Sneller onderzoek naar klachten over reclame dichtbij 'Reclame is hier geen ingevreten kwaal' JuqDÜD 1 (J utoritair Drtzichtig Heeresma langs berg en dal Dertien auto's van de weg gehaald Prijsschommelingen in eieren groter geworden /Kt ^UW/KWARTET WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 bus Nws BINNEN LAND/COMMENT A A K 15 K7 studenten protesteren tegen de loging van het college- en inschxijf- valt te billijken. De regering, en name ex-minister De Brauw, heeft er naar gemaakt. Eerst werden f t verhogingen aan het parlement geteerd zonder het bijbehorende liern van studieleningen, dat de last rooi minder draagkrachtige studenten et merkelijk zou hebben verlicht. En trt folgens werd de Eerste Kamer on- bedreiging met een kabinetscrisis h jtisch gedwongen, een maatregel te "f* vaarden, die ze anders waarschijn- w zou hebben verworpen. Dat de jsten van de studenten althans een deel zijn uitgelokt, is dan ook r alleszins verdedigbare stelling. fib! ^et 1S m"r ^an cen a^lesz'ns :et>b< ledigbare stelling, het is een feit, ir te je verhogingen toch maar door de epub vertegenwoordiging zijn aanvaard, zijn vastgelègd in een wet en de Js van het democratische spel eisen daarop is in deze kolom al terstond 'Het Eerste-Kamerdebat gewezen de betrokkenen zich aan die wet ju [en, desgewenst onder protest, o mee is natuurlijk niet gezegd, dat t overtreding nooit gerechtvaardigd 7,1 zijn. Wanneer een wet in strijd T it met het eigen geweten, is ze zelfs iden. Terecht zegt prof. mr. I. A. «nhorst echter in het jongste num- van 'Pharetra', dat er 'maar al te lichtvaardig een beroep op het u A »ten wordt gedaan'. 'Wanneer men enpro ollegegelden gaat boycotten, verzet zich niet tegen stuitend onrecht het soort waar men zich tegen mag l\ noet verzetten'. ze en studenten die de verhoging boy- n, nog wel aanspraak maken op Voc begrip, zij het niet op goedkeuring j hun gedrag, zelfs dat begrip ver en ze te verspelen, wanneer ze omende studenten die het niet met v9"03" eens zijn, proberen te beletten, rbeid! te laten inschrijven. Gelukkig is '1! naar een kleine groep die, eergiste ren gisteren, zich in Utrecht aan dit n ritaire wangedrag heeft schuldig iakt. Haar woordvoerder, de stu- B. Chorus, verdedigde zich voor Lie devisie met een betoogje dat erop Je, kwam, dat hij en de zijnen de tie veel beter konden beoordelen die onnozele schapen van eerste- wier belangen, desnoods tegen zin, door Chorus c.s. werden rtigd. zouden Chorus en zijn makkers n vinden, wanneer op 29 november slfde argument tegen hen zou wor- gebruikt, om hun de toegang tot stemlokaal te ontzeggen? Stellig de stad Utrecht te klein zijn om protesten te bevatten. Toch zou (door ons overigens niet bepleite) tie weinig minder dwaas zijn dan trtoning die Chorus en de zijnen week hebben opgevoerd. Codecommissie gaat slagvaardiger te werk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Klachten over reclame zullen voortaan sneller in behandeling genomen en af gewikkeld worden. Om een efficiëntere werkwijze mogelijk te maken, is het aantal leden van de Commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen, in de wandeling kortweg Codecommissie genoemd, teruggebracht van negen tot vijf. De leden van de kleinere commissie zijn aangewezen door de Bond van adverteerders, dojr de Vereniging van erkende reclame-adviesbureau's, door de Consumentenbond en het Consu menten-contactorgaan en door de Ne derlandse dagbladpers, de Nederland se organisa. van