Spanning over mensenrechten in wereldraad Vredesweek over macht van Europa Trouw K wartet Recreatieplan voor Oost-Groningen toch definitief TV-gesprek met Alfrink vandaag Beroepings- werk Boekenetalagc Berger (DS'70) mo§ vakantie onderbreken TROUW/KWABTET DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Vandaag gaat liet centraal comité van de wereldraad van kerken het antiracisme-pro- gramma behandelen, waarbij vooral discussie wordt verwacht over de kwestie van het terugtrekken van geld uit bedrijven die in Zuid-Afrika investeren. Gisteren was er in Utrecht spanning over het probleem van de mensenrechten. De vraag klonk: waarom wordt er zo weinig in het openbaar ge zegd over Oost-Europa? KERK T2 K2F De Russische-orthodoxe vertegenwoor digers in het centraai comité van de wereldraad maakten gisteren geen be zwaar toen een verklaring werd afge legd over de Europese veiligheid en samenwerking. In deze resolutie staat dat de bedoelde samenwerking ook behoort in te sluiten 'overeenstem ming over de betekenis en de toepas sing van burgerlijke en godsdienstige rechten'. Maar toen de Noorse bisschop Stoylen naar aanleiding van een ander docu ment over de rechten van de mens had gewezen op de moeilijkheden die een open getuigenis aangaande de rechten van de mens in Oost-Europa tot dusver hebben belemmerd, vroeg aartsbisschop Nikodiem het woord. Hij kreeg het overigens nog niet want voorzitter M. M. Thomas stelde de discussie uit tot vanmorsen. Stoyleh sprak over 'de uitermate gevoelige kwestie hoe bezorgdheid over schending van de mensenrechten moet worden geadresseerd.' Hij herin nerde aan de paasbrief van Solzjenyt- sin aan patriarch Pimen, maar voegde eraan toe dat deze niet het juiste adres was, maar de Sovjet-regering. Naar aanleiding van de huidige pro cessen in Tsjechoslowakije kwam op nieuw het zeer ernstige probleem op: Waarom zwijgen v/ij ir. het openbaar over deze aangelegenheden? Wij moe ten oppassen omdat anders de integri teit van de wereldraad op het spel zou kunnen worden gezet, zei hij. Volgens dr. Niilus, directeur van de CCIA, de commissie voor internatio nale aangelegenheden van de wereld raad die onlangs de verzoening in Soedan mogelijk maakte zal de studieconferentie over de rechten van de mens, waarom de laatste vergade ring van het centraal comité al vroeg, zich in het bijzonder met deze proble matiek bezig houden. Het gaat er daar om, hoe algemene rechtsstandaard zich verhoudt met de culturele, soci aal-economische en politieke patronen van verschillende delen van de wereld. In de verklaring over de Europese Nikodiem veiligheid verwelkomt het centraal co mité de tekenen van ontspanning zo als de verdragen van Bonn met Rus land en Polen, de v'ermogendheden- overeenkoinst inzake Berlijn, de ver- keersovereenkomst tussen de beide Duitslanden, de vorderingen bij de SALT en de gesprekken die thans tussen West-Duitsland en Tsjechoslo wakije plaatsvinden. De voorgestelde conferentie over ontspanning in Euro pa wordt eveneens toegejuicht Maar 'als een representatief en mon diaal orgaan van christenen wijzen wij er met klem op dat Europese veiligheid en samenwerking gezien moeten worden in het kader van de wereldsituatie. Er is wijdverspreide en begrijpelijke zorg. vooral in de ontwikkelingslanden, dat als het be langrijkste doel van de Europese ont spanning is om een nog machtiger Europa te krijgen, dit zou kunnen worden gevolgd door nieuwe pogingen tot een verdergaande overheersing van Europa van andere delen van de wereld', aldus de verklaring. De proef op de som is de instelling van Europa ten opzichte van wereld problemen. Een sterker, meer vere nigd Europa zou van grote betekenis kunnen zijn voor rechtvaardigheid, orde en vrede in de wereld maar het kan ook betekenen dat er een nieuwe gevaarlijke factor bijkomt. 