exporteurs .enutten hun kansen 5i Japan niet voldoende eoeo liemaatschappij en )en concessies Ontslagen verwacht bij Amalga-concern Winst AMEV zal die over 1971 evenaren Johan de Witt, eerste verzekeringswiskundige 5iid-Afrika verkocht langrijk meer goed Prijzen stegen in ons land weer het meest Nederland haalt Zwitserland in Ned. fondsen in New ork Extra Japanse aankopen in Verenigde Staten Belastingwet voor zeescheepvaart nu toch ingediend Tonijn met andijvie Saldi van banken namen verder toe weekstaat ned.bank DOW JONES INDEX Koersen bankpapier Wall Street vast gestemd I KW ARIKI' V» UEiNSDAG -o AUGUSTUS 1972 ECONOMIE EN FINANCIëN TPNOUS11/K13 ecteur Mitsui (Benelux): Meer industriële missies vej tali ERDAM Japan heeft belangstelling voor Neder- produkten. Maar de Ne- exporteurs benutten kansen onvoldoende. Dit in stelling tot hun collega's ingeland en Frankrijk, die rote activiteit in Japan aan eefc leggen. Dit zegt de heer ichi Atobe, algemeen direc- van Mitsui «Sr Co (Benelux) nsterdam. er Atoba vindt dat de metste landse industriëlen slecht op de rijn van de huidige situatie in en de mogelijkheden die dit liedt. Er is veel veranderd de jaren in Japan, zo zegt hij. lerlander heeft zijn oonserva- leeën over Japan echter behou- in verandering te brengen wil een van de grootste handels- ningen van Japan een zgn sha' in goed Japans de exportbedrijven de be- hand bieden bij het op ïgen van hun uitvoer naar of bij een verdere uitbreiding Vooral nu Japan de bestaan- delsbelemmeringen kortgeleden zacht en ook als gevolg van iluatie van de yen ziet de heer j goede perspectieven voor de ndse exporteurs. meent hij, kan bijvoor- J de verkoop van Nederlandse [ten op de Japanse markt, die eheel andere structuur heeft dan I ft iropce markt ter hand nemen. ,ilj(kan het bedrijf helpen bij het 0-n en van een dochtervennootschi»? lan. Verder is Mitsui bereid met .en landse ondernemingen joint-ven wat te stichten, waardoor ten volle worden gefrofiteerd van de ng market' die Japan is'. Fl EN ZUIVET.PWODUKTEN Ie te exporteren artikelen aan- igt de héér Atobe, dat met name produkten, levensmiddelen en lialiseerde Nederlandse produk- -A- ij de Japanse consument goed an. Maar ook andere produkten ^fan hoge kwaliteit en concurre- prijs zullen het zeker doen in In geen geval behoeft een aan kennis van de Japanse en hinderpaal te vormen voor Lo slaagde export. p< eer Atobe zou het overigens chen, ihdien er eens wat meer itis riële en economische missies Japan zouden gaan. 'Er zijn wel keqerse missies geweest van haven- eiten, maar op het gebied van rt naar Japan is nog niet zoveel DEN HAAG Gemeten naar wat buitenlandse toeristen in ons land besteden, wordt Neder land als toeristenland steeds be langrijker en zijn wij zelfs be zig een traditionele toeristische trekpleister ais Zwitserland in te halen. Wat de buitenlandse gasten in 1971 ln Nederland hebben uit gegeven, is al niet eens meer zoveel minder dan wat toeristen in dat jaar in Zwitserland in het laatje hebben gebracht. Vol gens een vergelijkend overzicht van de OESO (organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) maakten buiten landse toeristen in 1971 674 miljoen dollar in ons land op wat 42 procent meer was dan in 1970, toen de bestedingen 476 min dlr bedroegen. In alle OE- SO-landen (behalve Japan) zijn in 1971 de toeristische bestedin gen gestegen, maar de Neder landse vooruitgang werd slechts overtroffen door die van Grie kenland, waar de toeristen in 1971 58 pet. meer uitgaven dan In 1970. De toeristische ontvangsten van Nederland werden alleen nog overtroffen door Zwitserland, Engeland, Oostenrijk, Fran krijk, Duitsland en Italië en Spanje. In het laatste land heb ben de toeristen ook de meeste bedden ter beschikking: 750.000, tegen in Nederland 132.000. Kijkje in de expositie van Mitsui op het Japanse tentoonstellings schip 'Shin Sakura Maru' (13.900 brt), dat deze week in Amsterdam ligplaats zal kiezen. van andere Nederlandse ondernemin gen, dat zelf een missie uitzond naar Japan. Deze missie haalde zelfs de Japanse kranten en sindsdien is de naam Nederhorst in het land van de rijzende zon geen onbekende. Teneinde de kennis het hedendaagse Japan niet alleen op het gebied van de industrie, maar ook op dat van cultuur en andere terreinen te vergroten zal van 24 t.ejn. 28 augus tus het Japanse tentoonstellingsschip 'Shin Sakura Maru' een bezoek aan de hoofdstad brengen. Na Nederland zal de drijvende expositie nog negen an dere Europese landen bezoeken. De heer Atobe kan de Nederlandse industriëlen een bezoek aan het schip alleszins aanbevelen. 'Zij zullen er hun kennis omtrent land en volk kunnen verruimen en daar voordeel van kunnen hebben in hun toekomsti ge relaties met Japan'. Kon. Olie noteerde op 21 aug. S391;- -*) Unilever $45-% <44%-45%), $17%-% «17%-%) en KLM $35 Opgave DuPont AMSTERDAM Mitsui neemt niet minder dan 12 a 12 pet. van de totale Japanse import voor haar rekening. Het concern, dat zich beweegt op het gebied van handel, industrie, mijn- en scheepsbouw, bankwezen enz. bezit een netwerk van 119 kan toren in 72 landen. Daarom wordt wel eens gezegd, dat de zon nimmer ondergaat in het rijk van Mitsui. De omzet van Mitsui beliep ver leden jaar f 38% miljard. In de loop der jaren heeft Mitsui on geveer 120 joint-ventures in Ja pan opgezet samen met buiten- het concern met 90 joint-ventu- hei concern met 90 jointv-entu- res. In een poging haar internatio nale basis te verbreden breidt Mitsui de laatste tijd sterk uit in zgn. derde landen. Dit houdt o m. in de verkoop van buiten landse produkten op buiten landse markten. In 1970/71 be liep deze 'offshore' verkoop ruim 1,7 miljard gedaan'. Ook individuele missies van bedrijven acht hij wenselijk. In dit verband noemt hij Nederhorst, een bedrijf, waarmede Mitsui goede relaties onderhoudt zoals ook met tal rbraak bij overleg in Beiroet iET Er is een doorbraak in het overleg over deelneming de olielanden aan de Perzische Golf in de exploitatie van hun ves. De grote westerse maatschappijen hebben 'belangrijke con es' gedaan, zo is in Beiroet vernomen. Bijzonderheden zijn niet nd gemaakt en definitieve resultaten kunnen nog wel enige tijd ch laten wachten. TOKIO Japan gaat voor 300 mil joen dollar extra aan amerikaanse goederen kopen om het overschot op de balans van zijn goederenhandel met de Verenigde Staten te verklei nen, zo heeft minister van verkeer Hidejo Sasaki meegedeeld. De aanko pen zullen onder meer bestaan uit 6 passagiers - vliegtuigen (waaronder luchtbussen voor korte afstanden) en veertig reddingshelicopters. Ze ma ken deel uit van het