)okter Mary Verghese AVRO presenteert opinieonderzoeken dsgpecept Raadsel Graven van Duitse militairen gevonden Meer informatie op AVRO-radio Chief Ironside wordt mobieler (F/KWARTET DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 RADIO EN TV/BINNENLAND T4/K9 y PERKINS Toeu X HCM Am J£ ACü'. uonxkn ZA& 6 AAN' EGOUDEGAPER door W. G. VAN DE HULST, plaatjes van W. G. VAN DE HULST Jr. pie man sluipt de meijer na. paar. Ah! Hij merkt dat die jast aan 't eind van de kronke- [laan een kleine poortdoorgang kasteelmuur ontsluit: hij |de sleutel knarsenJa, maar meijer nu door dat poortje ijnt en 't weer sluit, wat Hij kan toch moeilijk met hem naar buiten dringen zonder gemerkt te worden. Enzal die norse vent hier weer terugkeren, of niet. Lastig geval Hoor!De kleine poort slaat dicht; maar de sleutel knarst niet. Prach tig! prachtig! Dat moet betekenen, dat de meijer van' plan is, maar voor een korte tijd naar buiten te gaan, dat hij dus dadelijk wel weer terugkomen zal. 'Ah! Mooi zo! Mooi zó!... Best, brave man, kom maar gauw wederom, ik zal je opwachten in het donker en dan Ha-ha-ha! Bolle praatjesmaker! 'k Zal je dat gebrul wel voor een paar dagen afleren. Ha-ha-ha! Net lang ge noeg om mijn mooie plan bij de prinses uit te voerenJij, opschep per jij moet van de vlakte voor een poos. Jij bent me een te lastig heer hier in 't kasteel'. ILTJES GROTE AVONTUUR n prima jacht van zeewaardige ictie', begon de man uit te 'De stuwkracht ontleent hij in een ingewikkelde en onbe- ijke machinerie, maar aan een imotor, die zeer eenvoudig te en is. En wat zit er aan de teven? Een onhandige en te manipuleren staalconstruc- lec, meneertje! Een snel en rerkende contraptie, genaamd er! Wilt ge vooruit varen, dan ge losjes op de bijbehorende Wilt ge daarentegen achteruit- dan drukt ge op een andere n onmiddellijk wijzigt dit schip zijn koers. Wilt ge slapen, dan vindt ge een bed in de kajuit. Wilt ge eten, dan wipt ge in de kombuis, waar een vuurke is, pannekes en nog veel meer. En wat doet ge? Ge bakt Uzelf een biefstuk, een eitje, alnaargelang. En is de prijs een bezwaar? Weineen! Goedkope Sam levert U dit schip niet v or tien, niet voor negen, niet voor acht en niet voor zeven. Niet voor zes en niet voor vijfnee meneertje! Het is krankzinnig, dat ik het doe, maar Goedkope Sam laat dit scheepje graag aan U over voor de geringe somma van vierduizend dollar! Dat is te geef! Dat is liefdadigheid! Slechts één persoon kan van dit vor stelijke aanbod profiteren, zeg ik al tijd maar!' 'En die persoon ben ik dan zeker', lachte smidje Verholen. 'Er zit niks anders op', antwoordde Goedkope Sam. 'U bent de enige in de kamer. Nou? Wat doet U? Neemt U hem of niet?' 'Eerst zien', zei de smid, in wie het voorvaderlijke zee- mansbloed was gaan bruisen. 'Dat kan', zei Goedkope Sam. 'Mijn luxe wagen staat buiten. In een wipje zijn we bij de haven. Let maar eens op'. Het gaat er dus werkelijk op lijken, dat smidje Verholen zich een boot aanschaft - RDNAND r-. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM AVRO-televisie zal de komende maanden verschil lende opinie-onderzoeken houden over meer of minder abstracte onderwerpen. De resultaten zullen de basis vormen voor een 'boe- ket'-informatieve programma's, die door Jan Brusse zullen worden gepresenteerd. Met deze mededeling licht de AVRO een tip op van de sluier, die nog oyer de winterprogramma's hangt. 'Laten we lief zijn voor elkaar...' is de titel van hot eerste van vier programma's. Daarnaast zal AVRO's man in de Franse hoofdstad zijn programma 'Hier Parijs. Hier is Jan Brusse' op de zondagavonden dat AVRO televisie uitzendt, blijven maken. Voorts blijft hij zijn medewerking verlenen aan 'Televizier Magazine' continueren, evenals "'zijn gesproken brief' uit Pa rijs voor AVRO-radio. 