Republikeinen geven ttxon 'nog vier jaar' m Conventie wil geen wanklanken horen Moskou verscherpt actie tegen Joden Vatikaan: campagne van McGovern steunt Hanoi apenaffaire wekt nieuw moer in Ierse parlement 'rij baan voor Spiro Agnew in 1976 Ifalfip bet heerlijk FlPVOlinf IXQIIJw om even op je hand te sabbelenop SS I IwwUIIUI McGovern maakt Johnson het hot Amerikaanse voorlichter in Pariis neergeschoten Kritiek van Prawda op president Sadat Belgrado vraagt ook VS Oestasji's te bestrijden Vaticaan tegen kritiek op de regering Boeroendi Brandt hekelt hoofdredacteur van weekblad Quick Jordanië zou vrede met Israël willen Hassan arresteert Oufkirs vrienden Zee-vervuiling is catastrofaal Veiligheidsmaatregelen door El Al opgevoerd Vergaderen andere omgevingop JÉ Flevohof el kritiek op doden Argentijnse gevangenen BUITENLAND T7/K11 MIAMI BEACH (UPI, Reuter) Paul McCloskey, het progressieve Congreslid, dat onder luid boe-geroep één stem kreeg op de Republi keinse conventie, heeft er schande van gesproken dat de conventie geweigerd heeft de Vietnamese oorlog zelfs maar te bespreken. gJW/KWARTET DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 Oil BEACH (Reuter, UPI) In een uitbundige feeststemming heeft de Republikeinse conven- Ricliard Nixon voor de derde maal kandidaat gesteld voor het Amerikaanse presidentschap en de - vrijgemaakt voor de presidentskandidatuur van Spiro Agnew in 1976. Tegen de verwachting in I Nixons nominatie niet geheel unaniem. Het Congreslid Paul McCloskey, tegenstander van Nixons tnam-beleid, kreeg één stem. President Nixon zij aan zij met de zwarte entertainer Sammy Davis jr. tijdens een rock-concert in Miami. De president werd minutenlang toegejuicht door Republikeinse jongeren. Davis, een Democraat, steunt dit keer de Republikei nen. (Advertentie) MOSKOU (AFP. Reuter, UPI, AP) In Moskou is gisteren de Jood se bioloog Ilia Glezer tot drie jaar 'heropvoedende dwangarbeid' ver oordeeld, omdat hij in een serie anonieme brieven aap organisaties in het binnen- en buitenland de Sowjet-Unie en het daar heersende systeem belasterd zou hebben. afgelopen nacht, na het ter perse i van deze editie, zou Nixon in de rentie-hal verschijnen voor waar- jnlijk het warmste onthaal uit politieke carrière en om zijn raardingsreden uit te spreken. En- i minuten na de stemming zagen litgelaten gedelegeerden hun idool een reusachtig tv-scherm, terwijl on zijn verkiezingscampagne begon een rede tot jonge kiezers. president werd uitbundig toege it door de Republikeinse jonge- en hartelijk omhelsd door de te entertainner Sammy Davis jr. Democraat die nu de Republikein- resident steunt. Nixon zei dat hij passend vond tussen de jongeren erkeren, terwijl zijn partij hem ineerde. omdat dit jaar de jeugd in 18 en 21 jaar voor het eerst mee stemmen. 'Dit is de eerste- I dat u naar de- stembus gaat en loop dat u na jaren nog kunt en, dat u uw stem nooit beter uitgebracht'. Onder minuten aan- lende toejuichen voorspelde hij op 7 november het grootste deel de jonge kiezers op hem zouden men. itrasten nominatie van Nixon stond in 1 contrast van die van McGovern, reken tevoren in dezelfde conven- al. Duizenden ballonnen (om pre- te zijn 30.000) dwarrelden neer het plafond op de dansende en elende gedelegeerden. Op de De- atische conventies waren derge- betogingen verboden. De nomi- van Nixon was bovendien zo nel, dat ze precies plaatsvond op noment dat de kijkdichtheid het st is. TV-kijkend Amerika zag zee van opgestoken handen met woordvoerder van de oppositie in verband hiermee het aftreden van de Ierse minister van land- James