tijdschrift-uitge vers, de Nederlandse nieuwsbladpers en de Nederlandsche vereeniging van bioscoopreclame-exploitanten. Het vijf de lid, dat tevens als voorzitter van de commissie optreedt, is een niet uit de reclamewereld afkomstige jurist. Sinds 23 juni wordt de Codecommis sie voorgezeten door mr. N. Bolkestein. n. In het jaarverslag van de Codecom missie over 1970 stond al te lezen dat een wijziging van de structuur van de commissie in studie was genomen. Volgens drs J. L. Klein, directeur van het Genootschap voor reclame, was er behoefte aan een slagvaardiger beleid. De brede samenstelling van de commissie maakte het moeilijk snel en efficiënt te werken. Het duurde vaak nogal lang voordat een klager merkte dat hij niet voor dovemansoren had gesproken, en te recht werd dan ook daarover weer geklaagd. Omdat alleen de volledige commissie bevoegd was een klacht in behandeling te nemen en de commis sieleden maar eenmaal per maand bij elkaar kwamen, kon het soms gebeu ren dat een klacht een maand bleef liggen. Naast de inkrimping van het ledental van de commissie zal ook de nieuwe bepaling dat een jurist als voorzitter fungeert, tot het gewenste slagvaardi ger optreden kunnen leiden. Een ju rist, verwacht de heer Klein, zal over voldoende kennis en ervaring beschik ken om onmiddellijk na binnenkomst van een Klacht te kunnen beoordelen of deze voor behandeling in aanmer king komt. De klacht blijft dus niet meer liggen totdat de Codecommissie vergadert. Is er naar de mening van de voorzit ter reden tot klagen, dan worden onverwijld ('de volgende dag al', zegt drs. Klein) stappen ondernomen. Om te voorkomen, zoals nogal eens ge beurde, dat de adverteerders wiens reclameboodschap wordt aangevoch ten, de zaak traineert, moet hij bin nen veertien dagen nadat de klacht door de Codecommissie bij hem aan hangig is gemaakt, reageren. In veel gevallen laat de adverteerder weten, dat hij de omstreden reclame-uiting niet meer zal gebruiken. kunnen leiden. In het ene arrondisse ment zou een vervolging kunnen wor den ingesteld tegen een adverteerder die in het andere arrondissement geen strobreed in de weg wordt ge legd. De bestaande beroepsrechtspraak, meent de heer Klein, voldoet goed; alleen een te verwaarlozen aantal klei ne adverteerders glipt door de mazen van hot door de Codecommissie ge spannen net. 'Als in een buitenwijk van Haarlem een winkelier een mis leidende reclameboodschap op zijn etalageruit zet, kun je daar weinig tegen doen. Ook op huis-aan-huisbla- den is er weinig greep, maar over het algemeen geeft de huis-aan-huis-pers weinig aanleiding tot klachten'. Bekendheid De Codecommissie is in het leven geroepen door het zogenaamde Colle ge van contractanten, waarin negen organisaties die zich direct of indirect met reclame bezighouden, zitting heb ben. In theorie kan de commissie ook klachten over radio- en televisierecla me in behandeling nemen, maar in de praki'jl: komen die terecht bij de door de Kroon ingestelde Reclame raad, aie toezicht houdt op de uitzen dingen van de STER. Anders dan de Codecommissie, die daarvoor een te uitgebreid terrein bestrijkt, oefent de Reclameraad voor af censuur uit op reclameboodschap pen. Eeide instanties wisselen hun uitspraken met elkaar uit. Codecommissie en Reclameraad heb ben met elkaar gemeen dat ze weinig bekendheid genieten; als het anders was, zouden er, met name bij de Reclameraad, wellicht meer klachten binnenkomen. Overigens moet niet uit het oog worden verloren dat