I MVV legt zwakte van Den Haag bloot Sparta mist paniek an Nol Heijerman lelmond Sport bang voor offensieve acties Geknoei rond Oranje eerste divisie Irnstigeproblemen rond aanval en defensie van Hagenaars dwingen tot scherpe self-analyse 7/KikoUW/KWARTKT MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 7/KltK' SPORT 1 2- 0- ASTRICHT Misschien zal 4 Den Haag in het verdere ver- 4 Jjn van het seizoen MW nog wel 3 6- kbaar zijn voorlopig heeft 3 i- elfde MVV via een ondubbel- 9 2r ige zege van 41 alle zwakke 2 4. ten van Den Haag blootgelegd. 2 2- ondubbelzinnig heeft MW 2 3- gehouden de uitslag is nog l f e van geflateerd dat Den li g wel gedwongen is tot een ï- erpe zelfanalyse. Die met 1- oog op bijvoorbeeld de nadere S" opa Cupduels met Spartak t kou wel eens ingrijpende o 2- dgen zou kunnen hebben. u dit alles kwam tot stand nadat de sior-Mt strijd voor FC Den Haag zo veel- ren(] van start was gegaan. Want en-Fe' ras nog geen minuut gespeeld of al lag achter Frans Körver. Berg ht de bal in het strafschopgebied Kees Bregman scoorde via de, J^Bszins nonchalante, ausputzer Jo ^Koix. Inderdaad bleken de eerste *^®jnden van de strijd beslissend; ech- liet zoals Den Haag al dacht. Nog halve minuut later immers was 2 beer gelijk: een vrije trap van O, oerder Willy Brokamp werd door kmfrère (over wie later meer) Ton Thie gekopt: 11. LIG snelle tegentreffer is Den Haag 2- ite niet meei te boven gekomen. 2- e loop van de eerste helft kreeg 1 al opgelegde kansen (Brokamp, rère) maar deze werden nog niet t. Na rust stoomde MW wel Redel scoorde twee keer (eerst ingeven van Brokamp en later na te zachte terugspeelbal van Aad Mansveld) en Jan den Rooyen maakte er na voorbereidend werk van Hoenen en Bonfrère zelfs 41 van. Den Haag- trainer Evert Teunissen: 'Je mag na tuurlijk nooit zo snel een gelijkmaker weggeven. En MW is de tweede helft goed begonnen. Natuurlijk is het re sultaat voor ons teleurstellend. Maar bij de eerste en derde goal maakte onze verdediging maar een zielige in druk. De tweede goal was volgens mij buitenspel en de vierde tel ik niet eens meer; toen speelden we alles of niets.' En Willy Brokamp: 'Natuurlijk hebben we wel wat geluk gehad dat we zo snel alweer gelijk kwamen. Maar zo hebben we vorige week in Den Bosch alleen maar pech gehad.' Geluk of pech, het waren echter geen beslissende factoren. FC Den Haag is gewoon met de neus op de keiharde feiten gedrukt. Teunissen, analyse rend: 'Aanvallend zijn we tegengeval len. Dat is nog al logisch omdat we qua materiaal een surplus aan verde digers en middenvelders hebben. Bo vendien heb ik twee buitenlanders die voorlopig alleen maar bewijzen dat het Nederlandse voetbal beter is dan welk ook. FugLset ligt nog duidelijk achter in het tempo en Augustsson heeft ook nog veel tekortkomingen, al zullen die voor een groot deel zijn terug te schrijven op zijn jeugdige leeftijd. In de aanval kwamen we daardoor tekort. Alleen over Bregman kan ik tevreden zijn, maar die stond als eenling tegenover een overmacht.' AANVALSPROBLEEM De problemen zijn duidelijk, maar niet één-twee-drie opgelost. Teunissen gaf in de loop van de wedstrijd al aan in welke richting hij denkt: hij ver ving Fuglset en Augustsson door Van Eden en Van Vliet. Waardoor hij zelfs de wedstrijd beëindigde met tus sen Bregman en Van Eden twee 'ge boren' verdedigers: Joop Korevaar, de nieuwe, nu naar voren gedirigeerde, voorstopper en Simon van Vliet, over wie Teunissen zegt: 'Ik moet aan dat aanvalsprobleem iets zien te doen. Daarom ben ik bezig om Van Vliet van verdediger tot aanvaller om te scholen.' Kees