'wijfel over [eserteurs in berechting Amerika xroningen herdenkt ontzet van 1672 Geen uitstel van huurliberalisatie Ouders 'Eemeroord' willen meer inspraak Welzijnscongres met incident afgesloten oordeel Raad van State in zaak- Waver: NEV zelfstandige politieke partij Kamerlid onder invloed aangehouden woners lopen nauwelijks warm voor feest Het weer T%W/KWARTET MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 BINNENLAND T3/K5 L een onzer verslaggevers IHAAG De Raad van State heeft zich opmerkelijk onafhankelijk getoond in zijn oordeel over de zaak-Waver ja, zelfs in zijn Lerp-Koninklijk Besluit (dat de regering niet lieeft gevolgd) twijfel laten doorklinken op het punt van de onafhankelijkheid van merikaanse rechter ten aanzien van politieke emoties bij het beoordelèn van deze zaak. overwogen te hebben dat jr hier in Nederland bij herha- heeft verklaard dat er bij de :aanse marine ernstige rassen- iminatie plaatsvindt en dat hij de Hek van zijn land als onderdruk- beschouwt, concludeert de Raad State letterlijk: is het onder omstandigheden wel aannemelijk 3 voor Waver nadelige zin reke- zal worden gehouden met zijn telle|'eke overtui§ing-' verwijst de Raad van State in conclusie naar 'de overgelegde waartoe o.a. hoorden de stu- van Sherill en Jarmolinsky over nerikaanse berechting van deser- uit de laatste jaren, iniettemin doet de Raad van Sta- ok zijn uiterste best te voorko- dat zijn advies over deze zaak algemene geldigheid zou krijgen, ip andere deserteurs zich zonder konden beroepen. Als alle feiten scJomstandigheden in aanmerking jen genomen (maar dat mogen de Raad van State dan zowel de Jctieve als de subjectieve zijn) zal hts van geval tot geval kunnen len geoordeeld.' Gé stoi rdet niq ]U\ heid veru de o Ut re 22.00 osdre 23.11 r de dan het geval van 'klager Waver* r eeleft: 'ook al zou slechts een straf- Ijolging van klager wegens één of door hem begane delicten te :hten zijn, het nochtans alle d en omstandigheden in aanmer- genomen, vanwege het verband efszin klagers daad van desertie en zii politieke opvatting, redelijkerwij- :erpnnemelijk is dat klager in zijn een vervolging wegens zijn g irc ïeke overtuiging vreest', op grond oi 'an de Raad van State Waver wél stem recht wil verlenen. rikkeld are rnJegenn; heeft het met dit eerste dat op 30 november 1971 was bracht, kennelijk erg moeilijk ge- Op 14 april 1972 maakte staatsse- ris Grosheide van justitie zelf de opnieuw aanhangig bij de Raad State en dat leidde tot een euw in ambtelijk proze verpakte |j imerkelijke en zelfs wat geprik- reactie, in spreekt de Raad twijfels ten 3erlcien van Juistheid van de eigen, de wet voorgeschreven werkme- De andere partij kan geen s nemen van de nieuwe stukken, regering aanvoert en 'een goe- wcesgang brengt immers mede geen recht wordt gedaan op stuk- u os welke niet overeenkomstig de i ilijke bepalingen ter secretarie od„J fe Raad van State ter visie wor- jelegd en waarvan dientengevolge sch" ederpartij geen kennis kan ne ss M y idien is de Raad van State zon- uTtje neer boos (alweer: in zeer for- Q proza) omdat de staatssecretaris lit stadium van de zaak gemeend De afdeling 'geschillen van bestuur' van de Raad van State, die de zaak-Waver behandelde, bestond uit de heren: dr L. J. M. Beel, nir. G. Ph. Helders en mr J. M. Kan (van links naar rechts). naar de Verenigde Staten aldaar zal worden blootgesteld aan een vervol ging wegens zijn politieke overtuiging in de zin van de wet en het Verdrag van Genève.' Voor wie belang heeft voor de man nen achter dit proza: het afwijzend Koninklijk Besluit draagt de handte keningen van minister Van Agt en staatssecretaris