Japanse pro gramma over eenmalige aankopen dat ten doel heeft het overschot tot bene den 3 miljard te verkleinen. Zonder deze extra aankopen zou het binnen kort de 3,8 miljard dollar bereiken. De waarde van de vliegtuigen zal ongeveer 200 miljoen dollar bedragen. Bovendien koopt Japan lesvliegtuigen en luchthaveninstallaties zoals naviga tiehulpmiddelen en radar. een wereldoliecrisis -is voorko- zo zei iemand die de gesprek- an zeer nabij heeft meegemaakt, anden rond de Perzische Golf m gedreigd de oliekraan dicht te in als de westerse maatschappij- et op zeer korte termijn conces- T° [ouden doen in het overleg dat o7pu al enkele maanden lang langs wereldhoofdsteden heeft gesleept. Ahmed Zaki Yamani, de Soedi- sche minister voor olie die o.a. Koeweit en Irak vertegenwoor- noemde de besprekingen 'nutti- 16 n vruchtbaarder dan ooit'. Toen werd gevraagd welke partij ver- lordelijk is voor de doorbraak minister: 'Bij alle onderhande- moeten beide partijen conces- doen, maar mijn bewegingsvrij- s zeer beperkt'. Waarnemers - hier uit op de landen rond de 'y? che Golf nauwelijks iets hebben G1 geven, maar dat de oliemaat- JPJ ipijen de concessies hebben ge- ieik zei de indruk te hebben dat laatschappijen nu inzien dat de alii tm 333 landen vastbesloten zijn hun eisen hoe dan ook ingewilligd te krijgen. Volgens dp minister wordt nog steeds over de hoofdlijnen van het deelne mingsplan onderhandeld en niet over detailkwesties. Op de vraag van ver slaggevers of de maatschappijen hun standpunt hebben gewijzigd onder druk van hun regeringen antwoordde sjeik Yamani dat ze dat beter aan de maatschappijen zelf konden vragen. De woordvoerder van de oliemaat schappijen (Standard Oil of New Jer sey, Standard Oil of California, Texa co, Nobil, Britsih Petroleum, Shell en Compagnie Francaise des Petroles), Arthur Palmer weigerde vragen te beantwoorden. 'We hebben nog een lange weg te gaan' was zijn enige commentaar. De olielanden gingen de besprekingen, die aanvankelijk wer den gevoerd in een hotal in Beiroet, maar later, om redenen van geheim houding in een hotel op een bergtop in de omgeving, met de ies: ten minste een deelneming van 20 pet. in onz'e eigen oliereserves met uitbrei ding tot 51 pet. binnen afzienbare tijd. Van een onzer verslaggevers ZEIST Binnenkort zullen bij het metaalconcern Amalga (o.a. Et- na, Daalderop, DRU) ontslagen vallen. 'Over aantallen is op dit mo ment nog niets met zekerheid te zeggen', zo heeft Amalga-directeur dr. A. L. Jongbloed meegedeeld. In werknemerskrmgen wordt ge vreesd dat 'zeker enkele honderden mensen moeten afvloeien'. UTRECHT De tot nu toe bekende bedrijfsresultaten bij AMEV versterken de al eerder geuite verwachting, dat de winst over 1972 di eover 1971 zal evenaren. In 1971 steeg de winst van f 21,1 min tot 22,4 min. De invloed van de bijzondere baten zal vermoedelijk wat geringer zijn dan in de voorafgaande jaren. Daar tegenover staat dat de normale resul taten zich wat beter laten aanzien, aldus een tussentijds bericht. De produktie van levensverzekeringen in de eerste helft van 1972 was aan merkelijk hoger dan in dezelfde peri ode van 1971. De produktie nam nl. toe van 780 min tot 870 min, waarvan 634 546) min uit Neder land (alleen individueel) afkomstig is. In Denemarken is de netto vooruit gang klein