Dringen om de plaats van Brundage 999 )C komt nog niet tot plossing van geschil I 999 -ssjè. •m? Strenge straf tegen misbruik van stimulerende middelen Rhodesiërs mogen Frankrijk niet in München 1972 Janusz Kowalik in ziekenhuis Remise in Reykjavik i i m i B i a; i TWEEKAMP ISilliÊ 6BHrHJL4ri irfinrriftiinlii^Hl München 1972 10 jlT/KTARTET DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 SPORT T11/K13 onze speciale verslaggever VCHEN Op de achtergrond het zo nadrukkelijk voor ras- teurs bestemde feest van de :d van de wereld, vindt voor de endeels bejaarde leden van het mational Olympisch Comité in [omende weken een scherp daar- contrastrerer.d evenement ts. De op dat gebied zeer profes- ieel optredende rijke gezagsdra- van de 'Olympische beweging* ben enkele honderden uitnodi gen voor ontvangsten en recep- gekregen. Van Sporthilfe-voor- r Joseph Neckermann, via de iul-generaal van Finland in ichen naar onder veel meer de GerriC den Ambtman erlandse vereniging Jacoba van iren voert een keten van culinai- genoegens, die de IOC-opper- 'den voorgeschoteld krijgen, ral de 'feestjes', die in de ko lde etmalen georganiseerd wcr- kunnen op een uitvoerige klan- rekenen. De kaarten zijn im- nog niet geschud, de hamvraag og steeds niet beantwoord. De ilging van IOC-opperhoofd ry Brundage blijft zeker tot don- lag een bron van gissingen en strijd. Eindelijk dan heeft de hcog- bejaarde Amerikaan, zestien dagen na de sluiting van het feest in München hoopt hij 85 jaar te wor den, aangekondigd zijn 20 jaar du rende even autoritaire als lachwek kende optreden in de elite-club te beëindigen. Zijn 49 gulden kostende memoires liggen al in de boekhan del. Brundage is deze week bezig aan zijn laatste toeren aan de ver molmde trapeze van Olympische be weging. Buffetten Het legioen tegenstanders van de miljonair uit Chicago mag alleen maar hopen, dat hij op 24 augustus inderdaad de door hem veel ge bruikte voorzittershamer terzijde schuift. Want zeker is'zijn afscheid nog lang niet. De opvolging van Brundage zal namelijk via een abso lute meerderheid van het IOC-oon- gres beslist moeten worden. De offi cieel genoteerde 73 leden van de club treden voor dit besluit zeker niet als één front op. De kampen zijn ernstig verdeeld. Vandaar dat de ongetwijfeld weelderige koude buffetten, gelardeerd met vele liters sekt en vaak mierzoete strijkjes, in ieder geval tot donderdag zeer fre quent bezocht zullen worden. Vooral de drie vice-voorzitters van het Internationaal Olympisch Comi té, de als pages van Brundage rond stappende Fransman Jean de Bon- nin de la Bonnière graaf De Beau mont, de Ier Lord Michael Killanin en de Nederlander jonkheer Herman A. van Karnebeek, zullen zich geroe pen voelen om in het zicht van de beslissende fase nog wat zieltjes van gelijkdenkenden te winnen. Hieihij moet aangetekend worden, dat 'Ne derlands hoogste sportfunctionaris' Van Karnebeek slechts als een vrij wel kansloze outsider geldt. De strijd om de hoogste macht bin nen het IOC lijkt zich toe te spitsen tussen graaf De Beaumont en Lord Killanin. Maar zeker weten doe je zoiets nooit. De overige leden van het exclusieve gezelschap beschik ken nl. over evenveel tijd en geld voor dit baantje. Fn dat zijn twee absolute topeisen, waaraan de kandi- Avery Brundage daat-president moet voldoen. Hoe