|adat vraagt hulp an West-Europa epublikeinen bezorgd over '76 Moskou wil matiging van de wrok tegen Peking Witte Huis corrigeert uitlatingen van Rogers Altmann erkent dat hij Gestapo-chef Barbie is in Zweden gepakt zelfmoord van Oufkir Britse havenstakers weer aan het werk Witrussische minister weg na slechte oogst Ontvluchte Kroaten Twijfel gTOeit OVer Rabbi Kahane dreigt Moskou met ontvoeringen Keniase minister bedreigt Aziaten Tankers botsen bij Zuid-Afrika Rome verkocht 113 tanks aan Libye Leven van Cleaver zou in gevaar zijn "KJ /KWARTET DINSD \G 22 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T7/K9 nkrijk zou napen-embargo moeten opheffen 19 411 KING. jLOYI 100 1 19 RK J| W US. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) President Sadat heeft in een interview met het blad Le Figaro aangedrongen op meer hulp van West-Europa aan Egypte en op opheffing van ranse wapenembargo naar die landen in het Midden Oosten, die direct bij de juni-oorlog van waren betrokken. Hij sloot opnieuw indirecte onderhandelingen het Israël, waarbij de VS als ni hlelaar optreden, uit. ?k-lan4 be ni iderlti 30 m 2 OU :s de President moet llet ver' ran de Sowjet-militairen uit res :i tot groter begrip en meer ebrur an West-Europa leiden. Hij zei. r por in 1971 de heropening van het snaai, in ruil voor de gedeelte- VPrB «rugtrekking van de Israëlische j uit de Sinai 'vooral ten be- van West-Europa' had voorge- Tk weet dat West-Europa moei- fen heeft vanwege de sluiting '•kk"i Suezkanaal, waardoor de olie- ,.onoo zijn gestegen. De VS hebben is vo uropa verteld, dat zijn Middel- Zee-flank door de Russen werd ;d. Er zijn nu bij ons geen meer en ik heb geen akkoord wipe Amerikanen gesloten. Mijn was een puur Egyptische daad. iJ dat Egypte nu wel het recht op een beetje begrip van de in West-Europa'. erkelijk p van West-Europa aan Egypte alle mogelijke manieren moe- aats vinden, aldus Sadat. Hij het Franse wapenembargo rcranties aan landen die direct ;esdaagse oorlog waren betrok- Direalistisch, omdat hiertoe on- iieraal De Gaulle was besloten. onjuist, dat op Egypte een ;o van toepassing is. terwijl de ;1 wapens aan Israël blijven i. Europeanen kunnen in eco- h en politiek opzicht veel voor doen, zowel binnen de Vere- iNaties als in de EEG'. had Sadat voor de Franse i gezegd, dat hij 'zonder aarze- (eder initiatief zou aanvaarden i betrekkingen met de VS te Als de VS de gerechtig- Jillen ondersteunen (in het Mid- ten) en als ze tenslotte de verschillend willen beoordelen, het goed, dan zou ik zonder ing de uitgestrekte hand van de xepteren'. Hij zei tevens dat de J-Unie 'een soort embargo op de is geleverde wapens toepaste'. een Libanees weekblad zal jnog dit jaar waarschijnlijk fember een staatsbezoek aan [brengen. fcretaris-generaal van de Arabi- Liga, de Egyptische ex-minister Jitenlandse zaken Mahmoed Ri- pft in een boodschap aan de :he staatshoofden op een Arabi- Ipconferentie aangedrongen. Is- preidt volgens hem een nieuwe i'oor. De conferentie moet deze dreiging bespreken en de mogelijkhe den onder ogen zien om Israël uit de bezette gebieden te jagen. Amerika blijft Israël bij al zijn agressieve plannen helpen, aldus Riad. Bonn Een lid van de Lybische Revolutionai re Raad, de 29-jarige kapitein Imhem- med Imgaryef is gisteren bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Pre mier Abdel Salam Jalloed zat in de zelfde auto en is met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De ka pitein is bij 'de uitvoering van zijn nationale plicht' gestorven, aldus de Libische radio. President Sadat zal vandaag de begrafenis bijwonen. Op het strand van de Israëlische bad plaats Natanyah, waar honderden per sonen aan het zonnen