Bregman: 'Ik had het gevoel alsof ik op een eiland stond. Daarom vond ik het jammer dat Tör Fuglset eruit gehaald werd. Naar mijn gevoel werd het er daardoor voor mij niet gemakkelijker op.' De uitslag duidt echter al aan dat Den Haag niet alleen aanvallend faal de. Ook over de defensie zal een har tig woordje gesproken gaan worden. Teunissen maakte dit al direct in het begin mee in het geval Aad Mansveld, de aanvoerder die een serieuze kandi daat is voor een interlanddebuut te gen Tsjechoslowakije. MW-trainer Knobel: 'Mansveld is één van de voor beelden van hoe we hebben gepro beerd Den Haag uit het normale spel te halen. Ik had de wedstrijd Fortu- na-Den Haag gezien en daarnaar de taktiek opgesteld. Mansveld is op z'n sterkst wanneer hij uittrappen kan opvangen en dan zelf mee kan gaan. Daarom hebben we vandaag bijna geen enkele bal uitgetrapt, daarmee Mansvelds sterke punt wegnemend.' En Teunissen: 'Zoals ik al heb gezegd was onze verdediging af en toe ge woon zielig. En Mansveld heeft een groot stempel op de wedstrijd gedrukt door zijn fout die de derde goal heeft veroorzaakt. Zijn speltrant brengt nu eenmaal risico met zich mee. Dat is zijn kracht maar kan ook zijn zwakte zijn'. Met dat al moet wel benadrukt worden dat MW vriend en vijand verbaas de. Behalve dan misschien de betrok kenen zelf: Knobel: 'Ik ben eigenlijk AAD MANSVELD geen moment verbaasd geweest. Ik weet wel wat MVV kan; we hebben een elftal voor een goede plaats op de ranglijst gezien onze mogelijkheden. Bovendien zijn we technisch en tac tisch rijper geworden. En nu hebben vanmiddag ook spelers en publiek de kick op het goede moment gekregen door onze gelijkmaker. Had die tien minuten op zich laten wachten, dan was er misschien weer onrust geko men zoals vorige week in Den Bosch'. BONFRèRE Misschien dat het wonder van MW wel voor een belangrijk deel het won der van Jo Bonfrère is. Tot en met vorig seizoen was Bonfrère altijd de man die op de trainingen alles kan en in de wedstrijden niets. Gisteren bleek dat opeens anders. Van de ge makkelijk in te pakken Bonfrère bleek niets meer. (Teunissen: Hij was beter dan ik ooit gezien heb. Van hem heb ik genoten). Bonfrère manifesteerde zich voortdurend: hij schreef zelfs vijf overtredingen op zijn naam (meer dan wie ook) en moest toezien hoe arbiter Pijper hem de gele kaart toe zwaaide. Bonfrère voorzichtig: 'Ik ge loof dat ik de scheidsrechter beledigd heb. En daarna kon ik ook geen goed meer doen'. Voor zijn ploeg deed hij, Jo Bonfrère, echter veel goed. Niet alleen zorgde hij voor de zo belangrij ke gelijkmaker, ook was hij in alle opzichten actief en aggressief. En dat als rechterspits, in zijn nieuwe rol. Knobel: 'We hebben dat in de slotfase van het vorig seizoen al een paar keer geprobeerd. Ik geloof dat hij meer kwaliteiten als aanvaller heeft dan als middenvelder waar hij afwisselend aanvallend en verdedigend werk moet doen'. Bonfrère zelf: 'Ik geloof dat ik toch eigenlijk een middenvelder ben. Nu moet ik rechterspits spelen. En begint aardig te lopen, geloof ik'. Knobel weer: Tiaar komt nog iets bij. Na de, op een onaardige manier, afge sprongen onderhandelingen met Metz was Jo erg teleurgesteld. Daarna ben ik aan tafel gaan zitten met hem en eruit gekreeen wat er eigenlijk ver keerd zat. De oorzaak bleek dat hij naar zijn mening als full-prof een te laag basissalaris, te weinig zekerheid had. Daar heb ik begrip voor gehad. En toen dat was geregeld heeft Jo gezegd dat hij alles wilde gaan doen om er zoveel mogelijk van te maken. Hoeveel dat kan zijn heeft iedereen vandaag gezien. En ik heb goede hoop