Gibbons. Hij was ten vah de toewijzing van het geld >000 pond sterling minister efensi». t rapport van de parlementscom- wordt gezegd dat van dit be naar 29.000 pond aan bijstand is d. Gesuggereerd werd dat veel e overige som is gebruikt voor inkoop van wapens. D. Ierse ng is nog steeds bezig 28.000 sterling terug te krijgen van apenhandelaar in Dublin, apport is opgesteld naar aanlei- 'an het Ierse wapenschandaal in waarop de ministers Charles ley en Neil Blaney werden ont- i en tegen hen een proces aange- en. Een officier van de inlich- dienst, kapitein James Kelly eveneens voor de rechter ge in verband met de illegale op van wapens. Deze zouden vier vingers ('Nog vier jaar'). Toen McGovern de nominatie kreeg lagen vele Amerikanen al te bed, omdat het toen middernacht was. Gouverneur Nelson Rockefeller, Nixons oude rivaal, droeg de presi dent voor een nieuwe ambtstermijn voor. Nixon heeft ervoor geijverd een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, is standvastig opgetreden in het Midden-Oosten, is naar Peking en Moskou gereisd en bereikte een SALT- akkoord met de Russen, zei de gou verneur. 'Dit iand en de wereld heb ben de voortzetting van het leider schap van onze president nodig. We AUSTIN (Reuter, AP) Het Demo cratische duo McGovern-Shriver heeft de lange reis gemaakt naar de boerde rij van Lyndon Johnson in Texas, maar heeft de oud-president niet tot steun aan hun kandidatuur kunnen bewegen. Wel hadden de drie heren een 'zeei vriendschappelijk en nuttig gesprek'. Een week geleden had John son gezegd dat hij in veel kwesties een andere mening had dan McGo vern, vooral ten aanzien van het bui tenlandse beleid, maar dat hij hem toch zou steunen. Na afloop van zijn laatste gesprek zei McGovern dat hij er trots op was dat Johnson hem steunt en dat dat van veel belang is. Johnson heeft waar schijnlijk met opzet zijn steun aan McGovern niet verstrekt. De twee mannen liggen reeds lang met elkaar overhoop over de kwestie-Vietnam. McGovern heeft zich duidelijk ge koerd tegen het Vietnam-beleid, toen Lyndon Johnson nog president was. bestemd zijn geweest voor de rooms- katholieken in Ulster. Richie Ryan, woordvoerder van bui tenlandse zaken van de Fine Gael, de grootste oppositiepartij, heeft naast ontslag van Gibbons gevraagd om uitsluiting van de ex-ministers Haug- hey en Blaney it openbare ambten. NOORD-IERLAND In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren opnieuw een Britse soldaat gedood. In de stad werden zeven bom men tot ontploffing gebracht, die on der meer zware schade aanrichtten in een hotel. Hierbij zou gebruik zijn gemaakt van een nieuwe voorraad chemische springstoffen. Volgens de politie is deze aanvoer mogelijk af komstig uit Frankrijk. In de stad Londonderry heeft het Britse leger tien prominente leden van de militante, provisionele IRA- vleugel opgepakt. Dit zou mogelijk zijn geweest omdat Noordierse katho lieken hun stilzwijgen hebben verbro ken en inlichtingen verschaft. hebben behoefte aan deze man van actie, deze man van daden, deze man met ervaring, deze man van moed, we hebben behoefte aan deze man met geloof in Amerika'. Na vier jaar Nixon heeft het buitenland her nieuwd vertrouwen gekregen in Ame rika en hebben Amerikanen her nieuwd vertrouwen gekregen in Ame rika, aldus Rockefeller. Grote staten Maar kort tevoren was Rockefellers vertrouwen in zijr. Republikeinse par tij op de proef gesteld, toen de con- venrie in grote meerderheid (910434 stemmen) een poging van de grote staten om meer inspraak te krijgen op de volgende conventie afwees. Partij leiders uit New