Dokter Mary Verghese Andere Bartje voor laatste drie delen <8*1 lavona Meedenker Frits Thors weg bij het NOS-journaal Haar' problemen? TROUWKWARTET WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 MARY PERKINS IN DE GOUDE GAPER door W. G. VAN DE HULST, plaatjes van W. G. VAN DE HULST Jr. 212. En zo is 't geschied, dat de hoogwaardige en zo op hun fatsoen gestelde droomuitleggers-sterrenwiche laars-waarzeggers, zomaar met hun doodgewone knecht samen, een plaats kregen aangewezen in een kleine stal op stro'en,' zei de meijer, 'eten wordt je gebracht; maar om tien uur gaat de zaak hier op slot en grendel; snap je? En als 't je niet bevalt, stap je maar op hoe eerder hoe liever!' Hij keek hen aan, alsof hij een stelletje opgevangen vreemde var kens in een hok had gejaagd O. ze bliezen van woede; maar ze waren machteloos. Alleen de knecht grijns de. En 7.0 is 't óók geschied, dat in die donkere avond de meijer uittrok om Scheve Tinus op te halen en hem bij z'n meesteres te brengen, 't Was wel een bijzonder duistere avond; geen ster te zien, nu en dan regende het zacht. Het kleine poortje in de kas teelmuur door, was de aangewezen weg, maar de smalle laan er heen kronkelde erg. En, *.o is 't óók geschied, dat nog een tweede man die kronkellaan in sloop de eerste achterna; maar dat wist die eerste niet BORGER (DR) De 15-jarige mavo scholier Jaap Schadenberg uit het Drentse dorp Borger speelt in de laatste drie delen van de televisieserie Bartje. Die regisseur Willy van He- mert voor de NCRV maakt, de hoofd rol. Bartje is aan het eind van het boek veertien jaar en om een jongen van die leeftijd te spelen is de acht jarige Jan Krol te jong. Jan heeft Bartje zelfs op vijf-jarige leeftijd ver tolkt. Er zijn al een paar opnamen met Jaap achter de rug in het dorp Ros winkel, waar het arbeidshuis is ge pland waar Bartjes familie na de Lan ge Jammer gaat wonen. 'De mensen zeggen, dat we op elkaar lijken', zegt Jaap, die niet eerder aan toneel heeft gedaan. Hij heeft zijn haren af moe ten laten knippen, maar daar had hij geen bezwaar tegen in tegenstelling tot een van de kleinere spelertjes, die van deelname heeft afgezien omdat hij 'deze stap' niet kon maken. Jaap is iets donkerder dan Jan Krol. Hij heeft alle: tijd gehad om zijn zomervakantie te benutten en uit te gaan. Maar nu hij aan de beurt is met opnamen maken is de school inmid dels begonnen. 'De directeur vindt het niet erg, dat ik een paar weken verlet en ook mijn ouders niet. De jongens schrijven de lessen voor me op en ik kan 's avonds leren'. Jaap zit in de vierde klas van de mavo-school. Jaap, die op Drentse wijze gemoede lijk, maar ook kort en krachtig ant woordt alsof alles heel gewoon is, is de zoon van de concierge van het ge meentehuis van Borger. Deze heeft tevens de functie van bode en is beheerder van de sporthal. Hij komt uit een klein gezin. Hij heeft nog een broer, die 21 jaar is. Willy van Hemert heeft inderdaad al het oog op Jaap laten vallen, toen hij naar voren kwam bij een selectie van een grote groep scholieren uit Borger en de omringende dorpen. Aan de hoofden en onderwijzers van dertien scholen is gevraagd of zij leerlingen willen uitzoeken, die geschikt zouden zijn om mee te spelen. Uit deze selectie is ook de jonge Bartje, Jan Krol naar voren gekomen. Of ook het tweede deel van Anne de Vries' bestseller 'Bartje