waren, is giste ren een bom gevonden, een half uur voordat deze zou ontploffen. Volgens de politie is de bom door Arabische commando's gelegd. Natanyah is zeer populair bij de toeristen uit de Arabi sche landen, waarvan er deze zomer al meer dan 100.000 naar Israël zijn gekomen. De Italiaanse politie zoekt naar een derde Arabier in verband met de bomaanslag vorige week op een vlieg tuig van de Israëlische maatschappij El Al. Twee Arabieren werden door de Romeinse politie gearresteerd. Zij hadden de bom, verborgen in een platenspeler aan twee niets vermoe dende Engelse meisjes meegegeven, die zij kaartjes voor het El Al-toestel hadden gegeven. Doordat de El Al de bagageruimten van haar passagiers vliegtuigen extra heeft beveiligd, richtte de bom geen grote schade aan en kon het toestel veilig landen. LONDEN (AP. Reuter)" In En geland zijn gisteren bijna alle 42.000 havenarbeiders weer aan het werk gegaan. Alleen in Liverpool weigerde 800 man administratief personeel de staking te beëindigen totdat hen blijvende werkgelegenheid is gegaran deerd. Deze week zullen zij over een eventuele werkhervatting stemmen. In de Schotse haven Aberdeen legden de havenarbeiders kort nadat zij aan de slag waren gegaan het werk weer neer om te protesteren tegen een plaatselijke importeur. MOSKOU (UPI) Minister van land bouw Stepan Skoropanow van de Sow- jet-republiek Witrusland is uit zijn functie ontheven omdat de graanoogst in de staat 25 procent beneden de verwachting is gebleven. Dit hebben bladen die in Minsk verschijnen ge meld. P. M. Masjerow, de eerste secre taris van de partij in Witrusland, heeft verklaard dat de slechte oogst ten dele het gevolg is van ongunstig weer. Snelle Vietnam-regeling niet zeker WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Het Witte Huis heeft zich gis teren gehaast de verklaring af te zwakken van minister van buiten landse zaken William Rogers, die zondag zei dat er volgens hem nog dit jaar een vredesregeling voor Vietnam zal worden getroffen. gers niet als een voorspelling moeten worden beschouwd maar als een 'alge mene vaststelling gebaseerd op zijn persoonlijke beoordeling van de situa tie. Hij drukte de hoop uit van de regering op een snelle regeling. Hij deed geen voorspelling die gebaseerd was op enige gebeurtenis of bespre kingen die mogelijk wel of niet plaats gevonden zouden kunnen hebben', al dus Warren. MOSKOU, TOKIO (AFP, AP, Reuter De Russische tv-kijkers hebben te horen gekregen dat zij hun wrokgevoelens tegen China moeten matigen. Zij moeten vastberaden blijven hopen dat Peking de weg naar het socia lisme terug vindt, die het sinds de breuk met de Sowjet-Unie in 1960 is kwijtgeraakt. De politieke commentator Joeri Joekow zei dit in een geheel aan China gewijde tv-uitzending. Joekow, die herinnerde aan de 'ernsti ge en belangrijke besprekingen tussen beide landen over grensproblemen en andere kwesties,' bevredigde overigens de nieuwsgierigheid van de kijkers niet. Zij hadden hem schriftelijk ge vraagd, hoe de verdwijning van de lange tijd als opvolger van partijlei der Mao Tse-toeng gedoodverfde mi nister vand efensie Lin Piao, in zijn werk was gegaan. Ook vertelde Joe kow niet, wie de baas is in China: Mao of Tsjoe En-lai, de minister president, die totdusver alle crises heeftov erleefd. t tatj i f ffr dSSmi ,N IP JB r Lin Piao Op grond van Rogers optimisme werd in Washtington druk gespeculeerd dat geheime besprekingen tussen Kissin ger en Noordvietnamese vertegen woordigers tot resultaten hebben ge leid. Gerald Warren, onder-perssecretaris van het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat de uitlatingen van Ro- De buitenlandse pers heeft hier vol gens Joekow sensationele, fantastische