Grosheide: de afdeling van de Raad van State die deze zaak behandelde bestond uit dr. L. J. M. Beel, mr. G. Ph. Helders en mr. J. B. Kan. De eerste is bekend als oud- rainister-president, vice-voorzitter van de Raad van State en lid van de KVP; mr. Helders is oud-minister van over zeese rijksdelen en lid van. de CHU en mr. J. Kan tenslotte is niet alleen de broer van Wim Kan, maar ook oud-secretaris-generaal van het minis terie van binnenlandse zaken en aan hanger van beginselen, zoals die in ons land door de VVD worden voor gestaan. heeft aan de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchte lingen de vraag te moeten voorleggen hoe het begrip 'vluchteling' van het Verdrag van Geïïève moet worden uitgelegd en nog wel in deze vorm, dat voor deze buiten de Nederlandse administratie staande functionaris twee vragen zijn geformuleerd welke zijn ontleend aan overwegingen van het nog niet openbare ontwerp besluit. Deze overwegingen worden niet alleen volledig uit hun verband gehaald, maar bovendien slechts ge deeltelijk weergegeven.' Daarbij komt nog dat uitgerekend de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Hoge Commissaris voor de vluchtelin gen, hoewel hij uitgenodigd was, niet de moeite heeft genomen aanwezig te zijn bij de openbare behandeling van de zaak-Waver voor de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State. Het voornaamste bezwaar van staatsse cretaris Grosheide tegen het ontwerp besluit van de Raad van State was, dat er een tegenstrijdigheid zou ont staan met de Nederlandse wet in die zin, dat Nederland wèl strafvervolging instelt tegen een Nederlander die hier up grond van politieke bezwaren mili taire dienst weigert maar anderzijds aan iemand die op grond van soortge lijke bezwaren zich onttrekt aan de dienstplicht van een ander land be scherming zou verlenen. In antwoord daarop verwijst de Raad van State naar haar advies, dat slechts op dit ene geval betrekking heeft. In de zienswijze van de Raad 'zal het zelfs indien er sprake zou zijn van gevallen welke in vele opzichten aan dat van de klager zouden doen den ken steeds weer van de individuele merites van de zaak afhangen of in derdaad na een nauwkeurig onderzoek van alle ter zake doende feiten en omstandigheden de slotsom moet lui den, dat er van vluchtelingschap spra ke is', aldus de Raad van State. De belangrijkste motivering tenslotte van het KB, waarbij én Wavers asiel aanvraag én daarmee impliciet ook de overwegingen van de Raad van State werden afgewezen, is dat 'niet aanne melijk is dat Waver bij terugkeer Opmerkelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is uiterst opmerkelijk dat de regering in een administratieve beroepspro cedure in de zaak Waver af- iv ijkt van het advies van de Raad van State. Vooral in een geval als dit is duidelijk, waarom dit in feite ongewenst is. Immers: Waver ging in beroep van een beslis sing van de minister van justi tie bij de Kroon (en dat is in feite ook weer de regering, ge hoord de Raad van State) zodat heel gemakkelijk de indruk ont staat van 'hetzelfde hoofd ach ter een ander loketje'. Vandaar dat de adviezen van de Raad van State aan de Kroon zo zwaar wegend zijn. Daar zit een college van wijze mannen, die kunnen adviseren als geen ander. De thans geldende wet gaat alleen nog niet zover, dat die wijze mannen net als gewone rechters een onaf hankelijke en vooral beslissen de functie hebben. Onafhankelijk zijn de leden van de Raad van State wel, maar heslissen doet de regering en dat kan wel eens anders uitpak ken. Voor de regering is het in zoverre vervelend, dat zij in dat geval verplicht is alle