Veel problemen en weinig jongeren op ontmoetingsdag Oecumenische zondag Nederland - Indonesië Zevenhonderd jaar kaasstad Gouda Geref. bijbelstichting gaat zelf bijbels drukken Voorbereiding synodedebat over homofilie Dr. Meijering wordt hoofd 'Centrum '45' Beroepings? werk vandaag Popconcert van DSB in aula van th Blijetijds Gereedschap Thuiskomstfestival werd succes Ex-librisexpositie Finland op de Westland nromotion Wijnfeest in De Winmolen Franse charme in Waalse kerk Delftse Floriade- irzending met enud bekroond TROUWKWARTET MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 KERK/REGIO K2 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vergaderzaal van het Centraal Comité van de wereldraad in het congresgebouw in Utrecht zat zaterdag stampvol Nederlanders. De landelijke bijeenkomst die door de raad van kerken was belegd werd bijgewoond door elfhonderd personen. Zij hebben In oecumenisch opzicht het volle pond gehad: toespraken van dr. Eugene C. Blake en dr. M. M. Thomas, mogelijkheden voor discussie met vertegenwoordigers van kerken ln andere werelddelen, onderlinge uit wisseling van ervaringen, een menigte stands in de hal waar de lunch werd gebruikt, gemeenschappelijke zang, een fragment van de musical Godspell en tenslotte een avondmaalviering. Maar er waren twee ontdekkingen die niet zo bemoedigend aandeden: de problemen die door een rij sprekers uit de zaal namens oecumenische raden en gesprekskringen werden opgeworpen waren vele en de jon geren schitterden door afwezigheid. Hoe lang overigens zo'n ontmoeting van het 'grondvlak' op zich heeft laten wachten, bleek wel uit het vol gepropte programma men had er eigenlijk een week voor moeten ne men. Interessant en waarschijnlijk ook leerrijk voor synodes was wat dr. Lukas (vertaald door ds. C. M. de Vries) ten beste gaf over het thema van het centraal comité: 'verplicht tot gemeenschap' of: 'conciliariteit'. Hij nam Handelingen 15 erbij, waarin in de jonge kerk problemen ontstaan omdat volgens vooraanstaande man nen in de gemeente de mensen eerst besneden moeten worden. Er dreigt een polarisatie met mensen die nu omschreven zouden worden als con servatieve fundamentalisten. De apos telen organiseren een discussie over het vraagstuk: het concilie van Jeru zalem. Daar vertellen de apostelen, wier beleid aangevallen is van het werk van de Heilige Geest. En dan staat er: toen zweeg de hele gemeente. In het conciliair proces is zo'n perio de van zwijgen heel belangrijk. Er moet niet meteen 'ja. maar' geroepen worden. We moeten eerst aandachtig naar elkaar luisteren. De Jeruzalemse discussie eindigt met iets dat tegen woordig blijkbaar een slechte klank heeft: een compromis. Men was het nog helemaal niet eens geworden, men men wist: wij moeten samen verder gaan. En een afspraak schiep de voorwaarde om samen te blijven. Dit beschouwt dr. Vischer als een klassiek model van conciliariteit. Hulpbehoevend Prof. dr. H. Berkhof constateerde dat deze bijeenkomst niets triomfantelijks heeft, het is veel meer 'een bij elkaar schuilen met onze teleurstellingen en onzekerheden onder de paraplu van de machtige wereldraad. Maar ook die wereldraad is hulpbehoevend want die hangt af van wat er leeft in de kerken'. Deze hulpbehoevendheid kan ook beloften inhouden, immers we leren weer zeggen met de woorden van onze liturgie: Onze hulp is in de Naam des Heren. Prof. Berkhof vergeleek de opbloei van de oecumenische beweging in de zestiger jaren die vooral in gang werd gezet door het Vaticaans concilie met de terugslag na het begin van de zeventiger jaren. 