De geschiedenis herhaalt zich in Tsjechoslowakije 'Nog dit jaar V ietnam-akkoord' Groep Russen ageert tegen Praagse processen -let Land Gamma, navrant verslag van een nachtmerrie t lioeo 90 Deze week akkoord Arabische olielanden Acht antieke klokken gestolen Arabieren in arrest voor aanslag Minister William Rogers voorspelt: Sadat wacht op rechtvaardig gebaar van VS Republikeinen noemen McGovern 'isolationist' T12 iUVF/KWARTET MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 BUITENLAND T5/K.7 de uitgeverij G. A. van Oorschot in üisterdam is dezer dagen de Nederlandse irtaling van het Land Gamma verschenen 18 bladzijden, prijs ƒ10,90). Jaroslaw odsky beschrijft daarin ironisch, navrant aangrijpend hoe hij in een Tsjechoslo- aaks concentratiekamp verzeild raakt, daar tien jaar van zijn leven doorbrengt en hoe hij en miljoenen anderen in Tsjecho- slowakije nieuwe hoop en verwachting gingen koesteren toen Alexander Doebtsek het socialisme in zijn land een menselijk gezicht wilde geven. Het Land Gamma is een literair tijds document, dat door de jongste politieke processen in Praag en Bmo uiterst aktueel is. Omdat het vandaag vier jaar geleden is, dat de troepen van het Pact van Warschau Praag binnenrolden, besteden we uitvoerig aandacht aan Het Land Gamma van Jaroslaw Brodsky. oor Harm Lamberts andaag 4 jaar geleden maakten Russische pks en soldaten een eind aan de Praagse nte en aan de pogingen van Alexander iebtsek en zijn duizenden enthousiaste idewerkers het socialisme in Tsjecho- Dwakije een menselijk gezicht te geven, troepen van het Pact van Warschau, die genaamd de arbeidersklasse in Tsjecho- owakije te hulp kwamen, vernietigden e hoop, alle verlangen, alle verwachting n miljoenen Tsjechen en Slowaken. Ze rnietigden ook de droom van Jaroslaw odsky. odsky was in 1945 de Russische bevrijdingstroe- m op de fiets tegemoet gereden. Toen hij de rste legerwagens zag, begon hij te huilen, omdat zo ontzettend blij was, dat de oorlog afgelopen rDe Russische soldaten sprongen van de igen cn zetten Brodsky's fiets er op en een rgeant vroeg hem of hij zijn horloge maar als evonier wilde afgeven. 'Ik heb het gedaan, ewel ik normaal zoiets niet doe', schrijft odsky. Hij ging een beetje ontgoocheld naar lis, Een actiecomité had 's avonds al heel wat ensen gearresteerd. 'Maar het was misschien et zo'r goed actiecomité, want er zaten twee oegere aangevers van de Gestapo in', en de communisten in 1948 in Tsjechoslowakije n de macht waren gekomen, kwamen nieuwe tiecomité's in touw. Een ervan stuurde aan odsky een briefje, dat hij een gevaarlijke onder- jnende ophitser was en natuurlijk geen leraar »logie kon blijven Hij mocht bouwvakker of jnwerker worden. Brodsky zag eerst nog kans rk.te krijgen op het kantoor van een bouwon- inieming. maar toen schreef het comité dat hij ambtenaar nog steeds een gevaar voor het ialisme vormde en toen werd hij kok. Al voor communistische coup was Brodsky door het aisterie van onderwijs in een commissie be emd, die een nieuwe schoolwet moest voorberei- n. Op een zaterdag in juni 1950 belde een man de Brodsky's aan. Hij zei dat hij de chauffeur is van professor Kalis, die samen met Brodsky die commissie voor de schoolwet zat en dat Us hem wilde spreken in zijn auto, die wat rderop stond. Kalis kwam liever niet binnen, -odsky pakte wat sigaretten en liep achter de an aan. Het zou tien jaar duren voor hij weer uis kwam. Want toen hij in de auto