Drie verklaringen voor drie verrassingen kan niet incasseren JOHAN CRUIJFF OP NUL-PUNT" FC Utrecht Zwart Wit '28 in KNVB-bekerstrij d eredivisie eerste divisie Mieke Jaapies weer superieur SPORT T7/K1I SpartaExcelsior 0— MVVFC Den Haag 4— AZ'67FC Den Bosch O-J HaarlemFC Twente 4h FC Amsterdam- Ajax 1- Go AheadTelstar 2-H PSV—NAC 5-4 NECFC Groningen H FC UtrechtFeyenoord <H Feyenoord 2 2 0 0 4 5— Ajax 2 2 0 0 4 5- PSV 2 1 1 0 3 ti- FC Den Bosch 2 1 1 0 3 1- Go Ahead 2 1 1 0 3 MVV 2 1 0 1 2 4— Haarlem 2 1 0 1 2 4- Groningen 2 0 2 0 2 2_ Telstar 2 1 0 1 2 3- FC Utrecht 2 1 0 1 2 .V. FC Twente 2 1 0 1 2 2- Excelsior 2 1 0 1 2 1-1 NEC 2 0 1 1 1 1- Sparta 2 0 1 1 1 1- AZ '67 2 0 1 1 1 Q. FC Den Haag 2 0 1 1 1 2. NAC 2 0 1 1 1 0. FC Amsterdam 2 0 0 2 0 LH Zaterdag: AjaxGo Ahead (20.00 u I Zondag: Sparta-FC Utrecht, Excelsior-5fl FC Den Haag-AZ'67. FC Den Bosch-Haarti FC Twente-FC Amsterdam, Ajax-Go Ahe Telstar-PSV. NAC-NEC, FC Groningen-Fey oord. STEEGMAN (Sparta) "Ik heb de hele week het gevoel gehad dat er iets fout zou gaan. Ik het er doorlopend op geha merd dal er niet te min o\er Excelsior mocht worden ge dacht. We waren te lief. mei Nol Heijrman er bij zon Excel sior het pas echt moeilijk heb ben gekregen.' TEUNISSEN (Den Haag) 'Bij bet eerste en derde doel punt maakte onze verdediging een zielige indruk. De tweede was volgens mij buitenspel en de vierde tel ik niet eens meer. Aanvulling Knobel: "Als Den Haag moeilijk komt te zitten, laten ze ons dan maar naar Moskou sturen.' KOHN (Twente) "Het liep in het begin te gemak kelijk. Binnen een kwartier had het 20 kunnen staan. De jon gens schiepen zich zo eenvou dig kansen, dat ze Haarlem zijn gaan onderschatten. Al sliep bij Haarlems tweede en derde doelpunt niet alleen doelman Misic Overigens een ver diende nederlaag, want Haar lem was veel agressiever.' HeerenveenVitesse 1> VeendamFC Dordrecht 0- SC Tilburg—HVC 2- VolewijckersEindhoven 0. Fortuna VI.Helmond Sport 0- HeraclesSVV 2- Roda JCFortuna SC i De GraafschapFC VVV 0- WageningenVolendam 2- PECSC Cambuur 2- Van onze speciale verslaggever UTRECHT Een minuut of twintig na het begin klapten zo'n 23.000 mensen zich de handen stuk om een zeldzaam staaltje van voetbal vernuft. FC Utrecht, dat al enkele malen goed georganiseerd de aan vallers van Feyenoord in buitenspelpositie had gemanoeuvreerd, deed het halvetrwege de eerste helft zó uitgekookt, dat alle spelers precies up de middenlijn stonden. De geroutineerde aanvallers van Feyen oord waren daarmee, hoe omzichtig ze ook steeds wat stapjes terug deden, tóch weer gevangen. 'Dat applaus', zo mijmerde een verslagen trainer Bert Jacobs na afloop, 'dat applaus, dat was het begin van het eind. Op buitenspel spelen is leuk, maar het moet een middel blij ven om de tegenstander af te stoppen en niet het dóél van van een elftal.' Vitesse 3 3 0 0 6 9 Wageningen 3 2 1 0 5 5 Roda JC 3 2 1 0 5 6 Helmond Sport 3 1 2 0 4 7 Volendam 3 2 0 1 4 Fortuna SC 3 2 0 1 4 Heerenvecn 3 2 0 1 4 Fortuna VI. 3 1 1 1 3 2 Eindhoven 3 1 1 1 3 L Veendam 3 0 3 0 3 3 PEC 3 1 1 1 3 5 SC Tilburg 3 1 1 1 3 SVV 3 1 1 1 3 3 FC Dordrecht 3 0 2 1 2 Heracles 3 1 0 2 2 FC VVV 3 0 2 1 2 i De Graafschap 3 0 1 2 1 2 HVC 3 0 1 2 1 l SC Cambuur 3 0 1 2 1 4 De Volewijckers 3 0 1 2 1 2 Woensdag: Wageningren-PEC. SC Cambuu Graafschap. Volendam-Roda JC. FC Heracles