lillende zetten voor blok Weer gratis reizen Hassan zuivert Ifficieren weg Winst voor conservatieven op Republikeinse conventie Moskou haalt bezem door filmindustrie Zuidvietnamese kranten protesteren tegen perswet Avondje uit? Avondretour! nu elke avond Noodtoestand in Santiago na rellen enkele reis één kwartje Argentijnse bewakers doden 14 gevangenen Russische fysicus: emi<*ratieH?stins p'-w/ptti" en immorH Jemenieten kapen vliegtuig naar Libye 'Michael X' veroordeeld tot de strop Sadat maakt ontslagen van Nasser ongedaan Politie pakt man met geweer in Miami Beach 2 septemberdagen op uw65+kaart 'MOLU, ivWAKl.il WUEASUAG 23 ALGLsTUS 1972 BUITENLAND 17/M !/Kl -10 ni Ug ANTIAGO (AP, AFP, EFE, Reuter) President Salvador Allende van Chili heeft opnieuw de idloestanil afgekondigd in de provincie Santiago. De maatregel volgde op een golf van ongeregeld- Stap wi 001 SE3e^cn *n hoofdstad Santiago, waarbij meer dan 200 personen zijn gearresteerd. J Uende heeft generaal Hector Bravo melden zich later op de avond grote •md tot hoofd van het district groepen betogers. Volgens officiële berichten waren het merendeels leden van rechtse oppositiepartijen en de nationalistische organisatie 'Vaderland en Vrijheid'. De betogers richtten brandende barricaden op langs de def tige straat Provedencia Avenue, waar na de politie ingreep. et volledige politiebevoegdheden. Op nr u ond hiervan kan Bravo, die com- rw^andant is van het militaire district ntiago, openbare bijeenkomsten ver eden en een uitgaansverbod instel- i. Bravo heeft van deze bevoegdhe- nog geen gebruik gemaakt, politie heeft maandagavond in liago honderden betogers met ngas en waterkanonnen uiteenge- agd. Dit gebeurde kort nadat de gering stakende winkeliers had ge- st hun deuren te openen. Meer dan leijkj 5.000 winkeliers in het gehele land KRY?eiden maandag een 24-uursstaking j8®® t protest tegen de recente prijsver- - gingen voor produkten die voorzien de eerste levensbehoeften en de ar hun oordeel te kleine winstmar- s. Het protest was ook gericht tegen dood van een winkelier in het len, die volgens hen aan een hart- Inval overleed toen de politie tegen n plaatselijke staking optrad, het centrum van Santiago verza- Noodtoestand In Santiago woont een derde deel van de 9 miljoen Chilenen. Het is de tweede keer binnen een jaar da* de noodtoestand in Santiago is afgekon digd. In december gebeurde dat voor het eerst na botsingen tussen linkse en rechtse betogers, waarbij 100 per sonen gewond raakten. De gevechten braken toen uit naar aanleiding van een mars van duizenden Chileense vrouwen die tegen voedseltekorten protesteerden. President Allende heeft zondag al de noodtoestand afgekondigd in de zuide- 5( lBAT (Reuter, UPI) Koning Hassan II van Marokko heeft de ierbevelhebber van de marine, Driss Abaroudi, zonder opgaaf van len ontslagen. De man was een zeer goede vriend van generaal Jihammed Oufkir, de minister van defensie, die volgens de officiële trokkaanse lezing zelfmoord heeft gepleegd na de mislukte aanslag vorige week op de koning. 