Blessures nemen verontrustend toe Eregast Jesse Owens i\/ergeet discriminatie QW -S% rap Weer voordeel voor Fischer Bijlmer Dames-roeien op Spelen van 1976 Rhodesische ploeg nog in München Verklaring van voorzitter Killanin 2* - -1 mtmtrnti dagboek ran een official Lr I LF- Sportarts schakel in jacht op prestaties München 1972 TWEEKAMP IROUW/KWARTET VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 SHORT T13/K17 Hoewel ik over een bijzonder fraaie waning te V/assenaar beschik weet ik thans na slechts drie dagen te München te hebben verble ven, wat het moet betekenen om in de Amsterdamse Bijl mermeer te wonen. En dat komt allemaal door die kwes tie rond die Rhodesiërs. Ons land heeft zich terecht geheel afzijdig gehouden van het ge krakeel over deze bijzonder sympathieke ploeg uit het nog zo jonge land van de heer I. Smith. Maar er mag nu het geheel achter de rug is toch wel wat door een official over gezegd worden. Toen wij ons hier i het Olympisch dorp vestigden leek het ons een zeer blijde omgeving toe om jongelui on derling in slaat te stellen eikaars kracht te meten op het sportveld. Omdat ik een zeer moeilijk slaper ben, ver trok ik onmiddellijk na aan komst naar mijn kamer om de matras te inspecteren. Nadat ik mijn Olympische schoenen had uitgetrokken en mij juist op het bed wilde vlijen, hoor de ik van buiten nogal sto rende geluiden komen. Uit het raam kijkend zag ik wat de oorzaak was. Op de stoep aan de overkant zaten enige zwarte leden van een buiten landse ploeg op trommels te spelen. En voor dit groepje meende een van onze Oranje zonen een dans op te moeten voeren. Natuurlijk was er in geen velden of wegen een official te bekennen. Daarom haastte ik mij Tiaar beneden om deze al te storende ver welkoming te laten toppen Ik heb de leden van onze ploeg naar boven gestuurd en de muzikanten gevraagd maar ergens anders te gaan spelen. Op dat moment kwam ook een official uit het betreffen de land naar buiten die de ploeg naar binnen stuurde. Hij kwam naar mij toe en bood zijn verontschuldigingen aan voor het incident. Ik heb hem uiteraard medegedeeld dat ik er deze keer nog geen werk van zal maken. De man keek mij daarna blij even aan en zei toen ineens 'I see you have already sold your wooden shoes' (Ik zie dat u uw klompen al hebt ver kocht). Pas toen bemerkte ik dat ik vergeten was mijn schoenen weer aan te trek ken, waardoor mijn Olympi sche kousen vuil waren ge worden. Zo ziet men in welk een moeilijkse situatie men te recht kan komen wanneer men uit allerlei dorpjes in het oerwoud jongelui recru- teert om mee te doen aan de Olympische Spelen. Het rvas allemaal maar het begin van Veel ellende, want toen later de sympathieke Olympische ploeg van Rhodesië uitgeslo ten was van het Feest van de Jeugd, kwamen er plotse ing nog veel m$er Afrikaanse landen met hun ploegen. Daardoor is het nu een ge weldige herrie in het Olym pisch dorp. Gisteravond vond ik onder de deur een briefje waarin wij werden uitgeno digd op een avondje te ko men ter kennismakiny mét onze buurlui, een of ander Afrikaans land. Om te voor komen dat onze ploeg daar zijn opwachting zou maken schreef ik precies voor die uren een bijeenkomst uit ivaar wij het programma voor de komende dag zouden door nemen. Maar op het afgespro ken tijdstip was alleen een collega-official aanwezig. Op mijn vraag waar de rest was antwoordde hij 'Naar dansles bij de buren'. Zo ziet men, het gaat allemaal nog goed .net de ploeg, maar ik voel mij hier gewoon in de Bijl mermeer Jan f. eestganger' MüNCHEN De 73e vergadering van