dat dat doorzet'. Voor MW lijken er dit seizoen dus mogelijkheden op een aantrekkelijke rol. Brokamp: 'Het kan. Maar we hebben ook vorig seizoen wel van deze geweldige wedstrijden gespeeld en zijn daarna direct weer teruggeval len'. Knobel: 'We zullen moeten zien volgende week bij Excelsior een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Daarna krijgen we twee thuiswedstrij den, tegen Sparta en Utrecht, en daarmee tweemaal de gelegenheid het Maastrichtse publiek Iets te laten zien'. TERUGGEWORPEN Den Haag ziet zich inmiddels al ver teruggeworpen in de strijd in de zogenaamde subtop. Dick Advocaat: 'Het zal inderdaad wel moeilijk wor den om de eerste tien wedstrijden weer terug te komen bij de kopgroep. In ieder geval moeten we uit de volgende drie wedstrijden zes punten halen'. Om dat te bereiken zal Den Haag wel snel een ander gezicht moe ten tonen. Bregman: 'Ik verwacht ook wel dat er iets zal gaan gebeuren. Wat weet ik nog niet precies. Mis schien gaan we wel weer meer terug naar de oude formatie'. En Knobel tenslotte: 'Ik blijf dit Den Haag een goed elftal vinden. Maar, naar mijn mening, kan je nu eenmaal niet onge straft zomaar drie nieuwe aankopen in de ploeg brengen, al is Feyenoord daar misschien weer een uitzondering op. En wanneer Den Haag wat moei lijk komt te zitten met die wedstrijd in Moskou; laten ze ons dan maar daarheen sturen'. MW-FC Den Haag 4-1 (1-1) 1 Bregman 0-1. 1 Bronfrere 1-1, 54 Redel 2-1. 60 Redel 3-1. 81 Den Rooyen 4-1. Scheidsrechter Pijper. Toeschouwers 8000. MW: Koerver: Kerstges. Lacrobc, Klingen, Pleumeekers: Den Rooyen, Dijkstra, Hoenen; Brokamp. Redel. Bonfrere. FC Den Haag: Thie: Wljngaarde, Korevaar, Mansveld, de Caluwe; De Zoete, Augustson (Van Vliet), Advocaat; Bregman, Berg, FuU- set (Van Eeden), EDDY POELMANN celsiors Meutstege beslist Ro tterdamse derby Volei Sjl speciale verslaggever 1TERDAM Vrijwel unaniem wezen de Sparta-spelers na het échec tegen het onaanzienlijk ge- H Excelsior (01) naar Nol Heijerman, de grote afwezige. 'Wij waren te lief,' oordeelde ook trai- Steegman, "met Nollie erbij zou Excelsior het pas echt moeilijk gekregen hebben.' 'Onze ploeg agressiviteit,' vond ook Pun Doesburg, 'een Eddy van der Roer mag toch nooit een balletje achter staan, rug om uitgooien. Heijerman had dat allang afgestraft.' Hai in €en wedstrijd waarin Sparta lal gesproken moeiteloos als /ijfent iar finisht, werd Nol Heijerman Van terst pijnlijke wijze gemist. Te- Ri e menselijke muur die Excelsior i i ijpelijkerwijs) optrok, stelde a nu alleen de frêle, ditmaal te fsie, I sche Van der Sluis, de zwoeger voien: i en de passieve Kowalik. En dat }p va!j uidelijk te weinig om Excelsior, na de snelle voorsprong ters oitstege) alsmaar groeiende, wer- te bedreigen. Vandaar dat Spar de) afloop nog altijd rouwde om het sc), eken van Heijerman, de brutale :Camb ejaar bij uitstek. Fien# derdaad, een man als Heijerman w>. parta kunnen inspireren. Na het Riji ivachte succes in de eerste com- scoo wedstrijd bij de FC Den Haag. naast de nog altijd geblesseerde jan ook Kowalik gedwongen de kant zat. bestond bij Sparta ^Bevaar van onderschatting. Steeg- ^^■'Ik heb de hele week het gevoel 1BB dat er iets fout zou gaan. Ik ir doorlopend op gehamerd dat iporuq 6t te min over Excelsior mocht >n gedacht. Er is niemand die bewust heeft gedaan. Psycholo- 1 275i was Excelsior natuurlijk toch in e prij voordeel'. Sparta voetbalde in isierai alleen een gedeelte van de eerste helft geïnspireerd, later léék het alsof de opgelopen achterstand al te snel als een nederlaag werd geaccepteerd. Want op een andere manier