gewissel de stukken te publiceren, zodat iedereen kan nagaan waar de schoen wringt. Er is inmiddels bij de Tweede Kamer e enwetsontwerp aanhan gig om de Raad van State in dit soort beroepsgeschillen wél een onafhankelijk-beslissende rol toe Ie kennen, maar die wet is nog niet in de Kamer afge handeld. Was dit wetsontwerp de Kamers reeds gepasseerd, dan was Wavers positie juri disch gezien heel wat beter ge regeld. Hij verblijft nu als vreemdeling binnen onze poorten en nog wel zonder paspoort (hij heeft de Amerikaansnationaliteit). Veel bewegingsvrijheid is hem dus niet gelaten: als hij zich goed gedraagt en regelmatig bij de vreemdelingenpolitie meldt in principe alleen op het Ne derlandse grondgebied. DEN HAAG De Kamervergadering kreeg vrijdagnacht een onver wacht een verwarrend slot, toen de PvdA-afgevaradigde Schaeffer een interpellatie aanvroeg over de huurliberalisatie die 1 september in een aantal gemeenten in Utrecht en Noord- en Zuid-Holland zal in» gaan. De interpellatie werd meteen aange vraagd nadat premier Biesheuvel het verzoek van drs. Den Uyl om de liberalisatie uit te stellen, had gewei gerd. Van de kant van de regeringsge zinde fracties werd geërgerd gerea geerd op het interpellatieverzoek. Tegenzet Dit soort aanvragen pleegt niet te worden geweigerd, maar KVP-fractie- leider Andriessen had een andere tegenzet die in de rijen van de PvdA grote verlegenheid wekte: hij stelde voor de interpellatie onmiddellijk te laten houden. De voorzitter van de Kamer, mr. Van Thiel, had bijna meteen een artikel uit het reglement van orde bij de hand om aan te tonen dat het voorstel van Andriessen volkomen reglementair was. In de wandelgangen werd later openlijk ver ondersteld dat de heren Andriessen en Van Thiel deze val voor de oppositie samen hadden voorbereid. Het succes leek aanvankelijk groot. De fractiegenoten van de heer Schaeffer reageerden ontsteld op de poging van mr. Andrissen de interpel- lant voor het blok te zetten. Drs. Den Uyl beklom het spreekgestoelte om bij de Kamer te bepleiten de heer Schaeffer een langdurige tijd van voorbereiding te gunnen, maar tot ieders verrassing deelde de in terpol lant zelf mee dat hij wel kans zag zijn vragen tijdens een schorsing van een half uur te formuleren. Pittig Het werd toch nog een pittige inter pellatie. Schaeffer uitte scherpe kri tiek op de inpakprocedure die minis ter Udink had gevolgd. Hij vreesde huuropdrijving en zag gebeuren dat er noodsituaties zullen ontstaan. Mi nister Udink beloofde in zijn ant- Van onze parlementsredactie AMERSFOORT De ledenvergade ring van het NEV (Nationaal Evange lisch Verband) heeft zaterdag in Amersfoort besloten, dat het NEV zich voortaan zal presenteren als een zelfstandige politieke partij. Zoals bekend is het NEV aanvankelijk opgericht met de bedoeling het GPV (Gereformeerd Politiek Verbond) te steunen. De samenwerking tussen NEV en GPV kreeg gestalte in een zgn. bondgenootschap. Aan dit bond genootschap is echter een eind geko men, omdat het GPV er niet mee akkoord kon gaan dat de leden van het NEV een plaats zouden krijgen op de kandidatenlijst van het GPV voor de Tweede Kamer. De NEV-vergadering constateerde za terdag, dat het GPV het bondgenoot schap had verbroken. DELFT De politie van Delft heeft zaterdagavond vroeg, op aanwijzing van de Haagse politie, op de grens van beide gemeenten een automobilist aangehouden die onder invloed ver keerde. Het bleek te zijn het Tweede- Kamerlid H. P. jr. uit Capelle a. d. IJssel. Op het hoofdbureau in Delft weigerde hij een bloedproef. Behalve alcohol houdende drank verklaarde P. de poli tie ook medicijnen te hebben ge