het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren het damesroeien erkend als Olympische sport. De roeisters zullen dus tijdens de Spelen van 1976 in Montreal in actie mogen komen. De dames gaan wedijveren op de volgende onderdelen: skiff, dubbel twee, vier met stuurvrouw, dubbel vier, achten en twee zonder stuur- vrouw. Dit laatste nummer werd tot nu toe door dames internationaal nog niet beoefend. Het staat echter wel op het programma van de eerste wereld kampioenschappen, welke in 1974 in Luzern worden gehouden. Het IOC heeft het Olympisch programma verder niet gewijzigd. De Spelen van Montreal en Denver zullen dus, afgezien van het damesroeien, gelijk zijn aan die in München en Sapporo. Thomas Keiler, voorzitter van de internationale roeifederatie, was zeer ver heugd over het besluit van het IOC ten aanzien van de roeisters. 'Dames roeien wordt in dertig landen op wedstrijdniveau beoefend. Er zijn in totaal zo'n 40.000 roeisters. Dus was het onlogisch dat de dames niet, maar de heren wel op de Spelen mochten uitkomen.' MüNCHEN De Olympische ploeg van Zuid-Rhodesië, hoewel uitgesloten van deelneming aan de Spelen, verblijft nog steeds in het Olympisch dorp van München. Of de Rhodesische atleten en officials daar kunnen blijven ze willen de Spelen bijwonen als toeschouwer is nog onzeker. Willi Daume, voorzitter van het organisatiecomité, heeft hierover nog geen uitsluitsel gegeven. 'We kunnen ze er maar niet zo uitzetten. Aan de andere kant echter is het dorp alleen voor geaccrediteerde sportlieden; dat zijn de Rhodesiërs niet langer.' De Rhodesische afvaardiging behoeft voorlopig West-Duitsland niet voortijdig te verlaten. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnen landse zaken verklaarde gisteren dat iedereen met een Olympische identi teitskaart gedurende de Spelen in West-Duitsland mag komen en blijven. 'Zolang het IOC de Rhodesiërs die kaarten niet ontneemt en daar maakt het allerminst aanstalten toe kunnen de Rhodesiërs was ons betreft blijven'. MüNCHEN Lord Killanin, woensdag gekozen tot zesde president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft een soort regeringsverklaring afge legd. Zijn belangrijkste uitspraken waren: 'Er zijn Olympische reglementen. Daaraan zullen wij ons moeten houden. Maar we moeten niet vergeten dat we bijna in het laatste kwart van de 21ste eeuw leven, zodat het aanbeveling verdient sommige regels nog eens onder de loupe te nemen, en zo nodig aan te passen.' 'De sport zal altijd problemen hebben met de politiek. Maar wij moeten ons nooit laten leiden door politieke motieven. Wel door sportieve. Ik heb er een hekel aan door politici onder druk te worden gezet.' 'Ik ben een tegenstander van 'open' Olympische Spelen, dat wil zeggen voor professionals en amateurs.' 'Ik stel mij voor in de toekomst nauw samen te werken met mijn vice- presidenten, graaf Jean de Beaumont, jonkheer Herman van Karnebeek en de heer Willie Daume. Dublin ligt dichter bij Lausanne (het hoofdkwartier van het IOC) dan Chicago (de woonplaats van Brundage).' 'Ik heb persoonlijk niets tegen Olympische Winterspelen. Hoewel, als het in Ierland sneeuwt, trek ik mij in een binnenkamer van mijn huis terug.' Van onze speciale verslaggever MÜNCHEN In de fanatieke jacht naar 'steeds hoger, verder en sneller' is ook de sportarts als een volleerd drijver ingeschakeld. München lijkt tot een soort rampgebied verklaard. Zo grotesk ten minste heeft de medische wereld zich verzameld voor de be geleiding van aanvallen op records en medailles. Meer dan 600 artsen, 100 ziekenwagens, 6 helikopters en een pakket