York, Pennsylvania. Micnigan en andere grote staten vroe gen een uitspraak van de conventie, nadat pogingen om een compromis te bereiken over deze kwestie en zelfs bemiddeling van het Witte Huis wa ren mislukt. Maar de kleine, conserva tieve staten (het zuiden en het wes ten) hadden ook onder de gedelegeer den de meeröeiheid en versloegen het voorstel met gemak. Zodoende is nu de regel van kracht, dat iedere staat die in het najaar Republikeins stemt daarvoor een bo nus krijgt in de vorm van extra gedelegeerden naar de conventie van 1976. Gouverneur Rockefeller waarschuwde, dat deze regel 'de vorm van de Repu blikeinse partij in de komende 20 a 30 jaar' zal bepalen. De formule ver sterkt de positie van de kleine, con servatieve staten, die trouw Republi keins stemmen en waar Spiro Agnew hoog in aanzien staat. Door de geno men beslissing heeft Spiro Agnew grote kans de volgende Republikeinse presidentskandidaat te worden. PARIJS (Reuter) Twee mannen hebben gisterochtend vroeg in een straat in Parijs een jonge Amerikaan se voorlichtingsfunctionaris en zijn metgezellin neergeschoten en ver wond. De 24-jarige Howard Lee, in opleiding bij de Amerikaanse voor lichtingsdienst (USIS), werd in de lies getroffen en de vrouw, de 34- jarige Patricia Ighene, in een been. Volgens de Amerikaanse ambassade lijkt de schietpartij niet in verband te staan met Lce's werk. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft dinsdag de Arabische wereld gekritiseerd wegens onvoldoende een heid en de Arabische leiders, omdat zij 'de ernst van de toestand in het Midden Oosten onderschatten'. In een artikel in het partijblad Praw da staat ook, dat de verkiezingsbelof ten van de Amerikaanse Republikei nen ep Democraten aan Israël aanto nen, hoe 'illusoir' de Arabische hoop op een overeenkomst met de VS is. 'Het gevaar voor Israëlische waagstuk ken is aanzienlijk gestegen door de onvoldoende eenheid van de Arabi sche landen tegenover de gemeen schappelijke vijand en door de onder schatting van de individuele Arabi sche leiders van de ernst van de toestanden van de reactionaire aard van sommige monarchistische re giems.' Westelijke waarnemers menen, dat de kritiek op de 'individuele Arabische leiders' op president Sadat slaat en de andere verwijzing tegen Saoedi-Ara- bië gericht is, dat de laatste tijd in toenemende mate door de Russen van conservatisme is beschuldigd. WASHINGTON (Reuter) Joegosla vië heeft de VS gevraagd op te treden tegen groepen Joegoslavische emigran ten die financiële steun geven aan anti-Joegoslavische terroristische acti viteiten in het buitenland. Dit hebben Amerikaanse functionarissen meege deeld. Hel verzoek uit Belgrado volgt op een toename van activiteiten van Joegoslavische emigranten, die in het buitenland als leden van de Oestasja- beweging, opereren. De Oestasji's zijn rechtse extremisten, die een onafhankelijk Kroatië nastre ven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heulden de overwegend rooms-katho- lieke Oestasji's met de Duitsers. Vol gens Joegoslavische functionarissen vormen de Oestasji's in de VS een machtsbasis, van waaruit anti-Joego- slavische activiteiten in andere landen worden gecoördineerd. In Canberra in Australië hebben de politie en ambtenaren van de justitie centra van Kroatische emigranten, waaronder een roooms-katholieke kerk doorzocht. Documenten die er zijn gevonden worden onderzocht. Dit heeft een Australische zegsman ge meld. De Australische autoriteiten waren getipt door de Joegoslavische ambassadeur Uros Widowits. KAMPALA (KNP) Kardinaal Vil- lot, de staatssecretaris van het Va