met het schrift 'Stichting van Ingenieurs en Opzichters' pte, klikten een paar handboeien en Brodsky rd naar zijn eerste verhoor gebracht, gen middernacht werd hij in de kelder van het bouw in een cel gegooid. Daar lagen al drie akte mannen. Brodsky moest zich ook uitkleden met zijn gezicht tegen de muur gaan staan. I was een oefening om zijn geheugen op te ssen, zeiden ze. Tegen de morgen mocht hij ndelijk gaan liggen Brhoor ikele dagen later werd een van zijn celgenoten een verhoor beursgeslagen en aan alle kanten ledend in de cel gegooid. Hij was niet de enige e in de jaren vijftig zo 'verhoord' werd in jechoslowakije. In zijn cel hoorde Brodsky's ichts vaak mensen huilen en schreeuwen. Dan erd er weer op losgeslagen. Zelf werd hij een ar lang verhoord. Hij had er nauwelijks een te van waarvan hij werd beschuldigd. Zijn werk die commissie voor een nieuwe schoolwet werd m kwalijk genomen, maar hij begreep niet larom. Maar de beulen hadden er wel slag van m dat aan het verstand te brengen. Hij hoefde Juwens niets te begrijpen. De partij dacht voor mensen. Tenslotte was Brodsky gebroken. Wie film L'Aveu, De Bekentenis, van Yves Montand left gezign, weet wel hoe dat in zijn werk ging. 'odsky beschrijft het in zijn boek op een gehouden, koele, maar nu en dan ook snijdend onisohe manier. p een dag werd hij weer voor verhoor gehaald. IF en P'euwe ondervrager zei dat ze de zaaik gingen sluiten en dat hij binnenkort voor een recht- mk moest verschijnen. Brodsky vroeg hem de erdomste formuleringen in het protocol te ver- Rott 'deren. 'Hij antwoordde beleefd dat hij dat kenn aag zou doen, maar dan zouden we weer op- temei euw moeten beginnen, dat moest ik wel goed ekomi seffen. En wie weet zou het dan nog erger zijn. mi lat idee had ik ook en toen hebben we het fotocol maar afgesloten, en hebben we met ons eider handtekening nog een keer bevestigd dat 'en het hele jaar beleefd tegen mij was geweest dat ik deze verklaring uit eigen vrije wil, :ht. tnonH Jaroslaw Brodsky zonder druk van wie dan ook, had afgegeven' Brodsky wed tijdens een van die macabere schijnprocessen van de jaren vijftig tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De avond voor de rechtszitting had de atheïst Brodsky gebeden' als je ook God van mij bent, sta niet toe, dat mijn vrouw tijdens de rechtszitting ziet, dat ik laf ben. En als ik wel laf ben, dat ze dan tegen de kinderen kan liegen en zeggen, dat het niet zo was'. Brodsky was niet laf. Tijdens de 'rechtszitting verweerde hij zich. dapper tegen alle valse aantij gingen. Toen de dikke president van de rechtbank vertelde hoe hij voor de oorlog onder de armoede had geleden, zei Brodsky sarcastisch dat hij er bepaald niet vermagerd uitzag. Hij stelde de president zelfs voor niet zo haastig te spreken en vooral de laatste lettergrepen goed uit te spreken, omdat hij hem zo moeilijk kon verstaan en er anders zoveel verloren ging. De president raakte helemaal van zijn stuk en van de mensen die tegelijk met hem terechtstonden, kreeg Brodsky de zwaarste straf: vijftien jaar Strafcel Vanuit de rechtszaal werd hij onmiddellijk naar een strafcel gebracht, omdat hij zich tijdens de zitting misdragen had. Twaalf dagen lang moest tij kniebuigingen maken en daarbij hardop tellen. Dag in, dag uit. 