medicamenten ter waarde van een slordige 1,5 miljoen gulden zijn inmiddels in de strijd geworpen. RHNHHH HMillffjf jMBflf 111 Topsport zonder intensieve medische begeleiding is even onverantwoord als ondenkbaar geworden. De artsen zijn met het stijgen van de belangen geneigd niet alleen meer als een con trolerende factor voor de atleet op te treden. Wanneer het lichaam de grens van het vermogen bereikt heeft, kun nen preparaten de atleet nog verder helpen. Ook daarvoor wordt de arts namelijk geroepen. De doping-controle mag dan op een doorzichtige manier verklaren of die grens binnen het toelaatbare toch is overschreden. De sportarts dfeigt nu al een mario net van zijn mogelijkheden te wor den. Opgejaagd door de atleet, de coaches en nog veel hogere instanties zal hij het ongetwijfeld te kwaad kunnen krijgen met zijn eigen ethiek. Hij is immers een schakel geworden in de prestigestrijd. Hoe belangrijk de invloed van zijn kennis en mogelijk heden op de prestaties in de sport kunnen zijn, wordt vooral in Oost- Duitsland bewezen. De sportwereld in de DDR beschikt over zoveel man kracht en middelen, dat de medische begeleiding van de atleten uit dat land zonder meer tot de beste in de wereld is uitgegroeid. In Leipzig is dan ook het grootste medische lahora- torium voor de sport ondergebracht. Meer dan 200 vakmensen dokteren daar aan het prestatievermogen van de atleten. Oost-Duitsland is voor de prestatie gerichte sport-medische wereld een voorbeeld geworden. De concurreren de Westduitse arts prof. Joseph Keul erkent: 'Een groot deel van de sport- successen in Oost-Duitsland is aan de medische begeleiding te danken. De sportwereld daar kan over net zoveel artsen beschikken als zij maar wil. De medici hebben van staatswege hun sociale zekerheid toch. Voor een in sport geïnteresseerde arts in bij voorbeeld West-Duitsland kan je zo'n full-time basis niet verwachten. Het is een geldzaak, de sport biedt ons hier een te onzeker bestaan'. Prof. Keul, internist in Freiburg, heeft de leiding van het uitgebreide medische team, dat de Westduitse ploeg tijdens de Olympische Spelen begeleidt. Hij wijst op het gevaar, dat medici zich mee laten sleuren in de drang naar topprestaties van de atle ten. Zegt: 'Een goed samenspel tussen de sportarts, de coach of trainer en de atleet is een absolute noodzaak geworden. Door de vaak overladen trainingsprogramma's is een scherpe controle vereist Als er iets dreigt mis te gaan moet de arts corrigerend kunnen optreden. Dat heb ik vorige herfst bijvoorbeeld met onze zwem ploeg nog ondervonden. Tijdens een onderzoek bleek, dat daar iedereen over relatief kleine harten beschikte. Ik heb daarna wat meer afwisseling in de training aanbevolen. De zwem sters en zwemmers zijn gaan hardlo pen, hebben minder arbeid in het water verzet. Een paar weken later bleek bij een nieuw onderzoek de zaak weer normaal'. Prof. Keul noemt de medische ont wikkeling in de sportwereld 'zeer in teressant'. Wijst tegelijkertijd echter op de problemen, die het prestatieni veau kunnen veroorzaken. Internatio naal overleg blijkt op vele punten nauwelijks haalbaar. Keul: 'Er is te weinig communicatie en teveel ge heimzinnigheid. Collega's hebben Oostduitse artsen op de Olympische wielerbaan in aktie gezien. Het was heel vroeg 's morgens. De Oostduit sers stopten meteen, toen ze die toe schouwers zagen'. Prof. Keul beschikt in het Olympisch dorp over een unieke vrachtwagen, die tot een hypermodern laboratorium (kosten 0.5 miljoen gulden) is omge bouwd. Daarin controleert hij dage lijks de Westduitse atleten. Alle me tingen worden onmiddellijk in statis tieken verwerkt. 