nkomen via overheid teeds belangrijker apan wil graag i Europa kopen Merendeels lager Wereldgoederenmarkten in juli overwegend kalm In vesteringsanim o gering in België ankrijk gereserveerd D^er EEG-topconferentie Omzet kantoorboekhandel jaarlijks 5 pet omhoog :er eerste halfjaar Drukkerij De Boer S nst Slavenburg eg met 15 pet Autoprijzen en luchtvervuiling Ralli International vergroot belang in voormalig Ngombezi Frankrijk niet tegen Europees monetair fonds Kingcup besteedt hele produktie uit Unilever breidt thee- belangen uit voor 18.5 miljoen Koersen bankpapier Ned. fondsen in New York DOW JONES INDEX Amerikaanco goederenmarkten WALL STREET FLAUW )UW/KWARTET VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/K19 'rij besteedbare deel salaris kleiner een onzer verslaggevers STERDAM Ons inkomen is ruwweg te verdelen in drie sec- en. De eerste twee zijn direct voor ieder duidelijk: het vrij be- ikbare deel en de belastingen, die door de overheid gebruikt wor- voor uitgaven aan onderwijs, wegenbouw, defensie, waterstaat Daarnaast is er echter nog een derde sector, nl. datgene, wat we de overheid in de vorm van premies en belastingen betalen en door diezelfde overheid weer aan particulieren wordt uitge- rd. De overheid speelt in die derde sector dus de rol van 'herver- er'. Alle burgers betalen en de overheid beslist wie wat uit de pot gt. Voorbeelden: de AOW, de AWW, studiebeurzen, huursubsi- en uitkeringen krachtens de Bijstandswet. derde sector kort gezegd 'inko- verdracht via de overheid' is jatste vijftien, twintig jaar enorm ïlangrijkheid toegenomen. In 1955 de zij nog maar 6,6 pet uit van iruto nationaal produkt (de waar- an wat de inwoners van ons land nenlijk produceren), maar in al 16,2 pet. De OESO, de Organ i- voor economische samenwerking intwikkeling heeft becijferd, dat irland met dit percentage bijna kop lag van de 22 lidstaten. :n Frankrijk (17 pet tegen in 12,3 pet) komt nog boven Neder- uit. Luxemburg benadert ons een percentage van 15,4, maar sland, Italië, Oostenrijk en België 13,3 tot 13,7 pet, Zweden en imarken met ca. 10 pet en Enge- met 8,3 pet liggen daar flink TSRSUM Het geconsolideerde ijfsresultaat bij Drukkerij De is in het eerste halfjaar 1972 gen in vergelijking met dezelfde de van 1971. de bestaande positieve verwach- voor het tweede halfjaar uitko- aldus een bericht van het be- zal het boekjaar 1972 kunnen en afgesloten me teen resultaat enminste gelijk zal zijn aan dat 1971, toen een winst werd ge- van 2,0 min tegen ƒ1,8 min 1970 esident Floating Fair: LSTERDAM 'Japan is niet slechts geïnteresseerd in Europa als afzetmarkt voor zijn produkten. Wij zouden er ook graag in toe- ende mate willen kopen', zei de heer T. Matsuo, president van 7.95 apan Floating Fair, tijdens een persconferentie aan boord van 6.50[tentoonstellin<7sschip "Shin Sakura Maru', dat op zijn maidentrip ,0Europa ligplaats heeït gekozen aan de Oostelijke Handelskade msterdam. De door ons 'eerste sector' genoemde deel van het inkomen, het vrij be steedbare part waar geen overheid aan te pas komt, is in de loop van de jaren steeds kleiner geworden, zo blijkt uit de cijfers. In de door het OESO-rapport bestreken periode van 1955 tot 1969 daalde het, gemiddeld over de 22 lid-staten, met 6,5 pet tot maar iets meer dan de helft van het bruto-nationaal produkt. NEDERLAND LAAGSTE In Nederland is het 'zuiver particulier verbruik' in de periode van 1955 tot 1969 gedaald van 52,6 tot 