bruikt. Kritiek op houding ouderraad Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De ouderraad van 'Eemeroord', de inrichting voor geestelijk gehandicapten in Baarn, heeft op een buitengewone verga dering besloten naar een structuur van de inrichting te zullen stre ven met meer inspraak. Tal van ouders oefenden kritiek uit op de houding van de ouderraad tij dens de conflictsituatie van de afgelo pen weken op Eemeroord. De ouder raad zou in gebreke zijn gebleven de ouders te informeren over de achter gronden van het conflict. Men vroeg zich af waarom de ouders via de pers op de hoogte moesten worden ge bracht. Er werd ook gepleit voor een structu rele verbinding tussen ouderraad en bestuur van Eemeroord. Een motie om ook die personeelsleden, die ont- ip-drli 10 Ni tbo loor Jan Sloothaak )e G' OMNGEN G roni agen viert dit jaar zijn ontzet van drie eeuwen geleden. AG ar niet iedereen is zo van harte overtuigd van de grote waarden die daarmee zijn 'end. "Het was in het belang van de kleine groep kooplieden, regenten en ma- 12 50 raten dat Bommen Berend werd terug-geslagen; het was niet in het belang van eenvoudige handwerkslieden en boeren uit onze stad en provincie, die net als bevolking van wat we nu de derde wereld noemen door diezelfde kleine kliek ka- oidate diste11 al sinds de middeleeuwen werden uitgebuit.' 'enken Aam e uitleg kon men horen is ui de mond van Ben Toiler lens een deel van de City- Groningen ontmoe- Scentrum voor christenen anderen in de stad op overigens omstreden bullet kscongres dat dit voorjaar jfEg d gehouden. i' Toiler ontluisterde de dl tviering in Groningen las Er 'e zeggpn dat het officië- 18.S voorbereidingscomité ver- eg om welke bevrijding drii'n- eigenlijk ging. 'In de offi- jui documenten kunnen we Pa->tnri ï1 hoe een paar jaar vóór bar er al een gro°t gilden ier was geweest binnen de 23.55 Groningen, dat bloedig i neergeslagen. En hoe bij beleg van 1672 arbeiders miboeren hebben samenge- om de regenten ten val ssa brengen'. bguur Karl von Ra- 2?{®aupt de man die Bom- Berend verjoeg wordt uisterd. 'Groningse vrij- sstrijders als Gerrit Wa- 'orp zijn toen onthoofd uit manschappen van de s- rui^i. helman meneer Von eerbei *nhaupt. die de stad voor nde. i vegentenkliek moest verde- "3 rgelijking Nwi. City-groep greep het her- *uigsjaar van Groningen's ieui«ftct aan om een vergelij ke trekken met vandaag. i.e ls dezelfde situatie als profif eeuwen geleden. De boe arbeiders en middenstan- van onze provincie wor den en werden uitgebuit'. Vol gens Toiler ging het Bommen Berend vooral om: Delfzijl, dat hij óók onder de blokkade van de Engelsen, met wie hij sa men werkte, wilde brengen. Delfzijl was de enige nog bruikbare vrije haven voor de upper-ten van de Hollandse kooplieden. Als men de oude stukken er op na slaat, dan blijkt in ie der geval dat het beleg van Groningen Von Rabenhaupt geen windeieren heeft gelegd. Toen de bisschop van Munster Christoph Bemhard van Galen beter bekend als 'Bommen Berend' er aan kwam sloeg Groningen de schrik in de benen en men zocht een 'ster ke man' omdat stadhouder Ernst Casimir II nog te jong was. De stad bood Von Raben haupt tweeduizend rijksdaal ders aan. De man nam er geen genoegen mee. Hij moest drie duizend rijksdaalders hebben. Hij kreeg ze. De commandant wilde ook kolonel worden. Hij werd het. En kreeg daarvoor ook nog eens duizend rijks daalders. Mocht de Groningse rechter mr. G. Overdiep bij het Gro ningse Volkscongres zijn ge weest hetgeen bepaaldelijk niet het geval was dan zou hij waarschijnlijk wel op zijn achterste benen hebben ge staan bij de uitleg van de City-groep. Dat stond hij een