Leidlse Coeramt 1 3 s Amin verjaagt nog eens 23.000 mensen Hassan nu zelf opperbevelhebber UW Atleten vragen om vertrek Rhodesië aver geen asiel; ;1 verblijfsvergunning krant el doden door regen in Zuid-Korea ES In deze krant H°nn|9 KVP, AR en CHU akkoord over program Half miljoen schade Wraakoefening in garage: schade 50.000 gulden op LD verhogen Twee branden in A'dam aangestoken Openbare afkeuring gevraagd van 'progroms' in Rotterdam I I I I I I I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. „Stantvastich is ghebleven HïELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl" „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VASSENAAR, v. Zuytcn van Nljeveltstr. 372, 15,- straat 37 Postbus 76Telefoon 01710 31441 en 203R8 (t-ed Gironr. 269274 t n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez orging vanaf 08.30 uur. Aziaten met Oegandees paspoort moeten ook weg K \MP AL(Reuter, UPI. AP) Als de ongeveer 50.000 Aziaten niet een Brits paspoort op november Oeganda op bevel van presi dent Amin verlaten hebben, zullen de 23.000 Aziaten die Oegan dees staatsburger zijn. moeten volgen. 12,- ngekend zware regenval heeft in Zuid-Korea het leven gekost aan minstens 282 personen. De meeste slachtoffers vallen door overstromingen en aardverschuivingen! De rampendienst in Seoel verwacht een nog groter aantal do en rond de hoofdstad Seoel is binnen 24 uur meer dan 40 cm regen gevallen. De schade wordt in de miljoenen s geschat, minstens 160.000 personen zijn dakloos geworden. Volgens de meteorologen in Zuid-Korea is er sinds niet zoveel regen gevallen. Op de foto waden inwoners van Seoel naar drooggelegen gebieden. 385,- :en onzer verslaggevers HAAG De Amerikaan Ralph Waver kan in Nederland geen krijgen, maar hij zal ook niet aan de Verenigde Staten worden eleverd. Hij krijgt in Nederland een verblijfsvergunning die in ipe van jaar tot jaar kan worden verlengd. eeft de Kroon beslist in het dat Waver had aangetekend de weigering van staatssecreta- crsma uit het kabinet-De Jong avers asiel-aanvrage niet in te n. Opmerkelijk en uitzonderlijk de Kroon (dat is de Koningin ministerraad) met deze beslis- [a sftvijkt van het advies dat de State in deze zaak had s ïflTfracht; naar nu zelfs blijkt tot naai toe. Waver diende bij de Ameri- marine, toen hij in juni 1970 bazoek van zijn schip 'Marias' 195,"|otterdam, droste. Nadat hij een was ondergedoken, vroeg hij 2io,- ling als politiek vluchteling. Hij zich i daarbij bijgestaan door dvocaat mr. W. J. van Benne- lit Amsterdam) op de vreemde- 2°8°|>et. maar vooral op de conven- Genève voor vluchtelingen. Binnenland Groningen herdenkt ontzet van 1672 Buitenland De geschiedenis herhaalt zich in Tsjechoslowakije Kerk Vèel problemen en weinig jongeren op ontmoetingsdag Bockeuctalage Strips cn feuilleton Radio- en tv-programma's Familieberichten Even puzzelen Dag maandag Brieven van lezers [rzette zich tegen verdere dienst Amerikaanse marine op grond JeïOfjd vreselijk gevaarlijk de binnen te laten Voorzitter A. van der Plas van de ouderraad van 'Eemeroord'. SSI toenemende bewolking maar op meeste plaatsen droog en pe- ziekt den met zon. Zwakke tot ma- e wind. Minimum temperatu- van 15 graden aan zee tot islrceks elf graden in het zuid ten van het land. Maxima on teer 18 graden. EN OVERMORGEN: ooral aanvankelijk met temperaturen in algemeen beneden normaal. Ralph Waver van politieke overwegingen voorna melijk zijn bezwaren tegen de wijze waarop Amerika oorlog voert in Viet nam en de motivering van die oorlog. PUBLICITEIT Eerst toen deze aanvrage in Neder land in de publiciteit kwam, vroeg de Amerikaanse regering