remier Suriname roor referendum Monstercongres van biochemici: 2700 mensen, 1200 voordrachten VVV I Sinds 1960 sterke stijging aantal werkende vrouwen Brauw: 'onderwijs en ■etenschappen' straks er onder één minister clney heeft begrip voor Nederlanders Waardering voor tweetalig onderwijs aan Turkse kinderen PPR-Kamerlid vraagt discussie over Oeganda R lisje tegen boom 'ie doden, twee [nstig gewond Prins Willem Alexander naar school Haagse koopman in arrest voor sigarettensmokkel Overleg terugkeer stafmedewerkers 'Eemeroord' Baarn uw probleem ook het onze Postkantoor van f 4500 beroofd BINNENLAND T9/K11 hetz- ■kens; ^5 gen verslaggever KjRAMARIBO De Surinaamse minister-president dr J. Sedney HMI steeds meer voelen voor een referendum over de toekomstige >rdaghis van Suriname. Hij zei dit in een vraaggesprek voor de radio Paramaribo. ip™ dergelijk referendum zou volgens .^f^remier kunnen gaan over onaf- gelijkheid nü of onafhankelijkheid uk P Papandreou steunt, heeft de aphofeid moet Tel. ieder geval eens jtander van een referendum is in Surinaamse Staten alleen de feac- de Hindostaanse VHP van .^voorzitter Lachmon. federlandse parlementaire kringen men niet veel voor een dergelij- ilksuitspraak. De huidige Suri- regering heeft in haar pro- staan dat de toekomstige sta- het land in deze regeerperio- m inzet zal zijn. fANT het interview verwierp pre- Sedney de gedachte dat Neder- W van Suriname afwil. Hij zei dat 1 dijk andere zaken dan het statuut Ihoo irland hoog zitten. Hij wees erop n 0f veel Surinamers naar Nederland ma getrokken en dat velen 'op een er zijn gaan opereren waarvoor ons ook generen'. zijn mening is men zich in 32irland door de stroom gastarbei- tegen de vreemdelingen gaan 'en vermoedelijk hebben ze helemaal ongelijk', ïwindsman betreude het dat de rlandse pers de Surinamers in een verkeerd datlicht 'Zodra het een misdrijf is, is j'ig^Tèen Surinamer. Maar loopt hij 1 of zwemt hij goed dan is het een ■lander', aldus de premier, aanleiding van de stakingen die iteel in Suriname plaatsvinden Centrale Bank en 'Kroonvlag' stelde de heer Sedney dat de acties de economie ernstig Premier Sedney wordt benadeeld. 'Bij de staking van de havenarbeider zal de KNSM mis schien iets minder verdienen, maar onze hele gemeenschap is er de dupe van'. Intussen blijkt dat- de leden uit Bo naire, de Bovenwinden en Curagao van de volkenrechtelijke werkgroep van de Antilliaanse sectie van de ko ninkrijkscommissie voor wijziging zijn van de bestaande banden tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen in een volkenrechtelijke sa menwerking. Dit staat in de discussie- erklozeopende congres onze redacteur wetenschappen ERDAM Volgens oud-minister De Brauw moet het ministe- 1 onderwijs en wetenschappen over een paar jaar weer onder ïioofdige leiding komen. Ik weet dat er onder u tegenstanders I van een aparte minister van wetenschappen, zei hij gisteren I een blik op de eerste rij toen hij het achtste Europese bioche- 't congres opende. 'En ik ben het wel met u eens.' ijs en wetenschappen zijn niet iden, aldus mr. De Brauw, die H joptreden als wetenschapsminister H gerechtvaardigd de V kelingen van de laatste tijd een hérstructurering maakten. ik hoop dat na enkele jaren het ;ement weer met één minister nodig bijgestaan door een H >on staatssecretarissen'. De Brauw ('ik sta hier voor gewoon burger, en zelfs als het congres opende was ut noodsprong. In het lang gedrukte programma stond hij dat als minister zou doen, en hij zijn ontslag indiende zat de resleiding flink omhoog. Minister Veen bleek niet beschikbaar om officiële taak over te nemen, en de secretaris-generaal van het de- nnent was verhinderd. 'Lager wil- wij voor een dergelijk congres gaan', vertelde ons de voorzitter het organisatiecomité, prof. dr. L. I. van Deenen. 