zoekt het ge luk' zal worden verfilmd is nu nog beslist niet te zeggen, wordt van NCRV-zijde meegedeeld. Dat hangt er vanaf hoe het eerste deel uitvalt en KARELTJES GROTE AVONTUUR 1. Toen de trein uit Texas eindelijk in New York was aangekomen, nam Smidje Verholen zijn intrek in een comfortabel hotel en besloot enkele dagen uit te rusten, voor hij op de boot stapte naar zijn eigen land. Hij verlangde nu weer echt naar zijn eigen land en naar een fijn huisje in een rustig dorp. Naar een huisje met een smederij, waar je fijn kon klunge len en met een vijver in de buurt, waar je kon vissen en een groot bos, waar je kon wandelenZo zat hij wat te soezen over zijn toekomst, toen de maitre d'hotel plotseling bin nentrad. Een maitre d'hotel is ie mand, die een sjiek pak draagt met een streeepjesbroek. denkt dat hij alles weet en in een hotel iedereen een grote mond geeft behalve zijn eigen directeur. Met een onderdanig lachje trad dit deftige heerschap dus naderbij en hij zei zalvend: 'Is alles naar mijnheer zijn zin? Is mijnheer zijn glaaske gerstenat op de .juiste temperatuur? Zo nee, dan zal ik de kellner op zijn kop geven. Zo ja, dan zal ik hem ook op zijn kop geven, want dat h(ben die rekels af en toe nodig. Verder doet het mij leed mijn heer te moeten meedelen, dat er een afschuwelijk opdringerig persoon op de gang staat, die mijnheer met alle geweld even wil spreken. Zal ik hem een grote mond geven en zeggen, dat U geen tijd hebt voor zulk gespuis?' I 'Hier heb je een dollar voor de moeite, beste kerel', antwoordde de smid. 'En laat die man op de gang maar binnenkomen, want hij kan moeilijk nog opdringeriger zijn dan jij'. 'Dank U, mijnheer, dank U', glimlachte de maitre d'hotel en hij verdween, blij met zijn dollar, want ook mannen in streepjesbroeken zijn gevoelig voor geldEn nauwe lijks had deze zijn hielen gelicht, of daar stormde een merkwaardige kerel de kamer binnen. Hij ontrolde een groot vel papier en riep joviaal: 'Blij U te zien, zeg ik altijd maar! En hier heb ik dan een artikel, speciaal en alleen voor U! Kijken is kopen, zeg ik altijd maar! Nou! Is dat een fijn bootje of niet?' FERDNAND Van onze radio- en tv-redaktie HILVERSUM Frits Thors zal op 26 september voor het laatst als nieuws lezer van het NOS-journaal op het scherm te zien zijn. De heer Thors (63), heeft mede in verband met zijn leeftijd verzocht ontheven te worden van zijn functie. Hij wil zijn werkzaamheden voor radio en televi sie meer dan tot dusver overdag gaan verrichten. Het is niet uitgesloten, dat hij af en toe als invaller op het scherm te zien zal zijn. Frits Thors werkt free-lance voor de NOS. Hij is zeven en een half jaar aan het NOS-journaal verbonden geweest. Jaap Schadenberg uit Borger is de 'oudere' Bartje. hoe het wordt ontvangen bij de kij kers. Op dit moment zijn alleen nog maar filmbeelden van de televisie serie gemaakt, maar nog geen monta ge, zodat men zelf ook geen goede indruk kan krijgen, al is Willy van Hemert zelf overtuigd van het succes van Bartje. Van Hemert en zijn staf zullen nog een paar weken nodig hebben om Bartje te voltooien. Advertentie droog en dor haar? Lavona-crèmebehandeling Flakon voor 2-3 behandelingen f2,00 Voordeelf lakon voor «c«e 10 behandelingen f5,25 slap en fijn haar? Lavona-haarherateller Flakon voor 3-4 behandelingen f 2,05 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,50 