Voortaan geen tbr' meer bij vortere straf Rhodesiërs mogen niet meespelen iecht Oegandees UW V o willen betrekkingen &ss?vï moed had'zou u net zo hande- met Egypte verbeteren Havenmond drie maal zo duur Saab lonkt naar order straaljagers krant KOELKAST 140 Itr. f en toe zon In deze kramt AmUR Aziateil (Üe In Schoorl geen naturistenbad IRA-bom ontploft te vroeg8 doden SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Twee doden bij botsing Wereldraadtrek investering uit Z.-Afrika terug Nieuwe Leidse Courant iristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 2S0 GRATIS BEZORGEN 198,- enstraat37 Postbus 76 Telefoon: 01710 -31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Atd. Bezorging vanat 08.30 uur. legering: proefverlof wettelijk regelen m een verslaggever JN HAAG Een verdachte zal in de toekomst alleen terbeschik- ïg van de regering gesteld kunnen worden indien hij een misdrijf >leegd heeft waarop een gevangenisstraf van een jaar of meer ge lid is. Dit is een van de wijzigingen in de bestaande regeling van 'tbr', die de regering in een bij de TvVeede Kamer ingediend wets- tarerp voorgesteld heeft. dit voorstel gaan minister Van en staatssecretaris Grosheide ver- dan oudminister Polak destijds ie: tbr zou volgens een nota van ak niet meer mogelijk moeten zijn feiten die door de kantonrechter icht worden (veldstroperij en ntfare dronkenschap), ere wijzigingen die de regering 't voorgesteld zijn: De maatregel van tbr kan alleen de rechtbank en het gerechtshof ilegd worden, en niet meer door onrechter, politierechter of kin- echter. ngeval van een verminderd toere- lare verdachte vervalt de verplich- om de 'tbr' te combineren met f. folgens het voorstel kan 'tbr' ook legd worden zónder dwangverple- in een inrichting (de verpleging it dan 'opgeschort') en dc terbe- kkinggestelde moet dan tijdens proefperiode (van twee jaar). Vol- eclassering begeleid worden. Vol- het voorstel past bij deze voor- delijke niet-tenuitvoerlegging van tbr' geen langere gevangenisstraf één jaar. De proefperiode kan lts éénmaal verlengd worden voor of twee jaar. Bij misdrijven waar- géén voorlopige hechtenis toege- is zal de verpleging altijd wor- opgeschort, tenzij ze achteraf toch rmijdelijk blijkt en de rechter ;oe beveelt. et proefverlof wordt wettelijk ge el. lenging gezegd de kwalificatie 'rassenonlus- simplificeer je de kwestie de incidenten rondom de tse gastarbeiders in de Rot- amse Afrikaanderwijk. De Turkse minister van arbeid, A. R. TJrzuner. en toe zon en slechts hier cn ar een bui. Matige, aan de ast vrij krachtige noordelijke uid. Maximumtemperaturen om- reeks 17 graden. I0RGEN EN OVERMORGEN: nnige perioden, hier en daar n bui en aanhoudend koel. lorgen zon op: 05.38 onder: 19.45 Maan op: 19.21 onder: 05.11 mpioenschap udse pijp roken gen en deskundigen te horen. Een uitspraak tot verlenging van de 'tbr' zal in het openbaar gedaan moeten worden. Tenslotte komt er meer mogelijk heid om gedetineerden uit gevange nissen onder te brengen in (rijks- of particuliere) inrichtingen voor ter-be- schikkinggestelden. Als voorwaarde voor het opleggen van tbr noemt de toelichting van het wetsontwerp dat 'het belang van de veiligheid van anderen dan wel de algemene veiligheid van personen of goederen, blijkens de ernst van het begane feit of de veelvuldigheid van voorafgegane veroordelingen wegens misdrijf, het opleggen van de maatre gel eist'. In de huidige regeling staat alleen maar dat de maatregel 'bepaal delijk door het belang van de openba re orde wordt gevorderd'. Overwinning Afrikaanse landen Van onze sportredactie MüNCHEN De eerste grote overwining in Munclien is geboekt door de Afrikaanse landen. Het Internationaal Olympisch Comité besloot namelijk gisteravond Rhodesië alsnog uit te sluiten van de Olympische Spelen. Het heeft de hoogste Olympische instantie een volle dag gekost om tot die beslissing te komen. Hoe moeilijk het debat is geweest kwam tot uiting in de stemmenverhouding: ,36 lan den tegen deelname van de Rhodesiërs, 31 landen voor. Drie leden van de Hoge Raad voor Sport in Afrika maken het V-teken, nadat bekend is geworden dat Rhodesië niet mee mag doen aan de Olympische Spelen. V.l.n.r.: Jean-Claude