is het falen van Sparta niet te verklaren. De ploeg werkte hard, dat wel, maar miste intelligentie. Opnieuw werd be wezen dat een solist als Kristensen het hele elftal kén dragen en opnieuw werd duidelijk dat Sparta met het verdwijnen van Kristensen bijna alle verrassing in de opzet van zijn aanval len heeft verloren. Gevoegd bij het feit dat ook Nol Heijerman, vorige week via een gele kaart gestraft voor een van zijn bekende harde charges, ditmaal ontbrak en de krachteloosheid van de frontlinie is verklaard. Heijer man is een specifieke karaktervoetbal ler, een knokker-zonder-weerga, die altijd wel paniek in de vijandelijke defensie weet te veroorzaken. Paniek, die bij Excelsior eigenlijk helemaal uitbleef. Leo Steegman: 'Iedereen heeft kunnen zien dat de ploeg sluw heid miste. Nol heeft dat in zijn spel. Die denkt tijdens het spel, die is leep'. In zijn eerste thuiswedstrijd van het nieuwe seizoen miste Sparta de kans om via een grote overwinning het publiek aan zich te binden. De eerste 45 minuten was er nog iets dat op bezieling leek, de tweede helft veran derde zelfs dat in acties die het meest simpel kunnen worden samengevat door het woord 'chaos'. Toegegeven, na het Excelsior-doelpunt in de 10e minuut (uitblinker Wimpie Meutstege lobde de bal met zijn hoofd over de iets te ver voor Zijn doel staande Pim Doesburg, via de binnenkant van de paal, in het net) was er alleen nog maar sprake van eenrichtingsverkeer. Excelsior, in eerste instantie nauwe lijks in de eigen mogelijkheden gelo vend, trok zich massaal terug voor Eddy van der Roer en toonde geen enkele ambitie meer om via counters uit te breken. Joop Castenmiller: 'Vo rige week. in onze eerste wedstrijd, wilde ik het elftal positief presente ren. Nu hebben we alleen de punten willen pakken. Dat neemt toch niet weg dat wij er in het begin veel meer uit hadden moeten komen'. Toen dat niet gebeurde was het wachten ogen schijnlijk alleen op de gelijkmaker en daarna de andere doelpunten', zo als het in de voorgaande speeljaren, toen Excelsior telkens met 0-1 voor kwam maar desondanks toch met 5-1 werd afgedroogd. Het Sparta zonder Kristensen. zonder Klijnjan en vooral zonder Heijerman, miste de kracht om Excelsior razend- Beeld uit het treffen tussen Sparta en Excelsior met v.l.n.r. Frans van der Heyden (Excelsior), Van der Sluis (Sparta), Van der Vaart en de maker van het enige doelpunt Meutstege (beiden Excelsior). snel iedere illusie te ontnemen. Steeds maar weer lepelde linksachter Dries Visser de bal obligaat hoog in de Excelsior-doelmond, waar Van der Roer alles weggraaide. 'Wijzelf heb ben Van der Roer ingespeeld', oor deelde Leo Steegman, terwijl Joop Castenmiller zei: 'Ik begrijp niet waarom Heinz Stuy als tweede doel man bij het Nederlands elftal zit. Die man had Van der Roer moeten heten'. Het fantasieloze aanvalsspel van Spar ta gaf niet alleen de sublieme Van der Roer gelegenheid om op te vallen, ook het merendeel van de overige Excelsiorspelers verzamelde met de minuut' meer vertrouwen. Ausputzer Wim Tetteroo bewees zijn routine, de naar een werkelijke autoriteit groei ende Dick van Nierop deklasseerde Willy Kreuz, linksverdediger Wim Bron lijkt hard op weg de openbaring van dit seizoen te worden, terwijl in de aanval de kleine Wim Meutstege nogmaals zijn karakter toonde. Naarmate de strijd vorderde begon Excelsior in zichzelf te geloven, een geloof dat nog het best wordt ge typeerd door rechtsbuiten Meutstege. De 'Meut', in Rotterdam van een 'provinciaal' uitgegroeid tot een bru taal talent met nog meer mogelijkhe den, was de man die niet alleen directe