Abortus erg belangrijke kwestie bij verkiezingen dichtbij m i ■r hmnientaar T aarom alleen lodesië? IT H Agente valt in België nog op Gratiebesluit wordt herzien Evangelisatiebladen - gaan samen kbladen+weekbladenweekbladen w landsoog houdt sluit in beraad sr naaktstrand Voorlopig akkoord doorvaarthoogte nieuwe brug Tiel uw probleem ook het: onze j [IW/KWARTET DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR TS/K7 K de tweede maal in vier jaar heeft dreigement van een Afrikaanse ot het Internationaal Olympisch jté genoodzaakt, een uitnodiging de Olympische Spelen in te trek- ln 1968 waren het de Zuid- inen, die van de spelen in Mexico in geweerd. Nu zijn het inwoners Ihodesië, een ander land waar van igswege de apartheid wordt be rd, die door het IOC van deelnc- aan de spelen zijn uitgesloten, jou al te naïef zijn bij een Hiwing over deze zaak uit te van de gedachte, dat sport en k niets met elkaar te maken hebben. De twee zijn nu een- feitelijk met elkaar vervlochten. D het Westen. Wie daaraan nog twijfelen, kan te rade gaan bij Beierse minister van financiën, er de exorbitant hoge kosten van »ktakel in München heeft ge- Twee miljard om het imago van md te restaureren, is niet te ser men een Westduitse minister cht gunt, de financiering van hen' aldus met een politiek argu te rechtvaardigen, kan men het rikaanse landen niet kwalijk ne- dat ze hun politieke strijd tegen anke minderheidsregime in Rho- ook in het Internationaal Olym- Comité wensen te voeren, tderlaag die Rhodesië in dit Co- lieeft geleden, mag spijtig zijn dc Rhodesische sportbeoefenaars nchen (tot wie ook zes negeratle- hoorden), het blanke rebellenre- van Ian Smith is ze van harte Dit gevoelen mag ons echter pletten te erkennen, dat in de ing die aan de nederlaag vooraf- iet IOC, inclusief zijn Afrikaanse zich schuldig heeft gemaakt aan isie en kuiperij, legon al op de vorig jaar in ïburg gehouden vergadering van IC. Daar werd in principe beslo- hodesië tot de spelen toe te ofschoon de Verenigde Naties al niets met dit land van doen hebben en zelfs het drijven van ermee hadden verboden. Dit >e-besluit werd echter ontkracht lachten de meesten in het IOC iste) door er een aantal voor in aan te verbinden, die hierop /amen, dat de Rhodesiërs in len de regering-Smith moesten ihenen. Ze zouden zich moeten en, alsof ze onderdanen waren en regering de Britse mee hun eigen regime al sinds >verhoop ligt. Ier verbazing betaalden de Rho- belust cis ze waren op deelne- het IOC met gelijke valse munt. ten de vernederende condities, wonden er geen doekjes om, dat lar veinzerij was: hun woordvoer- Erklaardc in Münchcn, dat ze :nst ook onder dc vlag van de Versbeweging of de Sowjet-Unie meedoen. Dat dc Afrikaanse deze onbeschaamdheid niet :n verdragen, valt hun niet euvel uiden, al is het nauwelijks in enstemming met de voorafgaande ven van deze tragikomedie, waar- K>k zij hun medewërking hadden id. wat d«» Afrikanen en de en die in het IOC voor uitsluiting Ihodesië hebben gestemd wél ik valt te nemen, is, dat ze het bij ine geval van uitsluiting hebben in. Als de Rhodesiërs r»iet mogen emen, waarom dan de afgevaar- n uit b.v. Oeganda, waar Aziaten achtoffer zijn geworden van zwart wél? Menen de Afrikanen in ;n misschien, dat zwart racisme laakbaar is dan het blanke alent ervan? Of zouden ze van el zijn, dat, als ze ieder land waar «volkingsgroep wreed onderdrukt de toegang tot München zouden ggen. ze misschien wel de halve zouden moeten afschrijven? zou. alles welbeschouwd, wellicht iet meest consequent zijn geweest. Nog een 'sociaal contract' nodig door Bert de Jong DEN HAAG Het probleem van de abortuswetgeving kan naast het vraagstuk van de bestrijding van de inflatie en andere sociaal- economische kwesties weer een belangrijke rol gaan spelen in de vrkiezingscampagne. 