Fortuna SC-Fortuna VI., SVt Volewijckers, Helmond Sport-SC Tilbi Eindhoven-Veendam, HVC-Heerenveen, Dordrech t-Vitesse Zondag: Heereiiveen-PEC, Vitesse-Veend FC Dordrecht-SC Tilburg. HVC-Do Volei kers, Eindhoven-Forluna VI.. Helmond Sp Heracles. SW-Roda JC, Fortuna S< Graafschap. FC WV-Wageningen, Vol end SC Cambuur Nauwelijks vijf minuten later was het zover. FC Utrecht, tot dan impone rend tegen het voorzichtige Feyen oord, ging onverwacht voor de eerste keer 'neer' Toegegeven: grensrechter Van Dorp blunderde, toen hij aangaf, dat Ladinsky niet buitenspel liep. maar de reactie van FC Utrecht was niet die. zoals van een stel profvoet ballers mag worden venvacht. In eer ste instantie werd Ladinsky's trekbal geblokkeeru, terwijl Ladinsky zelf achter de naar de cornervlag huppe lende bal joeg. gebeurde er in d> achterhoede van FC Utrecht niets, dat ook maar in de verte op enige organi satie leek 'We waren gewoon nog bezig met die grensrechter. Dat die niet vlagde', gaf Coté eerlijk toe. Omdat iedereen bezig was met het arbitrale 'onrecht' kon het gebeuren, dat voor het doel vier(!) Feyenoor- ders vrijstonden. A'leen Caho stond er tussen in. en omdat doelman Hen riksen ni"t doel Kwam om Ladinsky's tweede voorzet te onder scheppen kon de naai binnen geraas de sneltrein Ressel gemakkelijk in de korte hoek «chop,, .i Een gouden doelpunt, dat het mechanisme van het kwetsbare FC Utrecht volledig zou ontregelen. Want nog weer een minuut later, toen FC Utrecht vergeefs protesteerde had (aanvoerder Van Stijn kreeg de gele kaart voor de neus, omdat hij wat al te hardhandig scheidsrechter Corver wilde overtuigen), bleek over duidelijk. dat FC Utrecht nog altijd dizzy van de e-rste knock down over het veld zwalkte. Opnieuw toegege ven: vanaf de perstribune leek het alsof Jörgen Kristensen buitenspel stond en dat zelfs de snel opkomende Van Hanegem, op het moment dat de bal gespeeld werd. gelijk liep met Van Huissteden, maar een feit is óók. dat Van Huissteden via een simpel staoie vooruit Van Hanegem heel dui delijk in de val had kunnen lokken. Nu scoorde de bij vlagen weer formi dabele Kromme heel krap: 0-2. In een schaakwedstrijd zou dat een onherroepelijk 'mat na 20 zetten' heb ben betekend, in een bokswedstrijd zou de scheidsrechter de ongelijk ge worden ontmoeting stopzetten wegens 'klaarblijkelijke minderheid'. Een voetbalduel duurt echter 90 minuten. En zó kon het gebeuren, dat FC Utrecht 65 lange minuten voor een eigen, uitverkocht stadion vernederd werd. FC Utrecht ging zelfs nóg twee keer neer. na rust, toen Ladinsky (na Het vierde doelpunt van Feyenoord. Attila Ladinsky heeft de bal bui en bereik van doelman Hendriks™ ingeschoten. een afschuwelijke blunder van Van Stijn) en de opgekomen uitblinker Schneider scoorden. 'We leken wel op Tom Bogs', zo sprak Cabo, doelend op de Deense middengewicht, die. van de Argentijnse wereldkampioen Carlos Monzon zo'n pak slaag heeft gekregen. Het zou niet eerlijk zijn FC Utrecht op deze wedstrijd alléén te beoorde len. Feyenoord, dat met enige vrees was begonnen (Israël en Hasil ontbra ken. Van Hanegem en Wery zijn bei den nog niet helemaal fit en werden later dan ook vervangen) speelde na rust bij vlagen grandioos, maar kon dat ook, omdat FC Utrecht, volkomen van dc kook. amechtig ronddoolde en niets terugdeed. De