pelen zijn in handen van politici' 399 Deelnemers steken soms een 'stickie' op Spasski brengt gedurfd spel inisterie mijdt NSF-sportcentrum idesiërs zeer teleurgesteld over beslissing van IOC München 1972 Olympisch verleden van Rhodesië Bob Seagren wil prof-atletiek y/KWARTET WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 l-ORl i Kil tze sportredactie HEN Een grote overwinning voor zwart Afrika en een definitieve nederlaag voor Avery age. Op geen andere manier kan de uitsluiting van Rhodesië van de Olympische Spelen wor- tgelegd. Een overwinning voor de Afrikanen, die aantoonden dat er met een grote saamhorig- eel valt te bereiken. En een nederlaag voor Brundage die altijd heeft volgehouden de Olym- Spelen en politiek strikt gescheiden te houden, al kon hij die uitspraak lang niet altijd ook in k volhouden. mag niet meedoen aan de De boycot van het land waar oke minderheidsregering van aan de macht is, wordt dan itgevoerd. Natuurlijk veroor- de uitspraak bij de Rhodesiërs irontwaardiging. Juist door de ten van de leidende IOC-leden afgelopen week waren zij er eker van de zaak te winnen. werd de beslissing gister- in Salisbury een 'belediging' ld. 'Het is nu duidelijk dat de ;che Spelen in de handen van terecht zijn gekomen' vertelde ort-official in de Rhodesische ad. Ian Smith, voor wie de uit- reer zeker een grote slag moet onthield zich voorlopig amentaar. Een zegsman van de voerde slechts aan, dat Smith standpunt staat, 'dat politiek rt niets met elkaar te maken Een official vulde daarbij t is het einde van de preten- het Oylmpisch Comité altijd shad, dat zij gemotiveerd wor- ar de oorspronkelijke Olympi- ealen'. Afrikaanse tegenstanders van ië overheerste het gevoel het dat zij hadden ook werkelijk sn te hebben. Tijdens de erga- van het IOC werden veel van de protesterende landen gehoord. Daarbij werd steeds aangevoerd dat de Rhodesiërs in West-Duitsland wa ren gekomen, zonder over een paspoort te beschikken waaruit zou blijken, dat zij werkelijk Britse staats- hurgers zijn. Volgens -de overeen komst die de Hoge Raad voor Sport in Afrika en het IOC vorig jaar in Luxemburg bereikten, was dat een van de voorwaarden waaraan de Rho- destërs zouden moeten voldoen. Ook in 1964 in Tokio was dit een van de voorwaarden geweest, naast het voe ren .van de naam Zuid-Rhodesië en het in voorkomende gevallen hijsen van de Britse vlag en het spelen van 'God save the queen'. De pleidooien voor Rhodesië warden gevoerd door Grant Stewart en Ossie Plankett, de voorzitter van het Rhode- sisoh Olympisch Comité en de ploeg leider. Zij slaagden er niet in aan te tonen dat alle atleten ook werkelijk beschikten over een Brits paspoort. Als mogelijke oplossing heeft Avery Brundage .toen in eerste instantie ge wezen op «het feit dat de Rhodesiërs als onafhailkelijke deelnemers zouden kunnen verschijnen. Zij zouden dan achter de officiële Olympische vlag lopen. De Rhodesische afgevaardigden wezen dat \v00rstel echter van de hand. Later op de dag is toen de stemming gekomen waarbij besloten werd het land geheel uit te sluiten van de Spelen. Op een persconferentie waarop Brundage zelf het besluit bekend maakte, gaf de Amerikaan ook toe, dat de druk op het IOC te gront was geworden om nog langer te negeren. Hij verklaarde daarop ook meteen opnieuw dat hij vast van plan was af te treden en dat lord Killian en Graaf De Beaumont maar moeten uitvechten wie zijn opvolger wordt. 