'De geachte sprekers' op de verkiezingsverga deringen zulen zeker niet zelf het steeds neteliger wordende pro bleem aanvoeren. Maar evenals voor de verkiezingen in 1971 steeds het geval was, zullen de vragen uit de zaal niet achterwege blijven. De felste en meest bewogen verkiezingsdiscussies ontstonden juist over dit onderwerp. Het besluit van de bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer het met grote vertraging door de ministers Van Agt en Stuyt ingediende wetsont werp niet meer te behandelen, maakt de kans groot dat het emotionele onderwerp dwars door de verkiezin gen zal heenspelen. De commissie uit de Tweede Kamer, waarin nagenoeg- alle partijen zijn vertegenwoordigd heeft het besluit tot uitstel unaniem genomen. Het algemeen gebruikte argument, dat de tijd vóór de verkiezingen voor de behandeling te kort is, klinkt over tuigend, vooral als men kijkt naar de indrukwekkende lange lijst van belan grijke onderwerpen, die eveneens aan de orde zouden moeten komen. Ook de behandeling van het initiatie- fontwerp voor een abortuswet van de PvdA-leden Lamberts en Roethof is opgeschoven tot na de verkiezingen. Na het uittreden van DS'70 uith et kabinet stegen plotseling de kansen voor het PvdA-voorstel. De fractie van DS'70 staat nu immers geheel vrij en zou voor het initiatiefontwerp kun nen stemmen. Zoals bekend is de liberale fractie het ook eens met dit voorstel. Vreemd ei De VVD heeft echter laten weten, dat zij zich geheel gebonden acht aan het regeerakkoord. Een zeer prijzenswaar dige houding, zou men haast zeggen. Maar de liberale kamerleden maken toch wel de indruk, door zo grif met het uitstel in te stemmen, met een zeker genoegen de 'abortusmoeilijkhe den', die er zijn met de confessionele partijen, voor zich uit te hebben ge schoven. Zo is nu al een vreemd ei gelegd in het nest, waarop mogelijk het confessioneel-rode vogelpaar zal neerstrijken. Bij de komende kabinetsformatie mag de PvdA de onderhandelingsrol over de abortuswetgeving van de VVD overnemen. Niet iedereen in de VVD gunt de PvdA graag deze eer. Er zijn WD-ers, die de liberalisatie van de zcdclijkheidswetgeving zo gewichtig vinden, dat zij zelfs denken aan een coalitie met de PvdA (volgens de oude begrippen 'links en rechts') om deze zaken definitief te regelen. Maar op het ogenblik worden de sociaal- economische problemen nog te belan grijk geacht om een dergelijk anti confessioneel verbond mogelijk te ma ken. Het VVD-kamerlid Geurtsen, die voor zitter is van de bijzondere commissie, noemt ook als argument van de WD voor het uitstel van de behandeling, dat de abortus-ontwikkeling in de praktijk niet onbevredigend is. De bestaande wetgeving is weliswaar on bevredigend, maar de jurisprudentie maakt het mogelijk, dat de artsen in vrijheid hun gang kunnen gaan. De VVD heeft niet zoveel bezwaar tegen de bestaande toestand. De uitwassen, die kunnen ontstaan, kunnen altijd gecorrigeerd worden door het medisch tuchtrecht, aldus mr. Geurtsen. Mr. A. Geurtsen dig'. Daarom heeft hij vrede met het uitstellen van de behandeling. Een zorg van dr. Lamberts is, dat door de voortgaande ontwikkeling de abortus tot het patroon van de anti conceptie gaat behoren. De confessio nele partijen hebben