40,6 procent van het bruto nationaal produkt. Dit betekent dat er in geen enkel land zo weinig van het nationaal inkomen voor echt vrije besteding overblijft als in Nederland. Het 'zuiver particulier verbruik' in West-Duitsland is met 41,6 pet (tegen 47,6 pet in 1955) het op een na laagste en niet veel hoger is het in Frankrijk (42,8 pet tegen 47,6 pet in 1955). Gedaald is het 'zuiver particu lier verbruik' in alle OESO landen, in België bijv. van è0.8 naar 48,8 pet in Engeland van 61,2 naar 54,4 pet. in de Verenigde Staten van 59,7 naar 55,2 procent van het bruto nationaal pro dukt. De laatste cijferreeks bevestigt op het eerste gezicht de vaak aan de borrel tafel geuitte redenering, dat de over heid nergens z .veel 'inpikt' als in Nederland en dat hel belastingklimaat nergens zo slecht is als hier. Tóch ligt de zaak iets genuanceerder. Om het door de individuen besteedbare inko men te bepalen moeten we nl. de sectoren één en drie bij elkaar optel len, dus het zuiver particulier gebruik schatting duizenden Nederlan- zullen in de komende dagen (tot 6-5üiet 2S augustus) een bezoek aan schip brengen, dat op zijn reis P' havens in tien Euroopse landen andoen Sedert in 1956 door Ja- i9.0^werd begonnen met het organise- van drijvende tentoonstellingen reeds 102 havens in 83 landen tot. toespraak memoreerde de heer io de nauwe banden, die door de n heen tussen Nderland en hebben bestaan. Hij stelde vast ioal« de schepen van Nederland 17e en 18e eeuw voor Japan pa vertegenwoordigden, zo moet omst van de 'Shin Sakura Maru' ezien als het brengen van ïedendaagse, moderne Japan naar rland. TERDAM Slavenburg's Bank in het eerste halfjaar 1972 ten hte van de overeenkomstige peri- van 1971 haar winst na belastin- en voorzieningen met 15 pet zien n van 4.0 min tot 4.6 min. verbetering was oen gevolg van stijging van de baten met 24.6 Van 26.9 tot j 33.5 min. tegenover stegen de kosten (incl riivingen op "Ptwiwni mpt 2" 6 van 15 9 tot 20.3 min. De wipet 'vóór reservering belastin- en algemeen bedrijfsrisico) nam an 110 min tot 13.2 min voorziening voor algemeen be- risico werd verhoogd van f34 tot 4 2 min., tenvijl voor be ugen f4 4 f3 6) min werd gere- lerd. Het balanstotaal ging om- van 1945 min. tot 2059 m!n. tweede halfjaar wordt met ver- *~?n tegemoet gezien. Hoewel voorspellingen kunnen worden an over de te bereiken resultaten, op een beter jaarresultaat gere-' >EN De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, 1 w dat er nog belangrijke moeilijkheden moeten overwonnen voor het begin ie Europese topconferentie in oktober. Schumann deed zijn uitspraken na lang vertrouwelijk gesprek met de Britse minister Heath, minister van nlandse zaken sir Alec Douglas Home en minister van financiën Barber, mann wees er, ondanks zijn voorzichtige uitspraken, op dat men tot de «entie van de ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen op iptember de tijd heeft om uit te maken of er voldoende overeenstemming de basisproblemen bestaat om de topconferentie op het voorgenomen tijd je houden. Schumann beklemtoonde dat de door hem bedoelde moeiiijk- ïlMln niet van bilaterale aard zijn. Het gaat er in de eerste plaats om dat alle landen van de EEG zich gezamenlijk inspannen om de vraagstukken tot sing te brengen. en de inkomensoverdracht via de overheid. Want ook AOW en een uitkering krachtens de bijstandswet zijn voor degenen, die het krijgen van geld, dat ze voor gewone consumptie ve