'Televizier Magazine', AVRO's actuali teitenrubriek blijft in een wekelijkse editie van vijftig minuten op de maandagavonu gehandhaafd. Nieuw in het informatieve televisie pakket zijn korte documentaire pro gramma's var, vijf minuten, die eens per maand op vrijdagavond zullen worden uitgezonden over de schoon heid van Nederland. Joop Scheltens tekent voor de regie van deze serie. Lange documentaires zijn voor het komende seizoen niet geprogram meerd. Korte informatieve inzendin gen van 25 minuten krijgen hun plaats op de woensdag- en donderda gavonden. Op laatstgenoemde avond is ook ruimte gemaakt voor buitenland se documentaires. Van de speciale produkties met een documentair karakter die voor hèt komend seizoen geprogrammeerd zijn, SPRANG-CAPELLE De oorlogsgra vendienst heeft in een weiland aan het Capelseveer in Sprang-Capeile twee graven blootgelegd van een in de tweede wereldoorlog gesneuve'de Duitse militairen. Eén van de militai ren kon ter plaatse worden geïdenti ficeerd aan de hand van het herken ningsplaatje en het gebit (gouden tand). De naam kan nog niet worden vrijgegeven, aangezien de familie nog niet is ingelicht. Bij de stoffelijke rosten bevonden zich ook munitiekisten en- oorlogsuit rusting. Komkommerragöut 2 komkommers peper, zout uitje, peterselie citroensap aardappelmeel 250 gr gehakt 2 sneetjes brood melk, peper zout, nootmuskaat Maak het gehakt aan op de bekende manier door het oude brood te weken en te vermengen met het gehakt, wat peper zout en nootmuskaat. Maak er balletjes van die iets groter zijn dan soepballen (laten we zeggen; het bit terballen-formaat) Schil de komkom mers en snijd ze overlangs doorraid- den. Verwijder het zaad met een le peltje. Dan de komkommerhelften in prakjes snijden of grof raspen. Het uitje schoonmaken en snipperen. De komkommer met wat water aan de kook brengen, wat zou toevoegen als mede de gehaktballetjes en het ge- sn,pperde uitje. De groente een mi nuut of tien zachtjes laten koken. Het gerecht binden met wat aangemengd aardappelmeel en op smaak brengen met peper, zout encitroensap. Strooi ten slotte wat gehakte peterselie over de ragóout. Menutip: Gebonden kippesoep, kom- konimerraguó, gekookte kriel-aardap- pelen, yoghurt met rode bessen. I zu be i he r D. C. Wilson deze rolstoel kon niet met de worden voortbewogen, in elk niet de lange helling op die nog haar lag. zag het hachelijke van haar nd onder ogen. Er waren maar weinig mensen die na vijven het souterrain kwamen. Het kón dat ze hier uren zou moeten de hele nacht wellicht, voor kwam opdagen. Ze baden te af. Tien minuten gingen ij, vijftien, twintig. Na meer dan twintig minuten hoorde ze heel verte het holle weerkaatsen van lappen. Ze hield de adem in. Het niet in haar op te roepen. Het kwam naderbij en daar ver in een dokter om de hoek, die op was naar zijn nachtdienst in de liatrische kliniek, chien wilt u mij even duwen?' Marv rustig. 'Er schijnt iets nüjn stoel te zijn.' rijs die zij voor haar zelfstandig- moest betalen was soms heel Toen Mary haar kamer in het iw voor psychiatrie betrok, was aar voor het eerst sedert het 'al, meer dan zes jaar geleden, Bang was ze niet, ze was 'ugd over de vrijheid die dit gaf. f zusters, geen ayahs meer! Naast bed had ze telefoon, een grote imer grensde aan het slaapver- het bed was van de juiste hoog te zij vertrouwde het zo wel aan te kunnen. Dat was iets te veel vertrouwen ge weest! Een van de eerste avonden van haar verblijf daar kreeg ze ineens zin op verkenning uit te gaan. Keken haar ramen uit op het oosten, op de rivier, op het noorden naar het ge bouw van de Verenigde Naties, of op het westen, in de richting van Man hattan? Vanuit haar rolstoel kon ze dat niet zien. Zij reed naar het raam van de badkamer en hees zich op. Even sloeg ze een blik op de zee van lichtjes. Toen zat ze op de vloer. Haar stoel rolde langzaam maar onverbidde lijk weg. Hulpeloos en verdwaasd zat ze hem na te kijken, nijdig en ook enigszins bevreesd. Wat te doen? Wat kón ze doen Niemand was binnen gehoor afstand. Zij was bewoonster van dit gebouw, geen verpleegde. De telefoon, vier meter verder, had even goed vier kilometer verderop kunnen staan. Niemand zou de kamer betreden voor de volgende ochtend het kamermeisje de kamer kwam doen. Men zou haar pas missen als ze 's morgens om negen uur niet op haar werk ver scheen. 