vet haar? Lavona tegen vet haar Flakon voor 21 behandelingen f2,45 Voordeelflakon voor 10behandelingen f6,95 herstel van uw haar? Lavona-snelkuur met extra- verstevigende werking voor herstel van alle haarsoorten. Flakon voor 3-4 behandelingen f2,40 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f6,95 haar vlug uit model? Lavona-haarverstevlger. Flakon voor 1 behandeling f 0,85 2-3 behandelingen f 1,50 Voordeelflakon voor 10 behandelingen f3,75 Verkrijgbaar in 2 soorten. Normaal: voor normaal haar. Bleu: voor grijs-geméleerd haar. door D. C. Wilson 'Op deze of gene wijze hebben we allemaal onze 'stoepjes',' zei dokter Rusk. 'Dingen die ons beletten al onze vermogen ten volle tot ontwik keling ti brengen.' De op het instituut toegepaste metho den. /o legde hij uit. waren zowel eenvoudig als praktisch. Nieuwe pa tiënten kregen meer dan honderd vra gen te beantwoorden betreffende ge wone dagelijkse dingen, zoals: kunt u uw tanden poetsen? Kunt u uw haar kammen? Kunt u uit bed in uw rolstoel komen, en uit uw rolstoel in een auto? Het dagprogramma voor de desbetref fende patiënt werd dan geheel op zijn speciale behoeften ingesteld, en was erop gericht hem zo zelfstandig moge lijk te doen worden. De successen die het instituut in meer dan dertien jaar bij meer dan 40.000 patiënten had beretkt, waren geen wonderen, zoals sommige mensen schenen te denken. Ze waren tot stand gebracht door hard werken, door verbeeldingskracht en wil. 'Als dc patiënt zijn wil erach ter zet," zo luidde een van de stellin gen, 'is niets hem te zwaar.' 'Maak u geen zorgen over de kosten.' besloot dekter Rusk. 'Alles wordt ver goed. En ook tijdens uw eigen revali- datietijd kunt u collges en stafbe- prekingen bijwonen. Kortom: u bent ow eigen eerste patiënt!' Maiy was weldra volop bezig. Ze kreeg de beschikking over nieuwe en nog hetere beugels. Ook kwam er een andeic rolstoel. Maar het kostbaarste onderdeel van haar nieuwe uitmonste ring was merkwaardig genoeg het meest simpele: een klein plateautje dat zij aan haar rolstoel kon hangen en met behulp waarvan zij zich zon der assistentie vanuit haar stoel m een auto kon begeven, en vice versa. De Australische methode had er de nadruk op gelegd dat de patiënt door nnddel van stangen omhoog trok, hier leerde Mary zich omhoog te duwen. Uren oefende ze om haar armen en schouders nog sterker te maken, daar dit systeem zeer hoge eisen stelde aan de spieren. Ook moest er elke dag wordeu geoefend op een mat om hou ding en evenwicht te verbeteren. Veel tijd werd besteed aan het zich eigen maken van al die kleine, noodzakelij ke, alledaagse manipulaties, waaraan men hier het allergrootste belang hecuite. Intensief arbeidde Mary aan dat a'les en zelfs deed ze een nieuwe poging te leren lopen. Drie maanden achtereen hield ze verbeten vol en gehoorzaamde aan de vriendelijke aanwijzingen, waarbij ze haar nieuwe beugels meesleepte als een gekooid dier zijn kettingen. 