I politie slaat in op rotesterende studenten Actie Waldheim tegen houding IOC Nyerere noemt Amin een racist ■uw y Praags bewind dankt Russen voor invasie I krant 06 In deze krant Schiller uit SPD-leiding Forse voorsprong voor Richard Nixon Veilig ■.gekocht bij de vakman Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG iienwe Leidse Courant „Stantvast'rch is ghebleven ISTEIIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h6rt in t.Bh.n,p0,„ - istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710- 31441 en 20388 (red.) Uironr 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Utrechtse politie verwijdert een groep demonstrerende studenten hardhandig van liet bordes van het academiegebouw. cot hoser colleseseld in Utrecht T~ Binnenland Winkeldiefstallen: een ware plaag 5 Sedney: referendum 11 een onzer verslaggevers RECHT Bij de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de politie eren een kleine veertig ouderejaars-studenten, die in het kader de boycot-actie tegen de collegegeldverhoging de eerstejaars- lenten probeerden te overreden zich niet te laten inschrijven, met ppels hardhandig van het bordes van het academiegebouw ge en. ngeregeldheden begonnen 's raid- om een uur. het tijdstip waarop Ischrijving (Utrecht is de eerste irsiteit van ons land, waar giste- de inschrijving voor de eerste- openstond )werd geopend, circa veertig studenten hadden arm in arm op het bordes van academiegebouw opgesteld. Vier ten liepen op het bordes toe en ichten de studenten plaats te ma- vocr eventuele inschrijvers. Toen itudenten bleven staan en het es niet wilden ontruimen werd er lang gediscussieerd. Uil een over- agen kwam een twintig agenten knuppels, die de studenten het es afsloegen. bij de studenten bijzonder 1 .aad zette, was dat er zich onder de igezegd drie jaar geleden had de ene isten-democratische partij feit kunnen zijn. KVP-Tweede Kamerlid drs. L. J. M. van Son tonnige perioden 'erioden met zon, matige tot rachtige wind uit noord tot oord-west. Maximum tempera- iiur rond 18 graden. 'ooruitzichten voor morgen en vermorgeu: voornamelijk droog j/m net flinke zonnige perioden en rij koel. lorgen: zon op: 5.37 onder: 19.47 Maan op: 19.04 onder: 3.49 0 leken van die Nlite lieren" ;En wij dachten dat het échte y's waren demonstranten enkele agenten in bur ger bevonden, die zich tegen hen keerden. Nadat het bordes was vrijgemaakt, posterden zich daarvoor een aantal agenten te paard, terwijl geünifor meerde agenten de wacht hielden voor de ingang. Het werd de stu denten wel toegestaan de eerstejaars, die zich wilden inschrijven, aan te spreken, terwijl ze ook geluid moch ten maken met een geluidswagen. De ze was overigens slecht te verstaan in tegenstelling tot gescandeerde leuzen als: Geen duizend ballen, de Brauw is al gevallen; Geen duizend piek voor de NAVO-kliek. Toen de politie ge bruik wilde maken van een megafoon met geluidsversterker en deze ver sterker bleek niet te willen werken, werd er geroepen: Lang leve Philips! Uiteindelijk bleek om half zes, toen de inschrijving sloot, dat van de gis teren verwachte 220 eerstejaars zich ongeveer 60 werkelijk hadden laten inschrijven. Van deze verwachte 220 zouden er echter 70 alleen maar ko- BONN (AP, DJA, UPI) Karl Schiller, de voormalige Westduit- se minister van financiën en eco nomische zaken heeft zich terug getrokken uit de leiding van de SPD, de sociaal-democratische partij. In een schrijven aan bondskanselier Brandt heeft Schiller meegedeeld dat hij zijn functies van lid van het partijbestuur en partijpresidium neer legt. Schiller liet in het midden of hij lid van de SPD zal blijven. Schiller heeft zondag een persoonlijk gesprek met Willy Brandt gehad. De plaatse lijke afdeling van de SPD in Düssel- dorf heeft eerder voorgesteld Schiller de partij uit te zetten wegens zijn gedrag na zijn aftreden, omdat f,it schadelijk was geweest voor de partij. Schiller heeft vorige week geheime besprekingen gevoerd met Rainer Bar- zel, de fractieleider in de Bond -ag van de CDU, die in de oppositie is. Op basis hiervan werd druk gespecu leerd dat Schiller zou willen overlo pen naar de christen-democraten. Schiller heeft gisteren uitdrukkelijk vermoedens tegengesproken dat hij van Barzel een belangrijke ministers functie heeft geëist na de k mende verkiezingen. Een en ander was be richt door het Westduitse blad Der Stern. Dit blad zegt te weten dat Schiller een functie als minister van wetenschappen of verkeer is aangebo den door de CDU. Schiller zou daarop hebben geantwoord dat de Duitsers van hem niet verwachten het verkeer in goede banen te leiden maar wel de