op grond van het NAVO-statusverdrag zijn overleve ring ten einde hem als deserteur in de Verenigde Staten te kunneil be rechten. Het verstek laten gaan op het schip in Rotterdam was indertijd voor de Amerikanen geen aanleiding geweest alarm te slaan. Op het laatste ogenblik echter wist Waver, samen met mr. Van Benne- kom zijn overlevering te voorkomen. In een kort geding sprak de president van de Haagse rechtbank uit dat de nmiddels geïnterneerde Waver, han gende de beroepsprocedure bij de Kroon, op grond van de vreemdelin genwet gedurende een half jaar niet mocht worden overgeleverd een termijn die later nog eens werd ver lengd. Dit heeft president Idi Amin van deze centraal Afrikaanse staat zaterdag verklaard. De reden voor deze nieuwe massale uitwijzing was, dat de Aziaten plannen hadden gesmeed voor sabota gedaden. Als Amin zijn plannen inderdaad uit voert. zullen de 23.000 Aziaten die destijds gekozen hebben voor het Oe- gandese staatsburgerschap statenloos worden. Inmiddels heeft de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, prins Aga Khan, verklaard, dat deze 23.000 Azia ten in aanmerking komen voor hulp van de volkerenorganisatie omdat zij statenloos dreigen te worden. Enge land heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de ongeveer 50.000 Aziaten met een Brits paspoort die Oeganda moeten verlaten. Het heeft Oeganda echter laten weten niet bin nen een termijn van drie maanden 50.000 mensen te kunnen opvangen. De nieuwe maatregel van generaal Amin is door de Afrikaanse bevolking met grote vreugde ontvangen, maar Anders dan staatssecretaris Wiersma in juni 1971 en de regering nu in het afwijzend Koninklijk Besluit, erkent de Raad van State in zijn eveneens T l - '1 gepubliceerd advies Wavers politieke XclG^lcicil- Wil UUll motivering en wordt mede onder ogen gezien dat de Amerikaanse rechter wel degelijk mede politieke overwe gingen kan laten gelden bij de beoor deling van desertie. En overzicht van de adviezen van de Raad van State en de overwegingen van het Koninklijk Bestluit staan op pagina 5. de Aziaten zijn met stomheid gesla gen. Velen wonen al generaties lang in Oeganda en zij die gekozen hadden voor het Oegandese staatsburgerschap meenden dat ze betrekkelijk veilig waren. Zij beheersen een groot deel van de handel en industrie in Oegan da en zijn ook in het onderwijs, de vrije beroepen en op de kantoren van groot belang voor de Oegandese sa menleving. Als zij op korte termijn allemaal zouden moeten vertrekken, zal er in Oeganda ongetwijfeld een grote chaos ontstaan, omdat er bij lange-na niet voldoende geschoolde Afrikaanse krachten zijn om hun plaatsen in te nemen. Verzet Het besluit van Amin schijnt niet door alle leden van zijn regering te worden toegejuicht. De president be schuldigde zaterdag hoge regerings functionarissen ervan zich tegen zijn uitwijzingsbeleid te verzetten en de kant te kiezen van de vertrekkende Aziaten en de imperialisten. Iedereen moest zijn richtlijnen stipt opvolgen Oufkir wilde regent worden RABAT (UPI, Reuter, AP) Koning Hassan van Marokko heeft zaterdag alle functies overgenomen die generaal Mohammed Oufkir bekleedde. Volgens het Marokkaanse ministerie van binnenlandse zaken pleegde Ourkir vorige week zelfmoord na een mislukte samen zwering tegen koning Hassan. De Afrikanen in Oeganda vieren feest nadat president Idi Amin zaterdag had laten weten, dat ook de Aziaten die het Oegandese staatsburgerschap bezitten, het land moeten verlaten. om een vlotte uitvoering van 'de revolutie' mogelijk te maken. Er zou den zich wel wat moeilijkheden voor doen, maar die zouden van korte duur zijn