'Om het maar eens op zijn Hollands te zeggen: de geestelijkheid nam de hele business over'. De jongeren zeiden: voor ons hoeft het niet. Eenheid van de kerken betekent sterker worden van de kerk als stuk van de gevestigde orde. En rechts in de kerk vond het doodge- vaarlijk, 'van Urk tot aan Roermond toe'. De gemeenten zijn blijven zitten waar ze zaten. Toch is er een nieuwe situatie ont staan. De kerken lijken in hun ondui delijkheid allemaal op elkaar. Ze hebben allemaal richtingen en ook die richtingen lijken weer op elkaar. En die richtingen zijn sterk gepolari seerd. Het kon wel eens zijn dat de taak van de oecumenische beweging nu is: "Verzamelen blazen voor het verstrooide volk van God dat bezig is elkaar af te schrijven'. De trefwoor den waaronder de twee polen zijn samen te vatten zijn 'geborgenheid' in de kerk en 'verantwoordelijkheid' van de kerk. Maar dat hoort in de kerk van Christus bij elkaar, Paulus ge bruikt voor vermaning en troost het zelfde woord. Aldus prof. Berkhof. Geen republiek Uit de opmerkingen uit de zaal bleek overigens dat men met polarisatie misschien nog wel leven kan maar dat het moeilijker is om ermee verder te komen. In het veld van actie wordt nog vaak te weinig duidelijk dat het om Gods wereld gaat ('wij zullen van Gods koninkrijk nooit een republiek kunnen maken') maar een van de weinige jongeren in de zaal was na alle voorgaande situatietekeningen telergesteld omdat zij nergens iets van concrete acties ten behoeve van achtergestelden in de maatschappij had gemerkt. Misschien gaven de drie minuten die elke spreker had ook te weinig ruim te om daar dieper op in te gaan. Een spreker uit Geertruidenberg vertelde dat men bij dergelijke acties gewoon opging in wat anderen al bezig waren te doen, dat men als vanzelfsprekend verschillende kerken bezocht en deze beschouwde als modaliteiten van de éne kerk. Vorm van werken Uit het forum noteerden we verder de opmerking van mevrouw L. Kuylman- Hoekendijk. dat de oecumene heel gauw een ongemakkelijk iets wordt, zolang men haar als doel op zich beschouwt, maar dat zij wel in de vorm voorziet waarin allerlei heel voor de hand liggende dingen kunnen worden gedaan. Bijvoorbeeld met de godsdienstige opvoeding moet men sa men bezig zijn, dat is zeer verhel derend. Ook de huidige moeilijkheden in de Nederlandse r.k. kerkprovincie kwa men nog even aan de orde, toen prof. Berkhof constateerde: 'We zijn geluk kig zover met elkaar gekomen, dat we niet roepen: zie je wel?, maar dat we er allemaal over in de put zitten. En als dan dip pastorale raad van de katholieken niet kan doorgaan laten we dan nu vast met hen gaan denken over een pastoraal concilie in de wij dere vorm, dat we samen gaan doen'. Daarop volgde epn luid applaus. De raad van kerken heeft inmiddels een 'conferentie van alle Nederlandse kerken' voor 1974 aangekondigd, voor te bereiden in een groot aantal regio nale bijeenkomsten. De voorzitter van het centraal comité dr. M. M. Thomas, kreeg van de forumvoorzitter dr. H. M. de Lange de vraag of de kerken van de derde wereld zouden kunnen bijdragen aan de ontwaking van de christenen in het westen voor de mondiale politieke 'verantwoordelijkheid die dezen heb ben, bijvoorbeeld door het sturen van eigen mensen. Dr. Thomas zei dat dit in de wereld raad reeds lang een belangrijk on derwerp is: 'het oecumenisch uitwisse- *i van personeel', maar dat er nu nog veel afhankelijkheidsrelaties be staan. 'Daardoor loopt u het gevaar de dialoog aan te gaan met mensen die naar uw beeld en gelijkenis hebt geschapen en dat is geen dialoog'. Ook de toekomstige secretaris-gene raal van de wereldraad, dr. Philip Potter, meent dat de kerken in de derde wereld eerst nog meer zichzelf moeten kunnen worden voordat zij zendelingen naar hel noorden kunnen sturen. Onder grote belangstelling zongen leden van de Jezits-beweging hun liederen voor de deelnemers aan en de bezoekers van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken in Utrecht. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De gereformeerde bijbelstichting (GBS) hoopt volgend jaar de bijbel in de Statenvertaling te kunnen uitgeven. Met het zetten is al een begin gemaakt. Dit deelde de voorzitter van dit jonge bijbelgenootschap in de rechterflank van de gereformeerde gezindte, ds. J. van Haaren uit Amersfoort, mee op de toogdag in Tivoli, Utrecht, die circa twaalfhonderd belangstellenden trok. De Statenvertaling wordt nog steeds gebruikt in de gerefonmeerde-bondsge- meenten in de hervormde kerk. de gereformeerde gemeenten, de oud-ge- rcformeerde gemeenten en in sommi ge christelijke gereformeerde kerken. Het is ook in deze gemeenten, dat ia 1965 de gereformeerde bijbelstichting werd opgericht. De nieuwe uitgaaf van de Statenvertaling is gebaseerd op een nauwgezet onderzoek aan de hand van de beste editie uit de zeven linde eeuw. De biihel zal verschiinen in H'ish''be1 formaat in Hvee uitroe- rin"pr>: a'l^en bet n'"ïe pn n'filiw- we testament, en de andere met de n^almen pn formulieren. Het liet in de bedoeling, later ook bijbels in klein formaat te drukken, voor ge bruik op scholen, en zg. dames- en herenzakbijbels. Kan niet meer 'Vaak wordt ons get raaed; waarom kunt ge niet samenwerken met het Nederlands bijbelgenootschap? Dat drukt toch ook de Statenvertaling? Dal kunnen wp niel mDOr\ a'dus ds. Van Haaren. die als bezwaren op noemde, dat liet NBG ook andere vertalingen uitgeeft, die beslist geen recht doen aan de oorspronkeltike tekst, en ook geschriften, die het Schriftgezag ondermijnen, terwijl hét door zijn samenwerking met Rome meewerkt aan de verbreiding van een valse oecumene. Ds. Van Haaren sprak Overigens de hoop uit, dat het alsnog' mogelijk zou zijn, overeenstemming te bereiken met de predikantencommissie, die in opdracht van het NEG bezig is met een taalkundige revisie van de Staten vertaling, 'al hoeft u niet bevreesd te zijn, dat dit dan zal zijn ten koste van ons principe. Wij willen niets nieuwj. Wij komen niet met een heel nieuwe bijbel. U houdt gewoon uw bijbel, die u gewend bent. Alleen hebben we enkele fouten gecorrigeerd aan de hand van de editie van 1657.' Drievoudig snoer Verdere sprekers op deze dag warei: ds. E. du Marchie van Voort buy-on, oud-gereformeerd predikant te Urk, die de nieuwe psalmberijming veroor deelde en die de Statenvertaling, de berijming van Datheen en die van 1773 een drievoudig snoer noemde, dat niet haast verbroken zal worden: reverend T. Shaw, die de groeten overbracht van de Trinitarian Bi' le Society in Engeland, waarmee de GBS samenwerkt, en die vorig jaar meer dan twee miljoen bijbels en bijbelge deelten vprspreidde ui meer dan 120 landen: ds. D. Slagboom, christelijk gereformeerd predikant le Baren- dreclit; ds. F. Mallan te Vlaardingen van de gereformeerde gemeenten in Nederland: ds. J. van der Haar, her vormd predikant te Houten, en ds. P. Blok van de gereformeerde gemeente te Dirksland. De collecte bracht 's morgens 8165 en 's'middags 6253 gulden op Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Het oecumenisch vormingscentrum Oud-Poelgeest heeft besloten om ter voorbereiding van de behandeling van het rapport 'Over mensen die homofiel zijn' in de gere formeerde synode in het komende najaar, dit jaSr een aantal anderhalve dag-conferenties te houden voor ambtsdragers, met name ouderlingen en diakenen uit de Randstad, over dit onderwerp. De eerstvolgende confe rentie is op 8 en 9 september. Ook de echtgenoten van de deelnemers zijn daarbij welkom. Op dinsdag 19 sep tember wordt een dergelijk gesprek belegd voor predikanten. Er wordt aan meegewerkt door de predikanten A. J. R. Brussaard te Den Haag- Loosduinen, en H. Wijmans van het Nat. Prot. Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid. Van een verslaggever DEN HAAG 'Centrum '45' heeft per 1 oktober dr. W. L. Meijering, die ontslag heeft gevraagd uit zijn functie van inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid voor Noord Holland en Utrecht, aangesteld tot directeur. Centrum '45 (Centrum voor medisch- psychologische begeleiding van ver- zets- en oorlogsslachtoffers) is de nieuwe naam voor de Stichting cen trum Post-concentratiekampsyndroom. syndroom. Dr. Meijering, geboren in 1914, was van 1940 tot 1947 huisarts in de Achterhoek. Na zijn specialisatie tot zenuwarts was hij van 1953 tot 1959 chef van het. militair neurose hospi taal te Austerlitz, waarna hij in dienst trad bij de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid. In 1955 promoveerde hij op het proef schrift: gemeenschapspsychotherapie. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot bijstand i.h. pastoraat te Heerde, dhr. H. A. F. M. Bosscha te Kampen, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen: naar Blija-Holwerd. kand. F. H. Lameris te Kampen, die bedankte voor Korhorn c.a., Houwer zijl Noordbergum, Gorinchem c.a. en voor Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn, P. Blok te Dirksland. Bedankt: voor Cioux Center (USA), D. Hakkenberg te Dordrecht. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen: te Leiden, G. van Mameren te Malmery (Belg.), die dit beroep heeft aangenomen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen: naar Oosterbeek, in comb, met afd. Wageningen Ned. Prot. Bond. B. A. Koek, voorganger afd. Schiedam-Vlaardingen NPB. VERDORVEN De inleiding op het zondvloedverhaal (Genesis 6, 5-8) sprak reeds in absolu te termen over de boosheid die op aarde heerste. Er was sprake van grote boosheid, te allen tijd en alleen maar boos. De tweede of de derde inleiding op het verhaal hoe goed dienen wij te weten dat Gods ingrijpen waarlijk niet voor niets was borduurt daarop verder. Er is weliswaar een man, Noach, van wie gezegd wordt dat hij rechtvaardig en onberispelijk is en dat hij wandelt met God, maar opnieuw wordt tot drie keer toe de situatie bijzonder deplorabel getekend. Hier keert het woord 'verdorven' telkens terug. De aarde was verdorven en vol gewelde narij. De uitdrukking 'verdorven voor Gods aangezicht' betekent dat de aarde onbruikbaar geworden is, niet meer aan z'n doel. aarde Gods te zijn, beantwoord. In die wereld van on recht en geweld is Noach, volgens 2 Petrus, de prediker der gerechtigheid. Men kan in deze week nog al eens geluiden horen van: heeft de Wereld raad van Kerken niets anders tt doen dan zich bezig te houden met allerlei wereldse zaken waartegen zo nodig geprotesteerd moet worden? Het is echter duidelijk dat de Wereld raad daarmee in de weg van Noacli is. Moeilijk kan ontkend worden dat ook deze wereld in vele opzichten verdorven is. Zijn weg op aarde ver derven (vers 12) betekent een verder felijke weg inslaan. Prof. Van Selms schrijft in zijn commentaar op Gene sis: curieus, dat zelfs in onze tijd nog door sommigen aan de kerk het recht wordt ontzegd om tegen onrecht te protesteren'. Bij het woord verdor ven schrijft hij: 'men kan aan een verrottingsproces denken en dus aan verdorven en corrupte toestanden id de samenleving'. Geen wonder dat d« Wereldraad dan protesteert. Wanneet zij dat niet deed zou ook zij haar wei op de aarde verderven. Het heil, all inhoud van het evangelie heeft eeri keerzijde, nl. die