en tegenstrijdige berichten aan ge wijd: 'Feit is dat Lin Piao evenals Lioe Sjao-tsji (de vroegere president) D is geëlimineerd. Hoe ze verdwenen JrCKlIlg zijn is niet belangrijk. Tsjoe En-lai is gebleven. Hij blijft geheel trouw aan Mao Tse-toeng,' aldus de commenta tor, die ook herinnerde aan het in juli gesloten Chinees-Russiche handel sakkoord. Dit voorziet in een zes maal zo grote omvang van de handel van vorig jaar. De Chinese leiders hebben hun cam pagne om Lin Piao in discrediet te brengen, laten volgen door een ver oordeling van zijn 'revisionistische' denkwijze. Uit Chinese verklaringen kon enige tijd geleden al worden opgemaakt, dat Lin Piao in september vorig jaar omkwam, toen hij in een militair vliegtuig naar de Sowjet-Unie trachtte te vluchten. In het theoreti sche partijblad Rode Vlag wordt ge zegd dat Lin in 1948 een 'fout voor stel' had gedaan inzake een grote militaire campagne tegtn de nationa- listeni n Mandsjoerije. Lin Piao was toen opperbevelhebber van de commu nistische strijdkrachten. In het artikel stond dat Mao Lin Piao destijds had opgedragen zijn plannen te herzien. Mao zou 'resoluut' beslo ten hebben een grote 'campagne van uitroeïng" te voeren, zo groot als men nog nooit had gezien'. De afloop van de campagne bewees volgens de Rode Vlag dat Mao gelijk had met zijn voorspelling, dat door een opmars in zuidelijke richting de meer dan 480.000 nationalistische militairen die in het noordoosten waren samenge trokken, volledig geëlimineerd zouden worden. Volgens de geschiedenisboeken heeft Lin Piao de verovering van het vaste land van China mogelijk gemaakt In het artikel in Rode Vlag wordt de overwinning toegeschreven aan de denkwijze van voorzitter Mao over militaire stategie. Het was ook 'de overwinning van Mao's proletarische militairebei eid op dat van het recht se opportunisme'. Bonn Uit Tokio wordt gemeld, dat premier Tjsoe En-lai Japanse bezoekers heeft verteld, dat China waarschijnlijk eer der met Japan en West-Duitsland dan met de Verenigde Staten diplomatieke betrekkingen zal aanknopen. LA PAZ (Reuter) De tot Boliviaan genaturaliseerde Duitser Klaus Altmann heeft toegegeven dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie is. Dit heeft een Boli viaanse regeringswoordvoerder in La Paz zondag bekendgemaakt Een Boliviaan se rechtbank onderzoekt of hij in Bolivia berecht kan worden. Frankrijk heeft Bolivia om de uitlevering van Barbie gevraagd omdat hij in Frankrijk bij ver stek ter dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de martelingen en de exe cuties van Franse verzetsstrijders in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de Duit se bezetting in Frankrijk was Barbie hoofd van de Gestapo in Lyon. De rege ringswoordvoerder in La Paz zei dat er geen sprake kon zijn van uitlevering van Barbie aan Frankrijk. Er bestaat geen uitleveringsverdrag met Frankrijk en boveudien geniet Barbie als genaturaliseerd Boliviaan de bescherming van de Boliviaanse wetten. Barbie kwam in 1951 naar Bolivia en nam zes Jaar later de nationaliteit van dat land aan. Sindsdien opereert hij als zakenman in Latijns-Amerika. BEATE KLARSFELD Tegenover een Braziliaanse krant verklaarde Barbie onlangs dat zijn werkelijke naam Altmann is, maar dat hij tijdens de oorlog bij de Gestapo de naam Barbie had aangenomen. Dc aandacht werd op hem gevestigd toen de Frans-Duitse Beate Klarsfeld bij haar jacht op oud-nazi's naar Bolivia reisde om aan te tonen dat Altmann en Barbie één en dezelfde waren. Het Amerikaanse opperbevel in Sai gon heeft gemeld dat Noordvietname se tanks zijn gesignaleerd op 24 km ten zuiden van de stad Danang in het noorden van Zuid-Vietnam. Bij Da nang worden steeds meer