'We zijn zeer tevreden met de beslis sing van het IOC de uitnodiging aan Rhodesië weer in te trekken', was het eerste formele commentaar van de Nigeriaan Abraham Ordia, lid van de Hoge Raad voor Sport in Afrika. Daarna vertelde een zeer gelukkige Ordia 'We doen nu een beroep op alle Afrikaanse landen om deel te nemen aan de Olympische Spelen en de lan den dié nog niet vertrokken zijn naar MUnchen verzoeken wij dit onmiddel lijk te doen. We hebben ook alle landen die al klaar stonden om weer te vertrekken gezegd meteen de kof fers uit te pakken en alles te doen om deze Olympische Spelen tot een succes te maken. We zijn het IOC en de landen die ons gesteund hebben zaeT dankbaar voor het begrip dat zij getoond hebben voor onze strijd'. Later op de avond kwam een van de zwarte leden van de Rhodesische Teleurgesteld verlaat de voorzitter van het Rhodesisch Olympisch Comité, Grant Stewart, het Münchens Maximilianeum, nadat de uit stoting van zijn ploeg bekend is gemaakt. Links op de achtergrond ploegleider Ossie Plankett. ploeg naar buiten. Ed Lewis toonde zich zeer verbolgen over het besluit 'De Duitse kranten hebben het slecht gedaan', zei hij woedend. 'Zij hebben de hele zaak opgeblazen. Ze hebben het er steeds maar over gehad dat de Ethiopische deelnemers op het punt stonden het dorp te verlaten. En dan de kranten van zaterdag! Zoiets mag niet gedrukt worden. Het was oneer lijk tegenover de Rhodesiërs. Het is de schuld van de kranten'. De Rhode sische ploeg zal overigens wel in München blijven. Grant Stewart, voor zitter van het Rhodesich Olympisch Comité maakte dat duidelijk. De Rho desiërs zullen de Spelen als toeschou wer volgen. 'We zijn zeer teleurge- aldus verkondigde hij de stemming van de ploeg. 'We geloven dat dit een beslissing is die door de politiek is beïnvloed en daarom is het voor ons nog teleurstellender. We zijn ver plicht deze beslissing te aanvaarden en we zijn blij dat dit niet een totale uitsluting van het land betekent. Maar de teleurstelling blijft'. De ploeg van Rhodesië bestond overi gens gedeeltelijk uit negers. Op deze mensen was ook de kleine hoop geves tigd die het land had op medailles. Voor de medestanders die de Afri kaanse landen in de Amerikaanse at- letiekploeg hadden gevonden, beteken de het besluit ook een hele opluch ting. De assitent-coach van het Ameri kaanse team. Stan Wright vertelde: 'Nu kunnen we weer doorgaan met de training en met de Spelen. Het heeft onze training overigens niet aange tast. Maar het is een opluchting. Ik kan niet zeggen of deze beslissing juist is of met'. Sprinter Gerald Tin ker weigerde ieder commentaar. Hij IHEN De meeste mensen geen hadh-rokers zoeken on- pnpische deelnemers. De bur- iter van het Olympisch dorp, Tröger, is ervan overtuigd hash gerookt wordt. 'Het zou eëel zijn te geloven dat er ui niet gerookt wordt in het Isch dorp. We hebben alleen een bewijzen om het aan te aldus Trögeiv tleet, die anoniem wenst te i, zei: 'Sommige mensen drin- n te kalmeren, anderen roken ik zie hier echt .geen verschil iter Riehl, medisch begeleider Amerikaanse ploeg, bcvestig- het roken van hash regelma- orkonit. 