paar jaar geleden al. Toen bleek namelijk dat PTT er niet aan dacht om een herden kingszegel voor Groningen's ontzet uit te geven. Mr. Over diep vond dit een gruwelijke onderschatting van de beteke nis van het wegjagen van de vechtlustige Munsterse bis schop. Als kenner bij uitstek van de geschiedenis van de stad Groningen, heeft de heer Overdiep het dan echter uit sluitend over de historische be tekenis van de gebeurtenissen in 1672. Hij bekijkt die boven dien in het licht van de strijd tussen de toenmalige politieke machten. Overmacht Hoe het ook zij. Von Raben haupt en de Groningers wis ten hun belagers terug te drij ven. Dat was nogal wat. Van Galen kwam met 25.000 man De stad moest het doen met een bezetting van 2.000 man en 18 vendels burgers. On danks zijn overmacht moest Bommen Berend wegtrekken met een verlies van vijfdui zend man. De stad telde hon derd doden. Men kan mèt mr. Overdiep niet betwisten dat het weg trekken (na acht weken bele gering) van de bisschop, voor de Republiek de eerste belang rijke overwinning betekende in deze oorlog met vier vijan den. Uit die dagen luidt een liedje: 'Groningen Constant, Behoud van 't Land; Door Go- des Kracht Brak viants macht'. Niemand minder dan Vondel schreef trouwens een lied op het behoud van Gro ningen. waarin hij vooral de loftrompet stak over Von Ra benhaupt: 'Uw schermheer Ra benhaupt. hebt gij naast God te loven'. slag hebben genomen en de pers toe te laten tot de vergadering werd door voorzitter A. v. d. Plas niet in behan deling genomen. 'Het is vreselijk ge vaarlijk de pers binnen te laten', riep hij uit. De directeur van het centraal bureau van de stichting Nederlands Hervorm de Inrichting voor Geestelijk Hulpbe hoevenden, de heer V. d. Heide, deel de de vergadering mee dat aan de oprichting van een ondernemingsraad wordt gewerkt. De naast geneesheer directeur dr. A. A. Eggink te benoe men algemeen directeur zal hiervan voorzitter worden. De heer V. d. Hei de erkende dat dr. Eggink fouten heeft gemaakt, ofschoon deze niet zo danig waren dat het bestuur aanlei ding hierin vond hem te ontslaan. ACHT TERUG Het bestuur beraadt zich over een brief, die acht van de dertien stafle den, die ontslag hebben genomen om dat zij niet achter het beleid van dr. Eggink konden staan, aan het bestuur hebben geschreven. Hierin verklaren deze acht zich bereid tot eventuele terugkeer op Eemeroord in het be lang van de patiënten. De vroegere eis dat dr. Eggink moest vertrekken hebben zij laten vallen. De brief is onder meer ondertekend door dr. F. Wassenaar en enkele paviljoenshoofd- en, maar niet door de adjunct-direc teur dr. W. Quax. De ouderraad ver klaarde zich vrijdagavond in principe akkoord met de terugkeer van de acht maar de zuiverheid van de motieven werd door sommigen in twijfel ge trokken. GEEN AANKLACHT Inimddels heeft de politie van Baarn bericht gehad, dat ook de laatste klacht tegen dr. A. A. Eggink wegens het inrijden op personeelsleden is ingetrokken. Mevrouw M. E. Muur- ling-Wijma uit Hilversum heeft de politie verzocht haar aangifte als on gedaan te beschouwen. In eerste in stantie waren vier aanklachten tegen dr. Eggink ingediend die nu alle zijn ingetrokken. woord dat hij opdrijving van de huur prijzen en overloop van bewoners naar nog niet geliberaliseerde gebie den zal voorkomen. Voorts meende de minister, dat de nieuwe bepalingen inzake huur en verhuur in het bur gerlijk wetboek de huurdersbelangen in voldoende mate beschermen. Een motie van de heer Schaeffer waarin van de regering werd gevraagd de maatregel opnieuw in overweging te nemen, werd tenslotte verworpen. Al leen de fracties van