verschrikkelijke dubbele dreun in de eerste helft werkte de hele wedstrijd door. FC Utrecht, toch al een felle starter, had ruim 20 minuten bijzonder knap voet bal gedemonstreerd en Feyenoord te ruggedrongen, maar in plaats van een lang verbeide treffer kreeg het er twee tegen. Twee doelpunten boven dien. die verre van loepzuiver mogen worden gekwalificeerd Zó ontredderd raakte FC Utrecht, dat het in de periode erna. bijzonder goed weg kwam. toen achtereenvolgens 'De Jong. Kristensen en weer Kristensen alléén voor Henriksen verschenen cn niet scoorden. Toen na de rust FC Utrecht probeer de weer wat lijn te brengen in le patronen en voorzichtig kruit verza melde voor een fiks offensief maakte de fout van v. Stijn ook aan die theo retische mogeliikheid 'n eind. 'Wat je ons wel kwalijk kan nemen', vond Jacobs, 'is, dat we te weinig terug hebben kunnen doen'. Dat is juist. Zelfs al vormde deze wedstrijd voor FC Utrecht een aanzienlijke anti-cli max, duidelijk is geworden, dat de ploeg nauwelijks kan incasseren. De tegenslagen konden niet worden opge vangen. laat staan dat de kern van het elftal de kracht vond zich te reorganiseren en, desnoods via een -enorme inzet, te proberen in extremis Feyenoord nog te verrassen. Zonder de geringste overtuiging liet FC Utrecht zich te kijk zetten, daarmee het eigen publiek geen dienst bewij zend. En Feyenoord? Het moet gezegd, dat de elf zich heel wat volwassener pre senteerde. Het accepteerde gretig de arbitrale cadeautjes en gaf die onver wacht verkregen voorsprong niet meer prijs. Integendeel: in de tweede helft bleek heel duidelijk, dat dit Feyenoord meer klasse heeft dan de ploeg van vorig jaar. Met Van Hane gem ouderwets organiserend, Jansen even ouderwets corrigerend, Schnei der iii topvorm en voorin drie levens gevaarlijke spitsen was het niet zo onverwacht, dat Feyenoord vier maal uithaalde. Kristensen was ongrijpbaar. Ladinsky is een uitermate bruikbare spits, die traditioneel scoort en veel stoort en Ressel is bezig een wapen van betekenis le worden. Vooral te gen een ploeg als FC Utrecht, dat op Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Vorige week in de wedstrijd tegen Haarlem werd Johan Cruijff in eigen stadion uitgefloten. Dat was een unicum. Gistermiddag moest Cruijff van de ruim 40.000toeschouwers in het Olympisch Stadion opnieuw een snerpend fluitconcert incasseren. Dit alles komt voort uit het simpele feit dat Cruijff zorgwekkend uit vorm is. Tegen FC Amsterdam (12) miste hij opgelegde kansen, gaf een rits foutieve passes af en tot overmaat van ramp schoot hij een bal onnodig in eigen doel. Trainer Stefan Kovacs kritisch: 'Johan is nu op het nul-punt gekomen. Hij kan niet slechter spelen dan vanmid dag'. Het is duidelijk: de altijd zo bewierookte vedette Johan Cruijff, pas geleden nog gekozen tot Europa's voetballer van het jaar, gaat door een helletje. Want nog nooit eerder ge beurde het Cruijff dat hij een bal in eigen doel schoot. In het strafschopge bied ving hij een voorzet van Jan Fransz op z'n borst op. Nonchalant wilde Cruijff de bal terugleggen op Heinz Stuy, maar Johan moest sneller handelen door de komst van Leen van der Merkt. Vrij hard tikte Cruijff de bal precies in de kruising. Later zei hij: 'Ik raakte de bal fout. Dat was alles'. Cruijff kreeg de hoon van het publiek maar in het veld