'Als een gevangene niet meer wilde, werd hij afgeranseld; als zijn hart niet meer wilde, droegen ze hem met de voeten naar voren naar buiten'. Jaroslaw Brodsky werd daarna naar een van de concentratiekampen gebracht, waai' hij in de ura- niummijnen moest werken. Van tijd tot tijd moest hij voor straf naar de bunker, een cel van drie bij drie meter, zonder ramen, waar je niet rechtop in kon staan, waar je om de drie dagen eten kreeg en je behoeften op een ton moest doen, die eens in de drie dagen werd geleegd, waar je neus regelmatig werd plat geslagen. De eerste jaren van zijn gevangenschap werd Brodsky van het ene naar het andere kamp gebracht. En ze waren allemaal gelijk, schrijft hij. Ook het kamp Bytiz, waar 3000 mensen zaten en een ex-SS-er 'gevangenen-vertegenwoordiger' was, was een hel. 'Alleen, soms stond je een ogenblik stil bij jezelf of een ander Bijvoorbeeld als je voor het eerst aan handen en voeten gebonden twee dagen in een strafcel zit, en je voelt, hoe je urine op je dijen brandt; en je kunt die vlieg niet wegjagen. Eenzame wolf Toen Brodsky overgebracht werd naar het kamp Leopoldow, waar hij vijf jaar zou zitten, deelde hij ook een tijdlang een cel met dr. Goestaw Hoesak, de man die nu partijleidèr is in Tsjecho slowakije. De man ook, die begin van dit jaar met grote nadruk verklaarde: 'Er zijn in mijn land ge enpolitieke processen. En ze zullen er niet komen ook'. 'Niemand vond hem aardig', schrijft Brodsky. 'Hij was niet vriendelijk. Hij was een eenzame wolf'. In 1960 werd Brodsky amnestie verleend. Hij had toen tien van de vijftien jaar uitgezeten. In de trein naar huis xad de zieke Brodsky: God, laat het geen kanker zijn'. Vlak voor zijn vrijlating had zijn stem het begeven en een van de kampartsen meende dat het kanker was. Brodsky zei thuis niets en ging zonder dat zijn vrouw het wist naar het ziekenhuis. Daar constateerden ze dat de harde knobbels aan zijn strottehoofd niet kwaadaardig waren. Toen kocht hij een fles wijn en ging naar huis. Hij vertelde zijn vrouw alles en nu was hij werkelijk terugge komen. Op het arbeidsbureau vulde hij achter de vraag naar zijn gezondheidstoestand 'uitstekend' in. Brodsky kon ijzervlechter worden. Dat was goed voor zijn heropvoeding, zeiden ze. In die dagen was in Tsjechoslowakije 'een tandarts slotenma ker. een slotenmaker journalist, een journalist schoonmaker, een schoonmaker portier en een portier directeur. Want alleen een trouw partijlid kon directeur worden en naar bekwaamheden werd niet gevraagd'. Het ijzervlechten viel Brodsky zwaar. Hij was in tien jaar tijd 60 pond afgevallen en de bedrijfs arts raadde hem aan naar ander werk uit te kijken. Toen werd hij leraar aan een bedrijfs- school. Na zeventien jaar stond Brodsky weer voor de klas. En toen werd het 1968. Doebtsek 'De juffrouw op de televisie kondigde aan dat het centrale comité eenstemmig besloten had dat de functie van eerste partijsecretaris en de functie van president voortaan gescheiden zouden worden: en als eerste partij-secretaris werd een zekere kameraad Doebtsek gekozen'. 'In de kranten be gonnen berichten te verschijnen over de bestiali teiten van de jaren vijftig. De mensen verslonden ze, keken elkaar aan en zwegen. Nog steeds geloofden ze niet, dat er echt iets bijzonder was gebeurd. Twintig jaar angst verstikte in hen de hoop, dat het leven nog de moeite waard kon zijn! Met een aantal vrienden richtte Brodsky een vereniging van ex-politieke gevangenen op, die ging werken aan hun rehabilitatie. Op het kan toor van de nieuwe vereniging werd Brodsky opgebeld. 