Geen uitkering-ineens om havenonrust te bezweren Veer strubbelingen bij nschrijving studenten UW I I I I I Solzjenitsyn schrijver moet leugen bestrijden krant Het Kwartet Inschrijving aan VU nu schriftelijk 11 In deze krant Boersma dringt aan op oplossing Peking verbiedt toelating van Bangladesj tot VN Onrust in Argentinië na dood van gevangenen Harde acties bon maar vooral misschien goed dat er een.sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Lekke Courant VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen bistelijk dagblad voor leiden en omgeving Snstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 2038S (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in taghanspoet!" Abonnement 8.76 per maand- per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Nobelprijs-rede gepu b liceerd ITOCKHOLM (AP. Reuter, UPI) )e 53-jarige Russische schrijver Uexander Solzjenitsyn heeft in een ■ede, die hij had willen uitspreken lij het in ontvangst nemen van de Nobelprijs 1970 voor literatuur, een elle aanval gedaan op de censuur, het nationaal chauvinisme' en de chrijvers in de gehele wereld opge- oepen zich tc verzetten tegen een antasting van de vrijheid van me- lingsuiting, geweld en onderdruk- icherpe kritiek leverde Solzjenitsyn p de VN, die hij een 'immorele nstelli.ig geschapen door een imnto- ele wereld' noemde. Ie rede van Solzjenitsyn is gisteren epubliceerd in de traditionele jaar- jkse uitgave van de Nobel-sticli- ing. De Russische schrijver had de ede aanvankelijk willen uitspreken jdens het Nobelprijs-banket van 970. Hij ging echtei niet naar Zw*- en uit vrees dat de Russische auto- iteiten hem niet meer tot de Sow- et-Unie zouden toelaten. Harl Rag- tar Gierow, de secretaris van de Iweedse academie van letterkunde leeft verklaard, dat de 12-pagii«a's ellend- rede identiek is met de ede die Solzienitsvn had voorbereid er gelegenheid \an de uitreiking au de Nobelprijs, afgelopen pasen, imdal de schrijver niet naar Zwc- en mocht zou de Drijs hem in een articuliere woning in Moskou irerden overhandigd. Maar ook dat ing niet door omdat de autoriteiten e Zweed Gierow weigerden een in reisvisum te verlenen. Hoe de rede van Solzjenitsyn in Zweden is te rechtgekomen ls niet bekendge maakt. In zijn rede zegt Sclzjenitsyn wiens boeken in de Sowjet-Unic zijn ver boden. dat de literatuur tot doel heeft de mens in te lichten over werkelijk ernstige en ontoelaatbare zaken. 'Wee de natie wier literatuur wordt verstoord door de inmenging van de macht', zo vervolgt de schrij ver. 'Want dat betekent niet alleen slechts een schending van de vrij heid van drukpers, het betekent het sluiten van het hart van de natie, het wegsnijden van gedeelten van i'aar herinneringen. De natie -"er- iiest haar zelfbesef. Zij wordt be roofd van haar spirituele eenheid en ondanks een veronderstelde gemeen- schanoelijke taal verstaan landgeno ten elkaar plotseling niet meer. De rede van Solzienitsvn richt zich naast bedekte felle kritiek op mis standen in de Sowjet-Unie tegen de talrijke gevaarlijke stromingen' die zich in de hedendaagse wereld mani festeren. Deze stromingen komen, aldus Solzienitsvn, vooral tot uit drukking in 'nationaal chauvinisme' en het 'geweld tegen personen en landen.' De geest van Miinthen' (hij doelt hierbij op de toegeeflijkheid jegens Hitler bij net sluiten van het ver drag van Miinchen 1938) behoort nog niet tot het verleden, aldus de schrijver. 'Ik waag het te verklaren dat de geest van Miinchen de twin- Alexander Solzjenitsyn: geest van München beheerst twintig ste eeuw tigste eeuw beheerst. De beschroom de, beschaafde wereld heeft niets anders gevonden waarmee zij de aanval van plotseling herleefd bar barendom kan weerstaan dan conces sies en glimlachen.Maar de prijs van lafhartigheid zal slechts het kwaad zijn. Moed en overwinning zullen ons alleen ten deel vallen wanneer wij offers durven te bren gen.' Zie verder pagina 9, kolom 6. ogezegd or mijn werk zijn twee facto- van wezenlijk belang: de pre- ent te dienen en van de presi- ït te leren. 