vaak klachten via een omweg de met het Weinig klachten ident Idi Amin van Oeganda wint gen land .net de dag aan populari- Maar hij koopt die volksgunst een te hoge prijs. Na de 60.000 v ten met een Brits paspoort hebben f>ok de 23.000 Aziaten die Oegan- staatsburger zijn, van hem te n gekregen, dat ze hun biezen ten pakken, men nog enig begrip opbrengen de uitwijzing van de Britse Azia- - al blijft het een onmenselijke Itregel. deze mensen binnen drie oden het land uit te schoppen jongste besluit van Amin is totaal rerpelijk. Terecht heeft president rere van Tanzania gesproken van sme. De maatregel is bovendien zichtig, i, wiens positie vrij wankel is (hij !t grote delen van het leger niet in land en moet toezien hoe de econo- van Oeganda snel bergafwaarts I), probeert zijn landgenoten voor te winnen ten koste van de Aziati- minderheid. Deze is niet geliefd in anda. De Aziaten beheersen een it deel van de handel en de indus- en hebben zich door hun commer- praktijken en door zich van de ikaanse samenleving te isoleren, de inst en de haat van de Afrikanen de hals gehaald. irom juichen de Afrikanen, nu hun lident ook de laatste groep Aziaten tl heeft gegeven, zich klaar te len voor vertrek. Maar als straks feestroes is uitgewerkt, zullen de ikanen tot de ontdekking komen, bun leider zich schromelijk heeft gist. Want het is een illusie te ken. dat dc Afrikanen de plaatsen nen innemen, die de Aziaten moe- vrijmaken. Ze missen de kennis, de waamheden en de ondernemings- it van de Aziaten. Als het werkelijk ver komt. dat alle Aziaten Oeganda aten. zal de chaos alleen maar Ier worden. dan zal Amin nieuwe zondebokken lig hebben. Hij heeft al gedreigd een militaire actie tegen het buur- d Rwanda, als dat land zijn uitwij- gspolitiek dwarsboomt door Aziaten laten samenzweren tegen Oeganda, ar welke wanhoopsdaad Amin ook der nog bedenkt, er komt een mo ut dat hij de rekening voor zijn nbeleid gepresenteerd krijgt. Hij is jg zijn eigen graf te graven. Dc sident van Oeganda zou er verstan- er aan doen. de Aziaten in tc akelen bij het opleiden van de Af- anen. Die samenwerking, dat moet k gezegd, zijn dc Aziaten in het leden al tc veel uit de weg gegaan. Tot reorganisatie van de Codecommis sie is niet besloten, omdat het aantal klachten over reclame zou zijn toege nomen. Het gebeurt betrekkelijk zel den dat adverteerders worden aange klaagd. Sinds de instelling van de Codecommissie in 1963, zijn er 173 klachten binnengekomen, en dat aan tal is bepaald niet groot. In de reclamewereld wordt dan ook weinig behoefte gevoeld aan een wet telijk toezicht op reclame, zoals dat in sommige Europese landen, bijvoor beeld Engeland, bestaat. Een door de Raad var. Europa ingestelde werk groep heeft in maart van dit jaar rapport uitgebracht over de stand van zaken met betrekking tot staatstoe zicht op reclame in de aangesloten landen. Op grond van dat onder de titel 'Consumer protection' gepubli ceerde rapport, dat nog in behande ling moet worden genomen, zou de Neder'andse regering kunnen worden aanbevolen bepaalde wetten ter be- schern ing van de consument uit te "aardigen. De heer Klein zou het niet toejuichen als zon aanbeveling werd overgeno men. Zou er. zo redeneert hij, een algemene wet komen, dan zou elke officier van justitie tegen een zijns inziens strafbare reclame-uiting kun nen optreden, wat tot willekeur zou Ruw geschat nog een <week of zes, zeven, dan vertrekt een van Neder lands meest bekende, althans meest produktieve, althans meest verrassen de en attractieve schrijvers, Heere Heeresma. naar Portugal. Eerst wacht hij tot zijn roman 'Langs berg en dal klinkt hoorngeschal' uitkomt en dat zal zo medio september worden, dan moet hij nog even langs Parijs op verzoek van zijn Franse uitgever, om dat daar dan ook twee van zijn boeken verschijnen, maar dat ligt toch op de route, zodat Portugal daar na niet ver meer is. Hoe lang gaat dat Portugese opont houd duren? 