'En toen hebben De Brauw gevraagd of hij toch e komen'. derl en sverstanden' die gelegenheid maakte de oud ster gebruik om nog eens uit te en wat in de kritiek op zijn tructureringsplannen volgens hem misverstanden berustte. Het is de bedoeling geweest, zei hij, de 1 van de universiteit in het we- chappelijk onderzoek aan te tas- Er zou alleen minder ruimte in komen voor de puur individu- ische benadering van dat onder- Het zou een (door het weten- psbeleid) beheerst gebeuren moe- worden, in het kader van een TOocratiseerde universiteit. Ik het in het kader van fundamen- belang dat de individuele onder ter zijn bijdrage levert aan het nota van de werkgroep, die als werk stuk zal dienen bij de besprekingen van de koninkrijkscommissie van 28 augustus tot 2 september in Parama ribo. De leden menen dat de nieuw te pro jecteren rechtsorde moet uitmonden in een onvoorwaardelijke en onherroepe lijke overdracht door Nederland van de soevereiniteit van de Antillen aan de door deze eilanden te vormen An tilliaanse federatie. De meeste leden zijn voor samenwerking in de vorm van een associatie of een Gemenebest. ALMELO H"' tweetalig basis-on derwijs aan Turkse kinderen, dat in Almelo gegev.n wordt, beantwoordt aan de belangen van de kinderen en van hun ouders, meent drs. A. H. Nauta, wetenschappelijk medewerker Turks aan de Leidse Universiteit. Zo als we meldden hebben B en W van Almelo echter meegedeeld dat het instandhouden van dit onderwijs hun financiële draagkracht te boven gaat. Drs. Nauta heeft samen met een stu dent Turks een onderzoek i. .esteld naar wat hij noemde een 'unieke vorm van onderwijs'. Ook inventari seerde hij op dit gebied in Den Haag (waar volgens hem het aantal niet- schoolgaande kinderen aanzienlijk was) en in Bemmel (w..ar v olgens hem een noodsituatie ontstaan was met vier Turkse kinderen met wie vrijwel geen communicatie mogelijk was). Over Almelo zegt drs. Nauta dat hem uit gesprekken vooral opviel 'de blij moedigheid van deze kinderen dit in schrille tegenstelling tot de vele Turkse kinderen die we in Den Haag en Bemmel spraken'. Als oorzaak ziet hij dat de kinderen, 'geconcentreerd op één school, gepaard gaande i..et onderwijs in eigen taal en ultuur, zich bijzonder gelukkig en tevreden voelen'. Uit de gesprekken bleek meestal ook de onmacht van 'e ouders hun kinderen te helpen bij het lezen en het schrijven. De leerkrachten hebben grote problemen 'met de welhaa;'. on overbrugbare grammaticale verschil len tussen het Nederlands en het Turks'; temeer daar tweetalige leer middelen geheel ontbreken. DEN HAAG Het plan van presi dent Amin van Oeganda om ook de Aziaten met Oegandees staatsburger schap uit het land te verwijderen is voor dr. B. de Gaay Fortman reden geweest om een speciale bijeenkomst van de commissie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer te vra gen. Het PPR-kamerlid wil in deze vergadering, die vooraf moet gaan aan de openbare commissievergadering van dinsdag 29 september, de volgen de maatregelen bespreken. 1. Alle Nederlandse hulp aan Oegan da komt in het vervolg uitsluitend aan de onderdrukte minderheid van Aziatische Oegandezen ten goede. 2. Nederland stelt in de V.N. voor tegen Oeganda dezelfde internationale sanctie-maatregelen te nemen als die reeds tegen Zuid-Afrika zijn vastge steld (onder meer een internationale wapenboycot). 