Ganga, Abraham Ordia en Djibilla Hima. de 'tbr' verlengd wordt, moet ebeuren bij de rechtbank van de s waar de terbeschikkinggestelde bevindt en niet meer bij de tbank die de maatregel oplegde, door verwachten de bewindslie- een verbetering van het overleg in de beslissing vooraf moet Verder zal aan de terbeschik- gestelde een advocaat toegevoegd en en er zal een beroepsmogelijk- worden ingevoerd (steeds bij het totshof in Arnhem)'. Door de in- ng van de beroepsmogelijkheid t men te komen tot een meer rm verlengingsbeleid. Ook krijgt terbeschikkinggestelde het recht q de verlengingsprocedure getui- Binnenland 1 j 1 Sneller onderzoek naar klachten over reclame 7 1_"| Buitenland Zijn lOOgC!! DllJVC 11 Cliilenen zetten Allende voor blok 9 KAMPALA (Reuter, UPI, AP) President Icli Amin van Oeganda Conservatieven de baas heeft gisteren aangekondigd, dat.de Aziaten die kunnen bewijzen dat bij Republikeinen 9 zi3 de Oegandese nationaliteit hebben, niet uitgewezen zullen worden. Qrinrt ^en zal we* eorf(VU!ldig nagaan, of radio- en krantenverslagen te volgen, opOri alle Aziaten met een Oegandees pas- wier taak het is om alles wat er in Ministerie miidt poort inderdaad terecht aanspraak ma- Afrika gebeurt, te verdraaien'. ken op de Oegandese nationaliteit. Amin verwierp de beschuldiging, dat IN br-sportcentrum 11 Functionarissen in Kampala hebben hij een racist is, omdat het uitwij- al gezegd, dat ongeveer tienduizend zingsbevel niet op Aziaten sloeg, die Economie van de 23-000 Aziaten, die een Oegan- de Oegandese nationaliteit hadden. dees paspoort hebben, het staatsbur- Alleen die Aziaten met een Oegandees Handel met Japan lo gerschap 'op technische gron'en' ver- paspoort, die hun Oegandese nationa- Kerkbiadcn 2 liezen, omdat ze een dubbele nationa- liteit door middel van corruptie of 6 llteit hebben- Amin heeft ge*0 reden vervalsingen hadden gekregen en zij. strips, feuilleton 6 opgegeven voor de plotselinge wijzi- die een dubbele nationaliteit hadden. Recept ging in de uitwijzingsdekreten. zouden uit Oeganda moeten verdwij- commentaar 7 In een telegram aan president Julius nen wetenschap "techniek 7 Nyerere van Tanzania, die hem van Beur. s racisme had beschuldigd en gezegd Nyerere, aldus nog steeds Amin, wist Puzrei 13 had dat elke racist een beest was, die heel goed, dat 'het volk van Tanzania verdwijnen moest, beschuldigde Amin wenst. dat u dezelfde maatregelen Nyerere van lafheid. De Tanzaniaanse neemt om de economie van Tanzania Tin *11 president had - aldus Amin 'er in. haar handen te brengen. Als u CAIRO (UPI, Reuter, AP) De uitwijzing van de Sowjet-militairen uit Egypte zal het Washington gemakkelijker maken om bij de po gingen te helpen,, vrede in het Midden Oosten tot stand te brengen. ROTTERDAM Volgens de jongste ramingen van Rijkswaterstaat gaan de havenwerken bij Hoek van Holland bijna 1.3 miljard gulden kosten. De kosten van het project de aanleg van een nieuwe havenmond en de dam men voor de Maasvlakte werden in 1965 nog op 360 miljoen gulden ge schat. De directeur van het Rotterdamse Havenbedrijf, ir. F. Posthuma, heeft het college van B en W voorgesteld het rijk mee te delen dat Rotterdam niet meer in staat is volgens de in 1965 afgesproken verdeelsleutel één derde van de kosten te betalen. Zeker nu de bouwkosten exhorbitant blijken te zijn toegenomen. Volgens ir. Posthu ma zou het Rijk de kosten boven 1 miljard gulden voor zijn rekening moeten nemen. Onmiddellijk na beëindiging van het overleg, gaf Avery Brundage, de scheidende voorzitter van het IOC een persconferentie waarop hij de beslis sing nader toelichtte. Voor de Ameri kaan was het een bijzonder moeilijke aangelegenheid. Nu hij heeft aange kondigd niet langer voorzitter van het IOC te willen blijven heeft hij een grote nederlaag geleden. Want Brun dage was steeds de man, die zei dat het IOC niet zou bezwijken voor de druk die niet alleen door de Afrikaan se landen werd uitgeoefend. In de afgelopen twintig jaar IOC onder Brundage heeft de miljonair uit Chi cago nog nooit zo'n nederlaag gele den. De Rhodesiërs hebben twee dagen gevochten om toch te worden toegela ten tot de Olympische Spelen, die zaterdag beginnen. Voor het laatst zijn zij in 1964 in