speelde zich ook het nodige af. Doelman Jan Jong bloed had tegen Cruijff gezegd, nadat één van de Ajacieden de bal verkeerd had voorgetrokken: 'Jullie moeten ook nog heel wat leren'. Cruijff antwoord de daarop: 'Ik zeg het ze zestigduizend keer. Maar het schijnt niet te helpen- Enkele minuten later schoot Cruijff in eigen doel en merkte Jongbloed op: 'Zo Johan, je hebt ze nu precies laten zien hoe het moet'. Voor Cruijff restte slechts een zwijgen. Cruijff wijt zijn slechte prestatie aan z'n rugblessure. 'Daar heb ik nog steeds last van Vlak voordat ik dat eigen doelpunt maakte vroeg ik aan Kovacs of ik eruit mocht. Maar zelfs met een blessure vinden ze me blijkbaar nog waardevol. Anders kan ik het niet zien'. Kovacs: 'Ik wilde Johan niet vervangen Hij kreeg van mij de kans zich te verbeteren' Inplaats van enig herstel werd het alleen maar erger. Vlak voor tijd knalde Cruijff schuin staand voor een leeg doel hard naast. Ook Piet Keizer bracht een schitterende kans om zeep door te lang te treuzelen. Kovacs: 'De instelling van Cruijff en Keizer is niet juist. Deze week ga ik eens goed met ze praten. Ze liepen niet eens achter elke bal aan. Ik wil precies weten waarom het zo slecht ging. Het probleem is dat ik Jan Mulder niet achter de hand heb. Anders zou ik één van de twee uit het elftal hou den. Nu moet alles zo snel mogelijk weer in orde komen. Waarschijnlijk geef ik Keizer een weekje rust. Aan hem kun je zien dat hij moe is' De eerste helft draaide Ajax uitste kend. Via doelpunten van Neeskens (een pareltje) en Gerrie Mtlhren liep Ajax naar 0-2. Stuy stopte een straf schop van Kamminga (scheidsrechter Van Gemert gaf die strafschop ten onrechte want Kramer viel over Krol heen, red.) en alles leek klaar voor een ruime overwinning. De malaise in de tweede helft was schrikbarend. Ajax, zo leek het, wenste FC Amster dam niet als volwaardig te beschou wen. Ajax voetbalde nonchalant, zelfs arrogant. Piet Keizer: 'Waarschijnlijk hebben we het te gemakkelijk opgeno men' En dan lachend: 'Misschien moeten we nog leren een tweede helft te spelen'. Neeskens serieuzer: 'Dit leek nergens op. Tegen Haarlem ging het al niet best en nu zo'n tweede Theo Cornwal (links houdt Johan Cruijff van een doorbraak af. Achter Cornwal zijn Amsterdam-ploeggenoot Chris Dekker. In het midden scheidsrechter Arie van Gemert. helft. Je kunt dit alarmerend noemen. De komende week zal hier goed over gepraat moeten worden'. Kovacs ziet wat het hele elftal betreft nog geen al te grote problemen: 'Vorig seizoen wonnen we alles op één voet. Die situatie moeten we vergeten, daar heb ik al vaak genoeg op gewezen. Toch liepen ze nu weer even met de neu zen omhoog. Maar ze zijn ook direkt weer wakker geworden. Zaterdag te gen Go Ahead eis ik honderd procent inzet. Let op dat we dan ook veel beter spelen'. Voor FC Amsterdam was in eerste instantie maar één ding belangrijk: hoeveel toeschouwers krijgen we? Al leen wat dat aangaat was de wedstrijd al een succes. Ruim veertigduizend bezoekers. Jongbloed: 'Tsjonge, wat is dat lekker voetballen. Het is zeker vijf jaar geleden dat er zoveel mensen in het stadion zijn geweest. Je weet niet wat je overkomt'. In tweede instantie moest dat vele publiek een aantrekkelijk FC Amsterdam te zien krijgen. Trainer Pim van der Meent: 'Ik heb de jongens constant twee dingen