98 der was al de plaatsvervangend -elhebber van de landstrijdkrach- i generaal Abdessalem Ben Ameur de kant gezet. Hij was de hoogste - cier in het militaire tribunaal dat februari 1007 recruten van het 4$er vrijsprak, die betrokken waren - de mislukte aanslag in het Skhi- :omerpaleis van de koning vorig 47 juli. Koning Hassan zei maandag deze uitspraak van het tribunaal r zijn mening te lankmoedig was I eest en als het ware een vrijbrief op nieuwe aanslagen voor te be- ii. Alle officieren van dit tribu- 41 l .zijn nu gepensioneerd door de generaal Ben Ameur was een ewerker van generaal Oufkir. Op 173 dag van de aanslag vorige week 2~ Ben Ameur de leiding over de 20 ingsgezinde troepen, die de lucht- - htbasis Kinetra bezetten, de opera- 5'asis van waaruit de straaljagers siegen, die Hassans vliegtuig be- - kten. 3 labat is verder bekend gemaakt, I kolonel Hassan Lyoussi die zon- 96 als opperbevelhebber van de tmacht werd ontslagen, tot minis- 42 is benoemd. Dc piloot van Hassans 36 [tuig, die het met kogels doorzeef- oestel aan de grond wist te zetten, isen ot zijn opvolger benoemd. Hassan heeft als opperbevelhebber en 21 -staf de algehele leiding overgeno- over de Marokkaanse strijdkrach- (rond 50.000 man), ïoo oppositionele politici in Marokko 102 >en onmiddeliükp hervormingen lolitiek en sociaal gebied geëist, 101 r Hassan heeft deze eisen verwor- ïoi Op zijn persconferentie van 102 verwees hij naar de nieuwe ïoo Stoet en zei dat zelfs Frankrijk n grondwet heeft die liberaler is ad. de Marokkaanse'. Toen één van -journalisten hem op de man af g: 'Waarom geeft u uw volk geen J democratische instellingen?', - erde Hassan te antwoorden. ontkende de persberichten dat al 1 personeel van de luchtmachtbasis -itra (ongeveer duizend man) gear- lerd zou zijn. Er zouden slechts officieren gevangen genomen zijn - het aantal zou tot 15 kunnen pen, afgezien van een aantal le- 8 van het grondpersoneel van de -5, die de straaljagers van benzine 2 len voorzien, voordat ze opstegen 1 de aanslag tegen hem. - DDAFFI 68q »an vertelde ook, dat Oufkir hem 176 Paar maanden geleden voorgesteld 55 om het vliegtuig van de Libische 2 !r Khaddaffi, dat naar Mauretania rweg was, neer te schieten. (De leiders staan op zeer slechte voet elkaar). Toen zijn eigen vliegtuig werd aangevallen, moest hij onmiddel lijk aan dat voorstel denken en begon Oufkir te verdenken. De piloot van zijn vliegtuig en niet hijzelf had de straaljager-piloten, die aanvielen, mis leid met de opmerking: 'De piloot is dood. De co-pUoot gewond en de ko ning dodelijk gewond. Laat me a.u.b. mijn familie weerzien.' lijke provincie Magallanes, nadat ook daar protestdemonstraties waren ge houden. Dit gebeurde nadat in Punta Arenas een vooraanstaand zakenman was doodgeschoten tijdens een ge vecht met de politie. De onlusten in Santiago hebben de regeringscoalitie van Allende onder zware druk gezet. De socialistische partij, de voornaamste groepering bin nen de linkse coalitie, heeft haar militante leden in Santiago gemobili seerd. De regering heeft de staking van winkeliers een politieke actie ge noemd die bedoeld is chaos te veroor zaken. Maandagmiddag waren functionarissen van de economische inspectie onder politiegeleide de straat op gestuurd om de winkels desnoods met geweld open te breken. De leiders van de detailhandel werden met strenge straffen bedreigd en buitenlandse winkeliers met uitwijzing. De actie van de winkeliers was het gevolg van de regeringsmaatregelen, waardoor in de afgelopen twee weken de prijzen van diverse belangrijke produkten met bijna 50 procent zijn gestegen. Dit gold met name suiker, melk, melkprodukten, meel, azijn, wol en katoen. De regering ging tot deze prijsmaatregel over om speculatie en zwarte handel tegen te gaan nu de voorraden schaars zijn geworden. Om de laagstbetaalden niet onder de prijs verhogingen te laten lijden heeft de regering toegezegd hun inkomens in oktober te verdubbelen. Schaarste De schaarste aan diverse