Tokio aan de start verschenen. Voor Mexico 1968 kreeg het land geen uitnodiging. Voor München leek alles snel in kannen en kruiken, tot de meerderheid van de Afrikaanse landen dreigde zich terug te trekken als het land van Ian Smith toch zou worden toegelaten. De beslis sing van het IOC betekent dan ook min of meer de redding van het miljardenproject dat Olympische Spe len in München heet Want als de 26 landen die hadden gezegd de Spelen te boycotten als de Rhodesiërs zouden mogen verschijnen, inderdaad waren weggebleven, had het evenement zeer veel aan prestige ingeboet. Gisteravond werd al kort voor de officiële bekendmaking van Avery Brundage duidelijk, dat de Afrikaanse landen een overwinning hadden ge boekt. Toen de Congolees Jean-Claude Ganga en Abraham Ordiax uit Nigeria, a, beiden lid van de Hoge Raad voor (Advertentie) Dit is volgens diplomatieke kringen in Cairo de belangrijkste bondschap geweest van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers. Hij had vorige week een gesprek met de Egyptische zaakgelastigde in Washington. Rogers zou toen hebben gezegd, dat zijn regering absoluut niet vijandig staat tegenover Egypte en verheugd is over het besluit van pre sident Sadat van vorige maand om de ongeveer 15.000 Russische militairen uit Egypte te gooien. Daardoor zou Washington meer gelegenheid krijgen om een actieve rol te gaan spelen bij het bereiken van een vreedzame op lossing van het Arabisch-Israëlische conflict. Rogers zou er tevens op hebben gewe zen, dat tot de presidentsverkiezing van november in Amerika geen stap pen van Washington verwacht mogen worden. Dit wordt in Cairo geïnter preteerd als een 'lint, dat Nixon na zijn herverkiezing wel iets zal onder nemen. Rogers zou in het onderhoud nog eens hebben verduidelijkt, wat hij onder 'actieve onderhandelingen' ver staat. Hij gebruikte deze terminologie onlangs, toen hij aandrong op onder handelingen tussen Israël en Egypte. Hij zou hebben uitgelegd, dat deze wat hem betreft geen directe on derhandelingen hoeven te zijn (waar op Israel aandringt), maar Indirecte onderhandelingen. In die procedure zouden de Egyptische en Israëlische gedelegeerden in hetzelfde hotel in Amerika moeten wonen en via een Amerikaanse diplomaat als tussenper soon onderhandelingen moeten voe ren. De leider van de afdeling Egypte van het State Department, Michael Ster ner gelooft, dat het voornaamste doel van president Sadat momenteel is om tot een vredesverdrag met Israël te k-mien. Sterner, die ook enige tijd de belangrijkste diplomatieke vertegen woordiger van Amerika in Cairo was, zei: 'Natuurlijk wenst Sadat vrede op eigen voorwaarden, net zoals Israël dal doet. Maar als de onderhandelin gen eenmaal beginnen, dan zullen beide partijen vermoedelijk hier en daar van idee gaan veranderen, zodat men uiteindelijk tot positieve resulta ten zal komen'. Sterner deed zijn uit latingen tegenover het Israëlische blad Yeeiiot Aharonoth. Volgens Oosteuropese diplomaten in Cairo heeft Egypte aan Joegoslavië om moderne wapens gevraagd. Presi dent Tito zou sedert vorig jaar aan Cairo elektronische militaire appara tuur hebben geleverd, maar geen of fensieve wapens, zoals vliegtuigen en artillerie. De Oosteuropese diplomaten stelden, dat Joegoslavië nimmer de Sowjet-Unie als wapenleveraneier voor Egypte kan vervangen, omdat dit land geen wapen-producent op wereld schaal is. SCHOORL De gemeenteraad ran Schoorl heeft in de gisteren gehouden raadsvergadering het verzoek van de naturistenvereniging om een gedeelte van het strand beschikbaar te stellen voor naturisten, met zeven tegen vier stemmen afgewezen. De tegenstem mers waren de leden van Algemeen Belang en KVP; de voorstemmers le den van PvdA en D'66. RITA 'Ik krijg een gulden voor een haarlok van Ellen van één van haar vriendjes.' LINKOPING (Zweden) De Zweed se Saab-fabrieken zijn bereid een be langrijk deel van de totale produktie van de Saab-Viggen-straaljager in han den te geven van Nederlandse be drijven als Nederland de Viggen kiest als opvolger van de Starfighter die in 1976 moet worden vervangen. De Zweedse luchtmacht zelf heeft 175 Viggens besteld terwijl Nederland rond 100 jagers nodig heeft. Het Nederlandse aandeel in de produktie van deze 275 jagers kan nog groter worden als andere landen (Noor wegen en Australië) ook tot aankoop van de Viggen overgaan. De president-directeur van het Saab- Scania-concern, dr. L. Mileikowskey, maakte dit gisteren in de Zweedse hoofdvestiging van Saab te Linköping bekend. 