'U spreekt met een Tsjechische arbei der. Je bent een fascistisch zwijn. Begin je nu weer?' Brodsky legde de hoorn op de haak. 'omdat het nu geen tijd was voor grapjes'. Intussen oefenden de troepen van het Pact van Warschau aan de grenzen van Tsjechoslowakije. En die Tsjechische arbeider belde nu en dan het secreta riaat van de vereniging van ex-politieke gevange nen en dan zei hij: 'Hoeren, we draaien jullie straks de nek wel om'. Op 21 augustus, 's nachts kwart over een, ging de telefoon tweemaal twee keer over bij de Brodsky's. Dat was het teken dat de Russen gekomen waren. De Praagse lente was voorbij .Van een socialisme met een menselijk gezicht kon niets meer komen. Brodsky ging naar het secretariaat van de vereniging van ex-politieke gevangenen en verbrandde daar ondermeer het dossier dat hij aangelegd had van Alois Indra, de trouwe vazal van Moskou, de collaborateur, die in de oorlog met de Sicherheitsdienst had samenge werkt. In het dossier zat een foto waarop Indra trots met een hakenkruisvlag in zijn hand stond. Deze Indra is nu een van de steunpilaren van het Kremlin in Praag en Hoesak kan nu wel zeggen dat er geen politieke processen in zijn land gevoerd worden, maar Indra en zijn bazen weten wei beter. En toen Hoesak zijn jaarlijkse vakantie aan de Zwarte Zee doorbracht, werden in Praag de eerste vonnissen weer geveld. Net als in de jaren vijftig. En weer worden mensen verhoord volgens de beproefde stalinistische methode. Jiri Hochman moesten ze laatst loslaten omdat hij tbc en een een gedeeltelijke verlamming had opgelo pen in de gevangenis. En weer werken hooglera ren, journalisten, partijsecretarissen in mijnen en fabrieken. Ballingschap Brodsky is enkele dagen na de inval van de Russen de grens over gevlucht. In ballingschap schreef hij Het Land Gamma, een navrant verslag van een nachtmerrie. Voor het publiceren van dit boek veroordeelde de Tsjechoslowaakse justitie hem bij verstek tot acht jaar gevangenisstraf. Alles is weer opnieuw begonnen in Praag. Karei Bartosek, Karei Kynel, Milan Huebl, Jiri Mueller, Jiri Hochman, Jaroslaw Sabata en honderden anderen zijn al veroordeeld of wachten daarop. iEft nder zw/ ut Wzontaal. 1. vrucht-gevangenis sierplant-geluk bij het spel aanw. voornaamw.-onderricht-eike- ïors wondvocht-deel van een trap oorzaak-soort gebakje Purperkleurige herfstbloem-deel n de bijbel aanlegplaats-hoofddeksel- kinder- oet Palmboom-plaats in Groningen verhaal-knaagdier ^ticaal. 1. wijnsoort-voertuig «ur-tijding ovenkrabber-zuidvrucht gekheid-eer-voorzetsel 5. wild zwijn-houten bakje-muzieknoot 6. vogelverblijf-bepaald aantal 7. inwendig orgaan-roofdier 8. telwoord (Eng.)-zwemvogel-voorzet sel 9. verzoekschrift-droogoven (Z.N.) Oplossing van vrijdag Hor. 1. oord, 5. arme, 9. Ria, 10. ets, 11. oot, 12. kram, 14. veer, 15. pienter, 19. Niger, 21. tiras, 22. ikoon, 23. reine, 26. venster, 29. maat, 31. rood, 33. era, 34. els, 35. Ede, 36. talk, 37. eter. Vert. 1. orka, 2. oir, 3. raap, 4. stang, 6. Roer, 7. moe, 8. etre, 13. minaret. 