geweest, doordat in ver band met de nieuwe belastingbepalin gen veel verzekeringen zijn afgekocht. Het premie-inkomen in het schadebe- drijf steeg van 96 min in de eerste zes maanden van 1971 tot 111 min in het eerste halfjaar van 1972. Het premie-inkomen van de Vac Insurance Co, waarin AMEV een belang van ongeveer 25 pet heeft, kwam voor het eerst boven 20 min Australische dol lar. i 139 Philips (35%). DEN HAAG Het wetsontwerp tot verbetering van het belastingklimaat voor de Nederlandse zeescheepvaart is nu toch bij de Tweede Kamer inge diend. De bedoeling van de maatregelen is het fiscale klimaat voor de zeescheep vaart te verbeteren en daardoor de exploitatie van schepen onder Neder landse vlag te bevorderen. Het wetsontwerp bevat de volgende voorstellen: verhoging per 15 juli van dit jaar van de investeringsaftrek voor zee schepen van twee keer vijf procent tot vijf keer vijf procent; verliescompensatie als gevolg van de investeringsaftrek alleen met winst uit zeescheepvaart. Eerder is reeds besloten de schorsing van de vervroegde afschrijving van zeeschepen op te heffen. HAAKSBERGEN Het eerste half- jaar is voor Twentsche Kabelfabriek zeer bevredigend verlopen. De omzet was vrijwel gelijk aan die van het eerste halfjaar 1971, terwijl de pro- duki e in zijn totaliteit ook ongeveer op hetzelfde niveau bleef. De verbete ring van de rentabiliteit heeft zich vollefig kunnen voortzetten en aange zien de orderbezetting voor het twee de nalfjaar in zijn geheel ruim vol doende is, menen commissarissen en ec'ie te mogen aannem dat de winst ten opzichte van 1971 een stij ging zal vertonen (nettowinst steeg toen van ƒ3.6 min tot 3,8 min). EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Akzo 78.00 gl. Kon. Olie 126.80-127.40 gl. Philips 57.20-57.30. Unilever 144.70 gl. DEN HAAG De toestand van 's-lands financiën mag dan zeer som ber zijn, één troost hebben de bewindslieden: het verschijnsel is al zeer oud. Zelfs in de Gouden Eeuw, in vele opzichten toch een groot tijdvak in onze geschiedenis, kampte de Staat met aanzienlijke te korten. De belastingen leverden niet genoeg en om nu toch aan voldoende geld te komen werd geld geleend. Dat gebeur de op twee manieren. Ten eerste door de zg. losrenten, wat wil zeggen, dat een bepaald bedrag werd geleend te gen 4 pet rente die werd uitgekeerd tot het moment van aflossing, dat tevoren nooit vaststond. De tweede methode was de lijfrente. Levenslang werd daarbij een bepaalde rente genoten tegen storting ineens van een hoofdsom. Bij overlijden hield de uitkering op. Nieuw was dit systeem ook in de zeventiende eeuw niet. In Milete (Klein-Azië) werd het al in 205 vóór Christus toegepast en in Nederland voor het eerst in 1380 in het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg. Tot 1671 moest men in Holland, onge acht de leeftijd van degene op wie de lijfrente werd afgesloten twaalf maal het bedrag van de jaarlijkse uitkering storten. WETENSCHAPPELIJK Het is de verdienste van raadspensio naris Johan de Witt geweest, dat hij voor het eerst wetenschappelijk bere kende, hoe groot de te storten hoofd som voor de lijfrente eigenlijk wel moest zijn. Op zijn voorstel werd het 14 maal de jaarlijkse rente. Een hoofdsom van 12 maal de rente was voor de staat onvoordelig, becij ferde De Witt. Tegen