'Ze gebruiken het als ringsmiddel, maar es4 zijn geen en dat er hashrokers zitten in merikaanse ploeg, vertelde De medische begeledder van itse ploeg Oliver Raymond ge niet dat er hash gebruikt door sportmensen. 'Hash en zijn niet te verenigen. Het de atleten alleen maar loom'. Raymond zal geen atleet zijn hoofd halen hash te omdat dit zijn kansen tijdens ilen duidelijk zal verminderen, tieten zelf praten er weinig De keeper van het Amerikaan- etbalteam Shap Messing zegt: van tevoren duidelijk gesteld, dat er voor druggebruikers tijdens de Olympische Spelen geen genade zal zijn. Er zal best hash gerookt worden, maar zeker niet in ons team'. Andere atleten geloven ook niet dat er nog gerookt wordt. Zij wijzen op het voorbeeld van de drie Britse zwemmers, die uit hun ploeg gesto ten zijn, omdat ze hash hadden ge bruikt. Oefenen De oefenwedstrijd van het Neder landse hockey-elftal tegen een West- duitse combinatie is niet al te best afgelopen voor Fritz Schmidt. De Westduitser brak in het duel zijn middenhandsbeentje en is daardoor voor het Olympisch hockeytoernooi uitgeschakeld. De Nederlanders brachten het er in deze partij niet al te best «f. Zij verloren de wedstrijd met 3-1. Ook de oefenwedstrijd Australië-Maleisië bracht een gewonde op. Na vijftien minuten in de tweede helft, bij een 1-0 voorsprong voor Australië, ont stond een handgemeen tussen de Maleisische spelers en de Austra liërs. De Australiër Pat Nilan kreeg een zodanige klap, dat het bloed over zijn gezicht stroomde. De wed strijd, waarbij de sfeer al vanaf het begin niet al te best was, is na het uitbreken van het gevecht afgebro ken. Moeilijkheden tijdens een vriendschappelijke hockeywedstrijd tus sen Australië en Maleisië. Zie 'Oofenen'. Zwemploeg Voor de Nederlandse zwemploeg zul len volgende week een aantal onder linge wedstrijden de laatste schakels voor de Olympische estafettes moe ten opleveren. Nog steeds is de vierde plaats voor de vier keer 100 meter vrije slag bij de dames open. En datzelfde geldt ook voor de vier maal 200 meter vrije slag heren. Bondsadviseur Nico van Dam: 'Onze itaak is de snelste van het moment in het water te brengen. Via een officiële race in het Olympisch bad en met de electronische tijdwaarne mingen hopen we een zo eerlijk mogelijk beeld te krijgen'. Voor de vierde positie is de met medaille-perspectieven omgeven dn mesTestafette-ploeg staan Josien El zerman, Annette Segaar en Atv Ra- dersma kandidaat. Bij de heren zai er tussen vermoedelijk Ton van Klooster, Bert Bcrgsma en Hans El- zermaj nog strijd geleverd moeten wordeq. Nederland aal nu plotseling ook op de vier ma^l 100 meter vrije slag tieren vertegenwoordigd zijn. De for matie zal maandag als het Olym pisch zwemprogramma wordt geo pend, direct al aan de start verschij nen. In een volledig kansloze positie overigens. Van Dam: 'Dit is een inschrijving zonder waarde. We we ten, dat deze ploeg in de series al zal sneuvelen. Maar dit is bedoeld om de viermaal 200 ploeg een kans te geven om aan de sfeer te proe ven, het starten en het wisselen onder wedstrijd-druk nog eens extra te oefenen. Het