van het gericht. Wie dit gericht verzwijgt zou terecht kun nen komen bij de valse profeten die maar roepen vrede, vrede. Maar het ii geen vrede! Op die weg heeft deze Wereldraad ons meeleven en meebid den meer dan nodig. DELFT Ter gelegenheid van he 15e lustrum van de Delftsche Studen ten Bond wordt donderdagavond 2' augustus om acht uur in de aula val de TH een popconcert gegeven. Mede werking verlenen Dizzy Man's Band Drama, Ekseption en Bolland Bol land. Kaarten zijn verkrijgbaar bij dl VVV te Delft (Markt 85) en Sociëtef Tyche (Oude Delft 123). (Advertentie! Dr Simatupang: 'Uniek moment' Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1Mist. De Congreszaal van het Leger des Heils aan de Prinsegracht was zater dagavond vier en een half uur achter een zonder pauze! centrum van krachtig klinkende muzikale getuige nis. Daarvoor zorgde het Europa Mu ziekkorps. dat hier een succesvolle toernee door België. Duitsland, Zwit serland. Frankrijk en Nederland be sloot. Envoy I. K. Schrale was als verantwoordelijk toerneeleider terecht een beetje trots, dat het allemaal zo goed was gegaan. Eigenlijk is dat niet te verwonderen, gehoord de even fris se als vakkundige aanpak van interna tionale blaasmuziek en van speciaal voor jonge meisjesstemmen geschre ven liederen. De uitvoerenden beston den uit jeugdige, aktiève heilsoldaten van 16 tot 25 jaar. waarmede Kapel meester B. Schut uit Haarlem uitste kend overweg kon. Deze jongelui of ferden vakantie en reisgeld om mee te kunnen doen en het hoorbaar re sultaat was dan ook van begin tot eind enthousiast en op oergezonde manier religieus geëngageerd. Preten tieloze, maar daarom des te directer aankomende getuigenissen wisselden af met uitstekende instrumentale soli. Onder deze laatste bekende cornetmu- ziek en een Etude van Chopin door de Belgische pianist-begeleider Pierre de Bock. Dat het ritme, dat muzikaal zo stevig in de hand bleef, ook door jonge meisjes plastisch zichtbaar werd gemaakt, is tegenwoordig een must, Maar een heel goede! F.D. VOORBURG Van 2 september tot en met 1 oktober zal in het museum Swaensteijn, Herenstraat 101 te Voor burg- een tentoonstelling worden ge houden gewijd aan 'Exlibris en Gele- genheidsgrafiek'. Geëxposeerd wordt grafiek van deze eeuw uit Nederland. Duitsland. Enge land, Frankrijk en de Oost-Europese landen. De tentoonstelling is te bezichtigen op dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur en op donderdag van 20-22 uur. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Het is voor mij een ontroerend ogenblik u toe te mogen spreken ais broeders en zusters in uw gastvrij land'. Zo begon dr. Simatupang, praeses van de Indonesische Raad van Kerken en lid van het centrale comité van dc Wereldraad die in Utrecht ver gadert, zijn groet aan Nederlandse en Indonesische gelovigen in een stampvolle Laurenskerk. Tijdens deze Oecumenische Zondag met een uitgebreid programma, stond de relatie tussen Indonesië en Ne derland centraal. 'Ik ben ontroerd omdat het een uniek moment is. Wij zijn ons er allen van bewust dat er gedurende de geschie denis een zekere bepaalde verhouding tussen deze landen bestaat. Persoon lijk ben ik er bij betrokken gewest. Ik heb er in 1949 aan mogen meewer- kn vrede en een nieuwe verhouding te scheppen. Het is mij een vreugde u te mogen toespreken namens de ker ken in Indonesië. In het bewustzijn dat de ganse mensheid samen verant woordelijk is voor de toekomst en de liefde tot God. Wij zijn geroepen door God om de liefde tot Christus te demonstreren. Tesamen zijn wij de kerk van Christus in en door deze wereld. Wij zijn geroepen elkaar te dienen. Zodat de liefde van God voor de wereld duidelijker zal