'Uitstekend, dokter! Nog één keer. ja? Vindt u het niet fijn dat we vooruit gang boeken?' Nee, Mary vond het niet fijn, en bovendien wist ze heel goed dat er van vooruitgang geen sprake was. De zelfde krampen die haar in Austtralië het leven hadden zuur gemaakt, kwa men haar ook hier plagen. De enige norm die Mary aanlegde aan het hele programma was: waartoe dient het? Honderden uren oefenen om de arm spieren te verstevigen? Ja. Geen te hoge prijs, wanneer ze zich daardoor beter en zelfstandiger kon leren bewe gen. Moeitevolle inspanning om een werkstuk op het gebied van leerbe- werking af te leveren.' Vanzelfspre kend. Later, thuis in India, zou zc leiding moeten kunnen geven aan dit soort bezigheden. Dat lag op het ge bied van arbeidstherapie en herscho ling. Maar zoveel uren zich kruipend en schuifelend afmatten, alleen om ten langen leste trots te kunnen zeg gen: 'Kijk eens naar mij! Ik kan lopen!' Néén! Taai worstelde ze zich deze drie maanden door, en verzocht toen te mogen aanvangen met het eigenlijke doel van haar komst: me disch werk. H t werd haar toegestaan. Mary was nu een van de 268 artsen, verpleegsters en therapeuten uit 59 verschillende landen, Jie aan het in stituut sedert de oprichting in 1J48 hun opleiding ontvingen. Hebt u al een windmolentje op uio dak? Toen Roel van Duyn zijn idee over schonere energie voor Hier en Nu nader uiteenzette, hebt u mis schien, net als ik, glimlachend ge luisterd, met in het achterhoofd de gedachte dat het meer ludiek dan uit voerbaar was. Verrassend daarom, dat een man van het vak dat plannetje niet met een snier van tafel veegde. We moeten in Roel van Duyn meer zien dan een ludieke vogel: hij weet op een onconventionele manier men sen van allerlei slag aan het denken te zetten. Ook orer onderwerpen waar ze anders wellicht aan voorbij zouden gaan. Een meedenkertje stak eveneens in Zomaar een Zomeravond. Het werd vlot gelanceerd door Hans Schmit, één van onze sportredacteuren Hij zal zelf niet verwachten dat al zijn opmerkin gen direct door iedereen zullen wor den onderschreven. Zijn bezwaren ech ter tegen de miljarden verslindende Olympische Spelen geld waarmee aanzienlijk grotere aantallen sportbe oefenaars een broodnodige accommo datie kunnen worden geholpen deel ik hartgrondig. Ook de bezwaren tegen scheefgegroeide nationalistische ten- denzen. Het zijn problemen waarover men in allerlei geledingen van de sa- menleinng moet gaan nadenken. Want het is onbetwistbaar, dat symptomen van verdwazing en verkramping in de sportwereld hun oorsprong vinden in het geheel van de maatschappij en Radio vandaag HILVERSUM I TROS: 7 00 Nws. 7 02 (SI Ontbijt zo's (Soos): lichte platen, rep. en ber. (7.30 Nws; 7.41-8.00 Akt.; 8.30 Nws: 8.41-8.50 Akt.). 10.00 (S) Sphinx: progr v.d. vrouw. (10.30-10.32 Nws). 11.55 Med. KRO: 12 00 <S> Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.26 Med t-b.v. land- en tulnb.; 12.30 Nws; 12.41-12.50 Echo: 13.00-13.05 Raden maar NOS: 14 10 Van Ta-ta tot totale taal: rubr. over het leven in de taal. 14.20 <S> Aspecten vd kamermuz.: mod. muz. 14.50 Jazz uit het hlstor. archief. 15.10 Meer over minder: De stem v.d.spre kende mlnderh. (15 30-15.32 Nws). NCRV: 16.45 (S) Kom met Je boek: v.d. jeugd. 17 00 (S) NCRV-Vocaal ensemble: mod. liederen, Overheldsvoorl.: 17.20 Taptoe Delft (II). Samenstelling en presentatie: Ad Hazewlnkel NCRV- 17 30 Nws 17.32 Hier en Nu 18.00 (S) Aperitief: licht muz.progr. 18.19 Wereldraadjournaal. 18.30 Nws. 18.41 Veel gevraagde gewijde muz. 19.00 De kerk van daag - nws en comm. NOS: 19 10 Progr voor blinden en slechtzienden. 19.20 Lichte gramm muz 20.00 Muz. uit München: Nederl. en Poolse amusem.muz. 22.00 Lichte gramm - muz Bond zonder Naam: 22.25 Met elkaar meer mans! NOS: 22 30 Nws. 22 40 Den Haag vandaag. 