'Geen idee', zegt hij, 'en ik weet ook nog niet wat ik daarna ga doen.' Dat laatste blijk je dan 'wel met een korreltje zout te moeten nemen, want nog maar net maandag rijn de opnamen voor de film 'De Antichrist' beëindigd (naar Heeresma's 'Hip hip hip voor de Antichrist') waar hij zelf ook drie rolletjes in speelt of er wordt alweer gewerkt aan de volgende film. Dat wordt er een naar de roman 'Han de Wit gaat in ontwikkelingshulp'. Fons Radema kers gaat 'm regisseren en de bedoe ling is, dat de studio-opnamen in januari, februari beginnen. Na geroutineerd schrijver en begin nend acteur (waren dat grote rollen 'Ach, wat heet, hè, maar ik ben erg in m'n nopjes, omdat het klimaat op de set zo bijzonder goed was') zal Heeres ma binnenkort ook nog regisseur zijn. Want zijn stem mag dan noncha lant klinken, alshof het moment waar op hij zelf de regie in handen neemt zal nu, schat hij zo'n vier films achter de rug hebben, maar onderdehand worden ook nog 'ergens ter toereld twee scenario's gerealiseerd.' Ergens blijkt Engeland te zijn. Het ene sce nario is geschreven naar 'Ten einde Dublin', dat hij samen met zijn broer Faber schreef en dat in het Engels 'Destination Dublin' gaat heten. Het andere is een zelfstandig scenario, dat tot nu toe alleen aan 'C 14' te herkennen valt. En dan staat er nog een dramatische documentaire van de NOS op stapel over Heeresma's publi caties in het tijdschrift Soma; de eerste zal bestaan uit biografische tekst over de jaren 1939-1945. Nu er zo weinig tijd overblijft, waar om moet hij dan zo nodig naar Portu gal? 'Het klimaat in Nederland wordt zo ontzettend slecht, dat ik het hier niet meer uithoud.' Geestelijk of schijnt de zon hier niet genoeg? 'Nee, die zon interesseert me de ballen. Ik ben geen varken dat zich als een stuk vlees in de zon wentelt. Geestelijk natuurlijk. Ik weet zeker dat de 'An tichrist' hier over twee a drie jaar volslagen onmogelijk zal zijn. Kijk maar naar de dramatische produkties van de t.v. Alle zuilen hebben hun afdeling drama tot het minimum te ruggebracht. Ze kopen liever series uit het buitenland en maken leuke quizzes, ze durven niets te onderne men. In alles zie je een ruk naar behoudendheid.' Desondanks zegt hij even later: 'Uit ervaring is me gebleken dat er nog maar twee landen bewoonbaar zijn: Engeland en Nederland en daar houdt het mooi mee op.' Waarom dan Nieuwe voorzitter codecommissie: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Mr. N. Bolke stein, sinds eind juni voorzitter van de vijf leden tellende Codecommis sie, is een vreemdeling in het Je ruzalem van de reclame. Hij vindt dat vreemdelingschap allerminst een bezwaar, al verdiept hij zich wel ijverig in alle reclamevakbla den die hem worden toegezonden Op 1 maart is hij, zeventig jaar oud, gepensioneerd als president van het gerechtshof in Amsterdam. Aan het eind van dit jaar zal hij ook aftreden als voorzitter van de raad van tucht van het Nederlands instituut van accountants, de enige funcie die hij naast het voorzit terschap van de codecommissie