tegenstander Visser afstopte, maar ook in de schaarse tegenstoten gevaarlijk bleek. Zózeer zelfs dat hij in de tweede helft zelfs nog voor 0-2 had kunnen zorgen. Sparla-Excelslor 0-1 (0-1) 10 Meutstege 0- 1. Scheidsrechter Hoppenbrouwer. Toeschou wers 14000. Sparta: Doesburg; Eykenbroek, Venneker, Ter Horst. Visser (Van Staveren); Van der Veen, Bosveld. Walbeek: Van der Sluis (Jansen), Kreuz, Kowalik. Excelsior; Van der Roer; Tetteroo, Bron, Van Nierop. Van der Heyden; Van der Heide (De Mos), Van der Vaart, Kwakkermaat, Rogge veen; Meustege (G. den Butter), Bassant. FC Utrecht-Feycnoord 0-4 (0-2) 24 Ressel 0-1, 25 Van Hanegem 0-2, 51 Ladtnsky 0-3. 65 Schneider 0-4. Scheidsrechter Korver. Toe schouwers 23500. KEES JANSMA gradeerd Vitesse na forse winst bij Heerenveeii alleen op kop pies baai W< ip de irong lie Bi MüikJn Met rd II 100 Gi nl". oi Ming le van t( tvart ■inci| van geoj ARDINGEN Fortuna VI. ielmond Sport, die beide vo- seizoen in de versukkeling geraakt, hopen deze com- het betaalde voetbal in igen en Helmond een krachtige impuls te ge- De Vlaardingers trokken de ta-trainer Jan van Baaren het sluimerend talent tot iei ikkeling te brengen, terwijl lond Sport, naast een fikse iciële injectie, de keus liet n op René van Eek, assis- ;e trainer van Feyenoord. e eerste de beste competitiedag formatie van Van Eek op vertrouwde bodem d sympa- fflet een verrassend hoge score tegen Volewijckers, terwijl 'dag j.i. een 22 stand in Veen- werd bereikt. Vooral aan dit e resultaat hechtte Van Eek een !t hoge waarde. Van Eek: 'In het Qen was bij Helmond Sport een dstrijd al bij voorbaat verloren. seizoen werden er zegge en ve in alle uitontmoetingen vier behaald, daarom was ik al tevreden met die ene punt Nu tegen Fortuna VI. (00) niet verloern, is er een meer dan basis oin op een succesvol te hopen.' id Sport bereikte in Vlaardin- e doelpuntloze score dankzij een behoudende taktiek. Lambert Krekels en Gerrit van de Kerkhof vormden de twee speerpunten, die echter met uitzondering van het eer ste kwartier, zelden werden gevoed door Helmonds middenlinie. Co Prins en de voor Erik van Wassenberg ingevallen Jos Manders, die zich door gaans met deze voedende taak belast ten, slaagden er zelden in een gave verbinding te leggen met de niet ongevaarlijke spitsen. Van Eek: 'Prins raakte in het begin bij dit duel met Boon geblesseerd en bij Manders, die een geweldige pass in zijn benen heeft, lukte niets'. Vandaar ook dat er van Helmond Spots offensieve acties, behalve een schot van Krekels dat de lat trof, zo goed als niets terecht kwam. Helmond, dat steeds onrustiger begon te opereren, beperkte zich tot het beteugelen van Fortuna's opportu nistische aanvallen, die verrassing en raffinement ontbeerden. Aad Reygers- berg en Arie Don, Fortuna's veruit gevaarlijkste aanvallers, werden door de stevig tackelende Joop Warnar en Gerrit van Melis nauwelijks speel ruimte gegund. De slaagden er boven dien zelden in een verrassende ope ning te creëren voor de tegenvallende Huyer, Rledljk en Bouman. Niettemin maakte Fortuna in zijn totaliteit een betere indruk dan vorig seizoen. Er zit meer beweging in het elftal en Van Baaren heeft in korte tijd kans gezien zijn volgelingen de broodnodige agressiviteit bij te bren gen. Van Baaren: 'Er zit veel méér in het elftal, maar om de juiste eenheid te vinden heb je tijd nodig'. En over Helmond Sport: 'Na wat ik had verno men, is de ploeg me verschrikkelijk tegengevallen. Ze heeft hier zonder initiatief en lef gespeeld. Ik was bij voorbaat tevreden met een gelijkspel, maar achteraf hadden we kunnen win nen. Het