uitgaven kunnen gebruiken. Voor het gehele OESO-gebied gere kend daalde het totaal van de secto ren één en drie van 63,9 pet van het bruto nationaal produkt i.» 1955 tot 59.8 pet in 1969. In sommige landen was de daling zeer groot, bijv. in Japan van 62,1 pet tot 51.5 pet en in Zwitserland (van 65,6 tot 56,9 pet). In Nederland v.as de daling vrij gering; van 59,2 naar 56,9 pet. Oorzaak hier van is, dat de sector twee (belasting gelden, die de overheid zelf voor allerlei voorzieningen uitgeeft) wel sterk steeg, maar dat daar tegenover ook een sterke stijging van de inko mensoverdracht stond. ZWITSERLAND Opvallend ir, dat het besteedbare in komen in 1969 in Nederland en Zwit serland percentueel even groot was, terwijl Zwitserland toch wordt afge schilderd als een belastingparadijs. De verklaring hiervoor is tweeëerlei. Ten eerste is de post inkomensoverdracht via de overheid in Nederland veel groter dan in Zwitserland. Iedereen betaalt voor deze uitkeringen, maar het is duidelijk, dat vooral mensen uit de lagere inkomensklassen er van profiteren. Voor rijken is het daarom voordelig daar te wonen, waar de post inkomensoverdracht via de overheid gering is. De tweede reden is, dat in Zwitserland, veel minder dan in Ne derland de nadruk gelegd wordt op de directe belastingen. Ook dat is voor raeusen met hoge inkomens voordelig. De conclusie moet daarom zijn, dat mensen met een hoog inkomen inder daad goed af zijn in Zwitserland, maar dat voor de minder bevoorrech ten het klimaat waarschijnlijk weinig verschilt of misschien in Nederland beter is Dat de directe belastingen in Neder land inderdaad hoog zijn, is ook af te lezen uit de OESO-cijfers. Met inbe grip van de premies sociale verzeke ringen steeg deze post van 13.2 pet van het bruto nationaal produkt in 1955 tot 24,7 pet in 1969. Alleen Zweden met 26,1 pet overtreft dit. Verder blijven alle andere landen on der de 20 pet. De OESO verwacht, dat de stijgende tendentie van de overheidsuitgaven en van de koopkrachtoverdrachten via de overheid dit decennium in ieder geval zal aanhouden, zodat het zuiver particulier verbruik in 1980 vermoe delijk nog lager zal zijn in verhou ding tot het bruto nationaal produkt. De OESO ziet in de toekomst ingewik kelde problemen door deze tendenzen ontstaan. Een belangrijk probleem is hoe ver en hoe snel in de jaren zeventig zich de verschuiving zal kun nen voltrekken van 'zuiver particulier verbruik' naarbestedingen met een sociaal karakter: betere huisvesting, betere faciliteitenvo or recreatie, ver- betere faciliteiten voor recreatie, ver van de gezondheidszoi onderwijs enz. zonder dat de inflatoire druk grol er wordt DETROIT General Motors, Chrysler en American Motors hebben de Amerikaanse rege ring laten weten dat zij niet van plan zijn hun voorgenomen orijsverhogingen voor de model len 1973 teniet te doen. Volgens leze autofabrieken zijn de prijs verhogingen noodzakelijk om de costen inzake anti-luchtvervui ling en veiligheid te compense- ren. Ceneral motors heeft zich wel bereid verklaard een eerder aangekondigde prijsverhoging voor personenauto's, die voor 1973 geen modelveranderingen Dndergingen, op te schorten. De autoindustrie schat de door le regering gestelde eisen (mi lieu en veiligheid) op circa 100 dollar per auto. De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt, lat de prijzen voor de modellen 1973 niet meer zullen toenemen lan 59 dollar per auto. Ford had aanvankelijk de