'We hebben Nederland een zeer aantrekkelijk aanbod gedaan', al dus de heer Mileikowskey, maar hij wilde geen verdere details vertellen omdat de onderhandelingen nog moe ten beginnen. Volgens hem is er de komende tien jaar voor de Viggen een markt van maximaal 1.500 toestel len. BELFAST. NE WRY (AP, Reuter, UPI) Door de voortijdige ontplof fing van een bom in een grenspost bij de Noordierse stad Newry zijn gisteren acht personen gedood. Drie leden van het Ierse Republikein se Leger waren naar het Noordierse grenskantoor gereden, waar twee guer rillastrijders de bom naar het gebouw brachten. De 45 kg zware bom explo deerde te vroeg. Naast de twee IRA- leden kwamen vijf douanebeambten en een vrachtwagenchauffeur om het le ven. De derde IRA-man raakte gewond en werd gearresteerd. Vijf anderen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Een van hen is er ernstig aan toe. Oogge tuigen hebben verteld dat de slacht offers letterlijk in stukken zijn gere ten en dat het zwaar gehavende grens kantoor er uit zag als een slachthuis. Generaal Amin zei voorts in zijn boze telegram aan Nyerere, dat deze zich niet moest mengen in de interne aangelegenheden van Oeganda. 'Ik houd erg veel van u en als u een vrouw zou zijn, zou ik zeker overwo gen hebben om u te trouwen, zelfs al bevinden zich op uw hoofd vele grijze haren. Uw eigen wanbeleid heeft het Tanziaanse volk grote ellende ge bracht'. Volgens de Oegandese president zijn er al honderden mensen uit Tanzania naar Oeganda gevlucht, omdat zij 'bang waren voor uw politiek, waarbij huizen en ook kerken en moskeeën genationaliseerd werden'. 'U weet heel goed, dat de economie van Tan zania niet door Tanzanianen gecontro leerd wordt, maar door Engelse Azia ten. Het schijnt, dat deze Eritse Azia ten u gekocht hebben en u ingepakt hebben'. Amin besloot zijn telegram met de opmerking dat het de taak van de Tanziaanse strijdkrachten moest zijn om ertegen te waken dat 'zionistische imperialisten en Britse A7.iaten de economie van Tanzania uitmelken'. in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industrie gebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, telef. 010 -13.80.18. TEGELEN Bij een verkeersonge luk op de rijksweg Venlo-Roermond in Tegelen zijn gisteren de 21-jarige H. Driessen uit Elslo en de 45-jarige J. Clauwert uit Geleen om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten botste frontaal op een vrachtwagen met aanhanger. Twee andere inzittenden van de per sonenauto werden zwaar gewond. Avery Brundage grootste nederlaag Sport in Afrika, de vergaderzaal ver< lieten, omhelsden zij elkaar hartelijk. Voor de wachtenden was dat het te ken dat Rhodesië niet op de Spelen zou verschijnen. Avery Brundage zei later, dat het onderwerp van de ver gadering formeel was geweest of de uitnodiging aan Rhodesië om deel te nemen aan de Olympische Spelen van 1972, een uitnodiging die vorig jaar was verzonden, gehandhaafd zou wor den. Brundage: 'Maar de Rhodesiërs hebben hier niet kunnen aantonen, dat zij Rhodesische burgers en Britse onderdanen zijn'. Dat waren de voor waarden. waaronder het land eventu eel had kunnen deelnemen. Meer nieuws over deze affaire op de sportpagina. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het debat in het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken over de vraag of kerken door middel van hun beleggingen bedrijven onder druk moeten zetten tot terug trekking van hun belangen uit Zuid- Afrlka of moeten aandringen op een ander bedrijfsbeleid in Zuid-Afrika ten behoeve van raciale gerechtigheid is gisteravond afgesloten. De oorspron kelijke resolutie waarin pressie tot terugtrekking van investeringen uit Zuid-Afrika wordt aanbevolen, werd met vier stemmen tégen en zes ont houdingen aanvaard. Zie verder pagina 2. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee betaalt per: goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1