nog vervult. Hoewel hij naar zijn zeggen geen reden had na zijn pensionering naar iets anders uit te kijken, heeft de heer Bolkestein positief gereageerd op het verzoek uit de reclamewereld: 'Ik vond het de moeite waard om te doen; het leek me zeer interessant'. Mr. Bolkestein' is de opvolger van de onlangs overleden reclameman J. J. Rouma, oud-directeur van het Amsterdamse reclame-adviesbureau Rouma n.v. Hij vertwacht niet dat zijn onbekendheid met de gang van zaken in het reclamewezen de vervulling van zijn functie zal ver zwaren. 'Ik ben erin geïnteresseerd', zegt hij eenvoudig, 'dat de dingen be hoorlijk gebeuren, of dat nu op het gebied van de reclame of van iets anders is'. Mochten zich speci fieke, voor een buitenstaander toch niet zo eenvoudig op te los sen, problemen voordoen, dan kan hij altijd te rade gaan bij zijn vier medeleden, die de reclamewereld wel kennen. Over de vraag of de overheid een actievere rol zou moeten spelen bij het toezicht op reclame, spreekt de heer Bolkestein geen oordeel uit. Als voorzitter van een geschillen commissie, zegt hij, is het slechts zijn taak te beoordelen of de klach ten die de commissie worden voor gelegd, al dan niet gerechtvaar digd zijn. Mr. N. Bolkestein Wel stelt hij vast dat de door de Codecommissie geformuleerde ge dragsregels niet vaak worden over treden. 'De reclame is hier', meent hij, 'geen doorgewoekerd kwaad'. De sanctie op overtredingen noemt de heer Bolkestein 'betrekkelijk zwak', maar toch doeltreffend ge noeg om met de bestaande sanctie- bepalingen vrede te hebben. Als een adverteerder een overtreding begaat, krijgthij in de praktijk vrijwel geen kans meer zijn onjuis te of misleidende reclamebood schap nog langer uit te dragen. De voorzitter van de Codecommis sie hoopt dat het werk dat hij sinds kort doet, ook de door hem noodzakelijk geachte bekendheid zal krijgen: 'Het publiek moet we ten dat de mogelijkheid bestaat zich over reclame te beklagen'. In de manier waarop in Nederland reclame wordt gemaakt, heeft hij wel zoveel vertrouwen, dat hij als gevolg van die grotere bekendheid geen opeenhoping van klachten voorziet. Drs. J. L. Klein toezicht op reclame belaste instanties bereiken. De heer Klein merkt op dat de kla gers zich in eerste aanleg vaak rich ten tot organisaties die bekender zijn, zoals vrouwenverenigingen en de Con sumentenbond. Én die zorgen er dan wel voor dat de klachten worden doorgegeven aan Codecommissie of Reclameraad. Desonda.iks heeft de Codecommissie opnieuw te kennen gegeven naar een grotere bekendheid bij het publiek te streven. Mede door de nu ingevoerde werkwijze, ho.pt zij dat doel te berei ken. Het secretariaat van de commis sie is tot 1 september gevestigd op het adres Nieuwe Zijds Voorburgwal ran 'Geef die mok eens door Jet' nog Portugal? 'Ik ga als rèfugé naar Por- een eeuwigheid verwijderd is, hij -wil tugal. maar het is heel goed mogelijk j a tI L., I, rJi, tl*»,, c uit n ttt T n/lL dat in 1973 al gaan doen en dat kan nooit lang na Han de Wit zijn. Hij achtergronden Nou mag de PTT nóg zo aan vondst vinden, niet iedereen is er gelukkig mee. Hoeveel procent van het publiek en van het PTT-personeel het vernieuwen zijn en de ach tergrondmuziek nóg zo'n geweldige stelt eigenlijk prijs op zulke muziek? Heeft het tweede kamerlid Dolman (PvdA) schriftelijk aan de staatse cretaris van verkeer en waterstaat gevraagd. Tenslotte, vindt hij, horen de Nederlanders op de openbare weg - in openbare gelegenheden al genoeg 