'Dit is in de eerste plaats een liefhebberij van me. Helaas presenteren zich te weinig specialis ten, die dezelfde hobby hebben. Het gebrek aan sportartsen is dan ook schrikbarend. Daarom komen er ook nog zoveel onnodige blessures voor. De moderne sport moet optimaal be geleid worden om excessen te voorko men'. Hoewel de sportwereld profiteert van de medische wetenschap, signaleert prof. Keul dat andersom ook de art sen nieuwe kennis kunnen vergaren. •Dankzij de sport is de laatste jaren de voorkoming en genezing van hart ziekten veel gerichter geworden. Top sport heeft niets met een verbetering van de gezondheid te maken. Integen deel zelfs. Alleen het bedrijven van sport is voor de gezondheid belang rijk. Mensen met hartafwijkingen hebben vaak veel te weinig op hun beweging gelet. Zij, die levenslang aan sport hebben gedaan, op wat voor niveau ook, kunnen gemiddeld zes tot zeven jaar ouder worden dan degenen die nooit sport hebben bedreven. Niet alleen het ouderdomsproces verloopt trager, maar je blijft ook langer fit. Het bloed, het hart, alles profiteert van een goede lichamelijke begelei ding'. Het sprookje van Pierro de Couber- tin, wat over een gezonde geest in een gezond lichaam handelt, is op de moderne Olympische Spelen t een klucht gedegradeerd. Prestaties op we reldniveau slopen het lichaam. Het aantal blessures, waarmee topatleten vooral de laatste maanden hebben gekampt, wordt door medici veront rustend genoemd. Terwijl de opbouw van de sportgeneeskunde nog lang niet is voltooid, is aan de andere kant de afbraak al begonnen. Tekenend voor de situatie is deze opmerking van dokter Armin Klumper uit West- Duitsland: 'Ik ken topsporters, die erg gezond zijn. Maar ik ken er nog veel meer die straks voor minstens 30 pet arbeidsongeschikt zullen worden verklaard'. En prof. Keul: 'Om deze problematiek in te dammen zal er veel variatie in de training moeten komen, zal een topsporter moeten wa ken voor een te grote belasting. Als hij dat niet zelf kan, moet een arts of een trainer zo wijs zijn om in te grijpen. Want het bedrijven van top sport hoeft echt niet schadelijk te zijn. Het wordt vaak schadelijk gemóókt'. GERRIT DEN AMBTMAN Jesse Owens na zijn aankomst in München. Hij wordt omringd door mensen, die zijn handtekening willen hebben. JCHEN Nu de Olympische ilen weer in Duitsland piaats vin- i worden de Spelen van 1936 srlljn) ook weer opgerakeld. In fiinchen speelde een geval van ras- odlscrimhiatie een overheersende I. Ook de Spelen van Berlijn wa- niet van discriminatiesmetten Niet alleen werden de Joodse ortlieden gediscrimineerd (Avery undage zelf leidde in die dagen et onderzoek naar jodendiscrimina- e in de Duitse ploeg), maar ook •en werden de negers verloochend, en van de verloochenden van 1936, e Amerikaanse negeratlect Jesse wens, die desondanks grote triom- Q 1 :n vierde tijdens de Spelen van J "erlijn, is nu in München de gast in het Comité dat de Spelen 1972 ïeft georganiseerd. In grote tegen- elling tot een aantal van zijn Afri kaanse rasgenoten, die zich ln de Rhodesische kwestie fel opstelden, is tijn reactie over het feit dat Hitler hem, als neger, geweigerd had te jntmoeten. Owens: 'Ik weet daar eigenlijk niet zoveel van, maar ln ieder geval maak ik me er niet nijdig over. Ik weet dat Hitier toen n de ereloge zat, maar Ik moest me ils atleet concentreren en had dus indere dingen aan het hoofd. Ik ivist niet wat hij deed, dat heb Ik lan journalisten overgelaten. Ik ben niet bitter gestemd, ik ben gelukkig. Ik kwam aangezet op