kwartet, dat deel neemt is niet eens het snelste van Nederland. Zeventiende partij afg ebroken Van onze sportredactie REYKJAVIK Na een dag waarin Fischer weer eens een protest bij scheidsrechter Schmid deponeerde en de Russen zich zeer boos heb ben getoond over het gedrag van de Amerikaan (Spasski zou hierdoor benadeeld zijn), kwamen beide strijders om de wereldtitel schaken gisteravond toch weer achter het bord. De partij werd na 40 zetten afgebroken met licht voordeel voor wit. TVit: B. Spasski Rusland Zwart: R. Fischer (Ver. Staten) Zeventiende matchpartij Pirc-vierpionnenspel 1. e2-e4 d7-d6 2. J2-d4 g7-g6 3. Pbl-c3 Pg8-f6 4. f2-f4 Lf8-g7 5. Pgl-f3 c7 c5. Deze opening verraste vriend en vij and in Reykjavik. De Pirc-verdedi- ging, die overigens ook benamingen als Joegoslavische-verdediging en Ufimzewverdediging kent, leidt veelal tot scherp spel. Sedert zo'n 15 jaar wordt er intens mee geëxperimen teerd. Zwarts laatste zet is ambitieus, ofschoon actief spel tegen d4 de stra tegische richtlijn voor zwart is. Het is het doel van het Konings-finachetto. De strijd om d4 spitst zich bovendien veelal toe door de penning van Pf3, en door Pc6. Wits streven Is op koningsaanva] gericht, waarbij de op mars e5, een rol kan spelen. Het aantasten van d4, in een pril stadium, werkt dit plan tegen. 6. d4xc5. Bekend is hier 6. Lb5t, Ld7 (na 6Pbd5 9. ef7t, Kd7 10. Pb5. Direct voordeel behalen blijft echter een probleem voor wit. De tekstzet is wel het kansrijkst, ofschoon 6. e5, Pfd7 7. Lc4, 0-0 8. e6, Pb6 9. ef7t, Kh8 10. h4, voor wit nuttige spannin gen oproept - VelimirovicRajkowitsj, Skopje *71). 6. Dd8-a5 7. Lfl-d3. In een partij SaitsjevKarasev, Riga '70, volgde 7. Dd3, Dc5: 8. Le3, Da5 9. Pd2, Pc6 10. ircontract van CIOS Arnhem 'een incidend entele zaak' i 41 has W( ïze speciale verslaggever HAAG/ARNHEM Tus- e Nederlandse Sport Fede- (NSF) en het Ministerie Onderwijs en Wetenschap- leept zich reeds enige jaren iprek voort om (op NSF- tel) te komen tot een cen- itie van het sport-oplei- ezen op het nationale centrum Papendal. Met na- i centrale instituten voor de van sportleiders en (resp. CIOS O verveen en Arnhem) zouden op het >aradepaardje Papendal stering met het binnenkort aliseren 25 meter bad mee 21 miljoen gulden) onder- icht kunnen worden. Een tel, waarmee alle partijen it zouden zijn. üch zeer traag voortslepende 8 het geheel begint na wat 'kkige manoeuvres in de begin- vweel op een prestigezaak van de iyan het Ministerie te lijken eclpkent op het ogenblik alle par- u schade. De NSF (de totale Ne- ndse georganiseerde sport) om it de hogere exploitatieverliezen >et sportcentrum moet dragen de acht negen ton per jaar) en Onderwijs en Wetenschappen om dat het de ClOS-opleidingen in daar voor totaal niet meer geschikte ac commodaties moet houden. De CDOS-opleidingen voor middelbaar sportlnader zijn aan het einde van de jaren «'40 op verzoek van de Neder landse sportwereld in het leven geroe pen. In het gebouw waar in '48 de eerste cursus in Overveen startte een landhuis aan de Duinoordweg draait de inmiddels gemoderniseerde opleiding !nog steeds.' Hoe onvolkomen de accomiwodatie er is bleek dit voor jaar nog, toen de studenten met acties de straat opgingen. Met