3. Nederland verklaart zich bereid de Aziatische Oegandezen, nu deze met statenloosheid worden bedreigd, op te vangen om hun gelegenheid te geven elders een nieuw bestaan op te bou wen. Dr. De Gaay Fortman schrijft de voorzitter van de kamercommissie voor buitenlandse zaken, de heer M. van der Stoel, dat Oeganda dezelfde weg op gaat als Zuid Afrika: het is de weg van geïnstitutionaliseerd racisme. De Oegandezen van Aziatische her komst zijn, aldus het PPR-Kamerlid, alleen aan hun huidskleur te onder scheiden van andere Oegandezen. een verslaggever "ICH Drie jeugdige Nederlan- zijn gisteren omgekomen toen busje waarin zij zich naar hun k in Duitsland begaven in Jülioh Aken tegen een boom botste. anderen werden zwaargewond. Qgekomenen zijn de 24-jarige J. tans uit Schaesberg, de 20-jarige >esberg uit Heerlen en de 21- [8e M. Boumans uit Schaesberg. De 'tnd van de 23jarige M. Boumans erkrade en van de 23-jarige (be> rder) H. Knuit uit Nieuwenhagen gisteren kritiek. orzaak van het ongeluk was giste- nog onbekend. Twee inzittenden 'leden in het ziekenhuis, één was 'ddellijk dood. Prins Willem Alexander ging gisteren voor het eerst naar school. Zijn vader en moeder brachten hem weg naar de Montessori Kleuterschool in Baarn. Voor de juf had hij een bloemetje meegebracht. Ziekteverzuim vrouwen hoger Van een verslaggever DEN HAAG De vrouwelijke beroepsbevolking in Nederland is volgens de voorlopige uitkomsten van de volkstelling 1971 sedert 1960 relatief sterk gestegen, aldus het CBS. Ten opzichte van 1960 is de vrou welijke beroepsbevolking met 38 procent gestegen tot 1.190.000 per sonen, terwijl de mannelijke be roepsbevolking toenam met tien procent tot 3.508.000 personen. Van de vrouwelijke bevolking in de actieve leeftijdsgroep (15 jaar en ouder) bedraagt het percentage be roepsbeoefenaren in 1971 26 pro cent, in 1960 bedroeg dit deelne mingspercentage 21. Van de mannelijke bevolking daar entegen is het deelnemingspercen tage van de personen van 15 jaar en ouder gedaald van 82 in 1960 tot 77 in 1971. Dit relatieve verlies aan mannelij ke arbeidskrachten kan grotendeels worden verklaard door de sterke stijging van het percentage jonge ren van 15 tot 24 jaar, die volledig dagonderwijs volgen. Hoewel voor de jongere vrouwen hetzelfde kan worden geconstateerd, is de vrou welijke beroepsbevolking deson danks relatief sterk gestegen. Oorzaak Deze stijging is volledig veroor zaakt door de toeneming van het aantal werkende gehuwde vrou wen. Exclusief de echtgenoten, die meewerken in het bedrijf vjm haar man steeg dat aantal van 108.000 in 1960 tot 385.000 in 1971. Opval lend is de ontwikkeling van het percentage vrouwen in loondienst met een gedeeltelijke werkweek (van 9,5 procent in 1960 tot 21 procent in 1971). Uit het rapport blijkt voorts, dat de wens tot part-time arbeid nogal groot is. 31 procent van de onder vraagde ongehuwde werkende vrouwen wil 30 tot 35 uur per week werken, terwijl een kwart van de gehuwde werkende vrou wen deze wens uitsprak. Van de gehuwde vrouwen wenst een nog groter deel (58 procent) een wer kweek van minder dan 30 uur. Een andere uitkomst is, dat de werkende gehuwde vrouw, wat op leiding betreft, een achterstand heeft op de werkende ongehuwde vrouw. Het CBS tekent hierbij aan. dat dit voornamelijk zal sa menhangen met de factor leeftijd: jongeren hebben relatief meer on derwijs gehad dan ouderen. Boven dien blijkt de werkende gehuwde vrouw minder scholing in of bui ten de onderneming te krijgen dan de werkende ongehuwde vrouw. Verzuim Het ziekteverzuim bij vrouwelijke werknemers is groter dan bij man nelijke, zo blijkt uit de berekenin gen van het CBS. Dit is niet altijd zo geweest: in 1963 bijvoorbeeld bedroeg het verzuim bij mannen 6.1 provent (van de arbeidstijd) en bij vrouwen 5,6 procent In 1964 was het respectievelijk 5,9 en 5,6 procent in 1965 6,2 en 5,9 procent, in 1966 6,5 en 6,2procent, in 1967 6.3 en 6,1 procent en in 1968 7,2 en 6,8 procent Daarna is het vrou welijke ziekteverzuim het man'le lijke gaan overtreffen: in 1969 was het verzuim bij mannen 7,7 pro cent en bij vrouwen 8,1 