'Zonder so ciale gerechtigheid in de wereld kan er ook geen blijvende veiligheid voor Europa bestaan', zegt de verklaring, die tenslotte de hoop uitspreekt dat door een intern-Europese toenadering er ook in de toekomst geen Europese spanningen zullen worden 'geëxpor teerd* naar andere delen van de we reld en dat de wapenhandel met de rest van de wereld onder controle zal worden gebracht. Thema's Een van de moeilijkste werkjes is altijd weer het vervaardigen van the ma's voor de zittingen van het cen traal comité en van de assemblee. Terwijl er nog getwist wordt over het thema voor de vijfde assemblee die D.V. augustus 1975 moet plaatsgrijpen (in Djakarta), is het thema waaron der het centraal comité thans verga dert 'de discipline van de gemeen schap' bepaald niet iets wat iedereen op dezelfde manier meevoelt Prof. dr. H. Berkhof vertelde dat men gehoopt had met dit thema wat ver der te komen tot een verplichtend samengaan. Maar theologisch blijven de orthodoxen hier dwarsliggen om dat zij slechts de eucharistische ge meenschap erkennen en die vervol gens met niet-orthodoxe kerken niet willen. En praktisch heeft de briljan te Duitse theoloog Moltmann het be- De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiublikatle wordt met de naam van do nzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan dc lieer Joh. C. Francken. ■ecretarls van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Niet kleineren De heer Victor H. Huttink meent de rol van Rusland in de tweede wereld oorlog te moeten kleineren. Wat zijn de feiten? Laten we luisteren naar enkele onverdachte bronnen: In zijn memoires schrijft Churchill dat na de eerste twee maanden van Duitse op mars, eind augustus 1941 de Russische tegenstand steeds sterker werd en dat de kwade voorgevoelens van de Duitse generaals over de afloop niet van grond ontbloot waren. In de brief van 30 augustus 1941 van Lord Beaver- brook, de Britse afgezant, die samen met de Amerikaan Harriman, de hulp verlening aan Rusland moet gaan re gelen schrijft hij letterlijk: 'Tot half of eind 1942 kan evenwel geen aan zienlijke stroom beginnen te vloeien, terwijl de voornaamste voorbereidin gen betrekking zullen hebben op 1943'. De historici van de tweede wereldoor log weten dat, toen de Duitse offen sieven eind 1941 waren vastgelopen, het pleit was beslecht ten nadele van Hitler. En in dat jaar was Amerika nog in vrede en was er voor Duits land geen enkele bedreiging in het westen. Wanneer de Amerikaanse hulp in 1943 goed op gang komt heeft het Duitse zesde leger bij Stalingrad al gecapituleerd (eind januari 1943). Om enig idee te geven waar het om gaat volgen hier exacte aantallen Amerikaanse hulp: kanonnen 9.600, vliegtuigen 18.700, tanks 10.800 eigen Russische produktie '40-45: kanonnen 490.000, vliegtuigen 137.000 en tanks 103.000. Hiermee wil niet gezegd zijn dat de bedreiging voor Rusland gering is geweest, nee het was een strijd op leven en dood, waarbij 20 miljoen Russen het leven hebben gelaten. De mogelijkheid dat wij nu nog 'heil Hitier' zouden moe ten roepen, moet van een heel andere kant worden benaderd. Wanneer wij het ongeluk zouden hebben gehad een klein Aziatisch land te zijn met een voor communistische propaganda openstaande arme