22.50 Horizon: muzikale lezing over muz. uit India. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochlendgybn. 7.20 <S) Dag woensdag!: muz. en Inf. (ca. 7.25 V.d. voorpag.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: TV vandaag is een Wella-produkt NEDERLAND KRO 17.00 Kinderprogramma NOS 18.25 Verslag v.d. Republikeinse Conventie 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 Nancy 19.30 Solution: Popgroep NOS 2O.00 Journaal 20.20 Staatsloterij TROS 20.26 Gregory Peck cyclus: Cape Fear 22.15 I am a women, filmportret van de zangeres Helen Reddy 22.40 Uitzending Stichting Socutera NOS 22.5 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog wel in de mens zelf. Over het door Letty Kosterman t Herman Stok steeds meer ontspannt gepresenteerde V ARA-programma no dit: een topnummer boden de subliem evenwichtskunstenaars. Zij demot streerden een veelzijdigheid en et perfectie overeenkomstig de beste fre dities van het Chinese circus. Van het cabaret van Ivo de Wijs ht ik, juist vanwege het duidelijk aanut zige talent, meer verwacht dan ht grijpen naar het goedkope succes te platburgerlijke teksten. Ik moet no een woord van lof laten horen voor i in Hier en Nu snel aangedragen act ter grondinformatie uit Marokko. Got werk van Gijs Brandsma en zijn fiIn ploeg. Zij zullen niet vermoed hebbt dat hun door de hoofdredacteur u het oppositieblad l'Opinion gepub ceerde gesprek met een Marokkaan minister, roor de regering van Konii Hassan 11 aanleiding zou worden, blad in beslag te laten nemen. De kwaliteit van Haal het doek ma op (NCRV) ligt hoger dan die w AVRO'S Nieuwe Oogst. Menigeen i zich nu met de uitspraken van de ju hebben kunnen verenigen, al blijft o hier het probleem dat het niet met t kaar vergelijkbare genres zijn die m dingen. T. I 8 00 Nws. 8.11 Act. 8.23 (S) Dag woensd (verv.) (ca. 8 35 Van alle markten thui 9 00 (S) Radio weekblad: gevar. progr. n 9 15 Koning Klant; 9.35 Waterst.; 9 40 Scho radio; 10.45 V d kleuters; 11.00 Nws 11 <S VARA-Dansork. en solisten. 12.35 Lichte gramm.muz. 13.00 Nws. 13.11 13 25 Muz. van gisteren: licht platenpro 14.00 (S) Speelruimte; gevar. progr. met a en muz. (16.00-16.02 Nws.) 17.00 (S) Geef de vijf: verzoekpl.progr. 17 55 Med. 18 00 Nws. 18.11 Act. 13.20 Klink Kla zonder nonsens. 19.30 (S) Licht ork. t zangsolisten. 20.00 Nws. 20 05 (S) Fragni ten uit de musical Half a Sixpence. 2( Kees mag het zeggen: interv. 21.00 Popsmuk: licht platenprogr. 21.45 (S) K< riet: veelkleurig muz progr. 22.30 (S) Voc kwintet: oude en mod. liederen. 22.55 23.00 Nws. 23.10 Act. 2320 (S) Radio J Magazine. 2355-2400 Nws HILVERSUM III AVRO 700 Nws 702 Steevast (800 8 02-8.05 Radiojournaal.) 9 00 Nws. 9.03 negen-uur-show. 10 00 Nws. 10.03 Arbeldi tamlnen: populair verzoekpl.progr. (11 Nws.) 12.00 Nws. 12 03 Radiojournaal. Zet 'm op. (13.00 Nws.) 14,00 Nws. li, Supercleandreammachlne. 15 00 Nws. Cees van Zijtveld. (16.00 Nws.) 17.00 1 17.03 Radiojournaal. 17.06-18.00 Postbus verzoekpl.progr. ber. 16.10 Operaconc. 17.00 Nws en 17.10 Amusem.muz uit de jaren 50. 1 Weegschaal. 18 55 Journaal KRO 19.05 Straattheater, film- rep. uit Amsterdam NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Paul Vlaanderen: Zwarte Magie 21.10 Een c'.agje uit met Nixon, 1'!lm reportage 1KOR KKK 22.08 Kenmerk NOS 22.33 Journaal TELEAC 22.38 Hoe word ik de compute' de baas - les A DUITSLAND I 10.00 Nws. 10 05 Journaal van glslerav 10.30 Vrolijk raden van beroepen. 