procent, in 1970 was het respectievelijk 7,6 en 8.4 procent Het ziekteverzuim is bij arbeiders hoger dan bij administratief perso neel in april jl. respectievelijk 8.0 en 5,3 procent). Bij het admini stratief personeel is het ziektever zuim bij de vrouwen ook in vroe gere jaren (de tabellen gaan tot 1963) steeds groter geweest dan bij mannen. DEN HAAG De Haagse politie heeft in een supermarkt en in twee wmkels in Den Haag een partij van 60.000 sigaretten in beslag genomen. De partij is vermoedelijk van A.ver pen naar Nederland gesmokkeld. In verband hiermee is de 49-jarige Haag se koopman A. W. W. gearresteerd. Deze heeft bekend de sigaretten gele verd te hebben. Hij zou ze in Breda hebben gekocht. De politie werd in deze zaak op het spoor gezet door een Haagse sigaren winkelier, die van de supermarkt een partij sigaretten had gekocht. Na ont vangst daarvan meldde hij vrijdag dat de pakjes niet gebanderolleerd waren. De pakjes, alle van het merk Kent, werden verkocht voor 1.25 per stuk, terwijl de geldende prijs 1,75 is. De politie hoorde de 31-jarige filiaal houder van de supermarkt J. M. B. uit Den Haag, wat tot de arrestatie van de koopman leidde. De filiaalhou der en de twee winkeliers die de sigaretten ook verkochten, werden na gehoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. De koopman zou ze gezegd hebben dat het om een afgekeurde partij ging. Niet bekend is wie de gearresteerde koopman de sigaretten geleverd heeft. Van een onzer verslaggevers BAARN De ouderraad van de Baarnse inrichting voor geestelijk ge handicapten 'Eemeroord' is door het bestuur van de stichting die 'Eemer oord' beheert, uitgenodigd voor over leg over de vraag of met acht stafme dewerkers moet worden onderhandeld. De acht hebben ontslag genomen, om dat zij het onmogelijk achtten langer samen te werken met geneesheer-direc teur dr. A. A. Eggink, maar zijn nu be reid in het belang van de patiënten' terug te keren. De woordvoerder van de groep van acht, de arts F. Wassenaar, zei ons gis teravond nog geen enkele zekerheid te hebben dat er een gesprek met het be stuur komt. De acht zijn bereid hun voorwaarde bij het nemen van hun ontslag gesteld dat dr. Eggink moet verdwijnen als zij terugkeren, te laten vallen. Volgens de heer Wassenaar moeten hier echter van de zijde van het bestuur bepaalde concessies tegen over staan. Het verzoek van de acht om een gesprek houdt niet a priori in dat men terug zal keren. Kennis levensprocessen wordt langzaam groter Oud-minister De Brauw open het biochemisch congres in Amster dam. tostandkomen van dat beleid. Die bij drage kan trouwens niet gemist wor den: hij weet tenslotte het beste waar het over gaat. Een ander probleem dat wij wilden aanpakken, zei mr. De Brauw, is de omstandigheid dat de geweldige ver fijning en uitbreiding van weten schappelijke kennis niet gepaard is gegaan met verbetering van de be- h eersmethoden. Die beheersfunctie werd zo groeide het nu eenmaal door de wetenschapsmensen zelf uit geoefend, hoewel zij daar nooit voor waren opgeleid. Maar de plannen om wetenschap en beheer te scheiden, werden door de wetenschapsmensen ervaren als een inbreuk op hun eigen verantwoordelijkheid. APELDOORN Uit de etalageruit van de juwelierszaak van de heer H. van der Kamp aan de Hoofdstraat in Apeldoorn is voor ongeveer 20.000 gul den aan juwelen en sieraden gestolen nadat 's nachts een steen door de etalageruit was gesmeten. De juwelier was niet verzekerd: een paar jaar ge leden heeft hij de verzekering opge zegd in verband met de hoge premie. Bovendien werkte de alarmapparatuur niet: die zou juist één dag later ge repareerd worden. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Uit 49 landen zijn 2700 biochemici naar Amsterdam gekomen om deze week te luisteren naar de resultaten van eikaars onderzoek. Dat 'elkaar' is vrij letterlijk op te vatten, want ongeveer een op de twee deelnemers houdt zelf een voordracht. 'Dit is een wèrkcongres', zegt organisator prof. dr. L. L. M. van Deenen met kennelijke voldoening. acties af, en wat daar gebeurt en hoe dat allemaal doelmatig sa menhangt is voor een belangrijk deel nog onbekend terrein, dat langzaam en moeizaam door de biochemie in kaart wordt gebracht En met die twaalfhonderd lezingen is de biochemie dan weer een klein stapje verder gekomen: 'De vooruit gang is niet meer explosief- maar nog wel veelomvattend'. Biochemici hou den zich bezig met de scheikundige processen die het leven in stand hou den: de manier waarop voedsel wordt omgezet in energie (warmte, bewe ging) en bouwstoffen van het li chaam, de manier waarop de eigen schappen van een mens (of een bacte rie, en alles daar tussen in) op zijn nakomelingen wordt overgebracht. En de manieren waarop die processen fout kunnen lopen (suikerziekte, kan ker), een duidelijk raakvlak met de medische wetenschap. Het werkterrein is ontmoedigend groot, en tegelijk lastig klein. Want biochemici concentreren zich op de huishouding van afzonderlijke cellen, de kleine bouwsteentjes waaruit elk levend wezen is opgebouwd een vijftigste millimeter groot, om de ge dachten te bepalen. Maar in de vele onderdelen van zo'n cel spelen zich letterlijk duizenden scheikundige re- Erfelijkheid De 'explosieve ontwikkeling* waar prof. Van Deenen het over had, en die we nu achter de rug hebben, had onder andere betrekking op de erfe lijkheid. De eigenschappen van een organisme zijn in de vorm van een chemische code opgeslagen in de kern van elke cel. Die code is ontsluierd, de manier waarop de boodschappen worden overgebracht naar andere delen van de cel is bekend, men weet ook ongeveer hoe die boodschap wordt 'vertaald' in stoffen die de chemische huishouding van de cel regelen en andere eigenschappen be palen. Maar tussen ongeveer en pre cies zullen nog ongetelde jaren ver lopen. En het regelmechanisme dat bepaalt wélke boodschap nu op welk moment wordt overgebracht, ligt nog voor een belangrijk deel in het duister. Behal ve omdat we het gewoon graag willen begrijpen, heeft deze laatste tak van onderzoek nauwe banden met het kan keronderzoek. Tenslotte is het ver schil tussen een gezonde cel en een kankercel voornamelijk dat een kan kercel zich ongeremd doorgroeiend vermeerdert en zo een gezwel vormt. En dat moet betekenen dat daar een foute boodschap wordt doorgegeven, dat het regelmechanisme niet goed werkt. Brieven die niet zijn Toorzlen van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Gebelmhondlng |s verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband slaan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden Ingesloten. Adrest redactie Troaw-Kwartet, postbus 94S, Botterdam. Vraag: Kan men, als men met al je in een goedvinden tot een boedelschei ding is gekomen, waarbij alles tijde lijk aan dj ouders is toegewezen cn dat ook schriftelijk heeft bevestigd, daarop terugkomen? Antwoord: Bezwaren hadden tijdig kenbaar moeten worden gemaakt. Er is met ieders medeweten en goedkeu ring gehandeld en daarmee is de kous af. Vraag: Kunt u mij wat meer vertellen over een 'alternatief' Oosterschelde- plan? Antwoord: We verwijzen naar de inte ressante publikatie (ook in dit blad) over het ontwerp van ir. F. Wentink uit Baarn. Korte samenvatting: geen totale afsluiting van het zeewater maar een stormvloedkering ln combi natie met de aanleg van een eiland voor recreatie. Vraag: Mijn Achimenes verliest haar bloemen alhoewel ze er mooi uitziet Wat is er aan de hand? Antwoord: De Achimenes verliest haar bloemen of komt niet tot bloei door