij zes Amerikaanse bedrijven die een vestiging in Amsterdam hebben zijn de afgelopen dagen briefjes binnengekomen met de mededeling dat vrijdagmorgen om elf uur bommen zouden ontploffen. Het merendeel van deze bedrijven heeft besloten geen risico's te nemen en de bedrijven te sluiten. De bedreigde bedrijven zijn General Electric, Honeywell, Panem, IBM, Sperry Rand en General Tire. De vrijwel gelijkluidende briefjes ('katte belletjes', volgens de politie) waren in het Nederlands gesteld. In overleg met de politie zijn bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen. Gistera vond werden ook twee Nederlandse bedrijven in Amsterdam, waaronder Van Gend en Loos, telefonisch met een bomaanslag bedreigd. Gezegd werd dat er bommen geplaatst waren of zouden worden. De politie betwij felde of ook deze meldingen het werk waren van de anonieme brie.schrij- vers. Anders dan de schriftelijk geui te dreigementen beschouwde de poli tie dit telefonisch alarm als loos. In verband met de dreigementen die bij de Amerikaanse bedrijven zijn binnengekomen, is gisteravond lang durig overleg gepleegd tussen de hoofdcommissaris van politie en bur gemeester Samkalden. Na afloop deel de een politie-woordvoerder mee dat de politie in samenwerking met per soneel van de bedrijven de meeste hebben hun eigen veiligheidsinspec teurs een onderzoek zal instellen. Eén van de bedrijven, Sperry Rand, heeft ook een vestiging in Buiteirvel- dert waarboven woningen zijn. Afhan kelijk van het politie-onderzoek zullen de bewoners door het gemeentelijk bureau voorlichting vanmorgen wor den ingelicht wat ze moeten doen. Sperry Rand zal ook 27 vestigingen die over het land verspreid zijn, slui ten en de IBM eveneens zijn bedrijf in Den Haag. De politie zal in de wij ken waar de bedrijven gevestigd zijn verscherpt toezicht uitoefenen. Aangenomen wordt dat de actie ge richt is tegen de Amerikaanse Viet nam-politick. In het aan Panam ge richte briefje stond bijvoorbeeld dat deze luchtvaartmaatschappij maar geen Amerikaanse troepen naar Viet nam moet vliegen. In een ander stond te lezen: 'Daar gaan de miljoenen die u aan ooriogscintracten hebt ver diend' Van een onzer verslaggevers GOUDA De 1750 juweliers, die ons land telt, zijn verontrust. Elk jaar turven ze meer inbraken en elk jaar wordt er oor vele miljoenen meer aan blinkende kostbaarheden uit vitrines en brandkasten weggegrist. Inbraken en overvallen lij ken aan de orde van de dag. Na die aanslagen jarenlang over zich en de dekkende ver zekeringsmaatschappijen te hebben laten heengaan, vindt het gilde, dat zoveel rijkdom etaleert, het nu wel genoeg. Samen met politie, het assu rantiewezen en bouwdeskundi- gen gaat het om de tafel zit ten om nieuwe strategieën op te stellen tegen de steeds dras tischer en brutaler optredende onderwereld. Dat gebeurt op een op 11 september in Den Bosch te houden veiligheidscongres (ge organiseerd door het Centraal Orgaan van Juweliers en Hor- logiers), waar de le'.en door deskundigen duidelijk zal wor den verteld hoe zij hun be t het zekerst kunnen beveiligen. Ook: dat zij met die beveili ging ncoit te nonchalant kun nen omspringen. Hoge lasten 'Want', zegt voorzitter A. C. Blom, 'het is zelfs in deze tijd van snel toenemende crimina liteit helaas maar al te waar, dat er nog vele juweliers zijn, die erop gokken buiten schot te blijven en het met die beveili ging niet al te nauw nemen. Ze hebben óf helemaal géén, óf verouderde alarminstalla ties. En dét is natuurlijk vrégen om moeilijkheden'. In vele gevallen blijkt die on achtzaamheid overigens niet alleen voort te komen uit non chalance. Veel groter is het aantal juweliers, dat er ge woon het geld niet voor heeft om het bezit optimaal te be veiligen. Voorzitter drs. B. W. Buenk van de Federatie Goud en Zil ver: 'Juist door die toenemen de criminaliteit zijn veel ju weliers op enorm hoge lasten komen te zitten. Alleen al de verzekeringspremie hakt er flink in De laatste jaren is die met sprongen omhoog ge gaan en ligt nu gemiddeld op zo'n één procent van de voor raad. Voor een gemiddelde ju welier, die zo'n