de nieuwe tarieven werden be langrijke bedragen opgenomen door 1 blikje tonijn slasaus citroensap scheutje room peper, zout 2 struikjes andijvie 2 tomaten 2 eieren Meng de tonijn met wat slasaus (may onaise is natuurlijk ook prima). Doe er peper, zout, citroensap en room naar smaak bij. Het geheel luchtig kloppen en in een schaal overdoen. Was de andijvie een paar keer, goed uit laten lekken en heel fijn snijden. De tomaten in plakjes snijden en de hardgekookte eieren in partjes verde len. Doe de andijvie in de schaal bij de tonijn en garneer met ei en tomaat. Menutip: grape fruit met sherry, to nijn met andijvie, gekookte aardappe len, biefstuk, fruit. Horizontaal: 1. schaapkameel, 5. voor teken, 9. engelse titel, 11. inhouds maat, 13. tussen, 15. haal, 17. twijg, 18. soort bier, 19. warmteëenheid, 21. elk, 22. dag der week, 24. gezond, 26. koemestvocht, 27. groente, 28. schar nier, 30. sterke drank, 31. peuter, 32. zwemvogel, 33. putemmertje. Verticaal: 2. boom, 3. vreemde munt, 4. vlaktemaat, 5. telwoord (Eng.), 6. wijze leidsman, 7. wondvocht, 8. plaats in Italië, 10. gindse, 12. sche delboor, 14. jongensnaam, 16. opium toebereid om te roken, 19. paardje, 20. vogeleigenschap. 21. inwendig, 22. soort aap, 23. meisjesnaam, 24. volzin, 25.telwoord, 27. oord, 29. zaak, 30. Koninklijke Militaire Acadejnie. AMSTERDAM Ook de afgelopen week is er nauwelijks sprake geweest vane en verkrapping op de geldmarkt. De banken zagen hun saldi verder toenemen met 137.0 min. van ƒ1346.1 min. tot ƒ1483.1 min. en andere ingezetenen met 191.2 min. van 50.6 tot 241.8 min. Daartegeno ver stond een verdere inkrimping van de bankbiljettencirculatie met 56.7 min. van ƒ10.663.3 tot ƒ10.606.6 min. Verder betaalde het rijk nog ƒ297.4 min, waardoor zijn saldo daalde van ƒ1448,5 tot ƒ1151,1 min. De slotrol was weggelegd voor een terugbetaling in guldens van het IMF van ƒ24 min, die door de staat werden gebruikt voor de aflossing van schatkistpapier, dat bij de Centrale Bank was ge plaatst ter financiering van een goud storting. De geldmarkt bleef al met al zeer ruim. Er is van handel op de geld markt nauwelijks sprake. De ruimte zal voorlopig nog wel aanhouden, waaraan zelfs de ultimo weinig zal kunnen doen. Dat de Nederlandsche Bank tot nu toe heeft afgezien van 'afromen', wordt door geldmarktkrin gen toegeschreven aan het gevaar dat hierdoor een hernieuwde dollarstroom naar ons land zou kunnen ontstaan Johan de Witt de Staat, dienend voor versterking van het leger. Er dreigde oorlogsge vaar, vooral van de kant van Frank rijk. Er kwam echter niet genoeg geld binnen en toen de zaak in de Staten van Holland weer aanhangig werd gemaakt schreef de raadspen sionaris aan de Staten een memorie, getiteld 'Waerdije van lijfrenten naar proportie van losrenten'. De Witt toonde hierin aan, dat, uitgaande van de 4 pet intrest bij losrenten de koopsom voor de lijfrente eigenlijk op 16 maal de jaarlijkse uitkering moest worden gesteld. Hij maakte bij zijn berekeningen vermoedelijk gebruik van een verhandeling van Christiaan Huygens over de waarschijnlijkheids rekening. Sterftetafels, zoals de verzekerings maatschappijen die vandaag allemaal gebruiken had De Witt niet ter be schikking, omdat statistieken over de gemiddelde leeftijd etc. niet beston den. Wel maakte De Witt een