uitzondering van de sporüial en het recreatie/leslo- kalen-gcbouw voldoet er feitelijk niets aan de te steSLlen eisen. De Nederlandse Sport Federatie, die een groot gedeelte van het cursus werk van de N«desrlan.dse sportbonden coördineert, heeft al enige jaren gele den contact met het Ministerie van Onderwijs (de afdeling voorlichting verwees in eerst» instantie naar de collega's van CRM omdat 'Onderwijs niet over de CÏOS-instituten zou gaan.gezocht ot» eventueel te ko men tot een centralisatie van de beide ClOS-instituten op Papendal. Want evenals Overveen kampt ook CIOS- Arnhem met de nodige problemen. De lessen werden tot dit jftur gegeven in over de gehele stad verspreide lokali teiten en accommodaties» Bij dat eerste contact heeft de NSF 'dat kan inderdaad wel' zegt men nu wellicht enige fouten gemaakt. Onderwijs moest, wilde men mede gebruik van het door particulier initi atief opgezette Papendal maken, be paalde voorzieningen mee-financieren. Onder andere werd een bijdrage ver langd voor de bouw van het zwembad, dat binnenkort wordt gerealiseerd. Een tweede eis: de logiesgebouwen van de CIOS-sen zouden buiten het Papendal terrein op het aangrenzende grondgebied van Justitie (gereser veerd voor een hoogstwaarschijnlijk niet meer te stichten vrouwengevan genis) moeten verrijzen. Het waren eisen, waarmee Onderwijs niet ak koord wilde gaan. Er i6 de laatste tijd evenwel veel veranderd. De NSF wil het belang van een gecentraliseerd opleidingswe zen op Papendal laten prevaleren ('wij zijn er voor de sport, de oplei dingen ook"), is bereid hiervoor mede een stap terug te doen en heeft de aangepaste plannen schriftelijk aan Onderwijs meegedeeld. Plannen, waar op nu na maanden nog steeds geen enkel antwoord (ook niet na herhaald aandringen) is gekregen. Desondanks is er wel wat gebeurd. Er is allereerst de opmerkelijke bekend making van gisteren dat het CIOS Arnhem een huurcontract heeft afge sloten met de NSF. Dwars door alle thans ingenomen standpunten heen zal de opleiding van het Centraal Instituut voor Sportleidsters groten deels op Papendal gaan plaatsvinden. Van de rond 150 w.ekelijkse lesuren zullen er 139 in de leslokalen (40), sporthal (51), opblaasbare hal (14), en op de grasvelden 20atletiek (5) en tennisbanen (9) vanJPapendal wor den gecentraliseerd. Voorlopig echter slechts voor de periode «n 28 augus tus 1972 tot 22 juni 1973. 'Het is een proef voor ons,' zegt directeur Van den Hoek van CIOS Arnhem. 'Dit moet los worden gezien van alle ande re zaken, die op het ogenblik spelen. Wij verwachten gewoon een betere accommodatie te hebben gehuurd dan de bestaande, waarbij we no met uitzondering van zwembad en de ruimte voor kleutergymnastiek alles bij elkaar hebben.' Daarnaast zijn er de inmiddels ver gevorderde plannen van Onderwijs om de opleiding in het sterk verouderde en waarschijnlijk niet voor meer dan enige jaren vol doende op te poetsen Overveen te centraliseren. Een plan, dat miljoenen (gezegd wordt vier miljoen) moet gaan kosten. 'Dat contract tussen CI OS Arnhem en Papendal is een inci dentele zaak,' zegt de voorlichting van Onderwijs. 