wispelturig de stemming binnen het IOC kan zijn, is vrij recent nog bewezen rond de kandidatuur van Montreals burgemeester Drapeau. De Canadees had voor een verkie zing in het dagelijks bestuur 48 stemmen gewonnen. Dat dacht hij tenminste. Hij kreeg er op het be slissende moment maar 17. Sprint Het blijft daarom zeer de vraag of Killanin of De Beaumont of een ander de meerderheid in het statige 'Nationaltheater' van München via een soepele sprint bereikt. Brundage heeft al laten weten, dat als dat toch niet het geval zal zijn, hij wel voop een passende mouw zal zorgen. Daar is hij immers specialist in. Het aftreden van Brundage houdt overi gens niet in, dat hij het IOC zal verlaten. Hij gaat een stap terug doen en zichzelf tot een 'gewone' stem in het congres degraderen. Jonkheer Van Karnebeek Brundage mag zich verheugen dat hij van het unieke IOC-sfeertje mag blijven proeven. Een van de regels luidt, dat een lid van het Internatio naal Olympisch Comité, dat na 1965 is gekozen op 72-jarige leeftijd moet uittreden. Hieraan is echter een op merkelijke clausule verbonden: dege nen, die voor '65 tot het gezelschap zijn doorgedrongen behouden het lidmaatschap voor het leven. Brun dage hoeft zijn levenswerk dus niet helemaal in de steek te laten. Aan de verkiezing van de IOC-presi- dent gaat een geheime stemming vooraf. De kandidaat moet door rijf leden voorgedragen zijn. Hij wordt in principe voor acht jaar gekozen. Alle leden kunnen zich kandidaat stellen. In Sapporo is deze winter vastgesteld, dat de liefhebbers voor een bestuursfunctie respectievelijk vijf en tien jaar (voor of na 1965) deel moeten uitmaken van het IOC. maar deze regel is nog niet officieel van kracht. Willie Daumc Voor de opvolging van Brundage zijn de laatste jaren al een lange reeks van namen naar voren gescho ven. Onder hen zijn de markies van Exeter en IAAF-presicIent Lord Burghley, FIS-voorzitter Mare Hod- ler. Jean Havelange uit Brazilië, Willy Daume, voorzitter van het Westduitse Olympische Comité, de Zweed Gunnar Ericsson en de Zwit ser Raymond Gafner. Hun kansen op een eventuele kandidatuur lijken niet hoog te reiken. De markies van Exeter zou niet meer willen, Jean Havelange verkiest FIFA-voorzitter Stanley Rous op te volgen en Mare Hodler is sinds de ski-affaire in Sapporo nog steviger in de ban gestopt. Willy Daume zou volgens insiders vooral indruk gemaakt heb ben op de Zuidamerikanen en zelfs Israël. Als voorzitter van de organi satie-commissie in München heeft hij de afgelopen jaren in ieder geval een aardige brok publiciteit ontvan gen. Daume zelf echter heeft gezegd uiterst sceptisch tegenover een kan didatuur te staan. De Zweed en de Zwitser tenslotte worden tot de iets meer progressieve stroming binnen de uiterst conservatieve groep gere kend en lijken daa-'door zelfs geen weddenschap waard. Zekerheid Na het vertrek van Brundage wacht de sportwereld in ieder geval een zekerheid: aan de top van de Olym pische beweging zal nauwelijks iets veranderen. Zeker niet als graaf De Beaumont de touwtjes in handen krijgt. De Franse bandenfabrikant en liefhebber van de vliegsport, po pulair bij de Afrikaanse en Aziati sche IOC-vertegenwoordigers. is kort voor de Olympische winterspelen in Saoporo als voorzitter van het natio nale comité in zijn land afgetreden, nadat hij geweigerd had de