contro le berekening aan de hand van lijf- renteregisters, waaruit af te lezen viel, hoe lang er gemiddeld uitge keerd was. De memorie van De Witt aan de Staten is te beschouwen als de eerste wetenschappelijke verhandeling op het gebied van levensverzekeringswis- kunde, vertelde de heer H. Gerritsen, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging ter Bevordering van het Levens verzekeringwezen. De heer Gerritsen, aan wiens betoog het bovenstaande merendeels is ontleend sprak bij de overhandiging van het eerste exem- plaar van 'Johan de Witt, een vol maakt Hollander' aan staatssecretaris Ko6rS6n ifl MOHtrGSl Van der Stee van financiën. Het boek je is van de hand van Dick Schaap en Teun van den Berg. Dat het werkje juist nu verscheen, is geen toeval. Afgelopen zondag, 20 au gustus, was het 30C jaar geleden, dat OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Hor.: 1. Lesse, 5. meer, 7. pardel, 9. marter, 10. K.B. 12. Lena, 13. genie, 14. ont, 15 rel. 16. N.T 17 Rt 18. min, 19 ako, 20. rodeo, 21. eren, 22.er, 23. gordel, 25. meloen, 27. kraan, 28. slaap. Vert.: 1. la, 2. spant, 3. Sara, 4. ert, 5. mrel, 6. el, 8. degen, 9. mentor, 10. kinkel, 11. beton, 12. lorre, 15. riool, 18. Megen, 19. arena, 21. edel, 24. ros, 25. ma. 26. A.P. Indust. Sporen UUI. Obt. Mods 18 aug. 965.83 232.09 110.24 74.01 428.2 21 aug. 967.19 232.47 110.81 74.04 427.1 22 aug. 973.51 234.06 111.64 74.06 427.1 Aand. Obl. Tot. H. L. 18 aug. 16.150 17.450 1.723 820 537 21 aug. 14.290 17.760 1.770 697 694 22 aug. 18.560 20.110 1.779 886 578 18/8 21/8 22/9 Asbestos Corp. 18% 19% 19% Canada Fund. 68.34 68.53 68.86 Consol Bathurst 17 17 16% Dom Tar Chcm 16% 18% 17% Husky 16% 16% 17 Nat. Gas 15% 15% 15% Mass. Ferguson Nat. Resources 17% 17% 1714 8.26 8.27L 8.32L Shell Canada 51 50% 52 Idem Warrants 30% 31% 31% ain 1TORLA Zuid-Afrika heeft 'belangrijk meer' goud uit zijn lo- de produktie op de vrije markt verkocht dan in de overeenkomst het internationale monetaire fonds is voorzien, zo heeft Theunis tongh, gouverneur van de Zuidafrikaanse reserve bank, dinsdag ^le jaarvergadering meegedeeld. standaard die gekenmerkt wordt door grote tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans, zo zei hij. De Jongh merkte op dat in toenemen de mate wordt erkend dat elk verschil van betekenis tussen de officiële goud prijs en de prijzen op de vrije markt verhindert dat het systeem doelmatig functioneert Nu die grote verschillen bestaan kan de opvatting van de Zuid afrikaanse reserve bank dat de officiële goudprijs moet worden verhoogd moeilijk worden weerlegd, zo meende hij. kcj J reden voor de grotere verkopen gl i behoefte om de inkomsten van "lOudmijnen te verbeteren. Boven- voelt Zuid-Afrika zich min of verantwoordelijk voor het goed lioneren van het internationale ïtaire stelsel, zo verklaarde hij. standpunt van de bank blijft dat zozeer de goudwissel-standaard worden gewijzigd op basis van de maar veranderbare pariteiten, oorspronkelijk in de bedoeling als wel het systeem zoals dat zich aatste jaren heeft ontwikkeld, na- jk een nict-inwisselbare-dollar- Welke vestiging het slachtoffer wordt is ook niet zeker. De keuze gaat o.a. tussen Etna in Breda en DRU in Ulft (Gelderse Achterhoek). Voor beide plaatsen zou een verdere vergroting van de werkgelegenheid