14. verkeer, 16. eisen, 17. teint, 18. lis, 20. sol, 24. isola, 25. smet, 26. vaal, 27. roet, 28. ader, 30. ara, 32. ode. BEIROET (UPI) Westerse olie maatschappijen en vijf Arabische olie producerende landen rond de Golf van Perzië hebben bij besprekingen in Beiroet 'grote vorderingen' gemaakt. In de loop van deze week wordt een volledig akkoord verwacht. Dit is uit goed ingelichte bronnen in Beiroet vernomen. Minister van oliezaken en mijnbouw sjeik Achmed Zaki Yamani van Saoedi- Arabië onderhandelt namens Irak, Aboe Dhabi, Koeweit, Qatar en Saoedi- Arabië met tien belangrijke oliemaat schappijen in deze gebieden over de eis dat deze landen een aandeel van 20 procent moeten hebben in de werk zaamheden van de oliemaatschappijen op hun grondgebied. De 37 ondertekenaars, onder wie ver scheidene prominente geleerden, zoals de scheikundige Benjamin Lewitsj en de wiskundige Igor Sjafarewitsj, schrijven onder meer, dat de veroor deelden met het uitdelen van pamflet ten voor de verkiezingen hun grond wettige rechten uitoefenden. De processen, Kaldus de petitie, 'deden denken aan de massa-onderdrukking ten tijde van het stalinisme. De sfeer van stalinisme wordt gekarakteriseerd door 'het organiseren van politieke processen waaraan geen ruchtbaarheid mag worden gegeven, de vage beschul digingen en een verbod voor buiten landse journalisten en internationale organisaties en juristen deze te mogen bijwonen'. 'We zijn in het bijzonder verbitterd te hebben ingezien, dat de Sowjet- Unie, die met militairen vier jaar geleden Tsjechoslowakije is binnenge vallen, de volle verantwoordelijkheid draagt voor de huidige situatie daar, met inbegrip van de politieke proces sen die er thans worden gehouden,' aldus de Russische dissidenten. Veel van de ondertekenaars van de petitie MOSKOU, PRAAG (Reuter, UPI, AP) Zevenendertig Russen heb ben de Tsjechoslowaakse nationale vergadering in een petitie ge vraagd alles te doen om de vrijlating en rehabilitatie te verkrijgen van degenen die de afgelopen weken in Tsjechoslowakije zijn ver oordeeld wegens ondermijnende activiteiten. zijn joden, die toestemming hebben gevraagd naar Israël te mogen emi greren. Vandaag is het vier jaar geleden, dat troepen van het Pact van Warschau Tsjechoslowakije binnenvielen. Ter gelegenheid daarvan is in Praag een tentoonstelling geopend waarin foto's en documenten te zien zijn 'van de rechtse, opportunistische, anti-socialis tische en contra-revolutionaire krach ten in Tsjechoslowakije in de jaren 1968-1969. ZALTBOMMEL Uit het oude kerk je te Alem, waarin het klokkenmu seum annex verkoopplaats is gevestigd van de heer H. Brokke uit Heemstede zijn afgelopen week acht antieke klok ken gestolen met een totale waarde van ongeveer 65.000 gulden. De heer Brokke was van plan deze klokken ten toon te stellen op de antiekbeurs in Delft. ROME (UPI, Reuter) De politie van Rome heeft zater dag twee Arabieren gearresteerd, die zouden hebben ge probeerd een passagiersvliegtuig van de Israëlische maat schappij EI Al op te blazen. De twee Arabieren hebben be kend een platenspeler te hebben gegeven aan twee Engelse meisjes, die het apparaat mee aan boord van het vliegtuig namen. Het toestel was met 149 passagiers aan boord vo rige week woensdag net opgestegen van het vliegveld in Rome, toen in de bagageruimte iets ontplofte. Toen het toestel weer veilig bij Rome was geland, bleek de platen speler ontploft te zijn. De twee Arabieren, een 29-jarige Jordanlër (rechts) en een 24-jarlge Irakees (links), hebben bekend, dat zij twee weken met de 18-jarige Engelse meisjes zijn opgetrokken en dat zij als afscheidscadeautje een platenspeler hebben gegeven, maar zij ontkennen dat er ccn bom In het appa raat verborgen was. De twee meisjes hebben de twee Arabieren inmiddels ge ïdentificeerd als degenen die hun de platenspeler hebben gegeven. De Arabieren hadden de meisjes beloofd hen zo spoedig mogelijk in Tel Aviv of Jeruzalem te zullen ont moeten. Zij hadden gezegd dat zij uit Perzië kwamen. MLAMI BEACH (AP. Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft voorspelt dat er nog dit jaar een Vietnara-regeling zal worden bereikt. In een interview met het Amerikaan se blad Miami Herald zei Rogers nog vóór de verkiezingen of spoedig na 'Nixons herverkiezing' een Vietnam- akkoord te verwachten, 'omdat ik van mening ben dat de Noordvietnamezen ernstige militaire, economische en psychologische moeilijheden hebben.' Volgens Rogers is de Noordvietnamese invasie in Zuid-Vietnam geen succes geweest, terwijl de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en de mijnblokkade wel een succes zijn ge worden. Volgens Rogers steunt de internationale gemeenschap groten deels de Vletnampolitiek van Nixon en krijgt het Noordvietnamese volk door 'dat dit een hoplezoe krachtsin spanning is.' Hij wees er voorts op dat de Sowjet- Unie en China nu voorstander zijn van beëindiging van de Vietnamoorlog door onderhandelingen. 'Dit schept een geheel nieuwe situatie. Zij zijn degenen die Noord-Vietnam hebben bevoorraad', aldus Rogers. SPECULATIES De optimistische uitlatingen van Ro gers kort na terugkeer van Nixons adviseur Henry Kissinger in de VS, na besprekingen in Saigon, heeft nieuwe speculaties uitgelokt omtrent de resultaten van Kissingers geheime overleg met president Thieu en zijn eerdere contacten met vertegenwoor digers van Hanoi. Waarnemers in Sai gon wijzen op ontwikkelingen op het PARUS, CAIRO (AP, UPI, Reu ter) Als Amerika Egypte de hand biedt op basis van gerech tigheid dan zal Egypte die hand onmiddellijk pakken. Dit heeft president Anwar Sadat van Egypte gisteren gezegd in een vraaggesprek voor de Franse ra dio. Sadat onthulde, dat hij gedurende het hele jaar 1971 in contact heeft ge staan met de Amerikaanse leiders. Hij had niet nagelaten, hen op de hoogte te houden van zijn initiatieven 'vooral voor het topoverleg tussen Nixon en Breznjew'. Een vooraanstaande politieke com mentator in Egypte heeft de Sowjet- Unie ervan beschuldigd het vriend schapsverdrag tussen de twee landen te hebben geschonden door Egypte niet de noodzakelijke wapens te leve ren tegen de Israëlische agressie. Het viiendschapsverdrag tussen Cairo en Moskou is vorig jaar gesloten en geldt voor vijftien jaar. Ihsam Abdel Kud- dous, hoofdredacteur van het grote dagblad Achbar Eljoem, schreef zater dag dat de Russen het verdrag op tal van punten niet zijn nagekomen. Hij noemde in het bijzonder punt zeven, dat betrekking heeft op de militaire samenwerking en die volgens Kud- dous Moskou verplicht Egypte vol doende wapens te geven om de Sinai tc heroveren. Het in Beiroet verschijnende dagblad Le Jour meldt dat de Syrische presi dent Assad dertig officieren heeft la te arresteren om een einde te maken aan anl.-Russische aktiviteiten in het leger. slagveld, die moeilijk te rijmen zou den zijn met het optimisme van Ro gers. Zo is de druk van de Noordvietname zen en de Viet Cong op Saigon de laat ste weken sterk toegenomen, wordt ln de buurt van Danang, in het noorden van Zuid Vietnam, fors gevochten en is zaterdag de belangrijke districtsstad Kwé Son en het basiskamp Rok op veertig kilometer van Danang door de Noordvietnamezen veroverd. Kissinger heeft zaterdag na terugkeer uit Tokio onmiddellijk verslag uitge bracht aan President Nixon. Bij deze