zijn'. De deken van Rotterdam. A. J. van Oosterom zei tijdens de verwelkoming en zegenbede: 'We Worden Stefeds op nieuw geïnspireerd waarbij de wegen anders zijn dan tien of vijftien jaar geleden'. Verder hoopté hij dat de te behandelen vraagstukken de geest on zer horizon erdoor zal worden ver breed. Dr. G. S. We6terouen van Mee- teren, remonstrants gereformeerd pre dikante las voor uit Jesaja 56. Haar tweede lezing: Efezen 3: 1421 werd in het Indonesisch herhaald door J. Soenjata uit de nieuwe verta ling die mogelijk is gemaakt door een gezamelijke actie van de Rotterdamse kerken die 87.000.- gulden opbracht. DYNAMIEK 'De belhamels hebben altijd voor de kerkvernieuwing gezorgd' meende In- donesië-secretaris ds P. Bons van het zendingsbureau Oegstgeest. 'Met de dynamiek en het bezield zijn van Gods Geest. Paulus heeft gezegd: 'Christus Zelf komt in ons'. Als er iemand onbevooroordeeld is, dan is het Christus. Hij voert ons binnen op alle terreinen waarop Hij zich al eeuwig begeeft'. Overigens meende ds. Bons dat de huidige discussie over het zogenaamde 'horizontale' of 'verticale' vruchteloos is. Alleen Christus is het centrum van het persoonlijke leven. 'Wat doe je als enkeling. Het belang van de wij^e wereld kunnen we al leen aan als we van God kracht krijgen en met alle andere christenen samenwerken'. Ds. A. J. Hoorn ging. voorafgaande aan de zegening nog in op de actuali teit. Hij zei: 'Laat ons bidden, in het bijzonder voor de Turkse gastarbei ders en de gediscrimineerden waarbij wij wegen moeten vinden, om deze mensen op te nemen'. VIDEO Aansluitend bekeken vele belangstel lenden via drie schermen naar kleur rijke dia's. Vereeuwigd door Hans Samson tijdens een reis door Indone sië. Hij werd gedurende zijn twee maanden lange zwerftochten vergezëld door ds. 'Ype Schaaf. De kleurrijke show is afgestemd op godsdienstige filosofieën in Indonesië. De suggestie ve beelden met tekst van ds Schaaf vroegen aandacht voor het scheppings verhaal. Voorzien van indrukwekkende decors in de archipel die als het ware voor het oprapen lagen. Hoe de bewoners van het eilandenrijk strijden voor een menswaardig be staan werd mede geprojecteerd. Te vens werd de vraag hoe Indonesiërs het thema leven en dood behandelen beantwoord. De door Samson bedien de camara knipte ook objecten uit de christelijke kerken van het leven en de begeleidende kwesties in dit enor me gebied met verschillende religies. Dr. Simatupang hield 's middags een inleiding over de ontwikkeling van de kerk in het bijzonder in Indonesië. De modernisering, de eigen vormen, emancipatie, de eigen cultuur en de realiteit van het christendom. Naar aanleiding daarvan volgde er een dis cussie met medewerking van het stu- denpastoraat. 's Middags was er in het gebouw De Heuvel een programma voor de jeugd die zich onder meer bezig hield met het maken van maskers. De jongeren verkochten ook met veel fantasie ge maakte wajangpoppen. De relatie tus sen Indonesië en Nederland werd me de belichaamd op een tentoonstelling in het Historisch Mueum. De oecume nische Zondag, op de aantrekkelijke paarse posters aangekondigd als 'Oe- cumènes' werd besloten met een korte open viering van het Heilig Avond maal in het koor van de Laurenskerk die deze dag met recht het middel punt van vele gelovigen, soms geko men van verre. was. POELDIJK Finland zal dit jaar met enkele inzendingen deelnemen aan de Westland Promotion, welke in de gebouwen van veiling Westland- Noord wordt gehouden. De inzending vindt plaats in samenwerking met de 'Mortifin Export Group', met mede werking van de Finse ambassade in Den Haag. Er zijn diverse inzendin gen o.a. met speciaal soort fertilizers, met