essentiële produkten is het gevolg van zware regenval die de oogsten voor een belangrijk deel heeft bedorven, waar op een ware hamster- en speculatie woede was uitgebroken. De autoritei ten hebben gemeld dat al grote voor raden zijn oqtdekt waarvan de eige naars een geschikt moment afwacht ten om ze op de zwarte markt te brengen. Door de prijsverhogingen hoopt de regering massale speculatie inkopen te voorkomen. Een van de leiders van de regeringscoalitie. Bosco Parra (links-christelijl;) heeft zelfs al om rantsoeneringsmaatregelen ge vraagd. In de Chileerse hoofdstad Santiago heerst grote onrust. Maandagavond braken ongeregeldheden uit tussen rechtse be togers en de poiltie, die de straten schoonveegde met waterkanonnen en traangas. Kort daarop werd de noodtoestand in het district afgekondigd. SAIGON (AP, Reuter, UPI) Een belangrijk deel van de Zuidviet namese kranten is gisteren in staking gegaan tegen de harde nieuwe perswet die president Ngoejen Van Thieu heeft uitgevaardigd. Gisteren verscheen ongeveer een der de van de 43 dagbladen in Saigon niet en werd daarmee de grootste openba re demonstratie tegen Thieu gehou den sinds deze onlangs speciale vol machten voor een periode van zes maanden verwierf. De perswet die op 3 september van kracht wordt voor ziet in strenge straffen wegens publi caties die de nationale veiligheid in gevaar kunnen brengen. Wat de nationale veiligheid precies omvat wordt niet omschreven en moet door de krantenredacties zelf worden uitgemaakt. Op grond van de wet kunnen kranten in beslag worden genomen, redacteuren en uitgevers ge vangen worden gezet. De Zuidvietna mese persraad is van plan de nieuwe wet voor te leggen aan het Hoogge rechtshof in Saigon. De Zuidvietnamese regering heeft gis- tereri de vrijlating aangekondigd van 600 'blijvend invalide' Noordvietname- se krijgsgevangenen. Tot de vrijlating is besloten naar aanleiding van een boeddhistische feestdag. Saigon heeft Gevecht achter scherm en in Miami Beach MIAMI BEACH (Reuter, UPI) Terwijl in deconventie-lial de Republikeinen hun eenheids&how opvoerden, werd er in een hotelkamer in de luxueuze badplaats een heftig gevecht geleverd tussen de conservatieve en vooruitstrevende vleugel van de Amerikaanse Republikeinse partij. De conserva tieven wonnen. na zes uur voor de prijs van een f Let op: De meeste leien, laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS 32 1 ?l f"" De strijd, die ver weg van de tv- camera's gevoerd werd, gaat over de vraag wie president Nixon op zal volgen in 1976 als Nixon niet meer in aanmerking kan komen voor het Wit te Huis. De conservatieven staan vier kant achter Spiro Agnew, die dit jaar opnieuw Nixons running-mate zal zijn, maar de progressievere Republi keinen zouden in 1976 liever een presidentskandidaat hebben, die gema tigde en onafhankelijke kiezers zal kunnen aantrekken. De verdeelsleutel voor gedelegeerden voor de volgende conventie is daarom bepalend. De Republikeinen wilden, net als de Democraten, vrouwen, jon geren en minderheden een grotere ver tegenwoordiging geven op de conven tie en besloten het aantal gedelegeer den nu 1.348 uit te breiden tot omstreeks 2.200. Staten, waar presi dent Nixon dit najaar zal winnen, zou den voor die prestatie 'n bonus moeten krijgen in de vorm van een belangrijk aantal extra gedelegeerden. De progressieven verzetten zich hier tegen, omdat zij menen dat de kleine re staten, die toch altijd voor een Republikein stemmen, begunstigd worden ten opzichte van de grotere