amateur verklaringen van de Franse skiërs, te ondertekenen. Daardoor wilde nij zijn kandidatuur voor het IOC-presi- dentschap veilig stellen. De nu 68- jarige De Beaumont is sinds die tijd nog welwillender aan de hand van Brundage door de sportwereld gepa radeerd. Lord Killanin (58) wordt als 'iets meer hanteerbaar' dan zijn Franse rivaal bestempeld. De in Londen geboren Ier kan dan ook op een wat avontuurlijker carrière bogen. Hij werkte onder meer als filmprodu cent en oorlogs-verslaggever tijdens de tweede wereldoorlog. Nu is hij naast een fervent whisky-liefhebber ook benzine-magnaat en bestuurslid van de boksclub van de Universiteit van Cambridge Binnen het IOC trad hij op de voorgrond als chef protocol van de organisatie, als ver antwoordelijke man voor de public relations en als voorzitter van de commissie, die de uitsluiting van Zuid-Afrika heeft voorbereid. Killanin en De Beaumont. Of mis schien toch een lagere notatie? De feestelijkheden ln deftige huizen en gebouwen in Beieren kunnen voor hen, die de opvolging van de om streden anti-politicus Brundage pre tenderen, wellicht een beslissende wending geven. De nieuwe president van het Internationaal Olympisch Comité zal ongetwijfeld in ijltempo ook een feestje laten organiseren. opië stelt vertrek opnieuw uit ze sportredactie HEN Ook de Verenigde Naties hebben zich gemengd in het geschil over de deelname van ic aan de Olympische Spelen. De veiligheidsraad vraagt zich namlijk af, of het toelaten van iië tot de Spelen niet een schending inhoudt van de resolutie die de Veiligheidsraad over het van Ian Smith heeft aangenomen. De Duitse ambassadeur Walter Gehlhoff heeft een brief ge- waarin de Veiligheidsraad verzoekt onmiddellijk geïnformeerd te worden, wanneer de reso- in de Veiligheidsraad niet strikt wordt nageleefd. aan op dit punt nogal wat igen. VN-secretaris generaal aldheim vertelde dat de deel- m de Rhodesiërs aan de Spe- eens niet in overeenstemming len zijn met de resolutie van nigde Naties. Waldheim vroeg duitse regering het IOC eraan ineren, dat de resolutie over ook geldt voor de aktivitei- individuele organisaties en en. Waldheim verzocht de re- van West-Duitsland zo snel deze vraag te beantwoorden, es van de Verenigde Naties eerste akties van deze organi- de kwestie Rhodesië. Wald- oeg ook speciaal, of aan alle rden voor deelname was vol- 11e deelnemers aan de Spelen een Olympisch paspoort gekre- Waldheim wil weten of dit ïeel in overeenstemming is VN resolutie. waarnemers ls de stap van de stille wenk aan de Westduitse toren van de Spelen om Rho- lsnog uit te sluiten van het ent. Het feit dat de zaak niet ehandeld wordt beschouwd, op antwoord uit Bonn wordt duidt erop, dat er verdere van de Verenigde Naties zijn achten. Het IOC zelf is nog niet tot een oplossing van het geschil gekomen. Gisteren werd opnieuw drie uur ver gaderd, de verwachting is, dat van daag de zaak weer aan de orde zal komen. Terwijl het IOC vruchteloos vergaderde over de kwestie Rhodesië, stonden buiten het vergadergebouw officials uit Rhodesië en andere Afri kaanse landen in spanning te wach ten. Er is in ieder geval door de protesterende landen nog geen uitvoe ring gegeven aan het dreigement te vertrekken. Ethiopië dat gisteren zijn ploeg terug zou halen, ging daartoe niet over. De deelnemers bleven met wel