voorgehouden: maak een behoorlijke show voor de toeschou wers en denk om de prestatie. Want met een grote nederlaag jaag je het publiek weer weg'. FC Amsterdam slaagde in z'n opzet. Een 21 ne derlaag klinkt sowieso al niet slecht en de ploeg vocht zich naar aantrek kelijk spel. Zelfs zo, dat Ajax tegen het eind terug moest. FC Amsterdam telde twee absolute uitblinkers: Jan Jongbloed en Frits Flinkevleugel. Jongbloed verwerkte enkele gevaarlijke ballen en voor kwam in de eerste helft zeker twee doelpunten. Flinkevleugel schakelde Piet Keizer volledig uit en kwam zelfs tot aanvallen toe. In die periode kreeg FC Amsterdam, al was het nog wat flauwtjes, de steun van het pu bliek. Ook opvallend was Chris Dek ker. Keer op keer dook hij gevaarlijk op in de spits. Om Frank Kramer (verving Witze Couperus) te steunen. Van der Meent: 'Kramer ga ik langzaam maar zeker brengen. Hij heeft het in zich een grote te worden. Iedere wedstrijd laat ik hem invallen. Net zolang tol hij tweemaal drie kwartier kan spelen'. FC Amsterdam verdient vooral een compliment omdat het weigerde voor het doel te hangen. Er werd verde digd als het moest, maar als er even ruimte was werd direkt op de aanval gespeeld. Van der Meent: 'Ais we nog meer gedurfd hadden was het mis schien 22 geworden. Dat is nog een gebrek aan zelfvertrouwen. Maar dat moet nog groeien'. Ondanks dat de FC Amsterdam zich goed presenteerde merkte Jongbloed nuchter op: 'Intus sen staan we wel onderaan met nul punten. Dat moet natuurlijk snel ver anderen'. FC Amsierdam-AJax 1-2 (0-2) li Neeskens 0 1 3S Gerrie Mühren 0-2, 69 Cruijff (eigen doeli 1-2 Scheidsrechter Van Gemert Toe schouwers 40000 Amsterdam: Jongbloed: Flinkevleugel. Fransz. Cornwall. Kamminga: Muller. Van der Ban. Van der Merkt; Dekker. Couperus Kramer», Husers (Van Sloten Ajax: Stuy; Suurbter. Blankenburg, Hulshoff 'Schilcher). Krol: Haan. Neeskens, Gerrie Mühren; Swart, Cruijff. Keizer. het 'blinde' af aanvalt, vormt de snel heid van Ressel een heerlijk bezit voor Feyenoord. Trainer Ernst Hap- pel\'In deze situatie is Ressel ideaal. De spelers hebben eerst nog aan zijn spel moeten wennen, daarom kwam het er tot nu toe nog niet helemaal uit'. Ressel, als een supersonische voetbal ler voortdurend langs de toch niet als 'traag' bekend staande Van Huisste den snellend, is vooral in uitwedstrij den in zijn element, omdat Feyenocrd dan de tegenstander kan opvangen de ideale uitgangspositie. Happel, die vanaf vrijdag in Zeist FC Utrecht met de spelers heeft kunnen analyseren, zei. 'We wisten, dat ze hier het pu bliek wat willen bieden qua aanval lend voetbal. Daarom hebben we het middenveld gesloten gehouden en ge probeerd vanuit dat middenveld te counteren. Want we wisten ook, dat Utrecht op buitenspel zou spelen. Van aehtei' opkomende mensen moesten die val ontlopen De kansen daartoe ziin er heel veel geweest'. Zo werd wat een spannende topper beloofde te worden een slaapverwek kende vertoning, waarin alleen het vakmanschap van dc Feyenoorders viel tebewonderen 'Al zei Happel: 'Ik begreep niet, dat er de laatste tien minuten op balbezit moest worden gespeeld. Gewoon: doelpunten maken. Dan loop je ook niet het risico van blessures, zoals nu Want door die bal steeds naar elkaar toe te spelen moes ten er soms risico's wofrden genomen, die niet nodig waren. Wat niet