staten, waar geregistreerde Democrati sche kiezers in de meerderheid zijn en waar steeds een zwaar gevecht moet worden geleverd om een Repu blikein gekozen te krijgen. De pro gressieven stelden daarom verscheide ne amendementen voor om ook de verkiezing van een Republikeinse gou verneur, senator of van een meerder heid van afgevaardigden naar het Congres te waarderen. VERSLAGEN De strijd is reeds twee weken gaande in commissies, die al eerder naar Miami Beach waren gekomen, maar bereikte een climax toen rond het middernachtelijk uur gestemd werd en de conservatieven gemakkelijk wonnen. Een hele serie amendemen ten werd overweldigend verslagen door de meerderheid van het comité gevormd door California en een reeks kleine staten. De ontgoochelde progressieven moesten zich daarop af vragen of zij de kwestie zouden voor leggen aan de conventie zelf. Als zij dat doen, riskeren zij een bittere tweestrijd voor de ogen van tv-kij- kend Amerika. Het zorgvuldig opge bouwde beeld van Republikeinse een heid zou daarmee in een klap vernie tigd worden. In de conventie-hal was het op de eerste dag een en al optimisme over de verkiezingsuitslag en een en al bewondering voor de capaciteiten van president Nixon. De gedelegeerden stampten met hun voeten, applaudis- Een vrouwelijke gedelegeerde barst in lachen uit, als zij gevraagd wordt of dc leuze Nixons the one (Nixon is dc man) slaat op haar zwangerschap. Zij ontkende. eerden en brulden luidruchtig, toen spreker na spreker president N>y>n prees en senator McGovern zijn Democratische opponent hekelde. Alles werd gedaan om zoveel mogelijk Democraten te laten overlopen naar het Republikeinse kamp. DEMOCRATEN Gouverneur Ronald Reagan van Cali fornia (een voormalig Democraat) diende een voorstel in. dat Democra ten uitnodigde dc president te steu nen in november. Met een reusachtig ja-gebru, werd dit voorMe) aangeno men Voor McGovern had de gouver neur geen goed woord over en hij meende dat de senator door zijn tak- tiek miljoenen Democraten zijn partij had uitgejaagd. Oud president John son was doodgezwegen en oud-vice- president Humphrey was vernederd op de Democratische conventie, aldus Reagan, die verder veel lof toezwaaide aan het adres van beide heren. Ook senator Robert Dole, voorzitter van hei Republikeinse nationale comité, bracht hulde aan twee Democraten, de oud-presidenten Truman en John son. Het is hoogst ongebruikelijk, dat een conventie van een Amerikaanse partij leden van de tegenpartij prijst. De ster van de eerste conventie-dag was bij afwezigheid van de president, zijn vrouw Pat, die een donderende ovatie kreeg toen zij werd aangekon digd. Het applaus duurde vijf minu ten en in deze prestatie hadden de speciaal overgevlogen 3.000 keurige Republikeinse jongeren, ditmaal gere gisseerd naar de publieke tribune, een werkzaam aandeel. Het enige, dat er fout ging aan de regie van de conven tie, was dat de gedelegeerden de film: Richard Nixon portret van een president kregen voorgeschoteld, ter wijl op het programma stond: De Nixor.