boerenmassa, wat dan? Dan was Mussert de aangewezen bondgenoot van Amerika tegen de rode vloedgolf. En als de heer Huy- tink dan zou protesteren, zou hij ook al beschuldigd worden van anti-Ame rikanisme en links denken. Nu heeft hij gemakkelijk praten; 't is om te huilen met de slachtoffers in Viet nam. Baarn drs. H. J. v. d. Mark Vietnam (17) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. In 'Vietnam 10' schreef de heer Veen- stra, dat ook de communistische we reld democratisch zou kunnen wor den. Is hij werkelijk zo naïef? Leest hij geen kranten? Is hem niets be kend over de processen in Praag, Moskou, de jodenvervolging? En dan de muur der schande in Berlijn? Specimina van wat communisten on der democratie verstaan. Is de heer Veenstra van mening dat memagogen als Paul de Groot, Hoekstra en Mar cus Bakker ooit tot democratie be keerd zullen worden? Als de zwijgen de meerderheid nu eens wat geld bijeen zou brengen en de heer Veen stra een enkele reis Moskou zou aan bieden, dan zijn we weer van een communistenvriend verlost. In 1956 was ik in Oostenrijk om de Hongaar se vluchtelingen te helpen. Ik heb toen het leed van deze mensen gezien. Amerika zorgt er voor dat Zuid-Oost- Azië dit leed wordt bespaard. Onze kleinkinderen zullen er president Nixon dankbaar voor zijn. Amsterdam F. J. Ekels.bot GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen willen het basisrecre- atieplan voor Oost-Groningen als defi nitief zien ingebracht in de structuur schets voor Oost-Groningen. Het col lege wijkt hiermee af van het advies van de provinciale planologische com missie, die het recreatieplan nog niet als definitief wilde zien. Het basis- recreatieplan brengt ondermeer zes grote recreatieprojecten in Oost-Gro ningen. Vrijgemaakt De nieuwe secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Philip Potter, heeft samen met drs. Aad van Duist (op de foto tweede van links) een bezoek gebracht aan het bureau van het Zeister zendingsgenootschap. Zij deden dit in hun kwaliteit van voorzitter, resp. directeur van de afde ling voor kerkelijke communicatie van de World Association for Christi an Communication (WACC). Tijdens deze bespreking werd in prin cipe overeengekomen, dat deze WAC- C-afdeiing zal worden overgebracht van Londen naar Zeist. Het Zeister zendingsgenootschap heeft daanoor ruimte beschikbaar gesteld. Drs. Van Duist was, voor lilj in 1970 in dienst trad van de WACC, hoofd van de afdeling Gesproken Woord van de NCRV. T. B. Simatupang grip ook niet veel verder kunnen helpen toen hij in zijn inleiding sprak van een 'gemeenschap van on derdrukkers en onderdrukten'. Verscheidene gedelegeerden uit de derde wereld vinden dit studeerka mertaai. Zij wijzen die gemeenschap af en een enkele zei zelf» dat hij al genoeg gecompromitteerd wordt door het intense contact niet westerse ker ken in de wereldraad. Misschien is die gemeenschap er wel zeggen ze, maar dan als een onzichtbaar heils mysterie. Zichtbaar is in ieder geval dat deze 'polariserende' gedelegeerden niet weglopen maar Integendeel in tens mee blijven doen. van het centraal comité in Helsinki een voorstel te kunnen doen dat min der weerstanden ontmoet. Opmerkelijk was dat verscheidene Aziatische woordvoerders het woord 'community' niet zo geschikt vonden en vatbaar voor veel misverstanden. De Japanse mevrouw Takeda Cho, een van de presidenten van de werel draad, wees op het vaak nog levende besef van gemeenschap waarin indivi duele waarden worden opgeofferd. En de Amerikaanse negerpredikant Whit- ted vond