half miljoen in zijn zaak heeft, betekent dat dus een vaste jaarlijkse last van vijf mille. Als je daarbij ook nog eens een dure alarm installatie moet bekostigen, wordt wel duidelijk, dat lang niet alle juweliers die last zo gemakkelijk diagen. Weliswaar kun je je al een voudig beschermen voor zo'n 5000 gulden, maar als je het werkelijk 'oed wilt doen. ben je tienduizenden guldens kwijt. En waar ook zo'n instal latie binnen een paar jaar ver ouderd is, moet er heel wat worden omgezet om ook nog redelijk te kunnen verdienen'. In de praktijk van de laatste jaren blijkt zo'n dure installa tie evenwel voor vrijwel elke juwelier een noodzaak. Om een professioneel werkende in breker op afstand te houen. is het allang niet meer voldoen de alleen de etalage te beveili gen. Zolang ook niet alle in- en uitgangen en muren en plafonds zijn beveiligd, loopt iedere juwelier risico. De praktijken van het inbrekers gilde hebben het geleerd: de 'grote jongens' komen niet door de etalage binnen, maar via de daken of de muren, die de zaak van de buren schei den. Directeur Blom: 'En als je het werkelijk goed wilt doen, moet je He installatie ook nog sabotage- en storingsvrij ma ken. Dat betekent onder meer. dat je de leidingen in de mu ren moet aanbrengen in plaats van in buizen, die er langs lopen. En dat kost dan na tuurlijk weer veel extra geld'. De thans door veel juweliers gebruikte installaties noemt hij royaal onvoldoende. 'Als je met professionele inbrekers te maken krijgt, moet je je ook professioneel wapenen. Zilver- strips op je ruit zijn niet voldoende, als je zo'n installa tie met en magneet onklaar kan maken. Zelfs het electro- nisch dievenkastje, dat Philips Ook deze etalagebeveiliging is met een magneet buiten werking te stellen, zegt drs. B. W. Buenk. (Rechts de heer A. C Blom.) een paar jaar terug uitbracht, blijkt in de praktijk te omzei len. Iemand, die weet hoe groot de intervallen zijn, kan binnendringen zonder dat de sirene gaat loeien'. Ook de verzekeringsmaatschap pijen ziin dat gaan inzien en hebben de laatste jaren hun premies drastisch verhoogd. Dit onder druk van de elk jaar stijgende bedragen, die zij moeten uitbetalen. Een Rotterdamse verzekeraar spreekt zelfs over een jaarlijk se verdubbeling. Deze explosieve toename heeft er eveneens toe geleid, dat veel verzekeraars nu ook eisen zijn gaan stellen ten aanzien van de beveiliging. Die hou den onder meer in, dat een juwelier na sluitingstijd voor niet meer dan 5000 gulden aan kostbaarheden in zijn eta lage mag hebben. Een bepa ling, die noodzakelijkerwijs het bezit van een veilige kluis impliceert. Drs. Buenk: 'Dat zijn allemaal zaken, waarover we op 11 sep tember eens diepgaand willen gaan prateiï. Dat we daarvoor ook bouwdeskundigen hebben uitgenodigd, vindt z'n oorzaak in het feit, dat er natuurlijk ook bij. de bouw van een ju welierszaak rekening moet worden gehouden met de be veiliging. Zolang er nog steeds kan worden ingebroken via w.c.-raampjes, plafonds en zij muren mankeert er wat aan die beveiliging Bouwers zul len daar een oplossing voor moeten vinden'. Dat dit mogelijk is. betwijfe len de organisatoren van het congres niet. 'Elke 'uwelier kan zich optimaal beveiligen. Alleen: dat kost wel een hoop geld. Maar we zijn ervan over tuigd, dat zo'n investering rendeert. In deze branche is preventie nog steeds het bes te wapen gebleken'. bezorgd zijn over de complicaties die door Biesheuvels leiderschap kunnen rijzen bij onderhandelingen met de progressieve drie over een toekomsti ge regeringssamenwerking. De top van de ARP bereidt zich erop voor dat een dergelijke coalitie moet wor den gevormd omdat er anders geen parlementair meerderheidskabinet zou kunnen worden geformeerd. Nu de premier de laatste anderhalf jaar de verpersoonlijking is geworden van een scherp door de huidige oppo sitie aangevallen beleid, zou een mi nisterschap van de heer Biesheuvel in een kabinet met de PvdA bij de progressieven op grote bezwaren stui ten. Vandaar dat men er in AR-kringen rekening mee houdt dat de heer Bies heuvel na de komende verkiezingen en na