-jaren: verandering zender cha os. Die film zullen ze nu op hun tweede conventiedag te zien krijgen. DEMONSTRANTEN De demonstranten in Miami spaien hun krachten voor de grote finale van woensdagavond, als zij willen probe ren de toegangen tot de conventiehal te versperren en de gedelegeerden willen verhinderen tijdig aanwezig te zijn voor Nixons aanvaardings-rede. Er werden slechts een paar kleine demonstraties gehouden, onder andere één van Vietnam-veteranen. Een volksrechtbank speurde ondertussen naar de misdaden van de regering- Nixon en hoorde ondermeer de film ster Jane Fonda, die de regering- Nixon heeft beschuldigd van genoci de in Vietnam. NEW YORK (AP) President Nixon neeft de goedkeuring van 59 procent van de Amerikaanse kiezers voor zijn beleid. Dit zegt een opinie peiling van Louis Harris, die werd uitgevoerd op 2 en 3 augustus. Zo oordeelden de kiezers over ver- lende punten van Nixons beleid: China-politiek: 70 pet. eens. 23 pet oneens. Rusland-politiek: 68 pet eens, 25 oneens. Vietnam-onderliandelingen: 38 pet eens. 56 pet oneens. Verkiezingscampagne: 39 pet eens, 56 pet oneens. Orde en Gezag: 34 pet eens, 61 pet oneens. Milieu-vervuiling: 34 pet eens, 55 pet oneens. Werkloosheid: 28 pet eens, 68 pet oneens. Prijzen: 19 pet eens, 79 p:t oneens. Hanoi gevraagd snel regelingen te treffen voor de ontvangst van de krijgsgevangenen. In mei 1971 was Hanoi de vrijlating van 570 Noord- vietnamezen aangeboden. De transac tie liep toen mis omdat de Noordviet- namezen niet kwamen opdagen om de invalide gevangenen over te nemen- waarop zij weer naar hun kampen werden teruggebracht. Amerikaanse militaire zegslieden in Saigon hebben bekendgemaakt dat in september de Amerikaanse basis Long Binh aan de Zuidvietnamezen zal wor den overgedragen. Long Binh is de grootste militaire basis van de VS buiten hun eigen grondgebied. Op de basis is het Amerikaanse legerhoofd- kwartier gevestigd. Tenminste een deel van de tienduizend Amerikanen zullen van Long Binh naar Saigon worden overgebracht. De Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft in Parijs gis teren felle kritiek geleverd op het programma van de Amerikaanse Re publikeinse Partij. Woordvoerder Ly Van Sau noemde het programma een onderstreping van Nixons vietnamise- ringsbeleid en zijn steun aan presi dent Thieu. Nixon zou 'binnen een paar dagen 'vrede kunnen krijgen als bij 'positief' reageert op het zeven puntenplan van de Voorlopige rege ring: het afzetten van Thieu, stopzet ten van de bombardementen en vast stellen van een datum van volledige terugtrekking van Amerikanen uit Vietnam. BUENOS AIRES (AP, EFE, Reu ter, UPI) Bewakers van de ge vangenis van Trelew in Argen tinië hebben gisteren veertien gevangen guerrillastrijders, on der wie vier vrouwen tijdens een 'ontsnappingspoging' doodgescho ten. Vijf gevangenen werden gewond. Zij behoorden allen tot de groep van 25 guerrilleros die vorige week kans zag te ontsnappen uit een zwaarbeveiligde gevangenis in Rawson. De uitbrekers wisten toen het vliegveld te bereiken, waar zes van hen een Argentijns lijn- toestel kaapten en dwongen naar Chili te vliegen. De 19 overige ontsnapten maakten zich meester van de verkeers toren, maar gaven zich over nadat de toren was omsingeld door militairen. Volgens de autoriteiten zijn de guer rilleros, die daarop in de marinebasis van Trelew werden opgesloten, op de vlucht gedood. Zij zouden een hoge functionaris van de basis als gijzelaar hebben meegenomen, maar deze wist le ontkomen. Gewapend met zijn ma chinepistool trokken de uitbrekers naar d? uitgang van het kamp. De bewakers beantwoordden daar het vuur van de gevangenen, aldus de le zing van de Argentijnse autoriteiten. MOSKOU (UPI) --De nieuwe, nog niet officieel gepubliceerde wet in de Sowjet-Unie om intellectuelen die naar het buitenland willen emigreren, z^er hoge belastingen te laten betalen, is fel aangevallen door een lid van het Russische Comité voor de Menst:i- rechten. De natuurkundige Malery Chalidze, die al eerder bekendheid kreeg door zijn protesten tegen ondemocratische of ongrondwettelijke maatregelen van de overheid, noemde tegenover Wes terse journalisten de nieuwe wet zo wel illegaal als immoreel. 