wil zeggen, dat FC Utrecht-Fevenoord een hard duel was. Integendeel. Zelfs Van Hanegem. in zijn 'eigen' Utrecht met een opvallend applaus uitgeluid, hield zich rustig. De Kromme, lachend: 'Dat had ik van tevoren met de scheids rechter afgesproken. Ik zei: mijnheer Corver, ik zal zorgen, dat het een rustige middag wordt Je moet elkaar toch helpen?' Zo ver ging de anders nipt zo met cadeautjes strooiende Van Hanegem, dat hij uit eigener bewe ging een bal over de ziilijn trapte, toen Van Stijn die even daarvoor via zijn fout de beslissende voorsprong van 0-3 had gelijk gemaakt, enigszins liep te hinken. Van Hanegem over die verrassende goedmoedigheid: 'Ach, die Van Stijn, die had ons in die wed strijd al zo goed geholpen. FC Utrecht: Henriksen- Hildebrand, Adriaan- se. Van Stijn. Van Huissteden; Cabo. Bon- sink. Cote (Van Belzen); Hulshorst, Van Veen. Olsen. Feyenoord: TreytelWery (Rijsbergein Schneider. Van Daele, Van Duivenbode; De Jong. Jansen. Van Hanegem (Schoenmaken; Ressel. Ladinsky. Kristensen. MAARTEN DE VOS Arie Haan heeft slechts één dag alleen de kop van de topscorerslijst gestaan, twee dagen moet hij nu deze plaats i met zijn clubgenoot Gerry Mühren. de ers Van der Kuylen en Schmidt Hal Peter Ressel van Feyenoord en Redel MW. Zij scoorden elk tweemaal. Vijfent tig spelers kwamen tot één treffer. Haan en Gerry Mühren (Ajax). Van Kuylen on Schmidt Hansen (PSV), Ri 'Feyenoord» en Redel (MW) allen 2 d punten. De Wagenlnger Gerdo Hazelhekke. i seizoen topscorer in de eerste divisie. 1 zich via twee doelpunten tegen Vol en samen met zes anderen aan de kop va! topscorerslijst geplaatst met elk drie fers Telde de lijst na twee ronden namen, thans staan reeds 52 schutters o| lijst. Hazelhekke (Wageningen), Van de Ker 1 Helmond Sport) Vleeming (Vitesse), kamp (PEC), Stovers (Fortuna SC), Leeuwen Roda JC) cn Zuidcma (Camtl 7 doelpunten. K: eekels (Helmond Sp Hofs (Vitesse i, Frankel (HVC). Fiene Volewijckers). Van de Korput (SVV), kens (SC Tilburg). Sul (Volendam). Rijf berg (Fortuna VI.). Jan Mühren (Volend 2 doelpunten Zesendertig spelers scooi elk één doelpunt. WORMER (ANP) Mieke Japies gisteren tijdens de korte baanl pioenschappen op De Zwel in Wol N veruit superieur bij de dames. Olympische deelneemster veroverd gemakkelijke wijze de titel op de 500 meter. Zij had een voorsprong twee bootlengten op haar rivale M-°r van der Holst-Blijlevens van Bei 11 Eindhoven, waarmee zij in Müni in de K2 klasse zal uitkomen. Met clubgenote Emmy Lagrand werd M Jaapies kampioene op de K2 500 m ook hier was de ploeg van De Geytr duidelijk superieur. ROTTERDAM (ANP) Zwart Wit '28 landskampioen en bekerhouder de zaterdagamateurs, zal deelnemen aan het toernooi om de nationale b( Zoals bekend werden voor de ko-competitie de zes districtskampioenen van zondag- en de landskampioen van het zaterdagvoetbal uitgenodigd. Zwart kon de invitatie echter niet zonder meer aanvaarden, daar het om princil redenen niet op zondag wenst te spelen. Een enquete onder de clubs van j betaalde voetbal leerde evenwel, dat er nauwelijks bezwaren werden geofl tegen het spelen op een door-de-weekse-dag. Het sectlebestuur betaald vof 0l heeft derhalve besloten Zwart Wit toe te staan naar een andere dag nf wijken. Feyenoord bij vlagen grandioos

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10