dat er beter gewezen kon worden op de mogelijkheid tot bevrij ding door Christus omdat de resulta ten in de wereld nog slecht zijn waar te nemen. Oomerkeliik is verder uit het rapDort over de voorbereiding van de viifde aTcembiP'0. rlit de raad van kerken van Indonesië nu eens helemaal gaat de oedeie°eerd*,n "p- h"'*vest zuilen worden, een oomerfce- 1"k verschil met eerdere gemeenhe den waarbij de gedelegeerden zelf hun ook in orijs vaak zeer uiteenlo pende accommodatie kunnen zoeken, flinke monniken gelijke kaopen is de boodschap van de organisatoren van deze assemblee, et leidde al tot enig geniep over medische garanties, wmt riike mensen ziin veel vatbaar der dan arme zoals iedereen weet Financiën Uit het raonort van de financiële commissie hl ijkt dat het de Westduit- se ledenkerken zijn die door een in jectie met achthonderdduizend mar ken de wereldraad dit jaar van een deficit tot een voordelig saldo hebben opgekrikt. Maar dat betekent niet dat de toekomst nu wolkenloos is. Alc er niet meer aan bijdragen van de leden- '■-«"•ken binnenkomt zullen de tekorten, toenemen. De financiële commissie is on het ogenblik ook gewikkeld in het nog achter gesloten deuren nlaatsvin- rionde debat over investeringen in Zuid-Afrika. De commissie biedt herige weerstand tegen het voorstel tot totale terug trekking van wereldraadgeld uit alle bedrijven die iets met Zuid-Afrika hebben. In 1969 verklaarde de com missie geen geld te hebben in bedrij ven die 'vooral of geheel' in zuidelijk Afrika investeren. Thans gaat het over 'rechtstreeks' investeren, onaf hankelijk van de mate waarin. Vol gens mededelingen van drs. B. Sjolle- ma. directeur van het programma tot bestrijding van het racisme zijn er bijvoorbeeld achttien Amerikaanse fir ma's waarin de wereldraad aandelen heeft zitten en die rechtstreekse be langen ln Zuid-Afrika hebben. Drie miljoen D° commissie die grove richtlijnen moest ges-en voor de vijfde assemblee in Djakarta zit ook met het thema probleem. De ene helft vindt: 'Libera tion for community', duidelijk ma kend dat die gewonnen vrijheid ver plichtingen schept; de andere komt tot: 'Set free for fellowship'. 'Set free' zou dan als 'vrijgemaakt' vertaald kunnen worden. Bevrijding tot ge meenschap of 'Vrijgemaakt tot ge meenschap' zou clan het thema in het Nederlands gaan heten. Daarbij valt op, dat de voorstanders van het woord 'bevrijding' willen aanknopen bij dit actuele trefwoord voor de aspiraties van de ontrechten in de wereld, en dat de aanhangers van 'vrijgemaakt' een duidelijker bijbels begrip wensen. De Russisch-orthodoxe aartsbisschop Anthony Bloom maakte zich er nogal kwaad over dat men blijkbaar in een «treven tot aanpassing aan wereldse aspiraties de naam van Christus er buiten wil laten in tegenstelling tot de drie eerste assemblees waarvan het thema telkens met de naam van Christus begon. Hij kreeg een fors applaus Maar generaal B. D. Simatu pang zei namens de toekomstige gas theren dat het Schriftgedeelte waaruit voor het thema geput zal worden juist Lukas 4 is, waarin Christus overeenkomstig de Inzetting van het jubeljaar vrijlating verkondigt aan ge vangenen, enzovoort. Het is nu vooral in dit bijbelgedeelte dat de vervaardi gers van het thema verder op zoek gaan, om althans de volgende zitting Verder hebben vooral de Amerikaan se, de Britse, de Westduitse en de Zwitserse kerken geld in bedrijven belegd die Zuidafrikaanse belangen hebben. De investeringsportefeuille van de wereldraad is ongeveer drie miljoen dollar groot. De helft daarvan