288 in Amsterdam; na die datum luidt geluiden, ongevraagd nog wel. Zolang dat het daar zo de neus uitkomt, dat ik een week later op Honoloeloe zit.' tor Eeles het welletjes. Hij greep een pistool, schoot Prescott, diens vrouw Constance en de 27-jarige dochter Marjorie dood, ging toen kalmpjes ontbijten, kuste zijn eigen vrouw ge dag, maakte al zijn geld op haar naam ovev en gaf zichzelf opgelucht bij de politie aan. het adres: Oranje Nassaulaan 19, Anv sterdam. Van een verslaggever DEN BOSCH Dertien van de 260 auto's die gisteren op drie plaatsen in Noord-Brabant aan een politpeonder- zoek onderworpen werden, moesten uit het verkeer genomen worden om dat verder rijden niet verantwoord was. Van tien andere auto's deugden de remmen niet, van zes auto's werk te de stuurinrichting niet goed en 48 andere auto's hadden nog andere tech nische gebreken. Het onderzoek, waaraan dertig agen ten deelnamen, werd gehouden in De Reek, (bij Grave) Den Dungen en Sprang-Capelle. Belastingambtenaren die ook aan het onderzoek deelnamen hebben tien processen-verbaal opge maakt wegens ontduiking van de we genbelasting. Van een verslaggever UTRECHT De prijsschommelingen in de eiersector is sinds het ontstaan van de EEG eerder groter dan kleiner geworden. Dit zei de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer J. T. Mellema, giste ren in Utrecht in de algemene verga dering van de Nederlandse organisatie van pluimveehouders. Hij constateerde dat in de partnerlan- den steeds meer stemmen opgaan voor contingentering van de produk- tie. Hij achtte een dergelijk stelsel met sterke nationale trekken onaan vaardbaar en in strijd met de geest van de gemeenschap. Niettemin vreest hij dat de drang naar contingentering niet gekeerd zal kunnen worden. het publiek niet van buitengewone geestdrift blijk geeft, zou zoiets niet moeten mogen. ongewassen Na drie jaar huwelijk hield een Grieks echtgenoot het niet meer bij zijn vrouw uit en vroeg echtscheiding aan. Reden: zijn vrouw heeft zich sinds de huwelijksdag niet meer ge wassen en het minste dat de man nu vraagt is een scheiding van tafel en bed, want het huisje wordt hem te muf. zijn vrouw te goor, zijn bedde- goed te onsmakelijk en het eten dat zij klaarmaakt lust hij ook niet meer. Gisteren kwam het geval voor de rechtbank in de stad Saloniki. De man mocht zijn redenen vertellen en daarna had zijn vieze vrouw ook wat te zeggen: 'Waarom zou ik me was sen? Mijn man heeft me al die jaren met geen vinger meer aangeraakt', beet ze de recher toe. De zaak wordt in beraad gehouden. pionierster r-p Er moet ergens een lek zitten Het lijkt zo eenvoudig. Mensen die te dik zijn eten teveel, en als ze minder dik willen worden moeten ze gewoon minder eten en dan lukt dat wel. Maar zo eenvoudig is het niet. Want er zijn een heleboel mensen die dat wel eens geprobeerd hebben, en merk ten dat minder eten niet of nauwe lijks bleek te helpen. Daar is natuurlijk toch wel een eenvoudig verhaal voor te bedenken: die mensen dachten wel dat ze minder aten, maar met allerlei hapjes tussen door tegen het hongergevoel gooiden ze hun eigen glazen in en ddórom bleven ze toch dik. Maar zo eenvoudig is het ook niet. Ik moet bekennen dat ik dit hardvochti ge verhaal ooit wel eens aan gezette vrienden heb voorgehouden. Daar heb ik nu spijt van, want het ligt al lemaal net iets anders. Het misver stand is trouwens (nog) wijdverbreid. In het laatste nummer van het Che misch Weekblad bijvoorbeeld, schrijft voedingsmedewerker