11.15 Umschau. 12.10 Dagboek. 12.25 Filmrep I Intern, persoverz. 13 00-13.20 Journaal. I Nws. 16.20 Doc. film. 17.05 V.d kindelg 17.55-18.00 Nw« (Reg. progr.: NDR: 18.00 Cultuurspie filmrep 18.30 Act. 18.45 Zandmann 1 Nordschau-magazine. 19 26 Eddies V 19.59 Progr.overz. WDR: 8.55-9.25. 9.30-1 en 11.00-11.30 TV-cursussen. 18 00 Reg. DC 18 10 Vd kleuters. 18.15 Dr. Klldare. Hier und Heute. 19 20 Klass. muz Journaal en weerber. 20.15 Oiympia p 10 Chntv 91 JS Fllmrfln Naast de besprekingen en colleges had Mary al gauw een volledige dag taak. De revalidatie-afdeling van het ziekenhuis waar ze nu werkte bestond uit twee grote zalen, een voor mannen en een voor vrouwen voor patiënten die een volledig programma dienden te volgen. Ook kwam er een groot aantal externe patiënten, bene vens patiënten van andere afdeling! zoals neurologie, die een specia' handeling moesten volgen. Mary's werk bracht haai met al die drie groepen in contact. Regelmatig nam ze deel aan de besprekingen waarin door een arts, een p—chn'oog. cm -iotherapeut. een arbeidsthe ut. een logopedist een soc aal werker over de opname van een patiënt werd beraadslaagd. Voor be - tiënli :t -ry do oor. I en eveneens /oor enkele externen. Afgezien van het feit dat Mary geen nachtdienst behoefde te doen had ze dezelfde dagindeling als de .deren. Haar lichaamsgebrek veroorzaakte in feite meer persoonlijke dan beroeps problemen. Zij kon niet met de ande re stage-artsen ir het hoofdgebouw wonen, daar de badkamers er te smal waren voor haar stoel en ze k. g dientengevolgde een kamer toegewe zen in het gebouw voor psychiatrie. Het volgende probleem dat 'ch var- deed was hoe zij in het hoofdgebouw kon komen. Hei souterrain da' j door moest bevatte namelijk twee lan ge hellingen. De oplossing werd ge vonden door' haar een elektrische rol stoel ter beschikking te stelle... Aanvankelijk mocht Mary die stoel niet. Het geruis ervan trok ('e aan dacht, zodat zij ook hier, op een van de weinige plaatsen ter wereld waar ze hoopte niet op te vallen, weer de blikken tot zich trek. De r' ->1 v is echter ontegenzeggelijk gemakkelijker en sneller. Het was zoiets als 'iet vervangen van dt ouderwetse getrok ken riksha's uit Kerala door een mo derne gemotoriseerde versie, zo.. Is men die in andere delen van India reeds aantrof. Weldra was haar enige bez.vaar nog slechts dat zij niet 1 genoeg vooruitkwam. Maar op een avond had ze pc -h! Het was tegen zevenen, toi ze op e ..gweg i i. de a Vit :r «t souterrün. Iedereen was a' om f uur iicci' .s -aan i was f' u ook niemand te zien. De stoe' suisde r 'e 2 ruimten. PloL.el- g stilte. Kort- uiting. Geen /rgie meer. zoals bij haar benen. Soms denk je: makkelijk is een huwelijk niet. Kon je maar eens vertrouwelijk praten. Nieuw in Margriet: „Jij en ik": over de man en de vrouw als partner. Margriet is uw vertrouwen waard. BON JA, Ik word ook abonnee van J Margriet a 80 cent per week en f krijg als welkomstgeschenk I het premieboek „Veel liefs van Margriet" waarin 32 liefdesverhalen 1 uit de wereldliteratuur I Deze bon In open enveloppe T zonder postzegel zenden aan: MARGRIET f Antwoordnummer 3987 r Amsterdam. at( lor da gsp late »g sidi er >ak( ane e 1ed

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6