betreft de algemene reserve. De Evan gelische Kirche is op het ogenblik met een onderzoek bezig over de mate waarin haar geld gebruikt wordt voor investeringen ln zuidelijk Afrika. In de plenaire behandeling van het antiracisme-programma wordt ver wacht dat de vergroting van het fonds van 500.000 dollar tot een miljoen dollar het gemakkelijk zal halen maar dat er over de kwestie van de terug trekking van geld uit bedrijven die in Zuid-Afrika investeren nog volop dis cussie zal komen. Die onmiddellijke verkoop van aandelen wordt overigens alleen van de wereTtlraad verlangd als voorbeeld, maar nog nietv an dc le den-kerken die de tijd zouden moeten hebben om door middel van hun belegging druk uit te oefenen op aandeelhoudersvergaderingen enzo voort. Al deze zaken komen vandaag in discussie. Lof voor Alfrink Van maandagzitting moet verder nog vermeld worden het hartelijk welkom dat het centraal comité bereidde aan kardinaal Alfrink en kardinaal Wille- brands van het secretariaat voor de eenhpid. Veel nieuws hadden de beide broeders niet op te merken, maar wel viel op een passage uit de introductie van kardinaal Alfrink door dr. Blake: 'De kardinaal heeft door zijn persoon lijke inspanningen temidden van het kerkvolk van zijn diocees ons thema 'de discipline van de gemeenschap' tot leven gewekt.' Kardinaal Willebrands, die hier overi gens alleen als belangstellend vakan tieganger was, zed dat er bij het Vatikaan begrip isv oor de problemen van de huidige samenwerking en dat er grote aandacht aan zal worden besteed. 'Wij moeten niet te klein denken van de arm des Heren', zei hij, 'deze zal ons dragen als wij bij elkaar blijven. Hij zal ons daarheen voeren waar wij Hem kunnen lofzin- gen met een mond en een stem.' Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Met ons thema, 'De macht van Europa' willen wij bijdra gen tot een discussie die hier nog nauwelijks op gang gekomen is, hoe wel de politieke ontwikkelingen daar zeker aanleiding toe zijn. Sneller clan we denken zal West-Europa zich ont wikkelen tot een vierde of vijfde grote mogendheid die gemakkelijk op sleeptouw kan worden genomen in een richting, die we niet op willen'. Dit zei de polemoloog drs. B. J. Th. ter Veer uit Groningen bij de presen tatie van het thema en het materiaal voor de Interkerkelijke Vredesweek. welke van 24 september tpt 1 oktober gehouden wordt. Hij somde een aantal voorwaarden op die voor de vormgeving van het toe komstige Europa alle aandacht verdie nen en die vooral betrekking hebben op de relatie met Oost-Europa en de Derde Wereld. 'Het Europa dat ons voor ogen staat behoort geen nucleai re rol te spelen maar moet licht bewapend zijn, het moet zijn economi sche macht niet aanwenden tot een steeds groter eigen welvaartsstijging, maar in dienst van de materiële ver heffing van de volkeren der Derde Wereld en het moet vermijden ver wikkeld te raken in het spel van de machtspolitiek. Dit alles is niet denk baar als we niet bereid zijn de huidi ge logica van het internationale systeem te doorbreken. Van die initia tieven kan misbruik gemaakt worden Mevrouw prof. dr. C. J. de Vogel, hoogleraar in de antieke wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, schrijft ons: De reactie die de vanuit Rome ge maakte bezwaren tegen de instelling van een permanente Landelijke pasto rale Raad in de Katholieke Kerk in ons land in de pers heeft opgeroepen, toont een zeker misverstand dat vraagt om enige aanvulling van de gegevens. Men heeft uit de aangekon digde 'opschorting' geconcludeerd