ticaan, heeft de Afrikaanse r.k. bis schoppen ervan weerhouden, om geza menlijke stappen te ondernemen bij de regering van Boeroendi. De angli caan Burgess Carr, secretaris-ge neraal van de pan-Afrikaanse kerken- conferentie, had het symposium van Afrikaanse bisschoppenconferenties, dat verleden week in Kampala, Oegan da bijeen was, dringend verzocht, om de autoriteiten van Boeroendi 'te overtuigen, dat zij hun houding tegen over de Hoetoes dienen te wijzigen'. In een brief aan de voorzitter van het symposium, kardinaal Zoungrana, schrijft kardinaal Villot, dat de toe stand in Boeroendi bijzonder delikaat is en dat de regering uiterst gevoelig is voor alles wat zij als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden be schouwt. Het humanitaire werk van de kerk zou in gevaar kunnen komen. Bovendien schrijft hij, dat het Va ticaan de Boeroendese autoriteiten de houding van de kerk reeds duidelijk heeft laten weten. Zoals bekend hebben het Vaticaan en de bisschoppen van Boeroendi in het drama tussen de Hoetoes en de Toet- si's de voorkeur gegeven aan geheime diplomatie, overigens zonder enig zichtbaar resultaat. Aan het symposi um brachten de bisschoppen van Boe roendi verslag uit van de situatie. Volgens hen houdt een angstpsychose nog steeds enkele streken in haar greep. De bisschoppen zijn er niet in geslaagd toegang te krijgen tot presi dent Micombero. Zij zeiden voorts, dat de bevolking na de benoeming van een nieuwe regering, bestaande uit tien Toetsi's en vier Hoetoes, hoopt, dat er nu duurzame vrede zal komen. Volgens waarnemers is dit voorlipig een vrome wens. BONN (DPA)' Bondskanselier Willy Brandt heeft de hoofdredacteur van het Westduitse weekblad Quick ervan beschuldigd 'onware en licht vaardige veronderstellingen' te heb ben gepubliceerd over het onderzoek dat de justitie heeft ingesteld in de burelen van het weekblad. In ant woord op een open brief van hoofdre dacteur Heinz van Nouhuys schrijft Brandt dat 'noch de Bondsregering noch een ambtelijke instantie van de Westduitse staat rechtstreeks of langs een omweg heeft afgeweten van het onderzoek van de belastingdienst en de justitie tegen de redactie' van het blad. Volgens Van Nouhuys was de huiszoeking bij Quick wellicht op in- stignatie van de regering in Bonn ondernomen. De 40-jarige Glezer, wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Moskou en een specialist in de hersen anatomie, werd in februari gearres teerd, kort nadat zijn verzoek om naar Israël t" mogen emigreren, was afgewezen. In maart zonden 72 Joden uit Moskou een petitie aan de GB (de geheime politie), waarin protest werd aangetekend tegen Glezers arres tatie en de beschuldigingen, die tegen hem waren ingebracht. Kennelijk als waarschuwing aan de andere intellectuele Joden bracht het partijblad Prawda gisteren een artikel op pagina drie, dat over acht kolom was opgemaakt. Daarin werd Glezer uitgemaakt voor een 'droevig, amoreel monster' met vele vrienden, die even als hijzelf 'zich verbonden hebben met het schuim en de morele kreupe len, die door de reactionaire centra met allerlei soorten verzinsels over de realiteit in de Sowjet-Unie gevoed worden.' Glezer was met 'het kwaadaardigste zionistische gif besmet', aldus de Prawda en 'deed zijn uiterste best om met behulp van zijn geestelijke men tors in Israël onze Sow jet-maatschap pij te bezoedelen. Diezelfde maat schappij, die hem een opleiding en een baan gaf en die hem de weg naar de wetenschap opende.Hij wilde op Sowjet-grond een bijkantoor van Is raël oprichten.' Over de inhoud van Glezers brieven, waarvoor hij werd veroordeeld, werd niets gezegd, behalve dat zij van 'een reactionair nationalistisch standpunt uitgingen.' Toen hij ontmaskerd werd als de schrijver van de brieven, be kende hij zijn misdaden, aldus de Prawda, voor zijn rechters, die hem 'met walging' hadden berecht. Ook op particulier gebied was de veroordeel de volgens het partijblad een mon ster; hij was tweemaal gescheiden en gaf zich regelmatig over aan 'abnor male sexuele uitspattingen'. 