de formatie van het volgende kabinet zal terugkeren als fractielei der van de ARP in de Tweede Kamer. Redelijk vakantieweer Van ome weerkundige medewerker In de Beneluxlanden, Duitsland, Oos tenrijk en Polen zijn middagtempera- turen van 20 graden de laatste dagen met een lantarentje ie zoeken ge weest. Gisteren bereikten Trier en Freiburg echter weer 22 graden. In de kuststreken woei een koele wind die hier en daar het kwik op 15 en 17 graden hield. Toch was het weer in bepaalde opzichten wel bruik baar voor i-akantie-doeleinden. Een strand- en boswandeling bij een koel, drong en min of meer zonnig weer- litpe is bepaald geen straf. Dat het niet warmer werd in onze contreien kwam door de voor ons verkeerde positie die een Iers hogedrukgebied inneemt. Het handhaaft in onze stre ken nu al geruime tijd een noordkves- telijke circulatie, waarmee van tijd tot tijd storingen -meekomen met wol kenvelden en soms ook een beetje regen. Engeland heeft nu al bijna een week lang fraai en zonnig weer, uiter mate passend voor de oogst. De maxi mumtemperaturen waren donderdag middag aan de Engelse oostkust 23 tot 24 graden De komende dagen blijft het weer in onze omgeving vrijwel overal droog met zonnige perioden en tijdens het weekend vermoedelijk een geleidelijke stijging van temperatuur. In de Lage Landen zijn dan maxima mogelijk van tussen 22 en 25 graden met name in de zuidoostelijke gebieden Hier en daar zullen er aanvankelijk nog wel wolkenvelden overdrijven. De barome ters in Ierland daalden gisteravond vrij algemeen, wal een gunstig teken is in dit geval. Boven Rusland bevindt zich nog al tijd een warm hogedrukgebied. Nadat het dinsdag in Moskou een recordtem peratuur van 36 graden had gebracht. invloed uitbarsting op de zon tvm enkele weken terug?) is het in grote delen van West-Rusland minder warm geworden. Kiew gaf gistermiddag maar 22 graden, Moermansk toaar het woensdagmorgen nog 29 werd, meldde zowaar midden op de dag 10 graden bij een noord-oosten windje van de Noordelijke IJszee Maar in de zuide lijke en zuidoostelijke Ooekraine werd het opnieuw tropisch: ten zuiden van Charkow 36 graden. De bovenlucht in Rusland is over het algemeen zo droog, dat het, ondanks het koufront, vrijwel nergens tot onweer kwam: alleen in Kaloega en een andere plaats vlak ten noorden van Moskou donderde het gistermiddag een beetje. Op bijna 6.000 meter hoogte is dc temperatuur in de omgeving van de Oeral I- 3 graden Celsius. De driegra den-isotherm vinden wij verder pas weer over Noord-Afrika en op het midden van de oceaan ver ten westen van Bretagne. In het uiterste zuiden van Italië heeft het gisteren zwaar geonweerd. Brindi- si tapte gisteravond maar liefst 70 mm water af. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag 7 tot 19 uur. Amsterdam onbewolkt. 20, 0 De Bilt onbe wolkt. 21. 0. Deelen licht bew, 20. 0. Eelde zwaar bew, 19. 0.1. Eindhoven onbewolkt, 20. 0. Den Helder half bew. 18. 0.5. Luchth. R'dam licht bew, 20, 0. Twente licht bew, 19, 0 Vllsslngen licht bew. 20. 0. Zuid Limburg regenbul, 20. 0. Aberdeen zwaar bew, 20, 0. Athene weerlicht, 29, 0. Barcelo na onbewolkt, 2.1. 0 Berlijn half bew, 19. 0. Bordeaux onbewolkt, 26. 0. Frankfort zwaar bew. 20. 0. Gen ve half bew. 22. 0. Helsinki regen, 19. 0 6. Innsbruck licht bew, 22. 0. Kopenhagen zwaar bew, 18. 0. Lissabon onbewolkt. 24. 0. Locarno licht bew. 23. 0. Londen onbewolkt. 23. 0. Luxemburg half bew, 22, 0. Madrid zwaar bew. 34, 0. Malaga half bew, 28, 0. MUnchen licht bew, 20, 0. Nice onbewolkt, 24. 0. Oslo zwaar bew, 18, 0.3. Parijs onbewolkt, 23, 0. Rome licht bew, 25, 0. Spilt licht bew. 25. 0. Stockholm regen. 14, 13. Wenen zwaar bew, 21, 0 Zürlch zwaar bew. 21. 0. Casablanca zwaar bew, 25, 0 Las Palmas onbewolkt, 23. 0. Tel Avlv onbewolkt, 30. 0. Tunis Ucht bew. 29. 0. HOOG WATER 26 augustus Vllsslngen le getij 2.51, 2e getij 15.00. Haring vliet 3.41—16.08. Rotterdam 5.39—17.39. Sche- venlngen 3.5218.17. IJmulden 4.2516.50, Den Helder 9.09—21.11, Harllngen 11.12— 23.31. Delfzijl 0.54—12.58.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5