'De directie van de institu ten is vrij autonoom in het afsluiten van huurcontracten. Of men dit nu doet bij de gemeente (waar men zo weer terug kan keren), de NSF of een andere organisatie gaat ons niet zoveel aan. Centralisatie in Overveen staat bij ons nog steeds als eerste op de lijst Daar spitst ons onderzoek zich op het ogenblik op toe.' Het is een merkwaardige zaak. In deze periode van bezuinigingen, in een periode waar samengaan van overheid- en particulier initiatief zou moeten worden gestimuleerd, trekt de overheid zijn eigen kostbare plan. In plaats van op Papendal mede voor de georganiseerde sport te investeren de eventueel op het terrein van Papendal te stichten gebouwen zou den door de sport mede gebruikt kunnen worden wordt het geld in een aan vele vragen onderhevig pro ject gestoken. Een project, dat gezien de situering van het CIOS Overveen, zelfs niet meer dan een noodmaatre gel kan worden genoemd. De NSF met de Onderwijs-plannen geconfronteerd: 'Wij betreuren deze ontwikkeling. Wij hebben de afgelo pen maanden steeds onze bereidheid getoond. Maar op onze uitgewerkte voorstellen aan het Ministerie met daarbij ook de financiële konsekwen- ties van één en ander en de opgave van de in de toekomst wellicht te stichten gebouwen om tot een opti maal opleidingswezen te komen, is helemaal niet gerageerd. Dat wij des ondanks nog steeds willen praten m^g duidelijk blijken uit het feit dat wij CIOS Arnhem onderdak bieden en uit é»n brief van 18 augustus aan het Ministerie waarin we nogmaals op onze yoorstellen wijzen.' PETER ONVLEE lachte slechts breeduit. Een van zijn ploeggenoten: 'Dit is alles wat je kunt doen. Er is nu niets meer om over te praten'. De Rhodesische affaire heeft zich als volgt ontwikkeld: 1964: Zuid-Rhodesië neemt deel aan de Spelen van Tokio als Britse kolome. 1966: Zuid-Rhodesië verklaart zich on afhankelijk en scheidt zich, tegen de wil van Groot-Brittannië, af van het moederland. De nieuwe staat noemt zich Rhodesië. 1968: Rhodesië ziet af van deelneming aan de Spelen van Mexico Oity. 1971: In september besluit het IOC dat Rhodesië onder een aantal beper kende voorwaarden kan deelnemen aan de Olympische Speiien. 1972: juli: Groot-Brittannië herinnert de Duitse Bondsrepubliek er aan dat, volgens een resolutie van de VN, pas poorten van Rhodesië niet erkend wor den. Begin augustus: Het organisatiecomité van de Spelen en de regering in Bonn nemen contact met elkaar op betref fende Rhodesië. Bonn stelt dat het probleem-Rhodesië een zaak van het IOC is. 9 augustus: Jean Claude Ganga, secre taris van de overkoepelende Afrikaan se sportraad, bereikt overeenstemming met Daume en Brundage over de deel neming van Rhodesië. Half augustus: Verschillende Afri kaanse landen dreigen met een boycot nu blijkt dat Zuid-Rhodesië ondanks de 'vernederende' voorwaarden toch naar MUnchen wil komen. 17 augustus: Bondskanselier Brand be richt de organisatie voor Afrikaanse eenheid dat alleen het IOC verant woordelijkheid draagt voor het uitko men van een Rhodesische ploeg. 20 augustus: De Afrikanen stellen het bezit van Britse paspoorten als voor waarde voor toelating van de atleten van Zuid-Rhodesië. 21 augustus: De nationale Olympische Comité's van de Afrikaanse landen eisen dat Zuid-Rhodesië van de Spelen wordt uitgesloten. 