'Hij kreeg steeds minder belangstelling voor de TEL AVIV (UPI, AP)' De Israëli sche minister van defensie Mosje Da- jan heeft tegenover een groep leiders van de Verenigde Socialistische partij verklaard, dat koning Hoessein van Jordanië bereid Is vrede met Israël te sluiten, zonder eerst op Egypte te wachten. Dit heeft het blad Yedioth Aharonoth bericht. Volgens Dajan zou een eventuele overeenkomst met Amman gebaseerd zijn op het treffen van Israëlische 'veiligheidsmaatregelen' (niet nader gespecificeerd) langs de huidige be standslijn, de Joraan en kleine grens correcties in de heuvels van Latroen, waarlangs Israël een weg tussen Jeru zalem en Tel Aviv heeft aangelegd. De toekomstige status van de westelij ke Jordaan-oever zou in directe be sprekingen bepaald moeten worden, evenals de status van Jeruzalem, waarover Hoessein nu een soepeler standpunt dan voorheen zou innemen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft het bericht niet ontkend, maar het niet geheel accu raat genoemd. Dajan heeft drie dagen geleden een onderhoud gehad met de met koning Hoessein heeft gesproken. Shawa, die net van een bezoek aan Amman was teruggekeerd, waar hij met koning Hoessein heeft gesproekn. PARIJS (DPA) Tegen ongeveer 20 Parijse politiemannen wordt een on derzoek ingesteld wegens fraude. Zes tien zijn al van hun functie ontheven en in staat van "huldiging gesteld. Zes anderen zijn ">nde het onder zoek geschorst. Hij hield een persconferentie samen met Daniel Ellsberg, de 'dief van Washington', die de Pentagon-docu- menten aan het licht gracht Mc Closkey blikte verbitterd terug op zijn verkiezingscampagne, waarin hij korte tijd het Vietnam-beleid van Nixon aanviel. Zijn korte, hopeloze campagne bezorgde hem flinke schul den, een echtscheiding en slechts één stem op de conventie. Zijn kruistocht deed zijn vrouw na 23 jaar van hem weglopen. 'En dat is de grootste prijs, die je kunt betalen. Als ik haar terug kon krijgen, zou ik morgen voor het Congres bedanken', verklaarde McCloskey. Met zijn kandidatuur had McCloskey een oorlogsheld uit de tweede wereldoorlog een discussie over de Vietnamese oorlog binnen de Republi keinse partij willen uitlokken. Maar met geen woord werd op de conventie over dit onderwerp gerept En dat terwijl, zo zei McCloskey, Nixon een massale veiwoesting pleegde in Viet nam door de oorlog te verlengen, waarin de Amerikanen niet langer wensten te sneuvelen. Daniel Ellsberg beweerde dat de mijnblokkade van Haiphong en de zware bombardementen op Noord- Vietnam een onderdeel vormen van een krijgsplan, dat reeds meer dan drie jaar geleden, toen president Nixon zijn ambt aanvaardde, was op- wetenschap en steeds meer belangstel ling voor de stem van Israël.' Die radiozender 'had hem vergiftigd met het diepstgewortelde en felste zionis me.' Het artikel, dat door buitenlandse journalisten in Moskou gezien wordt als een waarschuwing ;.an iedereen, die het opneemt voor Joden, die naar Israël willen emigreren, komt enkele dagen na de beslissing om personen, die een uitreisvisum vragen een nieu we belasting op te leggen. Intellectue len zouden gemiddeld zo'n 48.000 gul den voor