reeds gepakte koffers wachten in het Olympisch dorp. Vol gens de Ethiopiërs waren technische moeilijkheden de oorzaak van het uit stel van het vertrek. Avery Brundage heeft ondertussen de Engelse regering verzocht om inlich tingen omtrent de officiële status van de Rhodesische team-leden. Hij wil weten of -zij ook werkelijk beschikken over een Brits paspoort. De Engelse minister voor sportzaken, Eldon Grif fith heeft hem al laten weten, dat hij op niet veel informatie uit Engeland hoeft te rekenen. Griffith: 'Toen ik hoorde dat Avery Brundage om in lichtingen verzocht omtrent de wette lijke en constitutionele positie van de Rhodesiërs, voelde ik dit als het door schuiven van verantwoordelijkheden. Het is een beslissing die zijn comité moet nemen. Maar wij willen hem natuurlijk wel van dienst zijn met informatie als hij daarom verlegen zit'. Definitief is wel besloten dat het IOC vandaag uitsluitsel zal geven over deelname van Rhodesië aan de Olym pische Spelen. De Antilliaanse minister van Cultuur en Opvoeding de heer R. Elhage, heeft in Willemstad verklaard dat zijn regering het zou afkeuren als het Nederlands Antilliaan.? Olympisch Co mité de Olympische Spelen zou boy cotten vanwege de kwestie Rhodesië. De Antilliaanse regering is van me ning dat het ANOC zich dient te houden aan de regels, zoals voorge schreven door het Internationaal Olympisch Comité. 'Als de Antilliaan se atleten dc spelen zouden boycotten als Rhodesië mag deelnemer, dan be schouwen wij dit als indruisend tegen de Olympische gedachte en beweging', aldus minister Elhage. 'Het Nederlands Antilliaans Olympisch Comité zal een eventuele boycot van de Spelen, als gevolg van de kwestie- Rhodesië, beslist niet steunen', ver klaarde ook voorzitter Juan Isa, die met enkele mede-bestuursleden al en kele dagen in München verblijft. 'Toen de kwestie Rhodesië vorig jaar in het IOC ter sprake kwam', zei de heer Isa verder, 'was men het er vrijwel unaniem over eens dat er een De Rhodesische afvaardiging vergaderde gisteren over eventuele stappen van het IOC tegen de deel nemers uit dat land. V.l.n.r. Grant Stuart, voorzitter van het Rhodesisch Olympisch Comité, 800 meter loper Alfred Ncube en de Rhodesische teamleider Ossie Plaskitt. mogelijkheid moest blijven bestaan Rhodesië op bepaalde voorwaarden, voor de Spelen van München uit te nodigen. Er waren toen geen tegen stemmen, wel enkele onthoudingen. Het Nederlands Antilliaans Olympisch Comité wil zich aan deze uitspraak conformeren. Als het IOC van mening is dat Zuid-Rhodesië aan de gestelde voorwaarden heeft voldaan, dan kan er voor ons geen enkele aanleiding zijn ons aan te sluiten bij enige actie. Wat er nu in München gebeurt, heeft niets meer te maken met de Olympi sche gedachte. Zaken als politiek en rassenscheiding moeten ver blijven van de Spelen. De Duitse organisato ren, die zulk voortreffelijk werk heb ben gedaan, dreigen nu de dupe te worden van de gehele affaire.' Verschillende zwarte leden van de Amerikaanse atletiekploeg in München zijn wel bereid om naar huis terug te keren als Rhodesië toe- stemmiiing krijgt om aain de Olympische Spelen deel te nemen. 'Deze hele toestand heeft enkele van de atleten in de war gebracht' zei een zegsman van de Amerikaanse ploeg die niet wilde dat zijn naam genoemd werd. 