economie. Der Stern heeft verder bericht dat Schiller na zijn aftreden heeft ge speeld met de gedachte een .1 partij te stichten onder de naam van Sociaal-liberale Unie. Ook deze berich ten zijn door Schiller ontkend. Volgens Der Stern leden onderhande lingen tussen Schiller en Barzel schip breuk omdat tegenstanders van de voormalige 'superminister' in de CDU de pers vroegtijdig hadden inge licht en verteld dat Schiller een te hoge prijs vroeg. men voor de zogenaamde mantoux- prik, een controle op tuberculose. Van dc 150 'echt' verwachte eerstejaars heeft dus nog niet de helft zich inschreven. De Utrechtse Studenten Federatie, die de demonstratie organiseerde, be schouwde dit als een succes. Maar dc heer Balk van het inschrijvingsbureau van de universiteit meende dat veel eerstejaars zich niet zozeer hadden laten overreden alswel laten afschrik ken door de politiepaarden. zodat in dat geval de politie het doel gediend heeft, waarvoor zij. juist niet was ingezet. Proces-verbaal In de loop van de' actie werd één student die probeerde een eerstejaars tegen te houden, gearresteerd. Het was Arnold Jansma, secretaris van het USF-bestuur. Hij werd later op de middag weer vrijgelaten, nadat een proces-verbaal wegens ordeverstoring tegen hem was opgemaakt. De Utrechtse politie ontkende desge vraagd, dat door dit optreden 'de zachte lijn', waarvoor dit corps in ons land bekend staat, was verlaten. Een woordvoerder zei, dat het optreden van de agenten niet was bedoeld om de actievoerders de boycot was voor 14 dagen gepland af te schrik ken. USF zei echter hierover haar twijfels te hebben. Gisteravond hield de USF nog een vergadering om haar strategie voor de komende dagen te bepalen. RITA 'Als we iets anders hadden gegeten dan die vreselijke vissoep, had ik nu niet zo'n honger gehad'. Buitenland Sadat wil hulp van West-Europa Het nieuwe Parijse mode beeld in foto's en tekenin gen: terug naar degelijker tijden Kerk 12 Spanning over mensenrechten in wereldraad 2 Sport Dringen om plaatsje van Brundage13 Boekenetalage 2 Radio en tv 8 Strips, reuillcion 6 Recept 6 Puzzel 7 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Beurs 8 Uw probleem 11 WASHINGTON (AP) President Nixon heeft een voorsprong van 26 percentage-punten op zijn Democrati sche tegenstander, senator George McGovcrn. Dit blijkt uit een opinie peiling van het Gallup-instituut. De enquête werd begin augustus gehou den. Voor Nixon verklaarden zich 57 procent van de ondervraagden, voor McGovcrn 31. De vorige pelling gaf als uitslag: 57-32. PRAAG (AP, AFP, Reuter, UPI) Het Tsjechoslowaakse partijdagblad Roede Prawo heeft de invasie van troepen van het Warschau Pact in 1968 gisteren herdacht met een dankwoord aan de Sowjet-Unie. 'Wij waarderen de inter nationale bijstand die de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in augustus 1968 verleenden tegen de krachten van de contra-revolutie,' aldus Roede Prawo. 'De nederlaag van de reactionaire en rechtse krachten in eigen land en in het buitenland is en wordt na augustus 1968 op alle terreinen van het leven door gezet door creatieve arbeid en marxistisch-leninistische gedegenheid,' zo ver volgt het blad. In de afgelopen maand zijn in Tsjechoslowakije 46 personen tot gevangenis straffen veroordeeld wegens 'ondermijnende activiteiten'. Dc gestraften waren overtuigde aanhangers van het 'socialisme met een menselijk gezicht' dat onder partijleider Alexander Doebtsck tijdens de Praagse Lente de boventoon voerde. Op de vierde verjaardag van de invasie was gisteren in Praag alles rustig. Op het graf van de student Jan Palach, die uit protest tegen de inval begin 1969 zelfmoord pleegde, werden opnieuw vele bossen bloemen gelegd. Politieagenten hielden de wacht maar grepen niet in. Op het Wentseslawpleln in het centrum van Praag, waar Palach zichzelf verbrandde, werd extra gepatrouilleerd door de politie. Van onze sportredactie MüNCHEN De dreiging dal het merendeel van de Afrikaanse deelnemers in Münehen tijdens de Olympische Spelen in het geheel niet aan de start zal verschijnen, bestaat nog steeds. Een lange ver gadering van het Internationaal Olympisch Comité bracht gisteren nog geen enkele oplossing. Ver wacht wordt dat het IOC vandaag de zaak opnieuw zal hespreken en dan tot een definitieve uitspraak komt. Er wordt van veel kanten zware druk op het IOC uitgeoefend, om Rhodes' alsnog uit te sluiten van de Spelen. Formeel bestaat die mogelijkheid ook nog volledig. Op het vorige IOC-con- gres werd besloten, Rhodesië opnieuw als IOC-lid toe te laten. Op dat mo ment had de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties echter al een resolu tie aangenomen, waarbij strenge sanc ties tegen het land werden aangekon digd. De minderheidsregering van premier Ian Smith werd ook niet erkend. Het IOC heeft in afwijking Na uitwijzing van Oegandese Aziaten DAR ES SALAAM, KAMPALA (Reuter. UPI) President Julius Nyerere van Tanzania heeft gisteren de Oegandese president, gene raal Amin van racisme beschuldigd, omdat hij ook de duizenden Azia ten die Oegandees staatsburger zijn, uit het land wil zetten. Dit is duidelijk racisme. Het verte genwoordigt dezelfde mentaliteit, die de Afrikanen steeds betreurd hebben. Men kan begrip hebben voor de uit wijzing van de Aziaten, die Brits staatsburger zijn. Maar het is onmoge lijk in te stemmen met het gedwon gen vertrek van Aziaten, die burgers van Oeganda zijn. Een dergelijk be sluit kan leiden tot een bloedbad onder degenen, die na de periode van 90 dagen nog in het land zijn. Of ze zijn staatsburgers, of ze zijn het niet. Maar als ze het eenmaal zijn, moeten ze dezelfde behandeling krijgen als alle andere staatsburgers'. Aldus Nye rere in een toespraak in Dar es Salaam. Naar hij verklaarde dat Tan zania geen statenloze Aziaten zal op vangen uit Oeganda. Eerder was al bekend gemaakt, dat Aziaten met Britse paspoorten, die Oeganda moe ten verlaten, niet naar Tanzania en Kenia mogen komen. De Aziaten met Oegandeze nationali teit, die nu ook Oeganda moeten ver laten, mogen evenmin naar India. Al dus is van regeringszijde in New Delhi bekend gemaakt. 'India zal geen stortplaats voor deze mensen zijn', zo werd daar gezegd. De regering van Australië had al eerder gezegd, dat zij geen inreisvergunningen aan de uitge wezen Aziaten zal verstrekken. In to taal moeten nu 60.000 Aziaten met een Britse paspoort en ongeveer 23.000 Aziaten met een Oegandees pas poort het land uit. Oegandese studentenleiders hebben er tevergeefs bij Amin op angedrongen om ae Aziaten met een Oegandees paspoort nte: uit het land te jagen. Zij steunden zijn beleid om de Britse Aziaten eruit te gooien. Maar Amin antwoordde dat hij zijn besluit hand haaft. In een rede voor studenten zei hij: 'De Aziatische taktieken zijn niet in het belang van het Oegandese volk. Ik moet nu in praktijk brengen, wat j ik eerder beloofd heb'. Volgens Amin heeft hij een plan van tien fasen, dat de economische macht in handen van de Oegandese Afrikanen moet bren gen. De ©ersce fase bestond in de uitwijzing van alle Israeli's uit het land. Nu is de tweede fase de uitwijzing van alle Aziaten aan de beurt. Over de komende acht stappen, die hij nog van plan is te doen, liet hij zich niet uit. Tegenover de studenten zei Amin, dat alle Aziaten in Oeganda sabotage ple gen. Ze hadden expres uit auto's, radio- en tv-toestellen, die ze aan Afrikanen verkochten, de vitale delen verwijderd. 'Misschien kunnen ze nog wel eens zuren in de kleren doen, die ze je verkopen en die dan van binnen uit wegrotten'. daarvan de Rhodeoiërs wel weer in zijn rganisatie opgenomen. Toon bekend werd dat Rhodesië mocht deelnemen aan de Olympische Spelen eerst vorige week werd daarover overeenstemming bereikt met de Hoge Raad voor Sport in Afrika kwamen de protesten los. De Afrikaanse landen weigerden in meerderheid deel te nemen waardoor het IOC voor een moeilijke beslissing kwam te staan. Toch lijkt die beslis sing in het voordeel van de Afrikaan se landen te gaan uitvallen. Van alle kanten wordt het IOC onder druk gezet. Vragen Gisteren nog heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Na ties vragen gesteld aan de Westduitse ambassadeur in New York. Hij wil weten hoe de Rhodesiërs in West- Duitsland kunnen komen. De ploeg reist op een Olympisch paspoort, waardoor het normale paspoort tij dens de Spelen is vervangen. Daarmee wordt echter de resolutie van de Ver enigde Naties niet uitgevoerd. West- Duitsland is geen lid van de Verenig de Naties, maar de Duitsers geven meestal wel gehoor aan verzoeken van de VN. Verwacht mag dan ook wor den dat de regering het IOC zal verzoeken de Rhodesiërs op de Spelen optredend als Britse kolonie Zuid-Rhcdesië toch uit te sluiten. Meer nieuws over deze affaire op de sportpagina. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren een driedaags werkbezoek aan Utrecht begonnen. Prins Claus probeerde zijn hoofd door een beeldhouwwerk te steken toen zij een kijkje namen op de boerderij van de beeldhouwer Gabriel Sterk en zijn echtgenote, dc schilderes Helene Sterk (links) in Breukelen. Beiden wonnen in 1970 de prix de Rome Prinses Beatrix kijkt lachend toe. bon h noteer als nieuwe abonnee Naam: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1