dat visum moeten betalen. Volgens niet-officiële inlichtingen zouden alweer nieuwe maatregelen worden voorbereid, die aanstaande emigranten ook verplichten om het onderwijs van hun kinderen terug te betalen aan de staat. Aangezien de meeste Joden, die een uitreisvisum aanvragen onmiddellijk hun baan kwijtraken en het gemiddelde maand loon in de Sowjet-Unie rond de 130 roebel (520 gulden) ligt, zou het bij eenbrengen van de astronomisch hoge belastingen de emigratie van Joodse intellectuelen helemaal kunnen stop pen. RABAT (Reuter) Een aantal men sen, die nauw met de voormalige minister van defensie van Marokko, generaal Oufkir waren verbonden, is volgens welingelichte bronnen in Ra bat gearresteerd. Eén van hen is de vroegere onder-staatssecretaris van staat op het ministerie van binnen landse zaken Mohammed Ben Alem. Hij werd in 1968 op die post door Oufkir aangesteld, maar na de misluk te aanslag van vorig jaar op de koning ontslagen. Bij die aanslag werd Ben Alem gewond. Volgens koning Hassan II heeft Ouf kir zelfmoord gepleegd, toen het dui delijk werd dat hij het brein achter de laatste aanslag was. Hij zou de bedoeling hebben gehad om na de dood van de koning als regent voor diens minderjarige zoon op te treden. Volgens regeringskringen beraamde Oufkir met twee officieren de aanslag op 14 augustus in de woning van de vrouw van een vroegere minister die op beschuldiging van corruptie na de aanslag van vorig jaar in de gevange nis gezet werd. gesteld. De blokkade en de bombarde menten vond Ellsberg dan ook een voortzetting van het Vietnam-beleid. Ellsberg vertelde, dat Nixon in het voorjaar van 1969 Amerikaanse kik vorsmannen uitzond om de haven van Haiphong te verkennen. Dat was wel iswaar niet aan het Amerikaanse volk verteld, maar de Noordvietname- zen en hun bondgenoten wisten er alles van, aldus Ellsberg. Nixons adviseur, Henry Kissinger, verklaarde echter in Miami Beach, dat de Amerikaanse regering zich inspant om zo snel mogelijK tot vrede in Vietnam te komen. Hij kon echter niet voorspellen, wanneer de onder handelingen met succes bekroond zul len worden. 'Wij doen ons uiterste best, maar ik kan geen tijdslimiet geven'. Op de vraag of er een kans is dat de doorbraak nog voor de presi dentsverkiezingen zal plaatsvinden, antwoordde Kissinger; 'De vrede is een te groot goed om bij partijpoli tiek betrokken te worden'. In het aangenomen en door het Witte Huis geredigeerde partij-programma wordt de president hulde gebracht, dat hij de oorlog in Vietnam omlaag geschroefd heeft Eerder wordt Nixon geprezen dat hij vrede gesticht heeft in de Amerikaanse steden en 'vrijwel' een einde gemaakt heeft aan de segre gatie op de scholen. In het program ma wordt beweerd dat de macht bin nen de Democratische partij overgeno men is door militanten en wordt de machtige vakbondsleider George Ueany het hof gemaakt door zijn 'staatsmanschap' te prijzen. De con ventie bracht slechts één wijziging aan door een amendement aan te nemen, waarin de partij zich verplicht meer hulp te geven aan de indianen. Buiten het conventie-gebouw ar resteerde de politie meer dan 200 betogers, die het verkeer ontwrichtten en vandalisme bedreven. Met stokken sloegen zij de ruiten van auto's in, waarmee sommige gedelegeerden naar de conventie-zaal/ reden. ROME (DPA) Wanneer de vervui ling van de zee met olie in het huidige tempo blijft voortduren, loopt het leven op aarde over hoogstens twintig jaar ernstig gevaar. Tot deze conclusie zijn specialisten uit vijf lan den (VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland en Italië) gekomen na een