Noordviet namese eenheden waargenomen. Zon dag werd de stad Kwé Son op 40 km ten zuidwesten van Danang door de Noordvietnamezen veroverd. In Danang is gisteren bekendgemaakt dat di Zuidvietnamese militaire poli tie de commandant heeft gearresteerd van een Zuidvietnamese basis omdat hij zijn mannen had bevolen de basis te ontruimen na zware aanvallen van Noordvietnamezen en de Viet Cong. CAMBODJA In Phnom Penh is gisteren een mis lukte aanslag gepleegd op de Cambod jaanse premier en minister van bin nenlandse zaken Son Ngoc Thanh. In een geparkeerde auto langs de route die de premier gewoonlijk volgt ont plofte een kneedbom. De premier bleef ongedeerd. Vier soldaten van zijn gevolg raakten gewond. PARIJS RABAT (Reuter, UPI) Drie Franse dagbladen van ver schillende politieke kleur hebben gisteren van hun scepsis blijk ge geven over de officiële versie die in Marokko over de zelfmoord van generaal Oufkir is gegeven. MARIESTAD (Reuter, UPI) De Zweedse politie heeft de twee Kr :n gearresteerd die vorige week ontsnap ten uit de gevangenis van Kumla, waar zij vastzaten wegeno de mo^rd op de Joegoslavische ambassadeur Wladimir Rolowits. De Kroaten, Miro Baresits en Andjelko Brajkowits, wa ren vorige week met dertien andere gevangenen ontvlucht. T politie heeft ook een derde gevangene, de Zweed Bosse Wickman ingerekend. De twee Joegoslaven werden gevon den in een grasveld bij de stad Ma- riestad in midden-Zweden op tachtig km. van de gevangenis van Kumla. Zij waren volledig uitgeput en gaven zich zonder verzet over, aldus de politie. Wickman werd gepakt nadit hij met een gestolen auto tegen een politiewa gen was gebotst. De jaciit op de over' twaalf ont apten wordt /oortgezet. Volge..s P resits en rajkowits kon- de.. zij ontsn -en omdat iemand midden in de nacht hun cellen en die van zestien andere gev_..jenen had geope J. Drie gevangenen hadden ge weigerd te ontvluchten. ^ressieve-gedelegeerden proberen macht van conservatieven te beknotten II BEACH (UPI, Reuter) In een opgetogen stemming is de Amerikaanse Republikeinse partij i in begonnen met liet ritueel om president Nixon een tweede ambtstermijn te geven. Want in ilikeinse ogen is de komende verkiezingsstrijd slechts een formaliteit en is liet zeker dat Nixon tgenstander George McGovern smadelijk zal verslaan, publikeinse conventie zal een ij m K worden van~ orde en een- •aarbij het optreden van enkele t uit de showbussiness voor io[levendigheid moet zorgen. Bij menstellen van het draaiboek eze conventie is zorgvuldig ie- ipositie tegen de herbenoeming esident Nixon onmogelijk ge- Slechts van één van de 1.348 leerden is het bekend, dat hij Nixon is. Hij is namelijk de afgevaardigde, die Paul McClos- st te veroveren, in de korte tijd lit Californ/aanse congreslid tijdens de voorverkiezingen be- De Republikeinen hebben ech- iaald, dat iemand pas dan kan- mag worden gesteld, als hij de heeft van de meerderheid van Beerden uit drie staten. Zodoen- zelfs het gevaar van die ene 6ategen bezworen. iitaan' [is zo zorgvuldig gepland, dat nu *end is dat het traditionele, loslaten van balonnen, als ebetoon over de hernominatie xon. plaats zal vinden op dins- nd 22.13 uur, plaatselijke tijd minuten zal duren. Ook het rogramma is zorgvuldig geredi- door het Witte Huis en zo „esteld, dat het voor de kiezers voorsteden en voor de blanke aantrekkelijk is. Sterke voor Israël en een compleet over de kwestie van abortus de normaal Democratisch Jende joden en katholieken in Igetalen naar de Republikeinse loken. En met een paragraaf, de partij zich verzet tegen het i van schoolkinderen om rassen- :ie bij het onderwijs te bevor- willen de Republikeinen een findruk in het zuiden maken. zien 1972 al