potten, bijzondere kweekmetho- den, plastic warenhuizen, koud en diepvries opslagruimten enz. Er zijn inzenders uit Helsinki, Lansi- Saklyla en andere plaatsen. Finland behoort tot het oudste land waar fertilizers worden vervaardigd (48 jaar geleden). Het heeft ook een gouden medaillewinnaar. De deelname door Finland houdt mede verband met de internationale handelsexposi tie, die van 15-24 september in Helsin ki wordt gehouden. ALBLASSERDAM Vrijdagavond 1 september om halfnegen begint in 'De Wipmolen' een internationaal wijn feest met kaas en barbecue. Op dit feest zal de wijnkoningin 1972 worden gekozen. De Matondo's zullen, met de wijnkoningin van het zuiden, het feest opluisteren. GOUDA Burgemeester mr. P. van Dijke met zijn echtgenote za terdagmiddag aan het hoofd van de stoet bestuurderen en notabe len, welke zich van het Catharina Gasthuis naar het stadhuis op de Markt begaf. In het stadhuis werd een buitengewone raadsvergade ring gehouden, waarmee Gouda de officiële feestweek rond zijn ze venhonderdste verjaardag vierde. Eregasten waren in deze histo rische omgeving minister mr. VV. J. Geertsema (binnenlandse za ken) en de waarnemend commissaris der koningin in Zuid-Holland. Herauten lieten de bevolking weten wat er allemaal gaande is. De Goudse burgerij zorgde alvast voor een blijvend geschenk in de vorm van een aantal bomen en struiken. De Haagse organist van de Gerardu Majellakerk, Jan Schmitz, is niet a! leen een knap vakman, maar tevens i tientallen jaren lang een bijzonde geïnspireerd musicus. Onder zijn vaar dige handen wordt elk orgel een zit gend instrument. Dus ook dat in d1 Delftse Waalse Kerk, waar elke zatei dagmiddag vaste bezoekers en passan ten klinkende verpozing kunnen en-! ren. Het was er eergisteren weer flinl vol. Misschien hebben de vele luist! raars dit smaakvol samengestelde - helaas net iets te lange programm wel beschouwd als een muzikale op maat voor de Taptoe. In beide even! menfen was een brok Franse charin aanwezig. Schmitz had niet alleen he even liefelijke als diepzinnige b mi neur van Francks Choral II gekozei om zijn hart te luchten, maar ook dj sprankeling van een Scherzo van W dor en de statige Dialoque van d Parijzenaar Louis Marchand, van "wi men op goede gronden aanneemt, da hij in Dresden nog een klavecimbe! wedstrijd met Bach uitvocht. Va Bachs zoon Carl Philipp Emanuel d Sonate ni. gecomponeerd voor hl huisorgel van Prinses Amalie, zuste van Frederik de Grote. Heel ander van stijl natuurlijk dan Vader Bad maar orgelmatig toch allervoortrefft lijkst. En gelukkig ook qua uitvol ring! Van Haydn zes interessante ral ziekjes, bedoeld voor een klok m< speelwerk. Schmitz strooide hier d sierlijke rococo-motieven uit met gr< te souplesse en dansende lichtvoetij heid. Ook het slotnummer van d met spanning en bijval gevolgde mii dagrecital was een verrassing. In eel ste uitvoering klink het charmanl speelstuk van Schmitz' componerend stadgenoot, de nestor Marius Mono kendam. die in Prelude the Bells zij speelse geest registratief vrije bal had gelaten. I F. 1 DELFT De internationale jur] onder auspiciën van de Vaste Kej ringscommissie der Koninklijke NI derlandse Maatschappij voor Tuil bouw en Plantkunde, in samenwil king met de Koninklijke Algemeefl Vereeniglng voor Bloembollencultuj en de Koninklijke Vereeniging vod Boskoopse culturen heeft de Delft! inzending op het buitenterrein van A Floriade te Amsterdam het DiploD voor Klein Goud toegekend. Op dit buitenterrein heeft de gemefl te Delft in een begroeide pergola ej kleine, beknopte tentoonstelling tol richt, waarbij aan een aantal DelW fenomenen aandacht wordt gescW ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2