22 augustus: Voorzitter Avery Brun dage van het IOC maakt bekend dat zijn organisatie de uitnodiging aan Zuid-Rhodesië om deel te nemen aan de Spelen heeft ingetrokken. Pc4, Dc7 11. Pb5, Db8 12. Pbd6t, met kansrijke aanval. 7. DuSxcS 8. Ddl-c2 0-0 9. Lcl-e3 Dc5-a5. Veelal wordt hier ook 9. Dc7 gedaan, bijvoorbeeld 10. 0-0, Pbd7 11 h3, a6 12. a4, b6 13. Df2, Lb7 14. Dh4, Pc5 15. f5, Tal - Gufeld '70, met kansen voor wit 10. 0-0 Lc8-g4 Vermoedelijk voorbe reid. Gewoonlijk wordt voortgezet met 10. Pc6, zoals in een duel Rubi- nettiSuttles (een kenner van dit systeem) 11. Khl, (of 11. h3) 11. Ld7 12. Tadl, Tac8 13. a3. Dh5 14. h3, en wit heeft ruimtelijk voordeel. Benkö, die met zwart deze speelwijze eveneens praktizeert de gehele va riant werd al eens door Ree tegen deze Amerikaan op het bord gebracht heeft 10Pbd7 ingevoerd. De tekstzet maakt de ruil op f3 mogelijk, een manoeuvre die wit eventueel door h3, tevens g4 voorbereidend wel had willen verhinderen. 11. Tal-dl Pb8-c6 12. Lb3-c4 Pf6-h5 13. Lc4-b3 Lg7xc3 14. b2xc3 Da5xc3. Een felle ontwikkeling. Wit heeft een ui termate actieve stukkenopstelhng be werkstelligd terwijl zwart tevens de belangrijke koningsloper heeft geïnvesteerd. 15. f4-f5 Ph5-f6 15. h2-h3 Lg4xf3 17. De2xf3 Pc6-a5 18. Tdl-d3 Dc5-c7 19. Le3-h6 Pa5xb3 20. c2xb3 Dc7-c5+. 21. Kgl-hl Dc5-e5. 22. Lh6xf8 Ta8xf8. Het slaan met de koning komt nauwelijks in aan merking. Wit ruilt op g6 en de druk tegen f7 speelt een grote rol. 23. Td3-e3 Tf8-c8 24. f5xg6 h7xg6. 25. Df3-f4 De5xf4 26. Tflxf4 P j-d7. 27. Tf4-f2 Pd7-e5. Het eindspel dat thans op het bord is gekomen, biedt wit winstkansen, zij het, dat het technische vraagstuk voorlopig moeilijk zal zijn. 28. Khl-h2 Tc8-cl. 29. Te3-e2 Pe5-c6. 30. Te2-c2 Tcl-el. 31. Tf2-e2 Tel-al. 32. Kh2-g3 Kg8-g7. 33. Tc2-d2 Tal-fl. 34. Te2-f2 Tfl-el. 35. Tf2-e2 Tel-fl. 36. Te2-e3 a7-a6. 37. Te3-c3 Tfl-el. 38. Tc3-c4 Tel-fl. 39. Td2-c2 Tfl-al. 40. Tc2-f2 Tal-el; afgebroken. MÜNCHEN (ANP) Als het aan de Amerikaanse wereldrecordhouder pols stokhoogspringen Bob Seagren ligt wordt de profatletiek liever nog van daag dan morgen een feit. De 25-jarige atleet uit Californië ventileerde zijn visie na aankomst in het Olympisch Dorp, onder meer als 'reactie op het recente verbod van de polsstok waar hij het wereldrecord op 5.63 meter bracht. Seagen: 'Ik heb schoon genoeg van het amateurisme en de IAAF. Het wordt tijd dat de atleten zich aaneen sluiten en een soort profgroep gaan vormen. Ik zou daar graag aan mee werken. Het moet toch mogelijk zijn een of andere rijkaard in de States over te halen als sponsor op te treden en wij kunnen best een aantrekkelijk programma in elkaar zetten. Maar het moet van de atleten uitgaan, anders bereiken we niets. Ik ben ervan over tuigd dat wanneer iemand bet initia tief neemt een heleboel atleten zulen meedoen, Amerikaanse, maar Europe se. Het gaat er maar om wat gelijkge stemden bij elkaar te krijgen. HONKBAL Frederick Lewla en Ewardl Helman, de twee Antilliaanse spelers, die na de Haarlemse honkbalweek In Nederland zijn achtergebleven, zijn door de Antil liaanse honkbalbond geschorst. Oe Ne derlandse KNBSB zal deze schorsing vrij zeker overnemen. Het ls hierdoor zeer de vraag geworden of de belde honkballers volgend