prijzen met 92 per auto willen verhogen, terwijl bij General Motors de prijsverhoging aanvankelijk 5 90 per auto beliep. AMSTERDAM Ralli International gaat via een dochtermaatschappij in schrijven met ongeveer 4.5 min. op 383.100 aandelen nominaal van 10 van Amsterdam Assets (het vroegere Ngombezi). Het besluit is nog afhan kelijk van de goedkeuring van de Britse en Nederlandse autoriteiten, al dus Ralli. Door de uitgifte stijgt het aandelenka pitaal van Amsterdam Assets tot 6 min. nominaal. Ralli kwam via een openbaar bod van 115 pet. in contan ten dit jaar in het bezit van ruim 90 pet. van de Amsterdam Assets, de vroegere (Afrikaanse) cultuurmaat schappij Ngombezi BONN De Franse en Westduitse regering zijn het erover eens dat het gezamenlijke Europese monetaire fonds, waarop beide landen hun hoop hebben gevestigd, de komende jaren zal moeten groeien tot één Westeuro pees stelsel van centrale banken met een gemeenschappelijke munteenheid. Bondskanselier Brandt zei dit woens dag voor de westduitse radio na be sprekingen tussen de franse minister van buitenlandse zaken, Schumann, en leden van het Westduitse kabinet De Europese economische en monetai re unie en een gezamenlijk Europees standpunt ten aanzien van internatio nale monetaire hervormingen zijn de voornaamste punten op de agenda van de komende Europese topaonferentie (19 oktober a.s.). Bondskanselier Brandt merkte tijdens het vraaggesprek voor de radio over de economische en monetaire unie op dat Frankrijk waarschijnlijk geen aar zelende houding zal aannemen ten aanzien van een Europees monetair fonds. De moeilijkheid is welk gedeel te van de nationale reserves iedere partner zal storten in het gemeenschap pelijke fonds en op welk moment deze storting zou moeten laatsvin- den. Dit onderwerp moet nauwkeurig worden bestudeerd en besproken. Ook zal men een tijdschema moeten op stellen. West-Duitsland, zo zei Brandt, wil verder gaan dai Frankrijk. De Bondsrepubliek wil niet alleen de va luta's coördineren, maar ook het kre- dietbeleid en het algemene economi sche beleid teneinde de inflatie te kunnen bestrijden. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch ef fectenverkeer kwamen gisteravond de volgende keorsen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 76.00 (76.30): Hoogovens (74.30); Kon. Olie 125.00 gb—125.50 (125.80); Philips 56.20—56.50 gl. (56.30): Unilever 142.50—143.20 (143.20): KLM (111.00) UTRECHT Kingcup, fabrikant van plastic eenmalig serviesgoed, heeft haar produktieapparaat aan drie ver schillende bedrijven in Nederland en België verkocht. Deze bedrijven, waar van de namen niet bekend worden gemaakt, zullen in de toekomst alle artikelen onder controle van Kingcup fabriceren, aldus ven bericht van het Utrechtse bedrijf. Met de overneming ls ƒ4,8 min gemoeid. Het overgedragen produkti:app raat was reeds bij de drie bedrijven onder gebracht. zodat de transactie geen ge volgen voor het personeel heeft, aldus de directie. De reden van de overne ming is dat Kingcup de groei van de onderneming wil bevorderen zinder aantrekking van vreemd kapitaal. De verkregen ,ii«ldelen uit de verfeo van de produktiemidd.len zuil.a aange wend worden voo. onder meer inves teringen in de verdere ontwikkeling van verteerbare plastics voor de plas- ticvenverkende industrieën in Euro pa. aldus K'ngcup. LONDEN Unilever en Cavenhmm hebben de waarde van de door Unile ver over te nemen theebelangen van Allied Suppliers