'Ezel!' schold ze op zichzelf. 'Als je je zelf niet hieruit kunt redden, verdien je niet alleen gelaten te worden!' Ze was vast voornemens zichzelf eruit te helpen. Blij dat ze door haar val niet gewond was geraakt, speelde ze het klaar zich door de kamer te slepen naar de rolstoel. De zitting had een hoogte van niet veel meer dan een halve meter, maar een bergtop was niet minder onbereikbaar. Ze trok het kus sen weg, legde het achter zich op de grond en zag kans erop te gaan zitten. Rukkend en glijdend sleepte ze zich tot naast het bad en greep het zitje. Goed zo! Dat was wat hoger dan het kussen. Het gelukte haar zich erop te werken. Toen keek ze om naar een nog hogere zitplaats, die ze vond in de vorm van een laag tafeltje. V.in- daaruit kon ze het deksel van het toilet bereiken en tenslotte wist ze zich weer op de rolstoel te zetten. Ze had een waar overwinningsgevoel. Jeff zou hebben gezegd: 'We hebben het gered!' Mary ontwikkelde in New York al dadelijk een ware hartstocht om de bezienswaardigheden van de stad te bezoeken. Telkens wanneer ze het Empire State Building uit de verte zag leek h^t haar als een verlichte vinger te wenken. Op een van de vrije dagen wist ze een verpleegster, zuster Jacob, over te halen er met haar heen te gaan. Nog een andere zuster en een mannelijke patiënt die aan alle ledematen verlamd was, wa ren van de partij. Per taxi reden ze er heen. Met de lift stegen ze omhoog naar het eerste uitzlchtspunt en ver volgens naar het tweede op de hon derdtweede verdieping. Mary werkte zich enigszins omhoog en kon zo ge nieten van het uitzicht, maar haar noemen wij de 'nationale rijtest', die in december wederom zal worden uit gezonden. AVRO's 'Sportpanorama' zal op elke AVRO-zateroag worden uitgezonden op Nederland 1-avonden tussen 19 en 20 uur en cp de Nederland 2-avonden komen de sportliefhebbers vanaf 21 uur aan hun trekken. Daarnaast pre senteert de sportredactie nog inciden tele reportages van grote sportgebeur tenissen. Zo zullen in november re portages worden verzorgd van het ten nistoernooi, dat de prof-tennissers van Lamar Hunt, waaronder Tom Okker, in hot Rotterdams Ahoy komen spe len en dat meetelt voor het wereld kampioenschap. HILVERSUM De AVRO-radio gaat de informatieve programma's in het winterseizoen uitbreiden. Het aantal uitzendingen van 'radio-journaal' wordt uitgebreid tot 24 uur per week, verdeeld over de drie Hilversumse zenders. Meer aandacht zal worden besteed aan regionale zaken. Het pro gramma 'Brabant Journaal' gaat plaats maken voor berichtgeving uit meer gewesten. Dit nieuwe program ma zal op de maandagmiddagen wor den uitgezonden via Hilversum I. Nieuw zijn de serieprogramma's, die vanaf 5 september worden uitgezon den op dinsdag in de vooravond. De eerste serie van twintig programma's zal gaan over de Europese eenwording. Daarna volgt een serie over het rap port van de club van Rome. Het sportprogramma op zondagavond blijft na de experimentele perio de van het afgelopen zomerseizoen gehandhaafd. Ook aan het verkeer zal ruime aandacht, worden geschonken, zowel in het wekelijkse magazine "Knipperlicht' als in de eveneens we kelijkse rubriek 'Verkeersinformatie' op de maandagmiddag. HILVERSUM Aanmerkingen van invalidebonden in Amerika hebben tot resultaat dat de Amerikaanse kij kers een mobielere Ironside te zien zullen krijgen. De chief zal zelfstandi ger gaan optreden. Zelf autorijden en niet meer zo verzorgd worden door de dondergekleurde Mark. Van de zijde van de invalidenbonden is opgemekt, dat de verlamde chief helemaal zo afhankelijk niet hoeft te zijn zoals hij tot nu toe toe was, in een lijd van moderne middelen. Filmspeler Raymond Burr stemt daar volkomen mee in. Hij vindt ook, dat Ironside alles moet doen wat binnen het bereik van een verlamde ligt. Daarom zal hij voortaan zelf zijn auto besturen. 