altijd wel lip pendienst aan de anti-conceptie willen bewijzen. Maarverder is er weinig ge beurd. De gewone 'arbeidersmeisjes', zegt hij, die de weg niet weten, worden vandaag de dupe. Dr. Lam berts wil over de anti-conceptie een agressieve voorlichting. In de discussie over de abortuswetge ving is vooral de nadruk gelegd op de anti-conceptie. De regering heeft vol gens dr. Lamberts nog weinig waar gemaakt. Ondanks deze kritiek leeft in de ARP de verwachting, dat over de abortus met de PvdA gemakkelij ker een akkoord kan worden bereikt dan met de VVD, vooral als de sociale nood uitgangspunt van het gesprek zal zijn. Polarisatie Maar voordat dit definitieve gesprek voor de oplossing van het abortus vraagstuk kan worden gehouden, zal eerst de verkiezingsslag woeden. Het probleem wordt geen inzet. Geen gro te partij die er aan denkt. Maar de discussie kan er weer uitspatten. Want rond de abortus is de polarisa- Zorgelijk Dr. Lamberts, de indiener van het initiatief-ontwerp, blijkt het hiermee niet eens te zijn. Hij zegt, dat een wettelijke regeling vandaag zeker no dig is om toe te kunnen zien op wat er nu gebeurt. De abortus-praktijk, zoals deze zich heeft ontwikkeld, geeft dr. Lamberts toch wel hier en daar zorg. Helemaal geen andere wettelijke rege ling vindt hij echter weer beter dan de doorvoering van het wetsontwerp, dat de regering heeft ingediend. Dit ontwerp noemt hij 'geestelijk onze- DEN IIAAG Het uit 1887 dateren de gratiebesluit, dat de behandeling van gratieverzoeken regelt, zal worden vervangen. Minister Van Agt (justi tie) zegt in de toelichting op een wetsontwerp tot herziening, dat hij de oude voorschriften aanpast aan de ontwikkeling van de gratiepraktijk. Zo wordt de regel geschrapt dat de tenuitvoerlegging van een strafvonnis alleen wordt opgeschort gedurende acht dagen nadat het vonnis onherroe pelijk is geworden 'indien de ver oordeelde dit uitdrukkelijk verlangt'. In de praktijk is het namelijk reeds sedert lang gebruik dat de tenuitvoer legging van ieder vonnis wordt opge schort, dus ook zonder dat daarom is gevraagd. AMERSFOORT Met ingang van september zal een vergaande vorm van samenwerking tot stand komen tussen het christelijk gereformeerd evangelisatieblad 'Licht en waarheid' en het hervormde evangelisatieblad 'Echo', dat uitgaat van de hervormde bond voor inwendige zending op gere formeerde grondslag. Het streven is om de inhoud binnen afzienbare tijd geheel gelijk te laten zijn. Alleen behoudt elk blad zijn eigen naam en administratieadres. In feite wordt het één blad met twee vrijwel gelijke edities. De redaktie zal bestaan uit hervormden en christelij ke gereformeerden. Eén van de voordelen van dit sa mengaan is dat de oplage nu ongeveer verdubbeld wordt en daardoor de drukkosten zo laag mogelijk gehouden worden. Men acht echter belangrijker dat in dit samengaan een stukje refor matorische oecumene wordt gerea liseerd. 'Licht en waarheid' verscheen tot dusver één keer per maand. De verschijningsfrekwentie zal nu wor den aangepast aan die van 'Echo', namelijk ongeveer een keer per veer tien dagen, tot een totaal van 17 keer per jaar. Hierdoor wordt een tempo bereikt dat gunstig is voor de evange- lisatiemedewerk(st)ers, wanneer zij hun bezoeken brengen. Het is niet onmogelijk dat t.z.t. ook gezamenlijke evangelisatiebesprekin- gen zullen worden gehouden tussen degenen die met deze bladen op pad gaan. een medewerker iANDSOOG De gemeenteraad ^■Callandsoog heeft dindagavond principe-uitspraak gedaan inzake ^Banvraag