is jammer dat de scheids rechter (Jonker) ons een strafschop heeft onthouden toen Bouman werd gevloerd.' OFFNSIEF In de slotfase van deze ietwat teleur stellende confrontatie ondernam For tuna een furieus offensief dat in feite bij voorbaat tot mislukken was ge doemd, omdat zowel Reijgersberg en Don meer uit waren op persoonlijk succes dan zich in dienst te stellen van het team. Helmond Sport kwam dan ook niet voor onoverkomelijke problemen te staan. Van Melis, War nar Van de Berk en Van Lint konden met de steun van de op halve kracht spelende Prins, Beekmans en de voor Dekker ingevallen Van der Stijn een ondoordringbaar cordon leggen om doelman Honings, die het enkele ver dwaalde schot moeiteloos keerde. Van Eek: 'We hebben verzuimd offensief te spelen. Niettemin ben ik tevreden met het resultaat. Als we vandaag in Vlaardingen hadden verloren, zou ons dat in de eerstvolgende thuiswedstrij den tegen Heracles en FC Tilburg minstens 6.000 man publiek hebben gescheeld. Ik geloof dat het een kwes tie van angst is dat de jongens zich buiten Helmond niet durven doen gelden. Het verleden zit hen kenne lijk nog dwars. Soms wordt er ook nog amateuristische gedacht. Neem nu André Dekker, een geweldige kracht op het middenveld. Die komt na afloop van de wedstrijd naar me toe en zegt: trainer, ik heb de hele week al zo'n pijn in mijn maag. Onbegrijpelijk, dat hij me dat niet eerder heeft verteld.' Fortuna VI.Helmond Sport 00. Scheids rechter: Jonker. Toeschouwers: 4.000. Fortuna VL.: Eikelenboom, Corver, Boon, Pijl, Jansen, Van der Bol, Bouman, Don, Huyer (Twist), Rcygersberg, Rledljk. Helmond Sport: Honings, Van do Wassenberg (Manders), Warnar, Van de Berk. Van Lint, Beekmans. Dekker (Van der Stijn), Van Melis. Van de Kerkhof. Prins Krekels. RICHARD MATTHIJSSE Hcerenveen-Vltcssc 1-3 (1-1) 29: Meijerink 1-0, 40: Van der Kerkhof 1-1, 55: Veenendaal lp2. 73: Zomer 1-3. Scheidsrechter: Berre- voets. Toeschouwers: 9000. Een degelijk Vi tesse versloeg een te speels Hecrenveen na rust nog vrij gemakkelijk. Ycendam-FC Dordrecht 0-0 (O-O) Scheids rechter: Klopper. Toeschouwers: 4000. Een teleurstellend duel van twee ullerst voor zichtige ploegen. PEC-Cambuur 2-1 (1-0) 4: Rorlje 1-0. 52: Heskamp 2-0, 80: Zuidema 2-1. Scheidsrech ter: Van Gastel. Toeschouwers: 3500. Een meer spannende dan mooie wedstrijd waarin PEC met name na de rust het beste van een spel had. Een verdiende zege daarom voor de Zwollenaren bij wie Hoogedoorn en Kragt een gele kaart kregen van arbiter Van kaart. Heraclcs-SW 2-0 (1-0) 42: Grobben 1-0 59: Feyer 2-0. Scheidsrechter: Schuurman. Toe schouwers: 4500. Met de nederlaag van 2-0 kwam SW nog goed weg in Almelo. Hera cles dat nog duidelijk met een spltsprobleem sukkelt en daarom afgelopen woensdagavond tegen Volendam zelfs experimenteerde mot reserve-doelman Steunenberg Ln de voorste linies had ook nu weer meer doelpunten kunnen maken. De Almeloörs overspeelde SVV vooral ln de eerste twintig minuten van de tweede helft. Een magnifiek doelpunt van InvaUer Feyer was het resultaat. De stand was daarmee 2-0 en de strijd was beslist Daarna miste Heracles nog diverse goede kansen terwijl uitblinker Van Duiven de lat trof. Wagenlngen-Volendam 2-1 (2-0) 32: Hazel- hekke 1-0. 