nu vastgesteld op 18,5 min (ƒ145 min). Zoals destijds werd medegedeeld, was een voorwaar de bij de verkoop in januari dit jaar door Unilever van haar minderheids belang in Allied Suppliers aan Caven- ham. dat in geval Cavenham de meer derheid van het stemrecht in Allied Suppliers zru verwen-en, Unilever de theebelangen van Allied Suppliers zou kopen tegen een redelijke prijs, vasl te stellen door een onafhankelijke deskundige. Cavenham bracht vervolgens een ge slaagd bod uit op het overige geplaat ste gewone kapitaal van Allied Sup pliers. de Engelse accountantsfirnia Peat. Marwick, Mitchell and Co stem de er op verzoek van Unilever en Cavenham in toe de theebelangen van Allied Suppliers te waarderen op de situatie van 2 januari 1972. Het ac countantskantoor heeft nu de prijs vastgesteld op de genoemde 18.5 min. Op deze basis zal de transactie worden afgewikkeld. Mij Zeeland 25 pnt. terug OESO-rapport: groei d it jaar 3.8 pet. PARIJS Het Belgische bedrijfsleven heeft momenteel geen al te groot animo om te investeren. Dat er toch nog een zekere expansie aanwezig is in de economie van onze zuiderburen komt door de sti mulans van de overheidsinvesteringen en de particuliere consump tie. Het ziet er niet naar uit, dat de consumptieve bestedingen in omvang zullen teruglopen. Tot deze verwachting komt de OESO. de Organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling in haar jaarverslag over de Belgische econo mie. Naar de mening van de OESO zal het reële bruto nationaal produkt van België dit jaar slechts 3,8 pet. totre- men ten opzichte van 1971 ondanks de stimulans die van het expansionisti sche regeringsbeleid moet uitgaan. Het schip herbergt niet alleen en keur van Japanse exportprodukten. w.o. vanzelfsprekend vele elektroni sche artikelen die een beeld geven van de laatste ontwikkelingen op het gebied van de technmk. ook is veel ruimte besteed aan culturele zaken en aan de belrekk-ngen tussen Eurona en Japan. Dit alles onder het motto 'Beter begrip en groter samenwer king". Geconfronteerd niet de zich nog steeds uitbreidende Japanse bevolking is e*>n opmerkelijke plaats ingeruimd voor een maquette van een futuris tisch vervoers^vsteeni rht momenteel in Japan wordt ontwikkeld en dat de naam dra-W CCVS 'Computer Con trolled Vehicle System). Onder contro le van een computer, zo stelt men zich voor, zullen straks onbemande voer- tir'gen mei een snelheid va-n 40-60 km per uur personen en goederen in de -'•ote .Tanansp steden transporteren. Dit alles zonder gevaar voor botsin- npó «vi mnder ,unhtvp»-ontrpini'Tlns Dat de 'Shin Sakura Maru' juist op een moment in Neder'and zijn op wachting maakt, waarop de Benelux- regeringen een beroep oo Japan heb ben gedaan om de export van elektro nica naar deze landen wat af te remmen, noemde de heer Matsuo een toevalligheid Hii overigens, dat er op dit stuk al wel maatregelen geno men zouden zijn, indien in Japan geen regeringswisseling had plaats ge- vond i Vooralsnog is men nu aangewezen op vrijwillige afspraken tussen zakenlie den. Het probleem daarbij is evenwel, dat deze wat Japan aangaat op grond van de bestaande anti-monopo lie wetgeving niet gemakkelijk daar toe kunnen besluiten Vandaag wordt een symposium op hel schip gehouden, waar enkele Japanse deskundigen inlichtingen zullen ver strekken over de economische en com merciële relaties die met Japan kun nen worden onderhouden. De export naar Japan zal daarbij een voorname plaats