van de Federatie van ^Brlandse Naturisten om een stuk ^Bd beschikbaar te stellen bij Cal- ^Boog. Omdat er binnen het be- van de naturistenvereniging een ïing van standpunt heeft plaats iden, was PvdA-woordvoerder J. smeij namens zijn fractie van ng dat het raadsvoorstel diende ihouden te worden om de gewij- omstandigheden nader te bestu- De vereniging van Naturisten namelijk aangekondigd om al- in Callandsoog een stuk strand Ploitatie te nemen. Ook de ande actie van Plaatselijk Belang was het voorstel akkoord. Het zal op erstvoJgende vergadering worden ggj token nadat ook de andere ^dzeekustbadplaatsen hierover lening hebben gegeven. Anti-climax Wat Barend Biesheuvel ook baarde, géén opzien, schrijft Jan Verdonck in De Nieuwe Linie. Hij vindt het de hoogste tijd om het parlement uit het slop te halen. 'Het grote zorgenkind van de Nederlandse samenleving is de parlementaire democratie. Dat is de conclusie, die getrokken moet worden uit de vier weken Haags gestuntel met de kabinetscrisis én uit de tweedaagse Kamerzitting van afgelo pen week. Wie gehoopt had, dat de openbare confrontatie tussen regering en parlement na het gehannes achter gesloten deuren tot een brok verhel dering en een duidelijke stellingname van alle betrokkenen zou leiden, moet zich zwaar bedrogen voelen. De Ka merzitting werd een anti-climax'. In de gastcolumn stelt Han Lammers een aantal voorwaarden voor een re geerakkoord tussen PvdA en KVP, waarbij hij vooral de nadruk legt op een goede woonpolitiek, want, aldus Lammers, 'het kabinet-Biesheuvel is aan innerlijke conflicten bezweken, terwijl het had moeten bezwijken in een treffen met de Kamer over de beginselen van de volkshuisvestings- politiek'. Roel van Duyn onthult zijn testament van een schaakmaniak, om dat hij net zo'n jongen als Bobby Fischer was. Iemand die jarenlang zijn ziel aan het schaken verpandde. 'Lang geleden heb ik een geheim boek geschreven. Het heette: Inleiding tot het van Duynsgambiet. Ik was vijftien jaar, toen ik dit helaas verlo ren gegane meesterwerkje voltooide'. Lichtbeeld Daar zit je dan op de publieke tribu ne in 's Lands vergaderzaal en je vraagt je af of je seniel geworden bent. of te moe om je te concentre ren, of dat je misschien droomt. Al dus W. L. Brugsma in De Haagse Post in een nabeschouwing over het Grote Debat over hoe het nou verder moet met de Nederlandse Politiek. Brugsma: 'dit hele debat was het zoveelste lichtbeeld bij de lezing, dat het land bij deze partijstructuur on regeerbaar is en nug een crisis nodig heeft om regeerbaar te worden gemaakt. Cherry Duyns verbleef een zondag langs spoor IA in Utrecht, waar gast arbeiders uit het hele land die dag naar toe komen om elkaar te ontmoet ten. 'Zondags beetje kameraad kijken, beetje kameraad praat. Praat ook Hol lands mens kameraad', tekende hij uit de mond van een Marokkaan op. HP's titelverhaal gaat over Vestdijks 'Kind tussen vier vrouwen oftewel het de buut van een dode', dat bijna veertig jaar na het schrijven ervan op de markt komt. Noodzaak Drs. Siebrand C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, vindt een sociaal contract een dwingende noodzaak. Zijn opvatting, aldus Accent: laat de werknemers vrijwillig afzien van reële loonstijging daarbij wel profite rend van inflatiecorrectie en laat de ondernemers dan in 1973 niet streven naar rendementsverbetering. Bakkenist heeft verder waardering voor minister Boersma. Voorzover ik als buitenstaander kan nagaan heeft hij een consistent en consequent be leid gevoerd. Hij