helemaal in kannen ruiken lijkt, zullen de enige putselingen op de Republikeinse ptie dan ook gaan over 1976, |er Nixon niet meer in aanmer- |omt voor een nieuwe ambtster- foorop gesteld dat Nixon inder- fdit jaar wint. De kans is name- pr groot dat Spiro Agnew dan gewezen opvolger van Nixon zal zijn. Degenen, die dit vooruitzicht niet aan staat, hebben daarom een voorstel, hoe de gedelegeerden van de volgende conventie over de 50 Ameri kaanse staten verdeeld zullen worden, aangevochten. Het aangenomen voor stel zal de kleinere, conservatieve sta ten bevoordelen. De staten, die name lijk bij de verkiezingen naar de Repu blikeinse kolom gaan, krijgen daar voor een bonus in de vorm van extra gedelegeerden. Daardoor zal de stem van de dun-bevolkte agrarische staten en van het zuiden versterkt worden op de conventie van 1976. De grotere, wat progressievere staten, zijn het helemaal niet met de voorge stelde regeling eens. De fractieleider in de Senaat, Hugh Scott van Pennsylvania, en gouverneur Nelson Rockefeller van New York twee belangrijke industriestaten, wier macht door de voorgestelde regeling aanzienlijk beknot zal worden heb ben duidelijk gemaakt, dat ze de zaak desnoods tijdens de conventie willen uitvechten, als er nog niet op het laatste moment een redelijk compro mis uit de bus komt. En juist Rocke feller, vier jaar geleden nog een oppo nent van Nixon, moest zo'n grote rol spelen in de eenheids-show van de Republikeinen, door de nominatie-re de voor Nixon te houden. Mochten de progressievere krachten niet slagen, dan overweegt de Ripon Society, een groep van jonge, progressieve Repu blikeinen, de zaak bij het Hoogge rechtshof aanhangig te maken. Zoiets zal natuurlijk een vervelende smet werpen op het zorgvuldig opgepoetste beeld van Republikeinse eenheid. Keurige jongeren De Republikeinen menen verder ook het antwoord gevonden te hebben op de geplande demonstraties van de meest jonge betogers, die Miami Be ach zijn binnengetrokken. De partij heeft zo'n 3.000 schoongewassen en glad geschoren jongeren laten over vliegen naar de strandplaats in Flori da, die op zorgvuldig geredigeerde plaatsen de Republikeinen zullen toe juichen, om Amerika ervan te door dringen dat de jeugd niet alleen be staat uit demonstranten en McGovern- aanhangers. Zo stonden ze zondag na drukkelijk aanwezig te zijn op het vliegveld, toen mevrouw Pat Nixon en vice-president Spiro Agnew daar aankwamen. De demonstranten naar schatting 4.000 man sterk blokkeerden in middels de ingangen van het hotel, waar een galadiner was georganiseerd voor de afgevaardigden naar de con ventie. 'Een, twee, drie, vier, wij willen jouw racistische oorogl niet' en 'Nixon donder op' werd er gezongen. Het gezang werd begeleid door vuis ten, die op daken van auto's trommel den. Maar dat was allemaal niets vergeelken bij Chicago, vier jaar gele den. Na een uur greep de politie taktvol in. Behalve een paar dozijn eieren werden er geen wapens ge bruikt. Politie-chef Rocky Pomerance zei na afloop zeer ingenomen te zijn met het verloop van de demonstratie. Zitstaking Woensdag deze week hopen de de monstranten 'de massaalste zit-staking uit de Amerikaanse ge§chiedeni' te houden. 'We gaan naar de Republi keinse conventie op de dag dat Ri chard Nixon officieel zijn herverkie zingscampagne lanceert', verklaarde Rennie Davis, één van de hoofdfigu ren uit Chicago 1968. Vandaag, bij het begin van de conventie, beginnen de demonstranten Vietnam-veteranen, oud-gevangenen. vakbondsvertegen woordigers, werkloze zwarten, vrou wen, armen, homosexuelen en bejaar den te ondervragen naar de 'misdaden van de regering-Nixon'. Tevens zal de gestorven Soledad-broeder George Jackson geëerd worden en 'de geest van verzet, die hij vertegenwoordigde' gevierd worden. Op de avond, dat Nixon zijn nomina tie krijgt, staat een ambitieusere actie op het programma: 'Als de gedelegeer den van hun luxueuze hotels over hoofdweg 1 naar de conventie rijden, zullen ze een 'straat zonder vreugde' passeren', zegt het draaiboek. Om hun medeverantwoordelijkheid voor de nieuwe nominatie van Nixon te dra matiseren, zullen de gedelegeerden een lange rij jonge mensen passeren, die dodenmaskers dragen. 