'Persoonlijk respect en waardigheid staan hier op het spel en de jongens hebben zeer serieus over het pro bleem nagedacht.' Hij zei ook dat de beste manier om het probleem op te lossen zou zijn dat het Westduitse organiserende comité zich er op toe zou leggen om Rhodesië zich te laten terugtrekken in plaats van druk uit te oefenen op de verte genwoordigers van de Afrikaanse lan den. 'Westduitsers hebben bezoeken ge bracht aan alle Afrikaanse delegaties en getracht hen over te halen niet weg te gaan. Laat het Rhodesische team terugkeren en laat dan het In ternationale Olympische Comité een onderzoek instellen hoe in dat land werkelijk sport bedreven wordt. Als dat gedaan wordt dan is het probleem voor eens en voor altijd opgelost.' ROTTERDAM Janusz Kowalik (28), Sparta's scherpschutter is voor obser vatie in het Rotterdamse Bergwegzie kenhuis opgenomen. Zondagmiddag na de wedstrijd tegen Excelsior werd er bloed in zijn urine aangetroffen. Op advies van clubarts Van der Hoeven, is Kowalik, die zich al enkele dagen niet fit voelde, onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Verwacht wordt dat hij dezer dagen weer naar huis zal terugkeren, al is het niet waarschijn lijk dat hij zondag in de wedstrijd te gen FC Utrecht van de partij is. Trainer Steegman hoopt dan wel de beschikking te hebben over Jan Klein - jan, die de training na zijn blessure heeft hervat. AMSTERDAM De zestiende partij in de tweekamp FischerSpasski, die zondag werd gespeeld, is door tech nische moeilijkheden verminkt in de krant gekomen. Hieronder volgt op nieuw het verloop van die zestiende partij, maar dan wel met alle zetten. Wit: Bobby Fischer (VS). Zwart: Boris Spasski (Rusl). Spaans afruilvariant. 1. e2-e4 e7-e5. 2. Pgl-f3 Pb8-c6. 3. Lfl- b5 a7-a6. 4. Lb5xc6 d7xc6. 5. 0-0 f7-fG. 6. d2-d4 Lc8-g4. 7. d4xe5 Dd8xdl. 8. Tflxdl f6xea. 9. Tdl-d3 Lf8-d6 10. Pbl-d2 Pg8-f6. 11. Pd2-c4 PfGxe4. 12. Pc4xeó Lg4xf3. 13. Pe5xf3 0-0. 14. Lel- e3 b7-b5. 15. c2-c4 Ta8-b8. 16. Tal-cl b5xc4. 17. Td3-d4 Tf8-e8. 18. Pf3-d2 Pe4xd2. 19. Td4xd2 Te8-e4. 20. g2-g3 Ld6-e5. 21. Tcl-c2 Kg8-f7. 22. Kgl-g2 Tb8xh2. 23. Kg2-f3 c4-c3. 24. Kf3xc4 c3xd2. 25. Tc2xd2 Tb2-b5. 26. Td2-c2 Le5-d6. 27. Tc2xc6 Tb5-a5. 28. Le3-f4 Ta5-a4+ 29. Ke4-f3 Ta4-a3f 30. Kf3-e4 Ta3xa2. 31. Lf4xd6 c7xd6. 32. Tc«xd6 Ta2xf2. 33. Td6xa6 Tf2xijh2. 34. Ke4-f3 Th2-d2. 35. Ta6-a7r Kf7-f6. 35. Ta7-a6+ Kf6-e7. 37. Ta6-a7t Td2-d7. 38. Ta7-a2 Ke7-c6. 39. Kf3-g2 Td7-e7. 40. Kg2-h3 Ke6-f6. 41. Ta2-a6f Te7-e6. 42. Ta6-a5 h7-h6. 43. Ta5-a2 KfG-f5. 44. Ta2-f2r Kf5-g5. 45. Tf2-f7 g7-f6. 46. Tf7-f4 h6- h5. 47. Tf4-f3 Te6-f6. 48. Tf3-a3 Tf6-e6. 49. Ta3-f3 Te6-c4. 50. Tf3-a3 Kg5-h6. 51. Ta3-a6 Te4-e5. 52. Kh3-h4 Te5-e4+. 53. Kh4-h3 Te4-e7. 54. Kh3-li4 Te7-e5. 55. Ta6-b6 Kh6-g7. 56. Tb6-b4 Kg7-h6. 57. Tb4-b6 Te5-el. 58. Kli4-h3 Tel-hlt. 59. Kh3-g2 Thl-al. 60. Kg2-h3 Tal-a4. Remise. VOETBAL Het voetbalelftal van Congo ls uitgescha keld voor het eindtoernooj van het wereldkampioenschap 1974 door een 1-1 gelijkspel tegen Nigeria. Het eerste duel was in 2-1 voor de Nigerlanen geëindigd. In de Amerikaanse groep voor het wereldkampioenschap won Canada met 3- 2 van Amerika. TENNIS De Amerikaanse Billy Jean King heeft in Denver een verrassende nederlaag (8-1. 4-6. 