heeft van de start af gekozen voor een vrij loon- en prijs beleid en de regering heeft zich daaraan geconformeerd. Emmy Huf heeft een gesprek met Acket. In de loop der jaren bezocht zij zowel jazz- als popconcerten. Het viel haar op, dat vooral de oudere jazz-musici veel meer respect aan de dag leggen dan hun jongere collega's in de popsector. Een uur te laat, soms aangeschoten of stoned, het podium betreden is geen uitzondering. Acket (daarover): 'Het publiek neemt het niet alleen, het vindt het helemaal niet erg. De jongeren voelen zich één met die jongens, het zijn hun eigen mensen. Je ergeren aan dergelijke zaken, dat is iets van het establish ment'. München Een team van De Groene is een kijkje Dr. J. H. Lamberts tie, door toedoen van de Roerraondse bisschop Gijsen, inmiddels groter ge worden. 'Abortus is moord', zegt bij voorbeeld de voorzitter van de Nieu we Roomse Partij. Deze verkiezingsdiscussie lijkt onver mijdelijk. Het wordt een zure appel, waarin moet worden gebeten. Hope lijk voor de laatste keer. Behalve een sociaal contract voor de bestrijding van de inflatie is stellig nog een contract nodig, waardoor veel diepe, sociale nood wordt weggenomen. Dit contract moet straks ook gemakkelijk to sluiten zijn in een coalitie met de PvdA. Van een verslaggever DEN HAAG De staat garandeert dat schepen tot een hoogte van 18,85 meter onder de nieuwe Waalbrug in aanbouw bij Tiel kunnen doorvaren. Dit is het belangrijkste deel van het voorlopig akkoord, dat gisteren tij dens het kort geding voor de vice- president van de Haagse rechtbank tussen drie werven in het oosten van het land en de staat is gesloten. Er zal zo nodig gebaggerd worden om de overeengekomen doorvaarthoogte te bereiken. De kosten zullen de par tijen voorlopig gezamenlijk betalen. In het hoofdgeding, dat binnen drie maanden moet worden aangespannen, zal worden beslist wie de kosten voor Zijn rekening moet nemen. Door deze overeenkomst hoefde de vice-president van de Haagse rechtbank geen uit spraak te doen in het kort geding. De scheepswerven 'De Hoop' in lo- bith, 'Bodewes' in Millingen en 'Van der Werf' in Deest, eisten bij de eerste zitting van het geding stopzet ting van de bouw van de brug. Vol gens de werven zou de doorvaarthoog te te laag zijn voor de bij hen ge bouwde zeeschepen, waardoor zij gro te schade zouden lijden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonderUjke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 94S, Rotterdam. gaan nemen in München, waar deze week de Olympische Zomerspelen '72 beginnen. 'Tweeduizend gulden kosten de kostuums, waarin de Nederlandse deelnemers aan de Spelen het stadion binnenlopen. Dat is niet gering, maar ze zien er dan ook keurig uit. Al lemaal één pot nat. Niet dat rommeli ge, wat je op de Dam ziet of in 't Vondelpark'. Aan het woord: een hoge functionaris van het IOC, naar zich laat begrijpen afkomstig uit Neder land. Twee zaken zijn er, die zijn leven nog inhoud geven. De Olympi sche Spelen en de Padvinderij. Wouter Gortzak luidt alvast minister Schmelzer uit. 