een dramatisch moment ii< de geschiedenis en ik ben altijd nog blij dat ik kan zeg gen: ik was erbij.' Is dit grote verschil in reactie louter een gene- ratieverschil? Misschien voor een deel, maar lang niet alle ncger- itleten, die aan deze Spelen dcelnc- nen, hebben zich de afgelopen da- Ten achter de dreigende boycot ge- iteld. Veel van hen zouden liever ook aan de Spelen deelgenomen heb ben, als Avery Brundage voet bij stuk hield. Sport is voor de atleten bet belangrijkste doel in hun leven. Over andere zaken wordt ook nu log weinig nagedacht. Dat word', aan anderen overgelaten. Dachau van de Olympische Spelen in in het van deOIympische Spelen zal in het voormalige concentratiekamp van Dachau, dat op nog geen twintig kilometer van München ligt, een oecumenische herdenkingsdienst worden gehouden. De dienst zal bij gewoond worden door de aartsbis schop van München, kardinaal Ook dit hoort bij de huidige topsport. De Canadese vijfkampster Debbie van Kielibelt wordt door haar in Hongarije geboren trainer Vladimir Kostric met een touw aan de linkervoet vastgehouden, als extra moeilijkheidsfactor bij de training. Achttiende partij iveer Siciliaans Van onze sportredactie REYKJAVIK De achttiende partij uit de tweekamp om de wereld titel schaken tussen titelverdediger Boris Spasski en uitdager Bob by Fischer is gisteravond na 42 zetten afgebroken. Fischer, die in de tweekamp met 10-7 leidt en nog slechts 2y2 punt nodig heeft om de schaakkroon van Spasski over te nemen, bezit voordeel in de afgebroken stelling. Döpfner en de federale oppositielei der Rainer Barzal. Een Nederlandse official, die ano niem wenste te blijven zei, dat het Nederlandse team niet aanwezig zal zijn. 'We herinneren ons de ver schrikkelijke daden van de nazi's als ieder ander maar al te goed, maar een dienst in Dachau is geen manier om de Olympische Spelen 1972 te openen.' De Amerikaan heeft niet alleen een pion meer dan Spasski, maar heeft te vens een betere positie op het bord gebracht. De achttiende partij, die een spectaculair verloop kende, was (ein delijk) weer een Siciliaan. Voordat Bobby Fischer gisteravond (weer tien minuten te laat) met wit de eerste zet deed van de achttiende partij had Reykjavik opnieuw een vrolijk bewogen dagje, haast in ope rette-sfeer, achter de rug. Een dagje, waarop hoofdscheidsrechter Lothar Schmid en de IJslandse organisatoren zich weer grote meesters in het op voeren van komedies toonden. Twee 'problemen' speelden er. Aller eerst het door Efim Geiler ingedien de schrijven met betrekking tot de mogelijk in de speelzaal aanwezige 'buiten-menselijke oorzaken voor het zwakke spel van wereldkampioen Spasski als de aanwezigheid van elec- tronische apparatuur en chemicaliën.' Daarnaast het tweede Russische pro test, dat geheel tegenstrijdig aan Fi schers eisen, de eerste rijen met stoe len in de speelzaal weer geplaatst wilde zien. Voor dit laatste probleem hadden de organisatoren in Reykjavik na enig denken een afdoende oplossing. De stoelen werden weer geplaatst, maar om Fischer niet te verstoren ?ou niemand er plaats op mogen nemen. 'Last van geluid van de eerste rijen kan hij nu niet hebben,' luidde het logisch. De eerste zaak was heel wat lachwekkender. Het Russische protest serieus nemend werd een minitieus onderzoek in de zaal ingesteld. Met 'schrapjes' van de wanden, die door analisten werden onderzocht, en met röntgenapparatuur voor de vermeende electronische invloeden. Het resultaat na veel zoeken: niets. 'Ja toch,' zei Fon Schulz, een Amerikaans deskun dige die aan het onderzoek meewerk te. 