'Al moet die natuurlijk wor den aangepast'. Mocht men nu aan de lichamelijke conditie van speler Raymond Burr gaan twijfelen, hij is nog steeds vol komen gezond en recht van lijf en leden. Mark, die hem als zijn schaduw overval volgde om hem ter zijde te staan, krijgt nu de handen wat meer vrij om zich met speurwerk bezig te houden. Erg veel wijzer ben ik niet geworden van 'Een dagje uit met Nixon'. Wel een raadsel rijker: wat drijft een man naar het bestaan van een geestelijke duizendpoot en wat doet hem er zo in opgaan? Dat het voornamelijk zucht naar macht zou zijn, vind ik een te simpele uitleg. Mr. president zal meer motieven hebben. Maar welke? D do cumentaire van Stuart Schulberg gaf daarover geen opheldering. De op zichzelf wel interessante kijkjes achfer de schermen van het Witte Huis deden voor mij het mysterie alleen maar groter worden. Een paar uren praten over een onderwerp dat je in teresseert is geen corvee. Maar hoe speel je het klaar om op één dag te discussiëren over Vietnam, de econo mische situatie in je land, de loorlog tussen India en Pakistan, het drugpro bleem en de eventuele corruptie bij de politie, protocollaire puzzels en ad ministratieve klusjes? Daarmee toas uoor Nixon de kous nog niet af, want hij telefoneerde met Jut en Jul, deelde eerbewijzen uit, had een werkdiner met premier Trudeau, deelde presi dentspenningen uit aan Canadese pers mensen, die allemaal hun mooiste tandpastaglimlach tevoorschijn tover den, ontving nog een ambassadeur, hoorde Agnew aan en liet de hond uit. Tussen de bedrijven door gaf hij een charmante dochter de raad vooral niet Radio vandaag HILVERSUM I NCRV7.00 Nws. 7 02 Het levende woord. 7 0S (S) Te Deum Laudamus: geestelijke liederen. 7.30 Nws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 (S) Preludium: klass.muz. 8.30 Nws. 8 41 (S) Podium v.d. vrouw. 9.10 (S) Klass. kamer- muz. 9.20 (S) Ork. v.d. Ned. Cantorij en SOL.: klass.muz. 10.00 en 10 20 Schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 <S) V.d. zieken. 11.05 (S) Inspraak: verzoekpl. progr. van klass muz. (11.30 Hier en Nu.) 11.55 Med. 12.00 Los- Vast: gevar.progr. (12.26 Med. t.b.v land en tuinb.: 12.30 Nws: 1241 Hier en Nu: 13.00 De tafel van drie.) 13.30 Zingen met Cecilia: volksmuz. 13.45 Con Amore: een serie van 9 poezieprogr 's over liefde. 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Klass. kamermuz. 15.00 Mlddagdst van de Pinkstergem. te Santpoort. 15.30 17.30 Nws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 Strickly country: country and western rubr 13.24 Op de man af. praatje. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18 50 <S) Tijd vrij voor muz. in vrije UJd: A'damse Accordeon Ver. Excelsior. 19.20 (S) Muz. van Het Leger des Heils. 19.35 Ontvoerd - een radiospel v.d. zomeravond. 21.00 <S) V h. weekend uit- Ned. klelnkunsttheaters. 21 20 (S) Promenade ork.: amusem.muz. 21.50 (S) Kcrkorgelcone klass.muz. 22.20 Avond overdenking. 22.30 Nws. 2.40 Den Haag TV vandaag NEDERLAND 1 NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Versla^ v.d. Republikeinse Conventie VPRO 19.30 Popey 19.37 Houten Koppen, speelfilm met Laurel en Hardy NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Houten Koppen, speelfilm met Laurel en Hardy - verv. 21.00 West, dok. film over Amerika (IV) 21.35 Come home America, of: De democratie nog maar eens van voren af aan NOS 22.30 Journaal TELEAC toneel te spelen, omdat je dan door de mand valt, maar gaf daarna zelf een nummertje acteren weg. En aan het eind van een afmattend programma zag hij er nog uit als een lief hoentje. Voor de niet-gedrevene moet één zo een dag al voldoende zijn om er op af te knappen en geen herhaling te ver langen. Niet aldus Richard Nixcm: hij hoopt op nog eens vier volle jaren. Een compleet mirakel. Dubbel jam mer, dat de door de KRO uitgezonden NBC-film zo weinig wezenlijks van de 'sfinx' wist te onthullen. Dat pas zou echt interessant zijn geweest. Veel kijkers zullen de Amerikaanse president hebben laten schieten om de wurgende spanning te voelen, die de film 'Cape Fear' oproept, waarin Gregory Peck en Robert Mitchum de 'suspence' tot grote hoogte opvoeren. Voor een markant trekje zorgde de voor privé-detective spelende Delly Sa- valas, die eerder naam viaakte als vertolker van super-sadisten. Op de sensatie liet de TROS het milde, warme geluid volgen van de zangeres Helen Reddy. Gevoelig en soms zeer, zeer fraai van toon klonk haar voor dracht van 'I don't know how tot love him'. Zouden veel Nederlandse predi kanten de bezwaren van hun Ameri kaanse collega's tegen dit lied delen? T. H. vandaag. 