'Het is wel triest de opvolger van een zo dominerend man als Luns geweest te zijn en dan niet de gelegenheid te baat kunnen nemen aan een ministerie een eigen gezicht te geven. Naar het zieh laat aanzien spoedt de ministeriële carrière van de heer Schmelzer zich al weer naar een tamelijk roemloos einde'. Ook Bakkenist Vrij Nederland staat deze week vol van de verhalen over München en alles, wat daar zo aan.vastzit, zoals kosten, racisme, nationale prestatie dwang en lichaamscultuur. Het blad onthult tevens, dat Bakkenist, de werkgeverskoning, ook blijkt thuis te horen in het rijtje van bonzen, dat de dienst uitmaakt in onze Olympische ploeg. Na de 200 van Mertens kent Nederland dan nu ook de 10 van Bakkenist. Hans Smits laat de nacht van (PvdA- Kamerlid Jan) Schaefer nog eens de revue passeren, waarin de evange- lisch-geïnspireerden door dc mand vielen. Schaefer: 'Veel mensen denken, dat ze progressief zijn, wanneer ze rietsuiker in hun koffie doen en Avenue lezen. Maar ik wil wel eens zien, hoe progressief ze zijn, wanneer ze hun kleurentelevisie en vaatwasma- chine moeten inleveren, omdat het geld daarvoor beter aan nuttige zaken kan worden besteed. Dat wordt de testcase voor de beter betaalde pro gressieven'. Vraag: Een gasbedrijf ontdekt bij con trole van de boeken volgens hen nog niet betaalde nota's over 1967 en wil nu de betaling alsnog. Dit is echter door de verbruiker niet meer na te gaan op juistheid. Aangenomen dat het gasbedrijf te goeder trouw han delt en dat dit juist is, moeten dan de nota's alsnog betaald worden? Antwoord: Het is jammer diat u uw oude nota's niet kunt controleren; men moet die minstens 5 jaar bewa ren, als men tenminste de gemeente beschouwt als een handelszaak, die gas verkoopt (wij nemen aan dat het een gemeentelijk gasbedrijf is). Het lijkt ons een zeer merkwaardige zaak. Deze bedrijven worden toch door ac countants gecontroleerd? De fout had o.i. bij de eerste controle geconsta teerd moeten zijn. Het zou de moeite waard zijn, als u niet de enige bent, contact te zoeken met mede-slachtof fers en gezamenlijk (als dit niet kan, moet u het alleen doen) met de wethouder van openbare werken te gaan praten. U kunt ook een klacht indienen bij de afdeling Comptabili teit op de provinciale griffie. Vraag: De heideplanten in mijn bos- tuin groeien erg weelderig uit en worden erg hoog. Ook dreigen de paden overgroeid te raken. Wat doen we er mee? Antwoord: De natuurlijke marnier van groeibeperking en verbetering van de heide was het laten grazen van scha pen. U moet dus een methode vinden die dit grazen benadert: na de bloei kort maaien; hoe korter de heide gemaaid wordt, hoe voller en mooier het bloemtapijt. Heide schuwt kalk- houdende grond. Als u de paden nu bewerkt met een kalkhoudende sub stantie (bv. kalk mergel (80 pet. kool zure kalk) zal de heide die plaatsen niet overwoekeren. U moet natuurlijk wel zorgen dat die kalkmergel niet in de beplanting terecht komt. Vraag: Hierbij zend ik u enige bladen van mijn ficus. Enige tijd geleden heb ik de plant bespoten tegen blad luis. Nog steeds laat de plant blade ren vallen. Antwoord: Die bladluis is verleden tijd, maar de lichte plekken met de zwarte randen wijzen op bladvlekken- ziekte. Zieke delen verwijderen en verbranden. Spuiten met 3 gr. kop°r- carbonaat met uitvloeier op één liter water. Sluit het beroep van politie-agente niet de traditionele ontplooiing van de vrouw in huwelijk en moederschap uit? En is de uitvoering van bepaalde opdrachten enquêtes, aanhoudin gen, allerlei tussenkomsten dan niet te gevaarlijk voor een vrouw? Deze klemmende vragen worden opge worpen door het Belgisch instituut voor voorlichting en documentatie, dat ons een zo blij en onbevangen verhaaltje over Belgische vrouwelijke politiebeambten toestuurt, dat je haast zou geloven dat ze daar de primur hebben van een zaak, waar over in de omringende landen en ver daarbuiten al in geen jaren meer gerept wordt, omdat vrouwelijk poli tiepersoneel