bijzonder on gelegen komen. Breda kent al een relatief hoge werkloosheid en daar dreigt nog steeds de sluiting van Enka. In de Gelderse Achterhoek zorgt DRU voor van het totaal aantal arbeidsplaatsen. Oorzaak van de moeilijkheden bij Amalga is een overcapaciteit in de gieterijen. De produktie van kachels en haarden is in enkele jaren ge halveerd en leidde al eerder tot moei lijkheden bij gieterijen. De bedrijfsleiding van Amalga be studeert al een tijd lang hoe de gicterijcapaciteit met een minimum aan nadelige consequenties kan wor den teruggebracht. Een terugtrekken uit de kachelsector wordt niet over wogen. AMSTERDAM De advieskoersen voor buitenlandse bankpapier zijn voor vandaag: Ink. Verk. Dollar 3.17-3.23 Engelse ponden 7.78-7.98 Belgische fres 7.24-7.39 Duitse mark 99.75-101.25 Italiaanse lires 51.75-54.25 Portugese escudos 11.70-12.30 Canadese dlrs 3.22-3.29 Franse fres 65.00-67.00 Zwitserse fres 84.00-84.50 Zweedse kr 66.50-68.50 Deense kr45.25-47.25 Oostenr. sch 13.85-14.10 Spaanse pesetas 4.97-5.22 Finse mark 76.25-78.25 Joeg. din 18.00-21.00 Groekse dr 10.40-11.40 ACTIVA 14.8-1971 21-8-1972 t - Goud 6.897é488 6 897.486 Dr. Jongbloed heeft gezegd dat bin- vord buitem geld 4.80S.900 4812.132 nen een maand een definitieve beslis- ®ul'enl- bet ,mlfrt 3" sing wordt genomen. Maandagheeft 2.393.984 2.393 984 Amalga (waar m totaal 4.000 man Discontoportei werken) een gesprek gehad met de Gekocht papier 473.eoo 449 800 vakorganisaties Voorsch. rek. ert 12.545 9.119 vaKorganisaties. Voorschol Staat Ned. munten Bel. kap. 29.319 377.336 178.930 143.882 28.945 376.666 178.930 143.047 ste halfjaar 1972 behaalde de Swedish Totaal Match-groep een omzet (na omzetbe- passiva lasting) van Zwkr 1,3 miljard (ƒ891 ViSkt miljoen). Dit betekent een stijging Banken Nederland van 13,4 pet. ten opzichte van dezelfde Andere tngez periode In 1971. De omzet van de bedrijven, die m 1972 verworven And. mei mgez werden, is niet in dit bedrag opgeno- tegenwaarde imf men. Deze wordt geschat op Zwkr 75 rtooorTroc miljoen. De bedrijfsresultaten zijn, div. reken. vergeleken met dezelfde periode in Totaal 15.3i6.3i415.290.244 1971 meer eesteeen dan de vprkoon Goud en deviezen 13.843.23113.851 945 ia/1, meer gestegen aan ae versoop. MurUblljettcn 14 100 14 093 In alle divisies is een positieve ont- schalk, p. buitem. - wikkeling waar te nemen. Dokkingsperc. 71.61 7i.7« NEW YOHK 21/8 22/8 +3.232 +3 ACF Industries 18%ex 49% Airco 20% 19% Allied Chemical 30% 30% Alum co of Am 56% 55% —24 000 American Brands 42% 42% —3 426 Am Can 33% 33% Am Cyanamld 35% 35% 374 Am Electr Power 27% 27% —070 Am Metal Climax 28% 29% Am Motors 9% 10% 835 Am Smelt and Ref 18% 19% 15.316.31415.290.244 —26 070 Am Tel and Tel Ampex 10.663.30010.606.612 —56.688 Anaconda 1.44S.462 1.151.107 —297.355 Armco Steel 346.125 1.483.109 +138 984 Atlant Richfield 241 757 +191.201 220 485 —5.699 Bendis 29.522 +223 Bethlehem Steel —1.403 Boeing Burlington Ind 50.556 226.184 29.299 4.740 855.985 20.000 357.420 314.243 3.335 855.985 20.000 357.420 320 912 Nederlanders weinig ptimistisch Canadian Pacific +6.669 Celanese —26.070 Chase Manhattan +8.714 Chesap and Ohio —7 Chrysler Cities Service +0,15 Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont 011 Curtlss-Wrtght Curtlss-Wrlght