3-6) geleden tegen haar landgenote Nancy Gunther. De winst leverde Nancy een bedrag van 6090 dollar op. VOETBAL Leicester City heeft Frank Worth ln ton. van Huddersfield Town voor meer dan 100.000 pond gekocht. Worthlnton Is een vaste keus voer Engelands UEFA elftal. WIELRENNEN Dublin. Ronde van Ierland negende etap pe: 1. Horner (Ierl); tiende etappe: 1. Jo Francken (Ned); Eindklassement: 1. Hor ner. issabon. Ronde van Portugal ViJfUende etappe: 1. Miranda (Port), 2. Nunes (Port), 3. Pereira (Port); Algemeen klassement: 1. Agostlnho (Port). 2 Mi randa op 16 sec, 3. Fernandes (Port) op 32 sec. Lagnau, Wilhelm Teil-ronde Vijfde etappe: 1. Ipardo (Spi. 2. De Brauwere (Belg), 3. Milsett (Noorw)Algemeen Klassement: 1. Vlejo (Sp). 2. Lloyd <GBr) op 21 sec., 3. Gusyatnlkov (Rusl) op 42 sec. Haasdonk, criterium 1. Koeken (Ned) 147 km in 3.45,0. 2. De Witte (Belg) 3. Prinsen (Ned) op 10 sec. Borgerhout, criterium 1. Ottenbros (Ned) 135 km ln 3.27,0. 2. Verhagen (Belg). 3. VAnder Linden. Polleur. criterium amateurs '1. Botter huis (Ned) 100 km in 2.27,0, 2. Van Pol (Ned), 3. Van Straelen (Ned), 4. Smits (Ned) op 30 sec. ZEILEN Travemünde, Jeugd wereld kampioenschap 420 KL0SS9 S Dede race: 1. Blckerton (GBr), 2. Rietveld (Ned), 3. Vollebregt (Ned). iNCHEN De atleten, die tlj- is de Olympische Spelen doping Hen gebruiken, zullen het erg oeilljk krijgen. Prof. Ludwig Pro- Pi van de Weense Universiteit, 'ens lid van de Medische Commis- van het IOC, verklaarde giste- n. dat elke atleet die gepakt "■dl onmiddellijk van deelname 'gesloten zal worden. e hebben een team van goed ge- 'trueerde officials ter beschikking om de deelnemers te controleren. Ook de atleten die de test weigeren zullen worden uitgesloten. BIJ ieder onderdeel zullen drie van de vijf atleten op doping worden onder zocht. De selectie zal van te voren worden bekend gemaakt.' Prof. I'rokop verwachtte de meeste moeilijkheden met de wielrenners, omdat zij traditioneel veel met do ping te maken hebben. Hij herin nerde aan de tragische dood van de Deense wielrenner Knut Enemark Jensen, die na het nemen van do ping tijdens de Olympische Spelen van Rome in 1960 stierf. 'Na de tweede wereldoorlog zijn er ongeveer zeventig atleten gestorven aan doping,' aldus prof. Prokop. 'Er bestaat een groot wantrouwen op het gebied van de doping. Som mige officials zijn er van overtuigd dat hun topatleten het slachtoffer kunnen worden van rivalen, die peppillen in de koffie laten glij den, om hen op deze manier van het Olympisch toneel te laten verdwij nen.' Waterpoloteam Nog nooit is een Nederlands wa terpoloteam zo optimaal voorbereid aan de start van een Olympisch toernooi verschenen als dit keer. Die gunstige omstandigheid zal de formatie van bondscoach Harry Vriend direkt al op de wedstrijd dag van de spelen in München hard nodig hebben ook. De eerste tegenstander in de pool geldt te vens als een van de favorieten voor de gouden medaille. Voor de Nederlanders staat zondagmorgen om 11 uur de confrontatie met Hongarije op het programma. Ondanks het feit dat, normaal ge sproken, er direct al op een neder laag gerekend mag worden, tonen de spelers zich zeer tevreden over de pool-indeling. die gisteren via loting bekend is geworden. Naast Hongarije ontmoet Nederland ook West-Duitsland, Griekenland en Australië in de voorronden. De twee hoogst geklasseerde ploegen plaatsen zich voor de finale-pool. Hagenaar Jan Evert Veer: 'Hoewel we hier geen wedstrijd