allang tot veler verwor venheden behoort. Nu blijkt bij het verder lezen, dat er toch ook in België al jaren gesleuteld wordt aan die vrouwelijke agenten, dat cr zowaar al een aantal in ge bruik is en dat men zodoende in hetzelfde verhaaltje zelf onbevre digende antwoorden op eigen vragen kan geven: 'Integendeel is her haaldelijk gebleken dat de vrouwe lijke politie in hachelijke omstan digheden betere resultaten behaalt dan de mannen. Bovendien hebben deze dames ruimschoots bewezen dat hun beroep geen slechte invloed heeft op hun gezinsleven. De vrouwelijke leden van de politie die wij hebben ontmoet, zagen er hoegenaamd niet uit als inrago's. Zij geven hoegenaamd niet de indruk 'gemiste jongens' of door hun beroep 'vermannelijkte' vrouwen te zijn'. Belgische kandidates moeten een be hoorlijke middelbare opleiding gehad hebben, maar 'ook het diploma van sociaal werkster strekt tot aanbeve ling'. Voor zover wij begrijpen, kwa men deze afgestudeerde sociale werk sters dan 'in hun sober, maar elegant uniform' aan de uitgang van scholen te staan, werden zij opgesteld bij jeugdbijeenkomsten en kaakten ou ders en kinderen wegwijs in het stadsverkeer, want ze kregen preven tieve taken toebedeeld Maar daar bleef het niet bij: 'Het tekort aan mannelijke kandidaten voor de politie zette het gemeentebestuur er toe aan vrouwen aan te werven als gewone verkeersagent. In deze ruwere sector, waar de integratie volledig is, werden zij vaak haast vijandig onthaald. Nochtans hebben de vrouiwen bewezen dat zij moeilijk of zelfs gevaarlijk werk best aan kunnen'. En die vijan dige collega's er bij. Er wordt ook nog gesproken over gelijkheid van rechten en plichten, onconventioneel Als het aan de prostituées in en rondom Miami Beach zou liggen, wordt Richard Nixon zonder enige twijfel de volgende Amerikaanse pre sident. Zc zijn honderd procent pro republikeins, alleen al omdat ze stuk ken meer aan de republikeinen ver diend hebben dan aan de democraten, die daar een maand geleden hun con ventie hielden. Net vannacht liep de republikeinse conventie af, zodat de dames weer even op adem kunnen komen. Dat is volgens hun zeggen echt wel nodig, want ze hebben drukke dagen achter de rug. Dat komt, zeggen ze, doordat de republikeinen over het algemeen ouder zijn dan de democraten en meer geld willen en kunnen uitgeven. Bovendien vergaderden de democra ten hele nachten door en de republi keinen hielden al om een uur of elf op, net wanneer het gezellig begint te worden en de nacht nog jong is. De tippelaarsters posteerden zich dan in hun hyperkorte jurkjes met diepe decollété's die weinig om het lijf hadden, aan de bars van de dure hotels aan zee, waar de afgevaardig den en hun aanhang nog een afzak kertje pakten en de dames soms wel vijfhonderd dollar per 'avond' rijker maakten. Op die manier, aldus de prostituées. hebben we de 'democrati sche schade' nog lekker kunnen inlopen. broek allebei vanzelfsprekend voor beide kunnen. De vrouwen leren bijvoor beeld net als mannen schieten, maar ondanks die gelijke rechten en het 'gevaarlijke werk' krijgen ze voor on derweg geen wapen mee. Dat kan natuurlijk best uit praktische overwe gingen zijn; misschien zit een bun gelend pistool of een lange wapenstok tegen een damesbeen niet lekker. Sint-J oost-ten-N ode, een gemeente in de Brusselse agglomeratie, is begon nen met vrouwen in het politiekorps ('dat het hoofd moet bieden aan problemen in verband met prostitutie en bepaalde vormen van zedeloosheid, zoals exhibitionisme en ontucht