43: Hazelhekke 2-0, 73: Jan Mühren 2-1. Scheidsrechter: De Vos. Toe schouwers: 6500. Wagenlngen was voor rust sterk op dreef en overklaste Volendam. De Noordhollanders kwamen echter in de twee de helft sterk terug. De thuisclub slaagde er met veel moeite in do kostbare voorsprong te handhaven. De Graafschap-FC WV 0-0 Scheidsrech ter: Verwelj. Toeschouwers: 5500. FC VW dankte het vooral aan de inzet dat het De Graafschap een punt afhandig kon maken. De Doetlnchemmers misten de nodige koel bloedigheid om de royale meerderheid In doelpunten uit te drukken. Verbong (FC VVVi en Mlntjes (De Graafschap) kregen een gele kaart voorgehouden van arbiter Verwelj. Roda JC-Fortuna SC 2-1 (1-1) 2: Van Leeuwen 1-0, 12: Stovers 1-1, 75: Bönnen 2-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 18.000. De Limburgse derby, lussen de ongeslagen ploegen van Roda JC en Fortuna SC beloof de aanvankelijk een wedstrud met goed voetbal te worden. Roda nam van meet af het heft In handen en kon na twee minuten reeds juichen, toen een harde vrije trap van Bönnen vla Van Rooy bij Van Leeuwen kwam. Deze schoot hard ln: 1-0. De gelijk maker van Stovers kwam ln de 26ste minuut, sma op het middenveld van Roda JC en Blatter waren de gangmakers in de Ker- kraadse ploeg. Na de rust zakte de wedstrijd naar een bedenkelijk peil. De acties verlie pen traag waardoor er weinig doelrljpe kansen ontstonden. Nadat scheidsrechter Derks een grove tackle van Plet de Wit ln het beruchte gebied tegenover Stuivers niet met een strafschop strafte zette Roda direct een tegenaanval in. Een veel lichtere over treding van Benen ln dezelfde minuut 26ste) leverde een vrije trap op waarna Bönnen gon inschieten. Door moedig uitlopen kon doelman Nieling van Fortuna SC nog ee derde goal voorkomen toen Blatter ln de laatste minuut alleen voor hem verscheen. Trainer Jacques Kooien van Roda JC werd voor rust door scheidsrechter Frans Derks grensrechter De Volewijckers—Eindhoven 6—4). Scheids rechter: Wclllnga. Toeschouwers: 500. In een bedroevend slecht duel in Amsterdam-Noord kregen beide ploegen precies wat ze ver dienden: één punt ln een doelpuntloze partij, cn niet meer. Mocht Eindhoven in het be gin nog een technisch overwicht hebben, weldra werd de Brabantse ploeg meegesleurd dn het pietepeuterige spelletje van De Vo lewijckers. Beide doelverdc-dlgers onder scheidden zich, Vermeulen (Eindhoven) door goede acties, De Vries (Volewijckers) door een bl] een botsing opgelopen shock, waar door hij zich moest laten vervangen. Verwelj bij de Amsterdammers en Koolman van Eind hoven kregen de gele kaart voor gehouden. SC Tilburg—HVC 2—1 (0—1) 12: Maas (strafschop) 0—1. 86: Van der Kllft (eigen doel) 1—1. 89: Van Meteren 2—1. Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 4.000. Volop sensatie zagen de toeschouwers ln deze par tij. die uiteindelijk, en verdiend, op het nip pertje door de thuisclub werd gewonnen. In oe laatste vier minuten wiaten de Tilburgers alsnog hun aanvalsdriften ln goals uit te drukken, nadat doelman Van Geffen (HVC) dit lartge tijd verhinderd had. De Amers- foorter Frünkel werd bestraft met een gele kaart. HET DAGELIJKS BESTUUR van de KNVB, een college dat •wordt gevormd door bondsvoor zitter Meideman, de sectievoor zitters Van Marle en Coler als mede secretaris-penningmeester Burgwal, heeft zich in een on- mogelijke positie geperst. Het besprak op verzoek van de be geleidingscommissie van het Ne derlands elftal (aldus Coler) verschillende problemen, waar onder de sponsoring van de na tionale ploeg. Zoals bekend leidde Jack van Zanten, de be paald niet publiciteitsschuwe chef d'équipe, uit dat gesprek af dat alleen de spelers voor deel zouden putten uit reclame rond de nationale ploeg. Op zichzelf is dat al een vreemde conclusie. Van Zanten had moe ten weten, dat het Nederlands elftal geen zaak van pakweg zestien spelers is, maar een selectie uit honderden betaalde voetballers. Profs dus die kun nen bestaan bij de