dat de Romeinse curie geen ernst wenst te maken met het op het tweede Vaticaanse concilie erkende beginsel dat ieder gelovige voor het leven van zijn Kerk een zekere verantwoorde lijkheid draagt. Men zou in Rome willen vasthouden aan een strakke vorm van gezagsuitoefening, waarbij voor 'inspraak' van onder af geen plaats is. Het vraaggesprek met kardinaal Al frink voor de TV gaf inderdaad wel aanleiding tot deze conclusie. En toch is deze te haastig getrokken. Zij be rust nl. op onvolledige gegevens. Het meer uitvoerige document dat, zoals de kardinaal ook zei, nog uit Rome te verwachten is betreffende de instel ling van pastorale Raden, zal onge twijfeld tonen dat het niet tegen ieder meespreken van de gelovigen gaat. Maar er Is nog iets anders, wat in de beoordeling van de aangekondigde op schorting niet in aanmerking is geno men. Het betreft hier een enigszins gevoelige zaak. Toch moet zij ge noemd worden, daar juist dit het beslissende punt is. De voorgenomen Landelijke Raad was een voortzetting van iets wat reeds heeft gefunctio neerd, en wel in volle openbaarheid: het pastoraal concilie. De Redactie en de lezers van dit blad moeten zich dat wel 'rea'liseren. Ik zou hen willen vragen: kunt u zich niet voorstellen dat men het niet wenselijk acht die vorm van pastoraal beraad te perpetu- eren? Ik voor mij moet zeggen dat serieuse katholieken bij die tv-uitzen- dingen zich met verbazing en niet zelden met ergernis, afvragen hoe wij toch wel aan deze vertegenwoordigers' van onze Kerkgemeenschap kwamen. Zij voelden zich daar niet vertegen woordigd. Van niet-katholieken, soms van buiten-kerkelijke en uitgesproken democratisch gezinde mensen, hoorde ik herhaalde malen een zeer misprij zend oordeel: zij noemden sommige zittingen in Noordwijkerhout 'onwaar dig'. Zeker moest men het geduld van de kardinaal bij zulk een dialoog bewon deren. Maar is daarmee de herhaling on voortzettirg van zulk soort ge sprekken gerechtvaardigd, en dat dan zelfs in geïnstitutionaliseerde vorm? Zó moet u, dunkt mij, deze zaak bekijken. Ik heb mij hierbij discreet en zeer gematigd uitgedrukt. op zodanige wijze dat wij niet zélf de beschikking over eigen lot houden, maar dat risico moet aanvaard wor den. De schatting die het Interkerke lijk Vredesberaad maakt van de huidi ge ontwikkeling is pessimistisch: de huidige onderhandelingen lijken ge richt te zijn op stabilisering van het evenwicht der afschrikking en van de onvrijheid in Oost Europa. Wij for muleren deze voorwaarden in het ver trouwen dat we er niet helemaal zelf voorstaan. Wij geloven, dat er méér is dan het puur rationele calculeren en dat we niet helemaal beschaamd uit komen.' aldus drs. Ter Veer. Wij geven slechts deze hoofdmomen ten uit zijn referaat omdat dit geba seerd is op een grote hoeveelheid materiaal dat nog voor de komende vredesweek in deze krant nader zal worden besproken.*). Modellen De tweede inleider was prof. dr H. Berkhof diee ven uit de zitting van het centraal comité was gebroken om de verhouding kerk-politiek nog eens aan de hand van de jongste historie uit te spitten. Verschillende opvattin gen hebben elkaar opgevolgd. De eer ste: vanuit Christus en zijn liefde groeit er een nieuwe gezindheid er. daaruit gaat ieder aan het werk. ook in de politiek. Deze opvatting kon geen stand houden omdat het God om méér gaat dan onze gezindheid. Hij richt zich ook op een wereldorde die heel reëel is. Het tweede model k.v?m na de oorlog op en oefende grote invloed in de wereldraad van kerken: uit het chris telijk geloof worden in het leven en ook in de politiek bepaalde waarden op de voorgrond gezet, zoals liefde, vrede, gerechtigheid en barmhartig heid. Maar waarden bleken te onper soonlijk en daardoor bleven de rela ties van de mens teveel in de scha duw. Na 1966 is er een derde, harder model gekomen: de kerk als pressiegroep die zich richt op zeer concrete maatschap pelijke doelen. 