innemen. Nieuwe artikelen spele n ook rol UTRECHT De totale omzet van de algemene kantoorboekhandel in Nederland is vorig jaar met 15 pet gestegen tot 300 min. Deze verhoging was vooral te danken aan een groter verbruik door de bevolkingstoeneihing, maar ook door de presentatie van nieuwe ar tikelen. De OESO merkt verder op. dat Belg'ë zijn overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans dient te ver minderen opdat liet land dichter in de buurt komt van zijn doplstellingpn nn middellange termijn en bijdraagt tot verbetering van het evenwicht op de gehele hetnJln<»8ba'ans. Het ziet er nu naar uit dat de uitvoer, die bijna de helft van tmi bnito nationaal pro dukt van België uitmaakt, zal toene- mp-v Voor pen eroot deel van het nationaal produkt hangt de vraag af van de situatie op de buitenlandse markten en daarom kan de Belgische uitvoer weer hiizonder sterk de in vloed ondervinden van veranderingen in dp conhinetuur van andere landen Hoewel België vorig jaar vrijwel elk andor Euroopps OFSO-land de loef afstak met prijsmaatregelen, zullen de n«-M»en vn levpnsm'dc'elon er dit jaar volgens de verwachtingen van de or- "-nisatie vlnrk stiieen als sevole van de agrarische reeelineen binnen de EEG AMSTERDAM De meeste actieve fondsen zijn dunderdag met lagere koersen uit de bus gekomen. Zo moes ten bijv. alle internationals een stap teru'.'. waarbij Akzo zelfs ƒ1.40 achter uitging tot. ƒ76 30 en Kon. Olie f 1.20 op een prijs van ƒ125.80. Hoooovens leed een verlies van 20" cent en noteerde 74.30, Philips ging 70 rvot naar beneden en kwam on 56 30, terwijl Unilever na een 90 cent laner openine op 143.80 nog 60 cent verder afbrokkelde. ABN war. onveranderd 360., Amrobank verbeterde 0.80. Bij de cultures kwam aan de flauwe stemming voor HVA nog geen einde. Voor de aandelen werden ruim 3 60 minder betaald na de woensdag gehouden vergadering. Deü Mij /akte 2.50. Amsterdam Rubber bleef nagenoeg gelijk. In de scheepvaart hoek kon KNSM een winst van 1.50 boeken, terwijl de overige fondsen enigszins onder druk stonden. HAL verloor 4.5 pnt.. Van Ommeren 2.4 pnt. en Scheepvaart Unie 1.20 Aandelen KLM bleven aangeboden en verloren 1.80. Over een breed front zakten de koer sen van de lokale fondsen in. Zo ging Schokbeton na de opmerkelijk op waartse knersbeweging van de vorige dagen met 15 punten terug. Kloos brokkelde verder af en ging nu 8 punten achteruit. Maatschappij Zee land moest zich een koersval van 25 punten laten welgevallen, waarbij niet Kon. Ohe noteerde np 24 aug. S 39,39% '39', UI. Unilever S 45'i-% (45%-%>. Philips s 17%-% <17%-%) cn KLM S 33=»i '3431,1. Opgave Du Pont. Glove. Forgan. aan alle aanbod kon worden voldaan Albert Heijn wist het herstel niet voort te zetten liet fonds ging 1 4(1 terug. Bos en Kalis verloor ƒ4 en NBM-Bedriiven f 1 80 Hoewel Nederlandse Dagblad Unie een moee'iike dividendverhoging i't het vooru'tziehl heeft gesteld, ging de koers met f 2 20 naar beneden De Telegraat verloor 5.50. waarmee de certificaten weer beneden de 90 no teren De koers van Nestlé werd gead viseerd op 3470, na een introductie prijs op dinsdag van 3390 Woens dag werden zaken gedaan op 3420 De BNG-leningen waren goed prijs houdend met enkele uitschieters naar boven De staatsleningen waren ver deeld. Indus!. Sporen llUI. Ubl. Mods 22 aug. 973.51 234.06 111.64 74.06 427.1 23 aug, 970.33 234.72 112 00 73 98 427.3 24 aug. 958.38 232.98 111.87 73.99 425.5 Aand. Ubl. Tol. H. L. 22 aug. 18.5ÖO 20.110 1.779 886 578 23 aug. 18.670 20.590 1.765 782 666 24 aug. 18.280 21.630 1.754 469 967 Koersen in Montreal Asbestos Corp. i Canada Fund Consol Balhurst Dom rar 4 Cliem lluskv Nat. Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada Idem Warrants gedaan; Gerst Tarwe sept. Prijsverhogingen hebben op de omzet groei geen invloed gehad. Ook voor de komende jaren verwacht de geza menlijke kantoorboekhandel een om zetgroei van 4 tot 5 pet. per jaar, zo is medegedeeld ter gelegenheid van de najaarsbeurs. die volgende week in Utrecht begint. Het is de 99ste in de jaarbeurshistorie. De najaarbeurs wordt ditmaal gecombineerd met de Indro-Parfumeriebeurs. De kantoorboekhandel heeft een be hoorlijk aandeel fn de z g. hobby artikelen. De omzeilen in -zgn 'groel- kaarten'. bewegen zich ook in opwaart se lijn. Van branchevervaging, zoals elders in Europa (horloges in de boekhandel) is nog weinig sprake. PARFUMERIÊBRANCHE Dynamisch is ook de groei van de cosmetica- en parfumeriebranche. In een paar jaar tijds is de omzet gede gen van 450 miljoen tot 650 mil joen. In Europa hebben we als ge bruikers van spray's, deodoranten e.d. zelfs Frankrijk voorbijgestreefd. We staan nu achter Engeland als goede tweede. Twee jaar gdeden gebruikte nog slechts 40 procent van de mannen aftershave, maar nu al 70 procent. nkt AMSTERDAM De advieskoersen voor mei buitenlands bankpapier zijn voor vandaag; Ink. Vcrk. It a ver Amerikaanse dollar 3.17— 3 s3 Bru.se nonden 7 78— 7.98 dec. B 'lcisclic frank'en 7.s9 Duitse marken 99.75 101.23 l'allaansc lires 52.00— 54 50 Portugese cscudos 11.70— 12.30 Canadese dollars 3.22— 3.29 A Franse francs 65.75— 67.75 \A Zwitserse francs S4-25 85.75 ii Zweedse kronen 66.50 68.50 Noorse kronen 48.00 50.00 new 1 Deense kronen 43.25— Oostenrijkse seh. 13.85— 14.10 Snaanse pesetas 5.22 m'f 1' Finse marken 76.25— 78.25 Ari it J«-ei;oslav. dinars 18 00— 21.00 Allied Griekse drachen 10.40,— 11.40 Alum 1133ib 114% 119% 2? 54-51 27 05-413 28 16b-20L 120*4 120'jjl 124L 28.44-45 27 0R 28.17 n Nom ;ir. loco AUKtr. wol aue sept. 179-183' jL 180'3-184L 175-179l 175-179l ANTWERPEN \L 134L 'i L 1341. ,L 134L 15.70b 15 651. 15.70b 15 651. 15 "0b 15.55-15 65 Metalen en oer ton 127 50n 127 SO I'm loro 1558-1559 1556-1558 126 50-128 00 26 60-127 00 id. 3 mm 1579-1580 1576-1578 contr. II Koper loc 433-433% 433%-434 6.83 7 05 id. 3 mn« 444-444% 444-445 7.19b 7,15h 7.33R 7 30-2 7g Lood loco 121%-121% 121-121 '4 id. 3 mm 123V.,-133% 122%-123 49.45 49 80 Zink loco 147%-148 147%-148 49.85 50.20 id. 3 min 152G-152% 152-152'* Herstel economie 1 S factor ran betekenis voor toekomst 32% 35=4 27% 29 AMSTERDAM De wereldgoederenmarkten werden in juli door- eengenomen gekenmerkt door een kalme stemming met in enkele sectoren waaronder vooral katoen en suiker opnieuw lagere prijzen. Anderzijds registreerden de termijnmarkten in koffie, cacao en wol bij grote omzetten forse prijsstijgingen. Ter ondersteuning van het marktverloop in de komende maanden zal naast de eniger mate weergekeerde rust op de valutamarkten ook het zich steeds duidelijker aftekenende herstel van de Amerikaanse economie een factor van betekenis blijken te zijn, aldus Bank Mees en Hope in haar maandoverzicht. Bij schaars aanbod hield de prijsstij- gende tendens op de wereidkoffie- markt voor alle soorten de afgelopen maand krachtig aan. De zeer vaste stemming werd nog in de hand ge werkt door berichten, dat een deel van de