gratie van het instituut betaald voetbal Mr. Hoogeuoning merkte laatst dan ook terecht op. dat de sleutel voor de verdeling van de desbetreffende reclame gel den op drie grendels moet pas sen: de geselecteerde spelers zélf, de clubs die de spelers leveren en de totale gemeen schap clubs een passieve re creatie biedend bedrijf, dat voortdurend klaagt (soms te recht, soms niet) over het ge brek aan financiële middelen- MAAR AFGEZIEN van Van Zantens kortzichtige benadering van het volgens zijn zeggen gegeven fiat door het dage lijks bestuur, vóór al treft dat dagelijks bestuur blaam voor z'n eufemistisch uitgedrukt onbehoorlijke gedrag. De door het betaalde voetbal zo zeer gewenste zelfstandigheid kon niet op de laatste bondsver gadering doorgedrukt worden de 'waaroms' zijn ook hier uit gebreid beschreven. Vooruitlo pend op de nog af te wikkelen procedure delegeerde Meule- man, de in amateurtermen denkende bondsvoorzitter, al vast één aspect mn de zelfstan digheid, de verantwoordelijk heid over het reilen en zeilen mn het Nederlands elftal, naar het betaalde voetbal Erop geat tendeerd, dat een dergelijke mondelinge toezegging weinig 'grond' had, reageerde Meule- man verontwaardigd dat deze toezegging in goed vertrowwen geaccepteerd moest worden. WAT BLIJKT NU. enkele maanden later? Het dagelijks bestuur praat niet alleen over het Nederlands elftal, het schrijft ook beleidslijnen uit. Volgens Van Zanten en de meerderheid van het sectie be stuur betaald voetbal (na twee weken onderzoek)heeft het da gelijks bestuur Van Zanten ge machtigd de spelers de bekende toezeggingen te doen; volgens het dagelijks bestuur heeft Van Zanten zich op een onbegrijpe lijke wijze vergist. (Ter zijde: de notulen van de bewuste be spreking zouden uitkomst kun nen brengen, maar volgens Co ler is er slechts een voor intern gebruik bestemd verslag ge maakt, dat bovendien gyen dui delijkheid zou verschaffen. 'Daarvoor moet je de sfeer van de bespreking kunnen voelen', aldus Coler). Een welles-nietes spelletje dus. Maar liet dage lijks bestuur ontkent niet, dat Van Zanten een boodschap is meegegeven. Er. dat alleen al is de betrokken heren hoogst kwa lijk te nemen. TROUWENS, Coler (een hoogst discutabele figuur op dit mo ment: als voorzitter mn het betaalde voetbal bekonkelt hij zaken in het dagelijks bestuur die in het sectiebestuur thuis horen aardige affaire zo vlak voor zijn afscheid) en Meuleman realiseren zich, dat ze volkomen fout zitten. Hoe anders valt hun afwezigheid bij de besprekingen van afgelopen donderdag te verklaren. Toch zeker niet door Colers excuus: 'Ik wil me zo zoetjesaan terug trekken', en Meulemans veront schuldiging: 'Ik had in Limburg zaken te doen.' Als het Neder lands elftal een wedstrijd in het buitenland speelt, weet men zich toch ook vrij te maken? DOOR HET GEKNOEI van het dagelijks bestuur is een facet (het wordt in deze uit zijn krachten gegroeide kwestie als een facet geschetst, maar in we zen moet het als het belangrijk ste element worden bestempeld duidelijk in de verdrukking ge komen: de voorbereiding van het Nederlands elftal op het wereldkampioenschap voetbal Ter wille mn die zaak zou het verstandig zijn de verdeling van de reclamegelden zo snel mogelijk te regelen. Het be stuur betaald voetbal zal dan moeten accepteren, dat elke concessie waartoe de spelers be reid zijn, meegenomen is. Niet zo'n prettig uitgangspunt na tuurlijk om te onderhandelen. Maar dat moet het dagelijks bestuur van de KNVB maar verweten worden. Lang leve één en ondeelbare bond. JOHN LINSE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11