'Ik heb me daar zelf ook naar gedragen toen ik na de verschijning van het kernwapenrap port schreef dat iemand die het hier niet mee eens was eigenlijk maar beter uit de kerk kon gaan. Maar het model van de kerk als pressiegroep heeft ook zijn bezwaren: het berust namelijk op het evangelie èn op ónze beoordeling Van de situatie. Mensen die deze beoordeling niet of nog niet delen kun je er natuurlijk niet zo maar uitgooien. Toen de geweldsvraag in volle omvang op ons afkwam zaten we met de kerk als pressiegroep ook maar wat genuanceerd te stotteren'. Bovendien verliest de kerk volgens prof. Berkhof haar identiteit wanneer zij tot pressiegroep gemaakt wordt voor een aantal doelen, die ook vele niet-kerkelijken nastreven. 'Alleen de kerk die haar pressie ontleent aan een werkelijkheid die de actuele doe len in de huidige werkelijkheid te boven gaat kan pressie uitoefenen.' zei hij. Machten Het model dat prof. Berkhof de laat ste tijd steeds meer voor ogen staat is opgebouwd uit de leer van Paulus aangaande de machten. Het is naar zijn oordeel veel directer dan de ge- zindhèidsethiek, veel agressiever dan het waarden-model, bescheidener dan het revolutiemodel en het sluit veel nauwer aan bij de kern van het christelijk geloof. 'Het leven is ge bouwd op de verhoudingen van de mens tot God, tot de naaste en de natuur. En de liefde die voor iet onderhouden van die verhoudingen nodig is, wordt ons van bovenaf toe gevoerd. Nu zijn er machten die ons dwingen om buiten die liefde om bepaalde doelstellingen na te jagen. Een goede beschrijving daarvan vindt men in Colossensen 2 en 3 Als we zeggen (met Romeinen 8) dat noch hoogte noch diepte ons kunnen schei den van' de liefde van Christus dan moeten weer op toezien dat ook de machten er niet tussen komen. De vrijheid bijvoorbeeld, moet zich inpas sen in de infrastructuur van de lief de, anders wordt hij een van die machten. De gemeente is geroepen om aan de machten de veelkleurige wijs heid van Christus te verkondigen. Wij kunnen het Koninkrijk van God niet brengen dat is geen triomfantelijke theologische vooronderstelling maar een smartelijke gewaarwording. Daar om hebben we het ook telkens nodig uit het evangelie getroost te worden, want als ik niet getroost kan worden DE CHAOS li Het Literair Bijvoegsel van de Tin je verscheen 11 augustus jl. onder 1 thema: Dutch and Belgian Writi today. Twee artikelen handelen i Qu voerig over de Nederlandse pro literatuur. Prof. R. P. Meijer (L tel denschrijft over de fictie in de li on landen, terwijl Henk van Galen I zijn artikel de titel geeft: The liteij scene in the Netherlands. Wat n( opviel was dat beiden eigenlijk m van drie grote Nederlandse schriji van vandaag willen weten. Bei; wijzen op de dominerende plaats Ie Hermans, Van het Reve en Muli iec innemen. Men kan moeilijk ontk as nen dat deze drie de grootste bek< ia heid genieten, afgezien dan van Iel Vlamingen, die vooral op de Ne oe landse markt hun afzet moeten i lo den. Maar dit alles wordt er ,ei beter op als prof. Meijer komt tot' ta; uiteraard korte typering van het w im van deze drie. Van Hermans schi er hij dat in diens werk het mense iet