met minderjarigen, moeilijke toestanden die het gevolg zijn van kinderver waarlozing of ontzetting uit de ouder lijke macht') maar sinds het daar zo goed gaat en zo leuk staat, passen Brussel-Stad, Anderlecht, Schaarbeek, Etterbeek, Evere en Bergen hetzelfde beleid toe of overwegen dat tenmin ste. Tot slot nog deze: 'Het zal misschien niemand verbazen dat de vrouwelijke verkeersagenten doorgaans strenger optreden dan hun mannelijke ambts genotenJazeker. abuis Aan de ene kant is de heer Hoen derken uit Zuidlaren een pechvogel, aan de andere kant heeft hij toch ook weer geluk. Hij was een van de kampeerders die twee weken geleden op de Amelandse camping Duinoord zaten, toen de windhoos overwervelde. Hij was juist opgestaan en wilde zijn khaki broek aantrekken, toen de hoos de broek wegrukte en ergens ver weg neersmeet. Die broek was nog niet het ergste, maar wel de bijna duizend gulden die er in zat, een heel bedrag voor de invalide eigenaar. Omdat op dat moment de verwondingen van hemzelf, zijn vrouw en dochter belang rijker waren clan geld, kwam er van En dit zijn nu '«cht de Amerikaanse marine-luitenant Don Hunter en zijn (eerste) vrouwelijke collega-officier Ann Kerr. De vcrkeerregelende dame die daar gisteren per abuis bij gezet was, had natuurlijk niets met hen te maken, want zij is een Belgische, die in haar land tot de daar nog beziens waardige garde van politievrouwen hoort, (zie ook: 'Agente valt in Bel gië nog op'). echt zoeken niet veel terecht en de - broek bleef weg. Alle gevonden kledingstukken zijn la ter opgeslagen in een gemeentelijke loods naast de Burg. Walda Scholen gemeenschap in Nes ('een enorme berg', zegt directeur Gaasbeek), waar dagelijks gedupeerden naar hun spul len komen zoeken. Onder hen was ook een man uit Emmen, die de khaki broek als de zijne meende te herkennen. Hij nam hem mee, maar thuis ontdekte hij dat er een stapeltje - bankbiljetten van 980 in zat en dat de broek eigenlijk ook een tintje - lichter was dan de zijne. Onmiddellijk heeft hij de broek teruggebracht en de overgelukkige heer Hoenderken - kan bovendien binnenkort zijn vrouw thuis verwachten, die een flinke her senschudding had. Alleen zijn doch ter. die ernstig letsel aan de rugwer vels opliep, zal nog een poosje in het ziekenhuis moeten blijven. 'Er wordt over gedacht zulke ernstige slachtoffers later een week vakantie op het eiland aan te bieden', zegt de heer Gaasbeek, zelf lid van het werk comité dat de actie voor de gedupeer- den voert. 'Er staat al bijna 70.000 op de giro, maar wat er precies met de giften gebeurt, moet nog zorgvul dig bekeken worden'. doordenkertje Niets gaat volgens de organisatoren eerlijker en opener toe dan een miss verkiezing, maar deze week is in San Remo dan toch wel duidelijk gewor den dat ze, laten we voorzichtig zeggen, niet altijd de volle waarheid spreken. Daar werd de 'Lady Europa'- verkiezing gehouden, voor welke eer- volle titel de jury (met o.a. Vittorio de Sica) een 21-jarige platinablonde I Frangaise aanwees Een 25-jarig Duits meisje, dat thuis al tot grote hoogten gestegen is door herhaaldelijk televisiereclame voor een bepaald merk bier te maken, nam dat niet. 'De titel is mij al gegaran deerd voordat ik naar San Remo kwam', riep zc kwaad en luid, wat de jury wonderlijk genoeg niet tegen sprak. maar haar onmiddellijk tot 'Ex tra Lady Europa' uitriep. Daarmee waren de moeilijkheden uit de - wereld, maar het geeft diep te denken. 'De chef wil je spreken, Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7