cadeau zul len krijgen, hebben we een uitste kende kans om de eindstreep te bereiken. Het duel tegen West- Duitsland zal de sleutelwedstrijd blijken. De laatste drie jaar heb ben we steeds van deze ploeg ge wonnen. We zijn met ons team nu op een niveau gekomen, waarop een ploeg als West-Duitsland bang voor ons is. Datzelfde geldt voor ons nu nog ten opzichte van de Hongaren.' Sinds het Europees kampioenschap in Barcelona, twee jaar geleden, is het waterpolo-zevental onder de strenge leiding van oud-internatio nal Vriend, steeds sterker gewor den. Vooral toen na een voortreffe lijke vijfde plaats in het toernooi om de Coppa Jadron het NOC de waterpoloërs al snel een vrijbrief voor München gaf, is het zelfver trouwen snel gegroeid. Niet alleen de uitgebreide kern ploeg van spelers en het aanwezige talent, maar vooral ook de maan denlange keiharde trainingen en een betere maatschappelijke bege leiding hebben rendement opgele verd. Drugs De Britse zwemmers Ray Terrell (19) en Tyrone Tozer (22), die om 'disciplinaire' redenen uit de Olym pische ploeg zijn gezet, zullen ge rechtelijk worden vervolgd wegens het illegaal in bezit hebben van drugs. Naast Terrell en Tozer was nog een derde zwemmer, Areth Jones, uit de ploeg gestoten. Tegen hem is echter wegens gebrek aan bewijs geen beschuldiging inge bracht. Het zal de Engelse justitie overi gens wel moeite kosten om Tozer voor de rechtbank te brengen. De 22-jarige in Zuid-Afrika geboren atleet hij was kanshebber op een Olympische medaille ver blijft momenteel in de Verenigde Staten. FRANKRIJK Twee leden van de vijfmansdelegatie van Rhodesië naar het congres van de internationale voetbalfederatie FIFA, dat momenteel in Parijs wordt gehouden, zijn op het vliegveld Orly Inreisvisa geweigerd. Hun pas poorten waren volgens de Franse douaniers niet in orde. Aanhoudende geruchten dat de FIFA tijdens haar congres wel eens uiteen zou kunnen vallen, worden tegengesproken door dc voorzitter van de FIFA, de Engelsman sir Stanley Rous. 'Natuurlijk zijn er een aantal revolutionairen in de FIFA,' aldus Rous, 'maar de meerderheid der afgevaardigden zijn redelijke mensen en ik heb er vertrouwen in, dat de problemen op democra tische en vreedzame, wijze zullen worden opgelost.' De FIF A-voorzitter zou hier wel eens gelijk ln kunnen krijgen, want hij is de gehele wereld afgereisd om te pogen het congres zo goed mogelijk te laten verlopen. Toch blijven er een aantal moeilijke punten die geregeld zullen moeten worden in de twee dagen durende onderhandelingen in commissies die voorafgaan aan het plenaire congres. Tijdens de behandelingen in de commissies zullen Rous en de andere FIFA- bestuursleden trachten de als altijd ongeduldige afgevaardigden uit Afrika en Azië wat te matigen. Onder aanvoering van de militante Ethiopiërs hebben de Afro-aziatische landen grotere inspraak geëist in FIFA-aangelegenheden. Nauwelijks bedekte dreigementen van de Europese en Zuidamerikaanse landen om uit de FIFA te stappen en een eigen organisatie te beginnen zullen wel een matigende Invloed hebben uitgeoefend op de aspiraties van de Afro- azlatische landen. Maar deze landen beschikken nu bijna over de helft van het aantal stemmen in de FIFA en kunnen duidelijk blijk geven van hun aanwe zigheid. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13