'We zullen dodenmaskers dragen en hen hun misdaden van Son My tot Attica het gezicht van het Repblikeinse regime tonen', meldt de folder. De massale zit-staking rond het conven tiegebouw moet plaats vinden als Nixon zijn aanvaardings-rede houdt Opgewacht door speciaal overgevlogen schoongewassen en kortge knipte jongeren wordt mevrouw Pat Nixon begroet op het vliegveld van Miami Beach, waar de Republikeinse conventie wordt gehouden. en moet hem ervan doordringen 'dat zijn aanvaardingsrede en alles wat ze vertegenwoordigt, totaal onaanvaard baar is voor het volk.' Tot nu toe zijn de Republikeinen de demonstranten alleen maar dankbaar. Door hen krijgt de Republikeinse con ventie tenminste enige aandacht. De conservatieve Figaro, de commu nistische Humanité en de rechtse Au- rore berichtten unaniem dat de gene raal was doodgeschoten. Volgens de correspondent van L'Aurore in Rabat was Oufkir in de rug geschoten. Een 'goed ingelichte Marokkaanse bron' werd geciteerd, die gezegd zou heb ben, dat 'er geen twijfel is dat Oufkir geëxecuteerd werd'. Hij had verteld dat de generaal geen kruitsporen op zijn kleding had, die bij zelfmoord altijd worden gevonden. De Figaro en L'Humanité wezen er beide op, dat Marokko verschillende versies over de dood van Oufkir heeft gegeven. Eerder had het Franse weekblad Nou- vel Observateur geschreven, dat Ouf kir niet door drie kogels getroffen was, zoals de officiële versie luidde. Eén kogel zou zijn achterhoofd zijn binnengedrongen en zijn linker oog hebben verlaten; één kogel zou hem in de hartstreek hebben getroffen, één in zijn rug in de nierstreek en één zijn rechterarm. Dit had iemand, die het stoffelijk overschot van Ouf kir had gezien, aan het Franse week blad verteld. Officieel werd Oufkirs dood geweten aan twee kogels, die hem dodelijk troffen. De generaal zou driemaal hebben geschoten. Het hoofd van ko ning Hassans persoonlijke veiligheids dienst en de commandant van de koninklijke garde zouden zonder suc ces met de generaal hebben gevochten om diens zelfmoordpoging te verhin deren. et Marokkaanse blad L'Opinion, dat door de oppositionele Istiglal-partij wordt uitgegeven, heeft het bericht van le Nouvel Observateur geciteerd en zich tevens afgevraagd, of de Ame rikaanse regering niet in het komplot tegen de koning was betrokken. Het blad vraagt, of het toevallig was, dat op de dag van de aanslag twee Ameri kaanse oorlogsbodems in de haven van Casablanca lagen, terwijl op 10 juli van het vorige jaar tijdens het bloedbad ln het zomerpaleis van de koning eveneens een Amerikaans oor logsschip in een Marokkaanse haven lag. 'Als men weet, dat de F-5-straalja- gers afkomstig waren van de lucht machtbasis Kinetra (nl. de toestellen, die 's konings vliegtuig trachtten, neer te schieten) en als men weet dat er op Kinetra 430 Amerikaanse militaire adviseurs gelegerd zijn met ultra-mo derne communicatie-apparatuur, vraagt men zich af, of de aanwezig heid van Amerikaanse torpedobootja- JERUZALEM (Reuter) Rabbijn Meir Kahane, de leider van de extre mistische Joodse Defensie Liga in de VS, heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard, dat leden van de JDL in de VS Sowjet-diplomaten zul len ontvoeren en gijzelen, indien