22.50 Christ Enselgment - over de rol van de leraar, gesprek. 23.10 (S) Late Date: licht plalenprogr. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM II (AVRO): 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws; 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijding 9.00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10 00 V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 Nws 11.30 (S) Rondom 12: gevar. progr. v.d. vrouw (11.55 Beursber.) 12.30 (S) Wekelijkse sportrevue. 13 00 Nws. 13.11 Radiojournaal 13.30 De Bartholomeus- Nacht 24 aug. 1572. Hugenotenmuz. 400 jaar na de Bartholomeus-Nacht. 14.00 (S Tombo- la: Ned. artiesten zingen en spelen voor u. 15.00 (S) Palet: progr. v d. zieken. 16.00 Nws 16.03 (S) Aspecten: kunstprogr. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglljkprogr voor be weeglijke mensen. (17.55 Med. (18.00 Nws: 18.11 Radiojournaal. 19.90 (S Licht ensemble met zangsol 19.25 De gespro ken brief. IKOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenl. AVRO: 20.00 Nws 20.05 The triumph of time and turth, oratnrium van Handel. 22.10 (S Licht Instrumentaal kwartet. 22.25 (S Nw liedjes, chansons of songs. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.10 Radiolour- naai. 22.20 <S) Essay: progr. over kunst. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nws. 7 02 Take from seven till nine. (8.00 Nws. 9.00 Nws. 9 0:t Robbie Dale on Radio. 10.00 Nws EO: 1100 Nws. 11.03 De muzikale fruitmand. KRO: 12.00 Nws. 12.03 KRO-op-drle: KROs pauze progr. (13 00 Nws: 13 03 Raden maar. 14.00 Nws. 14.M- 18.00 Discjockeyshow. (15.00. 16.00 en 17.00 Nws. 22.35 Vervolgcursus Schaken NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Zorro 19.35 Zomeromnibus: magazine over de luchtvaart NOS 20.00 Journaal TROl 20.21 The Protectors (1) 20.45 Kort binnenkort C0.50 Groningen 300 jaar ontzet: Concert door het Noordelijk Philharm. Ork. o.l.v. Fritz Smienk 21.20 Bezoek uit de ruimte NOS 23.05 Journaal DUITSLAND I 10 00 Nws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10 30 Eln Blinder selht klar, film. 1145 Act. 12.05 Kleine Zelt für Abenteuer. 12.30 Film- rep. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.20 Jour naal. 16.15 Nws. 16-20 Disc. 17.05 Mijnheer hat lautor Tochter, TV-film. 17.55 Nws. Advertentie genoegen werd wat bedorven doordat haar lotgenoot daartoe niet bij macn- te was. Ze schaamde zich haast geze gend te zijn met twee sterke armen. 'Wij zullen u wel optillen!' zeiden de zusters. Maar de jongeman weigerde dat. 'Dat is geen meisjeswerk!' vond hij. Na verloop van tijd namen enkele heren hem op de schouders en lieten hem de stad in alle vier windrichtin gen zien. Tot negen uur in de avond bleven ze bovenin het gebouw, tussen de bbke sterrenhemel en de aanflitsende lich ten van de wereldstad beneden hen. Doch Mary wist al te veel van de donkere onderstromingen van het gro te stadsleven om zich te laten verblin den door die betoverihg. De proble men van New York ziekte, armoe de, spanningen en ellende golfden in een nimmer eindigende stroom door de ingang van het Bellevue- ziekenhuis. Mary trok een vergelijking tussen wat zij van Amerika zag en haar eigen land, en niet steeds ten nadele van India. Altijd had ze de Verenigde Staten voor een christelijk land ge houden. Geestelijke gezondheid en op recht geloof leken echter niet tot de sterke punten van Amerika te beho ren. Een van de eerste indrukken welke de bezoeker uit Azië bestorm den, was dat het voo»al een land was van alle mogelijke technische vindin gen en foefjes en van enorme hoeveelheden weggeworpen voedsel. En dan: India had twee miljoen lepro zen, maar de V.S. vijf miljoen alcoho lici. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9