als iedereen maar wilde meewer ken. DEN HAAG De gemeenschappelij ke programcommissie van KVP, ARP en CHU, onder leiding van prof. Steenkamp, heeft volledige overeen stemming bereikt. Mr. Van Agt zal deze week een ontwerp maken voor een beknopt actieprogram van de drie partijen. Zaterdag zal de commissie, die de afgelopen dagen bijeen is ge weest, opnieuw overleggen en, naar verwacht wordt, het ontwerp vaststel len waarna het aan de drie partijen kan worden aangeboden De samenstelling van de commissie was als volgt: KVP: De Zeeuw, voor zitter, Andriessen, fractievoorzitter, minister Van Agt, staatssecretaris Van der Stee, rar. Brokx, lid van het voor staatkundige vorming. CHU: voor staatskundige vorming. CHU: Van Verschuere, voorzitter, Kikkert, plaatsvervangend voorzitter, mr. Van Veen, Breunink van het partijbestuur, mr. Diepenhorst en mevrouw Schlei- ser van de De Savornin Lohmanstich- ting. ARP: Veerman, partijvoorzitter. Aan- tjes, fractievoorzitter, De Koning, par tijbestuur, Hoogendijk, dr. Kuiper stichting. De ministers Boersma en Nelissen \i*aren verhinderd. In een rede voor radio en televisie heeft Hassan zaterdagavond gezegd, dat generaal Oufkir bevel had gege ven het koninklijke vliegtuig neer te schieten. Hij had het dan willen doen voorkomen alsof de koning bij een vliegongeluk om het leven was geko men. Het was Oufkirs bedoeling ge weest de 9-jarige zoon van Hassan, Sisi Mohammed, koning te maken om dan als regent alle macht te kunnen uitoefenen. In zijn toespraak uitte de koning scherpe kritiek op de strijdkrachten. 'Het buitengewone is. dat deze poging het werk is geweest van personen, die steeds voorgaven onze persoon en ons land met de grootste toewijding en trouw te dienen.' De naam van het leger was geschaad en de daders van de aanslag en de samenzwering zou den zwaar worden gestraft. In tegen- i i •ii -i stelling tot de nasleep van de vorige |m fabrieksbrand daders zonder hebbende kranten de haast, waarmee de regering in Londen de twee offi cieren heeft uitgeleverd, fel veroor deeld. De Times schrijft ondermeer dat de gevolgde procedure in strij.d is met een lange Britse traditie van zorgvuldigheid in dit soort gevallen. De koning had Oufkir 'tegen weer en wind' verdedigd, zei hij in zijn toe spraak tot zijn onderdanen. Zelfs toen Oufkir de betrekkingen met Frankrijk had verstoord. Hij doelde op de affai re-Ben Barka. In 1965 werd deze link se Marokkaanse leider in Parijs ver moord. Oufkir zou hier de hand in hebben gehad en hij werd bij verstek in Frankrijk tot levenslang veroor deeld. Van een onzer verslaggevers EERSEL (NB) Zaterdagmorgen werd in de garage van Gebr. Van Keken in Eersel ontdekt, dat de ben zinestations, bijna alle ruiten van de showrooms en 15 auto's waren ver nield. Van dc 9 nieuwe en 6 tweede hands Daf's, die in en naast de garage stonden, waren de ruiten ingeslagen en was het koetswerk zwaar bescha digd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Vermoedelijk is er sprake van een wraakoefening. Er werd voor ruim 50.000 gulden schade aangericht. AMSTERDAM De holdingmaat schappij De Telegraaf overweegt het bod op het Limburgs Dagblad te ver hogen. Intussen is het bod op de aan delen van het LD verlengd tot 12 sep tember. Hiertoe is, volgens een commu niqué, besloten op verzoek van de com missie van aandeelhouders die werd in gesteld door de vergadering van aan deelhouders van het L.D. aanslag, toen de hoofddaders zonder vorm van proces werden terechtge steld, zullen de luchtmachtofficieren, die nu bij de coup betrokken waren, voor een militair tribunaal terecht moeten staan. Ook de twee officieren, die naar