de Sowjet-Unie niet binnen een maand afstapt van haar besluit om Joodse intellectuelen, die naar Israël willen emigreren, zeer hoge extra-belastingen op te leggen. Kahane gaf toe, dat ont voering van Sowjet-diplomaten 'een waanzinnige daad van fanatci' zou zijn. Dit zou volgens hem verhinderd kunnen worden, 'door rustig en vast beraden optreden van de VS, dat ge richt is op een wijziging van het beleid van de Sowjet-Unie'. De onderminister van binnenlandse zaken van Kenia, Martin Shlkuku, heeft gisteren gezegd, dat Aziaten die geen staatsburgers van Kenia zijn, het land zullen moeten verlaten, 'tenzij zij op houden met het saboteren van de eco- uomie van het land'. In een scherpe aanval op de Aziaten in Kenia zei Shlkuku, dat hij het be sluit van de regering van Oeganda om alle Aziaten het land uit te wijzen, volledig steunde. gers in Marokkaanse havens op dezelf de dag dat er twee militaire oproeren plaatsvonden, slechts een toevallig heid was', aldus L'Opinion. Ook het Franse blad L'Humanité (communistisch) en het Libanese blad L'Orient-Le Jour (onafhankelijk) heb ben de VS medeplichtigheid aan de aanslag verweten. Een woordvoerder an de Amerikaanse ambassade in Rabat noemde dergelijke beschuldi gingen 'een produkt van de verbeel ding'. Koning Hassan H heeft zondag in zijn speech tot het volk aangekondigd, dat van nu af aan alle bestuursfuncties en politieke functies behalve de troon voor iedereen openstaan. Maar vol gens goed ingelichte bronnen hebben de partij-leiders, die al tien jaar in de oppositie zijn en de verkiezingen boy cotten, het aanbod afgewezen. JOHANNESBURG (DPA) De 43.339 ton metedende Liberiaanse tankboot Texanita is gisteren na een aanvaring met een ander Liberiaans tankschip voor de kust van Zuid-Afrlka ontploft en gezonken. Van de ongeveer 50 voor het merendeel Griekse opvarenden zijn er tot dusver vier levend teruggevon den. Ook zijn vier lijken geborgen. De aanvaring tussen de Texanita en de 48.320 ton metende Oswego Guar dian deed zich bij dichte niist voor op 100 km van Kaap Agulhas, ten zuid oosten van Kaapstad. De explosie aan boord van de Texanita was zo hevig dat de schok tot 60 km landinwaarts werd gevoeld. LA SPEZIA (AP) Italië heeft 113 lichte tanks aan Libye verkocht en deze reeds afgeleverd. De transactie maakt waarschijnlijk deel uit van een veel meer omvattende wapen-overeen komst. De tanks, waarvan een aantal amphi- bievoertuigen en als zodanig geschikt voor een oversteek van het Suezka naal, vertrokken afgelopen vrijdag. Ze zijn lichter en beter manoeuvreert)aar dan de meeste andere tanks en wor den door de Amerikanen in Vietnam gebruikt COMPTON (AP) Het leven van Eldridge Cleaver, de leider van de Zwarte Panters die in Algerije in bal lingschap woont, is 'in zeer groot' gevaar. Dit heeft de vrouw van Clea ver, Katheleen, verklaard. Op een persconferentie zei mevrouw Cleaver dat haar man de afgelopen zes maan den steeds vaker met de dood wordt bedreigd. Volgens haar hebben de VS de Algerijnse regering ertoe gebracht de 'internationale activiteiten' van de Zwarte Panters te beknotten, kort na de kaping van een Amerikaans vlieg tuig op 1 augustus naar Algerije met een losgeld aan boord van 1 miljoen dollar. Katheleen Cleaver suggereerde dat ook de bedreigingen onder Invloed van de Amerikaanse regering zijn ge uit NEW DELHI (Reuter) De moesson- overstromingen in India hebben 173 mensen het leven gekost en zware schade toegebracht aan gewassen en ander goed. Dit heeft de Indiase mi nister van irrigatie en energie, K. L. Rao. meegedeeld. De zwaarst getroffen gebieden waren Oettar Pradesj, Ra- jasthan, Assam, Kerala, Orissa en West-Bengalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9