6'pi ru Agnew, van de VS vice-president Zonnig Zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Maximum tempe raturen van 18 tot 23 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Droog, zonnig en warmer. Morgen zon op: 05.42 onder: 19.42 Maan op: 19.51 onder: 07.55 rils Tbors wee: :,ij NOS our muil De Groningse politie had gisteren handenvol werk met de verwijde ring van studenten uit het academiegebouw. Op verzoek van het college van be stuur van de Groninger Universiteit verwijderde de politie 67 studenten uit het academiegebouw en br :ht hem naar het politiebureau. De 67 werden weer vrijgelaten, nadat tegen hen een proces-verbaal was opgemaakt wegens huisvredebreuk. Tevoren had het dagelijks bestuur van de universiteit de studenten tot drie keer toe verzocht hun 'stelling' voor het bureau inschrijving te verla ten. Bij monde van curator R. ter Borch werd de studenten meegedeeld dat ze de normale gang van zaken verstoorden en werd het ultimatum gesteld te vertrekken omdat anders verdere stappen zouden volgen. De studenten zeiden te blijven en richt ten ter plaatse het comité 'Weg met de Wet' op. Het college van bestuur reageerde daarop met het bureau in schrijvingen te sluiten en de politie in te schakelen. Bomaanslag Ik kan het niet (horsen! De bomaanslag op het kantoor van de USF in Utrecht werd gepleegd door drie studenten. Zij wierpen een benri- nebom door hel raam naar binnen. De bom ontplofte niet Tegenover de pulitie verklaaiden de drie studenten Wilde stakingsacties in Amsterdam vannacht voortgezet Van onze sociaal-economische redactie DEN HA AG/AMSTERDAM Minister Boersma van sociale za ken meent dat hel niet verstan dig zou zijn de sociale onrust in de havens le bezweren met een uitkering-ineens, 'gezien, de er varingen daarmee van enkele ja ren geleden.' Daarmee doelde de bewindsman op de bekende '400-gulden-uitkering' voor de havenwerkers in 1969, die uitliep op een landelijke extra-loongolf, waarvan de nadelige economische gevolgen nog steeds voelbaar zijn. Overigens is een nieuwe 'bezwerings-uitkering' geen reëel gevaar, omdat ook de havenvak bonden er niet voor voelen. De roep om een uitkering ineens (van 200 gulden) blijft ditmaal beperkt tot en kele actiegroepen. Samenhang roningse politic arresteert 67 man n een onzer verslaggevers [STERDAM Dè inschrijving van studenten is ook gisteren geboycot door bezettingen. De ibbelingen gingen gepaard met de arrestatie van 67 studenten in Groningen en een bomaanslag op kantoor van de studentenvereniging in Utrecht. Toch lijkt het einde van de moeilijkheden in zicht, dat de meeste universiteiten de weg van de minste weerstand hebben gekozen: de schriftelijke in- rijving. Mede naar aanleiding van de wilde stakingsactie, die gistermorgen in alle hevigheid losbarstte in de Amster damse havens, heeft minister Boersma gistermiddag een uur gesproken met .ertegenwoordigers van de drie ha- venvak^onden. Na afloop van het ge sprek, dat mede op verzoek van de drie vakcentrales plaatsvond en waar aan de werkgeversorganisaties weiger den deel te nemen, verklaarde de bewindsman te hebben aangedrongen op een gezamenlijke oplossing voor beide havens, 'gelet op de jarenlang bestaande samenhang tussen de Am sterdamse en de Rotterdamse haven'. De havenvakbonden staan op hetzelf de standpunt, De Scheepvaartvereni ging Zuid (havenwerkgevers Rotter dam ging wel en de Scheepvaartvere niging Noord (havenwerkgevers Am sterdam ging niet met de eis van één procent loonstijging per 1 juli (op jaarbasis akkoord. De vakbonden me nen dat hantering van verschillende loonregelingen in beide havens on houdbaar is en onaanvaardbaar, te meer, omdat Rotterdam en Amster dam in dit opzicht altijd gelijk oplie pen. Spoed gewenst Binnenland Biesheuvel voert ARP-lijst aan Juweliers en veiljgli:-id Praten over stotteren Buitenland Nixon: 'Voor vrede en vooruitgang' Kerk Boeddhistische religie nog werkelijkheid De wereldraad en de kerken Sport Official Jan F. Eestganger in München Een beeld van de Amsterdamse haven-acties: in de kantine van de KNSM werd gisteren de situatie be sproken, waarna besloten werd naar huis te gaan. gewezen dat zij niet achter hun acties staan en dat zij op z'n vroegst eerst maandag tot actie overgaan, indien de werkgevers hun eisen dan nog niet hebben ingewilligd. In de Rotterdamse havens is het rus tig gebleven, hoewel diverse actiegroe pen hebben geprobeerd 'solidariteits- stakingen' op gang te brengen. De werknemers gaven echter in zeer gro te meerderheid gehoor aan de oproep (via pamfletten) van de vakbonden daarop niet in te gaan. Als er maan dag nog geen akkoord is met de Scheepvaartvereniging