'twee dode vliegen, boven bij de lichtinstallatie.' Het doorgaan van de tweekamp om de wereldtitel schaken heeft, zo werd gisteren vanuit Moskou bekend, aan een nog dunnere draad gehangen, dan men in IJsland eigenlijk vermoedde. Zowel voor als na de eerste partij is titelverdediger Boris Spasski vanuit Moskou verzocht de tweekamp te sta ken en naar Rusland terug te keren. Spasski zou het verzoek béide malen naast zich neer hebben gelegd. De verzoeken ('Aan een wereldkampioen verzoekt men iets. anderen wordt het dwingend voorgeschreven') hielden verband met het in de ogen van de Russische officials en sportfunctiona rissen 'ergelijke optreden van .e Amerikaan.' Achttiende matchpartij Wit: Bobby Fischer (VS) Zwart: Boris Spassk) (Rusland)' Siciliaans c6 1. e2 e4, c7-5. 2. Pgl-f3 d7-d6, 3. Pbl- c3, Pb8-c6. 4. d2-d4, c5xd4. 5. Pf3xd4, Pg8-f6. 6. Lel-g.'> Het trekt de aandacht, dat Fischer van zijn favori'e: te systeem Lc4 is afgestapt. 6. e7-e6. 7. Ddl-d2, a7-a6. Het gehele complex van varianten, dat met wijze van openen samenhangt, wordt Rauser-systeem genoemd. 8. 0-0, Lc8-d7 Kiest een der hoofd systemen; het andere begint met 8. h6 9. f2-f4, Lf8-c7. Ook hier kan het spel zich splitsen, namelijk door 9. h6 of 9. b5. Elk schema afzonderlijk beslaat bladzijden druks. 10. Pd4-f3, b7-b5 Opnieuw een kritiek ogenblik; nog steeds is het karakter van het komende middenspel niet be paald. 11. Lg5xf6 Eveneens populair is 11. e5, b4. 12. Lf6, bc3. 13 de3, gf6. 14. Lh4, en daarna kiest zwart tussen 14. a5 en 14. do, in beide geval len met kansen op gelijk spel 11. g7xf6 Tot voor kort was het Simagin-plan 11Lf6 12. Dd6 Le7 populair. 12. Lfl-d3 De tekstzet kwam voor in een duel GeilerLarsen, Kopenha gen '66. 12. Dd8-a5. 13. Kcl-bl, b5-b4. 14. Pc3-e2, Da5-c5. Larsen deed hier 14. Tg8, waarop volgde 15 Pg3, Dc5 16. Thel, Ta7 17. e5. met kansen voor wit. Spasski's zet kan het voordeel hebben van de voorlopig versperde e- lijn. 15. f4-f5 In deze opening gaat het óf om e5. óf om f5. In de geciteerde partij GelierLarsen werd e5, apart sterk, omdat de daarop gevolgde da me-uitval naar h6 grote kracht bezat (gevolg van ...,Tg8). Om die reden kan wit thans de fö-methode hebben aangewend. 15. a6-a5. 16. Pe2f4 a5-a4. Zwart bouwt snel aan de aanval op de damevleugel. Men merke op, dat hij de beveiligingszet Ta7 tot nog toe heeft uitgespaard. Het verloop van de achttiende partij is verder: 17. Tdl-cl Ta8-b8; 18. c2-c3 b4-b3; 19. a2-a3 Pc6-e5. 20. Thl-fl pe5-c4; 21. Ld3xc4 De5xc4; 22. Tcl-el Ke8-d8; 23. Kbl-al Tb8-b5; 24. Pf4-d3 Tb5-a5; 25. Pf3-d4 Kd8-c7; 26. Pd3-b4 h7-h5: 27. g2-g3 Ta5-e5. 27. g2-g3 Ta5-*5, 28. PM-d3 Th8-b8. 29. Dd2-e2 Te5-a5, 30. I5xeG f7xe6, 31. Tfl-f2 e6-e5, 32. Pd4-f5 Ld7xf5, 33. Tf2xf5 d6-d5. 34. e4xd5 Dc4xd5, 35. Pd3-b4 Dd5-d7. 36. Tf5xh5, Le7xb4 37. c3xb4, Ta5-d5 38. Tel-clt. Kc7-b7 39. De2-e4, Tb8-c8 4". Tcl-bl, Kb7-b6 41. Th5-h7, Td5-d4 42. De4-g6 (afgebroken). VOETBAL Tion speler» uit de ere- en eerst» divisie zijn gister,en voor één wedstrijd ge schorst door de tuchtcommlsste ven de KNVB. Het betrof overtredingen UJdens do competitiewedstrijden op 13, 16 en 20 augustus. De geschorsten voor één bin dende wedstrijd zijn (met tussen haakjes ook de boete en het aantal voorwaarde lijke duels): J. M. Hoogendoorn (PEC: 150 plus 1), R. Onsraans (Cambuur: plus 1), Th. Kist (Heerenveen( l plus 1), G. Naaktgeboren (FC Dordrecht: ilOO), A. M. F. Haar (Go Ahead: 150), F. W. Verhey (Voiewljckers: 125). G. Mtntjena (Graafschap: 100), J. O. W. Warner (Helmond Sport: 150). Zon der directe schorsing kwamen er af (met tussen haakjes