Gibraltar waren gevlucht en door Engeland naar Marokko zijn te ruggestuurd. Zowel in Engeland als in de Lvbische hoofdstad Tripoli is fel geprotesteerd tegen deze uitwijzing. In Tripoli heb ben betogers de Engelse ambassade belaagd en een Britse vlag verbrand. In Londen hebben de meeste gezag- AMSTERDAM De Amsterdamse po litic is er nagenoeg zeker van dat de twee branden, die in de nacht van za terdag op zondag in Amsterdam heb ben gewoed zijn aangestoken. In het uitgebrande gebouw van de gereformeerde gemeente aan de Looiersgracht zijn op vier plaatsen brandhaarden ontdekt. In het pand van een op de Lijnbaansgracht (vlak bij de Looiersgracht) gevestigde druk kerij ontstond ruim een uur na de eerste brand ook brand. Hier trof de politie in petroleum gedrenkte stuk ken papier aan. TILBURG Zaterdagmorgen rond zeven uur brak brand uit in de ge bouwen van de spoelerij en twijnerij gebroeders Cools in de Kapelstraat te Tilburg. Toen de brandweer ter plaat se verscheen kwamen de vlammen al aan alle kanten naar buiten, zodat de twaalf beschikbare stralen allereerst werden gericht op het behoud van de zeer dichte bebouwing naast en aan de overzijde van het brandende pand. Dit ging met machines en voorraden geheel verloren. Van vele naastgelegen panden spron gen de ruiten en bladderde de verf. De schade bedraagt circa vijf ton. Van onze sportredactie AMSTERDAM Zowel zwarte als blanke leden van de Amerikaanse atletiekploeg hebben het Internati onaal Olympisch Comité gevraagd de beslissing Rhodesië toe tc laten tot de Olympische Spelen, tc her zien. De actie van de atleten wordt ook gesteund door dc coaches van dc ploeg. Clifford Buck, voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité, zei met plezier het verzoek aan het IOC over te brengen. Van daag vergadert het IOC of dc kwestie Rhodesië, waarover gisteren door de Afrikaanse landen een re solutie is ingediend. De zaak is nu toegespitst op een technische kwes tie: of dc Rhodesiërs wel of niet over een geldig Brits paspoort be schikken. Inmiddels is het aantal landen dat de Spelen bij deelne ming van Rhodesië wil boycotten gestegen tot 16. In de tweekamp om de wereldtitel schaken in Reykjavik heeft uitda ger Robert Fischer zijn voorsprong van drie punten behouden. De zes tiende partij eindigde na 60 zetten in remise. Dc stand is 9,5-6,5; Fi scher heeft nog drie punten nodig om Spasski dc titel te ontnemen. In de voetbalcompetitie is in de eredivisie na twee wedstrijddagen al tekening in de 'strijd' gekomen: Ajax en Feyenoord hebben reeds een voorsprong genomen van één punt. Het opmerkelijkste was het terugvallen van drie clubs uit de 'sub-top': zowel FC Den Haag, FC van de Ethiopische ploeg, pakt Desta Girma, de team-manager met Tefferra Shiawl, een an dere official, zijn koffers. Ethiopië boycot de Spelen. Twente als Sparta leden verrassen de nederlagen. Zie verder de sportpagina's. BRUSSEL Het lid van het Europees parlement Vredeling (PvdA) heeft de commissie van dc Europese Gemeenschappen gevraagd in het openbaar haar afkeuring uit te spreken over het optreden van de bevolking in de Rotter damse Afrikaanderbuurt tegen Turkse arbeiders. De heer Vredeling meent dat dc manier van huisvesting van de betrokken Turken mede aanleiding is geweest tot de uitbarsting van geweld, waarbij de Turken op 'pogromachtige wijze, werden gemolesteerd. Hij wil van de commissie weten welke les de lidstaten uit deze 'onverkwikkelijke' gebeurte nissen moeten trekken voor het beleid ten aanzien van het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar di«» irronx erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1