dr. E. H. Groot een beschouwing over Overvoeding overwicht en vetzucht', waar hetzelfde te eenvoudige verhaal in voorkomt, zij het in een minder hardvochtige vorm. Een mens heeft om te leven en te bewegen een bepaalde hoeveelheid energie nodig, luidt dat verhaal, en die energie haalt In i uit een bepaalde hoeveelheid eten. Eet hij meer. dan wordt het teveel vastgelegd in de vorm van vet, eet hij minder dan tcordt de bestaande vetvoorraad aan gesproken. Dat betekent dus ook, dat iemand die niet lichter of zwaarder ivordt, pre cies genoeg eet. Het mechanisme dat dat regelt, liet evenwicht lussen hon ger en verzadigingmoet bij de meeste mensen dus erg precies werken. Dr. Groot rekent voor dat iemand die in de loop van 35 jaar de afwijking in zijn gewicht binnen de acht kilo houdt, zijn hoeveelheid eten op 0.03 procent nauwkeurig moet hebben ge regeld. Dat zou niet alleen erg precies zijn, maar voor een eenvoudig biolo gisch regelmechanisme verdacht pre cies. Dat kan gewoon haast niet. Er moet ergens een lek zitten. En het is dan ook niet zo. Toen Derek Miller van het Queen Elizabeth College in Londen de proef op de som nam, had hij binnen een maand het lek in de redenering overtuigend aangetoond. Zijn redenering was erg eenvoudig: als het eenvoudige verhaal over eten en gewicht waar is. moeten mensen die express te veel eten, in een gecontroleerd tempo zwaarder worden. Tientallen studenten waren bereid om dat in het belang van de wetenschap en de dikke medemens te proberen. De eerste week kwamen zij inderdaad flink aan, maar hun spijs vertering paste zich aan de vergrote hoeveelheid voedsel aan, en na een week of drie. vier, ging de groei nog maar half zo snel. De enig mogelijke conclusie: het extra eten wordt maar voor een deel ge bruikt voor vetvorming, en de rest verdwijnt m de vorm van extra warm te, wordt eenvoudig via een lek-me- chanisme opgestookt. Kennelijk heeft het lichaam, behalve gevoelens van honger en verzadiging, een tweede regelmechanisme: de doelmatigheid, het rendement, waarmee het voedsel wordt gebruikt. De hoeveelheid eten hoeft dus niet op tienden van procen ten nauwkeurig te worden geregeld, wanneer je toevallig wat meer eet, wórdt het teveel eenvoudig via het lek opgestookt. En hetzelfde mechanisme kan dit tot trootst van dikke mensen die vruchteloos minder eten en dan nog worden beticht van gebrek aan zelfbe heersing ook de andere kant op werken. Sterker nog, wil het tweede regelmechanisme goed functioneren, dan zal dat wel moeten. Het lijkt er dus op, dat het 'lek' permanent werkt. Wie minder eet, valt nietdirect fors af, maar gaat in eerste instantie dat eten doelmatiger gebruiken, het lek kleiner maken. Ook dat is in Engeland in de praktijk geprobeerd, en wel door voedingsdes kundige kolonel Crowdy van het Brit se leger. (Of ook hij met vrijwilligers werkte, wordt zorgvuldig in het mid den gelaten in het artikel van Jerry Cowhig in de New Scientist waaraan wij deze gegevens ontlenen). Maar in ieder geval kolonel Crowdy zette rijn mannen letterlijk op een hongerdiëel, en kuam inderdaad tot de conclusie dat zij aanzienlijk minder gewicht verloren dan hij volgens het eenvou dige verhaal had uitgerekend. En dat ging niet eens ten koste van hun conditie: de tijdelijk ondervoede man schappen beklauterden de stormbaan met evenveel succes als hun collega's. Het is dus duidelijk dat het verband tussen eten en zwaarlijvigheid aan zienlijk losser is dan algemeen werd aangenomen. Jammer