onderzoek op initiatief van het inter nationale industriële concern Lepetit. Hun rapport zal in september offici eel bij de UNESCO-coferentie in Pa rijs worden ingediend, zo is gisteren in Rome bekendgemaakt. De deskun digen hebben tot dusver onder meer vastgesteld, dat in één enkel jaar ongeveer een duizendste van al het water van de Indische Oceaan door olie wordt vervuild' precies 300.000 liter water. Deze precieze cijfers heb ben betrekking op het jaar 1970, waarover de meest gedetailleerde ge gevens bekend zijn. Er wordt aan toegevoegd, dat men bij de beoorde ling van de huidige stand van zaken ook de schade in aanmerking moet nemen, die de afgelopen 50 jaar aan de zee is toebebracht. Veel daarvan is niet meer te herstellen, zoals het uitsterven van enige dier- en planten soorten. TEL AVIV (Reuter) Passagiers van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al mogen voortaan niets meer meenemen, dat niet geopend of doorzocht kan worden. Tot deze maatregel is besloten, als gevolg van de jongste mislukte aanslagpoging op een Boeing-707 van El Al. De twee Engelse meisjes, die van hun Arabische vrienden een pla tenspeler met bom hadden gekregen, hadden op aanraden van hun vrien den namelijk bij de controle verzwe gen, dat zij een geschenk van derden bij zich hadden. De twee Arabieren hadden hen wijs gemaakt, dat dit tot moeilijkheden zou kunnen leiden. (Advertentie) hindert niet FlPUflhflf Bijna alles is overdektop I IWVUIIUI VATIKAAN STAD (AP) In het weekblad van het Vatikaan wordt kritiek geleverd op de verkiezingscampagne van de Demokratische presidentskandidaat senator George McGovern. Die campagne, aldus het hoofdartikel in de Osser- vatore Dela Domenica, steunt Hanoi en de Viet Cong en is nadelig voor presi dent Nixon. 'De campagne van de presidentiële kandidaat helpt absoluut de regering te Hanoi en de Vlet-Cong maar hlndcrdt de pogingen van president Nixon', aldus de schrijver van het artikel, Federlco Alessandrinl. Dit is de woordvoerder voor de pers van het Vatikaan. Het probleem van Nixon, aldus de schrijver, was .zich los te maken uit Zuid- oost-Azië zonder het Amerikaanse prestige te veel te schaden'. De toekomstige president van de VS, 'wie dat ook wordt', zou er aan moeten denken ,dat de Amerikanen wel Vietnam kunnen verlaten, maar er niet uit moeten worden weggestuurd'. (Advertentie) nlijnse studenten en leden van de Peronistische partij en felle kritiek geleverd op het doodschieten van 15 illastrijders in de zuidelijke stad Trelew. De guerril- nder wie vier vrouwen, zouden op de vlucht zijn ge- Zij waren betrokken geweest bij een eerdere ont- >ing vorige week in Rawson, waarna zes guerrillastrij- er in slaagden met een gekaapt vliegtuig naar Chili te lappen. Hel overige deel van de onvluchtcn bezette de terstoren op het vliegveld, maar gaf zich na omsinge ling door politie en militairen over. Deze foto toont een deel van de guerrillos na overgave op liet vliegveld, liet grootste deel van hen is dinsdag doodgeschoten. De Argen tijnse Peronisten hebben de schietpartij 'een nieuwe schen ding van de mensenrechten' genoemd en aangekondigd al les te zullen onderzoeken. Een aantal politici en advokaten heeft het doden van de gevangenen 'een terechtstelling* en een 'bloedbad' genoemd. 'reclen rem minister geëist LIN, BELFAST (AP, Reuter, UPI) Uit een rapport van een mentscommissie van de Ierse Republiek is gebleken dat een be- ijk deel van een bedrag dat in 1969 door de regering in Dublin >estemd voor humanitaire hulp aan Ulster aan wapens is besteed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11