lichtgebrek, maar ook door te veel zon. door te veel of te weinig water. U dient de zon iets af te schermen door papier tussen ruit en plant te zetten en de pot op een omgekeerd schoteltje in een grotere schotel met water (eilandje). Ge bruikt u niet te koud water. Om de veertien dagen dient u kamerplanten- mest te geven. Vraag: Kunt u mij iets vertellen over Kohlbrugge. Men leest nog over Kohl- bruggianen. Waarom is dat een aparte kerkelijke richting? (Dit naar aanlei ding van het boek 'Ik voor jou' van Gera Kraan-van den Burg). Antwoord: Men kan de ingewikkelde kerkelijke geschiedenis van ds. Kohl brugge als volgt samenvatten: in 1826 proponent en hulpprediker van het Hersteld Evangelisch Luthers Genoot schap in Amsterdam, doch in 1827 van zijn aanstelling vervallen ver klaard. In 1829 promoveert hij op Psalm 45. De kerkeraad van de her vormde gemeente in Utrecht weigerde hem het lidmaatschap. In 1833 'brak' hij met het Reveil met name Da Costa vanwege een preek in Elberfeld over Romeinen 7 vers 14. In 1846 kwam een eind aan zijn ambteloos leven en werd hij predikant in Elber feld en wel van de zelfstandige gecon stitueerde 'Nederlands' gereformeerde gemeente. Enige malen heeft hij preekbeurten vervuld in de Nederlandse Hervormde Kerk. onder andere in 1,871 op aan drang van dr. Abraham Kuyper. De geestverwanten van Kohlbrugge noe men zich Kohlbruggianen en hoewel invloed en aanhang groot zijn, vinden wij nergens iets over een bepaalde Kohlbruggiaanse gemeente of kerk in Nederland. Veel kunt u vinden in het boekje 'H. F. Kohlbrugge, de onheili ge heilige' van W. A. Hoek, Carillon- reeks 28. Van een verslaggever UTRECHT Twee mannen die gis teravond omstreeks zes uur een over val pleegden op het postkantoortje in Eist (Utrecht) zijn er met 4500 gulden vandoor gegaan. De twee mannen waren al eerder op de dag in het postkantoor geweest om de zaak te verkennen, eenmaal om postzegels te kopen en een tweede keer om er een briefje van 25 te wisselen. De twee mannen verdwenen na de overval in een lichtgroene Ford Tau- nus. Een van de daders moet volgens de politie aan het hoofd gewond zijn. Bij het zoeken (dat gisteravond nog vergeefs was) zette de politie ook een vliegtuigje in. Het signalement dat de politie verstrekte komt overeen met dat van overvallers die de afgelopen weken in Utrecht (Amrobank) en Maarsbergen (Raiff eisen bank) hun slag sloegen voor telkens 30.000"gul- den. o. De energie-omzettingen. de krachtbronnen voor het gebeuren in de cel, zijn voor een belangrijk deel bekend, wat niet wil zeggen dat ze eenvoudig zijn. Het vereenvoudigde schema, dat bij veel biochemici als wandelkaart in hun werkvertrek hangt, is ongeveer zo groot als deze pagina en staat volgekriebeld met kleine lettertjes Geregeld is een ge wijzigde herdruk nodig, omdat de wetenschap weer iets verder is geko men. Grensgebied Al die processen spelen zich binnenin de cel af, maar de aandacht van de biochemie heeft zich de laatste jaren ook sterk gericht op het grensgebied tussen binnen en buiten: het mem braan dat de celinhoud bij elkaar houdt. Dat membraan is een hoogst eigenzinnig onderdeel, dat bepaalde stoffen doorlaat en andere resoluut buitensluit, het contactorgaan ook, waar alle invloeden van buiten aan komen. Die invloeden zorgen er uit eindelijk voor dat al die kleine cel len samenwerken ln een levend en soms zelfs denkend organisme. Voor zijn bijdrage aan het onderzoek naar de manier waarop membranen hun actieve en nog lang niet duidelij ke taak uitoefenen kreeg gisteren de Israëlische professor Ephraim Kat- chalski de Sir Hans Krebs medaille van de Federatie van Europese bio chemische verenigingen, die het mon stercongres ln Amsterdam organiseert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11