Jaar ln Nederland kunnen spelen. JUDO De wereldkampioenschappen Judo wor den ln 1975 ln Wenen gehouden. Tij dens het gisteren ln MUnchen gehouden congres van de Internationale judofe deratie kreeg Madrid weliswaar even veel stemmen, maar de Britse voorzit ter Charles Palmer deed de balans tenslotte naar Wenen doorslaan. Ma drid krijgt 'als troost' de Europese kampioenschappen van 1973. De we reldkampioenschappen zijn volgend Jaar !n I.ausannc De wereldkampioen schappen 1977 werden toegewezen aan Formosa VOETBAL In verband met de deelneming van het Russische nationale voetbalteam aan de Olympische Spelen Is de competitie ln de hoogste divisie stilgelegd tot begin september. Do tegenstander* van FC Den Haag en FC Twente fop 13 en 27 september) In resp. het toernooi om de Europa Cup 3 en de UEFA Cup. Spart&k Moskou en Dynamo Ttflls. be zetten de dertiende en vierde plaats op de ranglijst. Spartak heeft 18 punten uit 18 duels. Dynamo 23 uit 19. Dynamo speelt tijdens de rustperiode enkele duels In West-Duitsland. VOETBAL Het San Siro-stadlon ln Milaan wordt met slulUng bedreigd. Het gemeentebe stuur van deze stad heeft als eigenaar van het stadion ln een brief bij de clubs AC Milan en Internazlonale geë ist. dat zl) hun flnanoiële verplichtin gen na dienen te komen. De belde vereniging* nhebben een gezamenlijke schuld van 800 000 gulden. Wordt niet betaald, dan zal het stadion worden gesloten. Per competlUewedstrlJd ls men tot nog toe 7 pet. van de Inkomsten verschuldigd, per bekerduel 5 pet. De gemeente ls bereid na vereffening van de schulden Iets van de percentages te laten zakken. VOETBAL Vaclav Jezek, de oud-tratner van Den Haag en nu bondscoach van Tsjechoslo- wakije, heeft een selectie van 19 spe lers bekend gematkt. waaruit hij het elftal zal formeren dat op 30 augustus ln Praag tegen Nederland speelt. Het zijn: Viktor en Cervenan (doelverdedl- gers), Ooblas. Plvarklk, Koubek, Haga- ra, Zlechan, Dvorak, Stakovan (verde digers). Blcovsky, Pollak. Kuna. Novak en Medcld (middenvelders). Vesely, Stratll. Kabat en Herda (aanvallers). VOETBAL De leider ln de eerste divisie. Arsenal, verloor zijn status van enige Engelse club met een honderd procent score lend voetbal uit de eerste drie wed strijden gehonoreerd had gekregen met acht doelpunten, vond een zeer hard- spelende Coventry defensie tegenover zich die de Gunner* veel moeilijkheden veroorzaakte. Rlce scoorde voor Arse nal. Graham voor Coventry. Wolverhampton Wanderers dat res man uit het eerste team miste, wa* supe rieur tegen Westham United en won door drie doelpunten ln het laatste kwartier gemakkelijk met 3-0. Derek Dougan bracht hot derde doelpunt op zijn naam Everton bleef op de tweede plaats met een punt achterstand op Arsenal door een gelijkspel fl-1) tegen Crystal Pala- ca Joe Royle gaf Everton in de 44e mlrruut de leiding, maar een kwartier tater maakte Ross Jenkins gelijk. TENNIS Open kampioenschappen van Pennsylva- nië (Haverford) Tom Okker—Dale Ogden (18 Jaar, scholier. VS) 81, 4 8. 8—3. WIEIJtENNEN Wilhelm Tellronde Zevende etappe: 1. Davtd Lloyd (GBr), 3. Zwlrko (Po- tSp) 133.8. Eindstand: 1. Lloyd, Vlejo op 1.15 min, 3. Zwlrko op 1.43 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11