de boete en de voorwaar delijke schorsing): W. van den Dungen (PSV: 200 plus 1). H. W. Bosveld (Spoarta: proeftijd tot 15-8 verlengd), Kragt (PEC: 150 plus 1), J. Vlletstra (Cambuur: 75P. Dolezar (Heeren veen: 150 plus 1), J. M. L. Benen (FSC: 125 plus 1). VOETBAL De llchtcompetitle zal dit seizoen zonder do topclubs AJax en Feyenoord toch normaal doorgang vinden. De deelnemen de clubs FC Den Haag, Sparta. FC Twente. FC Utrecht. PSV en NEC besloten in verband met de door de ontwikkelingen korte Üjd van voorberei ding de eerste ronde uit te stellen van 23 augustus (gisteravond) tot 19 septem ber. De wedstrijden, die die dag om 8 uur aanvangen zijn: NECSparta. FC Den HaagFC Twente en PSVFC Utrecht. VOETBAL Het congres van de Internationale Voet bal Federatie (FIFA) heeft In Parijs het voorstel verworpen de schorsing van Rhodeslë op te heffen. Rhodeaië werd In 1970 In Mexico geschorst. De Rhodesische delegatie heeft ln Parijs geen kans ge kregen zijn zaak voor het congres te bepleiten Het steunde met overweldigen de meerderheid een motie van Kameroen om de In 1970 genomen bediming van kracht te doen blijven en er verder niet meer over te praten. Engeland probeerde nog de motie buiten de orde te doen verklaren, maar voorzitter Sir Stanley Rous gebood dat er over de motie moest worden gestemd: hel werd 6218 Uru guay trok verder een voorstel ln van de vier Britse voetbalassoclatios In het ver volg een overkoepelende organisatie te maken. Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland blijven voor de FIFA 'lan den-bonden'. in het Poslstadion Chiva (Cuba) 11.26, 3. Carmen Valder iCuba) en Rcalene Boyle (Aus) 11.30. Hoogspringen: 1. Debbie Brill (Can) 1.76, 2. Caroline Hannah (Can) 1.73, 3. Knren Mack (WDld) 1.73 heren 200 m: 1. Acevedo (Peru) 21.0, 2. Abetl (It) 21.2, 3. Mwebl (Ken) 21:2, 400 m: 1. Matthews <VS) 44.7, 2. Evans (VS) 44 8. 3. Turner (VS) 46.2. 1000 m: t. Bolt (Ken) 2.19.2, 2. Kemper (WDld) 2.19.7, 3. Wcsslnghage (WDld) 2.19.7. 3000 ni steep le: 1. Koyama (Jap) 8.33.0. 2. O'Brien (Aus) 8.35.4, 3. Mogaka (Ken) 8.38.4. Ver: 1. Owusu (Ghana) 8.06. 2. Baum- gartner (WDld) 8.03, 3. Williams (VS) 8.00. Speer: l. Wolfermann (WDld) 00.40 :Westdults record), 2. Schmidt (VS) 79.44. Polshoog: 1. Kuretzky (WDld) 5.30, Seagren (VS) 5.30, 3. Simpeon (Can) 5 10. Kogelslingeren: 1. Gage (VS) 68.64, 2. Murolusjl (Jap) 67.74. 110 m. horden: 1. HUI (VS) 13.7, 2. Acerbl (It) 13.9, 3. Llanl (It) 13.9. TENNIS Open kampioenschappen van Pennsylvan- la (Haverford) Derde ronde: John Cooper (Austr)Tom Okker 76. 7—5 Toernooi Newport Derde ronde: Billle Jean King (VS)—Betty Stöve 62. 6—0. VOETBAL Engelse League Liverpool heeft Arse •tal van de eerste pis .'s verdrongen Liverpool w.-n uit met 2i van (hi ■--wijl Arsenal vrijaf hid Beide ploegen hel-ben re 4 duel» acht punter Man chester United veroverde het eer.te - btj de ------ een «tl ChelseaLiverpool l1. Derby— Manchester City 1—0, Leeds United— Ipswich 33. Manchester UnitedLeices ter City l—l, Newcastle United—West Bromwich 11, Norwich—Southampton b-O. Stoke—Sheffield United 2—2. Tot- tenhamBirmingham 20. Vriendschappelijke wedstrijd Ander- lecht—Feyenoord 51 (31) Scorever- loop: 6. Stockman 10. 9. De Jong 11, 15 Rensenbrink 2—1. 17. Rensenbrlnk 3—1. 48. Stockman 4—1. 62. Van Hlmst —1. Wery. Opstelling Feyenoord: Reltsmi Van Daele. Schneider, Vos: I De Vriendschappelijke wedstrijd Go Ahe ad—FC Brugge 2—3 (0—1) Scorever- loop: 10. Carteus 0—i, 55. Carteus 0—2. 62. Veenstra 1—2, 71. Geels 1—3. 77. Van Marwijk 2—3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17