'De situatie lijkt nu op een restaurant, waar een gast wordt uitgenodigd om gratis een maal te gebruiken er vervolgens een zeer hoge rekening wordt aangeboden'. De wet, die op 3 augustus van kracht werd, is vooral tegen de Sowjet-Joden gericht, die naar Israël willen emigre ren. Als officiële uitleg wordt gege ven, dat emigranten hun door de gemeenschap betaalde opleiding terug moeten betalen, als zij die gemeen schap de rug willen toekeren. Volgens Joodse woordvoerders zijn de bedra gen echter zo hoog gesteld, dat men gemiddeld acht tot tien jaar moet sparen om de uitreisbelasting te kun nen betalen. Volgens Chalidze is de nieuwe bepa ling in strijd met de wet, omdat men hierdoor van de intellectuelen 'ex pos- to slachtoffers' maakt, d.w.z. hen eerst gratis opleidt om hen daarna daarvoor te straffen. In zijn petitie zegt Chalid ze: 'Ik roep daarom de autoriteiten op om in ie>der geval niet de belastingen te heffen van die personen, die al een opleiding hebben gekregen voordat de nieuwe belastingen werden inge voerd'. Het door de Russische overheid niet erkende Comité voor de Mensenrech ten werd twee jaar geleden door de natuurkundigen Andrej Sacharow, Walerv Chalidze en andere fysici op gericht. NICOSIA. BEIROET (UPI, Reuter) Een lijnvliegtuig uit de volksrepu bliek Zuid-Jemen met 61 mensen aan boord is gisteren door twee mannen en een vrouw gekaapt Ze wilden het toestel, een DC-6 naar Libye dwingen, maar de gezagvoerder verklaarde dat daarvoor niet voldoende benzine aan wezig was. Hij zette het toestel op de luchthaven van Nicosia aan de grond. Daar dwongen de kapers benzine in te nemen, waarna het vliegtuig verder vloog naar Benghazi in Libye. In Beiroet is een anoniem telefoontje ontvangen, volgens welk het vlieg tuig gekaapt werd door commando strijders van de 'Organisatie van de Adelaars van Nationale Eenheid', die met deze actie de wereld duidelijk wenst te maken dat er in Zuid-Jemen een actieve verzetsbeweging tegen het daar heersende regime bestaat. De Zuidjemenitische ambassade in Beiroet heeft verklaard, dat de rege ring in Aden Saoudi-Arabië verant woordelijk stelt voor de veiligheid van de passagiers en het vliegtuig. PORT OF SPAIN (Reuter) Abdoel Malik, beter bekend als Michael X, de vroegere Black-Powerleider uit Lon den, is in Trinidad tot de strop veroordeeld, wegens wat de rechter noemde de 'brute, wilde opruiming van een onschuldige man'. Malik houdt vol dat hij onschuldig is aan dc moord. Een tweede beklaagde, Stanley Abott, werd door de rechter 'een geluksvogel genoemd, omdat hij tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld werd. Het proces, dat 25 dagen heeft ge duurd, stond in Trinidad geweldig in de belangstelling en dagelijks puilde de rechtszaal uit van de toeschouwers. Toen de vonnissen werden aangekon digd, stroomden velen samen om het gerechtsgebouw. Malik was beschul digd van de moord op een kapper uit Port of Spain. Zijn lichaam werd opgegraven in de tuin van Maliks huis, toen dat door brand verwoest was. Malik woonde in Christina Gar dens, 30 km van de hoofdstad. Na een speurtocht van zeven dagen werd Ma- lik gearresteerd. Volgens de officier van justitie had Malik de kuil in zijn tuin gegraven, de kapper naar zijn huis laten bren gen en hem met een jachtmes gedood in de kuil. Maliks medeverdachte, Ab ott, heeft toegegeven dat hij in op dracht van Malik de kapper naar zijn buis heeft gebracht, maar verder had hij geen rol in de moord gespeeld. Malik heeft bij hoog en laag ontkend dat hij de kapper heeft vermoord. 