Noord zullen de bonden bezien op welke wijze de Rotterdamse havenarbeiders hun Am- stersamse collega's in de actie kunnen steunen. dat zij met hun daad wilden proteste ren tegen de manier waarop de USF de inschrijving van eerstejaars boycot. De politie kon de daders vri; spoedig aanhouden op aanwijzing van twee mensen die in de buurt van het kantnor liepen te trimmen. Zie verder pag. 5, Ie kol. Economie Inkomen via overheid steeds belangrijker De Amsterdamse havenwerkgevers zeggen evenwel de verlangde loonstij ging (noodzakelijk geacht, omdat de haven-cao niet in een ongemaximeer- de compensatie van de prijsstijgingen voorziet) niet te kunnen dragen. De vakbonden stellen daar evenwel tegen over, dat de minder goed renderende havenbedrijven in de hoofdstad vrij wel allemaal deel uitmaken van goed renderende concerns in Rotterdam. Minister Boersma heeft een spoedige oplossing van het conflict van het allergrootste belang genoemd, omdat sociale onrust in de havens 'niet be vorderlijk is voor het sociale klimaat en niet zal bijdragen aan de totstand koming van het sociaal contract tus sen regering en bedrijfsleven'. Hij deelde mee het niet tot zijn t*ak te hebben gerekend in het conflict te bemiddelen of te oordelen over de materiële inhoud ervan. Wel heeft hij in overweging gegeven om ten behoe ve van de loononderhandelingen voor 1973 een onderzoek te doen instellen naar de economische ontwikkelingen in 1972 en de economische mogelijk heden in de havens in 1973. Wilde acties Bij diverse havenbedrijven in Amster dam zijn gisteren wilde stakingsacties uitgebroken uit protest tegen de wei gering der werkgevers de eis voor loonsverhoging in te willigen. Bij de KNSM staakten ongeveer vijfhonderd man. inclusief ruim tweehonderd ar beiders van de SHV. Bij het Verenigd Minister Boersma Cargadoorskantoor legden ongeveer zestig man het werk neer en bij liet Amsterdamse havenbedrijf en Mllller en Co ruim tweehonderd man. Bij andere bedrijven beperkte de actie zich in het algemeen tot onrust en langzaamaan werken. In de meeste gevallen zetten de nacht ploegen de acties door De vakbon den hebben de havenwerkers erop NEW YORK (Reuter) China heeft aangekondigd zijn veto uit te spreken in de Veiligheidsraad over de resolu tie waarin toelating wordt gevraagd van Bangladesj tot de VN. De resolu tie was ingediend door Engeland, In dia. Joegoslavië en de Sowjet-Unie. BUENOS AIRES (AFP. Reuter) Argentijnse troepen hebben in de in dustriestad Cordoba strategische pun ten bezet en zijn in staat van alarm gebracht in verband met de toene mende onrust in het gebied. De Ar gentijnse oppositie is in het geweer gekomen naar aanleiding van het doodschieten van de gevangenen van Trelew. Van de groep van 19 guerril- leros, die gepoogd zouden hebben uit de gevangenis te ontsnappen zijn er nu 16 omgekomen. Twee van de 'ont snappers' zijn later overleden. Hei provinciale bestuur van Cordoba heeft alle activiteiten verboden van de grote Pernnistische vakcentrale CGT in het gebied. Het leger heeft de arrestatie gelast van de plaatselijke vakbondsleiders, die een proteststa king van 14 uur hebben afgekondigd tegen wat de 'moord' van Trelew wordt genoemd. De staking is verbo den. In Rosario, een ander Argentijns cen trum van oppositie zijn alle betogin gen verboden 19 GRONINGEN Dit is üet begin van harde acties. Dit zei de heer Ter- borch, waarnemend voorzitter van het dagelijks bestuur van de Groninger Universiteit, gistermiddag nadat de politic 67 studenten in het academie gebouw had gearresteerd. In een persoonlijke verklaring zei hij verder dat de acties, die de studenten momenteel voeren, in een breder ka der moet worden gezien. De 1.000 gulden is slechts aanleiding, zei sij. Men wil het algemene ongenoegen dat. in de universitaire wereld leeft aan pakken om de maatschappij te veran deren. De rector-magnifieus prof. Wattel is ook deze mening toegedaan. Studentenleider Th. Wits verklaarde op het moment dat hij werd gearres teerd, dat de Groninger s'udcnten actie zullen blijven voeren. Lezers schrijven Boekenctalagc Commentaar Dichtbij en verder Popmuziek Radio en tv Strips, feullelon Recept Auto. films Beurs Puzzel RITA 'Vlug, mam. Zeven boterham men met jam en zeven limo nade. Dan mag ik meespelen.' noteer als nieuwe abonnee een wak kei ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1