bestaan fundamenteel chaotisch is. oe, is', aldus een citaat van Hermi maar één werkelijke wereld: de i |a; os'. Ook in het werk van Van e Reve ziet hij dit motief. De chmf heerst in het menselijk bestaan. enigszins op de hoogte is van E literatuur van de eerste vijftig j van deze eeuw zal moeilijk kun 0( ontkomen aan de conclusie dat or schrijvers inhoudelijk merkwaardi;fu de pas lopen bij hun voorgangers. en is al bijna een eeuw het thema onze belangrijkste schrijvers. moet men hierover denken? Aan et ene kant kan men het een bedroei k de zaak vinden. Wij komen niet i in verder dan de chaos. Het constate or daarvan en het opnieuw constate n Aan de andere kent gebiedt de iu lijkheid deze schrijvers op dit bep iki de punt bij te vallen. Ons best t maakt een chaotische indruk. Hel et niet zo eenvoudig als het lijkt. wat kan verwacht worden van scl p vers die de werkelijkheid observe e en willen verwoorden? Zij confro jfc ren ons telkens opnieuw met za ,e waar wij niet omheen kunnen. waar christenen mee rekening moi houden wanneer zij evangelisch jn die situatie willen ingaan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Honselersdijk: W. Klumper te Berkel-Rodenrijs; te termeer: H. Jongerden te Veeneni te Weesp: A. Noordergraaf te Edi Wemeldingc (toez H. Geurs, kj te Amsterdam: te Steggerda: J. A. Leeuwen, kand. te Hilversum. Aangenomen: naar Harkema-Opeii A. Jonkman, vllotpred. te Veeneni Bedankt: voor Wouterswoude: J. Schuurman te Tutten. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Wagenborgen: H. lems te Oud-Beijerland. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Elburg: G. Blom Meerkerk. André Sehwarz-Bart; 'De laatste rechtvaardigen'. Ultg. A. W. BrunaJ Zoon, Utrecht-Antwcrpen. Prijs 331 blz. Volgens de joodse overlevering de wereld op zesendertig Rechtvaa gen, de Lamed-Waf. Ontelbare vei lingen zijn ontleend aan deze figu die, zo zegt een Chassidisch verl 'als zij ten hemel varen zo ijzig k zijn. dat God hen duizend jaar 1 e moet wannen tussen zijn ham voordat hun ziel zich kan openste vóór het Paradijs.' André Schwarz-Bart, bekroond met Prix Concourt, beschrijft het ha lot van de joden in de loop eeuwen en de barbaarse methoden een jood behoorde rnen slechts i een stok aan te raken om dei vaak zo machteloze mensen zo <jc: mogelijk te vernederen. Het einde van Ernie Levy in gaskamer van Auschwitz is uiterst J klemmend opgetekend. Het slot het angstwekkende boek laat de 1 q vering voortduren, want, zegt de teur, dikwijls, bij voorkeur 's avoi e kan ik het niet nalaten te denken Ti Ernie Levy, zes miljoen maal ges tr ven, nog in leven is, ergens, ik niet waar.ri G I I.) el Van een correspondent DEN HAAG De fractievoorziC, van DS'70 in de Tweede Kamer, heer J. J. A. Berger, moet vand )e zijn geplande vakantie onderbreiUI om de wekelijkse vergadering van z d0 fractie voor te zitten. Deze verga u ring zou aanvankelijk geleid word re door vice-voorzitter H. Pors jr., mi|0 dit Kamerlid moet, na zijn aanhoud i door de politie op verdenking van e veel alcoholgebruik als verkeersd ej nemer, op doktersadvies enige rust houden. kan ik ook niet meer voor ma uitlopen. Bij het Vredesberaad de ik de laatste tijd vooral aan het afl van de kerk om te waken tegen i nachten die ons kunnen scheiden de laatste doelstellingen van God. dit thema, De macht van Europa, voor ons christenen een van de be oefenscholen,' aldus prof. Berkhof. Het is zoals gebruikelijk te besf len onder antwoordnr. 265 te Vo burg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2