A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (E 1) Eastman Kodak First Nat City 44% 44% 7% 7 19% 19% 21% 21% 60H 63% 46 46% 30% 31% 22% 23 34 Vi 34% 16% 16% 46% 45% 63% 64% 46 47 31% 33 39% 40% 79 Vi 80% 19% 19% 34% 34% 24% 24% 31% 32% 32% 32% 44% 45% 55% 56% 5314 53% 74% 77 96%- 97% 180% 180% 135% 133% 68 68% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gillette Glmbel Brothers Goodyear I and R Gulf OU Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel Litton Industries Lockheed Aircraft Marcor 65% 68% 39% 40% 68% 66% 25% 25% 77% 78% 21% 21% 28% 28% 83% 84% 53% 53% 22% 23% 30 30% 25% 26 32% 32% 14% 15 410% 412% 35% 36% 32% 33% 37% 37% 53% 54% 32 ex 31% 18 18% 23%!3%ex 44 44% 12% 10% 11% 12% 10% 10% 24% 24% 21% 21% 41 41 33% 34% 68% 69 16% 16% 20% 21V» 30 54 31 12% 12% Nederland weer het meest gestegen, vergeleken met dezelfde periode van 1971. Akzona De prijzen gingen met 4,4 pet omhoog tegen 3,2 pet in West-Duitsland, 2,8 pet AmlfeHn?ndtl ln Italië en 2,7 pet in Frankrijk, België en Luxemburg. Vergeleken met juni vorig Jaar zijn de consumptieprijzen in Nederland zelfs met 7,8 pet gestegen, fth)n .9V h «v h eveneens een 'Europees record'. jjayuk cigars 11% 12 Dit blijkt uit een publikatie van de EEG-commissie, gedateerd 31 juli De Nederlanders zijn ook weinig optimistisch over de economische toekomst Can Breweries 7% 744 van hun land. Bij het eerste EEG-opinle-onderzoek in de geschiedenis ant- rhadbourn cotb woordde 61 pet der Nederlandse ondervraagden 'dat de situatie slechter werd', chase Select Fd Slechts 12 pet was optimistisch gestemd. In alle andere EEG-landen waren Columbia Gas deze cijfers lager resp. hoger. Vreemd genoeg waren de Nederlandse zaken- c°m"TC<ienhone lieden wel hoopvol. Bij een enquête eind mei noemde het merendeel hunner on e p de orderpositie 'boven normaal'. nuor èörp 11.88 11.86 28% 28% 29% 29% 21% 22% Mobil Oil Nab'.sco 55 55% Nat Cash Register 34% 35% Nat Distil and Ot 20% 20% Nat Gypsum 18% 18% Nat Steel 19%ex 40% Nat Lead Ind 16% 16% North Am Rockw. 33 32% 19% 19% 89%b 99% b 79% 78% 58% 58%b OUn 17% 17% Pacific Gas and El 29% 30 Penn Central 3% 3% PepsIco 88 *4 88% Phelps Dodge 38% 36% Philip Morris 109% 109% Philips Petroleum 34% 35% Procter and Gamb 97% 97% RCA 36% 36% Republic Steel !4%cx 24% Reynolds Ind 68'4 69 Royal Dutch Petr 39% 39% Santa Fe Ind 31% 31% Sears Roebuck 105% 106% Shell Oil 49 51 Southern 19% 19% Southern Pacific 46%cx 47 Southern Railway 59% 51% Sperry Rand Standard OU Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studebaker-Worthl Sun Oil Texaco Texas Gulf Texas Instrum. Transamerlca 47% 47% 68% 69% 76 >4 77% 79% 81% 47% 47% 42% 43 34% 35% 173% 173% 19% 19% Int Bnk for Reo Int Flav Frag Int Paper 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leaasco Lone Star Cement Lehman Madison Fund Unilever Union Carbide Unlroal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse El. Woolwortb Nat Can NY Centr A North West B 42% 42% 24% 24% 35% 35 21% 22% 21% 22% 28% 26% 17% 17% 43 45% 49% 49% 17% 17% 38% 38 13% 13% 29 31 53% 54% 42 42% 35% 36% 17% 17% 9% 9% 68% 69% N Amer Philips Co 37% 37% Occidental Petr 14% 14% Standard Branda 49% 49% Union Elect United Corps United Gas 17% 17% 9% 9 18% 19 Western Bancorp 33% 35%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13