nieuwe Braziliaanse koffie- oogst vorstschade had ojgelopen. Be richten dat de Ver. Staten zouden overwegen uit de internationale kof- fie-overeenkomst te treden, wanneer de producenten doorgaan met zich niet aan de krachtens de internationa le koffie-overeenkomst vastgestelde exportquota te houden, lieten de marktstemming vrijwel onbeïnvloed. De wereldeacaomarkt vertoonde in ju li een onregelmatig prijsverloop. Op de Amsterdamse cacaotermijnmarkt bleven de omzetten in juli beperkt tot 970 ton, tegen 2055 ton in juni en 4870 ton in juli 1971. In de internati onale theeveilingcentra manifesteerde zich een kalme stemming. De ondoor zichtige verkooppolitiek van Brazilië in de afgelopen maand was de voor naamste oorzaak dat de suikerprijzen per saldo opnieuw op een lager ni veau belandden. De markten voor huiden en wol wa ren wederom vast gestemd. Recente ramingen aangaande en komende we- reldwolproduktie wijzen op het laag ste produktieniveau in de laatste zes jaar. Daarentegen lag katoen opnieuw zwak in de markt, bij gunstige weers omstandigheden zal de komende Amerikaanse katoenoogst ruimschoots voldoende zijn om in de binnen- en buitenlandse vraag te voorzien. De goed prijshoudende stemming voor granen werd vooral door berichten over omvangrijke Russische graanko pen in de hand gewerkt. Bij gebrek aan kooplust van de zijde van ver bruikers lag natuurrubber veronacht zaamd in de markt. Wat de metaalsector betreft, w den de vooruitzichten voor de Amerikaan se staalafzet vrij gunstig beoordeeld. De opnieuw toegenomen kopervoorra- den op de Londense metaalbeurs j- ven een druk op de prijzen uitoefe nen. De herziening van de prijslimie- ten door de internationale tinraad droeg tot de zeer vaste stemming op de linmarkt bij. De lood- en zink- markten werden beïnvloed door 'be richten aangaande een loonconflict bij een van de voornaamste Canadese mijnbouwmaatschappijen. Mam in, Mn ia an Kadfic Mannatixn U-s-Wriwhl 11ss wriuio a i Industries re and o First Nul City Admiral Corp Allegheny How Akimiia Am siandard Amstcd Ind Can Breweries Cerro Chadbourn Gotb Chase Select F'd Columbia Gas Comlnco Con» Telephone Fluor Corp 8S-\, 6 8'4 16*4 15»i 21V4 21 'i 31 30% 12% 12 'i 39 'S 39 '4 11.95 28A4 29% 23% Gen Hubl UHI Gen lel anu tlec Geltv Oil Gillette Gnnhcl BriHhers Gimdvear I and R Gulf bil Martin Marnt \lav Dep Sim Mcdunnel D n Mnhil Mil Nul Steel N'ai l.end Ind North Am Rocltw Gen Cl nar Inl Hnk Int Ree Int F lav tiau Int Haper <8 4) Interspar Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leaaseo Lone Star Cement Lehman Madison Fund 1H' 18% 40% 40% 16% 18 33 33% 584» 59 26.50 30 43 43 '4 25 25% 34% 33% 227» 22% 22% 20% 26% 26 V. 17% 19 Haclflc Gas and tl 30 29% Henn Cential 3% 3% Hepsico 88 87% Hlu-lps Dodge Hlnlip Morris Hhilips Petroleum Procter and Gamb 1(17% 104% 35% 34% 95% 957» ItCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Heir Sanla Ff Ind s. ars Roebuck spel' tul Southern Southern Pacific Souinern Railway Mperry Rand Standard Uil Cal. Standard Oil Ind siandard Oil N J sludehaker-Worthl United Aircraft Untied Urands U S Steel Western Unlnn Westiiighniise bl. Wonlworlli Occidental Petr Standard Brands Tandy Corp. Union Elect united Corps United Gas 35% 34% 173% 173', UH 18% 17% 17% 38 37% 13% 1374 31 3074 17% 9% 16% 9% «V tv 37 37% 13% 13% 24% 24% 24 24 49% 49% 35% 35% 17* 17% 8% 19% 18% Western Bancorp 35% 85%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19