PvdA, D'66, CPN, f»SP en PPR stemden ervoor. Weer zon Van onze weerkundige medewerker Met de verticale vorstgrens tijdelijk gedaald tot onder 1.700 meter zijn er zaterdag op verscheidene plaatsen ac tieve buien gevallen, soms met hagel cn onweer. De neerslaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen: Apeldoorn kreeg 17 millime ter, Emden 20, Bremerhaven 26, Bre men 0, Hamburg 3, de Zugspitze 16 millimeter en ga zo maar dooralle maal aftappingen zaterdagavond 7 uur. Gekeken naar het 5.000-meterniveau lag het koucentru. i met -25.3 graden Celsius boven Sleeswijk en op 7.000 meter met -36.1 boven Hannover. De Bilt registreerde op deze niveaus res pectievelijk -24 en -32, Emden -22 en -36 graden. Boven Bordeaux werd het nog 2'/2 graad warmer (-7 op 5Vt kilometer), maar boven Milaan en Ajaccio koelde het ten opzichte van vrijdag respectievelijk 7 en 9 graden af met als gevolg: ook buien en onweer in een gebied van Italië tot boven Polen. Na de buiendepressie profiteerden u?ij gisteren van een vrij zonnig weertype gebonden aan een zwakke rug van hoge druk. De met een flink vaartje uit noordnoordwest opkomende cirrus wolken demonstreerden dat het in de hogere lagen allerminst rustig was (zaterdagmiddag ten zuiden van de Far Oer zelfs een wind van 207 kilometer per uur op 9.000 meter hoogte). Als gevolg daarvan zat voor al het noorden gisteravond weer opge scheept met een wolkenfront waaruit wat natte aanslag viel. Overigens ziet het er voor de eerste helft van dezeweek vrij zonnig uit, nu het Azoren-hogedrukgebied zich een flink eind over de Britse eilanden en naar onze omgeving heeft uitge breid. De kans op neerslag van bete kenis is niet groot. De temperatuur blijft echter wel aan de koele kant. De Engelse computers verwachten tot half september een flinke portie droog en vrij warm weer, onderbro ken door enkele koele intermezzieen ervan tijdens de overgang van augus tus naar september. Weerraporten van gisteravond 7 uur: maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam zwaar bew. 19 0; De Bilt zwaar bew. 20 0; Doelen licht bew. 30 0: Eelde zwaar bew. 19 0: Eindhoven licht bew. 20 0; Den Helder regen 18 0.1; luchth. R'dam zwaar bew. 10 0; Twente onbewolkt 19 0: VUssingen zwaar bew. 18 0; Zuldllmburg onbewolkt 19 0.4: Aberdeen zwaar bew. 17 0: Athene on bewolkt 31 0: Barcelona onbewolkt Berlijn half bew. 18 0; Bordeaux onbewolkt 21 0: Brussel half bew. Frankfort zwaar bew. 19 0: Genève onbewolkt 18 0; Helsinki zwaar bew. 25 0: Innsbruck geh. bew. 0.1: Kopenhagen onbewolkt 19 0; Lissabon onbewolkt 2€ 0; Locarno licht bew. 23 0; Londen regenbul 24 0.1; Luxemburg licht bew. 18 0; Madrid onbewolkt 31 0; Ma laga onbewolkt 28 0: Mallorca zwaar bew. 26 0; München zwaar bew. 15 0; Nice licht bew. 24 0: Oslo onbewolkt 21 0; Parijs licht bew. 22 0: Rome zwaar bew. 20 0; Split geh. bew. 21 0: Stockholm zwaar bew. 21 0; Wenen regen 15 8: Zürlch licht bew. 17 0; Casa Blanca zwaar bew. 26 0: Istanboel onbe wolkt 31 0; Las Palmas onbewolkt 250; Tunla licht bew. 27 0. HOOG WATER 22 augustus: VUssingen 12.27, Haringvliet a d. Zeezijde 1.33—14.03. Rotterdam 2.4014.58, Schevenlngen 1.07 13 39, Den Helder 5.23—17.47, HarUngen .4120.15, Delfzijl 10.0622.43 De belegerde en zwaar beschoten stad Groningen in 1672. Tussen de kruitdampen de beroemde Martinitoren. Groningen komt hier nu op terug door enkele van Von- del's dichtregels te graveren op een legpenning (met Ra- benhaupts beeltenis) die thans ter herdenking wordt uitgege ven. Trouwens ook het liedje 'Groningen Constant* wordt in de herinnering teruggeroepen door een gelijknamige ten toonstelling in het Groninger