genoeg hebben we daar voorlopig erg weinig aan. De grote traag is namelijk: waar in de vele stapjes van de spijsvertering zit nu dat lek? Zodra we dat weten, moet het in principe mogelijk zijn, de grootte van het lek te beïnvloeden en dus dikke mensen op diëet een krachti ge steun in de rug te geven, of zelfs dikke mensen helemaal zonder diëet laten afslanken. Over de aard van het lek bestaan al wel ideeën, maar die moeten nog bewezen worden. Het is ook mogelijk dat er verschil lende lekmogelijkheden zijn, en dus ook verschillende oorzaken van te groot gewicht. In ieder geval lijkt het de moeite waard om daar hard naar te gaan zoeken, want er zijn te veel te zioare mensen en die blijken aller lei ziekten meer en vaker te krijgen dan anderen. Voor wie details wil weten: New Scientist, Vol 55, p. 31. Contact; Vrijdag komen 1350 ambtenaren uit het hele land in Haar lem bijeen voor de 26ste interprovin ciale contactdag. Er staat zoveel op het programma sportwedstrijden, excursies naar de Alkmaarse kaas markt, de Aalsmeerse bloemenveiling, de Amsterdamse grachten en de nabu- rigedui nen dat het de vraag is of er nog tijd overblijft voor echt con tact, maar dat zal ze een zorg wezen. Kunst en slagwerk Van de acht slagwerkers die bij de openingscere monie van de Olympische spelen hun slag mee mogen slaan in het grote orkest van Kurt Edelhagen, zijn er twee niet-Duits: een Amerikaan en Rob Meyn uit Nieuw-Loosdrecht. de 41-jarige eerste slagwerker van het Radio Filharmonisch Orkest. Kurt heeft hem daartoe uitgenodigd. Druif De Fransen hebben een nieuwe druif naar ons land gebracht, die de Alphonse Lavallée heet, erg smakelijk schijnt te zijn en vermoede lijk naar zijn kweker is genoemd, maar dat is dan ook alles wat we er van weten. Bloedwraak Nadat vader, moeder en dochter Prescott hun straat in het Engelse Solihull drie jaar hadden geterroriseerd (voor namelijk 's nachts schreeuwden ze, bonkten op de muren, loerden door sleutelgaten, draaiden keiharde mu ziek en zo meer) vond buurman Vic- Zo te zien kan luitenant Don Hunter van de Amerikaanse marine het uit stekend vinden met collega Ann Kerr. Spijtig voor beiden zullen ze niet samen het schip in kunnen, want luitenant Ann wordt zelf (de eerste vrouwelijke) bevelvoerend officier op een Amerikaans marinevaartuig. Zij is een van de pioniersters in deze bran che, over wie admiraal Zumwald pas in Washington vertelde dat ze over een paar maanden met het hospitaal schip Sanctuary het zeegat uitgaan. vet Behalve aan hun nieuwe klas, meneer of juf moeten tweehonderdduizend schoolkinderen in Den Haag, Rotter dam en nog zeventig andere Zuid- Hollandse gemeenten deze week aan nog iets nieuws wennen: vetarme schoolmelk. Daarmee loopt Zuid-Hol land wel een beetje achter, want Am sterdam en diverse andere plaatsen doen dat al minstens een jaar zo, maar misschien hebben ze meer naar het zuiden eerst even de koe uit de boom willen kijken. Niet dat de vetarme schoolmelk 1.5 in plaats van 3.2 procent vet zoveel uitmaakt. Veel kinderen worden te dik, doordat ze (onder andere, want van zoetigheid zijn ze ook niet vies)' wel 120 gram ver per dag binnenkrij gen, zeker vijftig gram te veel. Dat komt door de geliefde patates mèt en kroketten en zo. Die 1.7 procent vet minder is dus maar een druppel op een gloeiende plaat, maar alle beetjes helpen en bovendien zit er in de magere schoolmelk wat meer eiwit, kalk en vitamine B2. Lunchpauze

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7