'Het verhaal is een leugen'. BOEDAPEST (AP) President Sa- dat van Egypte heeft de rehabilitatie bevolen van alle leger-officieren. die door wijlen president Nasser waren ontslagen voor of na de juni-oorlog van 1967 met Israël. Dit is door de correspondent in Cairo van het Hon gaarse persbureau gemeld. De enige groep officieren, die van de rehabilitatie is uitgesloten, is de groep die de voormalige vice-presi-, dent Ali Sabry heeft gesteund. Deze linkse politicus zit sinds vorig jaar in de gevangenis. Hij heeft levenslang gekregen. Het presidentiële dekreet houdt in dat alle officieren sinds vorige zondag in hun oude rang en hun rechten zijn hersteld, aldus het Hongaarse pers bureau. Na de juni-oorlog van 1967 gaf Nasser de schuld voor de nederlaag aan de 'reactionaire burgerlijke elementen' onder het officierscorps. De nieuwe maatregel betekent volgens politieke waarnemers een verdere verrechtsing van het regime en is waarschijnlijk bedoeld om Sadat meer aanhang on der de strijdkrachten te geven. MIAMI BEACH (Reuter) Een 22- jarige man, die voorgaf een lid van de Amerikaanse geheime dienst te zijn en in wiens auto een geweer is gevonden, is gisterochtend aangehouden toen hij poogde het gebouw binnen te gaan waar de Republikeinse conventie wordt gehouden. (Advertentie) MOSKOU (AP, Reuter, UPI) Het centrale comité van de com munistische partij in de Sowjet-Unie heeft feLle kritiek geleverd op de filmindustrie in eigen land en de hoogste partijfunctionaris voor filmzaken ontslagen. In een officiële verklaring, die in het partijdagblad de Prawda stond afge drukt, werd de Russische filmmakers verweten, dat zij niet volledig de mogelijkheden uitbuiten om de 'inter nationalistische en patriottische op voeding te intensiveren van h2t werkende volk'. De filmindustrie toont voorts niet voldoende de socia le, economische en culturele verande ringen in de Sowjet-Unie, terwijl po gingen worden gedaan de methoden van de buitenlandse filmindustrie op onkritische wijze over te nemen en overdreven aandacht wordt geschon ken aan personages die geen diepe sociale interesses of vaste morele be ginselen hebben, zo wordt gezegd. In de verklaring wordt er verder op gewezen dat het de 'belangrijke taak van de filmkunst is om actieve in vloed uit te oefenen op de ideologi sche en morele opvoeding en om onze jonge burgers het edele gevoel te ontwikkelen van liefde voor het socia listische moederland en toewijding aan de zaak van de communistische partij. De Prawda heeft bekendgemaakt dat Aleksej Romanow, die sinds 1963 hoofd was van de staatscommissie voor cinematografie, is vervangen door Filip Jermasj. De Prawda heeft voorts gemeld dat partijfunctionarissen in een aantal delen van de Sowjet-Unie hebben toe gelaten dat collectieve boerderijen 'de staats-discipline schonden' door onvol doende graan aan de staat te leveren. De Prawda zegt dat in het district Tambowskaja eind augustus 1,6 mil joen ton graan was gedorst op collec tieve boerderijen. Er was echter maar 240.000 ton aan de staat geleverd, aldus de Prawda. In september kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f 75.-, driemaandskaart f20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Vraag een folder aan 't loket. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9