museum. Weinig geld De geschiedkundige betekenis heeft Groningen overigens nauwelijks warm kunnen ma ken voor de herdenking van de gebeurtenis van drie eeu wen geleden. De Vereniging voor Volksvermaak heeft in het afgelopen jaar bij voortdu ring haar nood geklaagd over het karige beschibaar komen van de financiën voor de vie ring rond de ontzet-dag op 28 augustus. Zowel de gemeente i.ls het bedrijfsleven en de burgerij (verenigingen e d.) letten erg op de pecunia. Maar dat heet óók Gronings te zijn. Overigens is er toch wel heel wat feestgedruis. Diverse evenementen ter gelegenheid van de herdenking zijn ver spreid over de gehele stad. Een hoogtepunt vormt de 25ste au gustus. drie dagen vóór de eigenlijke datum van het ont zet. Dan is er onder meer een herdenkingsconcert met prin ses Beatrix en meer dan hon derd burgemeesters en wet houders met hun vrouwen uit de provinciale hoofdste den. alsmede Amsterdam als landelijke hoofdstad. De 28ste zelf wordt er een gedenkteken van Von Rabenhaupt onthuld en verder is de gehele tweede helft van augustus een heel feest opgebouwd: een ballonra ce (gisteren gehouden) om de Grand Prix des Pay* Bas, de lossing van 15.000 postduiven, een kleppermars van vierdui zend kinderen (beide in aan wezigheid van de prinses op de 25ste), een draaiorgel-con cours. Ook Munster wordt in het feest betrokken. Zelfs wordt de huidige opvolger van 'Bommen Berend,' monseig neur H. Tenhümerberg, de stad binnengehaald. Hij zal een jaarbeurs openen en bo vendien worden geconfron teerd met wat drie eeuwen geleden zijn grote tegenspeler z.ou zijn geweest luitenant ko lonel W. A. Kampinga, garni zoenscommandant van Gronin gen. DEN HAAG Op de laatste dag van het in Den Haag gehouden internati onaal welzijnscongres heeft de Neder lander H. van Dijk voor een incident gezorgd. Toen de heer Van Dijk kriti sche opmerkingen maakte, werd de zitting door de congresleiding ge schorst. Maar omdat de geluidsinstal latie niet werd uitgeschakeld, kon de heer Van Dijk toch zijn verklaring afleggen. De meeste aanwezigen lieten de koffie wachten en gaven de spre ker een applaus dat langer duurde en luider klonk dan dat voor ieder van de zes voorgaande rapporteurs. De heer Van Dijk riep de internatio nale raad voor maatschappelijk wel zijn op er bij de regeringen van de aangesloten landen met klem op aan te dringen in plaats van aan bommen en winsten prioriteit te verlenen aan het volk en de menselijke waardig heid. Ilij sprak namens een groep die het initiatief heeft genomen het con gres, voor te stellen in de komende jaren contact te houden met internati onale en nationale raden voor maatschappelijk welzijn om te berei ken dat de door woordvoerder Van Dijk gedane aanbevelingen aan de orde komen op het volgende interna tionale congres, dat in 1974 in Nairo bi wordt gehouden. De groep wordt gevormd door de Australiër M. Fransen, de Canadees M. Nosal, de Engelsman G. E. Carpenter, de Fransman R. Capel, de Nederlan ders H. van Dijk en P. J. den Ambt man en de Amerikaansen Rachel Sili verman en Helen Callbeck. Op de slotzitting van het congres heeft de socioloog dr. P. J. A. ter Hoeven, hoogleraar aan de Nederland se economische hogeschool in Rotter dam, gezegd dat met het oog op het afremmen van de economische groei een nieuw type van sociale planning hard nodig is. Nieuwe beperkingen van de economische groei, zo zei hij, worden opgelegd door de zorg voor het milieu. Volgens hem kan een geleidelijk doorgevoerde 'ecologische politiek' onrust voorkomen, hoewel soms ook snelle acties nodig zullen zijn om het milieu te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5