besprekingen op Camp David waren ook minister Rogers en Kissin gers plaatsvervanger generaal-majoor Alexander Haig aanwezig. Verwacht wordt dat president Nixon woensdag op de conventie van de Republikeinse Partij in Miami Beach mogelijk iets over de affaire Vietnam zal zeggen. Radio Hanoi heeft de reis van Kissin ger naar Saigon gisteren een 'slimme truc' genoemd, die de illusie moet wekken dat er belangrijke ontwikke lingen zijn in het Parijse overleg. Integendeel aldus de Noordvietnamese zender. De regering Nixon voert de lucht- en zee-oorlog nog op en dan durft de Ameriaanse president nog te zeggen dat er vorderingen bij de onderhandelingen worden gemaakt, zo vervolgde radio Hanoi. De Indonesische minister van buiten landse zaken Adam Malik heeft zater dag gezegd dat de VS, Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos 'een voorstel' van zes punten hebben gedaan aan Hanoi. Volgens Malik heeft Noord-Vietnam dit voorstel dat een 'compromis' was botweg afgewezen omdat het de VS zou begunstigen. MC GOVERN Senator George McGovern, de Demo cratische kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft verklaard dat hij verwacht dat president Thieu van Zuid-Vietnam uit Saigon zal vluchten als hij zelf tot Amerikaans president wordt gekozen. Volgens McGovern, die heeft aangekondigd binnen tien dagen na zijn ambtsaan vaarding als president een einde aan de Vietnam-oorlog te maken, zal een door de communisten beheerste coali tieregering de macht in Zuid-Vietnam overnemen. Gevraagd naar een mogelijk bloedbad bij een dergelijke ontwikkeling zei McGovern dat er regelingen moeten worden getroffen zodat mensen die weg willen daartoe in de gelegenheid worden gesteld. MIAMI BEACH (AP. Reuter. UPI) De Amerikaanse Republikeinse Partij heeft in haar verkiezingsmanifest, dat deze week op de nationale confentie in Miami Beach moet worden goedge keurd een felle aanval gedaan op senator George McGovem, de Demo cratische tegenstander van de Repu blikeinse presidentskandidaat Richard Nixon. In het manifest wordt McGo vern gebrandmerkt als een gevaarlijke en onverantwoordelijke isolationist, wiens verkiezing het risico van oorlog zal vergroten. In dit verkiezingsjaar moeten de Amerikanen kiezen tussen kracht en zwakte, tussen onderhandelen of bede len bij een tegenstander, aldus het program naar aanleiding van de Noordvietnamese weigering Ameri kaanse krijgsgevangenen vrij te laten. Het manifest looft Nixon wegens diens weigering de huidige regering Thieu in Saigon te 'verraden'. Waar nemers maken hieruit op dat er geen noemswaardige wijziging is gekomen in Nixons opvattingen over een Viet- nam-akkoord, ondanks de vele geruch ten over een eventuele toenadering tijdens geheim overleg in Parijs. Zegslieden in Miami Beach hebben meegedeeld dat Nixon zijn campagne tegen McGovern zal voeren onder het motto dat hij de Amerikanen 'een beter leven in een beter land en een veiliger wereld 'heeft verschaft. Actie tegen McGovern zal worden gevoerd door de senator consequent te om schrijven als een man die 'beneveld is door overgave' in Vietnam, aldus de zegslieden. Het programma vermeldt dat de Democratische Partij in de greep is gekomen van een 'radicale kliek, die met het verleden spot en een vernietigende invloed op de toekomst van het land heeft.' '...je hebt die telefoon opgehangen en wat gebeurde er? Halloo halloooo. Slmpklns!!!" I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7